08 лютого 2022 року Справа № 480/8323/21
Сумський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Соп'яненка О.В.,
за участю секретаря судового засідання - Усенко І.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу №480/8323/21 за позовом Головного управління ДПС у Сумській області до ОСОБА_1 про стягнення податкової заборгованості,-
Головне управління ДПС у Сумській області (далі - позивач) звернулось до Сумського окружного адміністративного суду з позовною заявою до ОСОБА_1 (далі - відповідач). Свої вимоги обґрунтовує тим, що відповідач з 10.05.2017 по 20.11.2020 був зареєстрований як фізична особа підприємець. Відповідно до розрахунку податкової заборгованості, сформованого на підставі ІКПП ІТС "Податковий блок" у відповідача наявний податковий борг з податку на доходи фізичних осіб, що сплачується фізичними особами за результатами декларування (код податку 11010500), військовий збір, що сплачується фізичними особами за результатами річного декларування ( код податку 11011001), єдиний податок з фізичних осіб (код податку 18050400), адміністративні штрафи та штрафних санкцій (код податку 21081103), податок на додану вартість із вироблених в Україні товарів (робіт, послуг) (код податку 14010100) на загальну суму 1 548 214, 70 грн. (один мільйон п'ятсот сорок вісім тисяч двісті чотирнадцять грн. 70 коп.) з них: основний платіж - 1 321 238, 65 грн.; штрафна санкція - 185 137, 84 грн.; пеня - 41 838, 21 грн. 08.06.2021 позивачем було сформовано податкову вимогу та направлено на адресу відповідача. Податкова заборгованість відповідача не погашена.
Представником відповідача було надано суду відзив на позовну заяву, в якому проти позову він заперечує та зазначає, що вимоги є безпідставними з огляду на те, що відповідно до ст. 79.2 Податкового кодексу України, позапланова виїзна перевірка проводиться посадовими особами контролюючого органу виключно за умови вручення платнику податків (його представнику) у порядку, визначеному статтею 42 цього Кодексу, копії наказу про проведення документальної позапланової невиїзної перевірки та письмового повідомлення про дату початку та місця проведення такої перевірки. Виконання умов вказаної статті надає посадовим особам контролюючого органу право розпочати проведення документальної невиїзної перевірки. Представник відповідача зазначає, що наявні в справі матеріали не доводять факт направлення відповідачу копії наказу про проведення документальної позапланової невиїзної перевірки та письмового повідомлення про дату початку та місце проведення такої перевірки, як це вимагають норми ПКУ. В тексті позовної заяви зазначено лише про направлення відповідачу податкової вимоги 08.06.2021, але не вказано про надіслання інших обов'язкових документів, зазначених в статті 79.2 ПКУ. Посилаючись на те, що не направлення позивачем відповідачу повідомлення про проведення перевірки, копії наказу та повідомлення про запрошення до проведення перевірки та неотримання їх відповідачем позбавило відповідача можливості реалізації свого права на ознайомлення із ними до початку здійснення контрольного заходу та подання відповідних пояснень й документів, а тому проведення позивачем перевірки було здійснено без наявності на те правових підстав. Просить відмовити в задоволенні позовних вимог.
У судовому засіданні представник позивача Холод О.В. позовні вимоги підтримала у повному обсязі. Відповідач належним чином сповіщений про час розгляду справи в судове засідання не з'явився.
Суд, заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши письмові матеріали справи, оцінивши докази в їх сукупності, встановив наступне.
Відповідно до даних Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських форсувань, ОСОБА_1 з 10.05.2017 по 20.11.2020 був зареєстрований як фізична особа-підприємець.
Відповідно до розрахунку податкової заборгованості, сформованого на підставі ІКПП ІТС "Податковий блок" ОСОБА_1 наявний податковий борг на загальну суму на загальну суму 1 548 214, 70 грн., з них: основний платіж - 1 321 238, 65 грн., штрафна санкція - 185 137, 84 грн., пеня - 41 838, 21 грн.
Відповідно до статті 67 Конституції України, кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в розмірах і порядку, встановлених законом.
Відповідач є платником податків і зборів, передбачених Податковим кодексом України.
Відповідно до ст. 16.1.4 Податкового кодексу України платник податків зобов'язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.
Статтею 31 Податкового кодексу України встановлено, що строком сплати податку та збору визнається період, що розпочинається з моменту виникнення податкового обов'язку платника податку із сплати конкретного виду податку і завершується останнім днем строку, протягом якого такий податок чи збір повинен бути сплачений у порядку, визначеному податковим законодавством. Податок чи збір що не був сплачений у визначений строк, вважається не сплаченим своєчасно. Момент виникнення податкового обов'язку платника податків, у тому числі податкового агента, визначається календарною датою.
Згідно із п. 36.1 ст. Податкового кодексу України податковим обов'язком визнається обов'язок платника податку обчислити, задекларувати та/або сплатити суму податку та збору в порядку і строки, визначені цим Кодексом, законами з питань митної справи.
Відповідно до п. 38.1 ст. 38 Податкового кодексу України виконанням податкового обов'язку визнається сплата повному обсязі платником відповідних сум податкових зобов'язань у встановлений податковим законодавством строк.
З матеріалів справи вбачається, що ГУ ДПС у Сумській області була проведена документальна позапланова невиїзна перевірка ОСОБА_1 з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 10.05.2017 по 20.11.2020, правильності нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, за період з 10.05.2017 по 20.11.2020, за результатами якої складено акт перевірки від 03.02.2021 №432/18-28-07-08/ НОМЕР_1 (а.с.49-87).
Проведеною перевіркою встановлено, що фізичною особою - платником податків ОСОБА_1 :
1) не подано до контролюючого органу податкових декларацій про майновий стан і доходи за 4 квартал 2018, за 2019, за 2020;
2) занижено податок на доходи фізичних осіб на загальну суму 585415, 80 грн., в тому числі за 4 квартал 2018 - на суму 54415, 80 грн., за 2019 - на суму 261000 грн., за 2020 - на суму 27000 грн.;
3) занижено військовий збір на загальну суму 48784, 65 грн. у тому числі за 4 квартал 2018 - на суму 4534,65 грн., за 2019 - на суму 21750 грн., за 2020 - на суму 22250 грн.;
4) занижено єдиний податок за перевіряємий період на загальну суму 36819, 72 грн. в тому числі за 2018 - занижено на суму 48139, 52 грн. та завищено на суму 1116, 90 грн., за 2019 - завищено на суму 5007, 60 грн., за 2020 - завищено на суму 5195, 30 грн.;
5) сплачено єдиний податок з порушенням законодавчо встановлених строків сплати за 2017 - 2018;
6) занижено єдиний соціальний внесок в період що перевірявся на загальну суму 304826, 50 грн., в тому числі за 2018 - на суму 34400, 52 грн., за 2019 - на суму 154234, 08 грн., за 2020 - на суму 116191, 90 грн.;
7) занижено податкові зобов'язання з ПДВ на загальну суму 650462 грн., в тому числі жовтень - грудень 2018 - на суму 60 462 грн., за січень грудень 2019 - на суму 290 000 грн., за січень - грудень 2020 - на суму 30 000 грн.;
8) не подано повідомлення про об'єкти оподаткування або об'єкти, пов'язані з оподаткуванням або через які провадиться діяльність (форма №20 - ОПП) у строки встановлені законодавством;
9) не надано на перевірку жодних первинних документів (оригіналів документів чи їх копій) з питань, пов'язаних з обчисленням та сплатою податків зборів, ведення яких передбачено законодавством та які пов'язані з предметом перевірки;
10) сплата єдиного соціального внеску (код платежу 71040000) протягом 2017 - 2020 з порушенням граничних строків сплати.
На підставі акту перевірки від 03.02.2021 №432/18-28-07-08/ НОМЕР_1 , контролюючим органом було прийнято податкове повідомлення-рішення:
від 02.04.2021 № 236818280708/487, яким було збільшено суму грошового зобов'язання на 585415, 80 грн. за податковими та/або іншими зобов'язаннями; 78853, 95 грн. за штрафними (фінансовими) санкціями (штрафами) (а.с. 21-22);
від 02.04.2021 № 237018280708/489, яким було збільшено суму грошового зобов'язання на 36819, 72 грн. за податковими та/або іншими зобов'язаннями; 9204, 93 грн. за штрафними (фінансовими) санкціями (штрафами) (а.с. 24-25);
від 02.04.2021 № 237518280708/490, яким нараховано штрафні (фінансові) санкції (штрафи) в сумі 680 грн. (а.с. 29-30);
від 02.04.2021 № 236918280708/485, яким було збільшено суму грошового зобов'язання на 48784, 65 грн. за податковими та/або іншими зобов'язаннями; 6571, 16 за штрафними (фінансовими) санкціями (штрафами) (а.с. 32-33);
від 02.04.2021 № 237118280708/482, яким нараховано штрафні (фінансові) санкції (штрафи) в сумі 852, 30 грн. (а.с. 35-36);
від 02.04.2021 № 237418280708/483, яким нараховано штрафні (фінансові) санкції (штрафи) в сумі 1020 грн. (а.с. 38-39);
від 02.04.2021 № 237318280708/488, яким нараховано штрафні (фінансові) санкції (штрафи) в сумі 340 грн. (а.с. 41-42);
від 02.04.2021 № 237218280708/486, яким було збільшено суму грошового зобов'язання на 650462 грн. за податковими та/або іншими зобов'язаннями; 87615, 50 грн. за штрафними (фінансовими) санкціями (штрафами) (а.с. 44-45).
Зазначені вище податкові повідомлення-рішення платником не оскаржувалось ні в адміністративному, ні в судовому порядку.
Згідно з пп. 129.1.1 п. 129.1 ст. 129 ПК України, нарахування пені розпочинається при нарахуванні контролюючим органом податкового зобов'язання у встановлених цим Кодексом випадках, не пов'язаних з проведенням перевірки, або при нарахуванні контролюючим органом грошового зобов'язання, визначеного за результатами перевірки, починаючи з першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати платником податків такого зобов'язання, визначеного в податковому повідомленні-рішенні згідно із цим Кодексом.
Отже на підставі статті 129 Податкового кодексу України відповідачу була нарахована пеня з вищевказаного податку у розмірі 41 838, 21 грн.
Згідно з п. 59.1 ст. 59 Податкового кодексу України у разі коли у платника податків виник податковий борг, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.
З метою погашення податкового боргу позивачем було виставлено відповідачу податкову вимогу від 08.06.2021 № №0018601-1303-1814, яка направлена на податкову адресу позивача (а.с. 19), проте сума боргу не сплачена.
За приписами п. 42.2 ст. 42 ПК України документи вважаються належним чином врученими, якщо вони надіслані у порядку, визначеному пунктом 42.4 цієї статті, надіслані за адресою (місцезнаходженням, податковою адресою) платника податків рекомендованим листом з повідомленням про вручення або особисто вручені платнику податків (його представнику).
З моменту вручення податкової вимоги до подачі позовної заяви податковий борг відповідача не переривався, а отже податкова вимога відповідно до ст. 60 ПК України не була відкликана.
За приписами пп. 20.1.34 п. 20.1 статті 20 Податкового кодексу України контролюючий орган має право звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, що обслуговують такого платника податків, на суму податкового боргу або його частини.
Відповідно до п. 87.11 ст. 87 ПК України орган стягнення звертається до суду з позовом про стягнення суми податкового боргу платника податку - фізичної особи. Стягнення податкового боргу за рішенням суду здійснюється державною виконавчою службою відповідно до закону про виконавче провадження.
Щодо доводів представника відповідача про не доведення позивачем факту направлення відповідачу копії наказу про проведення документальної позапланової невиїзної перевірки та письмового повідомлення про дату початку та місце проведення такої перевірки, як це вимагають норми ПКУ суд зазначає наступне.
На дату звернення ГУ ДПС у Сумській області із адміністративним позовом про стягнення заборгованості за податковим боргом, податкові повідомлення - рішення були узгодженні, а тому вказані доводи відповідача не є підставою для відмови в задоволенні позовних вимог.
Суд дійшов висновку, що позовні вимоги Головного управління ДПС у Сумській області про стягнення з відповідача податкового боргу в загальній сумі 1 548 214, 70 грн. є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241-246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -
Адміністративний позов Головного управління ДПС у Сумській області до ОСОБА_1 про стягнення податкової заборгованості задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) податковий борг:
з податку на доходи фізичних осіб, що сплачується фізичними особами за результатами декларування (код податку 11010500) на суму 677 810 грн 68 коп. (шістсот сімдесят сім тисяч вісімсот десять) грн. 68 коп., отримувач ГУК Сум.обл/С-Будська МТГ/11010500 на р/р UA178999980333119341000018566; код отримувача (ЄДРПОУ) 37970404, банк отрримувача Казначейство України (ЕАП), МФО банка одержувача 899998;
військовий збір, що сплачується фізичними особами за результатами річного декларування ( код податку 11011001) на суму 56 427 грн 55 коп. (п'ятдесят шість тисячі чотириста двадцять сім) грн. 55 коп., отримувач ГУК Сум.обл/С-Будська МТГ/1101100 р/р UA508999980313000137000018566; код отримувача (ЄДРПОУ) 37970404, банк отримучача Казначейство України (ЕАП), МФО банка одержувача 899998;
єдиного податку з фізичних осіб (код податку 18050400) на суму 57 259 грн. (п'ятдесят сім тисяч двісті п'ятдесят дев'ять) грн. 47 коп., отримувач ГУК Сум.обл/С-Будська МТГ на р/р UA268999980314000699000018566; код отримувача (ЄДРПОУ) 37970404, банк отримуча Казначейство України (ЕАП), МФО банка одержувача 899998;
адміністративного штрафу та штрафних санкцій (код податку 21081103) на суму 1 360 (одна тисяча триста шістдесят) грн. 00 коп., отримувач ГУК Сум.обл/С-Будська МТГ/: на р/р UA82999980313060106000018566; код отримувача (ЄДРПОУ) 37970404, банк отримувача Казначейство України (ЕАП), МФО банка одержувача 899998;
податку на додану вартість із вироблених в Україні товарів (робіт, послуг) (код податку 14010100) на суму 755 357грн. (сімсот п'ятдесят п'ять тисяч триста п'ятдесят сім) грн. 00, отримувач ГУК Сум.обл/С-Будська МТГ/14010100 на р/р UA898999980313040029000018566; код отримувача (ЄДРПОУ) 37970404, банк отримувача Казначейство України (ЕАП), МФО банка одержувача 899998.
Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст рішення складений 21.02.2021
Суддя О.В. Соп'яненко