справа№380/5819/22
про передачу справи до іншого адміністративного суду
01 квітня 2022 року
Суддя Львівського окружного адміністративного суду Гулкевич І.З. при розгляді адміністративної справи за позовом ОСОБА_1 до Управління патрульної поліції у Львівській області Департаменту патрульної поліції про визнання протиправними та скасування постанову в справі про адміністративне правопорушення, рішення про відмову у задоволенні скарги на постанову в справі про адміністративне правопорушення,-
На розгляд Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Управління патрульної поліції у Львівській області Департаменту патрульної поліції про визнання протиправними та скасування постанову в справі про адміністративне правопорушення, рішення про відмову у задоволенні скарги на постанову в справі про адміністративне правопорушення.
Ухвалою суду від 30.03.2022 року роз'єднано позовні вимоги та виділено в самостійне провадження вимоги " визнати протиправною та скасувати постанову серії ДПО18 №988960 від 05.04.2021 року інспектора УПП у Львівській області ДПП Гриценка С.А. про накладення адміністративного стягнення у справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксованого не в автоматичному режимі та закрити провадження у справі про адмінправопорушення за відсутністю в його діях ознак складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч.5 ст.122 КУпАП ".
Згідно протоколу Львівського окружного адміністративного суду від 31.03.2022 року присвоєно номер судової справи 380/5819/22.
Судом встановлено з матеріалів справи, що позивач просить суд скасувати постанову про адміністративне правопорушення, якими його визнано винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.5 ст. 122 Кодексу України про адміністративне правопорушення.
Згідно з пунктом 1 ч. 1 ст. 20 КАС України місцевим загальним судам як адміністративним судам підсудні адміністративні справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності.
Справи із виключною підсудністю визначаються статтею 27 Кодексу адміністративного судочинства України, відповідно до частини 3 якої підсудність окремих категорій адміністративних справ визначається цим кодексом.
Особливості провадження у справах з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності встановлюються статтею 286 Кодексу адміністративного судочинства України.
Так, згідно частини 1 вказаної статті, адміністративна справа з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності вирішується місцевими загальними судами як адміністративними судами протягом десяти днів з дня відкриття провадження у справі.
Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 29 КАС України суд передає адміністративну справу на розгляд іншого адміністративного суду, якщо при відкритті провадження у справі суд встановить, що справа належить до територіальної юрисдикції (підсудності) іншого суду.
Згідно з ч. ч. 6, 8 ст. 29 КАС України питання про передачу адміністративної справи, крім випадку, визначеного п. п. 4 - 6 ч. 1 цієї статті, суд вирішує ухвалою. Ухвалу про передачу адміністративної справи з одного адміністративного суду до іншого може бути оскаржено.
Таким чином, враховуючи, що адміністративна справа за позовом ОСОБА_1 до Управління патрульної поліції у Львівській області Департаменту патрульної поліції про визнання протиправною та скасування постанови предметно підсудна місцевому загальному суду як адміністративному, дану справу необхідно передати на розгляд до суду, юрисдикція якого поширюється на Залізничний район, а саме - Залізничного районного суду м. Львова.
При цьому суд враховує, що розгляд цієї справи Львівським окружним адміністративним судом по суті, незалежно від змісту прийнятого рішення суду, призведе до порушення прав учасників справи, оскільки порушення правил предметної юрисдикції (підсудності) є безумовною підставою для скасування рішення суду.
Керуючись ст. ст. 20, 29, 171, 248, 286, 294, 295, суд,-
постановив :
Адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління патрульної поліції у Львівській області Департаменту патрульної поліції про визнання протиправною та скасування постанови передати на розгляд Залізничному районному суду м. Львова.
Ухвала суду першої інстанції набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 256 Кодексу адміністративного судочинства України.
Відповідно до ст.295 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення.
Суддя Гулкевич І.З.