Постанова від 31.03.2022 по справі 712/1938/22

Справа №712/1938/22

Провадження №3/712/954/22

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

31 березня 2022 року м. Черкаси

Суддя Соснівського районного суду м. Черкаси Бащенко С,М, за участю представника Черкаської митниці Жука М. В., адвоката Руденка О.І., розглянувши адміністративну справу, яка надійшла від Черкаської митниці з протоколом про порушення митних правил № 0016/90200/22, відносно громадянина Китайської Народної Республіки, ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ) ІНФОРМАЦІЯ_1 , паспорт НОМЕР_1 , виданий 11.11.2019, зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , працюючого директором компанії TOP-KIN INTERNATIONAL (HONG KONG) LIMITED

за ч. 1 ст. 483 Митного кодексу України, -

ВСТАНОВИВ:

На розгляд Соснівського районного суду м. Черкаси надійшли матеріали адміністративної справи про порушення митних правил, заведеної Черкаською митницею ДФС відносно громадянина України ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 483 Митного кодексу України.

Згідно зазначених матеріалів, 04.02.2022 Черкаською митницею відносно громадянина Китайської Народної Республіки, ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , паспорт НОМЕР_1 , виданий 11.11.2019, зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , за фактом вчинення ним дій, спрямованих на переміщення товару через митний кордон України з приховуванням від митного контролю, шляхом надання йому за допомогою маркувальних етикеток, які містили неправдиві відомості про його державну реєстрацію, вигляду такого, що дозволений до ввезення на митну територію України, складено протокол про порушення митних правил № 0016/90200/22 за ч. 1 ст. 483 Митного кодексу України.

ОСОБА_1 в судове засідання не з'явився, причина неявки суду не відома, про день розгляду справи повідомлений належним чином.

В судовому засіданні представник особи, що притягується до адміністративної відповідальності - адвокат Руденко О.І. надав клопотання про закриття провадження, в якому заперечував проти наявності в діях ОСОБА_2 ( ОСОБА_3 ), ознак порушення митних правил, передбаченого ч. 1 ст. 483 МК України, та вважає, що справа щодо притягнення останнього до адміністративної відповідальності підлягає закриттю, посилаючись на те, що підставою для переміщення товарів через митний кордон є визначені нормативними актами документи: митна декларація, інвойс та інші документи. При цьому, маркувальна етикетка не є документом для переміщення товарів через митний кордон України, а отже, його подання митному органу (маркувальної етикетки) не охоплюється диспозицією ч. 1 ст. 483 МК України.

Згідно з умовами контракту від 10.03.2021 №RG/TK/09/2021 (пункт 2.2) товар постачається на умовах поставки CIF- м. Одеса/Іллічівськ (Україна), а це означає, що обов'язки продавця - одержання на власний ризик і за власний рахунок будь-якої експортної ліцензії або іншого офіційного дозвільного документа і виконання, де це належить, усіх митних формальностей, необхідних для експорту товару, обов'язки покупця - одержання на власний ризик і за власний рахунок будь-якої імпортної ліцензії або іншого офіційного дозвільного документа і виконання, де це належить,усіх митних формальностей, необхідних для імпорту товару та його транзитного перевезення через будь-яку країну.

При цьому, пунктом 4.1.3. зовнішньоекономічного договору від 10.03.2021 №RG/TK/09/2021 на покупця покладено обов'язок отримати всі необхідні документи дозвільного характеру на право здійснювати свою діяльність по продаж товар, дотримуватись норм чинного законодавства, законів, правил, вказівок і регламентів щодо продажу та використання товару.

Документи, щодо асортименту та якості товару були оформлені на території Китайської Народної Республіки уповноваженими особами продавця компанії TOP-KIN INTERNATIONAL (HONGKONG) LIMITED, а саме: інвойс від 16.06.2021 року та специфікація від до зовнішньоекономічного договору від 10.03.2021 №RG/TK/09/2021 та містять інформацію щодо кількості товару та якісних характеристик товару.

Відповідно до пункту 6.1 зовнішньоекономічного договору від 10.03.2021 №RG/TK/09/2021 продавцем компанією TOP-KIN INTERNATIONAL (HONG KONG) LIMITED надано покупцю ТОВ «РАНГОЛІ» сертифікат якості на вказаний товар, який містить інформацію про кількісні та якісні характеристики складових товару. Маркування, що міститься на товарі, також містить інформацію про найменування та якісні характеристики товару, а саме Інсектицид «THIACLOPRID 480 G/L, SC (brand name in UKRAINE: K-1)».

Вказана на маркованій етикетці інформація №А07646 - це внутрішнє маркування товару на складі китайського відправника компанії TOP-KIN INTERNATIONAL (HONGKONG) LIMITEDта жодним чином не містить інформацію про номер реєстраційного посвідчення (посвідчення про державну реєстрацію ) на території України.

У Висновку СЛЕД Держмитслужби від 20.01.2022 № 1420003203-0024 зазначено наступне - «експериментальне визначення відсоткового компонентного складу наданих проб на даний час не видається можливим зв'язку з відсутністю відповідних нормативно - затверджених методик аналізу та відсутністю стандартних зразків відповідних речовин».

Враховуючи вищезазначене, висновок СЛЕД Держмитслужбивід 20.01.2022 № 1420003203-0024 не може бути належним доказом у справі про порушення митних правил, оскільки зроблений на підставі припущення.

Заслухавши думку представника Черкаської митниці, пояснення адвоката Руденка О.І, дослідивши матеріали адміністративної справи, приходжу до наступних висновків.

Відповідно до ст. 458 МК України порушення митних правил є адміністративним правопорушенням, яке являє собою протиправні, винні (умисні або з необережності) дії чи бездіяльність, що посягають на встановлений цим Кодексом та іншими актами законодавства України порядок переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України, пред'явлення їх митним органам для проведення митного контролю та митного оформлення, а також здійснення операцій з товарами, що перебувають під митним контролем або контроль за якими покладено на митні органи цим Кодексом чи іншими законами України, і за як і цим Кодексом передбачена адміністративна відповідальність.

Підставою притягнення особи до адміністративної відповідальності є наявність в її діях складу адміністративного правопорушення - сукупності юридичних ознак (об'єктивних і суб'єктивних), що визначаються вчинене протиправне діяння як конкретне адміністративне правопорушення.

Тобто при складанні протоколу про порушення митних правил враховуються ознаки складу правопорушення, які мають узгоджуватись з диспозицією статті, до відповідальності за якою притягується особа. У іншому випадку відсутність однієї з ознак складу правопорушення виключає можливість притягнення особи до відповідальності.

Згідно з ч. 1 ст. 483 МК України відповідальність настає за дії, спрямовані на переміщення товарів через митний кордон України з приховуванням від митного контролю, тобто з використанням спеціально виготовлених сховищ (тайників) та інших засобів або способів, що утруднюють виявлення таких товарів, або шляхом надання одним товарам вигляду інших, або з поданням митному органу як підстави для переміщення товарів підроблених документів чи одержаних незаконним шляхом, або таких, що містять неправдиві дані.

Безпосереднім об'єктом посягання при вчиненні правопорушення, передбаченого ст. 483 МК України, є встановлений порядок переміщення товарів через митний кордон України.

Об'єктивною стороною правопорушення є дії, спрямовані на переміщення товарів через митний кордон України, тобто розуміється активна поведінка (вчинок) особи.

Переміщення предметів із приховуванням від митного контролю - це їх переміщення через митний кордон різними шляхами, зокрема, шляхом подання до митного органу України підроблених документів, які містять неправдиві дані.

Суб'єктивна сторона вказаного правопорушення характеризується прямим умислом, тобто усвідомленням особою, яка вчинила правопорушення характеру незаконного переміщення товарів через митну територію України.

Не можна розглядати як порушення митних правил дії особи, яка переміщуючи товари через митний кордон України, надала митним органам супровідні документи з відомостями, що не відповідають дійсності, без умислу порушити митні правила, передбачені чиним аконодавством України (п. 6 Постанови Пленуму Верховного суду від 03.06.2005 року N 8 "Про судову практику у справах про контрабанду та порушення митних правил").

Судом встановлено, що 05.01.2022 через пункт пропуску «Одеський морський торгівельний порт» Одеської митниці компанією TOP-KIN INTERNATIONAL (HONG KONG) LIMITED (ROOM 1502 (A), EASEY COMMERCIAL BUILDING, 253-261 HENNESSY ROAD, WANCHAI, HONGKONG) на адресу ТОВ «РАНГОЛІ» (08324, Київська область, Бориспільський район, с. Гора, вул. Центральна,буд.21, код ЄДРПОУ 35866777) через митний кордон України у контейнері №TRHU3721946 на митну територію України було переміщено наступні товари:

1)Інсектицид «THIACLOPRID 480 G/L, SC (brand name in UKRAINE: K-1) »- у кількості 6000 літрів вартістю 48 000,00 доларів США (1 310 284,80 грн за курсом НБУ 27,2976 грн./дол. США станом на 05.01.2022), виробник «HAILIR PESTICIDES AND CHEMICAL GROUP CO.LTD»;

2)Інсектицид «THIAMETHOXAM 350 G/L, FS (brand name in UKRAINE: TREISER) » - у кількості 5000 літрів вартістю 22 500,00 доларів США, виробник «HAILIR PESTICIDES AND CHEMICAL GROUPCO.LTD».

Поставка вказаного товару здійснювалась компанією TOP-KIN INTERNATIONAL (HONGKONG) LIMITED на виконання зовнішньоекономічного контракту від 10.03.2021 №RG/TK/09/2021, на підставі комерційного інвойсу № NY2021/06/16/2018/2911 від 16.06.2021, коносаменту №ONEYSH1AM4301400 від 10.04.2021 та міжнародної товаро-транспортної накладної від 05.01.2022 №1946.

10.01.2022 ТОВ «РАНГОЛІ» за митною декларацією типу ТР81АА № UA500040/2022/00115 вказаний товар доставлений до митного поста «Умань» Черкаської митниці та заявлений в митний режим митного складу за декларацією типу ІМ74АА № UA902080/2022/800138.

Згідно з ч.1 ст.121 Митного кодексу України, митний склад -це митний режим, відповідно до якого іноземні або українські товари зберігаються під митним контролем із умовним повним звільненням від оподаткування митними платежами та без застосування заходів нетарифного регулювання зовнішньоекономічної діяльності.

За результатами проведеного митного огляду вказаного товару встановлено, що товар Інсектицид «THIACLOPRID 480 G/L, SC (brand name in UKRAINE: K-1) »- у кількості 6000 літрів знаходиться у 120 металевих бочках, кожна з яких маркована етикеткою з відомостями про номер реєстраційного посвідчення (посвідчення про державну реєстрацію ) №А07646.

Таким чином, виходячи зі змісту ч. 1 ст. 483 МК України, в діях громадянина Китайської Народної Республіки, ОСОБА_2 ( ОСОБА_3 ), як директора TOP-KIN INTERNATIONAL (HONGKONG) LIMITED наявні, на думку митного органу, ознаки порушення митних правил, передбачених ч. 1 ст. 483 МК України, вчинені шляхом подання митному органу як підстави для переміщення товару маркувальної етикетки що містить неправдиві відомості, необхідні для визначення якісних характеристик товару

Тобто, склад правопорушення в даному випадку полягає саме в умисному переміщенні товару через митний кордон України з приховуванням від митного контролю, шляхом подання митному органу, як підстави для переміщення товару документу, що містить неправдиві відомості, необхідні для визначення якісних характеристик товару.

Відповідно до роз'яснень, наведених у постанові Пленуму Верховного Суду України від 03.06.2005 року N 8 "Про судову практику у справах про контрабанду та порушення митних правил", порушення митних правил, відповідальність за яке встановлена ст. 483 МК України, може бути вчинене лише умисно.

Згідно зі ст. 10 КУпАП України адміністративне правопорушення визнається вчиненим умисно, коли особа, яка його вчинила, усвідомлювала протиправний характер своєї дії чи бездіяльності, передбачала її шкідливі наслідки і бажала їх або свідомо допускала настання цих наслідків.

Відповідно до вимог ч. 1 ст. 318 МК України митному контролю підлягають усі товари, транспортні засоби комерційного призначення, які переміщуються через митний кордон України.

Під час переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України декларант, уповноважена ним особа або перевізник подає митному органу документи та відомості, необхідні для митного контролю, передбачені ст. 335 МК України.

Так, в матеріалах справи наявні всі товаросупровідні документи для здійснення митного оформлення товару у митному режимі «Митний склад», подані Черкаській митниці Держмитслужби, зокрема, митна декларація типу ІМ74АА № UA902080/2022/800138 в електронному виді (ЕМД), яка підписана уповноваженою особою декларанта ТОВ «Даймонтагрогруп».

Відповідно до ч. 8 ст. 264 МК України з моменту прийняття митним органом митної декларації, вона є документом, що засвідчує факти, які мають юридичне значення, а декларант або уповноважена ним особа несе відповідальність за подання недостовірних відомостей, наведених у цій декларації.

Як визначено диспозицією ст. 266 МК України, декларант зобов'язаний здійснювати декларування товарів, транспортних засобів комерційного призначення відповідно до порядку, встановленого Кодексом, на вимогу митного органу зобов'язаний пред'явити товари, транспортні засоби комерційного призначення для митного контролю і митного оформлення, надати органу доходів і зборів передбачені законодавством документи і відомості, необхідні для виконання митних формальностей.

Митний кодекс України нормою ст. 257 вичерпно формулює поняття "декларування", яке здійснюється шляхом заявлення за встановленою формою (письмовою, усною, шляхом вчиненнядій) точних відомостей про товари, в тому числіне обхідних для здійснення їх митного контролю та митногоо формлення.

Заявлення таких відомостей здійснюється за встановленою законом формою в ході процедури декларування, повноваженнями щодо якого відповідно до положень ст. 265 МК України наділений декларант.

Виходячи з аналізуцих положень, особа може брати участь у митних відносинах, як декларант у двох випадках: коли вона особисто здійснює декларування товарів або як його власник, або як уповноважений власником. Декларант може здійснювати декларування товарів, транспортних засобів комерційного призначення самостійно або уповноважувати інших осіб на здійснення декларування від свого імені.

У разі самостійного декларування товарів, транспортних засобів комерційного призначення, відповідальність за вчинення порушення митних правил у повному обсязі несе декларант.

Особа, уповноважена на декларування товарів, транспортних засобів комерційного призначення від імені декларанта, має такі самі обов'язки, права і несе таку саму відповідальність, що й декларант.

Таким чином, представник власника товару підлягає відповідальності лише у тому випадку, коли він здійснював декларування товару або з метою приховування від митного контролю особисто вчиняв будь-які дії, що складають об'єктивну сторону такого порушення. При цьому таке діяння за суб'єктивною стороною характеризується прямим умислом на подання митному органу документів, що містять неправдиві дані.

За відсутності зазначених умов, само по собі зайняття особою керівної посади на підприємстві - власника товару, переміщеного з приховуванням від митного контролю, не утворює в її діях складу правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 483 МК України.

Між тим, ОСОБА_2 ( ОСОБА_3 ), як директором компанії TOP-KIN INTERNATIONAL (HONGKONG) LIMITED особисто не вчинялись жодні дії, які б були спрямовані на переміщення товару через митний кордон України та не є особою, що може брати участь у митних відносинах як декларант на митній території України.

Таким чином, матеріали справи про порушення митних правил не містять будь-яких відомостей та жодних доказів того, що директором компанії TOP-KIN INTERNATIONAL (HONGKONG) LIMITED особисто ОСОБА_2 ( ОСОБА_3 ), вчинялись будь-які умисні дії по складанню, підписанню, направленню, пред'явленню тощо товаросупровідних документів, які б були спрямовані на переміщення товарів через митний кордон України з приховуванням від митного контролю.

Як вбачається з матеріалів справи, при митному оформленні товару декларантом, яким вказаний ТОВ «РАНГОЛІ», були подані всі документи, передбачені як обов'язкові, які були оформлені у встановленому чинним законодавством порядку та містили всі реквізити, необхідні для ідентифікації товару.

Підставою для переміщення товарів через митний кордон є визначені нормативними актами документи: митна декларація, інвойс та інші документи.

При цьому, маркувальна етикетка не є документом для переміщення товарів через митний кордон України, а отже, його подання митному органу не охоплюється диспозицією ч. 1 ст. 483 МК України.

Згідно з умовами контракту від 10.03.2021 №RG/TK/09/2021 (пункт 2.2) товар постачається на умовах поставки CIF- м. Одеса/Іллічівськ (Україна) що означає, що обов'язки продавця - це «одержання на власний ризик і за власний рахунок будь-якої експортної ліцензії або іншого офіційного дозвільного документа і виконання, де це належить, усіх митних формальностей, необхідних для експорту товару, що обов'язки покупця - це «одержання на власний ризик і за власний рахунок будь-якої імпортної ліцензії або іншого офіційного дозвільного документа і виконання, де це належить, усіх митних формальностей, необхідних для імпорту товару та його транзитного перевезення через будь-яку країну.

При цьому, пунктом 4.1.3. зовнішньоекономічного договору від 10.03.2021 №RG/TK/09/2021 на покупця покладено обов'язок отримати всі необхідні документи дозвільного характеру на право здійснювати свою діяльність по продаж товар, дотримуватись норм чинного законодавства, законів, правил, вказівок і регламентів щодо продажу та використання товару

Натомість, документи щодо асортименту та якості товару були оформлені на території Китайської Народної Республіки уповноваженими особами продавця компанії TOP-KIN INTERNATIONAL (HONGKONG) LIMITED, а саме: інвойс від 16.06.2021 року та специфікація від до зовнішньоекономічного договору від 10.03.2021 №RG/TK/09/2021 та містять інформацію щодо кількості товару та якісних характеристик товару.

Також відповідно до пункту 6.1 зовнішньоекономічного договору від 10.03.2021 №RG/TK/09/2021 продавцем компанією TOP-KIN INTERNATIONAL (HONG KONG) LIMITED надано покупцю ТОВ «РАНГОЛІ» сертифікат якості на вказаний товар, який містить інформацію про кількісні та якісні характеристики складових товару.

Маркування, що міститься на товарі, також містить інформацію про найменування та якісні характеристики товару, а саме Інсектицид «THIACLOPRID 480 G/L, SC (brand name in UKRAINE: K-1)».

Вказана на маркованій етикетці інформація №А07646 - це внутрішнє маркування товару на складі китайського відправника компанії TOP-KIN INTERNATIONAL (HONGKONG) LIMITED та жодним чином не містить інформацію про номер реєстраційного посвідчення (посвідчення про державну реєстрацію ) на території України.

У висновку СЛЕД Держмитслужби від 20.01.2022 № 1420003203-0024 зазначено наступне - «експериментальне визначення відсоткового компонентного складу наданих проб на даний час не видається можливим зв'язку з відсутністю відповідних нормативно - затверджених методик аналізу та відсутністю стандартних зразків відповідних речовин».

Враховуючи вищезазначене, висновок СЛЕД Держмитслужбивід 20.01.2022 № 1420003203-0024 не може бути належним доказом у справі про порушення митних правил, оскільки зроблений на підставі припущення.

Таким чином, викладене у своїй сукупності свідчить про відсутність в діях директора компанії TOP-KIN INTERNATIONAL (HONGKONG) LIMITED ОСОБА_2 (Хуан Венхай), складу правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 483 МК України.

Згідно зі ст. 487 МК України, провадження у справах про порушення митних правил здійснюється відповідно до цього Кодексу, а в частині, що не регулюється ним, відповідно до законодавства України про адміністративні правопорушення.

Відповідно до правил п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП України, провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю в разі відсутності події та складу адміністративного правопорушення.

Відтак, провадження у справі про порушеннямитних правил N 0016/90200/22 від 04.02.2022 року щодо притягнення ОСОБА_2 ( ОСОБА_3 ),за вчинення порушення митних правил, передбаченого ч. 1 ст. 483 МК України, підлягає закриттю на підставі п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП України.

Керуючись ст.ст.247п.1 КУпАП, ст. 3, 235, 236, 257, 265, 266, 268, 458, 465, 483, 487, 495, 527-529 МК України

ПОСТАНОВИВ:

Провадження відносно ОСОБА_2 ( ОСОБА_3 ), в справі про порушення митних правил, передбачених ч. 1 ст. 483 МК України, закрити у зв'язку з відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення.

Повернути ТОВ «РАНГОЛІ» вилучені згідно з протоколом про порушення митних правил N 0016/90200/22 від 04.02.2022 року товари згідно опису предметів, а саме: " Інсектицид «THIACLOPRID 480 G/L, SC BRAND NAME IN UKRAINE: K-1 »- у кількості 6000 літрів вартістю 48 000,00 доларів США (1 310 284,80 грн за курсом НБУ 27,2976 грн./дол. США станом на 05.01.2022)".

Постанова може бути оскаржена до Черкаського апеляційного суду через суд першої інстанції протягом 10 днів з дня винесення постанови.

Суддя Соснівського

районного суду м. Черкаси С.М.Бащенко