Провадження № 3/679/123/2022
Справа № 679/161/22
28 березня 2022 року м.Нетішин
Суддя Нетішинського міського суду Хмельницької області Стасюк Р.М., розглянувши справу про адміністративне правопорушення, що надійшла з Нетішинського відділу ДВС у Шепетівському районі Хмельницької області Центрально-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Хмельницький) про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , непрацюючого, проживаючого по АДРЕСА_1 ,
за ч.1 ст. 183-1 КУпАП,-
ОСОБА_1 , будучи боржником за виконавчими листами №2/682/1152/2017 від 11.12.2017 року, 2-355/11 від 23.02.2011 року виданими Славутським міськрайонним судом Хмельницької області, станом на 01.01.2022 року допустив несплату аліментів на користь ОСОБА_2 на утримання дочки ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , сукупний розмір заборгованості по сплаті аліментів становить - 54244,88 гривень, що перевищує суму відповідних платежів за шість місяців з дня пред'явлення виконавчого документу до примусового виконання.
В судове засідання ОСОБА_1 повторно не з'явився, причини неявки не повідомив. Судом прийнято рішення про розгляд справи у відсутності особи, яка притягується до відповідальності.
Згідно ст.9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Відповідно до ст.251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи у його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Об'єктивно вина ОСОБА_1 у вчиненні вказаного адміністративного правопорушення підтверджується даними протоколу про адміністративне правопорушення №24 від 27.01.2022 року, виконавчих листів № 2-355-2011 від 23.02.2011 року, №2/682/1152/2013 від 28.11.2017 року виданих Славутським міськрайонним судом Хмельницької області, довідки-розрахунку заборгованості зі сплати аліментів, згідно якої заборгованість станом на 01.01.2022 року складає 54244,88 гривень, постанови про відкриття виконавчого провадження №25050916 від 03.03.2011 року, письмовими пояснення ОСОБА_1 в протоколі про адміністративне правопорушення, згідно яких ОСОБА_1 не заперечує, що за ним виникла заборгованість зі сплати аліментів, виникнення такої пов'язує з відсутністю у нього роботи.
Разом з тим, матеріали справи не містять будь-яких доказів поважності несплати аліментів, а також звернення ОСОБА_1 до центру зайнятості з метою пошуку роботи.
Зазначені вище докази є узгодженими між собою та іншими доказами у справі і сумніву у своїй належності та допустимості не викликають, тому такі є належними і допустимими для використання в процесі доказування, оскільки ці докази містять у собі фактичні дані, які логічно пов'язані з тими обставинами, які підлягають доказуванню в справі та становлять предмет доказування.
Дослідивши матеріали справи про адміністративне правопорушення, приходжу до висновку, що в діях ОСОБА_1 вбачається склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.183-1 КУпАП, а саме: несплата аліментів на утримання дитини, що призвела до виникнення заборгованості, сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за шість місяців з дня пред'явлення виконавчого документа до примусового виконання.
Відповідно до ч.1 ст.183-1 КУпАП передбачена відповідальність за несплату аліментів на утримання дитини, одного з подружжя, батьків або інших членів сім'ї, що призвела до виникнення заборгованості, сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за шість місяців з дня пред'явлення виконавчого документа до примусового виконання, у вигляді виконання суспільно корисних робіт на строк від ста двадцяти до двохсот сорока годин.
Згідно ст. 23 КУпАП адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами.
При накладенні адміністративного стягнення, враховую характер вчиненого правопорушення, особу правопорушника, відсутність обставин, що обтяжують відповідальність та визнання вини, згідно письмових пояснень, як пом'якшуючу відповідальність обставину, та приходжу до переконання, що ОСОБА_1 слід призначити стягнення за ч.1 ст.183-1 КУпАП у виді виконання суспільно корисних робіт.
Відповідно до п. 5 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» у разі ухвалення судом постанови про накладення адміністративного стягнення стягується судовий збір у розмірі 0,2 % розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що становить 496,20 гривень.
Керуючись ч.1 ст.183-1, ст.ст. 283, 284 КУпАП, -
ОСОБА_1 визнати винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.183-1 КУпАП та застосувати до нього адміністративне стягнення у виді виконання суспільно корисних робіт на строк 120 (сто двадцять) годин.
Стягнути з ОСОБА_1 в дохід держави судовий збір в розмірі 496,20 гривень.
Постанова може бути оскаржена до Хмельницького апеляційного суду через Нетішинський міський суд протягом 10 днів з дня її винесення.
Суддя Р.М. Стасюк