25 березня 2022 року ЛуцькСправа № 140/16218/21
Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Ковальчука В.Д.,
розглянувши у письмовому провадження у порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про визнання дій протиправними, скасування рішення та зобов'язання вчинити дії,
ОСОБА_1 звернувся з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про визнання дій протиправними, скасування рішення та зобов'язання вчинити дії обґрунтовуючи свій позов тим, що при запровадження перерахунку (переведення) з пенсії держслужбовця на пенсію, що нараховується відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» № 1058-VI від 09.07.2003 допущено порушення вимоги п.8 «Порядку проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 124 від 20.02.2019 про те, що при проведенні автоматичного, без звернення особи, переведення на пенсію на умовах, передбачених Законом, за матеріалами пенсійних справ, органи Пенсійного фонду України інформують зазначених осіб шляхом надсилання листа або смс-повідомлення на номер мобільного телефону операторів мобільного зв'язку України. Жодного своєчасного інформування органом ПФУ не здійснено, оскільки в рішенні від 05.08.2020. Всупереч цьому в рішенні від 05.08.2020 (дата-час розрахунку 04.08.2020 18.54) передбачено перерахунок з 01.05.2020, а виплати розпочато з п'ятимісячним запізненням. Тим самим при перерахунку грубо порушено його порядок, а тому таке рішення не може залишатися в силі.
У рішенні без дати (дата-час розрахунку 13.05.2021 14.23) отримувану позивачем раніше пенсію держслужбовця зменшено з 3933,96 грн до 3721,38 грн, чим грубо порушено ч.2 ст.4-7 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» № 1058-VI та ч.3 п.8«Порядку проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 124 від 20.02.2019, які встановлюють, що «Особи, пенсію яким відповідно до абзацу другого цього пункту переведено на пенсію на умовах Закону (№ 1058-VI), у будь-який час можуть звернутися до органів Пенсійного фонду України для переведення на пенсію/щомісячне довічне грошове утримання за нормами законодавчих актів ( в даному випадку Закону України «Про державну службу» №3723-XI від 16.12.1993), передбачених абзацом другим цього пункту, з установленням розміру пенсії/щомісячного довічного грошового утримання, отримуваного до такого переведення, з 1 числа місяця, наступного за місяцем, у якому надійшла відповідна заява». Названий Закон та підзаконний акт прямо забороняють зменшення пенсії при її переведенні з одного виду в інший.
Позивач зазначає, що орган ПФУ привів її пенсію до розміру, що мав бути при звільненні з 31.12.2010 року, однак внаслідок невключення до нарахування усіх складових заробітку з вини цього ж таки органу право на такий розмір пенсії було поновлено за рішенням Львівського апеляційного адміністративного суду, від 05.03.2015 року у справі № 161/5708/14-а у травні 2015 року. Одночасно органом ПФУ відкинуто індексацію, що підлягала нарахуванню згідно із Законом України «Про індексацію грошових доходів населення» № 1283-ХІІ від 03.07.1991 і «Порядком проведення індексації грошових доходів населення», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №1078 від 17.07.2003, за весь період з 01.01.2011 року і до моменту внесення змін щодо пенсії в останній нормативний акт у березні 2018 року. Головне управління ПФУ у Волинській області вчергове позбавило позивача права на отримання проіндексованої пенсії належного розміру, неодноразово запроваджуючи протиправні схеми ухилення від індексації, що знайшло своє відображення у мотиваційній частині рішення Волинського окружного адміністративного суду у справі № 803/633/18. Дії органу ПФУ є демонстрацією відмови від виконання рішень цілого ряду судів. Фактично орган ПФУ здійснив повторне призначення пенсії держелужбовця з 13.05.2021 замість її перерахунку для чого не мав ні відповідної заяви, ні законних підстав. Тим самим він позбавив позивача права на збереження хоча б часткового купівельного рівня пенсії, як це передбачено у ст.1 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» № 1283-XII від 03.07.1991.
З врахуванням викладеного позивач просить визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області щодо перерахунку (переведення) моєї пенсії держслужбовця на її нарахування згідно із Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» № 1058-VI від 09.07.2003 та перерахунок(переведення) для повернення до попереднього виду; скасувати рішення під єдиним номером 907640194439, в тому числі рішення від 05.08.2020 (дата-час розрахунку 04.08.2020 18.54. «Вид перерахунку індивідуально (масовий).Індексація заробітку»); рішення без дати (дата-час розрахунку 10.11.2020 23.13. Вид перерахунку «У зв'язку зі зміною прожиткового мінімуму»); рішення без дати (дата-час розрахунку 23.02.2021 02.19. Вид перерахунку «Індексація заробітку (масовий)»); рішення без дати (дата-час розрахунку 13.05.2021 14.23. Вид перерахунку «Перехід з виду на вид»), що винесені Головним управлінням Пенсійного фонду України у Волинській області від імені Луцького об'єднаного управління Пенсійного фонду України упродовж періоду з 5.08.2020 до років; зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області здійснити перерахунок моєї пенсії та повернутись з 01.05.2020 до її нарахування з індексацією згідно із Законом України «Про індексацію грошових доходів населення» № 1283-ХІІ від 03.07.1991 і «Порядком проведення індексації грошових доходів населення», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №1078 від 17.07.2003, з урахуванням виплачених сум.
Ухвалою судді Волинського окружного адміністративного суду від 29.12.2021 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі, судовий розгляд справи ухвалено проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін .
У відзиві Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області просить відмовити у задоволенні позову у зв'язку з тим , що з 01 травня 2020 року позивачку переведено на пенсію за віком на нормами Закону України №1058. Приймаючи таке рішення відповідач керувався частиною другою пункту Прикінцевих положень Закону України №1058, де передбачено, що особам, пенсії/щомісячне довічне грошове утримання яким призначені відповідно до законів України , «Про державну службу», «Про Національний банк України», «Про дипломатичну службу», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про прокуратуру», «Про статус народного депутата України», «Про судоустрій і статус суддів», «Про судову експертизу«, «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок
Чорнобильської катастрофи», «Про наукову і науково-технічну діяльність», «Про державну підтримку засобів масової інформації та соціальний захист журналістів», Митного кодексу України, Податкового кодексу України, «Про Кабінет Міністрів України», розмір яких з урахуванням перерахунку, передбаченого пунктом 4-3 цього розділу, розрахований за нормами цього Закону, буде більший, проводиться автоматичне, без їхнього звернення, переведення пенсії на умовах, передбачених цим Законом, за матеріалами пенсійних справ. В результаті проведеного перерахунку розмір пенсії склав 3947,27 грн (її розмір збільшився на 17,75 грн.). Тобто, переведення на пенсію за віком за норами Закону України №1058 проводилося автоматично, на більш вигідних умовах для пенсіонера. Також зазначив, що на підставі заяви позивача з 01.06.2021 її переведено на пенсію за віком відповідно до Закону України №3723 з встановленим розміром пенсії 3721,38 грн. без фіксованої індексації (про зменшення розміру пенсії в результаті такого переведення позивачку було повідомлено).На даний час підстави для проведення індексації пенсії, призначеної відповідно до Закону України «Про Державну службу» відсутні. Індексуються лише пенсії призначені за нормами Закону України №1058.
Дослідивши докази та письмові пояснення, суд встановив наступне.
Позивач ОСОБА_1 перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в м.Луцьку як одержувач пенсії за віком. Пенсія призначена 14.04.2005 року відповідно до ст.37 Закону України «Про державну службу», яка діяла в початковій редакції закону №3723-ХІ від 16.12.1993 року. Після звільнення з роботи з посади начальника відділу Волинського обласного центру зайнятості у зв'язку із досягненням граничного віку перебування на державній службі позивачу було проведено перерахунок пенсії з 31.12.2010 року згідно з ст.37-1 Закону України «Про державну службу», яка діяла в початковій редакції закону № 432-IV від 16.01.2003 року. Страховий стаж на посаді державного службовця склав 15 років 07 місяців 17 днів, ранг держслужбовця 8, загальний відсоток розрахунку пенсії від заробітку - 85.
Рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 30.05.2018 у справі № 803/633/18 було зобов'язано Луцьке об'єднане управління Пенсійного фонду України Волинської області здійснити ОСОБА_1 нарахування індексації виплат та додаткову виплату проіндексованої пенсії, з урахуванням раніше проведених виплат, за період з 01.05.2017 по 30.03.2018 і в подальшому згідно вимог Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» № 1283-XII від 03.07.1991 і «Порядку проведення індексації грошових доходів населення», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №1078 від 17.07.2003, встановивши дату початку індексації з 01.02.2011 року». Рішення Волинського окружного адміністративного суду у справі № 803/633/18 19.09.2018 року набрало законної сили.
Відповідач у справі Луцьке об'єднане управління ПФУ у вересні 2018 року виконав рішення суду та змінив початкову дату індексації внаслідок чого індексація пенсії зросла з 147,10 грн до 212,58 грн тобто на 65,48 грн., а загальний розмір пенсії збільшився із 3868,48 до 3933,96 грн. В частині виконання вимог Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» № 1283-ХІІ від 03.07.1991 і «Порядку проведення індексації грошових доходів населення», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №1078 від 17.07.2003 рішення на думку позивача залишається не виконаним, що зменшило їй щомісячну виплату пенсії упродовж травня-листопада щомісячно на 1099,42 грн, а з грудня 2017-квітня 2020 років щомісячно на 1160,48 грн.
Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 25.03.2022 провадження у справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фондуУкраїни у Волинській області про визнання дій протиправними, скасування рішення та зобов'язання вчинити дії в частині позовних вимог про зобов'язання Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області здійснити перерахунок пенсії та повернутись з 01.05.2020 до її нарахування з індексацією згідно із Законом України «Про індексацію грошових доходів населення» № 1283-ХІІ від 03.07.1991 і «Порядком проведення індексації грошових доходів населення», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №1078 від 17.07.2003 було закрито.
Щодо визнання протиправними дій Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області протиправними та скасування рішеннь суд зазначає наступне.
З 01 травня 2020 року позивачку переведено на пенсію за віком на нормами Закону України №1058.
Приймаючи таке рішення відповідач керувався частиною першою пункту 4-7 Прикінцевих положень Закону України №1058, де передбачено, що особам, пенсії/щомісячне довічне грошове утримання яким призначені відповідно до законів України , «Про державну службу», «Про Національний банк України», «Про дипломатичну службу», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про прокуратуру», «Про статус народного депутата України», «Про судоустрій і статус суддів», «Про судову експертизу«, «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», «Про наукову і науково-технічну діяльність», «Про державну підтримку засобів масової інформації та соціальний захист журналістів», Митного кодексу України, Податкового кодексу України, «Про Кабінет Міністрів України», розмір яких з урахуванням перерахунку, передбаченого пунктом 4-3 цього розділу, розрахований за нормами цього Закону, буде більший, проводиться автоматичне, без їхнього звернення, переведення пенсії на умовах, передбачених цим Законом, за матеріалами пенсійних справ. В результаті проведеного перерахунку розмір пенсії склав 3947,27 грн. (її розмір збільшився на 17,75 грн.). Тобто, переведення на пенсію за віком за норами Закону України №1058 проводилося автоматично, на більш вигідних умовах для пенсіонера.
Враховуючи зазначене суд не вбачає правових підстав для визнання протиправними та скасування рішень про перерахунок пенсії з 01.05.2020.
Частиною другою пункту 4-7 Прикінцевих положень Закону України №1058 передбачено, що особи, пенсію яким переведено на пенсію на умовах цього Закону, у будь-який час можуть звернутися до органів Пенсійного фонду для переведення на пенсію/щомісячне довічне грошове утримання за нормами законів України "Про Кабінет Міністрів України", "Про державну службу", "Про Національний банк України", "Про дипломатичну службу", "Про службу в органах місцевого самоврядування", "Про прокуратуру", "Про статус народного депутата України", "Про судоустрій і статус суддів", "Про судову експертизу", "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", "Про наукову і науково-технічну діяльність", "Про державну підтримку засобів масової інформації та соціальний захист журналістів", Митного кодексу України, Податкового кодексу України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України із встановленням розміру пенсії, отримуваного до такого переведення, з 1 числа місяця, що настає за місяцем, у якому надійшла така заява.
На підставі заяви ОСОБА_1 з 01.06.2021 було переведено на пенсію за віком відповідно до Закону України №3723 з встановленим розміром пенсії 3721,38грн без фіксованої індексації (про зменшення розміру пенсії в результаті такого переведення позивачку було повідомлено).
Відповідно до довідки від 21.07.2021 (а.с.12) розмір пенсії позивача до проведення її перерахунку становив 3933,96 грн., відтак її розмір не може бути зменшений при перерахунку пенсії з 1 червня 2021 року, а тому дії відповідача щодо зменшення розміру пенсії з 01.06.2022 ОСОБА_1 з 3933, 96 грн до 3721,38 грн. є протиправними.
З врахуванням викладеного позовні вимоги підлягають до часткового задоволення, суд визнає протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області щодо зменшення розміру пенсії з 01.06.2022 ОСОБА_1 з 3933, 96 грн. до 3721,38 грн. та зобов'язує відповідача з 01.06.2021 встановити ОСОБА_1 розмір пенсії, отримуваний нею до такого переведення.
Решта позовних вимог задоволенню не підлягають.
Відповідно до частини першої статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Водночас відповідно до частини третьої статті 139 КАС України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.
Враховуючи часткове задоволення позову, суд дійшов висновку про необхідність стягнення на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача судового збору пропорційно до розміру задоволених позовних вимог у розмірі 454 грн., сплаченого відповідно до квитанції від 23.12.2021 (а.с.6).
Керуючись статтями 243-246, 250, 262 КАС України, суд
Позов задовольнити частково .
Визнати дії Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області щодо зменшення розміру пенсії при проведенні перерахунку пенсії з 01.06.2022 ОСОБА_1 з 3933, 96 грн. до 3721,38 грн. протиправними.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області нарахувати та виплачувати ОСОБА_1 з 01.06.2021 розмір пенсії, отримуваний нею до такого переведення відповідно до Закону України «Про державну службу».
В задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області (43026, Волинська область, місто Луцьк, вулиця Кравчука, 22-В, ідентифікаційний код 13358826) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) судовий збір у розмірі 454,00 грн.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 295 КАС України. У разі подання апеляційної скарги рішення якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи. Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складання повного судового рішення.
Суддя В.Д. Ковальчук