24 березня 2022 р.м.ОдесаСправа № 420/14747/21
Головуючий в 1 інстанції: Стефанов С.О.
П'ятий апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
судді-доповідача: Димерлія О.О.
суддів: Танасогло Т.М. , Крусяна А.В.
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу комунального підприємства «Житлово-комунальне підприємство «Таїрове» на рішення Одеського окружного адміністративного суду від 08.11.2021 року у справі № 420/14747/21 за позовом комунального підприємства «Житлово-комунальне підприємство «Таїрове» до Головного управління Держпродспоживслужби в Одеській області про визнання протиправним та скасування рішення №11 від 02.08.2021 року
16.08.2021 року комунальне підприємство «Житлово-комунальне підприємство «Таїрове» звернулось до Одеського окружного адміністративного суду із позовною заявою, у якій просило суд визнати протиправними та скасувати постанову Головного управління Держпродспоживслужби в Одеській області по справі про адміністративне правопорушення від 02.08.2021р. №994, рішення Головного управління Держпродспоживслужби в Одеській області про застосування адміністративно-господарських санкцій за порушення законодавства про ціни і ціноутворення від 02.08.2021р. №11.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначав, що строк виконання вимог припису від 20.05.2020р. №339 про виконання законних вимог щодо усунення порушень порядку формування, встановлення та застосування державних (регулювальних) цін Головним управлінням Держпродспоживслужби в Одеській області установлено до 20.08.2020р. Натомість, оскаржувані постанову №994 та рішення №11 контролюючим органом винесено лише 02.08.2021р., тобто з порушенням установлених приписами КУпАП строків.
Відповідач із позовними вимогами не погоджувався з підстав викладених у письмовому відзиві на позовну заяву зазначаючи, що комунальним підприємством «Житлово-комунальне підприємство «Таїрове» вимоги припису про виконання законних вимог щодо усунення порушень порядку формування, встановлення та застосування державних (регуляторних) цін від 20.05.2020р. №339 у повному обсязі не виконано.
Ухвалою Одеського окружного адміністративного суду від 23.10.2021р. у справі №420/14747/21 позовну заяву комунального підприємства «Житлово-комунальне підприємство «Таїрове» в частині позовних вимог щодо визнання протиправною та скасування постанови Головного управління Держпродспоживслужби в Одеській області №994 від 02.08.2021 року, з підстав передбачених п.1 ч.1 ст.240 КАС України (позов подано особою, яка не має адміністративної процесуальної дієздатності) - залишено без розгляду.
Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 08.11.2021 року по справі №420/14747/21 в задоволенні адміністративного позову комунального підприємства «Житлово-комунальне підприємство «Таїрове» до Головного управління Держпродспоживслужби в Одеській області про визнання протиправним та скасування рішення №11 від 02.08.2021 року - відмовлено.
Відмовляючи у задоволенні позовних вимог суд першої інстанції виходив з того, що комунальним підприємством «Житлово-комунальне підприємство «Таїрове» вимоги припису про виконання законних вимог щодо усунення порушень порядку формування, встановлення та застосування державних (регуляторних) цін від 20.05.2020р. №339 у повному обсязі не виконано. Також, окружний адміністративний суд вказав про те, що рішення №11 від 02.08.2021 року Головним управлінням Держпродспоживслужби в Одеській області прийнято з повним дотриманням вимог ч.1 ст.250 Господарського кодексу України.
Не погодившись із рішенням суду першої інстанції позивачем подано апеляційну скаргу у якій зазначено, що окружним адміністративним судом оскаржуване рішення прийнято з порушенням норм матеріального права, при неповному з'ясуванні обставин, які мають значення для справі, висновки суду не відповідають вимогам законодавства, а тому, на думку КП «Житлово-комунальне підприємство «Таїрове», оскаржуване рішення суду підлягає скасуванню з прийняттям нового судового рішення про задоволення позовних вимог.
В обґрунтування апеляційної скарги позивач зазначає, що спірним рішенням Головного управління Держпродспоживслужби в Одеській області №11 від 02.08.2021 року до КП «Житлово-комунальне підприємство «Таїрове» застосовано адміністративно-господарську санкцію поза межами строків, які передбачено статтею 250 Господарського кодексу України.
Скориставшись наданим приписами чинного процесуального законодавства правом відповідачем до апеляційного суду подано письмовий відзив на апеляційну скаргу, у якому зазначено, що приймаючи оскаржуване рішення №11 від 02.08.2021 року ГУ Держпродспоживслужби в Одеській області повністю дотримано вимог щодо строків накладання адміністративно-господарського стягнення.
В силу приписів пункту 1 частини 1 статті 311 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
Розглянувши доводи апеляційної скарги, перевіривши матеріали справи, у системному зв'язку з положеннями чинного законодавства, суд апеляційної інстанції дійшов висновку, що апеляційна скарга позивача задоволенню не підлягає, з урахуванням такого.
Зокрема, колегією суддів установлено, що у період з 28.04.2020р. по 13.05.2020р. фахівцями Головного управління Держпродспоживслужби в Одеській області проведено позапланову перевірку з питань дотримання КП «Житлово-комунальне підприємство «Таїрове» вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін.
За наслідками вказаної перевірки Головним управлінням Держпродспоживслужби в Одеській області складено акт перевірки дотримання вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін №1795, у висновках якого наголошено на порушенні КП «Житлово-комунальне підприємство «Таїрове» вимог щодо формування та застосування тарифів на послуги з вивезення твердих відходів.
У зв'язку із встановленням вищеозначених порушень Головним управлінням Держпродспоживслужби в Одеській області 20.05.2020р. комунальному підприємству «Житлово-комунальне підприємство «Таїрове» видано припис про виконання законних вимог щодо усунення порушень порядку формування, встановлення та застосування державних (регульованих) цін №339.
Означеним актом індивідуальної дії суб'єкт владних повноважень вимагав від комунального підприємства «Житлово-комунальне підприємство «Таїрове»:
- у тримісячний термін повернути всім споживачам послуги з вивезення твердих побутових відходів зайво нараховану плату на суму 207611,30 грн., згідно з актом перевірки шляхом здійснення перерахунків, тим самим усунути допущенні порушення при формуванні та застосуванні державних регульованих цін/тарифів;
- в тримісячний термін здійснити розрахунки економічно обґрунтованих тарифів на послуги з поводження з побутовими відходами у відповідності з вимогами Порядку формування тарифів на послуги з поводження з побутовими відходами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26.07.2006 року №1010 та подати їх на затвердження до органів місцевого самоврядування відповідно до підпункту 2 пункту «а» статті 28 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» та пункту 2 частини 3 статті 4 Закон України «Про житлово-комунальні послуги»;
- про виконання припису та вжитті заходи в триденний термін повідомити Головне управління Держпродспоживслужби в Одеській області.
25.05.2021 року КП «ЖКП «Таїрове» звернулось до Головного управління Держпродспоживслужби в Одеській області із листом №Вх-6042/25-21 щодо надання відомостей про стан виконання припису №339 від 20.05.2020 року.
З матеріалів справи убачається, що у період з 26.07.2021р. по 27.07.2021р. посадовими особами контролюючого органу проведено позапланову перевірку комунального підприємства «Житлово-комунальне підприємство «Таїрове» з питань дотримання суб'єктом господарювання вимог законодавства у сфері формування, встановлення та застосування державних регульованих цін.
За результатами вказаної перевірки Головним управлінням Держпродспоживслужби в Одеській області складено акт №1587 від 27.07.2021р. у висновках якого зазначено, що КП «Житлово-комунальне підприємство «Таїрове» вимоги припису №339 від 20.05.2020 року у повному обсязі не виконано.
У зв'язку з чим, 02.08.2021р. Головним управлінням Держпродспоживслужби в Одеській області винесено рішення про застосування адміністративно-господарських санкцій за порушення законодавства про ціни і ціноутворення №11.
Не погодившись із вищеозначеним рішенням суб'єкта владних повноважень позивач за захистом прав, свобод та охоронюваних законом інтересів звернувся до суду з даним позовом.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, у системному зв'язку із положеннями чинного законодавства, колегія суддів виходить з такого.
Положеннями ч. 2 ст. 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов'язки та відповідальність суб'єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) визначено Законом України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», відповідно до статті 1 якого:
- державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, місцевих державних адміністрацій, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю)) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, допустимого рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища;
заходи державного нагляду (контролю) - планові та позапланові заходи, які здійснюються у формі перевірок, ревізій, оглядів, обстежень та в інших формах, визначених законом;
Згідно із абз.3 ч.1 ст.6 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» підставою для здійснення позапланового заходу є перевірка виконання суб'єктом господарювання приписів, розпоряджень або інших розпорядчих документів щодо усунення порушень вимог законодавства, виданих за результатами проведення попереднього заходу органом державного нагляду (контролю).
Частиною 8 статті 7 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» передбачено, що припис - обов'язкова для виконання у визначені строки письмова вимога посадової особи органу державного нагляду (контролю) суб'єкту господарювання щодо усунення порушень вимог законодавства. Припис не передбачає застосування санкцій щодо суб'єкта господарювання. Припис видається та підписується посадовою особою органу державного нагляду (контролю), яка здійснювала перевірку.
За наслідками офіційного з'ясування фактичних обставин справи колегією суддів установлено, що у межах спірних правовідносин органом державного нагляду (контролю) здійснено позаплановий захід щодо перевірки виконання суб'єктом господарювання припису.
Відповідно до ч.1 ст.8 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» орган державного нагляду (контролю) в межах повноважень, передбачених законом, під час здійснення державного нагляду (контролю), зокрема, має право вимагати від суб'єкта господарювання усунення виявлених порушень вимог законодавства.
Згідно із ч.1 ст.12 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» невиконання приписів, розпоряджень або інших розпорядчих документів щодо усунення порушень вимог законодавства, виявлених під час здійснення заходу державного нагляду (контролю), тягне за собою застосування до суб'єкта господарювання штрафних санкцій у порядку, встановленому законом.
Пунктом 4 частини 1 статті 20 Закону України «Про ціни та ціноутворення» передбачено, що до суб'єктів господарювання застосовуються адміністративно-господарські санкції за невиконання приписів уповноважених органів або створення перешкод для виконання покладених на них функцій - штраф у розмірі 2000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Як відомо, один неоподатвовуваний мінімум доходів громадян становить 17грн.
Отже, у зв'язку з невиконанням комунальним підприємством «Житлово-комунальне підприємство «Таїрове» вимог припису про виконання законних вимог щодо усунення порушень порядку формування, встановлення та застосування державних (регульованих) цін №339 від 20.05.2021р. Головним управлінням Держпродспоживслужби в Одеській області цілком правомірно 02.08.2021р. винесено спірне рішення про застосування адміністративно-господарських санкцій за порушення законодавства про ціни і ціноутворення №11.
Відтак, з огляду на вищевикладене, апеляційний суд вважає правильними висновки суду першої інстанції щодо необґрунтованості та безпідставності позовних вимог КП «Житлово-комунальне підприємство «Таїрове».
Що стосується доводів скаржника відносно того, що рішенням Головного управління Держпродспоживслужби в Одеській області №11 від 02.08.2021 року до КП «Житлово-комунальне підприємство «Таїрове» застосовано адміністративно-господарську санкцію поза межами строків, які передбачено статтею 250 Господарського кодексу України, апеляційний суд зазначає таке.
Відповідно до частини 1 статті 250 Господарського кодексу України адміністративно-господарські санкції можуть бути застосовані до суб'єкта господарювання протягом шести місяців з дня виявлення порушення, але не пізніше як через один рік з дня порушення цим суб'єктом встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності, крім випадків, передбачених законом.
Так, як установлено колегією суддів та зазначено вище, рішенням Головного управління Держпродспоживслужби в Одеській області №11 від 02.08.2021 року на комунальне підприємство «Житлово-комунальне підприємство «Таїрове» накладено штраф, зокрема, за невиконання вимог припису від 20.05.2020р. №339.
Невиконання вимог припису від 20.05.2020р. №339 органом державного нагляду виявлено 27.07.2021р. (за наслідками проведення відповідної перевірки).
Шестимісячний строк, з дня виявлення порушення, закінчився 27.01.2022р.
Річний строк, з дня невиконання суб'єктом господарювання вимог припису, закінчився 20.08.2021р.
Оскаржуване рішення про застосування адміністративно-господарських санкцій за порушення законодавства про ціни і ціноутворення №11 Головним управлінням Держпродспоживслужби в Одеській області винесено 02.08.2021р.
Відтак, беручи до уваги вищевикладене, судом апеляційної інстанції з'ясовано, що рішення про застосування адміністративно-господарських санкцій за порушення законодавства про ціни і ціноутворення №11 від 02.08.2021р. Головним управлінням Держпродспоживслужби в Одеській області прийнято у межах строків визначених статтею 250 Господарського кодексу України, а тому твердження скаржника з даного приводу є необґрунтованими та безпідставними.
Установлені у межах розгляду даної справи фактичні обставини у повному обсязі спростовують наведені в апеляційній скарзі доводи позивача.
Відповідно до п. 41 висновку № 11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень, обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов'язку може змінюватися залежно від характеру рішення.
Згідно з практикою Європейського суду з прав людини, очікуваний обсяг обґрунтування залежить від різних доводів, що їх може наводити кожна зі сторін, а також від різних правових положень, звичаїв та доктринальних принципів, а крім того, ще й від різних практик підготовки та представлення рішень у різних країнах.
Щоб дотриматися принципу справедливого суду, обґрунтування рішення повинно засвідчити, що суддя справді дослідив усі основні питання, винесені на його розгляд, що і вчинено судом у даній справі.
За таких обставин, рішення суду першої інстанції є законним та обґрунтованим, і твердження позивача, викладені у скарзі, не свідчать про порушення судом норм матеріального чи процесуального права, які могли б призвести до неправильного вирішення справи.
Отже, при ухваленні оскаржуваного рішення судом першої інстанції було дотримано всіх вимог законодавства, а тому відсутні підстави для його скасування.
З підстав визначених статтею 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Керуючись ст.ст. 308, 311, 315, 316, 321, 322, 325, 328, 329 КАС України, апеляційний суд
Апеляційну скаргу комунального підприємства «Житлово-комунальне підприємство «Таїрове» залишити без задоволення, а рішення Одеського окружного адміністративного суду від 08.11.2021 року у справі № 420/14747/21 - без змін.
Постанова суду набирає законної сили з дати її підписання суддями та може бути оскаржена до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня отримання сторонами копії судового рішення.
Суддя-доповідач Димерлій О.О.
Судді Танасогло Т.М. Крусян А.В.