23 грудня 2021 року Справа № 160/17435/21
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Боженко Н.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін у письмовому провадженні у місті Дніпрі адміністративну справу №160/17435/21 за позовною заявою ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Комунального підприємства «Управління контролю за благоустроєм міста» Дніпровської міської ради (49000, м. Дніпро, вул. Троїцька, буд.22-А, код ЄДРПОУ 33612019) про визнання протиправним та скасування індивідуального акта, -
27.09.2021 року до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Комунального підприємства «Управління контролю за благоустроєм міста» Дніпровської міської ради, підписана представником позивача адвокатом Рак Тетяною Сергіївною, в якій позивач просить суд:
- визнати протиправним та скасувати припис № 002747 від 02.03.2021, виданий Комунальним підприємством «Управління контролю за благоустроєм міста» Дніпровської міської ради.
В обґрунтування позовних вимог зазначає, що є власником земельної ділянки з кадастровим номером 1210100000:09:250:0022, загальною площею 0,1 га, що розташована за адресою: АДРЕСА_2 . 03.08.2021 року позивач ознайомився у Самарському районному суді м. Дніпропетровська зі справою №206/2950/21 за позовом ОСОБА_2 до ОСОБА_1 про усунення перешкод у користуванні земельною ділянкою та 03.08.2021 року дізнався, що відповідачем 02.03.2021 року було складено припис №002747 у відношенні власника земельної ділянки, що розташована у АДРЕСА_2 . Припис №002747, виданий відповідачем, позивачу не вручався. У справі №206/2950/21 за позовом ОСОБА_2 до позивача про усунення перешкод у користуванні земельною ділянкою, за заявою позивача було проведено будівельно-технічну та земельно-технічну експертизу, та судовим експертом Рибкіним В.П. складено висновок №7 будівельно-технічної та земельно-технічної експертиз від 29.08.2021 року. Відповідно до зазначеного висновку паркан, який встановлений позивачем на своїй земельній ділянці, відповідає вимогам ДБН. Особа, яка склала припис - ОСОБА_3 на бланку Комунального підприємства «Управління контролю за благоустроєм міста» Дніпровської міської ради, не була на території земельної ділянки по АДРЕСА_2 , а отже не могла робити будь-яких замірів. Будь-яких доказів того, що встановлена позивачем на його земельній ділянці огорожа не відповідає вимогам п.6.7. ДБН Б.2.2-5:2011 «Благоустрій територій» у відповідача немає, тим більше, що огорожа (паркан), що встановлені на межі з вулицею не перевищує 2,5 м, а огорожа встановлена на земельній ділянці позивача з боку межі із сусідніми земельними ділянками не перевищує 2 м. Припис №002747 від 02.03.2021 року, виданий Комунальним підприємством «Управління контролю за благоустроєм міста» Дніпровської міської ради, не містить конкретного порушення вимог Закону України «Про благоустрій населених пунктів», Правил благоустрою території міста Дніпра, затверджених рішенням міської ради від 27.11.2013 року №44/43 та Порядку здійснення заходів з контролю за утриманням у належному стані, збереженням, відновленням та упорядкуванням об'єктів благоустрою міста Дніпра з урахуванням особливостей їх використання, затвердженого Рішенням міської ради від 27.06.2012 року №2/25.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 04.10.2021 року у справі №160/17435/21 позовну заяву ОСОБА_1 залишено без руху та надано строк для усунення недоліків.
18.10.2021 року, через канцелярію суду, від представника позивача адвоката Рак Тетяни Сергіївни надійшла заява про усунення недоліків на виконання ухвали Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 04.10.2021 року до якого додано: належним чином завіренні додатки до позовної заяви для відповідача по справі.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 22.10.2021 року у справі №160/17435/21 визнано поважними причини пропуску строку звернення до суду та поновлено пропущений строк звернення до суду, прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Комунального підприємства «Управління контролю за благоустроєм міста» Дніпровської міської ради про визнання протиправним та скасування індивідуального акта.
08.12.2021 року від відповідача на адресу суду надійшов відзив на позовну заяву в якому заперечував проти позову та зазначив, що Комунальне підприємство «Управління контролю за благоустроєм міста» відповідно до Правил благоустрою території міста Дніпра, затверджених рішенням міської ради від 27.11.2013 року №44/43 та Порядку здійснення заходів з контролю за утриманням у належному стані, збереженням, відновленням та упорядкуванням об'єктів благоустрою міста Дніпра з урахуванням особливостей їх використання, затвердженого рішенням міської ради від 27.06.2012 року №26/25 є уповноваженим представником міської ради у правовідносинах, що виникають у зв'язку з тимчасовим погіршенням існуючого стану об'єктів благоустрою території міста та/або їх зміненням. У зв'язку з надходженням до Комунального підприємства «Управління контролю за благоустроєм міста» заяви ОСОБА_2 про порушення її сусідом, який мешкає за адресою: АДРЕСА_2 державних будівельних норм та умов добросусідства 02.03.2021 року було здійснено обстеження території та власнику земельної ділянки і огорожі за зазначеною адресою оформлено припис з вимогою вжити заходи щодо приведення огорожі згідно вимогам ДБН Б.2.2.-5:2011. Припис було розміщено на огорожі та сфотографовано, оскільки мешканці цього будинку до головного спеціаліста Комунального підприємства «Управління контролю за благоустроєм міста» для отримання припису не вийшли, хоча в цей час у кімнаті на другому поверсі і будинку було ввімкнене електричне освітлення, що є припущенням того, що вони знаходилися вдома.
Дослідивши матеріали справи, суд встановив наступне.
ОСОБА_1 є власником земельної ділянки з кадастровим номером 1210100000:09:250:0022, загальною площею 0,1 га, що розташована за адресою: АДРЕСА_2 .
Власницею сусідньої земельної ділянки з кадастровим номером 1210100000:09:250:003, загальною площею 0,082 га, яка знаходиться за адресою: АДРЕСА_3 є ОСОБА_4 .
02.02.2021 року ОСОБА_2 звернулася до Комунального підприємства «Управління контролю за благоустроєм міста» Дніпровської міської ради з заявою про порушення Державних будівельних норм та умов добросусідства.
03.08.2021 року позивач ознайомився у Самарському районному суді м. Дніпропетровська зі справою №206/2950/21 за позовом ОСОБА_2 до ОСОБА_1 про усунення перешкод у користуванні земельною ділянкою та 03.08.2021 року дізнався, що відповідачем 02.03.2021 року було складено припис №002747 у відношенні власника земельної ділянки, що розташована у АДРЕСА_2 .
В приписі №002747 від 02.03.2021 року зазначено відомості про параметри погіршення (змінення, використання) об'єкта благоустрою: улаштовані огорожі на межі з вулицею не більше 2,5 м, на межі сусідніх земельних ділянок не більше 2 м та зазначено вимогу про вжиття заходів щодо улаштування огорожі відповідно до вимог ДБН Б.2.2.-5:2011 п.6.7.
У справі №206/2950/21 за позовом ОСОБА_2 до ОСОБА_1 про усунення перешкод у користуванні земельною ділянкою за заявою позивача було проведено будівельно-технічну та земельно-технічну експертизу. За результатами проведення будівельно-технічної та земельно-технічної експертиз судовим експертом ОСОБА_5 28.08.2021 року складено висновок експерта №7.
Вважаючи припис №002747 від 02.03.2021 року протиправним ОСОБА_1 звернувся до суду з даним адміністративним позовом.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Закон України «Про благоустрій населених пунктів» від 06.09.2005 року № 2807-IV (далі - Закон №2807-IV) є спеціальним законом, який визначає правові, економічні, екологічні, соціальні та організаційні засади благоустрою населених пунктів і спрямований на створення умов, сприятливих для життєдіяльності людини.
Згідно зі статтею 10 Закону № 2807-IV до повноважень сільських, селищних і міських рад у сфері благоустрою населених пунктів належить, зокрема, затвердження правил благоустрою територій населених пунктів. До повноважень виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належить, зокрема, забезпечення виконання місцевих програм та здійснення заходів з благоустрою населених пунктів; здійснення самоврядного контролю за станом благоустрою та утриманням територій населених пунктів, інженерних споруд та об'єктів, підприємств, установ та організацій, майданчиків для паркування транспортних засобів (у тому числі щодо оплати послуг з користування майданчиками для платного паркування транспортних засобів), озелененням таких територій, охороною зелених насаджень, водних об'єктів тощо.
У силу статті 12 Закону № 2807-IV суб'єктами у сфері благоустрою населених пунктів є органи державної влади та органи місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації, органи самоорганізації населення, громадяни.
Крім того, пп.7 пункту «а» статті 30 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належить як власні (самоврядні) повноваження організація благоустрою населених пунктів, залучення на договірних засадах з цією метою коштів, трудових і матеріально-технічних ресурсів підприємств, установ та організацій незалежно від форм власності, а також населення; здійснення контролю за станом благоустрою населених пунктів, організації озеленення, охорони зелених насаджень і водойм, створення місць відпочинку громадян.
У відповідності до статті 34 Закону № 2807-IV правила благоустрою території населеного пункту нормативно-правовий акт, яким установлюються вимоги щодо благоустрою території населеного пункту. Правила включають, зокрема, порядок здійснення благоустрою та утримання територій об'єктів благоустрою; порядок розміщення малих архітектурних форм; порядок здійснення самоврядного контролю у сфері благоустрою населених пунктів.
Частиною першою статті 40 Закону № 2807-IV визначено, що самоврядний контроль у сфері благоустрою населених пунктів здійснюється сільськими, селищними, міськими радами та їх виконавчими органами.
Таким чином, Закон № 2807-IV наділяє повноваженням міські ради та їх виконавчі органи здійснювати самоврядний контроль у сфері благоустрою міста Дніпра.
Порядок благоустрою та утримання об'єктів благоустрою міста, визначає правові, економічні, екологічні, соціальні та організаційні засади благоустрою міста, що спрямовані на створення інклюзивного для життєдіяльності людини довкілля, збереження та охорону навколишнього природного середовища, забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення, встановлені Правилами благоустрою території міста Дніпра, які затверджені рішенням Дніпропетровської міської ради від 27.11.2013 №44/43 (далі - Правила благоустрою).
У пункті 8.19 Правил благоустрою визначено, що контроль за дотриманням вимог розділу 8 цих Правил здійснює відповідно до своїх повноважень, в тому числі КП «Управління контролю за благоустроєм міста» Дніпровської міської ради.
КП «Управління контролю за благоустроєм міста» ДМР створено за рішенням Дніпропетровської міської ради від 25.05.2005 №25/28 на базі відділу контролю благоустрою Міського комунального підприємства «Адміністративно-технічного управління» шляхом його виділення у підприємство, що має статус юридичної особи.
Відповідно до статуту КП «Управління контролю за благоустроєм міста» ДМР, затвердженого рішенням Дніпровської міської ради від 22.05.2019 №51/45, предметом господарської діяльності Підприємства для реалізації зазначеної мети є, зокрема:
- забезпечення власними силами або із залученням інших комунальних підприємств та сторонніх організацій демонтажу (розбирання), знесення, будівель, споруд, гаражів, огорож, парканів, сходів, конструкцій, машин, устаткування, малих архітектурних форм, вагончиків, контейнерів тощо (п.2.2.6);
- за відповідними дорученнями органів місцевого самоврядування, органів виконавчої влади, міського голови, Уповноваженого органу забезпечення благоустрою території міста, відновлення пошкоджених та/або знищених об'єктів благоустрою (їх частин) та елементів благоустрою, звільнення земельних ділянок та елементів благоустрою від незаконно розташованих на них об'єктів (п.2.2.7);
- виконання відповідно до Закону України «Про благоустрій населених пунктів», за завданням Уповноваженого органу у межах своєї компетенції, контроль за станом благоустрою міста шляхом: проведення перевірок території; розгляду звернень підприємств, установ, організацій та громадян; участі в обговоренні проектів благоустрою території міста, іншої тех нічної документації з питань благоустрою і внесення відповідних пропозицій на розгляд органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій; подання позовів до суду про відшкодування шкоди, завданої внаслідок порушення правил благоустрою території міста; виконання інших функцій Уповноваженого органу з благоустрою населених пунктів, передбачених чинним законодавством України.
Крім того, у п. 2.2.16 Статуту визначено право КП «Управління контролю за благоустроєм міста» ДМР видавати суб'єктам господарювання усіх форм власності, установам, закладам та фізичним особам обов'язкових до виконання приписів про усунення допущених ними порушень Правил благоустрою території міста, Правил поводження з відходами у місті та у зв'язку з самовільним пошкодженням елементів міського благоустрою, їх несвоєчасним або неякісним відновленням, самовільним зміненням об'єктів благоустрою, незадовільним утриманням закріпленої у встановленому порядку або прилеглої території, засміченням території міста.
Водночас, підпунктом 13 пункту 2.5.2 Правил благоустрою встановлено обов'язок підприємств, установ, організацій та фізичних осіб-підприємців у сфері благоустрою міста своєчасно усувати недоліки в утриманні власних, прилеглих і закріплених територій та елементів благоустрою згідно з приписами, внесеними державними органами контролю, інспекцією з питань благоустрою Дніпровської міської ради, КП «Управління контролю за благоустроєм міста», КП «Дніпровські активи», іншими уповноваженими органами.
Наведене свідчить про те, що Дніпровською міською радою частково були делеговані КП «Управління контролю за благоустроєм міста» публічно-владні управлінські функції в частині забезпечення благоустрою міста Дніпра, які були ним втілені при прийнятті оскаржуваного припису від 02.03.2021 року № 002747.
З огляду на викладене, КП «Управління контролю за благоустроєм міста» ДМР наділене контролюючими повноваженнями та здійснює владні управлінські функції у сфері благоустрою міста, в тому числі видавати суб'єктам господарювання усіх форм власності, установам, закладам та фізичним особам обов'язкових до виконання приписів про усунення допущених ними порушень Правил благоустрою території міста.
Відповідно до п. 12.2.1 п.12.2 Порядку здійснення заходів з контролю за утриманням у належному стані, збереженням, відновленням та упорядкуванням об'єктів благоустрою міста Дніпра з урахуванням особливостей їх використання, затвердженого рішенням Дніпровської міської ради від 27.06.2012 року №26/25, для усунення порушень правил благоустрою території міста уповноваженим органом можуть вживатися такі заходи, зокрема, надання обов'язкових до виконання приписів на ім'я осіб, відповідальних за утримання об'єктів благоустрою, якщо перевіркою цих об'єктів виявлені фактори та умови, які можуть спричинити порушення правил благоустрою території міста.
02.03.2021 року під час проведення перевірки благоустрою території міста виявлено порушення вимог Закону України «Про благоустрій населених пунктів», Правил благоустрою території міста Дніпра, затверджених рішенням міської ради від 27.11.2013 року №44/43 та Порядку здійснення заходів з контролю за утриманням у належному стані, збереженням, відновленням та упорядкуванням об'єктів благоустрою міста Дніпра з урахуванням особливостей їх використання, затвердженого рішенням Дніпровської міської ради від 27.06.2012 року №26/25.
За результатами перевірки головним спеціалістом Іваніним С.М. складено припис №002747 від 02.03.2021 року, який виданий власнику земельної ділянки (огорожі) та в якому зазначено параметри погіршення (змінення, використання) об'єкта благоустрою: улаштування огорожі на межі з вулицею не більше 2,5 м, на межі сусідніх земельних ділянок не більше 2 м. В приписі також містить вимога по вжиттю заходів щодо улаштування огорожі згідно вимогами ДБН Б.2.2-5:2011 п.6.7.
Пунктом 6.7 ДБН Б.2.2-5:2011 «Благоустрій територій» дозволено проектувати огорожі як окремих ділянок, так і усієї прибудинкової території садибної забудови. Висота огорож має бути не більше ніж 2,0 м на межі сусідніх земельних ділянок та не більше ніж 2,5 м на межі з вулицею для забезпечення нормативної інсоляції та провітрювання суміжних територій.
Аналізуючи зазначені в приписі №002747 від 02.03.2021 року параметри погіршення (змінення, використання) об'єкта благоустрою та вимоги п.6.7 ДБН Б.2.2-5:2011 «Благоустрій територій» щодо облаштування огорожі, суд приходить до висновку про відсутність порушень будівельних норм при встановленні огорожі.
Крім того, суд зазначає, що відповідно до висновку експерта №7 від 28.08.2021 року глухий (суцільний) паркан з металевого профілю довжиною 23,86 м, що встановлений позивачем уздовж спільної кадастрової межі (якою є прозора ґратчаста металева огорожа) між земельною ділянкою, кадастровий номер 1210100000:09:250:0022, загальною площею 0,1 га, яка є у власності, ОСОБА_1 , що розташована за адресою: АДРЕСА_2 та сусідньою земельною ділянкою, що межує з вищезазначеною земельною ділянкою загальною площею 0,082 га з кадастровим номером 1210100000:09:250:003, яка є у власності ОСОБА_4 і розташована за адресою: АДРЕСА_3 , якщо дивитись на нього з боку АДРЕСА_2 за рахунок насипного гранту менше 2 м і відповідає чинним державним будівельним нормам (ДБН) та іншим нормативним актам, що регламентують встановлення парканів, а саме п. 6.1.34 ДБН Б2.2-12:2019 «Планування та забудова територій» та п. 6.7 ДБН Б.2.2-5:2011 «Благоустрій територій».
Відповідно до переліку будівельних робіт, які не потребують документів, що дають право на їх виконання, та після закінчення яких об'єкт не підлягає прийняттю в експлуатацію, затвердженого постановою КМУ від 07.06.2017 № 406, роботи з встановленням огорожі не потребують документів, що дають право на їх виконання та після закінчення яких об'єкт підлягає прийняттю в експлуатацію.
Відповідно до ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна, довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Частиною 2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідач вмотивованих доводів, належних, допустимих та достатніх доказів на підтвердження правомірності винесення припису №002747 від 02.03.2021 року суду не надав.
Таким чином, виходячи із заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд робить висновок про наявність правових підстав для задоволення позовної заяви.
Відповідно до частини першої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Отже, судовий збір підлягає стягненню з Комунального підприємства «Управління контролю за благоустроєм міста» Дніпровської міської ради у розмірі 908, 00 грн., сплата якого підтверджується квитанцією від 27.09.2021 року №43431.
Керуючись ст. ст. 241-246, 257-262, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Позовну заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Комунального підприємства «Управління контролю за благоустроєм міста» Дніпровської міської ради (49000, м. Дніпро, вул. Троїцька, буд.22-А, код ЄДРПОУ 33612019) про визнання протиправним та скасування індивідуального акта - задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати припис № 002747 від 02.03.2021, виданий Комунальним підприємством «Управління контролю за благоустроєм міста» Дніпровської міської ради.
Стягнути з Комунального підприємства «Управління контролю за благоустроєм міста» Дніпровської міської ради (49000, м. Дніпро, вул. Троїцька, буд.22-А, код ЄДРПОУ 33612019) за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) сплачений судовий збір у розмірі 908,00 гривень (дев'ятсот вісім гривень 00 копійок).
Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Н.В. Боженко