Рішення від 17.03.2022 по справі 921/587/21

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ

17 березня 2022 року м. ТернопільСправа № 921/587/21

Господарський суд Тернопільської області

у складі судді Шумського І.П.

при секретарі судового засідання Бега В.М.

розглянув справу

за позовом - Релігійної громади "Парафія преподобного Іова Почаївського" міста Тернополя Тернопільської Єпархії Православної Церкви України (вул. Б.Лепкого, 3/70, м. Тернопіль, 46024)

до відповідача - Комунального підприємства "Тернопільводоканал" (вул. Танцорова, 7, м. Тернопіль, 46008)

третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Тернопільська міська рада, в особі Відділу державного архітектурно-будівельного контролю Тернопільської міської ради (4600, м. Тернопіль, бульвар Тараса Шевченка, 1)

про:

- зобов'язання відповідача відновити централізоване водопостачання об'єкта будівництва церкви та багатоквартирного житлового будинку за адресою вул. Чалдаєва, 8А у м. Тернополі та заборонити відповідачу вчинення будь-яких дій щодо припинення централізованого водопостачання об'єкта будівництва церкви та багатоквартирного житлового будинку за адресою вул. Чалдаєва, 8А у м. Тернополі до закінчення дії договору;

- зобов'язання відповідача відновити термін дії договору про надання послуг з централізованого водопостачання та водовідведення церкви та багатоквартирного житлового будинку за адресою: вул. Чалдаєва, 8а, м. Тернопіль, терміном на 1 рік з дати підписання договору відповідно до положення п.49 договору.

За участю від:

позивача - Кіцілінський О.С.

відповідача - Завацький В.М.

третя особа - Лозіцька М.В.

Зміст позовних вимог, позиція позивача.

Релігійна громада "Парафія преподобного Іова Почаївського" міста Тернополя Тернопільської Єпархії Православної Церкви України звернулась до Господарського суду Тернопільської області з позовом до Комунального підприємства "Тернопільводоканал" про:

- визнання неправомірними дій відповідача щодо односторонньої зміни терміну дії договору №7168 від 26.07.2021;

- зобов'язання відповідача відновити термін дії договору про надання послуг з централізованого водопостачання та водовідведення церкви та багатоквартирного житлового будинку за адресою: вул. Чалдаєва, 8а, м. Тернопіль терміном на 1 рік з дати підписання договору відповідно до положення п. 49 договору.

В обґрунтування позовних вимог позивач у позовній заяві б/н, б/д (вх. №649 від 06.09.2021), додаткових обґрунтуваннях позовних вимог б/н, б/д (вх. №1656 від 10.03.2022) зазначено про укладення 26.07.2021 між ним та відповідачем договору №7168 про надання послуг з централізованого водопостачання та водовідведення щодо церкви та багатоквартирного житлового будинку за адресою вул. Чалдаєва, 8А у м. Тернополі, із зазначеним у ньому терміном дії у один рік. Відповідачем у односторонньому порядку скориговано термін дії договору до 31.08.2021, тоді як ст. 651 ЦК України передбачає зміну або розірвання умов договору лише у двосторонньому порядку. На вимогу однієї із сторін зміна або розірвання умов договору за рішенням суду можлива у разі істотного порушення стороною договору. Відповідачем незаконно припинено дію договору, а відтак вчинено дії, які свідчать про зловживання монопольним становищем. Посилаючись на норми Законів України «Про житлово-комунальні послуги», «Про питну воду, питне водопостачання та водовідведення», позивачем зазначено, що він має право на своєчасне та належної якості одержання житлово-комунальних послуг згідно укладеного договору.

Також звернено увагу на те, що Відділом архітектурно-будівельного контролю Тернопільської міської ради у травні 2016 року проведено позапланову перевірку будівництва церкви та житлового багатоквартирного будинку за адресою вул. Чалдаєва в м. Тернополі. За результатами її проведення прийнято постанову про накладення штрафу на проектну організацію, припис про зупинення будівельних робіт та видано наказ відділу ДАБК Тернопільської міської ради №38 від 20.05.2016 про вилучення відомостей щодо декларації про початок виконання будівельних робіт з Єдиного реєстру отриманих повідомлень про початок виконання будівельних робіт. Зазначений наказ №38 від 20.05.2016 скасовано рішенням Тернопільського міськрайонного суду від 07.03.2017 у справі №607/5698/16-а, яке набрало законної сили 24.04.2017. У зв'язку з цим, декларація про початок виконання будівельних робіт є чинною.

Відповідно до заяви №3 від 12.10.2021 (вх. №8357 від 12.10.2021) про зміну предмету позову позивач просив суд:

- зобов'язати відповідача відновити централізоване водопостачання об'єкта будівництва церкви та багатоквартирного житлового будинку за адресою вул. Чалдаєва, 8А у м. Тернополі та заборонити відповідачу вчинення будь-яких дій щодо припинення централізованого водопостачання об'єкта будівництва церкви та багатоквартирного житлового будинку за адресою вул. Чалдаєва, 8А у м. Тернополі до закінчення дії договору;

- зобов'язати відповідача відновити термін дії договору про надання послуг з централізованого водопостачання та водовідведення церкви та багатоквартирного житлового будинку за адресою: вул. Чалдаєва, 8а, м. Тернопіль, терміном на 1 рік з дати підписання договору відповідно до положення п.49 договору.

Позиція відповідача.

Комунальним підприємством "Тернопільводоканал" у відзиві №3029/21 від 13.10.2021 (вх. №8491 від 19.10.2021), доповненнях №3452/21 від 15.11.2021 просило суд відмовити у задоволенні позову в повному обсязі. З приводу цього відповідачем зазначено, що 24.05.2021 на його адресу надійшов лист від позивача з проханням про укладення тимчасового договору на споживання води та водовідведення за адресою: вул. Чалдаєва, 8а, м. Тернопіль. 26.07.2021 між сторонами укладено договір №7168 про надання послуг з централізованого водопостачання та водовідведення. З урахуванням ч.3 ст. 180 ГК України, сторонами при укладенні договору обумовлено одну із істотних умов договору - строк дії договору, зазначивши що такий діє до 31.08.2021. На дану обставину вказують обидва примірники договору, копія одного з яких долучено позивачем до позову. Надалі, строк дії договору не змінювався. Зважаючи на наведене, приписи ст. 188 ГК України, відповідачем зазначено про відсутність у позивача права в односторонньому порядку змінювати умови укладеного договору щодо продовження терміну його дії.

Також звертає увагу на те, що передумовою укладення договору із визначенням строку його дії були обставини, викладені у листі Відділу державного архітектурно-будівельного контролю Тернопільської міської ради від 16.03.2016 №1238. У листі уповноваженим органом звернено увагу на те, що об'єкт будівництва фактично збудований, але фактично із порушеннями будівельних норм та правил, на порталі державної електронної системи у сфері будівництва відсутні відомості щодо реєстрації декларації про початок виконання будівельних робіт від 29.01.2016 №ТП 083160291390 об'єкта будівництва: церкви та багатоквартирного житлового будинку за адресою: вул. Чалдаєва, 8А у м. Тернополі.

Також зазначено, що Відділом ДАБК Тернопільської міської ради у листі №69/27 від 30.06.2021 звернено увагу КП "Тернопільводоканал" про підстави правомірності забезпечення об'єкта будівництва послугами водопостачання та водовідведення при умові, що замовником такого будівництва скасовано містобудівні умови та обмеження забудови земельної ділянки, а земельна ділянка використовується не за цільовим призначенням.

Зважаючи на закінчення терміну дії договору, відсутність відомостей про початок виконання будівельних робіт, відповідачем 01.09.2021-02.09.2021 вжито заходи щодо припинення надання послуг за вказаним договором.

За наслідками проведених позивачем у жовтні та листопаді 2021 року контрольних обстежень об'єктів за вказаною адресою виявлено, що до них позивачем самовільно відновлено водопостачання.

Відповідачем також зазначено, що після прийняття об'єкта будівництва в експлуатацію у грудні 2021 року, позивач повинен укласти новий договір на водопостачання, а не наполягати на продовженні дії попереднього, який укладався на термін, що минув та лише на період будівництва.

Позиція третьої особи.

Відділом державного архітектурно-будівельного контролю Тернопільської міської ради 17.11.2021 до матеріалів справи подано пояснення б/н, б/д (вх. №9360). У них третьою особою зазначено про необґрунтованість заявлених позовних вимог. З приводу цього звернено увагу на те, що за результатами позапланових перевірок у 2016 році Відділом виявлено, що будівництво об'єкту «Церкви та багатоквартирного житлового будинку з вбудованими приміщеннями громадського призначення по вул. Чалдаєва, м. Тернопіль, Тернопільської обл.» проводиться з порушенням містобудівного законодавства. Такі порушення полягали зокрема, у тому, що Містобудівні умови та обмеження забудови земельної ділянки №428 від 15.07.2014, виданих Управлінням містобудування, архітектури та кадастру Тернопільської міської ради скасовано 04.02.2016.

Після цього, третьою особою видано наказ №38 від 20.05.2016 про скасування декларації про початок виконання будівельних робіт від 29.01.2016 за № ТП 083160291390 щодо об'єкту «Будівництво Церкви та багатоквартирного житлового будинку з вбудованими приміщеннями громадського призначення».

ДАБІ України вилучено відомості вказаної декларації з Єдиного реєстру отриманих повідомлень про початок виконання будівельних робіт, зареєстрованих декларацій про початок виконання підготовчих будівельних робіт, виданих дозволів на виконання будівельних робіт, зареєстрованих декларацій про готовність об'єкта до експлуатації та виданих сертифікатів, відмов у реєстрації таких декларацій та у видачі таких дозволів.

Рішенням Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області від 07.03.2017 у справі №607/5698/16-а, наказом відділу №213 від 20.12.2017 скасовано наказ №38 від 20.05.2016 про скасування реєстрації декларації про початок виконання будівельних робіт по об'єкту «Церкви та багатоквартирного житлового будинку з вбудованими приміщеннями громадського призначення за адресою вул. Чалдаєва, м. Тернопіль, Тернопільської області» від 29.01.2016 за №ТП083160291390.

Надалі, позивачем було подано дозвільні документи до Державної архітектурно будівельної інспекції України на видачу дозволу на виконання будівельних робіт від 07.09.2021 на об'єкт «Церква та багатоквартирний житловий будинок з вбудовано-прибудованими приміщеннями громадського призначення» за адресою Тернопільська обл., Тернопільський район, Тернопільська територіальна громада, м. Тернопіль, вулиця Чалдаєва, та згідно інформації з Порталу Єдиної державної електронної системи у сфері будівництва йому відмовлено у видачі такого дозволу.

25.10.2021 позивачем знову подано сертифікат до Державної інспекції архітектури та містобудування України про прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів, у видачі якого йому вдруге відмовлено.

Процесуальні дії суду у справі.

Ухвалою суду від 09.09.2021: відмовлено у задоволенні клопотання Релігійної громади “Парафія преподобного Іова Почаївського” міста Тернополя Тернопільської Єпархії Православної Церкви України про відстрочення сплати судового збору; залишено без руху позовну заяву Релігійної громади “Парафія преподобного Іова Почаївського” міста Тернополя Тернопільської Єпархії Православної Церкви України, на підставі ст. 174 ГПК України, у зв'язку з недотриманням заявником вимог ст. 164 ГПК України при її подачі до суду.

10.09.2021 судом постановлено ухвалу про повернення Релігійній громаді “Парафія преподобного Іова Почаївського” міста Тернополя Тернопільської Єпархії Православної Церкви України заяви від 08.09.2021 (вх. №7349 від 08.09.2021) про забезпечення позову, разом з додатками.

Ухвалою суду від 24.09.2021 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі №921/587/21 за правилами загального позовного провадження, підготовче судове засідання призначено на 21.10.2021.

Ухвалою суду від 08.10.2021 відмовлено у задоволенні поданої позивачем заяви б/н від 07.10.2021 (вх. №8259 від 07.10.2021) про забезпечення позову.

Надалі, ухвалою суду від 21.10.2021: прийнято до розгляду: заяву позивача №3 від 12.10.2021 (вх. №8357 від 12.10.2021) про зміну предмета позову у справі №921/587/21 та постановлено подальший розгляд справи здійснювати з її урахуванням; відзив відповідача №3029/21 від 13.10.2021 (вх. №8491 від 19.10.2021) з додатками; залучено до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Тернопільську міську раду в особі Відділу державного архітектурно-будівельного контролю Тернопільської міської ради; відкладено підготовче судове засідання на 04.11.2021.

Ухвалою суду від 04.11.2021: прийнято до розгляду: звернення позивача б/н, б/д (вх. №8843 від 02.11.2021) та додану до нього копію Декларації про початок виконання будівельних робіт від 29.01.2016 №ТП0831602913904, копію постанови Тернопільського міськрайонного суду від 07.03.2017 у справі №607/5698/16-а; відкладено підготовче судове засідання на 18.11.2021.

Ухвалою суду від 18.11.2021: прийнято до розгляду: доповнення КП "Тернопільводоканал" до відзиву на заяву про зміну предмета позову №3452/21 від 15.11.2021 (вх. №9347 від 17.11.2021) з додатками; пояснення третьої особи без номера та дати (вх. №9360 від 17.11.2021) з додатками; продовжено строк підготовчого провадження по справі №921/587/21; відкладено підготовче судове засідання на 16.12.2021.

Надалі, ухвалою суду від 16.12.2021 закрито підготовче провадження по справі №921/587/21 та призначено її до розгляду по суті в судовому засіданні 17.01.2022, в якому оголошувалась перерва до 27.01.2022.

У зв'язку з тимчасовою непрацездатністю судді Шумського І.П. розгляд справи 27.01.2022 не відбувся.

Ухвалою суду від 09.02.2022 судове засідання у даній справі призначено на 10.03.2022.

10.03.2022 позивачем подано до матеріалів справи додаткові обґрунтування позовних вимог б/н, б/д (вх. №1656), а третьою особою - клопотання б/н від 10.03.2022 (вх. №1655) про доручення до справи витягу з порталу Єдиної державної електронної системи у сфері будівництва, Сертифікат про прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів за грудень 2021 року.

Вищевказані пояснення та клопотання прийнято судом до розгляду.

В судовому засіданні 10.03.2022 представником відповідача зазначено, що позивач фактично (незаконно) використовує воду, що підтверджується актами, долученими до доповнення №3452/21 від 15.11.2021 до відзиву.

В судовому засіданні 10.03.2022 судом оголошувалась перерва до 17.03.2022.

Присутнім в судовому засіданні 17.03.2022 представником позивача підтримано позовні вимоги, з урахуванням заяви №3 від 12.10.2021 (вх. №8357 від 12.10.2021) про зміну предмета позову.

17.03.2022 позивачем подано до матеріалів справи пояснення б/н, б/д (вх. №1782), у яких позивач просить суд задоволити позов, висловлюючи при цьому свої заперечення щодо зміни (за його твердженням) відповідачем умов договору щодо строку останнього. В якості додатків до пояснення позивачем долучено: акт прийому - передачі від 03.01.2022 на баланс в управління та обслуговування багатоквартирного житлового будинку за адресою: вул. Чалдаєва, 8А у м. Тернопіль ДП «МЖК ІрЛАГА» ТОВ «МЖК ІрЛАГА»; лист №12 від 28.02.2022 ДП «МЖК ІрЛАГА», адресований КП «Тернопільводоканал» з проханням про підключення до водопостачання церкви та житлового будинку за вказаною адресою; виставлений відповідачем рахунок-акт б/н від 03.03.2022 до оплати 98 грн ДП «МЖК ІрЛАГА» за опломбування лічильників в кількості 2 шт., з платіжним дорученням №967 від 09.03.2022 на оплату зазначеної суми.

В судовому засіданні 17.03.2022 судом прийнято до розгляду письмові пояснення б/н, б/д (вх. №1782 від 17.03.2022), з доданими до них документами. З приводу цього судом постановлено ухвалу, занесену до протоколу судового засідання від 17.03.2022.

Представниками відповідача та третьої особи в судовому засіданні 17.03.2022 заперечено проти позову.

При цьому, представником відповідача звернено увагу, що після прийняття об'єкта в експлуатацію позивач (його управління) повинен укласти новий договір, відповідно до Закону України «Про житлово-комунальні послуги», що не входить у межі даного спору. Разом з цим, він не наполягав на відтворенні відеофіксації порушень позивача, мотивуючи це тим, що достатньо і інших доказів самовільного користування водою відповідачем.

Судом враховано, що у силу вимог ч. 1 ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, кожен при вирішенні судом питання щодо його цивільних прав та обов'язків має право на судовий розгляд упродовж розумного строку.

Обов'язок швидкого здійснення правосуддя покладається, в першу чергу, на відповідні державні судові органи. Розумність тривалості судового провадження оцінюється в залежності від обставин справи та з огляду на складність справи, поведінки сторін, предмету спору. Нездатність суду ефективно протидіяти недобросовісно створюваним учасниками справи перепонам для руху справи є порушенням ч. 1 ст. 6 даної Конвенції (§ 66,69 рішення Європейського суду з прав людини від 08.11.2005 у справі "Смірнова проти України").

Відповідно до листа Верховного Суду України головам апеляційних судів України №1-5/45 від 25.01.2006, у цивільних, адміністративних і господарських справах перебіг провадження для цілей статті 6 Конвенції розпочинається з моменту подання позову і закінчується винесенням остаточного рішення у справі.

Критерії оцінювання "розумності" строку розгляду справи є спільними для всіх категорій справ (цивільних, господарських, адміністративних чи кримінальних). Це - складність справи, поведінка заявника та поведінка органів державної влади (насамперед, суду). Відповідальність держави за затягування провадження у справі, як правило, настає у випадку нерегулярного призначення судових засідань, призначення судових засідань з великими інтервалами, затягування при передачі або пересиланні справи з одного суду в інший, невжиття судом заходів до дисциплінування сторін у справі, свідків, експертів, повторне направлення справи на додаткове розслідування чи новий судовий розгляд.

Всі ці обставини судам слід враховувати при розгляді кожної справи, оскільки перевищення розумних строків розгляду справ становить порушення прав, гарантованих пунктом 1 статті 6 Конвенції про захист прав і основних свобод людини, а збільшення кількості звернень до Європейського суду з прав людини не лише погіршує імідж нашої держави на міжнародному рівні, але й призводить до значних втрат державного бюджету.

Суд, у судовому засіданні 17.03.2022, після виходу з нарадчої кімнати, ухвалив скорочену (вступну та резолютивну) частину рішення.

Фактичні обставини справи, встановлені судом.

15.07.2014 Управлінням містобудування, архітектури та кадастру Тернопільської міської ради № 428 від 15.07.2014 видало Містобудівні умови та обмеження забудови земельної ділянки за адресою вул.Чалдаєва. Загальні дані: назва об'єкта будівництва - церква та багатоквартирний житловий будинок з вбудованими приміщеннями громадського призначення; інформація про замовника - релігійна громада «Парафія преподобного Іова Почаївського» міста Тернополя Тернопільсько-Бучацької Єпархії Української православної Церкви Київського Патріархату; основні техніко-економічні показники об'єкта будівництва - церква на 80 прихожан, 36 квартирний житловий будинок, загальна площа приміщень громадського призначення до 200 кв.м.

29.01.2016 Управлінням Державної архітектурно-будівельної інспекції у Тернопільській області зареєстровано Декларацію № ТП 083160291390 про початок виконання будівельних робіт - Церква та багатоквартирний житловий будинок з вбудованими приміщеннями громадського призначення за будівельною адресою: вул.Чалдаєва, м.Тернопіль Тернопільської області. Основні показники об'єкта будівництва: загальна площа церкви - 129,0 кв.м.; кількість прихожан - 80; загальна площа житлового будинку - 3118,10 кв.м.; кількість квартир - 44, загальна площа - 2172,9 кв.м., житлова - 1123,5 кв.м.

19.05.2016 Відділом державного архітектурно-будівельного контролю Тернопільської міської ради на підставі позапланової перевірки (проводилась з 13 по 19 травня 2016 року) складено акт перевірки дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил релігійною громадою «Парафія преподобного Іова Почаївського» міста Тернополя Тернопільсько-Бучацької Єпархії Української православної Церкви Київського Патріархату. Перевіркою проектної документації щодо вимог містобудівних умов та обмежень від 15 липня 2014 року №428 встановлено, що дозволено будівництво церкви на 80 прихожан і 36 квартирний житловий будинок, однак проектне рішення на будівництво церкви на 100 прихожан і 44 квартирний житловий будинок, чим порушено ст.ст. 7, 23 Закону України «Про архітектурну діяльність», ст.31 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» та п.4.3 ДБН А.2.2-3-2012 «Склад та зміст проектної документації на будівництво».

Виявлені порушення стали підставою для складення головним спеціалістом-інспектором Рудковською Т.Я. та головним спеціалістом-інспектором Скорим А.М. Відділу державного архітектурно-будівельного контролю Тернопільської міської ради протоколу про правопорушення у сфері містобудівної діяльності від 19.05.2016.

Також, представниками відповідача було складно приписи: про усунення порушень вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил від 19.05.2016, яким зобов'язано Тернопільське Колективне Творчо-виробниче підприємство «Тернопільархпроект» внести зміни в проектну документацію до вихідних даних на проектування; про зупинення підготовчих та будівельних робіт, які не відповідають вимогам законодавства, зокрема будівельних норм, містобудівним умовам та обмеженням, затвердженому проекту або будівельному паспорту забудови земельної ділянки, виконуються без повідомлення, реєстрації декларації про початок їх виконання або дозволу на виконання будівельних робіт від 19.05.2016, який містить вимогу про зупинення з 19.05.2016 будівельних робіт, які не відповідають вимогам чинного законодавства України у сфері містобудівної діяльності та будівельних норм на об'єкті будівництва - Церква та багатоквартирний житловий будинок з вбудованими приміщеннями громадського призначення по вул. Чалдаєва,8 в м. Тернополі.

За результатами розгляду вищеописаного акту перевірки та приписів начальником Відділу державного архітектурно-будівельного контролю Тернопільської міської ради 24.05.2016 винесено постанову №2-105/27, яким визнано Тернопільське Колективне Творчо-виробниче підприємство «Тернопільархпроект» винним у вчиненні правопорушення, передбаченого ч.1 ст.2 Закону України «Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності» та накладено штраф у сумі 130500 грн.

Листом №108/27 від 24.05.2016 відповідач повідомив релігійну громаду «Парафія преподобного Іова Почаївського» міста Тернополя Тернопільсько-Бучацької Єпархії Української православної Церкви Київського Патріархату про те, що наказом Відділу державного архітектурно-будівельного контролю Тернопільської міської ради №38 від 20.05.2016 скасовано декларацію про початок виконання будівельних робіт від 29.01.2016 за № ТП 083160291390 на об'єкт «Церква та багатоквартирний житловий будинок з вбудованими приміщеннями громадського призначення по вул. Чалдаєва у м. Тернополі», а також про вилучення відомостей про вказану декларацію з Єдиного реєстру отриманих повідомлень про початок будівельних робіт, зареєстрованих декларацій про початок виконання підготовчих будівельних робіт, виданих дозволів на виконання будівельних робіт, зареєстрованих декларацій про готовність об'єкта до експлуатації та виданих сертифікатів, відмов у реєстрації таких декларацій та у видачі таких дозволів.

Згідно інформації Управлінням містобудування, архітектури та кадастру Тернопільської міської ради за №858/14 від 16.05.2016 на доручення міського голови №05/11 від 11.05.2016, містобудівні умови та обмеження №428 від 15.07.2014, які надано релігійній громаді «Парафія преподобного Іова Почаївського» міста Тернополя Тернопільсько-Бучацької Єпархії Української православної Церкви Київського Патріархату для забудови земельної ділянки за адресою вул. Чалдаєва на будівництво церкви та багатоквартирного житлового будинку з вбудованими приміщеннями громадського призначення, скасовано рішенням виконавчого комітету Тернопільської міської ради №98 від 04.02.2016.

Вищевказані обставини встановлені постановою Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області від 07.03.2017 у справі №607/5698/16-а за адміністративним позовом Тернопільського колективного творчо-виробничого підприємства «Тернопільархпроект», Релігійної громади «Парафія преподобного Іова Почаївського» міста Тернополя Тернопільсько-Бучацької Єпархії Української православної Церкви Київського Патріархату до Тернопільської міської ради про визнання незаконним та скасування актів Відділу державного архітектурно-будівельного контролю Тернопільської міської ради.

Постановою Тернопільського міськрайонного суду від 07.03.2017 у справі №607/5698/16-а:

- задоволено позов Тернопільського Колективного Творчо-виробничого підприємства «Тернопільархпроект», Релігійної громади «Парафія преподобного Іова Почаївського» міста Тернополя Тернопільсько-Бучацької Єпархії Української православної Церкви Київського Патріархату до Тернопільської міської ради про визнання незаконним та скасування актів відділу державного архітектурно-будівельного контролю Тернопільської міської ради;

- визнано незаконним та скасовано акти Відділу державного архітектурно-будівельного контролю Тернопільської міської ради, а саме: припис Відділу державного архітектурно-будівельного контролю Тернопільської міської ради про зупинення підготовчих та будівельних робіт від 19.05.2016; наказ Відділу державного архітектурно-будівельного контролю Тернопільської міської ради № 38 від 20.05.2016 «Про скасування Декларації про початок виконання будівельних робіт»; постанову Відділу державного архітектурно-будівельного контролю Тернопільської міської ради про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності № 2 -105/27 від 24.05.2016.

Підставою для прийняття судової постанови від 07.03.2017 у справі №607/5698/16-а стало те, що на час проведення позапланової перевірки та вчинення інших дій, які оскаржуються позивачами втратив чинність документ, а саме містобудівні умови та обмеження забудови земельної ділянки за адресою вул. Чалдаєва № 428 від 15.07.2014, на підставі рішення Виконавчого комітету Тернопільської міської ради №98 від 04.02.2016 «Про скасування містобудівних умов та обмежень №428 від 15.07.2014 забудови земельної ділянки за адресою вул. Чалдаєва». А відтак, органом місцевого самоврядування було скасовано вихідні дані, які стали підставою для проведення будівельних робіт.

Таким чином, підставою для задоволення позову у справі №607/5698/16-а слугували висновки суду про те, що представники контролюючого органу діяли протиправно, оскільки здійснювали перевірку дотримання вказаних містобудівних умов та обмежень після їх скасування, а не у зв'язку з дотриманням вимог закону у сфері будівництва.

Ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 24.04.2017 №876/4504/17 повернуто апеляційну скаргу Тернопільської міської ради на постанову Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області від 07.03.2017 у справі за адміністративним позовом Тернопільського колективного творчо-виробничого підприємства "Тернопільархпроект", Релігійної громади "Парафія преподобного Іова Почаївського" м. Тернополя Тернопільської-Бучацької Єпархії Української Православної Церкви Київського Патріархату до Тернопільської міської ради про визнання протиправними та скасування акту, протоколу, приписів, наказу, постанови.

За даними Єдиного державного реєстру судових рішень постанова Тернопільського міськрайонного суду від 07.03.2017 у справі №607/5698/16-а набрала законної сили 24.04.2017.

Відповідно до ч. 4 ст. 75 ГПК України обставини, встановлені рішенням суду в господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.

24.05.2021 позивач у справі №921/587/21 звернувся до відповідача з листом б/н, б/д (отриманого останнім за вх. №1776 від 24.05.2021) з проханням на час оформлення об'єкту до експлуатації, укласти тимчасовий договір на споживання води та водовідведення за адресою: вул. Чалдаєва, 8а, згідно встановлених приладів обліку.

Листом №69/27 від 30.06.2021 Тернопільська міська рада просила Комунальне підприємство «Тернопільводоканал» розглянути питання про припинення подачі водопостачання до об'єкту «Церква та багатоквартирний житловий будинок з вбудованим приміщеннями громадського призначення по вул. Чалдаєва в м. Тернополі», у зв'язку з відсутністю щодо вказаного об'єкту повідомлення про початок виконання будівельних робіт, зареєстрованої декларації про початок виконання підготовчих будівельних робіт, виданого дозволу на виконання будівельних робіт, зареєстрованої декларації про готовність об'єкту до експлуатації та виданих сертифікатів по зазначеному об'єкту.

Разом з цим, 26.07.2021 між Комунальним підприємством «Тернопільводоканал» (виконавцем) та Релігійною громадою "Парафія преподобного Іова Почаївського" міста Тернополя Тернопільської Єпархії Православної Церкви України (споживачем) укладено договір №7168 з індивідуальним споживачем у будівлі, приміщення якої є самостійними об'єктами нерухомого майна, про надання послуг з централізованого водопостачання та/або централізованого водовідведення, згідно п. 1 якого виконавець зобов'язався своєчасно надавати споживачеві послуги з ценралізованого водопостачання та/або водовідведення (надалі - послуги), а споживач зобов'язався оплачувати надані послуги за тарифами, встановленими відповідно до законодавства, у порядку, строки та на умовах, передбачених договором.

У п. 1 договору зазначено ліміт водопостачання та водовідведення в об'ємі: будівництво церкви та житлового будинку за адресою: Чалдаєва, 8а, згідно ТУ 222/14 на період будівництва.

Згідно п. 54 договору, його укладено у двох примірниках по одному для кожної із сторін, що мають однакову юридичну силу.

Долучені сторонами до їх заяв по суті справи копії договору №7168 від 26.07.2021 у п. 49 договору містять викладену друкованим текстом умову про те, що даний договір укладається строком на один рік. Якщо за один місяць до закінчення зазначеного строку жодна із сторін не повідомить письмово іншій стороні про відмову від договору, договір вважається продовженим ще на один рік.

Разом з цим, із зазначених копій договору №7168 від 26.07.2021 вбачається, що обидва примірники договору містять рукописну відмітку про строк дії договору до 31.08.2021.

У листі №18158 від 19.08.2021 Тернопільська міська рада просила Комунальне підприємство «Тернопільводоканал» припинити тимчасове водопостачання до об'єкту незаконного будівництва об'єкту «Церква та багатоквартирний житловий будинок з вбудованим приміщеннями громадського призначення по вул. Чалдаєва в м. Тернополі». Таке звернення мотивоване відсутністю відомостей щодо реєстрації декларації про початок виконання будівельних робіт від 29.01.2016 за №ТП083160291390 про вказаний об'єкт та скасуванням містобудівних умов та обмежень №428 від 15.07.2014.

В свою чергу, Комунальне підприємство «Тернопільводоканал» звернулось до Релігійної громади "Парафія преподобного Іова Почаївського" міста Тернополя Тернопільської Єпархії Православної Церкви України з листом №2482/21 від 25.08.2021, в якому повідомило про припинення з 31.08.2021 надання послуг згідно договору №7168 від 26.07.2021, у зв'язку з закінченням терміну дії договору та відсутність реєстрації декларації про початок виконання будівельних робіт від 29.01.2016 за №ТП 083160291390 на Порталі державної електронної системи у сфері будівництва.

За даними Порталу Єдиної державної електронної системи у сфері будівництва (надалі - Портал), позивач звертався до Державної архітектурно будівельної інспекції України щодо видачі дозволу на виконання будівельних робіт № ІY 013210809531 щодо будівництва об'єкту «Церква та багатоквартирний житловий будинок з вбудованими приміщеннями громадського призначення по вул. Чалдаєва, 8А у м. Тернополі».

За даними Порталу Державною архітектурно-будівельною інспекцією України 07.09.2021 відмовлено позивачу у видачі такого дозволу на підставі ч. 4 ст. 37 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», у зв'язку з встановленою невідповідністю поданих документів вимогам законодавства, а саме: додану до заяви документацію відскановано з порушенням вимог п.п. 2,3 п. 84 Порядку ведення Єдиної державної електронної системи у сфері будівництва (затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України №681 від 23.06.2021), що унеможливлює встановлення її оригінальності, цілісності та загальної відповідності вимогам будівельних норм, стандартів і правил, що встановлені для проектно-конструкторської документації, а також оформлення договорів та наказових і розпорядчих документів.

25.10.2021 Державною архітектурно-будівельною інспекцією України відмовлено у видачі сертифіката про прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом об'єкту «Церква та багатоквартирний житловий будинок з вбудованими приміщеннями громадського призначення по вул. Чалдаєва, 8А у м. Тернополі», у зв'язку з тим, що Законом України №1817-VІІІ від 17.01.2017 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення містобудівної діяльності» були внесені зміни до Закону України №3038- VІІ від 17.02.2011 «Про регулювання містобудівної діяльності» щодо скасування поділу об'єктів будівництва за категоріями складності. Відповідно до Закону, об'єкти будівництва поділяються на класи наслідків, а не за категоріями складності. Об'єкти ІІІ та ІV категорії складності належать до об'єктів із середніми (СС2) наслідками. В поданій замовником заяві «Про введення в експлуатацію даного об'єкта та видачі сертифіката» від 21.10.2016 № ІY123211021555 вказано, що об'єкт належить до об'єктів із середніми (СС3) наслідками, що не відповідає інформації, вказаній у Декларації про початок будівельних робіт від 29.01.2016, у якій зазначено ІІІ категорію складності, що належить до об'єктів із середніми (СС2) наслідками. Відповідно до п. 7 ст. 37 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», у разі коригування проектної документації замовник протягом трьох робочих днів повідомляє про такі зміни відповідний орган державного-архітектурно будівельного контролю з поданням засвідчених у встановленому порядку копій документів, що підтверджують зазначені зміни. Продовження виконання будівельних робіт без такого повідомлення забороняється. Документи мають бути подані згідно чинного законодавства.

З матеріалів справи вбачається, що 01.09.2021 представниками КП «Тернопільводоканал» складено Акт технічного обстеження водопровідних та каналізаційних мереж, у якому зафіксовано проведення повторного опломбування (пломба С68794114) лічильника водовідведення для позивача.

Матеріалами проведених працівниками КП «Тернопільводоканал» на протязі вересня - листопада 2021 року перевірок зафіксовано наступне:

- зрив встановленої 01.09.2021 пломби С68794114, у зв'язку з чим у черговий раз проведено опломбування лічильника пломбою С68794115 в закритому стані та встановлено блінду на водопровідній мережі d 100 (акт від 02.09.2021);

- у водопровідному колодязі по вул. Пушкіна в місці підключення на водопровідній трубі d 100 встановлено глухий фланець і водорозбір із даної водопровідної труби не здійснюється. Працівників КП «Тернопільводоканал» не допущено до обстеження водомірного вузла у будинку. У церкві водопостачання відсутнє (акт від 19.10.2021);

- пошкодження (висвердлені отвори) у блінді, якою проведено відключення житлового будинку. Через пошкоджену блінду самовільно (без погоджень водоканалу) відновлено водопостачання об'єкту (акт від 26.10.2021);

- в каналізаційний колодязь (згідно схеми) скидаються стоки, з подальшим їх потраплянням в централізовану систему водовідведення (акт від 09.11.2021).

В судовому засіданні 17.03.2022 представник відповідача не наполягав на відтворенні відеофіксації порушень позивача, мотивуючи це достатністю вищевказаних доказів.

Представником позивача в судових засіданнях 10.03.2022 та 17.03.2022 зазначено, що до церкви та житлового будинку водопостачання на час вирішення спору не здійснюється.

Державною архітектурно-будівельною інспекцією України лише 24.12.2021 зареєстровано сертифікат про прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом об'єкту (за реєстраційним номером ІY123211224465) «Церква та багатоквартирний житловий будинок з вбудованими приміщеннями громадського призначення по вул. Чалдаєва, 8А у м. Тернополі» (витяг з Порталу міститься в матеріалах справи).

Надалі, згідно акту прийому - передачі від 03.01.2022 позивачем передано, а ДП «МЖК ІрЛАГА» ТОВ «МЖК ІрЛАГА» прийнято на баланс в управління та обслуговування багатоквартирний житловий будинок за адресою: вул. Чалдаєва, 8А у м. Тернопіль. У адресованому КП «Тернопільводоканал» листі №12 від 28.02.2022, ДП «МЖК ІрЛАГА» просило підключити до водопостачання церкву та житловий будинок.

Виставлений відповідачем рахунок-акт б/н від 03.03.2022 до оплати ДП «МЖК ІрЛАГА» 98 грн за опломбування 2-х лічильників, оплачено останнім згідно платіжного доручення №967 від 09.03.2022.

За твердженням позивача, одностороння зміна відповідачем строку дії договору №7168 від 26.07.2021 та, як наслідок припинення йому водопостачання, стали причиною його звернення з позовом до суду у даній справі.

Спір про укладення договору на водопостачання/водовідведення після звернення з цього приводу позивача у лютому 2022 року на розгляд суду не передавався.

Мотиви та джерела права, з яких виходить суд при ухвалені рішення, висновки суду.

З матеріалів справи вбачається, що між сторонами виникли правовідносини щодо централізованого водопостачання та централізованого водовідведення на підставі укладеного договору №7168 від 26.07.2021.

Відносини, що виникають у процесі надання та споживання житлово-комунальних послуг регулюються Законом України «Про житлово-комунальні послуги». Предметом регулювання цього Закону є відносини, що виникають у процесі надання споживачам послуг з управління багатоквартирним будинком, постачання теплової енергії, постачання гарячої води, централізованого водопостачання, централізованого водовідведення та поводження з побутовими відходами, а також відносини, що виникають у процесі надання послуг з постачання та розподілу електричної енергії і природного газу споживачам у житлових, садибних, садових, дачних будинках (ч.1 ст. 2 Закону України «Про житлово-комунальні послуги»).

У ст. 1 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» зазначено, що житлово-комунальні послуги - результат господарської діяльності, спрямованої на забезпечення умов проживання та/або перебування осіб у житлових і нежитлових приміщеннях, будинках і спорудах, комплексах будинків і споруд відповідно до нормативів, норм, стандартів, порядків і правил, що здійснюється на підставі відповідних договорів про надання житлово-комунальних послуг.

До житлово-комунальних послуг належать, зокрема комунальні послуги - послуги з постачання та розподілу природного газу, постачання та розподілу електричної енергії, постачання теплової енергії, постачання гарячої води, централізованого водопостачання, централізованого водовідведення, поводження з побутовими відходами (п.2 ч.1 ст. 5 Закону України «Про житлово-комунальні послуги»).

Пунктами 1, 2 ч.1 ст. 4 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» зазначено, що до повноважень Кабінету Міністрів України належать: затвердження правил надання (постачання) комунальних послуг (крім послуг з постачання та розподілу природного газу і з постачання та розподілу електричної енергії) та послуг з управління багатоквартирним будинком; затвердження типових договорів про надання (постачання) комунальних послуг (крім послуг з постачання та розподілу природного газу і з постачання та розподілу електричної енергії) та послуг з управління багатоквартирним будинком.

Відповідно до п. 1, 2 ч.1 ст. 4 Закону України “Про житлово-комунальні послуги” постановою Кабінету Міністрів України №690 від 05.07.2019 затверджено Правила

надання послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення (надалі Правила).

Згідно п. 1 Правил такі регулюють відносини між суб'єктом господарювання, що провадить господарську діяльність з централізованого водопостачання та/або централізованого водовідведення (далі - виконавець), та індивідуальним і колективним споживачем (далі - споживач), який отримує або має намір отримувати послуги з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення (далі - послуги), а також визначеною власником (співвласниками) особою, що здійснює розподіл обсягів послуг.

Частиною 1 статті 12 Закону України “Про житлово-комунальні послуги” та пунктом 14 Правил вказано, що надання житлово-комунальних послуг здійснюється виключно на договірних засадах.

Договори про надання житлово-комунальних послуг укладаються відповідно до типових або примірних договорів, затверджених Кабінетом Міністрів України або іншими уповноваженими законом державними органами відповідно до закону. Договори про надання комунальних послуг можуть затверджуватися окремо для різних моделей організації договірних відносин (індивідуальний договір, індивідуальний договір з обслуговуванням внутрішньобудинкових систем, колективний договір) та для різних категорій споживачів (індивідуальний споживач (співвласник багатоквартирного будинку, власник будівлі, у тому числі власник індивідуального садибного житлового будинку), колективний споживач) (ч.2 ст. 12 Закону України “Про житлово-комунальні послуги”).

Таким чином, правовідносини, які виникли між сторонами з моменту укладення договору №7168 від 26.07.2021, є господарськими зобов'язаннями. Тому, згідно зі ст. 4, 173-175 і ч. 1 ст. 193 ГК України, до цих відносин мають застосовуватися відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей передбачених Господарським кодексом України.

Відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 11 ЦК України підставами виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема, є договори та інші правочини.

Договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків (ч.1 ст. 626 ЦК України).

Згідно зі ст. 638 ЦК України договір є укладеним, якщо сторони в належній формі досягли згоди з усіх істотних умов договору. Істотними умовами договору є умови про предмет договору, умови, що визначені законом як істотні або є необхідними для договорів даного виду, а також усі ті умови, щодо яких за заявою хоча б однієї із сторін має бути досягнуто згоди. Договір укладається шляхом пропозиції однієї сторони укласти договір (оферти) і прийняття пропозиції (акцепту) другою стороною.

Статтею 193 ГК України визначено, що суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону та інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. Кожна сторона повинна вжити усіх заходів, необхідних для належного виконання нею зобов'язання, враховуючи інтереси другої сторони та забезпечення загальногосподарського інтересу.

Укладення господарського договору є обов'язковим для сторін, якщо він заснований на державному замовленні, виконання якого є обов'язком для суб'єкта господарювання у випадках, передбачених законом, або існує пряма вказівка закону щодо обов'язковості укладення договору для певних категорій суб'єктів господарювання чи органів державної влади або органів місцевого самоврядування.

При укладенні господарських договорів сторони можуть визначати зміст договору на основі:

вільного волевиявлення, коли сторони мають право погоджувати на свій розсуд будь-які умови договору, що не суперечать законодавству;

примірного договору, рекомендованого органом управління суб'єктам господарювання для використання при укладенні ними договорів, коли сторони мають право за взаємною згодою змінювати окремі умови, передбачені примірним договором, або доповнювати його зміст;

типового договору, затвердженого Кабінетом Міністрів України, чи у випадках, передбачених законом, іншим органом державної влади, коли сторони не можуть відступати від змісту типового договору, але мають право конкретизувати його умови;

договору приєднання, запропонованого однією стороною для інших можливих суб'єктів, коли ці суб'єкти у разі вступу в договір не мають права наполягати на зміні його змісту (ч. 3, 4 ст. 179 ГК України).

При укладенні господарського договору на основі вільного волевиявлення сторін проект договору може бути розроблений за ініціативою будь-якої із сторін у строки, погоджені самими сторонами.

Укладення договору на основі вільного волевиявлення сторін може відбуватися у спрощений спосіб або у формі єдиного документа, з додержанням загального порядку укладення договорів, встановленого статтею 181 цього Кодексу.

Укладення господарських договорів на основі примірних і типових договорів повинно здійснюватися з додержанням умов, передбачених статтею 179 цього Кодексу, не інакше як шляхом викладення договору у вигляді єдиного документа, оформленого згідно з вимогами статті 181 цього Кодексу та відповідно до правил, встановлених нормативно-правовими актами щодо застосування примірного або типового договору (ст. 184 ГК України).

Відповідно до ч.3 ст. 180 ГК України при укладенні господарського договору сторони зобов'язані у будь-якому разі погодити предмет, ціну та строк дії договору.

Частинами 3, 4 статті 12 Закону України “Про житлово-комунальні послуги” зазначено, що істотними умовами договору про надання житлово-комунальної послуги є: 1) перелік послуг; 2) вимоги до якості послуг; 3) права і обов'язки сторін; 4) відповідальність сторін за порушення договору; 5) ціна послуги; 6) порядок оплати послуги; 7) порядок і умови внесення змін до договору, в тому числі щодо ціни послуги; 8) строк дії договору, порядок і умови продовження його дії та розірвання. Порядок та особливості укладання, зміни і припинення договорів про надання житлово-комунальних послуг визначаються статтями 13-15 цього Закону.

Строком дії господарського договору є час, впродовж якого існують господарські зобов'язання сторін, що виникли на основі цього договору (ч.7 ст. 180 ГК України).

Відповідно до змісту п. 3 ч. 2 ст. 129 Конституції України, ст. 13, ч. 1 ст. 74 ГПК України, кожна сторона повинна довести належними і допустимими доказами ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Згідно зі ст. 86 ГПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.

Судом встановлено, що 26.07.2021 між позивачем (як споживачем) та відповідачем (як виконавцем) був укладений договір №7168 з індивідуальним споживачем у будівлі, приміщення якої є самостійними об'єктами нерухомого майна, про надання послуг з централізованого водопостачання та/або централізованого водовідведення, предметом якого є централізоване водопостачання та/або водовідведення (послуги) споживачу на період будівництва церкви та житлового будинку за адресою: Чалдаєва, 8а у м. Тернополі, строком до 31.08.2021.

У ньому позивач та відповідач у двосторонньому порядку погодили термін дії договору до 31.08.2021. А також обумовили, що правочин укладений з метою забезпечення водопостачання і водовідведення певного об'єкта на час його будівництва, а не після введення його в експлуатацію.

На дану обставину вказують наявні в матеріалах справи копії спірного договору, які виготовлено як позивачем, так і відповідачем з належних їм примірників цього договору.

Відповідно до ч.1 ст. 651 ЦК України зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом.

Згідно з ст. 654 ЦК України зміна або розірвання договору вчиняється в такій самій формі, що й договір, що змінюється або розривається, якщо інше не встановлено договором або законом чи не випливає із звичаїв ділового обороту.

Як до звернення позивача із позовом, так і протягом слухання справи сторонами не було досягнуто взаємної згоди (у встановленій формі) щодо зміни (збільшення) строку дії договору №7168 від 26.07.2021.

Більше того, листом №2482/21 від 25.08.2021 відповідач відмовився пролонговувати термін цього правочину.

Позивачем не наведено підстав виникнення у відповідача обов'язку вносити зміни у договір №7168 від 26.07.2021 в силу закону (тобто поза волею іншої сторони) за рішенням суду.

Окрім того, після прийняття об'єкта будівництва у грудні 2021 в експлуатацію між сторонами виникли нові правовідносини, які не регулюються договором №7168 від 26.07.2021, строк якого і мета укладення відповідно закінчився та вичерпався.

Враховуючи наведене суд зазначає, що після 31.08.2021 між сторонами припинились правовідносини за договором №7168, а відтак у відповідача припинився обов'язок здійснювати водопостачання та водовідведення до зазначених у договорі об'єктів.

Тому, безпідставними є твердження позивача з приводу укладення цього договору строком на один рік та самовільної (в односторонньому порядку) зміни строку дії договору зі сторони відповідача.

Отже, позовна вимога щодо зобов'язання відповідача відновити термін дії договору про надання послуг з централізованого водопостачання та водовідведення церкви та багатоквартирного житлового будинку за адресою: вул. Чалдаєва, 8а, м. Тернопіль, терміном на 1 рік з дати підписання договору відповідно до положення п. 49 договору, не підлягає до задоволення, як безпідставна.

У зв'язку з закінченням строку дії договору, приписів ч. 1 ст. 12 Закону України “Про житлово-комунальні послуги” та п. 14 Правил, які передбачають надання житлово-комунальних послуг виключно на договірних засадах, також не підлягають до задоволення позовні вимоги щодо зобов'язання відповідача відновити централізоване водопостачання об'єкта будівництва церкви та багатоквартирного житлового будинку за адресою вул. Чалдаєва, 8А у м. Тернополі та заборонити відповідачу вчинення будь-яких дій щодо припинення централізованого водопостачання об'єкта будівництва церкви та багатоквартирного житлового будинку за адресою вул. Чалдаєва, 8А у м. Тернополі до закінчення дії договору.

З урахуванням всього наведеного, в задоволенні позову слід відмовити повністю.

Слід зазначити, що обов'язок судів обґрунтовувати свої рішення не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (п.58 рішення Європейського суду з прав людини у справі "Серявін та інші проти України" від 10.02.2010, остаточне від 10.05.2011).

Відповідно до ст. 17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини" та ч.4 ст. 11 ГПК України суди застосовують при розгляді справ Конвенцію та практику Суду як джерело права.

З огляду на мотиви відмови в задоволенні позовних вимог, не підлягають з'ясуванню обставини щодо прийняття 24.12.2021 житлового будинку в експлуатацію, позиції відповідача щодо необхідності утворення об'єднання співвласників багатоквартирного житлового будинку (ОСББ) та необхідності укладення останнім, відповідно до ст. 13 Закону України «Про житлово-комунальні послуги», з відповідачем нового договору щодо водопостачання та водовідведення, датованих 03.01.2022 та 03.03.2022 актів про передачу будинку на баланс та в управління ДП «МЖК ІрЛАГА» та про опломбування лічильників, оскільки такі не стосуються спору у даній справі та можуть бути предметом окремого позову.

Розподіл судових витрат.

В порядку ст. ст. 123, 129 ГПК України судовий збір покладається на позивача.

На підставі наведеного, керуючись ст. ст. 3, 4, 12-13, 20, 73-80, 86, 91, 123, 129, 233, 236-240 ГПК України, суд -

ВИРІШИВ:

1. В задоволенні позову відмовити.

Апеляційна скарга на рішення суду подається в порядку та строки встановлені ст. ст. 256-257 ГПК України.

Повне рішення складено 23 березня 2022 року.

Суддя І.П. Шумський