Постанова від 09.03.2022 по справі 460/1245/21

ВОСЬМИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

09 березня 2022 рокуЛьвівСправа № 460/1245/21 пров. № А/857/21504/21

Восьмий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючий-суддя Довга О.І.,

суддя Глушко І.В.,

суддя Запотічний І.І.

розглянувши у порядку письмового провадження в м. Львові апеляційну скаргу Головного управління ДПС у Рівненській області на рішення Рівненського окружного адміністративного суду від 20 жовтня 2021 року (головуючий суддя Щербаков В.В., м.Рівне) у справі № 460/1245/21 за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Рівненський комбінат святкових прикрас" до Головного управління ДПС у Рівненській області, Державної податкової служби України про визнання протиправними та скасування рішень, зобов'язання вчинення певних, -

ВСТАНОВИВ:

25.02.2021 позивач звернувся в суд першої інстанції з адміністративним позовом до Головного управління ДПС у Рівненській області (відповідач 1), Державної податкової служби України (відповідач 2), про: визнання протиправними та скасування рішення відповідача 1 від 01.12.2020 про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних №2188855/38869477, яким відмовлено в реєстрації розрахунку коригування кількісних і вартісних показників №30 від 05.06.2020; визнання протиправними та скасування рішення відповідача 1 від 01.12.2020 про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних №2188853/38869477, яким відмовлено в реєстрації розрахунку коригування кількісних і вартісних показників №31 від 05.06.2020; визнання протиправними та скасування рішення відповідача 1 від 01.12.2020 про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних №2188852/38869477, яким відмовлено в реєстрації розрахунку коригування кількісних і вартісних показників №32 від 05.06.2020; визнання протиправними та скасування рішення відповідача 1від 01.12.2020 про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних №2188851/38869477, яким відмовлено в реєстрації розрахунку коригування кількісних і вартісних показників №33 від 05.06.2020; визнання протиправними та скасування рішення відповідача 1 від 01.12.2020 про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних №2188854/38869477, яким відмовлено в реєстрації розрахунку коригування кількісних і вартісних показників №34 від 05.06.2020; зобов'язання відповідача 2 зареєструвати у Єдиному реєстрі податкових накладних розрахунки коригування кількісних і вартісних показників №30 від 05.06.2020, №31 від 05.06.2020, №32 від 05.06.2020, №33 від 05.06.2020, №34 від 05.06.2020, поданих позивачем, днем їх подання.

Позов обґрунтовує тим, що відповідачем 1 безпідставно прийняті рішення про відмову в реєстрації розрахунків коригування кількісних і вартісних показників до податкових накладних, оскільки ним було надано у повному обсязі документи, які підтверджують реальне здійснення господарських операцій за такими податковими накладними, а також допущення помилок при оформленні їх змісту. Проте, за результатом розгляду поданих документів податковим органом їх безпідставно не взято до уваги..

Рішенням Рівненського окружного адміністративного суду від 20 жовтня 2021 року адміністративний позов задоволено. Визнано протиправними та скасовано рішення Комісії з питань зупинення реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування до податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС у Рівненській області від 01.12.2020 №№ 2188851/38869477, 2188852/38869477, 2188853/38869477, 2188854/38869477, 2188855/38869477. Зобов'язано Державну податкову службу України зареєструвати у Єдиному реєстрі податкових накладних розрахунки коригування кількісних і вартісних показників до податкових накладних від 05.06.2020 №№ 30, 31, 32, 33, 34, складені Товариством з обмеженою відповідальністю «Рівненський комбінат святкових прикрас», днем їх подання.

Не погоджуючись з прийнятим судовим рішенням, Головне управління ДПС у Рівненській області подало апеляційну скаргу, в якій, покликаючись на порушенням норм матеріального права зазначив, що позивачем не надано всі необхідні документи, які засвідчують факт здійснення господарських операцій за податковими накладними, за розрахунками коригування у реєстрації яких було відмовлено. Отже, у Комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних ГУ ДПС у Рівненській області були законні підстави для прийняття рішень про відмову в реєстрації спірних розрахунків коригувань до податкових накладних. Просить скасувати рішення суду першої інстанції та прийняти нове, яким відмовити в задоволенні позову.

У відповідності до частини першої статті 311 Кодексу адміністративного судочинства України (КАС), суд апеляційної інстанції вважає за можливе розглянути справу в порядку письмового провадження, так як апеляційну скаргу подано на рішення суду першої інстанції, що ухвалене в порядку письмового провадження (без повідомлення сторін) за наявними у справі матеріалами.

Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, суд приходить до висновку, що апеляційну скаргу слід залишити без задоволення з огляду на наступні підстави.

Судом встановлені наступні обставини.

ТОВ «РКСП» зареєстроване в якості юридичної особи, про що в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань зроблено запис від 04.08.2005 № 16081020000001863. Види діяльності: 46.38 Оптова торгівля іншими продуктами харчування, у тому числі рибою, ракоподібними та молюсками (основний); 10.82 Виробництво какао, шоколаду та цукрових кондитерських виробів; 10.89 Виробництво інших харчових продуктів, н.в.і.у.; 46.37 Оптова торгівля кавою, чаєм, какао та прянощами; 46.90 Неспеціалізована оптова торгівля.

11 лютого 2020 року між ТОВ «РКСП» (Продавець) та ТОВ «Сільпо-Фуд» (Покупець) було укладено Договір про постачання продукції №7488Р.

Згідно з пунктом 1.1 Договору про постачання продукції №7488Р, Постачальник зобов'язується передавати у власність Покупця, а Покупець прийняти Товар відповідно до умов Договору та замовлення.

Відповідно до пункту 2.11 Договору, оплата за Товар здійснюється протягом 60 (шістдесяти) календарних днів від дати поставки.

Пункту 5.17 Договору було визначено, що Покупець має право повернути Товар, а Постачальник зобов'язаний прийняти Товар з відповідним відшкодуванням 100% сплаченої вартості або зменшення суми належних до сплати Постачальнику грошових коштів (зворотний викуп) у разі, зокрема: у випадку спливу терміну реалізації або строку придатності Товару (за бажанням Постачальника); закінчення сезону для сезонних Товарів; знаходження в Торговельному (Логістичному) об'єкті Покупця Товару, який за заявою Покупця не користується попитом.

02 березня 2020 року позивачем було поставлено для ТОВ «Сільпо-Фуд» товарів на загальну суму 697950,66грн, що підтверджується товарно-транспортною накладною №Р751 від 02.03.2020.

За правилом першої події, відповідно до приписів п.201.10 ст. 201 Податкового кодексу України, позивачем було складено податкову накладну № 220 та направлено для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних. Згідно з отриманою квитанцією № 9057427103, податкову накладну було прийнято.

Згідно з випискою по рахунку позивача, відкритому в ПАТ «Банк Восток», за період з 01 січня 2020 року по 06 листопада 2020 року ТОВ «Сільпо-Фуд» здійснило оплату за поставлений товар на загальну суму 7477340 грн.

З урахуванням умов Договору про постачання продукції №7488Р, після закінчення пасхального періоду, 05 червня 2020 року ТОВ «Сільпо-Фуд» повернуло позивачу товарів на загальну суму 1322460,42грн, що підтверджується накладною на повернення №SAPBR06100128/170116/ від 05.06.2020р. Відповідна операція підтверджується також товарно-транспортною накладною №Р300 від 05 червня 2020 року.

За фактом здійснення господарської операції повернення покупцем для ТОВ «РКСП» товарів, позивачем було оформлено розрахунок коригування кількісних і вартісних показників №30 від 05.06.2020.

16 червня 2020 року позивачем було отримано квитанцію про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування кількісних і вартісних показників до розрахунок коригування кількісних і вартісних показників в Єдиному реєстрі податкових накладних за № 9137905018 від 16.06.2020 р., в якій вказано, що: "Відповідно до п.201.16 ст.201 Податкового кодексу України, реєстрація ПН/РК від 05.06.2020 р. №30 в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена. Сума компенсації вартості товару/послуг 1704, 1806, 2106, зазначеного у розрахунку корегування на зменшення суми податкових зобов'язань, перевищує величину залишку такого товару (різниця обсягу придбання постачальника та обсягу постачання отримувача такого товару/послуги), що відповідає п. 5 Критеріїв ризиковості здійснення операцій. Пропонуємо надати пояснення та копії документів щодо підтвердження інформації".

Позивачем до відповідача 1 було подано повідомлення №1 від 30.11.2020 про подання пояснень та копії документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено з копіями договору, видаткової накладної, товарно-транспортної накладної, повернення постачальнику та виписки по рахунку.

01.12.2020 Комісією ГУ ДПС у Рівненській області прийнято рішення №2188855/38869477 про відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (Додаток №10) з підстав ненадання платником податку копій документів, а саме: первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунків-фактури/інвойсів, актів приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних.

В подальшому позивачем було подано скаргу на вказане вище рішення про відмову в реєстрації накладної/розрахунку коригування в ЄРПН. Однак за результатами розгляду такої скарги, Комісією центрального рівня було прийнято рішення №66797/38869477/2 від 09 грудня 2020 року про залишення скарги без задоволення.

11 лютого 2020 року між ТОВ «РКСП» (Продавець) та ТОВ «Сільпо-Фуд» (Покупець) було укладено Договір про постачання продукції №7488Р.

Згідно з пунктом 1.1 Договору про постачання продукції №7488Р, Постачальник зобов'язується передавати у власність Покупця, а Покупець прийняти Товар відповідно до умов Договору та замовлення.

Відповідно до пункту 2.11 Договору, оплата за Товар здійснюється протягом 60 (шістдесяти) календарних днів від дати поставки.

Пункту 5.17 Договору було визначено, що Покупець має право повернути Товар, а Постачальник зобов'язаний прийняти Товар з відповідним відшкодуванням 100% сплаченої вартості або зменшення суми належних до сплати Постачальнику грошових коштів (зворотний викуп) у разі, зокрема: у випадку спливу терміну реалізації або строку придатності Товару (за бажанням Постачальника); закінчення сезону для сезонних Товарів; знаходження в Торговельному (Логістичному) об'єкті Покупця Товару, який за заявою Покупця не користується попитом.

02 березня 2020 року позивачем було поставлено для ТОВ «Сільпо-Фуд» товарів на загальну суму 1523685,90грн, що підтверджується Актом приймання по кількості №780 від 02.03.2020.

За правилом першої події, відповідно до приписів п.201.10 ст. 201 Податкового кодексу України, позивачем було складено податкову накладну № 221 та направлено для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних. Згідно з отриманою квитанцією №9057439920, податкову накладну було прийнято.

Згідно з випискою по рахунку позивача, відкритому в ПАТ «Банк Восток», за період з 01 січня 2020 року по 06 листопада 2020 року, ТОВ «Сільпо-Фуд» здійснило оплату за поставлений товар на загальну суму 7477340 грн.

З урахуванням умов Договору про постачання продукції №7488Р, після закінчення пасхального періоду, 05 червня 2020 року ТОВ «Сільпо-Фуд» повернуло позивачу товарів на загальну суму 1322460,42грн, що підтверджується накладною на повернення №SAPBR06100128/170116/ від 05.06.2020. Відповідна операція підтверджується також товарно-транспортною накладною №Р300 від 05 червня 2020 року.

За фактом здійснення господарської операції повернення покупцем для ТОВ «РКСП» товарів, позивачем було оформлено розрахунок коригування кількісних і вартісних показників № 31 від 05.06.2020.

16 червня 2020 року позивачем було отримано квитанцію про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування кількісних і вартісних показників до розрахунок коригування кількісних і вартісних показників в Єдиному реєстрі податкових накладних за № 9137883766 від 16.06.2020, в якій вказано, що відповідно до п.201.16 ст.201 Податкового кодексу України, реєстрація ПН/РК від 05.06.2020 р. №31 в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена. Сума компенсації вартості товару/послуг 1704, зазначеного у розрахунку корегування на зменшення суми податкових зобов'язань, перевищує величину залишку такого товару (різниця обсягу придбання постачальника та обсягу постачання отримувача такого товару/послуги), що відповідає п. 5 Критеріїв ризиковості здійснення операцій. Пропонуємо надати пояснення та копії документів щодо підтвердження інформації.

Позивачем до відповідача 1 було подано повідомлення №1 від 30.11.2020 про подання пояснень та копії документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено з копіями договору, видаткової накладної, товарно-транспортної накладної, повернення постачальнику та виписки по рахунку.

01.12.2020 Комісією ГУ ДПС у Рівненській області прийнято рішення №2188853/38869477 про відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, з підстав ненадання платником податку копій документів, а саме: первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунків-фактури/інвойсів, актів приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних.

В подальшому, позивачем була подана скарга на вказане вище рішення про відмову в реєстрації накладної/розрахунку коригування в ЄРПН. Однак, за результатами розгляду скарги щодо рішення про відмову в реєстрації накладної/розрахунку коригування в ЄРПН Комісією центрального рівня було прийняте рішення від 09 грудня 2020 року №66800/38869477/2 про залишення скарги без задоволення.

11 лютого 2020 року між ТОВ «РКСП» (Продавець) та ТОВ «Сільпо-Фуд» (Покупець) було укладено Договір про постачання продукції №7488Р.

Згідно з пунктом 1.1 Договору про постачання продукції №7488Р, Постачальник зобов'язується передавати у власність Покупця, а Покупець прийняти Товар відповідно до умов Договору та замовлення.

Відповідно до пункту 2.11 Договору, оплата за Товар здійснюється протягом 60 (шістдесяти) календарних днів від дати поставки.

Пункту 5.17 Договору було визначено, що Покупець має право повернути Товар, а Постачальник зобов'язаний прийняти Товар з відповідним відшкодуванням 100% сплаченої вартості або зменшення суми належних до сплати Постачальнику грошових коштів (зворотний викуп) у разі, зокрема: у випадку спливу терміну реалізації або строку придатності Товару (за бажанням Постачальника); закінчення сезону для сезонних Товарів; знаходження в Торговельному (Логістичному) об'єкті Покупця Товару, який за заявою Покупця не користується попитом.

02 березня 2020 року позивачем було поставлено для ТОВ «Сільпо-Фуд» товарів на загальну суму 1793880,66 грн, що підтверджується Товарно-транспортною накладною №Р783 та Актом приймання по кількості №783 від 02.03.2020.

За правилом першої події, відповідно до приписів п.201.10 ст. 201 Податкового кодексу України, позивачем було складено податкову накладну № 222 та направлено для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних. Згідно з отриманою квитанцією №9057466010, податкову накладну було прийнято.

Згідно з випискою по рахунку позивача, відкритому в ПАТ «Банк Восток», за період з 01 січня 2020 року по 06 листопада 2020 року, ТОВ «Сільпо-Фуд» здійснило оплату за поставлений товар на загальну суму 7477340 грн.

З урахуванням умов Договору про постачання продукції №7488Р, після закінчення пасхального періоду, 05 червня 2020 року ТОВ «Сільпо-Фуд» повернуло позивачу товарів на загальну суму 1322460,42грн, що підтверджується накладною на повернення №SAPBR06100128/170116/ від 05.06.2020. Відповідна операція підтверджується також товарно-транспортною накладною №Р300 від 05 червня 2020 року.

За фактом здійснення господарської операції повернення покупцем для ТОВ «РКСП» товарів, позивачем було оформлено розрахунок коригування кількісних і вартісних показників №32 від 05.06.2020.

16 червня 2020 року позивачем було отримано квитанцію про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування кількісних і вартісних показників до розрахунок коригування кількісних і вартісних показників в Єдиному реєстрі податкових накладних за № 9137904563 від 16.06.2020, в якій вказано, що відповідно до п.201.16 ст.201 Податкового кодексу України, реєстрація ПН/РК від 05.06.2020 р. №32 в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена. Сума компенсації вартості товару/послуг 1704,1905, 3212, зазначеного у розрахунку корегування на зменшення суми податкових зобов'язань, перевищує величину залишку такого товару (різниця обсягу придбання постачальника та обсягу постачання отримувача такого товару/послуги), що відповідає п. 5 Критеріїв ризиковості здійснення операцій. Пропонуємо надати пояснення та копії документів щодо підтвердження інформації.

Позивачем до відповідача 1 було подано повідомлення № 1 від 30.11.2020 про подання пояснень та копії документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено з копіями договору, видаткової накладної, товарно-транспортної накладної, повернення постачальнику та виписки по рахунку.

01.12.2020 Комісією ГУ ДПС у Рівненській області прийняте рішення №2188852/38869477 про відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних з підстав ненадання платником податку копій документів, а саме: первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунків-фактури/інвойсів, актів приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних.

В подальшому, позивачем була подана скарга на вказане вище рішення про відмову в реєстрації накладної/розрахунку коригування в ЄРПН. Однак за результатами розгляду такої скарги Комісією центрального рівня було прийняте рішення від 09 грудня 2020 року № 66798/38869477/2 про залишення скарги без задоволення.

11 лютого 2020 року між ТОВ «РКСП» (Продавець) та ТОВ «Сільпо-Фуд» (Покупець) було укладено Договір про постачання продукції №7488Р.

Згідно з пунктом 1.1 Договору про постачання продукції №7488Р, Постачальник зобов'язується передавати у власність Покупця, а Покупець прийняти Товар відповідно до умов Договору та замовлення.

Відповідно до пункту 2.11 Договору, оплата за Товар здійснюється протягом 60 (шістдесяти) календарних днів від дати поставки.

Пункту 5.17 Договору було визначено, що Покупець має право повернути Товар, а Постачальник зобов'язаний прийняти Товар з відповідним відшкодуванням 100% сплаченої вартості або зменшення суми належних до сплати Постачальнику грошових коштів (зворотний викуп) у разі, зокрема: у випадку спливу терміну реалізації або строку придатності Товару (за бажанням Постачальника); закінчення сезону для сезонних Товарів; знаходження в Торговельному (Логістичному) об'єкті Покупця Товару, який за заявою Покупця не користується попитом.

02 березня 2020 року позивачем було поставлено для ТОВ «Сільпо-Фуд» товарів на загальну суму 458110,80грн, що підтверджується товарно-транспортною накладною №Р983 та накладною за кількістю №983 від 06.03.2020.

За правилом першої події, відповідно до приписів п.201.10 ст. 201 Податкового кодексу України, позивачем було складено податкову накладну № 551 та направлено для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних. Згідно з отриманою квитанцією №9060466634, податкову накладну було прийнято.

Згідно з випискою по рахунку позивача, відкритою в ПАТ «Банк Восток», за період з 01 січня 2020 року по 06 листопада 2020 року, ТОВ «Сільпо-Фуд» здійснило оплату за поставлений товар на загальну суму 7477340 грн.

З урахуванням умов Договору про постачання продукції №7488Р, після закінчення пасхального періоду, 05 червня 2020 року ТОВ «Сільпо-Фуд» повернуло позивачу товарів на загальну суму 1322460,42грн, що підтверджується накладною на повернення №SAPBR06100128/170116/ від 05.06.2020. Відповідна операція підтверджується також товарно-транспортною накладною №Р300 від 05 червня 2020 року.

За фактом здійснення господарської операції повернення покупцем для ТОВ «РКСП» товарів, позивачем було оформлено розрахунок коригування кількісних і вартісних показників №33 від 05.06.2020.

16 червня 2020 року позивачем було отримано квитанцію про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування кількісних і вартісних показників до розрахунок коригування кількісних і вартісних показників в Єдиному реєстрі податкових накладних за № 9137905470 від 16.06.2020, в якій вказано, що відповідно до п.201.16 ст.201 Податкового кодексу України, реєстрація ПН/РК від 05.06.2020 р. №33 в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена. Сума компенсації вартості товару/послуг 1704,1905, зазначеного у розрахунку корегування на зменшення суми податкових зобов'язань, перевищує величину залишку такого товару (різниця обсягу придбання постачальника та обсягу постачання отримувача такого товару/послуги), що відповідає п. 5 Критеріїв ризиковості здійснення операцій. Пропонуємо надати пояснення та копії документів щодо підтвердження інформації.

Позивачем до відповідача 1 було подано повідомлення №1 від 30.11.2020 про подання пояснень та копії документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено з копіями договору, видаткової накладної, товарно-транспортної накладної, повернення постачальнику та виписки по рахунку.

01.12.2020 Комісією ГУ ДПС у Рівненській області прийняте рішення №2188851/38869477 про відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних з підстав ненадання платником податку копій документів, а саме: первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунків-фактури/інвойсів, актів приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних.

В подальшому, позивачем була подана скарга на вказане вище рішення про відмову в реєстрації накладної/розрахунку коригування в ЄРПН. Однак за результатами розгляду такої скарги Комісією центрального рівня було прийняте рішення від 09 грудня 2020 року № 66799/38869477/2 про залишення скарги без задоволення.

11 лютого 2020 року між ТОВ «РКСП» (Продавець) та ТОВ «Сільпо-Фуд» (Покупець) було укладено Договір про постачання продукції №7488Р.

Згідно з пунктом 1.1 Договору про постачання продукції №7488Р, Постачальник зобов'язується передавати у власність Покупця, а Покупець прийняти Товар відповідно до умов Договору та замовлення.

Відповідно до пункту 2.11 Договору, оплата за Товар здійснюється протягом 60 (шістдесяти) календарних днів від дати поставки.

Пункту 5.17 Договору було визначено, що Покупець має право повернути Товар, а Постачальник зобов'язаний прийняти Товар з відповідним відшкодуванням 100% сплаченої вартості або зменшення суми належних до сплати Постачальнику грошових коштів (зворотний викуп) у разі, зокрема: у випадку спливу терміну реалізації або строку придатності Товару (за бажанням Постачальника); закінчення сезону для сезонних Товарів; знаходження в Торговельному (Логістичному) об'єкті Покупця Товару, який за заявою Покупця не користується попитом.

02 березня 2020 року позивачем було поставлено для ТОВ «Сільпо-Фуд» товарів на загальну суму 1801822,44грн, що підтверджується товарно-транспортною накладною №Р766 та актом приймання по кількості №766 від 02.03.2020р.

За правилом першої події, відповідно до приписів п.201.10 ст. 201 Податкового кодексу України, позивачем було складено податкову накладну № 219 та направлено для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних. Згідно з отриманою квитанцією №9057432020, податкову накладну було прийнято.

Згідно з випискою по рахунку позивача, відкритого в ПАТ «Банк Восток», за період з 01 січня 2020 року по 06 листопада 2020 року, ТОВ «Сільпо-Фуд» здійснило оплату за поставлений товар на загальну суму 7477340 грн.

З урахуванням умов Договору про постачання продукції №7488Р, після закінчення пасхального періоду, 05 червня 2020 року ТОВ «Сільпо-Фуд» повернуло позивачу товарів на загальну суму 1322460,42грн, що підтверджується накладною на повернення №SAPBR06100128/170116/ від 05.06.2020. Відповідна операція підтверджується також товарно-транспортною накладною №Р300 від 05 червня 2020 року.

За фактом здійснення господарської операції повернення покупцем для ТОВ «РКСП» товарів, позивачем було оформлено розрахунок коригування кількісних і вартісних показників №34 від 05.06.2020.

16 червня 2020 року позивачем було отримано квитанцію про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування кількісних і вартісних показників до розрахунок коригування кількісних і вартісних показників в Єдиному реєстрі податкових накладних за № 9137882512 від 16.06.2020, в якій вказано, що відповідно до п.201.16 ст.201 Податкового кодексу України, реєстрація ПН/РК від 05.06.2020 р. №33 в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена. Сума компенсації вартості товару/послуг 1704,3212, зазначеного у розрахунку корегування на зменшення суми податкових зобов'язань, перевищує величину залишку такого товару (різниця обсягу придбання постачальника та обсягу постачання отримувача такого товару/послуги), що відповідає п. 5 Критеріїв ризиковості здійснення операцій. Пропонуємо надати пояснення та копії документів щодо підтвердження інформації.

Позивачем до відповідача 1 було подано повідомлення № 1 від 30.11.2020 про подання пояснень та копії документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено з копіями договору, видаткової накладної, товарно-транспортної накладної, повернення постачальнику та виписки по рахунку.

01.12.2020 Комісією ГУ ДПС у Рівненській області було прийняте рішення №2188854/38869477 про відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних з підстав ненадання платником податку копій документів, а саме: первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунків-фактури/інвойсів, актів приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних.

В подальшому, позивачем була подана скарга на вказане вище рішення про відмову в реєстрації накладної/розрахунку коригування в ЄРПН. Однак за результатами розгляду такої скарги Комісією центрального рівня було прийняте рішення від 09 грудня 2020 року № 66796/38869477/2 про залишення скарги без задоволення.

Позивач, не погоджуючись з оскаржуваними рішеннями про відмову в реєстрації розрахунків коригування №30 від 05.06.2020, №31 від 05.06.2020, №32 від 05.06.2020, №33 від 05.06.2020, №34 від 05.06.2020 та вважаючи їх протиправними, звернувся до суду першої інстанції з позовом.

Приймаючи оскаржуване рішення, суд першої інстанції дійшов висновку, що податкові накладні видані в межах господарських операцій, які є об'єктом оподаткування, зважаючи на наявність передбачених законодавством документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкових накладних.

Суд апеляційної інстанції погоджується з таким висновком з огляду на наступне.

Згідно із положеннями частини 2 статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством.

Відповідно до ст. 67 Конституції України, кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Відповідно до пункту 201.10 статті 201 Податкового кодексу України від 02.12.2010 року № 2755-VI (ПК України), при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.

Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.

Механізм внесення відомостей, що містяться у податковій накладній та/або розрахунку коригування кількісних і вартісних показників до неї, до Єдиного реєстру податкових накладних (Реєстр) врегульовано Порядком ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2010 №1246 (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №204) (Порядок №1246 у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин).

Відповідно до пунктів 12 - 15 Порядку №1246 після надходження податкової накладної та/або розрахунку коригування до ДФС в автоматизованому режимі здійснюється їх розшифрування та проводяться перевірки, зокрема, наявності підстав для зупинення реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування.

За результатами перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку, формується квитанція про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування (квитанція). Квитанція в електронній формі надсилається платнику податку протягом операційного дня та є підтвердженням прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування. Примірник квитанції в електронній формі зберігається в ДФС. У квитанції зазначаються дата та час її формування, реквізити податкової накладної та/або розрахунку коригування та результат перевірки.

Пунктом 201.16 статті 201 ПК України встановлено, що реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України. На виконання вказаної норми 11.12.2019 Кабінетом Міністрів України прийнято постанову «Про затвердження порядків з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних» №1165.

Порядок зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (Порядок №1165) визначає механізм зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (Реєстр), організаційні та процедурні засади діяльності комісій з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі (комісії контролюючих органів), права та обов'язки їх членів.

Пунктом 5 Порядку №1165 передбачено, що платник податку, яким складено та/або подано для реєстрації в Реєстрі податкову накладну/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряється щодо відповідності критеріям ризиковості платника податку (додаток 1), показникам, за якими визначається позитивна податкова історія платника податку (додаток 2).

Податкова накладна/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряються щодо відповідності відображених у них операцій критеріям ризиковості здійснення операцій (додаток 3).

Відповідно до п. 6 Порядку №1165 комісією регіонального рівня приймається рішення про відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку. Включення платника податку до переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку, здійснюється в день проведення засідання комісії регіонального рівня та прийняття відповідного рішення. Платник податку отримує рішення про відповідність критеріям ризиковості платника податку через електронний кабінет у день прийняття такого рішення (додаток 4). У рішенні зазначається підстава, відповідно до якої встановлено відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку. Комісією регіонального рівня розглядається питання виключення платника податку з переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку, у разі виявлення обставин та/або отримання інформації, що свідчать про невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку та/або отримання інформації та копій відповідних документів від платника податку, що свідчать про невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку. У разі виявлення обставин та/або отримання інформації, визначених абзацом сьомим цього пункту, та прийняття комісією регіонального рівня рішення про невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку платник податку отримує таке рішення в електронному кабінеті в день його прийняття (додаток 4). Інформація та копії документів подаються платником податку до ДПС в електронній формі засобами електронного зв'язку з урахуванням вимог Законів України «Про електронні документи та електронний документообіг», «Про електронні довірчі послуги» та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого Мінфіном. Документами, необхідними для розгляду питання виключення платника податку з переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку, можуть бути: договори, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них; договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції; первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявних типових форм та галузевої специфіки, накладні; розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків; документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством; інші документи, що підтверджують невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку. Інформацію та копії документів, подані платником податку, комісія регіонального рівня розглядає протягом семи робочих днів, що настають за датою їх надходження, та приймає відповідне рішення. За результатами розгляду інформації та копій документів комісією регіонального рівня приймається рішення про відповідність/невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку, яке платник податку отримує в електронному кабінеті у день його прийняття (додаток 4). Виключення платника податку з переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку, здійснюється в день проведення засідання комісії регіонального рівня та прийняття відповідного рішення. Якщо комісією регіонального рівня протягом семи робочих днів, що настають за датою надходження зазначеної інформації та документів, не прийнято відповідного рішення, платник податку виключається з переліку платників податку, які відповідають критеріям ризиковості платника податку. У разі надходження до контролюючого органу відповідного рішення суду, яке набрало законної сили, комісія регіонального рівня виключає платника податку з переліку платників податку, які відповідають критеріям ризиковості платника податку. Комісія регіонального рівня постійно проводить моніторинг щодо відповідності/невідповідності платників податку критеріям ризиковості платника податку.

У разі коли за результатами автоматизованого моніторингу податкової накладної/розрахунку коригування встановлено, що відображена в них операція відповідає хоча б одному критерію ризиковості здійснення операції, крім податкової накладної/розрахунку коригування, складених платником податку, який відповідає хоча б одному показнику, за яким визначається позитивна податкова історія, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється. Платник податку отримує інформацію щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрація яких зупинена, через електронний кабінет. Платник податку отримує розраховані показники позитивної податкової історії через електронний кабінет (пункти 7-9 Порядку №1165).

У разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі контролюючий орган протягом операційного дня надсилає (в електронній формі у текстовому форматі) в автоматичному режимі платнику податку квитанцію про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, яка є підтвердженням зупинення такої реєстрації. У квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування зазначаються: номер та дата складення податкової накладної/розрахунку коригування; критерій (критерії) ризиковості платника податку та/або ризиковості здійснення операцій, на підставі якого (яких) зупинено реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, з розрахованим показником за кожним критерієм, якому відповідає платник податку; пропозиція щодо надання платником податку пояснень та копій документів, необхідних для розгляду питання прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі або відмову в такій реєстрації (пункти 10-11 Порядку №1165).

Наказом Міністерства фінансів України №520 від 12.12.2019, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 13.12.2019 за №1245/34216, затверджено Порядок прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (Порядок №520), який визначає механізм прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, реєстрацію яких відповідно до пункту 201.16 статті 201 ПК України зупинено в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до пунктів 2-4 Порядку №520 прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено, здійснюють комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі головних управлінь Державної податкової служби України в областях, м. Києві та Офісу великих платників податків ДПС (комісія регіонального рівня). Комісія регіонального рівня протягом п'яти робочих днів, що настають за днем отримання пояснень та копій документів, поданих відповідно до пункту 4 цього Порядку, приймає рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі та надсилає його платнику податку в порядку, встановленому статтею 42 Кодексу. У разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі платник податку має право подати копії документів та письмові пояснення стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі.

Перелік документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі, може включати: договори, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них; договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції; первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні; розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків; документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством. Письмові пояснення та копії документів, зазначених у пункті 5 цього Порядку, платник податку має право подати до контролюючого органу протягом 365 календарних днів, що настають за датою виникнення податкового зобов'язання, відображеного в податковій накладній/розрахунку коригування. Платник податку має право подати письмові пояснення та копії документів до декількох податкових накладних/розрахунків коригування, якщо такі податкові накладні/розрахунки коригування складено на одного отримувача - платника податку за одним і тим самим договором або якщо в таких податкових накладних/розрахунках коригування відображено однотипні операції (з однаковими кодами товарів згідно з Українською класифікацією товарів зовнішньоекономічної діяльності (УКТ ЗЕД) або кодами послуг згідно з Державним класифікатором продукції та послуг (ДКПП)). Письмові пояснення та копії документів, зазначених у пункті 5 цього Порядку, платник податку подає до ДПС в електронній формі за допомогою засобів електронного зв'язку з урахуванням вимог Законів України «Про електронні документи та електронний документообіг», «Про електронні довірчі послуги» та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку (пункти 5-7 Порядку №520).

Згідно з пунктами 9 - 11 Порядку №520 письмові пояснення та копії документів, подані платником податку до контролюючого органу відповідно до пункту 4 цього Порядку, розглядає комісія регіонального рівня. Комісія регіонального рівня приймає рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Реєстрі за формою згідно з додатком до цього Порядку. Комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі в разі: ненадання платником податку письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі; та/або ненадання платником податку копій документів відповідно до пункту 5 цього Порядку; та/або надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства.

Суд апеляційної інстанції зазначає, що рішення контролюючого органу є актом індивідуальної дії, адже виданий суб'єктом владних повноважень, прийнятий із метою реалізації положень нормативно-правового акту (актів) щодо конкретної життєвої ситуації, який не містить загальнообов'язкових правил поведінки та стосується прав і обов'язків лише чітко визначеного суб'єкта (суб'єктів), якому (яким) він адресований. Головною рисою таких актів є чітке формулювання конкретних юридичних волевиявлень суб'єктами адміністративного права, які видають такі акти; розв'язання за їх допомогою конкретних питань, що виникають у сфері державного управління; чітка визначеність адресата, конкретної особи або осіб; виникнення конкретних адміністративно-правових обов'язків, обумовлених цими актами; при цьому за умов відповідності такого акту нормам чинного законодавства. Оскаржуване рішення податкового органу не відповідає вищезазначеним критеріям акта індивідуальної дії, та породжують його неоднозначне трактування, що в свою чергу впливає на можливість реалізації права або виконання обов'язку платником податків виконати юридичне волевиявлення суб'єкта владних повноважень.

Зважаючи на наявність передбачених законодавством документів, які свідчать про проведення господарських операцій між позивачем та його контрагентом та на те, що такі документи були надані контролюючому органу, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції дійшов вірного висновку, що у відповідачів не було правових підстав для відмови позивачу у реєстрації податкових накладних.

Апеляційний суд вважає, що можливість надання платником податків вичерпного переліку документів на підтвердження правомірності формування та подання податкової накладної прямо залежить від чіткого визначення податковим органом конкретного виду критерію оцінки ступеня ризиків. При цьому невиконання ним законодавчо встановлених вимог щодо змісту, форми, обґрунтованості та вмотивованості акта індивідуальної дії призводить до його протиправності.

Аналогічна позиція висловлена Верховним Судом у постанові від 04.12.2018 у справі №821/1173/17.

Таким чином, зважаючи на наявність достатніх документів для спростування сумнівів щодо ризиковості здійснення операцій, та на те, що наданих контролюючому органу документів та письмових пояснень було достатньо для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної, контролюючий орган не мав правових підстав для відмови позивачу у реєстрації податкової накладної.

Враховуючи вищевикладене, колегія суддів приходить до висновку, що суд першої інстанції, зробивши системний аналіз положень чинного законодавства України та доказів, зібраних у справі, дійшов вірного висновку про задоволення позову, а тому апеляційну скаргу слід відхилити.

Згідно з ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Зазначене положення поширюється на доказування правомірності оскаржуваного рішення (дії чи бездіяльності). Окрім доказування правових підстав для рішення (тобто правомірності), суб'єкт владних повноважень повинен доказувати фактичну підставу, тобто наявність фактів, з якими закон пов'язує можливість прийняття рішення, вчинення дії чи утримання від неї.

В розумінні ст. 242 Кодексу адміністративного судочинства України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним, обґрунтованим та відповідати завданню адміністративного судочинства, визначеному цим Кодексом.

За наведених обставин колегія суддів дійшла висновку, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та прийняв рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду, тому оскаржуване рішення слід залишити без змін.

Відповідно до ст. 316 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Керуючись ст. ст. 308, 311, 315, 316, 321, 322, 325, 328 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

апеляційну скаргу Головного управління ДПС у Рівненській області залишити без задоволення, а рішення Рівненського окружного адміністративного суду від 20 жовтня 2021 року у справі № 460/1245/21 - без змін.

Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття та касаційному оскарженню не підлягає, крім випадків, передбачених пунктом другим частини п'ятої статті 328 КАС України.

Головуючий суддя О. І. Довга

судді І. В. Глушко

І. І. Запотічний