П'ЯТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
03 березня 2022 р.м. ОдесаСправа № 420/9569/21
Місце ухвалення рішення суду 1 інстанції: м. Одеса;
Дата складання повного тексту рішення суду 1 інстанції:
16.08.2021 року;
Головуючий в 1 інстанції: Катаєва Е.В.
П'ятий апеляційний адміністративний суд в складі колегії:
Головуючого судді - Єщенка О.В.
суддів - Димерлія О.О.
- Танасогло Т.М.
розглянувши у порядку письмового провадження апеляційну скаргу Головного управління ДПС в Одеській області на рішення Одеського окружного адміністративного суду від 16 серпня 2021 року по справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління ДПС в Одеській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,-
ОСОБА_1 звернулась до суду першої інстанції з позовом, в якому просила визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення від 02.05.2018 року Головного управління ДПС в Одеській області форми «Ф» №0235047-1315-1506, яким визначено суму грошового зобов'язання з транспортного податку на суму 25000 грн.
В обґрунтування позову зазначено, що згідно свідоцтва про реєстрацію НОМЕР_1 позивач є власником транспортного засобу - легкового автомобілю марки «LAND ROVER», модель «RANGЕ ROVER», 2013 року випуску, реєстраційний номер НОМЕР_2 .
Посилаючись на положення Порядку державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів та мопедів від 07.09.1998 року №1388, вказує, що датою виготовлення транспортного засобу слід вважати 1 січня 2013 року, а тому відповідно до п.п. 267.2.1 п. 267.2 ст. 267 Податкового кодексу України автомобіль не є об'єктом оподаткування транспортного податку з фізичних осіб.
Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 16 серпня 2021 року адміністративний позов задоволено.
Суд визнав протиправним та скасував податкове повідомлення-рішення від 02.05.2018 року №0235047-1315-1506 форма «Ф» про визначення ОСОБА_1 грошового зобов'язання на суму 25000 гривень за платежем транспортний податок з фізичних осіб.
Стягнув з Головного управління ДПС в Одеській області за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 судові витрати у сумі 908 гривень.
Проаналізувавши положення п.п. 267.1.1 п. 267.1, п.п. 267.2.1 п. 267.1, п. 267.3, п. 267.4, п. 267.5, п. 267.6 ст.267 Податкового кодексу України та задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що фізична особа може бути платником транспортного податку у разі наявності зареєстрованого в Україні згідно з чинним законодавством власного легкового автомобіля, який є об'єктом оподаткування, а саме відповідає сукупності двох критеріїв: - з року випуску автомобіля минуло не більше п'яти років (включно); - середньоринкова вартість яких становить понад 375 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року. Об'єктом оподаткування є автомобіль станом на 01 січня з року його випуску минуло не більш п'яти років.
Реєстрація транспортного засобу (тобто виникнення права власності на автомобіль та можливість ним користуватись) та дата випуску автомобіля мають важливе значення для визначення платника податків, проте ПКУ не встановлює порядку визначення конкретної дати випуску автомобіля, якщо в реєстраційних документах наявний лише рік випуску автомобіля. Між тим, саме вказана дата має суттєве значення не тільки для визначення об'єкту оподаткування та платника податків, але й суми податку. У разі спливу п'ятирічного віку легкового автомобіля протягом звітного року податок сплачується за період з 1 січня цього року до початку місяця, наступного за місяцем, в якому вік такого автомобіля досяг (досягне) п'яти років.
Незалежно від того, що на 01.01.2018 року транспортний засіб був об'єктом оподаткування, суд першої інстанції визначив, що станом на час його реєстрації позивачем (05.04.2013 року) не підпадав під об'єкт оподаткування транспортним податком з фізичних осіб.
В апеляційній скарзі Головне управління ДПС в Одеській області, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, неповне з'ясування обставин справи, просить скасувати судове рішення та прийняти нове про відмову у задоволенні позову у повному обсязі.
В обґрунтування вимог апеляційної скарги зазначено, що судом першої інстанції не надано належної правової оцінки положенням п.п. 267.2.1 п. 267.2 ст. 267 Податкового кодексу України, Методиці визначення середньо ринкової вартості легкових автомобілів, затвердженої постановою Кабінету міністрів України від 21.06.2017 року №428, та обставинам справи і помилково не враховано, що згідно переліку легкових автомобілів, з року випуску яких минуло не більше п'яти років (включно) та середньо ринкова вартість яких становить понад 375 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої на 1 січня року, який розміщено на сайті Міністерства економічного розвитку і торгівлі України, автомобіль «LAND ROVER», 2013 року випуску, об'єм двигуна 2993 літри, дизель - підлягає оподаткуванню станом на 1 січня 2018 року. З огляду на те, що належний позивачу транспортний засіб у звітному (податковому) періоді є об'єктом оподаткування, передбаченим п.п. 267.2.1 п. 267.2 ст. 267 Податкового кодексу України, визначення грошового зобов'язання відбулось із повним дотриманням приписів п.п. 267.6.1, 267.6.2 п. 267 ст. 267 Податкового кодексу України.
У відзиві на апеляційну скаргу ОСОБА_1 посилається на необґрунтованість доводів апелянта, правильність висновків суду першої інстанції та відсутність правових обставин для скасування судового рішення.
Судом першої інстанції з'ясовано та як встановлено під час апеляційного розгляду, згідно свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу НОМЕР_1 позивач є власником транспортного засобу - легкового автомобілю марки «LAND ROVER», модель «RANGЕ ROVER», 2013 року випуску, реєстраційний номер НОМЕР_2 .
Об'єм двигуна - 2993, тип пального - дизель, дата першої реєстрації - 05.04.2013 року.
02.05.2018 року ГУ ДФС в Одеській області прийнято податкове повідомлення-рішення форми «Ф» №0235047-1315-1506, яким ОСОБА_1 визначено суму грошового зобов'язання у розмірі 25 000 грн. за платежем: транспортний податок з фізичних осіб.
Підставою для визначення позивачу грошового зобов'язання згідно вказаного рішення стали відомості про віднесення транспортного засобу, що належить позивачу, до переліку легкових автомобілів, з року випуску яким минуло не більше п'яти років (включно) та середньоринкова вартість яких становить понад 375 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня 2018 (звітного) року.
Оскільки за своїми характеристиками вказаний транспортний засіб підпадає під об'єкт оподаткування податком на транспорт, контролюючий орган вбачав всі підстави для повідомлення позивача про необхідність сплатити податок на транспорт, у зв'язку із чим прийняв оскаржуване за цим позовом рішення.
Не погоджуючись із визначенням грошового зобов'язання, посилаючись на його необґрунтованість і безпідставність, позивач звернувся до суду із цим позовом, в якому ставиться питання про скасування податкового повідомлення-рішення відповідача.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши суддю-доповідача, перевіривши законність і обґрунтованість судового рішення, колегія суддів виходить з наступного.
01.01.2015 року набрав чинності Закон України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи» від 28.12.2014 року №71-VIII, яким шляхом викладення в новій редакції статті 267 Податкового кодексу України, введено в Україні новий місцевий податок на майно - транспортний податок.
Відповідно до п.п. 267.1.1 п. 267.1, 267.2.1 п. 267.2 ст. 267 Податкового кодексу України платниками транспортного податку є фізичні та юридичні особи, в тому числі нерезиденти, які мають зареєстровані в Україні згідно з чинним законодавством власні легкові автомобілі, що відповідно до підпункту 267.2.1 пункту 267.2 цієї статті є об'єктами оподаткування.
Об'єктом оподаткування є легкові автомобілі, з року випуску яких минуло не більше п'яти років (включно) та середньоринкова вартість яких становить понад 375 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року.
Така вартість визначається центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику економічного, соціального розвитку і торгівлі, за методикою, затвердженою Кабінетом Міністрів України, станом на 1 січня податкового (звітного) року виходячи з марки, моделі, року випуску, об'єму циліндрів двигуна, типу пального";
Щороку до 1 лютого податкового (звітного) року центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику економічного, соціального розвитку і торгівлі, на своєму офіційному веб-сайті розміщується перелік легкових автомобілів, з року випуску яких минуло не більше п'яти років (включно) та середньоринкова вартість яких становить понад 375 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року, який повинен містити такі дані щодо цих автомобілів: марка, модель, рік випуску, об'єм циліндрів двигуна, тип пального.
Згідно із п.п. 267.3.1 п. 267.3, п. 267.4, п.п. 267.5.1 п. 267.5 ст. 267 Податкового кодексу України базою оподаткування є легковий автомобіль, що є об'єктом оподаткування відповідно до підпункту 267.2.1 пункту 267.2 цієї статті.
Ставка податку встановлюється з розрахунку на календарний рік у розмірі 25 000 гривень за кожен легковий автомобіль, що є об'єктом оподаткування відповідно до підпункту 267.2.1 пункту 267.2 цієї статті.
Базовий податковий (звітний) період дорівнює календарному року.
За правилами п.п. 267.6.1, 267.6.2 п. 267.6 ст. 267 Податкового кодексу України (в редакції, яка діяла на момент виникнення спірних правовідносин) обчислення суми податку з об'єкта/об'єктів оподаткування фізичних осіб здійснюється контролюючим органом за місцем реєстрації платника податку.
Податкове/податкові повідомлення-рішення про сплату суми/сум податку та відповідні платіжні реквізити надсилаються (вручаються) платнику податку контролюючим органом за місцем його реєстрації до 1 липня року базового податкового (звітного) періоду (року).
Щодо об'єктів оподаткування, придбаних протягом року, податок сплачується фізичною особою-платником починаючи з місяця, в якому виникло право власності на такий об'єкт. Контролюючий орган надсилає податкове повідомлення-рішення новому власнику після отримання інформації про перехід права власності.
Нарахування податку та надсилання (вручення) податкових повідомлень-рішень про сплату податку фізичним особам - нерезидентам здійснюють контролюючі органи за місцем реєстрації об'єктів оподаткування, що перебувають у власності таких нерезидентів.
Разом з цим, відповідно до п.п. 267.6.5, 267.6.6, 267.6.7 п. 267.6 ст. 267 Податкового кодексу України у разі переходу права власності на об'єкт оподаткування від одного власника до іншого протягом звітного року податок обчислюється попереднім власником за період з 1 січня цього року до початку того місяця, в якому він втратив право власності на зазначений об'єкт оподаткування, а новим власником - починаючи з місяця, в якому він набув право власності на цей об'єкт.
Контролюючий орган надсилає податкове повідомлення-рішення новому власнику після отримання інформації про перехід права власності.
За об'єкти оподаткування, придбані протягом року, податок сплачується пропорційно кількості місяців, які залишилися до кінця року, починаючи з місяця, в якому проведено реєстрацію транспортного засобу.
У разі спливу п'ятирічного віку легкового автомобіля протягом звітного року податок сплачується за період з 1 січня цього року до початку місяця, наступного за місяцем, в якому вік такого автомобіля досяг (досягне) п'яти років.
Аналіз наведених правових норм показав, що в обов'язок фізичних та юридичних осіб - власників зареєстрованих в Україні згідно з чинним законодавством легкових автомобілів, покладено сплатити обчислену контролюючим органом за місцем реєстрації платника податку суми транспортного податку.
При цьому, об'єктом оподаткування є легкові автомобілі, з року випуску яких минуло не більше п'яти років (включно) та середньоринкова вартість яких становить понад 375 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року.
Ставка податку встановлюється з розрахунку на календарний рік у розмірі 25 000 гривень за кожен легковий автомобіль, що є об'єктом оподаткування.
Грошове зобов'язання з транспортного податку обчислюється, у тому числі:
пропорційно кількості місяців, якщо право власності на такий об'єкт виникло протягом звітного року;
з 1 січня звітного періоду до місяця, наступного за місяцем, в якому вік такого автомобіля досяг (досягне) п'яти років.
Виходячи з обставин справи у цій справі, судом першої інстанції правильно враховано, що позивач є власником транспортного засобу - легкового автомобілю марки «LAND ROVER», модель «RANGЕ ROVER», 2013 року випуску, реєстраційний номер НОМЕР_2 , дата першої реєстрації - 05.04.2013 року.
За наведеними даними не підтверджується конкретна дата випуску транспортного засобу (число та місяць).
Водночас, з огляду на дані першої реєстрації транспортного засобу, колегія суддів вважає, що у податкового органу на момент прийняття податкового повідомлення-рішення були відомості про досягнення автомобілем п'яти років.
На переконання апеляційного суду, ці відомості позбавляли контролюючий орган обґрунтованої можливості здійснити обчислення позивачу суми податку за повний календарний рік.
У зв'язку із чим, колегія суддів погоджується із висновком суду першої інстанції про те, що оспорювань податкове повідомлення-рішення не може відповідати критерію обґрунтованості і правомірність, а встановлені обставини справи дають безумовні підстави для задоволення позову та скасування рішення відповідача.
Оскільки висновки суду відповідають нормам законодавства, що регулюють спірні правовідносини, та обставинам справи, а доводи апеляційної скарги цих висновків не спростовують, колегія суддів вважає, що судове рішення відповідно до вимог ст. 316 КАС України підлягає залишенню без змін.
Відповідно до приписів ч. 5 ст. 250 КАС України датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.
Керуючись ст.ст. 139, 308, 311, п. 1 ч. 1 ст. 315, 316, 321, 322, 325 КАС України, суд, -
Апеляційну скаргу Головного управління ДПС в Одеській області - залишити без задоволення.
Рішення Одеського окружного адміністративного суду від 16 серпня 2021 року - залишити без змін.
Постанова апеляційного суду набирає законної сили негайно після її прийняття, але може бути оскаржена безпосередньо до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складання повного тексту постанови.
Головуючий-суддя: О.В. Єщенко
Судді: О.О. Димерлій
Т.М. Танасогло