Ухвала від 23.02.2022 по справі 902/368/16

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ВІННИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

вул. Пирогова, 29, м. Вінниця, 21018, тел./факс (0432)55-80-00, (0432)55-80-06 E-mail: inbox@vn.arbitr.gov.ua

УХВАЛА

про відстрочення або розстрочення виконання судового рішення

"23" лютого 2022 р. Cправа № 902/368/16

Господарський суд Вінницької області у складі:

головуючого судді Лабунської Т.І.,

за участю: секретаря судового засідання Сідлецької Ю.М.

представника ПАТ "НАК "Нафтогаз України" - Андрійко Є.Л.

представника АТ "Оператор газорозподільної системи "Вінницягаз" - Бабійчук О.А.

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу

за позовом: Публічного акціонерного товариства "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України", м. Київ

до: Публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації "Вінницягаз", м. Вінниця

про стягнення 278 854 822 грн 21 коп. заборгованості за договором № 13-110-ВТВ від 04.01.2013 р.

ВСТАНОВИВ:

Рішенням Господарського суду Вінницької області від 08.11.2017 року частково задоволено позов у справі № 902/368/16 та вирішено стягнути з ПАТ по газопостачанню та газифікації "Вінницягаз" на користь ПАТ "НАК "Нафтогаз України" 81 365 166 грн 10 коп. основного боргу, 14 872 539 грн 50 коп. пені, 943 483 грн 89 коп. - 3 % річних та 2 346 664 грн 18 коп. інфляційних втрат та 73 771 грн 23 коп. - відшкодування витрат по сплаті судового збору. В решті позовних вимог відмовлено.

15.11.2021 року до суду в системі "Електронний суд" надійшла заява АТ "Оператор газорозподільної системи "Вінницягаз" про відстрочення виконання рішення Господарського суду Вінницької області від 08.11.2017 року у справі № 902/368/16 на один рік.

Згідно Витягу з протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 15.11.2021 року, зазначену вище заяву передано на розгляд судді Лабунській Т.І..

Ухвалою суду від 19.11.2021 року відкладено вирішення питання про прийняття заяви АТ "Оператор газорозподільної системи "Вінницягаз" від 15.11.2021 про відстрочення виконання рішення Господарського суду Вінницької області від 08.11.2017 року у справі № 902/368/16, до повернення матеріалів зазначеної справи до Господарського суду Вінницької області.

Постановою Північно-західного апеляційного господарського суду від 17.11.2021 року рішення Господарського суду Вінницької області від 8 листопада 2017 року в справі №902/368/16 - змінено в частині задоволення позовних вимог щодо стягнення 81 365 166 грн 10 коп. основного боргу, 14 872 539 грн 50 коп. пені, 943 483 грн 89 коп. 3% річних, 2 346 664 грн 18 коп. інфляційних втрат та прийнято в цій частині нове рішення, викладено резолютивну частину рішення в наступній редакції:

"1. Позов задоволити частково.

2. Стягнути з ПАТ по газопостачанню та газифікації "Вінницягаз" на користь ПАТ "НАК "Нафтогаз України" - 81 365 166 грн 10 коп. основного боргу, 32 898 051 грн 74 коп. пені, 2 828 417 грн 93 коп. 3% річних, 22 422 297 грн 49 коп. інфляційних втрат.

3. У стягненні 35 752 321 грн 19 коп. боргу, 65 902 909 грн 85 коп пені, 4 343 314 грн 38 коп. 3% річних, 51 367 855 грн 77 коп. інфляційних втрат - відмовити.

4. Стягнути з ПАТ по газопостачанню та газифікації "Вінницягаз" на користь ПАТ "НАК "Нафтогаз України" 206 700 грн судових витрат зі сплати судового збору за подання позовної заяви та 264 000 грн судових витрат зі сплати судового збору за подання апеляційної скарги".

22.11.2021 року до суду від АТ "Оператор газорозподільної системи "Вінницягаз" надійшла заява про усунення недоліків, згідно якої останнє просить відстрочити виконання рішення Господарського суду Вінницької області від 08.11.2017 року, змінене постановою Північно-західного апеляційного господарського суду від 17.11.2021 року у справі № 902/368/16 на один рік, до 16.11.2022 року.

Постановою Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду від 01.02.2022 року постанову Північно-західного апеляційного господарського суду від 17.11.2021 року у справі № 902/368/16 залишено без змін.

14.02.2022 року матеріали справи № 902/368/16 надійшли до Господарського суду Вінницької області.

Ухвалою суду від 15.02.2022 року заяву АТ "Оператор газорозподільної системи "Вінницягаз" про відстрочення виконання рішення Господарського суду Вінницької області від 08.11.2017 року у справі № 902/368/16 призначено до розгляду в судовому засіданні на 23 лютого 2022 року.

23.02.2022 року в судовому засіданні представник АТ "Оператор газорозподільної системи "Вінницягаз" підтримав подану заяву та просив суд про її задоволення.

Представник ПАТ "НАК "Нафтогаз України" заперечив щодо задоволення вказаної заяви з підстав та за обставин, вказаних в запереченнях на заяву.

Як вбачається із заяви про відстрочку, з урахуванням уточнення, остання мотивована тим, що основним видом діяльності АТ «Вінницягаз», визначеним Статутом товариства, є розподіл природного газу для бюджетних установ, підприємств і організацій, населення.

29.08.2021 року набув чинності Закон України «Про заходи, спрямовані на подолання кризових явищ та забезпечення фінансової стабільності на ринку природного газу», яким згідно ст.1 передбачено, що заборгованість суб'єктів ринку природного газу, що підлягає врегулюванню відповідно до цього Закону (далі - заборгованість), в тому числі заборгованість операторів газорозподільних систем, у тому числі підтверджена судовими рішеннями, які набрали законної сили, за договорами про надання послуг з транспортування природного газу перед особою, що здійснювала функції оператора газотранспортної системи до 31 грудня 2019 року включно, не сплачена станом на розрахункову дату.

Згаданим вище Законом у ст.1 визначено, що розрахунковою датою є 31 грудня 2020 року.

АТ «Вінницягаз» у заяві зазначає, що стягнута згідно рішення суду по справі № 902/368/16, яким вирішено стягнути суми основного боргу та штрафних та фінансових санкцій (пені, 3% річних та інфляційних втрат) за прострочення виконання зобов'язань за договором купівлі-продажу природного газу № 13-110-ВТВ від 04.01.2013, підпадає під дію Закону України «Про заходи, спрямовані на подолання кризових явищ та забезпечення фінансової стабільності на ринку природного газу» та відноситься до заборгованості суб'єктів ринку природного газу, що підлягає врегулюванню відповідно до цього Закону.

Цей Закон (а саме, статті 4, 5, 6) передбачає, що підтверджена судовими рішеннями, які набрали законної сили, заборгованість операторів газорозподільних систем станом на розрахункову дату за договорами купівлі-продажу природного газу для виробничо-технологічних потреб укладеними з ПАТ НАК «Нафтогаз України» та залишилася неоплоченою станом на розрахункову дату, визначену Законом № 1639, погашається наступним чином:

- взаєморозрахунки в цілях погашення заборгованості, визначеної статтею 1 цього Закону, а саме для врегулювання різниці між фактичною обґрунтованою вартістю послуг з розподілу природного газу, що надаються операторами газорозподільних систем, та тарифами на розподіл природного газу, затвердженими Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, станом на розрахункову дату - в цілях погашення заборгованості операторів газорозподільних систем, у тому числі підтвердженої судовими рішеннями та/або реструктуризованої, не сплаченої станом на розрахункову дату: за договорами транспортування природного газу, укладеними з особою, що здійснювала функції оператора газотранспортної системи до 31 грудня 2019 року, особою, що здійснює функції оператора газотранспортної системи з 1 січня 2020 року, а також за договорами купівлі- продажу природного газу для виробничо-технологічних та власних потреб, укладеними з НАК «Нафтогаз України» здійснюються за рахунок видатків державного бюджету (ст. 4 Закону №1639);

- залишок не погашений з державного бюджету, зокрема і заборгованість за природний газ, переданий ПАТ НАК «Нафтогаз України» операторам газорозподільних систем за договорами купівлі-продажу природного газу для виробничо-технологічних потреб станом на розрахункову дату, у тому числі підтверджена судовими рішеннями, що набрали законної сили підлягає реструктуризації на умовах, визначених цим Законом (ст. 5 Закону №1639);

- неустойка (штраф, пеня), інфляційні нарахування, проценти річних, нараховані на заборгованість підлягають списанню:

- з дня набрання чинності цим Законом, якщо погашення основної частини боргу здійснено до 31 грудня 2020 року або до моменту укладення договорів про реструктуризацію відповідно до статті 5 цього Закону, у тому числі шляхом проведення взаєморозрахунків відповідно до статті 4 цього Закону;

- за умови повного виконання підприємством-дебітором укладеного договору про реструктуризацію заборгованості (ст. 6 Закону №1639).

Таким чином, за твердженням боржника грошові кошти, які ПАТ «НАК «Нафтогаз України» намагається стягнути в межах цієї справи, з прийняттям Закону від 14 липня 2021 року № 1639-ІХ «Про заходи, спрямовані на подолання кризових явищ та забезпечення фінансової стабільності на ринку природного газу» вже не є зобов'язанням АТ «Вінницягаз» перед ПАТ «НАК «Нафтогаз України», а є предметом взаєморозрахунків між учасниками ринку природного газу, яка буде проведена у спосіб, встановлений цим Законом, а саме за рахунок видатків державного бюджету.

Крім того, у заяві зазначено, що негайне виконання судового рішення у справі № 902/368/16 може створити реальну загрозу цивільним правам та інтересам держави, відповідача, споживачів природного газу Вінницької області і може призвести до:

- повного зупинення виробничої діяльності підприємства, до загрози безаварійного газопостачання через дефіцит обігових коштів;

- неспроможності виконання відповідачем поточних фінансових зобов'язань перед постачальником природного газу, і, як наслідок - відключення від газопостачання області і залишення без тепла та гарячого водопостачання, припинення виробничого процесу промислових підприємств - споживачів природного газу, виникнення аварійних ситуацій в процесі забезпечення населення природним газом, і як наслідок нещасних випадків.

- загрози технічному стану і безпечній експлуатації газових мереж, які знаходяться у власності держави.

ПАТ "НАК "Нафтогаз України" у заперечення від 25.11.2021 року та від 22.12.2021 року та від 21.02.2022 року просить відмовити у задоволенні клопотання про відстрочення виконання рішення суду, посилаючитьсь на те, що АТ «Вінницягаз» не доведено належними та допустимими доказами наявність тих виключних обставин, які є підставою для відстрочення виконання рішення суду: відсутності коштів на рахунках; відсутності майна, на яке можливо звернути стягнення; наявності реальної загрози банкрутства.

Також у запереченнях вказано, що боржник не обґрунтував можливість виконання судового рішення у справі № 902/368/16 у майбутньому, не надано доказів, які б свідчили про майбутнє покрашення скрутного матеріального становища підприємства у вказаний у заяві про відстрочення.

Крім того, за твердженням ПАТ "НАК "Нафтогаз України" звіти про фінансові результати відображають дані лише на конкретну дату і не показують проміжні дані щодо ведення господарської діяльності на сьогоднішній день.

НАК «Нафтогаз України» не повинна відповідати за дії чи бездіяльність третіх осіб (НКРЕКП) щодо встановлення чи невстановлення тарифів для АТ «Вінницягаз».

Існування Закону №1639, яким передбачено порядок і механізми врегулювання заборгованості шляхом її реструктуризації та списання, встановлено певні умови для участі у процедурах врегулювання заборгованості - жодним чином не є підставою для надання відстрочення виконання судового рішення.

Врегулювання заборгованості на умовах визначених положеннями Закону №1639, поширюються виключно на суб'єктів ринку природного газу, що включені до Реєстру підприємств, які беруть участь у процедурі врегулювання заборгованості суб'єктів ринку природного газу.

Однак, рішення про включення АТ «Вінницягаз» до Реєстру уповноваженим органом не прийнято.

Більше того, постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання заборгованості суб'єктів ринку природного газу від 17.12.2021 року № 2632 відмовлено у включенні АТ «Вінницягаз» до Реєстру підприємств, які беруть участь у процедурі врегулювання заборгованості суб'єктів ринку природного газу.

Наразі боржник не є учасником процедури врегулювання згідно Закону №1639.

У письмових поясненнях від 08.12.2021 року та в додаткових поясненнях від 17.02.2022 року АТ "Оператор газорозподільної системи "Вінницягаз" зазначило, що АТ «Вінницягаз» є суб'єктом природної монополії та на підставі ліцензії виданої відповідно до постанови НКРЕКП № 811 від 19.06.2017 року (зі змінами) та статуту Товариства, здійснює господарську діяльність з розподілу природного газу в межах території Вінницької області.

Предметом діяльності АТ «Вінницягаз», зокрема, є створення, технічне обслуговування і експлуатація газових мереж, споруд, обладнання і приладів для газопостачання природного і скрапленого газу; виконання ремонтів газопроводів, газових приладів і пристроїв, локалізація і ліквідація аварійних ситуацій тощо. Здійснюючи відповідну діяльність Товариство зобов'язане забезпечувати безперебійне та безаварійне надання послуг, утримувати газові мережі, споруди на них, систему газопостачання та газифікації в належному стані.

Стягнення з Товариства на користь НАК «Нафтогаз України» присудженої суми може мати за собою негативні наслідки, а саме: несвоєчасне або неякісне технічне обслуговування, ремонт газових мереж, споруд на них, систем газопостачання та газифікації та в свою чергу - неякісне надання послуг споживачам АТ «Вінницягаз».

Будучи суб'єктом природної монополії, АТ «Вінницягаз» обмежений у своєму праві здійснення інших видів господарської діяльності, зважаючи, що діяльність з розподілу природного газу здійснюється ним в умовах імперативного державного регулювання, в тому числі, в частині встановлення тарифів на транспортування природного газу газорозподільними мережами (ст. 4 Закону «Про ринок природного газу», ст.ст. 4, 8-10 Закону «Про природні монополії» загальні норми, які вказують що розподіл газу монополія та, що державну політику на ринку газу визначають та здійснюють органи державної влади, зокрема, НКРЕКП), тариф на розподіл природного газу є основним джерелом фінансування діяльності позивача.

Проте, в зв'язку з тим, що протягом 2016-2019 років Регулятор - НКРЕКП України не переглядав тариф для АТ «Вінницягаз», у Товариства існує накопичена заборгованість перед: НАК «НАК «Нафтогаз України» та АТ «Уктрансгаз», ТОВ «Оператор газотранспортної системи України» у сумі 1 694 303 021,00 грн.

Відповідно до Звіту про фінансові результати АТ «Вінницягаз» (Звіту про сукупний дохід) за 2020 - 9 міс.2021 роки та Балансу (Звіт про фінансовий стан) за 2020 - 9 міс.2021 роки: чистий збиток АТ «Вінницягаз» за 2020 р. склав 317,725 млн. грн.; дебіторська заборгованість за продукцію, товари роботи послуги (код рядка Балансу 1125) перед АТ «Вінницягаз» за 2020 рік становила 22,401 млн. грн.; поточна кредиторська заборгованість за довгостроковими зобов'язаннями (код рядка Балансу 1610 та 1615) становила 1 026,356 млн. грн.; чистий збиток АТ «Вінницягаз» за 9 міс. 2021 р. складає 204,764 млн. грн.; дебіторська заборгованість за продукцію, товари роботи послуги (код рядка Балансу 1125) перед АТ «Вінницягаз» за 9 міс. 2021 рік становить 29,635 млн. грн.; поточна кредиторська заборгованість за довгостроковими зобов'язаннями (код рядка Балансу 1610 та 1615) становить 1 506,816 млн. грн.

При цьому, як вбачається із обґрунтування до рішення про схвалення проектів постанов НКРЕКП про встановлення тарифів на послуги розподілу природного газу, розміщеного на сайті НКРЕКП при розрахунку тарифів на послуги розподілу природного газу враховано, зокрема:

- необхідність фінансування компенсацій недоотриманої тарифної виручки;

- необхідність фінансування компенсацій витрат, пов'язаних із різницею в цінах при закупівлі природного газу для забезпечення ВТВ,

- рішення судів, які набрали законної сили, в тому числі і для АТ ((Вінницягаз» по справі № 826/10592/18, що свідчить про те, що НКРЕКП визнало факт заниження тарифів у спірний період та необхідність їх компенсації за рахунок встановленого тарифу для розрахунку перед постачальниками.

29.08.2021 року набув чинності Закон України від 14 липня 2021 року № 1639-ІХ «Про заходи, спрямовані на подолання кризових явищ та забезпечення фінансової стабільності на ринку природного газу» (далі - Закон № 1639).

АТ «Вінницягаз» та НАК «Нафтогаз України» в розумінні ст. 1 Закону № 1639-ІХ є учасником процедури врегулювання заборгованості, яка виникла у Відповідача перед НАК «Нафтогаз України» за придбаний в 2015 році за договором № 13-110-ВТВ природний газ для потреб ВТВ.

Таким чином, як зазначає АТ "Оператор газорозподільної системи "Вінницягаз" прийняття НКРЕКП рішення про включення АТ «Вінницягаз» до Реєстру та реалізація Закону № 1639 в частині врегулювання із НАК «Нафтогаз України» заборгованості, що є предметом спору у справі № 902/368/16 є лише питанням часу.

За рік відстрочення виконання рішення Господарського суду Вінницької області від 08.11.2018 року, змінене постановою Північно-Західного апеляційного господарського суду від 17.11.2021 року, АТ «Вінницягаз» зможе виконати свої зобов'язання зі сплати грошового зобов'язання та господарська діяльність Товариства не буде зупинятись, відповідно буде наявна реальна можливість виконати судове рішення на користь АТ «НАК «Нафтогаз України».

Заслухавши пояснення представників сторін, детально розглянувши заяву про відстрочення виконання рішення суду та заперечення щодо неї, письмові пояснення, дослідивши, викладені у клопотанні обставини та додані до нього докази, надавши їм належну оцінку, суд дійшов висновку про задоволення відповідного клопотання з огляду на наступне.

Згідно зі статтею 326 Господарського процесуального кодексу України судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими на всій території України. Невиконання судового рішення є підставою для відповідальності, встановленої законом.

Виконання судового рішення є невід'ємною складовою права кожного на судовий захист і охоплює, зокрема, визначений у законі комплекс дій, спрямованих на захист і поновлення порушених прав, свобод, законних інтересів фізичних та юридичних осіб, суспільства, держави.

Відповідно до ч.ч. 1- 5 ст. 331 ГПК України за заявою сторони суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, може відстрочити або розстрочити виконання рішення, а за заявою стягувача чи виконавця (у випадках, встановлених законом) встановити чи змінити спосіб або порядок його виконання. Заява про встановлення або зміну способу або порядку виконання, відстрочення або розстрочення виконання судового рішення розглядається у десятиденний строк з дня її надходження у судовому засіданні з повідомленням учасників справи. Підставою для встановлення або зміни способу або порядку виконання, відстрочки або розстрочки виконання судового рішення є обставини, що істотно ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим. Вирішуючи питання про відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення, суд також враховує: ступінь вини відповідача у виникненні спору; стосовно фізичної особи - тяжке захворювання її самої або членів її сім'ї, її матеріальний стан; стихійне лихо, інші надзвичайні події тощо.

Розстрочення та відстрочення виконання судового рішення не може перевищувати одного року з дня ухвалення такого рішення, ухвали, постанови.

Слід зазначити, що Господарський процесуальний кодекс України не визначає, переліку обставин, які свідчать про неможливість виконання рішення чи утруднюють його виконання, а тому суд оцінює докази, що підтверджують зазначені обставини, за правилами ст. 73-74 ГПК України, тобто, до заяви мають бути додані докази, які підтверджують обставини, викладені в заяві щодо неможливості чи утруднення виконання рішення.

Визначальним фактором є не тільки винятковість цих випадків, а й їх об'єктивний вплив на виконання судового рішення.

Відповідно до ст, 73 ГПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), іцо обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.

Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. У разі посилання учасника справи па не вчинення іншим учасником справи певних дій або відсутність певної події, суд може зобов язати такого іншого учасника справи надати відповідні докази вчинення цих дій або наявності певної події. У разі ненадання таких доказів суд може визнати ооставину не вчинення відповідних дій або відсутності події встановленою. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи. Суд не може збирати докази, що стосуються предмета спору, з власної ініціативи, крім витребування доказів судом у випадку, коли він має сумніви у добросовісному здійсненні учасниками справи їхніх процесуальних прав або виконанні обов'язків щодо доказів (ст. 74 ГПК України).

Необхідною умовою задоволення заяви про надання відстрочення виконання рішення суду є з'ясування факту дотримання балансу інтересів сторін, господарські суди повинні досліджувати та оцінювати не тільки доводи боржника, а і заперечення кредитора, зокрема, щодо і його фінансового стану. При цьому, суд повинен врахувати можливі негативні наслідки для боржника при виконанні рішення у встановлений строк, але, перш за все, повинен врахувати такі ж наслідки і для стягувана при затримці виконання рішення.

Аналогічна правова позиція викладена у постановах Верховного Суду від 21.01.2020 року у справі № 3910/1180/19 та 03.09.2020 року у справі № 3905/30/16.

Судом встановлено, що АТ "Оператор газорозподільної системи "Вінницягаз" є суб'єктом природної монополії та на підставі ліцензії виданої відповідно до постанови НКРЕКП № 811 від 19.06.2017 року (зі змінами) та Статуту товариства, здійснює господарську діяльність з розподілу природного газу в межах території Вінницької області та м. Гайворон Кіровоградської області.

Відповідно, ціни на послуги з розподілу природного газу, які надаються позивачем є державними регульованими, і на процедуру їх встановлення поширюються вимоги законодавства щодо державних регульованих цін.

Органом, уповноваженим на формування цінової політики - встановлення тарифу на розподіл природного газу - є Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (статті 1, 3, 17 Закону України "Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг").

Рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 13.12.2019 року у справі № 826/10592/18, залишеним в силі постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 16.04.2020 року, яким задоволено адміністративний позов АТ «Вінницягаз»; визнано протиправною бездіяльність НКРЕКП з перегляду тарифу на послуги розподілу природного газу для АТ «Вінницягаз» у бік економічно обґрунтованого та зобов'язано НКРЕКП встановити для ПАТ по газопостачанню та газифікації «Вінницягаз» економічно обґрунтований тариф на послуги розподілу природного газу, в тому числі і включивши до структури такого тарифу компенсації недоотриманої тарифної виручки по складовій «Вартість газу на технологічні та власні потреби» в 2014 - 2017 роки в розмірі 218 387 045,22 грн. без ПДВ., а саме складову "Компенсації недоотриманої тарифної виручки в 2014-2016 роках в розмірі 149 638 855,13 грн. без ПДВ та складову "Компенсація різниці в цінах на ВТВ за 2017 рік" у розмірі 68 748 190,09 грн. без ПДВ.

Станом на час подання заяви про відстрочення виконання судового рішення, Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, залишається непереглянутим тариф на транспортування природного газу розподільними газопроводами у бік економічного обґрунтованого для АТ «Вінницягаз», а єдиним джерелом для оплати послуг по розподілу та поставці природного газу є кошти, отримані в якості оплати з боку населення, бюджетних установ та госпрозрахункових підприємств.

Вказані обставини підтверджуються доданими боржником до заяви про відстрочення виконання судового рішення звітами про фінансові результати підприємства.

Відповідно до Звіту про фінансові результати АТ «Вінницягаз» (Звіту про сукупний дохід) за 2020 - 9 міс. 2021 роки та Балансу (Звіт про фінансовий стан) за 2020 - 9 міс. 2021 роки:

- чистий збиток АТ «Вінницягаз» за 2020 рік склав 317,725 млн. грн.;

- дебіторська заборгованість за продукцію, товари роботи послуги (код рядка Балансу 1125) перед АТ «Вінницягаз» за 2020 рік становила 22,401 млн. грн.

- поточна кредиторська заборгованість за довгостроковими зобов'язаннями (код рядка Балансу 1610 та 1615) становила 1 026,356 млн. грн.

- чистий збиток АТ «Вінницягаз» за 9 міс. 2021 року складає 204,764 млн. грн.;

- дебіторська заборгованість за продукцію, товари роботи послуги (код рядка Балансу 1125) перед АТ «Вінницягаз» за 9 міс. 2021 року становить 29,635 млн. грн.

- поточна кредиторська заборгованість за довгостроковими зобов'язаннями (код рядка Балансу 1610 та 1615) становить 1 506,816 млн. грн.

Доводи ПАТ "НАК Нафтогаз України" стосовно того, що звіти про фінансові результати відображають лише дані на конкретну дату і не показують проміжні дані щодо ведення господарсьої діяльності не знайшли свого підтвердження, оскільки вказані звіти містять розгорнуту інформацію про загальний обсяг грошових коштів за конкретні періоди, перелік основних засобів, наявність кредиторської заборгованості, збитків.

Відповідно до правової позиції викладеної у постанові Верховного Суду від 15.03.2018 року у справі №910/8153/17 недостатність/відсутність необхідних коштів у відповідача, в тому числі у зв язку з скрутним фінансовим станом, яким обґрунтована винятковість обставин, що ускладнюють виконання рішення, з урахуванням того, що господарська діяльність здійснюється ним на власний ризик, не може бути безумовною підставою для надання відстрочки виконання судового рішення.

Разом з тим, у даному випадку, винятковими обставинами, які ускладнюють виконання судового рішення, є бездіяльність Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, яка полягає у незатвердженні (перегляді) тарифу на транспортування природного газу розподільними газопроводами у бік економічного обґрунтованого, що встановлено в постанові Шостого апеляційного адміністративного суду від 16.04.2020 року у справі № 826/10592/18.

Крім того, винятковими обставинами, які ускладнюють виконання судового рішення в даному випадку також можуть бути і наслідки, до яких може призвести примусове виконання судового рішення (зокрема арешт, накладений на кошти боржника) для боржника і його споживачів (населення, бюджетних організації тощо), оскільки (боржник), який займає монопольне становище на ринку, самостійно не має права встановлювати тарифи на свої послуги, оскільки вони є державно регульованими, а діючі тарифи, встановлені НКРЕКП, і про що вказує боржник, є збитковими (внаслідок невідповідності обсягів виробництва теплової енергії в затверджених тарифах фактичному виробництву), що і стало основною причиною незадовільного фінансового стану та виникнення різниці в тарифах, яка на сьогодні є ненарахованою та не погашеною, що призводить до накопичення кредиторської заборгованості перед НАК «Нафтогаз України».

Необхідно зазначити, що незважаючи на те, що АТ «Вінницягаз» є господарюючим суб'єктом, основною метою виробничої діяльності якого є розподіл природного газу, спрямованої на надійне та безперебійне забезпечення споживачів природним газом, специфіка роботи полягає в тому, що основними споживачами послуг з розподілу природного газу є бюджетні підприємства та населення області, які мають постійну значну заборгованість за здійснений розподіл природного газу.

Таким чином, АТ «Вінницягаз» зобов'язано здійснювати розподіл природного газу незалежно від зовнішніх факторів, тому що його господарська діяльність направлена на забезпечення життєдіяльності Вінницької області, і останній позбавлений права відмовити у наданні послуг певним категоріям споживачів, які не своєчасно та не у повному обсязі оплачують надані послуги.

Зупинення або обмеження діяльності оператора газорозподільної системи вкрай негативно позначиться перш за все на споживачах, в тому числі й тих, які вчасно сплачують за здійснений розподіл природного газу.

Отже, наведені вище обставини, які об'єктивно не залежать від волі АТ «Вінницягаз», зокрема, бездіяльність НКРЕКП, яка полягає у незатвердженні (перегляді) тарифу на розподіл природного газу розподільними газопроводами у бік економічного обґрунтованого підтверджують відсутність, на даний момент, об'єктивної можливості виконати рішення у справі № 902/368/16 та свідчать про значне погіршення фінансового стану підприємства-боржника та реальну загрозу його банкрутства, тобто є винятковим випадком у розумінні статті 331 Господарського процесуального кодексу України.

Таким чином, вищевикладені обставини, в своїй сукупності підтверджують тяжкий фінансовий стан відповідача (боржника), відсутність у нього обігових коштів, належного майна для продажу, відсутність власної вини у виникненні скрутного становища.

Відтермінування строків виконання рішення суду АТ "Вінницягаз" обумовлено низкою вищевикладених обставин, серед яких зокрема економічно необгрунтований тариф, відсутність обігових коштів, майна для продажу, стратегічне значення товариства, загроза банкрутства у разі одноразового стягнення боргу, наявність кредиторської заборгованості, збитків та відсутність вини самого суб"єкта господарювання.

Також суд враховує той факт, що основним видом діяльності АТ "Оператор газорозподільної системи «Вінницягаз» , визначеним статутом Товариства, є розподіл природного газу для бюджетних установ, підприємств і організацій, наседення.

29.08.2021 року набув чинності Закон України від 14 липня 2021 року № 1639-ІХ «Про заходи, спрямовані на подолання кризових явищ та забезпечення фінансової стабільності на ринку природного газу»,

У статті 1 вказаного закону передбачено, що заборгованість суб'єктів ринку природного газу, що підлягає врегулюванню відповідно до цього Закону, включає, зокрема, дебіторську заборгованість побутових споживачів, у тому числі безнадійну та сумнівну заборгованість, що обліковується у постачальників природного газу, в розмірі вартості обсягів приведення обсягів споживання до стандартних умов та вартості обсягів, які виникли у зв'язку з визнанням судами незаконними та нечинними актів Кабінету Міністрів України про затвердження норм споживання природного газу населенням без лічильників у період з 1 жовтня 2014 року до розрахункової дати, та граничного обсягу втрат що виникли в газорозподільних мережах внаслідок ненадання або неякісного надання послуг з централізованого опалення та гарячого водопостачання, розрахованого за Методикоюрозрахунку обсягів втрат природного газу, що виникають в газорозподільних мережах внаслідок ненадання або неякісного надання послуг з централізованого опалення та гарячого водопостачання, затвердженою наказом Міністерства палива та енергетики України від 23 липня 2007 року № 346. не сплачена станом на розрахункову дату.

Відповідно до частини першої статті 4 Закону № 1639-ІХ взаєморозрахунки в цілях погашення заборгованості, визначеної статтею 1 цього Закону, здійснюються за рахунок видатків державного бюджету для врегулювання, зокрема, неоплаченої суми сумнівної та безнадійної дебіторської заборгованості побутових споживачів перед постачальниками природного газу, внаслідок та за рахунок якої утворилася кредиторська заборгованість постачальників природного газу за договорами купівлі-продажу природного газу для побутових споживачів; різниці між фактичною обґрунтованою вартістю послуг з розподілу природного газу, що надаються операторами газорозподільних систем, та тарифами на розподіл природного газу, затвердженими Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, станом на розрахункову дату - в цілях погашення заборгованості операторів газорозподільних систем у тому числі підтвердженої судовими рішеннями та/або реструктуризованої, не сплаченої станом на розрахункову дату: за договорами транспортування природного газу, укладеними з особою що здійснювала функції оператора газотранспортної системи до 31 грудня 2019 року, особою, що здійснює функції оператора газотранспортної системи з 1 січня 2020 року, а також за договорами купівлі-продажу природного газу для виробничо-технологічних та власних потреб, укладеними з НАК «Нафтогаз України».

Отже, за вказаним Законом № 1639-ІХ держава взяла на себе питання врегулювання заборгованості побутових споживачів у розмірі вартості обсягів приведення обсягів споживання до стандартних умов.»

Що стосується заперечень позивача з приводу того, що рішення про включення АТ "Вінницягаз" до Реєстру уповноваженим органом не прийнято, то суд вважає за необхідне зазначити, що Законом № 1639-ІХ не обмежено суб"єктів господарювання у кількості звернень до НКРНЕКП із заявами про включення у Реєстр та не передбачено, що суб"єкти господарювання, які на певному етапі не включені в реєстр (або відмовлено у включені в реєстр) втрачають право на врегулювання заборгованості в той чи інший спосіб.

Тобто, враховуючи наведене, відстрочка виконання рішення суду надасть можливість відповідачеві вирішити питання реструктуризації заборгованості у відповідності до Закону України від 14.07.2021 року № 1639-ІХ "Про заходи, спрямовані на подолання кризових явищ та забезпечення фінансової стабільності на ринку природного газу".

З огляду на викладене, враховуючи специфічний вид діяльності АТ "Оператор газорозподільної системи «Вінницягаз», необхідність врахування інтересів територіальної громади, фізичних та юридичних осіб споживачів відповідача, недопущення негативних наслідків внаслідок зупинки діяльності підприємства боржника, суд прийшов до висновку про те, що існують підстави для надання відстрочки виконання рішення суду.

Також суд вважає помилковою думку стягувача щодо порушення балансу інтересів сторін, оскільки стягувач у будь-якому випадку має отримати у законний спосіб все, присуджене за рішенням суду від 08.11.2017 року, змінене постановою Північно-західного апеляційного господарського суду від 17.11.2021 року у справі № 902/368/16, з урахуванням процедури, встановленої Законом України від 14.07.2021 № 1639-ІХ "Про заходи, спрямовані на подолання кризових явищ та забезпечення фінансової стабільності на ринку природного газу".

Крім того, в судовому засіданні 23.02.2022 року судом також розглянуто заяву про надходження від ПАТ НАК "Нафтогаз України" про забезпечення позову шляхом накладення арешту на майно та (або) грошові кошти, що містяться на рахунках у банківських установах та належать АТ «Вінницягаз» на суму 139 513 933,26 грн, що підлягають стягненню згідно постанови Північно-західного апеляційного господарського суду від 17.11.2021 року у справі № 902/368/16 (в частині стягнення з АТ «Вінницягаз» та користь НАК «Нафтогаз України» 81 365 166,10 грн основного боргу, 32 898 051,74 грн пені, 2 828 417,93 грн 3% річних, 22 422 297,49 грн інфляційних втрат.

Відповідно до ч. 6 ст. 331 ГПК України при відстроченні або розстроченні виконання судового рішення суд може вжити заходів щодо забезпечення позову.

Частиною 1 статті 137 ГПК України передбачено, що позов забезпечується, в тому числі, накладенням арешту на майно та (або) грошові кошти, що належать або підлягають передачі або сплаті відповідачу і знаходяться у нього чи в інших осіб.

Наразі, суд зазначає, що у вирішенні питання про забезпечення позову слід здійснювати оцінку обґрунтованості доводів заявника щодо необхідності вжиття відповідних заходів з урахуванням: розумності і адекватності вимог заявника щодо забезпечення позову; забезпечення збалансованості інтересів сторін, а також інших учасників судового процесу; наявності зв'язку між конкретним заходом до забезпечення позову і предметом позовної вимоги, зокрема, чи спроможний такий захід забезпечити фактичне виконання судового рішення в разі задоволення позову; імовірності утруднення виконання або невиконання рішення господарського суду в разі невжиття таких заходів; запобігання порушенню у зв'язку із вжиттям таких заходів прав та охоронюваних законом інтересів осіб, що не є учасниками даного судового процесу.

Достатньо обґрунтованим для забезпечення позову є підтверджена доказами наявність фактичних обставин, з якими пов'язується застосування певного виду забезпечення позову. Про такі обставини може свідчити вчинення відповідачем дій, спрямованих на ухилення від виконання зобов'язання після пред'явлення вимоги чи подання позову до суду (реалізація майна чи підготовчі дії до його реалізації, витрачання коштів не для здійснення розрахунків з позивачем, укладення договорів поруки чи застави за наявності невиконаного спірного зобов'язання тощо). Саме лише посилання в заяві на потенційну можливість ухилення відповідача від виконання судового рішення без наведення відповідного обґрунтування не є достатньою підставою для задоволення відповідної заяви.

Адекватність заходу до забезпечення позову, що застосовується господарським судом, визначається його відповідністю вимогам, на забезпечення яких він вживається. При зверненні до суду з заявою про вжиття заходів забезпечення позову у вигляді накладення арешту на грошові кошти відповідача, заявник зобов'язаний надати докази того, що запропонований захід до забезпечення позову дійсно може виключити можливість невиконання або утруднення виконання судового рішення.

Особа, яка подала заяву про забезпечення позову, повинна обґрунтувати необхідність вжиття відповідного заходу забезпечення позову. Достатньо обґрунтованим для забезпечення позову є підтверджена доказами наявність фактичних обставин, з якими пов'язується застосування певного виду забезпечення позову.

Так, згідно зі статями 73, 74, 77, 79 ГПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. Доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування. Достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування.

Звертаючись до суду із заявою про забезпечення позову АТ "НАК Нафтогаз України" зазначає, що рішення суду у справі рішення суду у справі № 902/368/16 не виконано.

Компанія звернулась з позовом до АТ «Вінницягаз» про стягнення коштів за поставлений природний газ у рамках справи №902/368/16 ще у 2016 році.

При цьому, остаточне рішення по суті справи винесено лише у листопаді 2021 року, оскільки у рамках даної справи АТ «Вінницягаз» зверталась до судів різних інстанцій з численними необгрунтованими заявами з процесуальних питань (заявами про проведення судової експертизи, про зупинення провадження у справі тощо).

Невжиття на сьогоднішній день заходів забезпечення позову в подальшому може істотно ускладнити чи унеможливити виконання рішення суду у справі №902/368/16. Акумулювання ж необхідної для виконання рішення суду у справі №902/36816 суми коштів на банківських рахунках боржника та арешт майна АТ «Вінницягаз» дозволить забезпечити право позивача НАК «Нафтогаз України» на отримання коштів згідно судового рішення (постанови Північно-західного апеляційного господарського суду від 17.11.2021 року у справі № 902/368/16).

Враховуючи наведені обставини, позивач звернувся з вказаною заявою до суду.

Так, надаючи оцінку обґрунтованості доводів заявника щодо необхідності вжиття заходів забезпечення позову, суд зазначає, що у даному випадку АТ "НАК Нафтогаз України" не подано до суду належних та допустимих доказів того, що невжиття заходів забезпечення позову може істотно ускладнити чи унеможливити виконання рішення суду.

Крім того, накладення арешту на майно та/або грошові кошти боржника створить загрозу цивільним правам та інтересам товариства та споживачів природного газу і може призвести до повного зупинення виробничої діяльності підприємства, до загрози безаварійного газопостачання через дефіцит обігових коштів, спровокує неможливість виконання АТ "Вінницягаз" поточних фінансових зобов'язань і, як наслідок -відключення від газопостачання області і залишення без тепла і гарячого водопостачання, припинення виробничого процесу промислових підприємств - споживачів природного газу, виникнення аварійних ситуацій в процесі забезпечення населення природним газом, які можуть призвести без миттєвого реагування з боку АТ "Вінницягаз" до нещасних випадків, спричинить збільшення соціальної напруги в трудовому колективі, поставить під загрозу технічний стан і безпечну експлуатацію газових мереж, які знаходяться на території області.

За таких обставин, оцінивши обґрунтованість доводів АТ "НАК Нафтогаз України" щодо необхідності вжиття відповідних заходів з урахуванням розумності, обґрунтованості і адекватності вимог заявника стосовно забезпечення позову, суд не вбачає передбачених законом підстав для вжиття заходів забезпечення позову за заявою АТ "НАК Нафтогаз України" № 39/10-461-22 від 21.02.2022.

Керуючись ст.ст. 2, 3, 18, 42, 73-74, 76-79, 86, 136, 137, 140, 232, 233, ч. 1 ст. 235, 236, 255, 256, 326, 331 ГПК України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

1. Заяву АТ "Оператор газорозподільної системи "Вінницягаз" про відстрочення виконання рішення Господарського суду Вінницької області від 08.11.2017 року у справі № 902/368/16 задовольнити.

2. Відстрочити виконання рішення Господарського суду Вінницької області від 08.11.2017 року у справі № 902/368/16, змінене постановою Північно-західного апеляційного господарського суду від 17.11.2021 року у справі № 902/368/16 на один рік, до 16.11.2022 року.

3. Відмовити АТ "НАК Нафтогаз України" у задоволенні заяви № 39/10-461-22 від 21.02.2022 про забезпечення позову.

4. Відповідно до ч. 1 ст. 235 ГПК України ухвала набирає законної сили негайно після її оголошення - 23.02.2022 року.

5. Ухвала суду може бути оскаржена протягом 10 днів з дня її проголошення до Північно-західного апеляційного господарського суду. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

6. Повний текст ухвали суду складено та підписано - 03.03.2022 року.

7. Копію ухвали надіслати сторонам рекомендованим листом та на відомі суду адреси електронної пошти: АТ "НАК "Нафтогаз України" - ngu@naftogaz.com, представнику АТ "НАК "Нафтогаз України" - адвокату Кулик О.А. - ІНФОРМАЦІЯ_1 , АТ "Оператор газорозподільної системи "Вінницягаз" - office@vngas.com.ua, представнику АТ "Оператор газорозподільної с/истеми "Вінницягаз" - адвокату Бабійчук О.А. - ІНФОРМАЦІЯ_2 .

Суддя Лабунська Т.І.

віддрук. прим.:

1 - до справи;

2 - АТ "НАК "Нафтогаз України" - вул. Б. Хмельницького, 6, м. Київ, 01001;

3 - АТ "ОГС "Оператор газорозподільної системи "Вінницягаз" - пров. Костя Широцького, 24, м. Вінниця, 21012.