Справа № 346/5536/21
Провадження № 3/346/316/22
03 березня 2022 року м. Коломия
Коломийський міськрайонний суд
Івано-Франківської області
Суддя Коломийського міськрайонного суду Івано-Франківської області Беркещук Б.Б, розглянувши матеріали, які надійшли від Коломийського районного відділу поліції ГУНП в Івано-Франківській області про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , жителя АДРЕСА_1 , не працюючого, українець, громадянина України,
- за ст. 130 ч. 2 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
Згідно протоколу про адміністративне правопорушення серії ДПР № 459865 від 31 жовтня 2021 року ОСОБА_1 31.10. 2021 року о 22 год. 01хв. в м. Коломия по вул. Мазепи керував транспортним засобом марки ВАЗ д.н.з. НОМЕР_1 з явними ознаками нарктичного сп'яніння, а саме звужені зіниці очей, які не реагували на світло, порушення координації рухів, нечітка мова. Від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкоголічного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції на місці зупинки т.з. за допомогою приладу Драгер 6820 та проведення такого огляду у мед закладі відмовився чим порушив вимоги п.2.5 Правил дорожнього руху.
У судове засідання порушник не з'явився, про дату, час та місце судового засідання повідомлявся належним чином.
Згідно вимог ст. 245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.
Статтею 278 КУпАП передбачено, що орган чи посадова особа при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує такі питання: чи належить до його компетенції розгляд даної справи; чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення; чи витребувано необхідні додаткові матеріали.
Виходячи з системного аналізу положень ст.ст.7, 254, 278 КУпАП, розгляд справи про адміністративне правопорушення здійснюється лише щодо правопорушника та в межах протоколу про адміністративне правопорушення.
Відповідно до ч.1 ст.256 КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, інші відомості, необхідні для вирішення справи.
Вивчивши матеріали справи, вважаю, що протокол про адміністративне правопорушення не відповідає вимогам ст. 256 КУпАП, зокрема у проколі незазначено посилання на кваліфікуючу ознаку повторності вчиненого правопорушення, та відсутні належні докази вчинення ОСОБА_2 протягом року дій, передбачених ч. 1 ст. 130 КУпАП.
Крім того, суд звертає увагу, що постановою Коломийського міськрайонного суду від 27 листопада 2020 року ОСОБА_1 визнано винним у вчиненні 30 вересня 2020 року адміністративного правопорушення передбаченого ч.1 ст. 130 КУпАП та накладено адміністративне стягнення, однак згідно направлених до суду матеріалів ОСОБА_2 вчинив правопорушення 31 жовтня 2021 року.
Враховуючи наведене, суд немає реальної можливості дати оцінку неналежно та неповно зібраним доказам щодо обставин справи, які є істотними для вирішення адміністративних матеріалів.
За таких обставин, адміністративну справу відносно ОСОБА_2 за ч.2 ст.130 КУпАП слід повернути для належного оформлення.
Керуючись ст.ст. 256, 278 КУпАП,-
Матеріали справи про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч.2 ст.130 КУпАП повернути Коломийському районному відділу поліції Головного управління національної поліції в Івано-Франківській області для належного оформлення.
Суддя Беркещук Б. Б.