ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1
місто Київ
21 лютого 2022 року справа №640/25930/21
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Кузьменка В.А., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу
за позовомОСОБА_1 (далі по тексту - позивач, ОСОБА_1 )
доДепартаменту містобудування та архітектури виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) (далі по тексту - відповідач, Департамент містобудування)
про1) визнання протиправними дій, які полягають у бездіяльності Департаменту містобудування та архітектури виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) щодо не розгляду згідно вимог Порядку проведення дачних і садових будинків, що відповідають державним будівельним нормам, у жилі будинки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29 квітня 2015 року №321, заяви від 16 травня 2019 року про переведення садового будинку (літера А), що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 у житловий будинок; 2) зобов'язання відповідача розглянути заяву ОСОБА_1 від 05 серпня 2021 року (вих.№967) про переведення садового будинку (літера А), що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 у житловий будинок та прийняти рішення з дотриманням вимог, передбачених Порядком переведення дачних і садових будинків, що відповідають державним будівельним нормам, у жилі будинки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29 квітня 2015 року №321
Позивач звернувся до Окружного адміністративного суду міста Києва, зазначаючи про протиправність дій відповідача, оскільки відповідач зобов'язаний розглянути заяву позивача про переведення дачного (садового) будинку у жилий, та прийняти одне із рішень - про переведення дачного чи садового будинку у жилий або про відмову у такому переведенні.
Ухвалою від 20 вересня 2021 року Окружний адміністративний суд міста Києва відкрив провадження в адміністративній справі №640/25930/21 в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін та проведення судового засідання.
Відповідач подав відзив на позов, у якому просив відмовити у задоволенні позовних вимог зазначивши, що Департамент не уповноважений розглядати такі заяви та приймати відповідні рішення.
У відповіді на відзив позивач повторно наголосив на обґрунтованості позовних вимог.
Дослідивши наявні у справі докази, Окружний адміністративний суд міста Києва встановив такі фактичні обставини, що мають значення для вирішення справи.
Представником ОСОБА_1 подано до Київської міської державної адміністрації заяву від 05 серпня 2021 року №967 про переведення дачного (садового) будинку у жилий будинок, з проханням перевести садовий будинок (літера А), що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 , що належить ОСОБА_1 у жилий будинок.
До вказаної заяви позивач додав: копію витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності від 22 березня 2018 року №118088787; звіт про проведення технічного огляду дачного (садового) будинку від 29 липня 2021 року, виданий експертом Ананьєвим Є.О. ; копію кваліфікаційного сертифікату серія АЕ №003741; копії ордеру на надання правничої допомоги та свідоцтва про право на зайняття адвокатською діяльністю.
За результатами розгляду вказаної заяви, Департамент містобудування листом від 30 серпня 2021 року №085-19707 надав відповідь, у якій зазначено, що Департаментом підготовлено проєкт розпорядження «Про визначення структурного підрозділу виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) щодо опрацювання звернень власників дачних і садових будинків стосовно переведення цих будинків у жилі відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 29 квітня 2015 року №321 «Про затвердження порядку переведення дачних і садових будинків, що відповідають державним будівельним нормам, у жилі будинки», який проходив процедуру погодження у структурних підрозділах виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації). Після опрацювання зауважень та пропозицій Департаментом підготовлено нову редакцію проєкту розпорядження, яка погоджується згідно з Регламентом. Розгляд звернень щодо переведення дачних і садових будинків, що відповідають державним будівельним нормам, у жилі будинки можливо буде здійснити після проходження усіх погоджувальних процедур та випуску зазначеного розпорядження виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації).
Окружний адміністративний суд міста Києва, вирішуючи спір по суті позовних вимог, керується таким.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною другою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, зокрема чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення.
Частиною другою статті 4 Житлового кодексу УРСР встановлено, що житловий фонд включає: жилі будинки і жилі приміщення в інших будівлях, що належать державі (державний житловий фонд); жилі будинки і жилі приміщення в інших будівлях, що належать колгоспам та іншим кооперативним організаціям, їх об'єднанням, профспілковим та іншим громадським організаціям (громадський житловий фонд); жилі будинки, що належать житлово-будівельним кооперативам (фонд житлово-будівельних кооперативів); жилі будинки (частини будинків), квартири, що належать громадянам на праві приватної власності (приватний житловий фонд); квартири в багатоквартирних жилих будинках, садибні (одноквартирні) жилі будинки, а також жилі приміщення в інших будівлях усіх форм власності, що надаються громадянам, які відповідно до закону потребують соціального захисту (житловий фонд соціального призначення).
Згідно зі статтею 6 Житлового кодексу УРСР жилі будинки і жилі приміщення призначаються для постійного або тимчасового проживання громадян, а також для використання у встановленому порядку як службових жилих приміщень і гуртожитків. Надання приміщень у жилих будинках для потреб промислового характеру забороняється.
Відповідно до статті 81 Житлового кодексу УРСР громадяни відповідно до закону мають право на переведення дачних і садових будинків, що відповідають державним будівельним нормам, у жилі будинки в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України. Рішення про переведення дачних і садових будинків у жилі будинки приймається відповідними органами місцевого самоврядування.
Таким чином, положеннями статті 81 Житлового кодексу УРСР передбачено порядок переведення дачних і садових будинків у жилі, водночас як і положеннями статті 6 Закону України "Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні" не визначено, що для реєстрації місця проживання в садовому будинку особа має подати рішення про переведення садового будинку в житловий.
На виконання вимог частини статті 81 Житлового кодексу УРСР Кабінетом Міністрів України прийнято постанову від 29 квітня 2015 року №321, якою затверджено Порядок переведення дачних і садових будинків, що відповідають державним будівельним нормам, у жилі будинки (далі по тексту - Порядок).
Відповідно до пункту 2 Порядку переведення дачних і садових будинків, що відповідають державним будівельним нормам, у жилі будинки здійснюється безоплатно органами місцевого самоврядування села, селища, міста, з якими відповідні дачні поселення та садівничі товариства пов'язані адміністративно або територіально.
За правилами пункту 3 Порядку для переведення дачного чи садового будинку у жилий будинок громадянин, який є його власником, або уповноважена ним особа (далі - власник) подає до виконавчого органу сільської (селищної, міської) ради, а у разі, коли в сільській раді виконавчий орган не утворено, - сільському голові (далі - уповноважений орган) заяву за формою згідно з додатком 1, до якої додаються: - копія документа про право власності на дачний чи садовий будинок, засвідчена в установленому порядку; - письмова згода співвласників (за наявності) на переведення такого будинку в жилий; - звіт про проведення технічного огляду дачного чи садового будинку з висновком про його відповідність державним будівельним нормам за формою згідно з додатком 2.
Відповідно до пункту 4 Порядку за результатами розгляду заяви та доданих до неї документів уповноважений орган протягом місяця з дня їх надходження приймає рішення про переведення дачного чи садового будинку у жилий будинок або про відмову в такому переведенні.
Прийняття рішення про відмову в переведенні дачного чи садового будинку у жилий будинок допускається за наявності хоча б однієї з таких підстав: неподання документів, зазначених у пункті 3 цього Порядку; виявлення в поданих документах недостовірних відомостей; встановлення невідповідності дачного чи садового будинку вимогам державних будівельних норм, що зазначені у розділі I (обов'язковий) результатів технічного огляду звіту про проведення технічного огляду дачного чи садового будинку (додаток 2).
У разі відмови в переведенні дачного чи садового будинку у жилий будинок власник має право повторно подати документи, зазначені у пункті 3 цього Порядку, після усунення причин, що стали підставою для прийняття такого рішення.
Таким чином, переведення дачних і садових будинків, які відповідають державним будівельним нормам, у жилі будинки здійснюється, зокрема, виконавчим органом міської ради за заявою власника, за наслідками розгляду якої приймається одне з рішень - про переведення дачного чи садового будинку у жилий будинок або про відмову в такому переведенні.
Відповідно до статті 6 Закону України «Про столицю України - місто-герой Київ» місцеве самоврядування у місті Києві здійснюється територіальною громадою міста як безпосередньо, так і через Київську міську раду, районні в місті ради (у разі їх утворення) та їх виконавчі органи.
Частиною першою статті 101 Закону України «Про столицю України - місто-герой Київ» визначено, що виконавчим органом Київської міської ради є Київська міська державна адміністрація, яка паралельно виконує функції державної виконавчої влади, що є особливістю здійснення виконавчої влади в місті Києві.
Таким чином, Київська міська державна адміністрація, як виконавчий орган Київської міської ради, зобов'язана була розглянути заяву ОСОБА_1 про переведення дачного (садового) будинку у жилий будинок від 05 серпня 2021 року №967 та прийняти одне із рішень - про переведення дачного чи садового будинку у жилий будинок або про відмову в такому переведенні.
Відповідно до статті 72 Кодексу адміністративного судочинства України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Ці дані встановлюються такими засобами: 1) письмовими, речовими і електронними доказами; 2) висновками експертів; 3) показаннями свідків.
Частиною другою статті 74 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що обставини справи, які за законом мають бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.
Суд звертає увагу, що відповідач, на якого покладено тягар доказування в адміністративному процесі, не надав суду будь-яких доказів, які б підтверджували, що заяву позивача розглянуто у визначеному законодавством порядку та прийнято відповідне рішення за результатами її розгляду.
Як встановлено вище, на заяву позивача надано відповідь Департаментом містобудування листом від 30 серпня 2021 року №085-19707, однак, суд звертає увагу, що вказаний лист не є рішенням у розумінні пункту 4 Порядку.
Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 30 березня 2020 року у справі №363/541/16-а.
Враховуючи викладене, бездіяльність відповідача щодо не здійснення розгляду заяви позивача, згідно вимог Порядку та неприйняття рішення за результатами такого розгляду є протиправною.
Однак, позовні вимоги у цій частині належить задовольнити частково, оскільки дії та бездіяльність суб'єкта владних повноважень мають різне значення та не можуть вчинятись одночасно.
Так, дії - це активна поведінка контролюючого органу, яка має вплив на права, свободи та інтереси платників податків. У свою чергу, бездіяльність суб'єкта владних повноважень - це пасивна форма поведінки цього органу.
Тому враховуючи, що відповідач не розглянув заяву позивача у встановленому порядку, суд вважає, що у цьому випадку має місце протиправна бездіяльність Департаменту містобудування.
Доведена протиправна бездіяльність відповідача є підставою для зобов'язання розглянути заяву ОСОБА_1 про переведення дачного (садового) будинку у жилий будинок та прийняти рішення відповідно до вимог Порядку.
Суд звертає увагу на те, що пункт 1 прохальної частини позовної заяви містить посилання на заяву позивача від 16 травня 2019 року, однак, як вбачається з матеріалів справи, заява позивача датована 05 серпня 2021 року. Будь-які інші заяви в матеріалах справи відсутні, а тому суд вважає, що представником позивача - адвокатом Шабельник Катериною Павлівною, під час складання позовної заяви допущено помилку, а вірною датою заяви позивача слід вважати 05 серпня 2021 року.
Згідно з частиною першою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Відповідно до частини другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення покладається на відповідача.
На думку Окружного адміністративного суду міста Києва, відповідач не довів правомірність своєї поведінки з урахуванням вимог, встановлених частиною другою статті 19 Конституції України та частиною другою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, а тому, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень законодавства України та доказів, наявних у матеріалах справи, адміністративний позов ОСОБА_1 підлягає частковому задоволенню.
Згідно з частиною першою статті 382 Кодексу адміністративного судочинства України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Враховуючи, що дане рішення вимагає від відповідача вчинення певних дій, суд вважає за можливе встановити для суб'єкта владних повноважень - відповідача строк для подання звіту про виконання рішення в один місяць з дня набрання ним законної сили.
Згідно з частиною першою статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Оскільки позов задоволено частково лише у зв'язку з помилковою кваліфікаюцією представником позивача поведінки відповідача як дій, судові витрати підлягають повному відшкодуванню на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Враховуючи викладене, керуючись статтями 72-77, 241-246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
1. Адміністративний позов ОСОБА_1 задовольнити частково.
2. Визнати протиправною бездіяльність Департаменту містобудування та архітектури виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) щодо не розгляду згідно вимог Порядку проведення дачних і садових будинків, що відповідають державним будівельним нормам, у жилі будинки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29 квітня 2015 року №321, заяви ОСОБА_1 від 05 серпня 2021 року №967 про переведення садового будинку (літера А), що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 у житловий будинок.
3. Зобов'язати Департамент містобудування та архітектури виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) розглянути заяву ОСОБА_1 від 05 серпня 2021 року №967 про переведення садового будинку (літера А), що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 у житловий будинок та прийняти рішення з дотриманням вимог, передбачених Порядком переведення дачних і садових будинків, що відповідають державним будівельним нормам, у жилі будинки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29 квітня 2015 року №321.
4. В іншій частині адміністративного позову відмовити.
5. Стягнути на користь ОСОБА_1 понесені ним витрати по сплаті судового збору розмірі 908,00 грн. (дев'ятсот вісім гривень нуль копійок) за рахунок бюджетних асигнувань Департаменту містобудування та архітектури виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації).
6. Встановити Департаменту містобудування та архітектури виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) строк в один місяць з дня набрання рішенням суду законної для подання звіту про виконання рішення.
7. Попередити Департамент містобудування та архітектури виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) про можливість застосування заходів, передбачених частиною другою статті 382 Кодексу адміністративного судочинства України.
Згідно з частиною першою статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Відповідно до частини другої статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України у разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Частина перша статті 295 Кодексу адміністративного судочинства України встановлює, що апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, а на ухвалу суду - протягом п'ятнадцяти днів з дня його (її) проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 ; реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 );
Департамент містобудування та архітектури виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) (01001, м. Київ, вул. Хрещатик, 32; ідентифікаційний код 26345558).
Суддя В.А. Кузьменко