Ухвала від 21.02.2022 по справі 826/5737/16

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1

УХВАЛА

21 лютого 2022 року справа №826/5737/16

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Кузьменка В.А., розглянувши в письмовому провадженні заяву ОСОБА_1 про роз'яснення судового рішення в адміністративній справі

за позовомОСОБА_1

доКиївської міської ради

провизнання протиправним рішення

ВСТАНОВИВ:

Постановою від 25 листопада 2016 року в адміністративній справі №826/5737/16, яку залишив без змін Шостий апеляційний адміністративний суд постановою від 18 грудня 2018 року, Окружний адміністративний суд міста Києва задовольнив повністю адміністративний позов ОСОБА_1 : визнав протиправним та скасував рішення Київської міської ради від 10 березня 2016 року №212/212 «Про відмову у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки громадянину ОСОБА_1 у мікрорайоні Жуляни у Солом'янському районі м. Києва для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд». Крім того, суд вийшов за межі позовних вимог та зобов'язав Київську міську раду повторно розглянути клопотання ОСОБА_1 від 30 листопада 2015 року (зареєстроване 30 листопада 2015 року за вхідним №08/М-11690) з урахуванням висновків даної постанови.

Ухвалою від 19 січня 2017 року Окружний адміністративний суд міста Києва виправив описки, допущені у постанові Окружного адміністративного суду міста Києва від 25 листопада 2016 року, зокрема доповнив резолютивну частину постанови Окружного адміністративного суду міста Києва від 25 листопада 2016 року пунктами 5 та 6 такого змісту:

« 5. Встановити Київській міській раді строк у десять днів з дня набрання постановою законної сили для подання звіту про виконання постанови.

6. Попередити Київську міську раду про можливість застосування заходів, передбачених частиною другою статті 267 Кодексу адміністративного судочинства України.».

Постановою від 26 лютого 2019 року Верховний Суд залишив без змін постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 25 листопада 2016 року та постанову Шостого апеляційного адміністративного суду міста Києва від 18 грудня 2018 року.

Ухвалою від 03 червня 2019 року, залишеною без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 30 липня 2019 року, Окружний адміністративний суд міста Києва наклав на Київського міського голову ОСОБА_2 штраф у розмірі у розмірі двадцяти розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, а саме 38 420,00 грн. за неподання Київською міською радою звіту про виконання постанови Окружного адміністративного суду міста Києва від 25 листопада 2016 року та встановив Київській міській раді новий строк - до 17 червня 2019 року, для подання звіту про виконання постанови Окружного адміністративного суду міста Києва від 25 листопада 2016 року.

У зв'язку з тим, що Київська міська рада не подала до суду звіт про виконання постанови Окружного адміністративного суду міста Києва від 25 листопада 2016 року, не повідомила суд про неможливість подання такого звіту та не просила продовжити процесуальний строк для подання звіту, Окружний адміністративний суд міста Києва ухвалою від 30 вересня 2019 року наклав на Київського міського голову ОСОБА_2 штраф у розмірі 78 560,00 грн., з яких 40 140,00 грн. (2 007,00 грн. х 20) - штраф за неподання звіту та за невиконання рішення суду та у розмірі двадцяти розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, 38 420,00 грн. - штраф, який було або мало бути сплачено за попередньою ухвалою, та встановив Київській міській раді новий строк - до 30 жовтня 2019 року, для подання звіту про виконання постанови Окружного адміністративного суду міста Києва від 25 листопада 2016 року.

Ухвалою від 20 листопада 2019 року Окружний адміністративний суд міста Києва наклав на Київського міського голову ОСОБА_2 штраф у розмірі 158 840,00 грн. за неподання Київською міською радою звіту про виконання постанови Окружного адміністративного суду міста Києва від 25 листопада 2016 року та встановив Київській міській раді новий строк - до 20 грудня 2019 року, для подання звіту про виконання постанови Окружного адміністративного суду міста Києва від 25 листопада 2016 року.

Ухвалою від 24 лютого 2020 року Окружний адміністративний суд міста Києва задовольнив клопотання представника ОСОБА_1 - Калька Дмитра Олексійовича про накладення штрафу та встановлення нового строку для подання звіту про виконання рішення частково: наклав на Київського міського голову ОСОБА_2 штраф у розмірі 242 920,00 грн., з яких 84 080,00 грн. (2 102,00 грн. * 40) - штраф за неподання звіту та за невиконання рішення суду у розмірі сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, 158 840,00 грн. - штраф, який було або мало бути сплачено за попередньою ухвалою; половину штрафу у розмірі 121 460,00 грн. стягнув на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ), іншу половину у розмірі 121 460,00 грн. - на користь Державного бюджету України (отримувач коштів - УК у Печерському районі міста Києва, код отримувача (код ЄДРПОУ) - 38004897, рахунок отримувача - UA908999980313181206084026007, банк отримувача - Казначейство України (ЕАП), код банку отримувача - 899998, код класифікації доходів бюджету - 22030101); встановив Київській міській раді новий строк - до 25 березня 2020 року, для подання звіту про виконання постанови Окружного адміністративного суду міста Києва від 25 листопада 2016 року; в іншій частині клопотання відмовив.

Постановою від 22 червня 2020 року Шостий апеляційний адміністративний суд скасував ухвалу Окружного адміністративного суду міста Києва від 24 лютого 2020 року та прийняв нову постанову про відмову в задоволенні клопотання представника ОСОБА_1 в частині, якою вирішено: накласти на Київського міського голову ОСОБА_2 штраф у розмірі 242 920,00 грн., з яких 84 080,00 грн. (2 102,00 грн. * 40) - штраф за неподання звіту та за невиконання рішення суду у розмірі сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, 158 840,00 грн. - штраф, який було або мало бути сплачено за попередньою ухвалою; половину штрафу у розмірі 121 460,00 грн. стягнути на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ), іншу половину у розмірі 121 460,00 грн. - на користь Державного бюджету України (отримувач коштів - УК у Печерському районі міста Києва, код отримувача (код ЄДРПОУ) - 38004897, рахунок отримувача - UA908999980313181206084026007, банк отримувача - Казначейство України (ЕАП), код банку отримувача - 899998, код класифікації доходів бюджету - 22030101). В іншій частині ухвалу Окружного адміністративного суду міста Києва від 24 лютого 2020 року залишено без змін.

Ухвалою від 31 серпня 2020 року у справі №826/5737/16 Окружний адміністративний суд міста Києва задовольнив частково клопотання представника ОСОБА_1 - Калька Дмитра Олексійовича про накладення штрафу та встановлення нового строку для подання звіту про виконання рішення, встановив Київській міській раді новий строк - до 01 листопада 2020 року, для подання звіту про виконання постанови Окружного адміністративного суду міста Києва від 25 листопада 2016 року, в іншій частині клопотання відмовив, відмовив у задоволенні клопотання представника ОСОБА_1 про постановлення окремої ухвали та відмовив Київській міській раді у задоволенні клопотання про скасування ухвали Окружного адміністративного суду міста Києва від 20 листопада 2019 року.

Ухвалою від 09 лютого 2021 року у справі №826/5737/16 Окружний адміністративний суд міста Києва задовольнив частково клопотання представника ОСОБА_1 - Калька Дмитра Олексійовича про накладення штрафу та встановлення нового строку для подання звіту про виконання рішення, встановив Київській міській раді новий строк - до 10 березня 2021 року, для подання звіту про виконання постанови Окружного адміністративного суду міста Києва від 25 листопада 2016 року, відмовив в іншій частині клопотання представника ОСОБА_1 та відмовив у задоволенні клопотання представника ОСОБА_1 про повторне звернення до відповідних органів виконавчої служби та до правоохоронних органів.

Ухвалою від 19 листопада 2021 року у справі №826/5737/16 Окружний адміністративний суд міста Києва задовольнив частково клопотання представника ОСОБА_1 про накладення штрафу та встановлення нового строку для подання звіту про виконання судового рішення, встановив Київській міській раді новий строк - до 01 лютого 2022 року, для подання звіту про виконання постанови Окружного адміністративного суду міста Києва від 25 листопада 2016 року, відмовив в іншій частині клопотання представника ОСОБА_1 та попередив Київську міську раду про можливість застосування інших заходів, передбачених частиною другою статті 382 Кодексу адміністративного судочинства України.

До суду надійшла заява представника ОСОБА_1 про роз'яснення судового рішення, в якій він просить роз'яснити: 1) чи є ухвали Окружного адміністративного суду міста Києва від 03 червня 2019 року, від 30 вересня 2019 року, від 20 листопада 2019 року та від 24 лютого 2020 року самостійними судовими рішеннями; 2) чи скасовувала кожна наступна ухвала попередню; 3) чи є сумарними суми штрафів накладених на боржника; 4) чи кожна наступна сума штрафу включає в себе попередню.

Крім того представник позивача просить вчинити дії щодо виконання ухвал Окружного адміністративного суду міста Києва від 03 червня 2019 року, від 30 вересня 2019 року, від 20 листопада 2019 року та від 24 лютого 2020 року.

Розгляд цих заяв суд призначив на 31 січня 2022 року, про що повідомив учасників справи відповідними повістками; в судове засідання представники учасників справи, не прибули, у зв'язку із чим, на підставі частини дев'ятої статті 205 Кодексу адміністративного судочинства України суд ухвалив перейти до розгляду справи в письмовому провадженні.

Виходячи з меж заявлених питань, положень чинного законодавства України і матеріалів справи, Окружний адміністративний суд міста Києва звертає увагу на таке.

Відповідно до частини першої статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України за заявою учасника справи, державного виконавця суд роз'яснює ухвалене ним судове рішення, яке набрало законної сили, не змінюючи змісту судового рішення, шляхом постановлення ухвали.

Окружний адміністративний суд міста Києва звертає увагу на те, що дана стаття передбачає можливість роз'яснення судом ухваленого ним рішення з метою усунення такого недоліку, як незрозумілість судового рішення (наприклад, можливість неоднакового тлумачення висновків суду), що перешкоджає його належному виконанню.

Незрозумілість судового рішення є оцінним поняттям, а доцільність роз'яснення судового рішення приймається за розсудом суду, який має відштовхуватись від раціональних критеріїв (здоровий глузд, зрозумілість для звичайної розумної людини без юридичної освіти).

Виходячи з системного тлумачення положень статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України, роз'яснено може бути судове рішення у разі, якщо без такого роз'яснення її важко виконати, оскільки високою є ймовірність неправильного виконання внаслідок неясності резолютивної частини рішення. Тому, механізм, визначений цією статтею, не може використовуватися, якщо хтось із осіб, які беруть участь у справі, не розуміє, наприклад, мотивації судового рішення. У разі незгоди з мотивацією судового рішення особи, які беруть участь у справі, можуть оскаржити це судове рішення, якщо таке право надане Кодексом адміністративного судочинства України.

Зі змісту заяв представника позивача, суд вбачає, що він не згоден з діями та постановою державного виконавця Відділу примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України Савки Ліани Олегівни про закінчення виконавчого провадження.

Разом з тим, незгода з рішеннями, діями або бездіяльністю органу державної виконавчої служби або приватного виконавця є підставою для оскарження рішень, дій чи бездіяльності в судовому порядку.

Враховуючи викладене, суд не вбачає підстав для задоволення заяви представника ОСОБА_1 про роз'яснення судового рішення та вважає за необхідне відмовити у задоволенні заяви про роз'яснення судового рішення.

Щодо клопотання представника позивача в частині вчинення дій щодо виконання ухвал Окружного адміністративного суду міста Києва від 03 червня 2019 року, від 30 вересня 2019 року та від 20 листопада 2019 року, суд зазначає, що вказані ухвали суд неодноразово направляв до органів виконавчої служби, проте усі виконавчі документи повернуто до суду без прийняття до виконання.

Однак, суд звертає увагу, що відповідно до частин першої та другої статті 370 Кодексу адміністративного судочинства України, судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.

Оскільки ухвали Окружного адміністративного суду міста Києва від 03 червня 2019 року, від 30 вересня 2019 року та від 20 листопада 2019 року набрали законної сили та не скасовані судами інших інстанцій, вони є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягають виконанню на всій території України

На підставі вищевикладеного, керуючись статтями 248, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -

УХВАЛИВ:

Відмовити представнику ОСОБА_1 у задоволенні заяви про роз'яснення судового рішення.

Ухвала набирає законної сили відповідно до частини другої статті 256 Кодексу адміністративного судочинства України з моменту її підписання суддею та може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 293, 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України.

Частина перша статті 295 Кодексу адміністративного судочинства України встановлює, що апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, а на ухвалу суду - протягом п'ятнадцяти днів з дня його (її) проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Суддя В.А. Кузьменко