Справа № 474/107/22
Провадження № 1-кс/474/60/22
Іменем України
14.02.22 року смт. Врадіївка
Слідчий суддя Врадіївського районного суду Миколаївської області ОСОБА_1
за участю секретаря судового засідання ОСОБА_2
скаржника ОСОБА_3
розглянув скаргу представника ОСОБА_3 в інтересах ОСОБА_4 на бездіяльність слідчих СВ Відділення поліції № 2 Первомайського РВП ГУНП в Миколаївській області щодо невнесення відомостей про вчинене кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань, -
встановив:
11.02.2022р. до слідчого судді Врадіївського районного суду Миколаївської області, в порядку ст. 303 КПК України, надійшла скарга представника ОСОБА_3 (далі -скаржник) в інтересах ОСОБА_4 на бездіяльність слідчих СВ Відділення поліції № 2 Первомайського РВП ГУНП в Миколаївській області щодо невнесення відомостей про вчинене кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань, в якій скаржник просить зобов'язати слідчих СВ Відділення поліції № 2 Первомайського РВП ГУНП в Миколаївській області відповідно до приписів ст. 214 КПК України внести відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань за зверненням ОСОБА_4 із заявою про вчинення кримінального правопорушення від 07.02.2022р. за вхідним № Б-01.
Скарга обґрунтована тим, що 07.02.2022р. ОСОБА_4 звернувся до Відділення поліції № 2 Первомайського РВП ГУНП в Миколаївській області із заявою щодо вчинення ОСОБА_5 і ОСОБА_6 кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 296 КК України, однак, в супереч вимогам ст. 214 КПК України, протягом 24 годин відомості про вчинення кримінальних правопорушень до Єдиного реєстру досудових розслідувань не були внесені.
Водночас при розгляді скарги до уваги не беруться твердження скаржника викладенні у скарзі щодо звернення ОСОБА_4 із заявою про вчинення ОСОБА_5 і ОСОБА_6 кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 296 КК України, ще 03.11.2021р., так як з наданої до скарги копії талона-повідомлення єдиного обліку № 4479 вбачається, що 03.11.20221р. ОСОБА_4 звертався до поліції із заявою про вчинення кримінального правопорушення ОСОБА_7 та його дружиною, а не ОСОБА_5 і ОСОБА_6 . Крім того до уваги не береться обґрунтування скарги в частині надання скаржником оцінки встановлених під час досудового розслідування кримінального провадження обставин та отриманих доказів, а також наявності в діях ОСОБА_5 і ОСОБА_6 ознак кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 296 КК України, оскільки згідно приписів ч. 3 ст. 26, ст.ст. 303-307 КПК України слідчий суддя розглядає скаргу на дії або бездіяльність прокурора, слідчого, дізнавача лише в межах заявлених вимог скарги, при чому перевіряє дії вказаних осіб на відповідність їх приписам КПК України в частині дотримання порядку та процедури проведення слідчих (розшукових) дій чи вчинення інших процесуальних дій, не даючи при цьому жодної оцінки обставинам, які згідно приписів ст. 91 КПК України, підлягають доведенню в кримінальному провадженні.
В судовому засіданні скаржник підтримав вимоги скарги та просив їх задовольнити.
ОСОБА_4 та начальник СВ Відділення поліції № 2 Первомайського РВП ГУНП в Миколаївської області капітана поліції ОСОБА_8 в судове засідання не з'явилися, хоча належним чином в порядку, визначеному ст. 135 КПК України, повідомлені про час, дату та місце судового розгляду, про причини неявки не повідомили.
Згідно приписів ч. 3 ст. 306 КПК України неявка особи дії якої оскаржуються не перешкоджає розгляду скарги.
З огляду на вищевикладене, вважаю за можливе розглянути скаргу за відсутності вказаних осіб, оскільки їх неявка не перешкоджає розгляду скарги.
Заслухав пояснення скаржника, дослідив докази додані до скарги та матеріали кримінального провадження, внесеного 06.11.2021р. до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 12021153200000188, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 125 КК України, вважаю встановленим таке.
05.11.2021р. ОСОБА_4 звернувся до Відділення поліції № 2 Первомайського РВП ГУНП в Миколаївській області із заявою про те, що ОСОБА_9 та ОСОБА_10 (подружжя) 12.10.2021р., близько 10 год. 30 хв., перебуваючи на околиці с. Новоолексіївка Врадіївської ОТГ, спричинили йому близько 9 ударів в область голови та руки, чим спричинили тілесні ушкодження у вигляді струсу головного мозку.
За даним фактом СД Відділенням поліції № 2 Первомайського РВП ГУНП в Миколаївській області розпочато кримінальне провадження № 12021153200000188, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 125 КК України.
При чому слід відмітити, що в межах вказаного кримінального правопорушення не проведено жодного допиту потерпілого ОСОБА_4
07.02.2022р. ОСОБА_4 звернувсядо Відділення поліції № 2 Первомайського РВП ГУНП в Миколаївській області із заявою щодо вчинення ОСОБА_5 і ОСОБА_6 кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 296 КК України. Вказана заява зареєстрована 07.02.2022р. за № Б-01.
10.02.2022р. скаржник звертався до начальника Відділення поліції № 2 Первомайського РВП ГУНП в Миколаївській області із письмовою заявою щодо отримання витягу з ЄРДР про внесення відомостей за заявою ОСОБА_4 від 07.02.2022р., однак не отримали жодних відповідей.
Наявні в матеріалах судової справи докази не містять інформації про внесення відомостей про вчинення кримінального правопорушення до ЄРДР.
Встановивши вказані обставини приходжу до такого висновку.
Відповідно до ст. 2 КПК України завданнями кримінального провадження є захист особи, суспільства та держави від кримінальних правопорушень, охорона прав, свобод та законних інтересів учасників кримінального провадження, а також забезпечення швидкого, повного та неупередженого розслідування і судового розгляду з тим, щоб кожний, хто вчинив кримінальне правопорушення, був притягнутий до відповідальності в міру своєї вини, жоден невинуватий не був обвинувачений або засуджений, жодна особа не була піддана необґрунтованому процесуальному примусу і щоб до кожного учасника кримінального провадження була застосована належна правова процедура.
Частинами 1 та 2 ст. 9 КПК України визначено, що під час кримінального провадження суд, слідчий суддя, прокурор, керівник органу досудового розслідування, слідчий, інші службові особи органів державної влади зобов'язані неухильно додержуватися вимог Конституції України, КПК України, міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, вимог інших актів законодавства.
Прокурор, керівник органу досудового розслідування, слідчий зобов'язані всебічно, повно і неупереджено дослідити обставини кримінального провадження, виявити як ті обставини, що викривають, так і ті, що виправдовують підозрюваного, обвинуваченого, а також обставини, що пом'якшують чи обтяжують його покарання, надати їм належну правову оцінку та забезпечити прийняття законних і неупереджених процесуальних рішень.
Згідно ч.ч. 1 та 2 ст. 12 КК України кримінальні правопорушення поділяються на кримінальні проступки і злочини.
Кримінальним проступком є передбачене цим Кодексом діяння (дія чи бездіяльність), за вчинення якого передбачене основне покарання у виді штрафу в розмірі не більше трьох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або інше покарання, не пов'язане з позбавленням волі.
Статтею 38 КПК України визначено, що органами досудового розслідування є органи, що здійснюють досудове слідство і дізнання.
Досудове слідство здійснюють слідчі підрозділи: органів Національної поліції; органів безпеки; органів, що здійснюють контроль за додержанням податкового законодавства; органів Державного бюро розслідувань; підрозділ детективів, підрозділ внутрішнього контролю Національного антикорупційного бюро України.
Дізнання здійснюють підрозділи дізнання або уповноважені особи інших підрозділів: органів Національної поліції; органів безпеки; органів, що здійснюють контроль за додержанням податкового законодавства; органів Державного бюро розслідувань; Національного антикорупційного бюро України.
Досудове слідство здійснюють слідчі одноособово або слідчою групою.
Орган досудового розслідування зобов'язаний застосовувати всі передбачені законом заходи для забезпечення ефективності досудового розслідування.
Згідно ч.ч. 1 та 2 ст. 39 КПК України керівник органу досудового розслідування організовує досудове розслідування.
Керівник органу досудового розслідування уповноважений: визначати слідчого (слідчих), який здійснюватиме досудове розслідування, а у випадках здійснення досудового розслідування слідчою групою - визначати старшого слідчої групи, який керуватиме діями інших слідчих; відсторонювати слідчого від проведення досудового розслідування вмотивованою постановою за ініціативою прокурора або з власної ініціативи з наступним повідомленням прокурора та призначати іншого слідчого за наявності підстав, передбачених цим Кодексом, для його відводу або у разі неефективного досудового розслідування; ознайомлюватися з матеріалами досудового розслідування, давати слідчому письмові вказівки, які не можуть суперечити рішенням та вказівкам прокурора; вживати заходів щодо усунення порушень вимог законодавства у випадку їх допущення слідчим; погоджувати проведення слідчих (розшукових) дій та продовжувати строк їх проведення у випадках, передбачених цим Кодексом; здійснювати досудове розслідування, користуючись при цьому повноваженнями слідчого; здійснювати інші повноваження, передбачені цим Кодексом.
Частинами 1, 2 та 5 ст. 40 КПК України визначено, що слідчий несе відповідальність за законність та своєчасність здійснення процесуальних дій.
Слідчий уповноважений починати досудове розслідування за наявності підстав, передбачених цим Кодексом.
Слідчий, здійснюючи свої повноваження відповідно до вимог цього Кодексу, є самостійним у своїй процесуальній діяльності, втручання в яку осіб, що не мають на те законних повноважень, забороняється. Органи державної влади, органи місцевого самоврядування, підприємства, установи та організації, службові особи, інші фізичні особи зобов'язані виконувати законні вимоги та процесуальні рішення слідчого.
Відповідно до ч.ч. 1, 2, 4, 5 ст. 214 КПК України слідчий, дізнавач, прокурор невідкладно, але не пізніше 24 годин після подання заяви, повідомлення про вчинене кримінальне правопорушення або після самостійного виявлення ним з будь-якого джерела обставин, що можуть свідчити про вчинення кримінального правопорушення, зобов'язаний внести відповідні відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань, розпочати розслідування та через 24 години з моменту внесення таких відомостей надати заявнику витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань. Слідчий, який здійснюватиме досудове розслідування, визначається керівником органу досудового розслідування, а дізнавач - керівником органу дізнання, а в разі відсутності підрозділу дізнання - керівником органу досудового розслідування.
Досудове розслідування розпочинається з моменту внесення відомостей до Єдиного реєстру досудових розслідувань.
Слідчий, прокурор, інша службова особа, уповноважена на прийняття та реєстрацію заяв і повідомлень про кримінальні правопорушення, зобов'язані прийняти та зареєструвати таку заяву чи повідомлення. Відмова у прийнятті та реєстрації заяви чи повідомлення про кримінальне правопорушення не допускається.
До Єдиного реєстру досудових розслідувань вносяться відомості про:
1) дату надходження заяви, повідомлення про кримінальне правопорушення або виявлення з іншого джерела обставин, що можуть свідчити про вчинення кримінального правопорушення;
2) прізвище, ім'я, по батькові (найменування) потерпілого або заявника;
3) інше джерело, з якого виявлені обставини, що можуть свідчити про вчинення кримінального правопорушення;
4) короткий виклад обставин, що можуть свідчити про вчинення кримінального правопорушення, наведених потерпілим, заявником чи виявлених з іншого джерела;
5) попередня правова кваліфікація кримінального правопорушення з зазначенням статті (частини статті) закону України про кримінальну відповідальність;
6) прізвище, ім'я, по батькові та посада службової особи, яка внесла відомості до реєстру, а також слідчого, прокурора, який вніс відомості до реєстру та/або розпочав досудове розслідування;
7) інші обставини, передбачені положенням про Єдиний реєстр досудових розслідувань.
У Єдиному реєстрі досудових розслідувань автоматично фіксується дата внесення інформації та присвоюється номер кримінального провадження.
Згідно п.п. 1 та 8 розділу 1 Положення про Єдиний реєстр досудових розслідувань, порядок його формування та ведення, затвердженого Наказом Генерального прокурора № 298 від 30.06.2020р. (далі - Положення), це Положення визначає порядок формування та ведення Єдиного реєстру досудових розслідувань (далі - Реєстр), а також надання відомостей з нього.
Реєстраторами Реєстру (далі - Реєстратор) є:
- прокурори, у тому числі керівники органів прокуратури;
- керівники органів досудового розслідування;
- керівники органів дізнання;
- слідчі органів поліції, безпеки, органів, що здійснюють контроль за додержанням податкового законодавства, та органів Державного бюро розслідувань; детективи підрозділів детективів та внутрішнього контролю Національного антикорупційного бюро України (далі - Національне бюро), уповноважені здійснювати досудове розслідування кримінальних правопорушень;
- дізнавачі підрозділів дізнання органів поліції, безпеки, органів, що здійснюють контроль за додержанням податкового законодавства, та органів Державного бюро розслідувань, а також уповноважені особи інших підрозділів зазначених органів, уповноважені в межах компетенції, передбаченої КПК України, здійснювати досудове розслідування кримінальних проступків (далі - уповноважені особи інших підрозділів).
Відповідно до п. 1 розділу 2 Положення до Реєстру, зокрема, вносяться відомості про:
час та дату надходження заяви, повідомлення про кримінальне правопорушення або виявлення з іншого джерела обставин, що можуть свідчити про вчинення кримінального правопорушення;
прізвище, ім'я, по батькові (найменування) потерпілого або заявника;
інше джерело, з якого виявлені обставини, що можуть свідчити про вчинення кримінального правопорушення;
короткий виклад обставин, що можуть свідчити про вчинення кримінального правопорушення, наведених потерпілим, заявником чи виявлених з іншого джерела;
попередню правову кваліфікацію кримінального правопорушення із зазначенням статті (частини статті) закону України про кримінальну відповідальність;
прізвище, ім'я, по батькові керівника прокуратури, органу досудового розслідування, слідчого, прокурора, який вніс відомості до Реєстру та/або розпочав досудове розслідування та/або здійснює досудове розслідування чи процесуальне керівництво;
прізвище, ім'я, по батькові керівника органу прокуратури, прокурора, керівника органу досудового розслідування, слідчого, детектива, керівника органу дізнання, дізнавача (уповноваженої особи інших підрозділів), який вніс відомості до Реєстру та/або розпочав досудове розслідування та/або здійснює досудове розслідування чи процесуальне керівництво.
При цьому слід зазначити, що ч. 5 ст. 214 КПК України та п. 1 розділу 2 Положення визначають перелік відомостей, які необхідно вносити до ЄРДР, однак жодним чином не визначають, що такі відомості обов'язково мають бути зазначені у заяві про вчинення кримінального правопорушення.
Отже у ст. 214 КПК України закріплено обов'язок прокурора, слідчого, дізнавача, а також уповноважену особу іншого підрозділу органу Національної поліції, уповноважену в межах компетенції, передбаченої КПК України, здійснювати досудове розслідування кримінальних проступків, невідкладно, але не пізніше 24 годин після подання заяви, повідомлення про вчинене кримінальне правопорушення або після самостійного виявлення ним з будь-якого джерела обставин, що можуть свідчити про вчинення кримінального правопорушення, внести відповідні відомості до ЄРДР та розпочати досудове розслідування/дізнання. Таким чином, на відміну від процесуального порядку реагування на заяви та повідомлення про злочин, який було встановлено в КПК 1960 року, згаданий обов'язок слідчого, дізнавача або прокурора не вимагає оцінки цими суб'єктами такої заяви (повідомлення) на предмет наявності ознак складу злочину для того, щоб учинити процесуальну дію, яка полягає у внесенні відомостей про кримінальне правопорушення до ЄРДР. Наведене підтверджується імперативними положеннями ч. 4 ст. 214 КПК, згідно з якою відмова у прийнятті та реєстрації заяви чи повідомлення про кримінальне правопорушення не допускається.
При чому слід зауважити, що здійснення досудового розслідування кримінального провадження за ознаками кримінального правопорушення, час, місце, обставини вчинення якого та особи причетні до вчинення якого, збігаються із часом, місцем, обставинами вчинення та особами причетними до вчинення іншого кримінального правопорушення, про яке вказує потерпілий по уже зареєстрованому кримінальному провадженню, не звільняє суб'єктів, визначених у ст. 214 КПК України, від обов'язку щодо реєстрації вказаної заяви та проведення досудового розслідування за вказаними у ній фактами.
Частиною 3 ст. 26 КПК України слідчий суддя, суд у кримінальному провадженні вирішують лише ті питання, що винесені на їх розгляд сторонами та віднесені до їх повноважень цим Кодексом.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 303 КПК України заявнику надано право на досудовому провадженні оскаржити бездіяльність слідчого, дізнавача, прокурора, яка полягає у невнесенні відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань після отримання заяви чи повідомлення про кримінальне правопорушення.
При цьому слід врахувати, що хоча скаржником не вказано конкретного суб'єкта оскарження, однак предметом даного виду оскарження є бездіяльність, а не конкретна дія чи рішення, які вчиняються конкретним суб'єктом, а тому скаржник на момент звернення зі скаргою об'єктивно може не володіти інформацією стосовно того суб'єкта, чиї дії він фактично оскаржує.
А відтак, за таких умов, вважаю, що не зазначення скаржником конкретного суб'єкта оскарження не може бути самостійною та достатньою підставою для відмови в задоволенні скарги.
Згідно ч.ч. 1 та 2 ст. 307 КПК України за результатами розгляду скарг на рішення, дії чи бездіяльність слідчого чи прокурора постановляється ухвала згідно з правилами цього Кодексу.
Ухвала слідчого судді за результатами розгляду скарги на рішення, дії чи бездіяльність під час досудового розслідування може бути про: 1) скасування рішення слідчого чи прокурора; 11) скасування повідомлення про підозру; 2) зобов'язання припинити дію; 3) зобов'язання вчинити певну дію; 4) відмову у задоволенні скарги.
З огляду на вищевикладене скарга є законною та обґрунтованою, а відтак підлягає задоволенню.
Керуючись вимогами ст.ст. 303-307, 369-372КПК України, -
постановив:
Скаргупредставника ОСОБА_3 в інтересах ОСОБА_4 на бездіяльність слідчих СВ Відділення поліції № 2 Первомайського РВП ГУНП в Миколаївській області щодо невнесення відомостей про вчинене кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань - задовольнити.
Зобов'язати слідчих СВ Відділення поліції № 2 Первомайського РВП ГУНП в Миколаївській області відповідно до приписів ст. 214 КПК України внести відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань за зверненням ОСОБА_4 із заявою про вчинення кримінального правопорушення від 07.02.2022р. за вхідним № Б-01.
Ухвала може бути оскаржена на протязі п'яти днів з моменту її проголошення сторонами кримінального провадження безпосередньо до Миколаївського апеляційного суду.
Повний текст ухвали складено та підписано “24” лютого 2022 року.
Слідчий суддя ОСОБА_1