Україна
Донецький окружний адміністративний суд
про залишення без розгляду позовної заяви
23 лютого 2022 року Справа №200/17718/21
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Христофорова А.Б., розглянувши матеріали адміністративної справи за позовом Департаменту патрульної поліції (місцезнаходження: м. Київ, вул. Федора Ернста, 3, ЄДРПОУ 40108646) до ОСОБА_1 (зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) про стягнення вартості предметів однострою особистого користування, -
Департамент патрульної поліції звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до ОСОБА_1 про стягнення вартості предметів однострою особистого користування у сумі 1 715,69 грн.
Ухвалою суду від 17 січня 2022 року провадження у справі було відкрито, розгляд справи вирішено проводити за правилами спрощеного позовного провадження, без проведення судового засідання та повідомлення (виклику) учасників справи.
Разом з тим, встановивши, після відкриття провадження у справі, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у ст. 161 КАС України, відповідно до яких у разі пропуску строку звернення до адміністративного суду позивач зобов'язаний додати до позову заяву про поновлення цього строку та докази поважності причин його пропуску, судом, 03 лютого 2022 року, була постановлена ухвала про залишення позовної заяви без руху, із наданням позивачеві строку в 10 днів з дня вручення йому копії цієї ухвали для звернення до суду із заявою про поновлення строку звернення до адміністративного суду.
При цьому роз'яснено, що якщо позивач не усуне недоліки позовної заяви у строк, встановлений судом, позовна заява залишається без розгляду.
22 лютого 2022 року, на виконання вимог вищевказаної ухвали про залишення позовної заяви без руху, представником позивача адвокатом до суду подана заява про поновлення строку звернення до адміністративного суду, від 16 лютого 2022 року.
В обґрунтування заяви про поновлення строку звернення до суду, зазначено наступне. Позивач вважає, що правовий спір на підставі якого подано дану позовну заяву не пов'язаний із прийняттям громадян на публічну службу, її проходження та звільнення, таким чином дана справа на думку позивача не підпадає під категорію справ, визначених ч. 5 ст. 122 КАС України. Також представником позивача зазначено, що строк пред'явлення позову у дані справі становить три місяці. Таким чином позивач звернувся до суду 29.12.2021 року відповідно до вимог ч. 2 ст. 122 КАС України. У зв'язку з викладеним просить поновити строк звернення до суду з даним позовом.
Розглянувши вищевказану заяву про поновлення строку звернення до адміністративного суду, та представлені суду матеріали, суд приходить до висновку, про неповажність вказаних у заяві підстав для поновлення пропущеного строку/причин його пропуску, у зв'язку із чим, позовна заява підлягає залишенню без розгляду.
Предметом позову у цій справі є стягнення вартості предметів однострою особистого користування, строк носіння яких не закінчився, у сумі 1 715,69 грн з ОСОБА_1 , який звільнений зі служби в поліції наказом Департаменту патрульної поліції від 30.06.2020 року №455 о/с відповідно до пункту 7 частини першої статті 77 Закону України Про Національну поліцію.
Служба в поліції є державною службою особливого характеру, яка є професійною діяльністю поліцейських з виконання покладених на поліцію повноважень (частина перша статті 59 Закону України Про Національну поліцію ).
За змістом положень пункту 17 частини першої статті 4 КАС України служба в поліції є публічною службою.
Згідно зі статтею 20 Закону України Про Національну поліцію поліцейські мають єдиний однострій, який отримується безоплатно. Правила носіння та норми належності однострою поліцейських затверджує Міністр внутрішніх справ України.
Механізм забезпечення поліцейських одностроєм згідно з нормами належності однострою поліцейських (у мирний час), організацію його використання та обліку визначає Порядок забезпечення поліцейських одностроєм (у мирний час), затверджений наказом Міністерства внутрішніх справ України від 12 вересня 2017 року №772 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 03 жовтня 2017 року за №1224/31092; далі - Порядок №772, у редакції наказу Міністерства внутрішніх справ України від 24 грудня 2019 року №1100).
Відповідно до пункту 10 розділу V Порядку №772 відшкодування вартості предметів однострою особистого користування, строк експлуатації яких не закінчився, здійснюється з урахуванням термінів його експлуатації та у випадку втрати, пошкодження та/або звільнення поліцейського зі служби, зокрема, у зв'язку з реалізацією дисциплінарного стягнення у вигляді звільнення зі служби, накладеного відповідно до Дисциплінарного статуту Національної поліції України.
Отже, у разі звільнення поліцейського зі служби ним повинна відшкодовуватись вартість предметів однострою особистого користування, строк експлуатації яких не закінчився.
Тобто, видача предметів однострою особистого користування особі, так само як і відшкодовування вартості предметів однострою особистого користування, строк експлуатації яких не закінчився, нерозривно пов'язане із проходженням особою публічної служби.
Частиною першою статті 122 КАС України передбачено, що позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Для звернення до адміністративного суду суб'єкта владних повноважень встановлюється тримісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня виникнення підстав, що дають суб'єкту владних повноважень право на пред'явлення визначених законом вимог. Цим Кодексом та іншими законами можуть також встановлюватися інші строки для звернення до адміністративного суду суб'єкта владних повноважень (абзац другий частини другої статті 122 КАС України).
Згідно з частиною п'ятою статті 122 КАС України для звернення до суду у справах щодо прийняття громадян на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби встановлюється місячний строк.
Отже, КАС України передбачає можливість встановлення цим Кодексом та іншими законами спеціальних строків звернення до адміністративного суду (частина п'ята статті 122 КАС України), які мають перевагу в застосуванні порівняно із загальним строком, визначеним у частині другій статті 122 цього Кодексу.
Слід зауважити, що спори стосовно проходження публічної служби охоплюють спори, які виникають з моменту прийняття особи на посаду і до її звільнення, зокрема й питання відшкодування вартості предметів однострою, навіть якщо подання відповідного позову про їх відшкодування відбувається після її звільнення з публічної служби.
Тобто, як до вимоги приватної особи, так і до вимоги суб'єкта владних повноважень у таких справах підлягає застосуванню місячний строк звернення до суду.
Вказане узгоджується з правовим висновком, викладеним Верховним Судом у постанові від 17 вересня 2020 року у справі №540/1862/19.
З огляду на викладене позивач помилково вважає, що у цьому випадку застосовується тримісячний строк звернення до суду, встановлений частиною другою статті 122 КАС України. У статті 122 КАС України відсутні положення, якими встановлювався б тримісячний строк звернення до суду суб'єкта владних повноважень з позовом про відшкодування вартості предметів однострою особистого користування, строк носіння (експлуатації) яких не закінчився, зокрема, у випадку звільнення особи зі служби у зв'язку з реалізацією дисциплінарного стягнення, накладеного відповідно до Дисциплінарного статуту.
Як уже було зазначено, у справах щодо прийняття громадян на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби частиною п'ятою статті 122 КАС України встановлюється місячний строк для звернення до суду.
Встановлений КАС України строк звернення до суду обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
З матеріалів позовної заяви вбачається, що Наказом Департаменту патрульної поліції від 30.06.2020 року №455 о/с відповідача було звільнено зі служби в поліції з 07.07.2020 року, у цьому наказі також було зазначено відповідачу про відшкодування вартості предметів однострою особистого користування, строк носіння (експлуатації) яких не закінчився, у сумі 1715,68 грн.
Тобто, саме з 07.08.2020 розпочався перебіг місячного строку звернення позивача до суду з вимогами, пов'язаними з проходженням, звільненням з публічної служби відповідача. Однак, з даною позовною заявою Департамент патрульної поліції звернувся до суду лише 29 грудня 2021 року (згідно з відміткою поштового штемпеля на конверті), тобто з порушенням місячного строку звернення до суду.
Варто звернути увагу на те, що строк звернення до адміністративного суду з адміністративним позовом - проміжок часу після виникнення спору у публічно-правових відносинах, протягом якого особа має право звернутися до адміністративного суду із позовною заявою за вирішенням цього спору і захистом своїх прав, свобод чи інтересів. Метою запровадження процесуальних строків є: 1) дотримання принципу правової визначеності; 2) дисциплінування учасників судочинства; 3) досягнення юридичної визначеності у публічних відносинах; 4) стимулювання учасників добросовісно ставитися до виконання своїх обов'язків; 5) обмеження часу, протягом якого правовідносини можуть вважатися спірними. Отже, якщо ніхто із учасників потенційного спору чи реального конфлікту вчасно без поважних причин не звернувся до суду, суспільні відносини стають стабільними на майбутнє та не підлягають правовій ревізії.
Згідно з частиною шостою статті 161 КАС України у разі пропуску строку звернення до адміністративного суду позивач зобов'язаний додати до позову заяву про поновлення цього строку та докази поважності причин його пропуску.
Строк може і має бути поновленим судом, але лише у разі наявності достатніх на те поважних причин.
Разом з тим, за змістом процесуального закону поважними причинами визнаються лише такі обставини, які є об'єктивно непереборними, не залежать від волевиявлення особи, що оскаржує судове рішення та пов'язані з дійсними істотними перешкодами чи труднощами для своєчасного вчинення процесуальних дій, що підтверджені належними доказами.
Позивач одночасно висловлює позицію про те, що строк звернення до суду не пропустив, поряд з тим просить суд поновити цей строк. Позиція представника позивача у заяві про поновлення строку звернення до суду обґрунтована власним розумінням застосування до спірних правовідносин строку звернення до суду.
Також, позивач не надав суду належних, допустимих та достатніх доказів на підтвердження існування обставин, які є об'єктивно непереборними та не залежали від його волевиявлення, пов'язані з дійсними істотними перешкодами та труднощами для своєчасного звернення до суду. Наведені позивачем підстави пропуску строку звернення до суду мають суб'єктивний характер та не позбавляли останнього можливості звернутись до суду з позовом у встановлений КАС України строк.
Чітко визначені та однакові для всіх учасників справи строки звернення до суду, здійснення інших процесуальних дій є гарантією забезпечення рівності сторін та інших учасників справи. А для цього має бути також виконано умову щодо недопустимості безпідставного та необмеженого поновлення судами пропущеного строку, оскільки національним законодавством вирішення цього питання віднесено до дискреційних повноважень суду.
Статтею 123 КАС України визначено наслідки пропущення строків звернення до адміністративного суду.
Так частиною першої зазначеної статті передбачено, що у разі подання особою позову після закінчення строків, установлених законом, без заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані нею в заяві, визнані судом неповажними, позов залишається без руху. При цьому протягом десяти днів з дня вручення ухвали особа має право звернутися до суду з заявою про поновлення строку звернення до адміністративного суду або вказати інші підстави для поновлення строку.
Якщо заяву не буде подано особою в зазначений строк або вказані нею підстави для поновлення строку звернення до адміністративного суду будуть визнані неповажними, суд повертає позовну заяву (частина друга статті 123 КАС України).
Відповідно до пункту 9 частини четвертої статті 169 КАС України позовна заява повертається позивачеві у випадках, передбачених частиною другою статті 123 цього Кодексу.
Оскільки наведені у заяві про поновлення строку звернення до суду обставини пропуску строку звернення до суду є неповажними (не є такими, що залежали не від поведінки самого позивача), інших підстав для поновлення строку судом не встановлено, тому позовна заява підлягає поверненню позивачеві.
Керуючись статтею 122, частиною другою статті 123, статтями 169, 248, 256 КАС України, -
У задоволенні заяви Департаменту патрульної поліції про поновлення строку звернення до адміністративного суду відмовити.
Позовну заяву Департаменту патрульної поліції (місцезнаходження: м. Київ, вул. Федора Ернста, 3, ЄДРПОУ 40108646) до ОСОБА_1 (зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) про стягнення вартості предметів однострою особистого користування - повернути позивачеві без розгляду.
Ухвала постановлена та підписана в порядку письмового провадження 23 лютого 2022 року.
Ухвала, постановлена судом поза межами судового засідання або в судовому засіданні у разі неявки всіх учасників справи, під час розгляду справи в письмовому провадженні, набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Учасник справи, якому ухвала суду не була вручена у день її складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження якщо апеляційна скарга подана протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.
Строк на апеляційне оскарження також може бути поновлений в разі його пропуску з інших поважних причин, крім випадків, визначених частиною другою статті 299 КАС України.
У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга може бути подана до Першого апеляційного адміністративного суду.
Текст ухвали розміщений в Єдиному державному реєстрі судових рішень (веб-адреса сторінки: http://www.reyestr.court.gov.ua/).
Суддя А.Б. Христофоров