пр. № 1-кс/759/813/22
ун. № 759/3029/22
22 лютого 2022 року слідчий суддя Святошинського районного суду м. Києва ОСОБА_1 , за участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 , розглянувши клопотання слідчого слідчого відділу Святошинського управління поліції Головного управління Національної поліції у місті Києві ОСОБА_3 про тимчасовий доступ до речей і документів, подане у кримінальному провадженні внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 42021102080000042 від 31.05.2021 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 367 КК України,
До Святошинського районного суду м. Києва надійшло клопотання слідчого СВ Святошинського УП ГУ НП в м. Києві ОСОБА_3 про тимчасовий доступ до речей і документів, подане у кримінальному провадженні внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 42021102080000042 від 31.05.2021 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 367 КК України.
Досудовим розслідуванням встановлено, що службові особи ІНФОРМАЦІЯ_1 у березні 2021 року неналежно провели відкриті торги на закупівлю товарів та послуг з організації харчування, що можливо завдало істотної шкоди охоронюваним законом права, свободам та інтересам окремих громадян.
Встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 відповідно до оголошення ІНФОРМАЦІЯ_2 від 12.02.2021 проводилась процедура закупівлі м'яса продуктів (сосиски в/г) на очікувану вартість 2 566 578,00 грн.
За результатами процедури закупівлі між Замовником та Підприємством « ОСОБА_4 » Міжнародної ліги українських інвалідів- інтелектуалів « ІНФОРМАЦІЯ_3 » укладено договір про закупівлю № 281 від 02.04.2021.
В подальшому, 17.05.2021 між сторонами укладено Додаткову угоду № 1 щодо внесення змін до Договору. Сторонами погоджено: «видалити п. 1.4. Договору - «ціна за одиницю товару, яка зазначена в Договорі, може бути підвищена не раніше 90 днів з дня укладання»; «викласти специфікацію в новій редакції - з 02.04.2021 до 14.05.2021 - 161,05 грн., З 17.05.2021 по 31.12.2021 ціна за одиницю - 174,90 грн.».
Таким чином, сторони всупереч положення ч. 5 ст. 41 Закону України «Про публічні закупівлі», відповідно до якої істотні умови договору про закупівлю не можуть змінюватися після його підписання до виконання зобов'язань сторонами в повному обсязі, крім випадків, встановлених вказаною статтею, збільшили ціну закупівлі за одиницю товару, водночас зменшили загальну кількість закупівлі - з 15 900 кг до 14 791,07 кг сосисок в/г (- 1 108,927 кг).
Крім того, всупереч положення Закону, на підтвердження обгрунтування коливання цін на ринку на предмет закупівлі, сторонами не додано жодного підтверджуючого документа.
Аналогічні порушення були встановлені під час виконання договору про закупівлю цукру-піску з цукрових буряків № 279 від 02.04.2021, укладеного між Замовником та переможцем торгів- Підприємством « ОСОБА_4 » Міжнародної ліги українських інвалідів- інтелектуалів « ІНФОРМАЦІЯ_3 » ( ІНФОРМАЦІЯ_4 ).
Так, 17.05.2021 сторонами укладено Додаткову угоду № 1 щодо внесення змін до Договору. Сторонами погоджено: «видалити п. 1.4. - ціна за одиницю товару, яка зазначена в Договорі, може бути підвищена не раніше 90 днів з дня укладання»; «викласти специфікацію в новій редакції - з 02.04.2021 до 14.05.2021 - 24,32 грн., з 17.05.2021 по 31.12.2021 ціна за одиницю - 26,50 грн.».
Тим самим, сторони збільшили ціну закупівлі за одиницю товару, водночас зменшили загальну кількість закупівлі - з 62 818 кг до 57 902,882 кг цукру (- 4 915,118 кг).
Вказані порушення вимог ст. 41 Закону України «Про публічні закупівлі» також були допущені сторонами під час виконання договору про закупівлю олії соняшникової № 288 від 12.04.2021 ( ІНФОРМАЦІЯ_4 ).
Так, 17.05.2021 сторонами укладено Додаткову угоду № 1 щодо внесення змін до Договору. Сторонами погоджено: «видалити п. 1.4. - ціна за одиницю товару, яка зазначена в Договорі, може бути підвищена не раніше 90 днів з дня укладання»; «викласти специфікацію в новій редакції - з 05.04.2021 до 14.05.2021 - 49,88 грн., з 17.05.2021 по 31.12.2021 ціна за одиницю - 54,82 грн.».
Тим самим, сторони збільшили ціну закупівлі за одиницю товару, водночас зменшили загальну кількість закупівлі -з 15 552 кг до 14 215 кг (- 1 336,9 кг).
В межах вказаного провадження уповноваженими особами ІНФОРМАЦІЯ_5 , у відповідності до положень ст. ст. 7, 8 Закону України «Про публічні закупівлі», проводився моніторинг процедур закупівель:
-ІНФОРМАЦІЯ_6 ) відповідно до оголошення ІНФОРМАЦІЯ_2 ;
-цукру-піску з цукрових буряків відповідно до оголошення ІНФОРМАЦІЯ_7 ;
-олії соняшникової відповідно до оголошення ІНФОРМАЦІЯ_8 .
За результатами моніторингу вказаних процедур закупівель складені висновки (№ ІНФОРМАЦІЯ_2 від 29.07.2021, ІНФОРМАЦІЯ_7 від 29.07.2021, ІНФОРМАЦІЯ_8 від 29.07.2021) встановлені порушення Замовником вимог частини 5 статті 41 Закону України «Про публічні закупівлі». Вказані порушення призвели до безпідставного підвищення ціни за одиницю товару, чим недотримано принцип максимальної економії та ефективності.
З огляду на встановлені порушення, законодавства у сфері публічних закупівель, керуючись статтями 2 та 5 Закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні», ІНФОРМАЦІЯ_5 зобов'язав Замовника здійснити заходи щодо усунення виявлених порушень, шляхом приведення істотних умов Договору у відповідність до вимог законодавства.
Вивченням відкритих даних, що містяться за посиланням ІНФОРМАЦІЯ_9 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , встановлено, що укладені за результатами процедур закупівель Договори про закупівлю № 279 від 02.04.2021, № 281 від 02.04.2021, № 288 від 12.04.2021 продовжують виконуватись.
Також встановлено, що згідно з Наказом ІНФОРМАЦІЯ_5 від 26.02.2021 № 170 «Про початок моніторингу закупівель», посадовими особами ІНФОРМАЦІЯ_5 проводився моніторинг процедури закупівлі сиру кисломолочного, відповідно до оголошення № ІНФОРМАЦІЯ_10 від 30.12.2020 на загальну суму 9 929 271,00 грн. ( ІНФОРМАЦІЯ_11 ).
За результатами моніторингу складено висновок від 22.03.2021. Згідно вказаного висновку встановлена невідповідність тендерної пропозиції ТОВ Фірма « ІНФОРМАЦІЯ_12 » (переможця) вимогам тендерної документації - порушення вимог ст. ст. 17, 31 Закону України «Про публічні закупівлі» та зобов'язано Замовника розірвати договір протягом 5 робочих днів (з 22.03.2021).
Договір не розірвано, продовжував виконуватись, укладались додаткові угоди.
Також встановлено, що згідно з Наказом ІНФОРМАЦІЯ_5 від 16.04.2021 № 103 «Про початок моніторингу закупівель» посадовими особами ІНФОРМАЦІЯ_5 проводився моніторинг процедури закупівлі м'яса (яловичини охолодженої 1 категорії) відповідно до оголошення № ІНФОРМАЦІЯ_13 від 04.01.2021 на загальну суму 5 922 360, 00 грн. ( ІНФОРМАЦІЯ_14
За результатами моніторингу складено висновок від 14.05.2021. Згідно вказаного висновку встановлена невідповідність тендерної пропозиції Підприємства « ІНФОРМАЦІЯ_15 » ІНФОРМАЦІЯ_3 » вимогам тендерної документації - порушення вимог п. 1 ч. 1 ст. 30 Закону України «Про публічні закупівлі». Зобов'язано Замовника розірвати договір протягом 5 робочих днів (з 18.05.2021). На виконання висновку, Замовником 21.05.2021 на адресу Підприємства « ОСОБА_4 » ІНФОРМАЦІЯ_3 » скеровано лист- повідомлення про намір розірвати договір.
Договір не розірвано, продовжував виконуватись, укладались додаткові угоди.
Крім того, встановлено, що згідно з Наказом ІНФОРМАЦІЯ_5 від 16.04.2021 № 103 «Про початок моніторингу закупівель» посадовими особами ІНФОРМАЦІЯ_5 проводився моніторинг процедури закупівлі вершкового масла відповідно до оголошення № ІНФОРМАЦІЯ_16 від 01.02.2021 на загальну суму 7 967 425, 00 грн. ( ІНФОРМАЦІЯ_17
За результатами моніторингу складено висновок від 14.05.2021. Згідно вказаного висновку встановлена невідповідність тендерної пропозиції ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_18 » вимогам тендерної документації - порушення вимог п. 1 ч. 1 ст. 30 Закону України «Про публічні закупівлі». Зобов'язано Замовника розірвати договір протягом 5 робочих днів (з 14.05.2021). На виконання висновку, Замовником 21.05.2021 на адресу ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_18 » скеровано лист- повідомлення про намір розірвати договір.
Договір не розірвано, продовжував виконуватись, укладались додаткові угоди.
Згідно з Наказом ІНФОРМАЦІЯ_5 від 16.04.2021 № 103 «Про початок моніторингу закупівель» посадовими особами ІНФОРМАЦІЯ_5 проводився моніторинг процедури закупівлі Молока та вершків (молоко питне, фасоване) відповідно до оголошення № ІНФОРМАЦІЯ_19 від 04.01.2021 на загальну суму 16 762 173, 00 грн. грн. ( ІНФОРМАЦІЯ_14
За результатами моніторингу складено висновок від 14.05.2021. Згідно вказаного висновку встановлена невідповідність тендерної пропозиції ТОВ Фірма « ІНФОРМАЦІЯ_12 », вимогам тендерної документації - порушення вимог п. 1 ч. 1 ст. 30 Закону України «Про публічні закупівлі». Зобов'язано Замовника розірвати договір протягом 5 робочих днів (з 14.05.2021). На виконання висновку, Замовником 21.05.2021 на адресу ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_18 » скеровано лист- повідомлення про намір розірвати договір.
Договір не розірвано, продовжував виконуватись, укладались додаткові угоди.
Беручи до уваги вище викладене та враховуючи, в органу досудового розслідування виникла необхідність у отриманні тимчасового доступу до оригіналів документів, що стали підставою для проведення вище зазначених процедур закупівель, укладених за їх результатами Договорів про закупівлю товарів, Додаткових угод до договорів, а також документів, що підтверджують повне або часткове виконання укладених договорів, проведених взаєморозрахунків між Сторонами та документів, що свідчать про безпідставне підвищення цін за одиницю товару, чим недотримано принцип максимальної економії та ефективності бюджетних коштів.
В судове засідання слідчий не з'явився, подав заяву про слухання клопотання у його відсутність.
Особа у володінні якої знаходяться речі до суду до суду не викликалась у відповідності до ч. 2 ст. 163 КПК України.
Дослідивши клопотання та копії матеріалів, якими обґрунтовуються доводи клопотання, слідчий суддя приходить до наступних висновків.
У провадженні ІНФОРМАЦІЯ_20 перебуває досудове розслідування у кримінальному провадженні за № 42021102080000042, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань 31.05.2021, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 367 КК України.
Відповідно до ч. 1 ст. 159 КПК України, тимчасовий доступ до речей і документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії та, у разі прийняття відповідного рішення слідчим суддею, судом, вилучити їх (здійснити їх виїмку).
Згідно частини 5, 6 статті 163 КПК України, слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, якщо сторона кримінального провадження у своєму клопотанні доведе наявність достатніх підстав вважати, що ці речі або документи:
1) перебувають або можуть перебувати у володінні відповідної фізичної або юридичної особи;
2) самі по собі або в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження, у зв'язку з яким подається клопотання, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні;
3) не становлять собою або не виключають речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю.
Згідно ч. 7 ст. 163 КПК України слідчий суддя, суд в ухвалі про надання тимчасового доступу до речей і документів може дати розпорядження про надання можливості вилучення речей і документів, якщо сторона кримінального провадження доведе наявність достатніх підстав вважати, що без такого вилучення існує реальна загроза зміни або знищення речей чи документів, або таке вилучення необхідне для досягнення мети отримання доступу до речей і документів.
Враховуючи вищевикладене, а також неможливість отримати відомості в інший спосіб та враховуючи, що у матеріалах кримінального провадження вбачається наявність достатніх підстав вважати, що вказані документи, які перебувають у володінні ІНФОРМАЦІЯ_1 , мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у досудовому розслідуванні, клопотання підлягає задоволенню.
Керуючись ст. 131, 132, 159, 160, 163, 164, 165, 166, 395 КПК України, слідчий суддя,
Клопотання слідчого СВ Святошинського УП ГУ НП в м. Києві ОСОБА_3 про тимчасовий доступ до речей і документів, подане у кримінальному провадженні внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 42021102080000042 від 31.05.2021 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 367 КК України - задовольнити.
Надати слідчому слідчого відділу Святошинського УП ГУНП у м. Києві ОСОБА_3 , старшому слідчому слідчого відділу Святошинського УП ГУНП у м. Києві ОСОБА_5 та слідчим із групи слідчих у кримінальному провадженні № 42021102080000042 віл 31.05.2021, тимчасовий доступ до оригіналів документів, які знаходяться в ІНФОРМАЦІЯ_1 , а саме:
1) тендерної документації та тендерних пропозицій переможців процедур закупівель відповідно до оголошень: ІНФОРМАЦІЯ_2 від 12.02.2021, ІНФОРМАЦІЯ_7 від 11.02.2021, ІНФОРМАЦІЯ_8 від 11.02.2021; № ІНФОРМАЦІЯ_10 від 30.12.2020, № ІНФОРМАЦІЯ_13 від 04.01.2021, № ІНФОРМАЦІЯ_16 від 01.02.2021, № ІНФОРМАЦІЯ_19 від 04.01.2021;
2) рішень тендерного комітету (протоколів) про визнання переможцями публічних закупівель;
3) договорів укладених за результатами процедур закупівель, а саме: Договору про закупівлю № 279 від 02.04.2021, Договору про закупівлю № 281 від 02.04.2021, Договору про закупівлю № 288 від 12.04.2021; Договору про закупівлю № 228 від 26.02.2021; Договору про закупівлю № 300 від 13.04.2021; Договору про закупівлю № 258 від 22.03.2021; Договору про закупівлю № 233 від 09.03.2021;
4) додаткових угод до Договорів укладених за результатами процедур закупівель, а саме: Договору про закупівлю № 279 від 02.04.2021, Договору про закупівлю № 281 від 02.04.2021, Договору про закупівлю № 288 від 12.04.2021; Договору про закупівлю № 228 від 26.02.2021; Договору про закупівлю № 300 від 13.04.2021; Договору про закупівлю № 258 від 22.03.2021; Договору про закупівлю № 233 від 09.03.2021;
5) документів, що підтверджують повне або часткове виконання вказаних договорів (акти прийому - передач, платіжні доручення, квитанції про сплату, звіти про виконання договорів та інш.).
6) документів, що підтверджують джерело походження коштів, за рахунок яких було профінансовано договори.
Строк дії ухвали - два місяці з дня постановлення ухвали.
Відповідно до частини 1 ст.166 КПК України, у разі не виконання ухвали про тимчасовий доступ до речей і документів слідчий суддя, суд за клопотанням сторони кримінального провадження, якій надано право на доступ до речей і документів на підставі ухвали, має право постановити ухвалу про дозвіл на проведення обшуку згідно з положеннями цього Кодексу з метою відшукання та вилучення зазначених речей і документів.
Ухвали про тимчасовий доступ до речей та документів оскарженню не підлягають, крім ухвал про тимчасовий доступ до речей і документів, яким дозволено вилучення речей і документів, які посвідчують користування правом на здійснення підприємницької діяльності, або інших, за відсутності яких фізична особа - підприємець чи юридична особа позбавляються можливості здійснювати свою діяльність.
Слідчий суддя ОСОБА_1