Справа № 646/8204/21
№ провадження 2/646/620/2022
15.02.22 року м. Харків
Червонозаводський районний суд м. Харкова у складі:
головуючого - судді Власової Ю.Ю.
секретар судового засідання - Сердюк В.К.
учасники справи:
позивач - Управління соціального захисту населення адміністрації Холодногірського району Харківської міської ради,
відповідач - ОСОБА_1 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду у м. Харкові в порядку спрощеного позовного провадження цивільну справу за позовом Управління соціального захисту населення адміністрації Холодногірського району Харківської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення коштів тимчасової державної допомоги дітям,
Короткий зміст позовних вимог та доводів позивача.
14 грудня 2021 року позивач Управління соціального захисту населення адміністрації Холодногірського району Харківської міської ради звернувся до суду із позовом, яким просить, стягнути з ОСОБА_1 на користь Управління соціального захисту населення адміністрації Холодногірського району Харківської міської ради кошти тимчасової державної допомоги дітям в сумі 19543,48 грн.
Також позивач просить вирішити питання розподілу судових витрат.
Аргументи учасників справи.
Позивач до канцелярії Червонозаводського районного суду м. Харкова надав заяву, якою позовні вимоги підтримав у повному обсязі та просив задовольнити, проти ухвалення заочного рішення не заперечував.
Відповідач відзиву на позов або будь-яких інших клопотань до суду не надав.
Участь у справі сторін.
У судове засідання позивач не з'явився, надавши до канцелярії Червонозаводського районного суду м. Харкова заяву про розгляд справи за їх відсутності,
У судове засідання відповідач ОСОБА_1 не з'явився, про поважність причин неявки суд не повідомив.
Враховуючи, що в судове засідання не з'явились всі учасники справи, відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.
Рух справи.
Ухвалою судді Червонозаводського районного суду м. Харкова від 20 грудня 2021 року позовну заяву Управління соціального захисту населення адміністрації Холодногірського району Харківської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення коштів тимчасової державної допомоги дітям залишено без руху.
Ухвалою судді Червонозаводського районного суду м. Харкова від 30 грудня 2021 року позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі, розгляд якої постановлено здійснювати в порядку спрощеного позовного провадження в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
13 січня 2022 року з урахуванням п. 1 ч. 2 ст. 223 ЦПК України розгляд справи відкладено.
Фактичні обставини справи, встановлені судом, та зміст спірних правовідносин.
На обліку в Управлінні соціального захисту населення адміністрації Холодногірського району Харківської міської ради перебувала ОСОБА_2 яка є одержувачем тимчасової державної допомоги дітям на сина ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , батько якого, ОСОБА_1 .
Згідно норм Порядку, на підставі наданих ОСОБА_2 заяв про призначення усіх видів соціальної допомоги, компенсацій, субсидій та пільг (далі-заява), довідок Червонозаводського відділу державної виконавчої служби Харківського міського управління юстиції, Міжрайонного відділу державної виконавчої служби по Основ'янському та Слобідському районах міста Харків Головного територіального управління юстиції в Харківській області про те, що вона дійсно не отримувала на свою користь аліментів, що мали стягуватися з ОСОБА_1 згідно з виконавчим листом, виданим Ленінським районним судом м. Харкова 18.04.2012 № 2-2439/1 1 на утримання сина до досягнення ним повноліття в розмірі 400,00 гри. кожного місяця, починаючи з 19.10.201 1, ОСОБА_2 призначалася Управлінням тимчасова державна допомога дітям у період з 01.11.2012 по 31.12.2018.
На підставі заяви ОСОБА_2 про призначення допомоги від 09.11.2012, декларації про доходи та майновий стан, довідки Червонозаводського відділу державної виконавчої служби Харківського міського управління юстиції від 07.1 1.2012 № 19/50423 про неотримання аліментів ОСОБА_2 у період з 01.05.2012 по 31.10.2012, Управлінням 14.11.2012 прийнято рішення про призначення тимчасової допомоги на період з 01.1 1.2012 по 30.04.2013 у наступних розмірах: з 01.11.2012 по 30.11.2012 - 348,30 грн., з 01.12.2012 по 30.04.2013 - 359,10 грн. щомісяця.
У зв'язку із зміною прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку в автоматизованому режимі Обласним центром був здійснений перерахунок допомоги, встановлено розмір допомоги з 01.01.2013 по 30.04.2013 в сумі 363,00 грн. щомісяця.
На підставі заяви ОСОБА_2 про призначення допомоги від 27.05.2013, декларації про доходи та майновий стан, довідки Червонозаводського відділу державної виконавчої служби Харківського міського управління юстиції від 16.05.2013 № 13/19503 про неотримання аліментів ОСОБА_2 у період з 01.11,2012 по 30.04.2013, Управлінням 28.05.2013 прийнято рішення про призначення тимчасової допомоги па період з 01.05.2013 по 31.10.2013 у розмірі 363,00 грн, щомісячно.
На підставі заяви ОСОБА_2 про призначення допомоги від 12.11.2013, декларації про доходи та майновий стан, довідки Червонозаводського відділу державної виконавчої служби Харківського міського управління юстиції від 11.11.2013 № 13/52636 про неотримання аліментів ОСОБА_2 у період з Л.05.2013 по 31.10.2013, Управлінням 15.11.2013 прийнято рішення при призначення тимчасової допомоги на період з 01.11.2013 по 30.04.2014 у розмірі: з 01.1 1.2013 по 30.11.2013 - 363.00 грн., з 01.12.2013 по 30.04.2014 - 385,00 грн. щомісяця.
На підставі заяви ОСОБА_2 про призначення допомоги від 17.05.2014, декларації про доходи та майновий стан, довідки Червонозаводського відділу державної виконавчої служби Харківського міського управління юстиції від 13.05.2014 № 13/21147 про неотримання аліментів ОСОБА_2 у період з 01.11.2013 по 30.04.2014, Управлінням 19.05.2014 прийнято рішення про призначення тимчасової допомоги на період з 01.05.2014 по 31.10.2014 у розмірі 385,80 гри. щомісяця
На підставі заяви ОСОБА_4 про призначення допомоги від 14.11.2014, декларації! про доходи та майновий стан, довідки Червонозаводського відділу державної виконавчої служби Харківського міського управління юстиції від 13.11.2014 № 13-30/51423 про неотримання аліментів ОСОБА_2 у період з 01.05.2014 по 31.10.2014, Управлінням 17.11.2014 прийнято рішення про призначення тимчасової допомоги на період з 01.11.2014 по 30.04.2015 у розмірі 385,80 грн. щомісяця.
На підставі заяви ОСОБА_2 про призначення допомоги від 15.05.2015, декларації про доходи та майновий стан, довідки Червонозаводського відділу державної виконавчої служби Харківського міського управління юстиції від 14.05.2015 № 18768 про неотримання аліментів ОСОБА_2 у період з 01.11.2014 по 30.04.2015, Управлінням 18.05.2015 прийнято рішення про призначення тимчасової допомоги на період з 01.05.2015 по 31.10.2015 у розмірі 385,80 грн щомісяця.
На підставі заяви ОСОБА_2 про призначення допомоги від 13.11.2015, декларації про доходи та майновий стан, довідки Червонозаводського відділу державної виконавчої служби Харківського міського управління юстиції від 12.11.2015: № 47602 про неотримання аліментів ОСОБА_2 у період з 01.05.2015 по 31.10.2015, Управлінням 20.11.2015 прийнято рішення про призначення тимчасової допомоги на період з 01.11.2015 по 30.04.2016 у розмірі 436,50 грн. щомісяця.
У зв'язку із внесенням змін до Порядку постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.2015 № 1181 13.01.2016 в автоматизованому режимі Обласним центром було здійснено припинення допомоги з 01.01.2016.
За заявою ОСОБА_2 від 05.02.2016 допомогу не призначено, оскільки середньомісячний сукупний доход сім'ї в розрахунку на одну особу перевищував 50 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку.
До січня 2018 року ОСОБА_2 не зверталась до Управління для призначення допомоги.
На підставі заяви ОСОБА_2 про призначення допомоги від 26.01.2018, грації про доходи та майновий стан, довідки Міжрайонного відділу державної виконавчої служби по Основ'янському та Слобідському районах міста Харків головного територіального управління юстиції у Харківській області від 23.01.2018 № 48986 про неотримання аліментів ОСОБА_2 у період з 01.07.2017 по 31.12.2017, Управлінням 02.02.2018 прийнято рішення про призначення тимчасової допомоги на період з 01.01.2018 по 30.06.2018 у розмірі 451,00 грн. щомісяця.
На підставі заяви ОСОБА_2 про призначення допомоги від 16.07.2018, декларації про доходи та майновий стан, довідки Міжрайонного відділу державної виконавчої служби по Основ'янському та Слобідському районах міста Харків Головного територіального управління юстиції у Харківській області від 17.07.2018. № 46969 про неотримання аліментів ОСОБА_2 у період з 01.01.2018 по 30.06.2018, Управлінням 20.07.2018 прийнято рішення про призначення тимчасової допомоги на період з 01.07.2018 по 31.12.2018 у розмірі 374,63 грн. щомісяця.
У зв'язку із зміною прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку 26.11.2018 в автоматизованому режимі Обласним центром був здійснений перерахунок допомоги, встановлено розмір допомоги з 01.12.2018 по 31.12.2018 в сумі 416,13 грн.
Мотиви, з яких виходив суд, застосовані норми права та висновки суду.
Так, за приписами ч. 1 ст. 2 ЦПК України завданням цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави.
Відповідно до вимог ч. 1 ст. 4 ЦПК України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів.
Відповідно до ч. 1 ст. 13 ЦПК України суд розглядає цивільні справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
Згідно з положеннями ч. 1 ст. 76 ЦПК України доказами є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Відповідно до вимог ч. 1 ст. 77 ЦПК України, належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування.
Виходячи з ч. 1 ст. 81 ЦПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
На виконання статті 181 Сімейного кодексу України Постановою Кабінету Міністрів України від 22.02.2006 № 189 затверджено Порядок призначення та виплати тимчасової державної допомоги дітям, батьки яких ухиляються від сплати аліментів, не мають можливості утримувати дитину або місце проживання їх невідоме, який визначає механізм надання тимчасової державної допомоги дітям, батьки яких ухиляються від сплати аліментів, не мають можливості утримувати дитину або місце проживання (перебування) їх невідоме (далі - тимчасова допомога).
Відповідно до п. 6 Порядку для призначення тимчасової допомоги одержувач залежно від підстав, на яких призначається тимчасова допомога, подає до органу праці та соціального захисту населення за місцем проживання (перебування) довідку державної виконавчої служби, що підтверджує факт несплати аліментів одним з батьків протягом шести місяців, що передують місяцю звернення.
Згідно п. 12 Порядку, якщо виникла можливість стягнення аліментів з одного з батьків, виявлено, що один з батьків може утримувати дитину, або встановлено місце проживання (перебування) одного з батьків, у зв'язку з чим можливе стягнення з нього коштів на утримання дитини, орган соціального захисту населення у разі неповернення коштів добровільно в установлені строки вирішує питання про їх стягнення у судовому порядку. Стягнуті кошти зараховуються до державного бюджету.
Суд вважає, що відповідач, як боржник за судовим рішенням про стягнення аліментів, зобов'язаний повно і своєчасно сплачувати аліменти на утримання дитини, та у відповідності до вимог Закону України «Про виконавче провадження» мав повідомляти державного виконавця про здійснені перекази та міг перевірити правильність розрахунку заборгованості зі сплати аліментів в будь-який час і в разі незгоди з ним, оскаржити в установленому законом порядку.
Рішення про призначення тимчасової допомоги отримувачу аліментів були прийняті на підставі довідок про неотримання аліментів від відповідача, виданих ВДВС, надання яких є обов'язковим відповідно до вимог п. 6 Порядку.
Таким чином, відповідач у відповідності до положення Постанови КМУ від 22.02.2006 № 189 (п. 10), ч. 10 ст. 181 СК України зобов'язаний відшкодувати державі кошти витрачені на виплату тимчасової державної допомоги на дитину.
Дана допомога призначалася відповідно до Порядку призначення та виплати тимчасової допомоги на дітей, батьки яких ухиляються від сплати аліментів, не мають можливості утримувати дитину або місце проживання їх невідоме, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 22.02.2006 р. № 189 «Про затвердження Порядку призначення та виплати тимчасової державної допомоги дітям, батьки яких ухиляються від сплати аліментів, не мають можливості утримувати дитину або місце проживання їх невідоме» (із змінами) ( в редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин) (далі - Порядок № 189), у разі коли рішення суду про стягнення аліментів з одного з батьків не виконується у зв'язку з ухиленням від сплати аліментів, або місце проживання (перебування) одного з батьків не встановлено (п. 2 Порядку призначення).
Відповідно до пункту 2 Порядку № 189 тимчасова допомога призначається у разі, коли рішення суду про стягнення аліментів з одного з батьків не виконується у зв'язку з ухиленням від сплати аліментів або відсутністю у боржника коштів та іншого майна, на які за законом може бути звернено стягнення; стосовно одного з батьків здійснюється кримінальне провадження або він перебуває на примусовому лікуванні, у місцях позбавлення волі, якого визнано в установленому порядку недієздатним, а також перебуває на строковій військовій службі; місце проживання (перебування) одного з батьків не встановлено.
Відповідно до пункту 5 Порядку № 189 тимчасова допомога призначається та виплачується за місцем проживання (перебування) одного з батьків, який утримує дитину (далі - одержувач), управліннями праці та соціального захисту населення районних, районних у мм. Києві та Севастополі держадміністрацій, структурними підрозділами з питань соціального захисту населення виконавчих органів міських, районних у містах (у разі створення) рад (далі - органами соціального захисту населення).
Тимчасова допомога призначається кожні шість місяців починаючи з місяця, в якому подано заяву з усіма необхідними документами (пункт 7 Порядку № 189). Тимчасова допомога надається на дітей у розмірі, що дорівнює різниці між 50 відсотками прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців (пункт 8 Порядку № 189).
Відповідно до пункту 7 Порядку призначення, допомога призначається кожні шість місяців починаючи з місяця, в якому подані усі необхідні документи, але не більше ніж по місяць досягнення дитиною 18-річного віку включно.
Відповідно до частин 8 та 9 статті 181 Сімейного кодексу України якщо місце проживання чи перебування батьків невідоме, або вони ухиляються від сплати аліментів, або не мають можливості утримувати дитину, дитині призначається тимчасова державна допомога з урахуванням матеріального стану сім'ї, у якій виховується дитина. Порядок призначення та виплати тимчасової державної допомоги, її розмір визначається Кабінетом Міністрів України.
Частиною 10 статті 181 Сімейного кодексу України встановлено, що суми наданої дитині тимчасової державної допомоги підлягають стягненню з платника аліментів до Державного бюджету України у судовому порядку.
З аналізу встановлених обставин, відповідно вказаних вимог закону, суд вважає, що сплачена допомога на утримання неповнолітньої дитини підлягає стягненню з відповідача до державного бюджету, а позов задоволенню у повному обсязі.
Щодо судових витрат.
Питання про розподіл судових витрат суд вирішує відповідно до вимог ст. 141 ЦПК України, а саме - судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
Питання про розподіл судових витрат між сторонами суд вирішує відповідно до положень ст. 141 ЦПК України.
За частиною першою ст. 141 ЦПК України, судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
Позивачем за подання до суду позову сплачено судовий збір в розмірі 2 270,00 грн., який, з урахуванням задоволення позовних вимог у повному обсязі, підлягає стягненню з відповідача на його користь.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 4, 5, 13, 76-81, 133, 141, 265 ЦПК України, ст. ст. 15, 16, 1166 ЦК України, суд
Позов Управління соціального захисту населення адміністрації Холодногірського району Харківської міської ради - задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) на користь Управління соціального захисту населення адміністрації Холодногірського району Харківської міської ради (ЄДРПОУ 03196647) кошти тимчасової державної допомоги дітям в сумі 19543 (дев'ятнадцять тисяч п'ятсот сорок три) гривні 48 копійок.
Стягнути з ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) на користь Управління соціального захисту населення адміністрації Холодногірського району Харківської міської ради (ЄДРПОУ 03196647) судовий збір в сумі 2270 (дві тисячі двісті сімдесят) гривень 00 копійок.
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано відповідачем протягом тридцяти днів з дня складення рішення суду.
Заочне рішення може бути оскаржене позивачем протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення або з дня складення повного судового рішення у разі оголошення вступної та резолютивної частини рішення або розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Роз'яснити, що під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), суд за заявою учасників справи та осіб, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, інтереси та (або) обов'язки (у разі наявності у них права на вчинення відповідних процесуальних дій, передбачених цим Кодексом), поновлює процесуальні строки, встановлені нормами цього Кодексу, якщо визнає причини їх пропуску поважними і такими, що зумовлені обмеженнями, впровадженими у зв'язку з карантином. Суд може поновити відповідний строк як до, так і після його закінчення.
Суд за заявою особи продовжує процесуальний строк, встановлений судом, якщо неможливість вчинення відповідної процесуальної дії у визначений строк зумовлена обмеженнями, впровадженими у зв'язку з карантином.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Червонозаводський районний суд м. Харкова.
Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених цим Кодексом, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.
З інформацією щодо тексту судового рішення учасники справи можуть ознайомитися за веб-адресою Єдиного державного реєстру судових рішень: http://www.reyestr.court.gov.ua.
позивач: Управління соціального захисту населення адміністрації Холодногірського району Харківської міської ради, місцезнаходження: 61052, м. Харків, вул. Благовіщенська, буд. 34.
відповідач: ОСОБА_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 .
У зв'язку із перебуванням судді у нарадчій кімнаті у справі № 646/5248/21, повне судове рішення складено та підписано 22 лютого 2022 року.
Суддя - Ю.Ю. Власова