Постанова від 21.02.2022 по справі 380/11815/21

ВОСЬМИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21 лютого 2022 рокуЛьвівСправа № 380/11815/21 пров. № А/857/22187/21

Восьмий апеляційний адміністративний суд в складі:

Головуючого судді: Гудима Л.Я.,

суддів: Довгополова О.М., Святецького В.В.,

розглянувши в порядку письмового провадження у м. Львові апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Львівського окружного адміністративного суду від 01 грудня 2021 року, головуючий суддя - Кравців О.Р., ухвалене у м. Львові, у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправною відмову, зобов'язання вчинити дії,-

ВСТАНОВИВ:

В липні 2021 року позивач - ОСОБА_1 звернувся в суд з позовом до ГУПФУ у Львівській області, в якому з урахуванням заяви про зміну предмета позову просив визнати протиправною відмову Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області здійснити перерахунок ОСОБА_1 пенсійного забезпечення, а саме врахувавши при обчисленні останнього індексації грошового забезпечення; зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області перерахувати на підставі довідки про розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення від 27.05.2021 року №138 та виплатити ОСОБА_1 пенсію з 01.06.2020 року (з врахуванням раніше виплачених сум), з урахуванням індексації грошового забезпечення.

В обґрунтування своїх позовних вимог посилався на те, що при нарахуванні пенсії позивачу не було враховано суму індексації грошового забезпечення, оскільки остання не була зазначена у довідці про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення.

Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 01 грудня 2021 року в задоволенні адміністративного позову відмовлено.

Не погоджуючись з вищезазначеним рішенням суду першої інстанції, ОСОБА_1 оскаржив його в апеляційному порядку, який, покликаючись на неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи, недоведеність обставин, що мають значення для справи, які суд першої інстанції вважає встановленими, порушення судом норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи, просить суд апеляційної інстанції скасувати рішення суду першої інстанції та прийняти нову постанову, якою адміністративний позов задовольнити.

Свою апеляційну скаргу обґрунтовує тим, що відмовляючи в задоволенні адміністративного позову суд попередньої інстанції порушив його права, захищені статтею 13 Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод, а саме - право на ефективний засіб правового захисту в національному органі.

На підставі пункту 1 частини 1 статті 311 КАС України розгляд справи проводиться в порядку письмового провадження.

Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги у їх сукупності, колегія суддів дійшла переконання, що подана апеляційна скарга підлягає задоволенню, виходячи з наступних підстав.

Як встановлено судом першої інстанції та підтверджується матеріалами справи, ОСОБА_1 проходив військову службу в Збройних Силах України, є особою з інвалідністю третьої групи внаслідок війни, що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_1 від 24.10.2018 року.

Наказом начальника Головного управління персоналу - заступника начальника Генерального штабу Збройних Сил України (по особовому складу) від 05.10.2018 року №293 ОСОБА_1 звільнено з військової служби у запас за станом здоров'я; наказом командира військової частини НОМЕР_2 від 22.10.2018 року №221 з 22.10.2018 року виключено із списків особового складу частини та всіх видів забезпечення.

22.01.2020 року Львівський окружний адміністративний суд прийняв рішення №1.380.2019.005026, яке 03.06.2020 року набрало законної сили, яким задовольнив частково позов ОСОБА_1 ; визнав протиправними дії військової частини НОМЕР_2 щодо неправильного нарахування та невиплати ОСОБА_1 індексації грошового забезпечення за період з 01.01.2014 по 22.10.2018 у повному обсязі; зобов'язав військову частину НОМЕР_2 донарахувати та виплатити ОСОБА_1 індексацію грошового забезпечення за період з 01.01.2014 по 22.10.2018, з врахуванням проведеної виплати.

У зв'язку з тим, що сума індексації грошового забезпечення не була включена до довідки про додаткові види грошового забезпечення, які впливають на обчислення пенсії, 24.07.2020 року позивач звернувся до ВЧ НОМЕР_2 про видачу уточнюючої (оновленої) довідки із включенням до неї зазначеної суми.

ВЧ НОМЕР_2 листом №10/3721 від 11.08.2020 року надала відповідь, відповідно до якої сума індексації не входить до переліку додаткових видів грошового забезпечення військовослужбовців із яких проводиться обчислення пенсії.

Не погоджуючись з відмовою ОСОБА_1 звернувся до суду.

Рішенням від 23.11.2020 року у справі №380/6825/20, яке набрало законної сили, Львівський окружний адміністративний суд частково задовольнив вимоги ОСОБА_1 ; зобов'язав Військову частину НОМЕР_2 підготувати та подати до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 з урахуванням індексації грошового забезпечення за період з березня 2018 року по жовтень 2018 року, для проведення перерахунку основного розміру його пенсії.

На підставі заяви позивача від 24.05.2021 року ВЧ НОМЕР_2 виготовлено та видано йому довідку про розмір грошового забезпечення з врахуванням індексації грошового забезпечення за період з березня 2018 року по жовтень 2018 року.

31.05.2021 року ОСОБА_1 звернувся до ГУПФУ у Львівській області із заявою щодо здійснення перерахунку пенсії на підставі довідки про розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення від 27.05.2021 року №138 та щодо проведення її виплати з 22.10.2018 року (з урахуванням раніше виплачених сум), із урахуванням індексації грошового забезпечення.

Листом від 25.06.2021 року №7788-6598/А-52/8-1300/21 відповідач повідомив про те, що чинним законодавством не передбачено індивідуального перерахунку пенсій військовослужбовцям за їхньою заявою та згідно з долученими документами.

Вважаючи відмову протиправною позивач звернувся до суду з цим позовом.

Відмовляючи в задоволенні адміністративного позову, суд першої інстанції виходив з того, що позивач передчасно звернувся до суду, не дотримавшись обов'язкової процедури особистого звернення до територіального органу ПФУ з заявою про перерахунок пенсії з наданням пенсійному органу документів в підтвердження підстав для перерахунку пенсії та її виплати з 01.06.2020 року.

Такі висновки суду першої інстанції не відповідають фактичним обставинам справи, виходячи з наступного.

Частина 1 статті 9 Закону №2011-XII “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей” визначає, що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.

Відповідно до ч. 2 ст. 9 Закону №2011-ХІІ, до складу грошового забезпечення входять: - посадовий оклад, оклад за військовим званням; - щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); - одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця. Грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону (ч.3 ст.9 Закону №2011-ХІІ).

Статтею 43 Закону №2262-XII “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” передбачено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до частин першої та другої статті 63 Закону №2262-XII, перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.

Частина 18 статті 43 Закону №2262-XII встановлює, що у разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку.

Відповідно до ч. 3 ст. 51 Закону №2262-XII, перерахунок пенсій у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів ПФУ та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Тобто, на час звернення позивача до відповідача із заявою про перерахунок пенсії на підставі оновленої довідки, діяв Порядок №45, згідно з пунктом 3 якого на підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України. Довідки видаються державним органом, з якого особу було звільнено із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.

Питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, регулює відповідний Порядок, затверджений Постановою правління Пенсійного фонду України 30.01.2007 року №3-1, зареєстрований в Міністерстві юстиції України 15 лютого 2007 року за №135/13402.

Відповідно до пункту 24 наведеного Порядку, про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом п'яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток №5). Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п'ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.

Тотожні за змістом положення щодо процедури перерахунку раніше призначених пенсій військовослужбовців у разі зміни розміру їх грошового забезпечення містяться у пунктах 2, 3 Порядку №45.

Таким чином, підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком №45, повідомляють орган Пенсійного фонду України.

Матеріалами справи підтверджено, що на підставі заяви позивача від 24.05.2021 року ВЧ НОМЕР_2 виготовлено та видано йому довідку про розмір грошового забезпечення з врахуванням індексації грошового забезпечення за період з березня 2018 року по жовтень 2018 року.

31.05.2021 року ОСОБА_1 звернувся до ГУПФУ у Львівській області із заявою щодо здійснення перерахунку пенсії на підставі довідки про розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення від 27.05.2021 року №138 та щодо проведення її виплати з 22.10.2018 року (з урахуванням раніше виплачених сум), із урахуванням індексації грошового забезпечення.

Таким чином, у відповідача виник обов'язок щодо проведення перерахунку пенсії позивача на підставі оновленої довідки.

При цьому, суд апеляційної інстанції зазначає, що позивач звернувся до відповідача із заявою щодо здійснення перерахунку пенсії та щодо проведення її виплати з 22.10.2018 року (з урахуванням раніше виплачених сум), із урахуванням індексації грошового забезпечення.

Підставою для відмови в проведенні перерахунку було лише те, що чинним законодавством не передбачено індивідуального перерахунку пенсій військовослужбовцям за їхньою заявою та згідно з долученими документами.

При цьому, зміна позовних вимог щодо здійснення перерахунку та виплати з 01.06.2020 року охоплює період первинних вимог адміністративного позову.

Звернення позивачем до відповідача із заявою про перерахунок його пенсії та її виплату з 01.06.2020 року не призведе до захисту його порушеного права та в майбутньому виникне необхідність звернення із таким же адміністративним позовом.

Аналізуючи вищенаведені норми чинного законодавства та обставини справи, колегія суддів дійшла висновку про те, що відповідачем не доведено правомірності дій щодо відмови у здійсненні обчислення і перерахунку пенсії позивачу на підставі оновленої довідки, а судом попередньої інстанції вказаним обставинам не надано належної оцінки.

Відповідно до ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

З огляду на вищевикладене, доводи апеляційної скарги є суттєвими і складають підстави для висновку про порушення судом норм матеріального і процесуального права, висновки, викладені у рішенні суду першої інстанції не відповідають обставинам справи, через що судове рішення підлягає скасуванню з прийняттям нового, яким адміністративний позов слід задовольнити.

Керуючись ст.ст. 243, 308, 311, 315, 317, 321, 322, 325, 328 КАС України, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 задовольнити, рішення Львівського окружного адміністративного суду від 01 грудня 2021 року у справі №380/11815/21 - скасувати та прийняти нову постанову, якою адміністративний позов задовольнити.

Визнати протиправною відмову Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області здійснити перерахунок ОСОБА_1 пенсійного забезпечення, а саме врахувавши при обчисленні останнього індексацію грошового забезпечення.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області перерахувати на підставі довідки про розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення від 27.05.2021 року №138 та виплатити ОСОБА_1 пенсію з 01.06.2020 року (з врахуванням раніше виплачених сум), з урахуванням індексації грошового забезпечення.

Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття та касаційному оскарженню не підлягає, крім випадків, передбачених пунктом другим частини п'ятої статті 328 КАС України, шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Головуючий суддя Л. Я. Гудим

судді О. М. Довгополов

В. В. Святецький