22.02.2022 227/508/22
22 лютого 2022 року м. Добропілля
Добропільський міськрайонний суд Донецької області у складі:
Головуючого судді Левченка А.М.,
за участю секретаря судового засідання Черкасової О.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку окремого провадження цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , представник заявника: ОСОБА_2 , заінтересована особа: Костянтинівський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Краматорському районі Донецької області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Харків), про встановлення факту народження,-
18 лютого 2022 року від ОСОБА_1 , представник позивача: ОСОБА_2 , заінтересована особа: Костянтинівський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Краматорському районі Донецької області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Харків), надійшла заява про встановлення факту народження ІНФОРМАЦІЯ_1 дитини жіночої статті ОСОБА_3 , у м.Харцизьк, Донецької області, Україна, матір'ю якої є ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , громадянка України, батьком є ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , громадянин України.
В обґрунтування своїх вимог заявник посилається на те, що в м.Харцизьк, народилася дитина жіночої статі від батьків, які перебувають у шлюбі: ОСОБА_1 та ОСОБА_4 . Шлюб зареєстровано відповідно до копії свідоцтва про шлюб від 25.1.2008 року, серія НОМЕР_1 , видане відділом реєстрації актів цивільного стану Харцизького міського управління юстиції Донецької області. Оскільки дитина народилася на тимчасово окупованій території України, документи, що підтверджують факт народження дитини видані медичними закладами та установами, що знаходяться на території непідконтрольній державній владі України, а тому є недійсними. У зв'язку з цим, у заявника існують об'єктивні перешкоди для реєстрації такого факту народження його дитини на підконтрольній території України. Встановлення судом факту народження необхідно заявнику для подальшої реєстрації цього факту в органах реєстрації актів цивільного стану та отримання відповідного документу - свідоцтва про народження, згідно чинного законодавства України.
Заявник у судове засідання не з'явився підтримав свої позовні вимоги, просив задовольнити їх у повному обсязі, підтвердив факт народження дитини ІНФОРМАЦІЯ_1 , в пологовому відділені м.Харцизьк, Донецької області. Представник заявника, яка діє на підставі довіреності № 61АА8677560, виданої 22.01.2022 року в Ростовській області, Неклиновському районі, с.Покровське, в якій зазначено, що громадянин України ОСОБА_1 вповноважує громадянку України ОСОБА_2 , представляти його інтереси у всіх органах влади, організаціях, в тому числі в місцевих, адміністративних, окружних, апеляційних судах, зі всіма правами наданими позивачу, відповідачу, третій особі, заявнику, заінтересованій особі захиснику. Представляти інтереси ОСОБА_1 у відділі РАЦС України з питань отримання свідоцтва про народження на ім'я ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , надаю право отримувати необхідні довідки, посвідчення і документи, подавати від його імені заяви, ставити підпис за нього і здійснювати дії пов'язані з виконанням цього доручення. Довіреність видана на строк 3 року, з забороною на передачу повноважень по ній іншим особам. ОСОБА_2 подала до суду заяву про розгляд справи без її участі.
Представник заінтересованої особи Костянтинівський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Краматорському районі Донецької області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Харків), не з'явився в судове засідання, звернувся до суду із заявою про розгляд справи без участі його представника.
Суд, розглянувши справу у межах заявлених вимог, дослідивши письмові документальні докази, представлені в обґрунтування заяви, беручи до уваги пояснення заявника, вважає, що подана заява підлягає задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до ч. 1 ст. 317 ЦПК України, з заявами про встановлення факту народження особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, може бути подана батьками, родичами, їхніми представниками або іншими законними представниками дитини до будь-якого суду за межами такої території України незалежно від місця проживання заявника.
Судом встановлено, що заявник ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_3 , перебуває в зареєстровано шлюбі з ОСОБА_4 ( ОСОБА_5 в дівоцтві), ІНФОРМАЦІЯ_2 , що підтверджується долученою до матеріалів справи копією свідоцтва про шлюб серії НОМЕР_1 від 25.10.2008 року, виданого відділом реєстрації актів цивільного стану Харцизького міського управління юстиції Донецької області, про що в Книзі реєстрації шлюбів зроблено відповідний актовий запис № 374.(а.с.14).
На підтвердження факту народження дитини, заявником додано до заяви копії документів, що підтверджують факт народження дитини на території непідконтрольній державній владі України: копія медичного свідоцтва про народження від 25.09.2021 року №1969 (а.с.15); копія обмінної карти, пологового відділення лікарні, талон №2 від 28.09.2021 року (а.с.16), копія обмінної карти, пологового відділення лікарні, талон № 3 (а.с.17), довідка від 25.09.2021 року (а.с.19), довідка про склад сім'ї від 14.01.2022 року №242, копія свідоцтва про народження дитини від 05.10.2021 року НОМЕР_2 , що видані медичними закладами, органами реєстрації та іншими органами (установами), що знаходяться на території непідконтрольній державній владі України. Встановлення факту народження необхідно для подальшої реєстрації цього факту в органах реєстрації актів цивільного стану та отримання відповідного документу - свідоцтва про народження, згідно чинного законодавства України. Кольорові світлини, на яких зображена вагітною ОСОБА_4 (а.с.21), та разом з новонародженою дитиною ОСОБА_3 (а.с.22).
Листом від 22.02.2022 року № 22.17-13/ Костянтинівського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Краматорському районі Донецької області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Харків), підтримує позовні вимоги заявника і одночасно повідомляє, що за результатами перевірки в Державному реєстрі актів цивільного стану громадян актового запису про народження дитини ІНФОРМАЦІЯ_1 у громадянки ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 - не виявлено.
Відповідно до листа Добропільського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Покровському районі Донецької області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків) №15/212/13/22/22 від 19.02.2022 року, актовий запис про народження ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , батьками якої є ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , та ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , в архіві не виявлено. Також перевірку проведено у Державному реєстрі актів цивільного стану громадян.
Надаючи правову кваліфікацію викладеним обставинам, суд виходить з наступного.
Відповідно до п.5 ч.2 ст.293 ЦПК України суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.
Відповідно до п. 7 ч. 1 ст. 315 ЦПК України суд розглядає справи про встановлення факту народження особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту народження.
Відповідно до ст.13 Закону України «Про реєстрацію актів цивільного стану» підставою для проведення державної реєстрації народження дитини є визначені центральним органом виконавчої влади у сфері охорони здоров'я документи, що підтверджують факт народження. За відсутності документа закладу охорони здоров'я або медичної консультаційної комісії, що підтверджує факт народження, підставою для проведення державної реєстрації актів цивільного стану є рішення суду про встановлення факту народження.
За приписами ч. 1 ст. 294 ЦПК України, під час розгляду справ окремого провадження суд зобов'язаний роз'яснити учасникам справи їхні права та обов'язки, сприяти у здійсненні та охороні гарантованих Конституцією і законами України прав, свобод чи інтересів фізичних або юридичних осіб, вживати заходів щодо всебічного, повного і об'єктивного з'ясування обставин справи.
Відповідно до ч. ч. 2, 3 ст.9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом. Будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків.
Враховуючи викладене, копія медичного свідоцтва про народження №1969 від 25.09.2021 року, копія свідоцтва про народження серії НОМЕР_2 від 05.10.2021 року, копія обмінної карти, пологового відділення лікарні, талон №2 від 28.09.2021 року (а.с.16), копія обмінної карти, пологового відділення лікарні, талон № 3 (а.с.17), довідка від 25.09.2021 року (а.с.19), довідка про склад сім'ї від 14.01.2022 року № 242, копії яких надані представником заявника є недійсними і не створюють правових наслідків.
Втім, згідно консультативного висновку «Юридичні наслідки для держав щодо триваючої присутності Південної Африки у Намібії» від 21 червня 1971 року Міжнародного суду ООН документи, видані окупаційною владою, повинні визнаватися, якщо їх невизнання веде за собою серйозні порушення або обмеження прав громадян.
Суд приймає до уваги і практику Європейського суду з прав людини (ЄСПЛ), яка відповідно до ст. 17 Закону України від 23.02.2006 року № 3477-IV «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» має застосовуватися при розгляді справ як джерело права. Так, під час розгляду справ проти Туреччини (зокрема, "Loizidou v. Turkey", "Cyprus v. Turkey"), проти Молдови та Росії (зокрема, "Mozerv/ the Republic of Moldova and Russia", "Ilascuand Others v. Moldova and Russia"), грунтуючись на Консультативному висновку Міжнародного суду (ООН) у справі Намібії (Namibia case), ЄСПЛ наголосив, що першочерговим завданням щодо прав, передбачених Конвенцією, завжди має бути їх ефективна захищеність на території всіх Договірних Сторін, навіть якщо частина цієї території знаходиться під ефективним контролем іншої Договірної Сторони. Такий висновок ЄСПЛ слід розуміти в контексті сформульованого у згаданому Консультативному висновку Міжнародного суду (ООН) у справі Намібії так званого «намібійського винятку», який є винятком із загального принципу щодо недійсності актів, у тому числі нормативних, які видані владою не визнаного на міжнародному рівні державного утворення. Зазначений виняток полягає в тому, що не можуть визнаватися недійсними всі документи, видані на окупованій території, оскільки це може зашкодити правам мешканців такої території. Зокрема, недійсність не може бути застосована до таких дій, як, наприклад, реєстрація народжень, смертей і шлюбів, невизнання яких може завдати лише шкоди особам, які проживають на такій території. Застосовуючи «намібійський виняток» у справі "Cyprus v. Turkey", ЄСПЛ, зокрема, зазначив, що виходячи з інтересів мешканців, що проживають на окупованій території, треті держави та міжнародні організації, особливо суди, не можуть просто ігнорувати дії фактично існуючих на такій території органів влади. Протилежний висновок означав би цілковите нехтування всіма правами мешканців цієї території при будь-якому обговоренні їх у міжнародному контексті, а це становило б позбавлення їх наймінімальніших прав, що їм належать.
Таким чином, документи, видані органами та установами (зокрема, закладами охорони здоров'я), що знаходяться на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, як виняток можуть братись до уваги судом та оцінюватись разом із іншими доказами в їх сукупності та взаємозв'язку, зокрема, під час розгляду справ у порядку статті 317 ЦПК України.
Як встановлено ч. 3 ст. 2 Закону України «Про особливості державної політики із забезпечення державного суверенітету України на тимчасово окупованих територіях у Донецькій та Луганській областях», діяльність збройних формувань Російської Федерації та окупаційної адміністрації Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, що суперечить нормам міжнародного права, є незаконною, а будь-який виданий у зв'язку з такою діяльністю акт є недійсним і не створює жодних правових наслідків, крім документів, що підтверджують факт народження або смерті особи на тимчасово окупованих територіях у Донецькій та Луганській областях, які додаються відповідно до заяви про державну реєстрацію народження особи та заяви про державну реєстрацію смерті особи.
З урахуванням викладеного, оцінивши надані заявником медичні документи, видані закладами охорони здоров'я, що знаходяться на тимчасово окупованій території України, світлини дитини та матері, які у їх сукупності підтверджують факт народження, приймаючи до уваги наявність об'єктивних перешкод для проведення державної реєстрації факту народження та з метою захисту прав і свобод заявника, суд прийшов до висновку про необхідність задоволення заяви про встановлення факту народження, оскільки в даному випадку це єдиний спосіб зареєструвати факт народження та отримати свідоцтво про народження, видане державним органом України.
Згідно ч. 2 ст. 319 ЦПК України, рішення суду про встановлення факту, який підлягає реєстрації в органах державної реєстрації актів цивільного стану або нотаріальному посвідченню, не замінює собою документів, що видаються цими органами, а є тільки підставою для одержання зазначених документів.
Встановлення даного факту, що має юридичне значення, необхідно заявнику для державної реєстрації народження його дитини.
На підставі викладеного, а також враховуючи те, що законом не передбачено іншого порядку встановлення цього факту, суд приходить до висновку про задоволення заяви про встановлення факту народження дитини ІНФОРМАЦІЯ_1 , у м.Харцизьк, Донецької області, Україна, дитини жіночої статі, від матері - ОСОБА_4 ( ОСОБА_5 в дівоцтві), ІНФОРМАЦІЯ_2 , громадянки України та батька - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , громадянина України,що надасть можливість заявнику отримати свідоцтво про народження, видане відповідним державним органом України.
Рішення про встановлення факту, що має юридичне значення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для органів, які реєструють такі факти або оформлюють права, що виникають у зв'язку із встановленим судом фактом.
В разі встановлення у судовому порядку факту реєстрації акту громадянського стану орган державної реєстрації актів громадянського стану провадить відповідний запис на підставі рішення суду.
Відповідно до ч. 4 ст. 317 ЦПК України, ухвалене судом рішення у справах про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, підлягає негайному виконанню.
Рішення у справах про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, може бути оскаржено в загальному порядку, встановленому цим Кодексом. Оскарження рішення не зупиняє його виконання.
Керуючись ст.17 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану», ст. ст.12, 81, 263-265, 293, 317, 352, 354,355 Цивільного процесуального кодексу України суд,-
Заяву ОСОБА_1 , представник заявника: ОСОБА_2 , заінтересована особа: Костянтинівський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Краматорському районі Донецької області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Харків), про встановлення факту народження - задовольнити.
Встановити факт народження дитини жіночої статі ІНФОРМАЦІЯ_1 , у м.Харцизьк, Донецької області, Україна, від матері - ОСОБА_4 ( ОСОБА_5 в дівоцтві), ІНФОРМАЦІЯ_2 , громадянки України та батька - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , громадянина України.
Рішення суду підлягає негайному виконанню, оскарження рішення не зупиняє його виконання.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до Донецького апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Учасник справи, якому повне рішення або ухвала суду не були вручені у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Копію рішення невідкладно надіслати до органу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем ухвалення рішення для державної реєстрації народження особи.
Відомості про учасників справи згідно п. 4 ч. 5 ст.265 ЦПК України:
Заявник: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , паспорт серія НОМЕР_3 , виданий Харцизьким МВ УМВС України в Донецькій області, 07.12.1999 року, місце проживання зареєстровано за адресою: АДРЕСА_1 , РНОКПП - НОМЕР_4 .
Представник заявника, яка діє на підставі довіреності №61АА8677560 від 22.01.2022 року: ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , паспорт серія НОМЕР_5 , виданий Київським РВ ДМУ УМВС України в Донецькій області, 26.03.2008 року, РНОКПП - НОМЕР_6 , місце проживання зареєстровано за адресою згідно паспорту: АДРЕСА_2 , фактичне місце проживання/перебування: АДРЕСА_3 (згідно довідки від 21.12.2019 року № 1425-5000249190, про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи).
Заінтересована особа:Костянтинівський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Краматорському районі Донецької області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Харків), код ЄДРПОУ 44468751, місцезнаходження: 85114, Донецька область, м. Костянтинівка, вул.Театральна, 5.
Суддя А.М. Левченко