Cправа № 127/24365/21
Провадження № 1-кс/127/10852/21
Іменем України
21 лютого 2022 року м. Вінниця
Вінницький міський суд Вінницького області в складі
слідчого судді: ОСОБА_1 ,
секретар судового засідання: ОСОБА_2 ,
за участю:
заявника: ОСОБА_3 , його захисника: адвоката ОСОБА_4 ,
прокурора: ОСОБА_5
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Вінниці в залі суду в режимі відеоконференції скаргу ОСОБА_3 на бездіяльність уповноважених осіб Вінницької обласної прокуратури, яка полягає у невнесенні відомостей про вчинення кримінального правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань за заявою (повідомленням) ОСОБА_3 адресованою Президенту України, яка отримана Офісом Генерального прокурора 17.08.2021 (вх. №191546-21) та спрямована для розгляду по суті до Вінницької обласної прокуратури, -
ОСОБА_3 звернувся до суду зі скаргою, в якій просив зобов'язати уповноважену особу Вінницької обласної прокуратури внести відомості про кримінальне правопорушення до ЄРДР за заявою (повідомленням) ОСОБА_3 .
Скарга мотивована тим, що Вінницькою обласною прокуратурою допущено бездіяльність, яка полягає у невнесенні до Єдиного реєстру досудових розслідувань відомостей про вчинення кримінального правопорушення посадовими особами ДУ «Вінницька установа виконання покарань (№1)», за заявою (повідомленням) ОСОБА_3 адресованою Президенту України, яка отримана Офісом Генерального прокурора 17.08.2021 (вх. №191546-21) та спрямована для розгляду по суті до Вінницької обласної прокуратури.
09 вересня 2021 року заявнику була надана відповідь, що відомості про кримінальне правопорушення, яке зазначене у його заяві, всупереч вимогам КПК України, не були внесені до ЄРДР.
Враховуючи, що вимоги ч. 1 ст. 214 КПК України не виконані, ОСОБА_3 звернувся до суду з даною скаргою.
В судовому засіданні заявник та його захисник - адвокат ОСОБА_4 вимоги скарги підтримали, просили їх задовольнити.
Представник Вінницької обласної прокуратури - прокурор ОСОБА_5 заперечувала, щодо поданої скарги, посилаючись на те, що звернення ОСОБА_3 розглянуте, у встановлений законом строк надано відповідь заявнику та з поданої заяви не вбачається ознак складу кримінального правопорушення. Крім того, прокурор зазначила, що аналогічна заява була подана заявником до Офісу Президента України, та в подальшому по такій заяві були внесенні відомості на підставі ухвали Вінницького міського суду Вінницької області від 20.12.2021 (справа №127/28939/21).
Відповідно до частини четвертої статті 107 КПК України фіксування за допомогою технічних засобів кримінального провадження під час розгляду питань слідчим суддею, крім вирішення питання про проведення негласних слідчих (розшукових) дій, та в суді під час судового провадження є обов'язковим. У разі неприбуття в судове засідання всіх осіб, які беруть участь у судовому провадженні, чи в разі, якщо відповідно до положень цього Кодексу судове провадження здійснюється судом за відсутності осіб, фіксування за допомогою технічних засобів кримінального провадження в суді не здійснюється.
Враховуючи вищенаведене, судовий розгляд здійснювався за фіксації процесу технічними засобами.
Заслухавши пояснення заявника ОСОБА_3 , його захисника адвоката ОСОБА_4 , прокурора, дослідивши матеріали скарги, суд дійшов висновку про відсутність підстав для її задоволення, з огляду на таке.
Відповідно до пункту 1 частини першої статті 303 КПК України на досудовому провадженні можуть бути оскаржені такі рішення, дії чи бездіяльність слідчого, дізнавача або прокурора, а саме бездіяльність слідчого, дізнавача або прокурора, яка полягає у невнесенні відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань після отримання заяви чи повідомлення про кримінальне правопорушення. Правом на оскарження наділені, зокрема, заявник та потерпілий, чи їх представник.
Як вбачається з матеріалів справи ОСОБА_3 звернувся до Президента України із заявою-повідомленням про скоєння злочину працівниками Державної Установи «Вінницька установа виконання покарань (№1)».
Заява мотивована тим, що працівниками Державної установи «Вінницька установа виконання покарань (№1)» вчиняються кримінальні правопорушення відносно ОСОБА_3 , а саме: позбавлення його належного харчування; позбавлення права на прогулянку; не надання права на судовий захист; не вручення судових повісток; не надання документів по справах; не виконання судових рішень; позбавлення права користування телефоном; позбавлення права користування планшетом; безпідставного заковування у кайданки; безпідставного поміщення у карцер; нанесення йому тілесних ушкоджень; не надання можливості на повноцінний сон; катування та фізичного знищення.
У вказаній заяві заявник зазначав, що посадові особи Вінницької обласної прокуратури та слідчі ДБР, покривають злочинні дії працівників ДУ «Вінницька установа виконання покарань (№1)», не виконують рішення суду, а саме: ухвалу Вінницького міського суду Вінницької області від 04.02.2021 у справі №127/24219/20; ухвалу Вінницького міського суду Вінницької області від 27.01.2021 у справі №127/5067/20; ухвалу Вінницького міського суду Вінницької області від 05.01.2021 у справі №127/5071/20; ухвалу Хмельницького міськрайонного суду від 17.12.2020 у справі №686/21434/20; ухвалу Хмельницького міськрайонного суду від 25.01.2021 у справі №686/20054/20; ухвалу Вінницького міського суду Вінницької області від 04.02.2021 у справі №127/28575/20; ухвалу Хмельницького міськрайонного суду від 02.04.2021 у справі №686/12957/20; ухвалу Вінницького міського суду Вінницької області від 02.12.2020 у справі №127/21087/20; ухвалу Вінницького міського суду Вінницької області від 01.11.2020 у справі №127/21433/20; ухвалу Вінницького міського суду Вінницької області від 13.11.2020 у справі №127/22461/20; ухвалу Вінницького міського суду Вінницької області від 14.05.2018 у справі №127/23252/17; ухвалу Вінницького міського суду Вінницької області від 18.12.2018 у справі №127/12949/18; щодо вчинення кримінальних правопорушень за ст. 382, ст. 364, ст. 365 КК України, та не вносять до ЄРДР відомості про вчинення працівниками Державної установи «Вінницька установа виконання покарань (№1)» кримінальних правопорушень.
Як вбачається із матеріалів доданих до клопотання, дану заяву, яка була направлена до Офісу Президента України, було перенаправлено до Офісу Генерального прокурора (вх. №191546-21 від 17.08.2021) та супровідним листом Офісу Генерального прокурора від 20.08.2021 за №31/3/2-84879ВИХ-21 було направлено до для розгляду по суті до Вінницької обласної прокуратури.
31 серпня 2021 року виконувачем обов'язків начальника відділу Вінницької обласної прокуратури ОСОБА_6 заявнику ОСОБА_3 було направлено лист №31-1232-16, яким повідомлено останнього про те, що Вінницькою обласною прокуратурою розглянута його заява, яка надійшла з Офісу Генерального прокурора, щодо неправомірних дій окремих працівників ДУ «Вінницька установа виконання покарань (№1)», яка аналогічна за змістом зі зверненнями, які розглядалися обласною прокуратурою 27.07.2021 та 18.08.2021. Зазначена заява направлена до четвертого слідчого відділу (з дислокацією у м. Вінниці) територіального управління ДБР, розташованого у місті Хмельницькому для приєднання до матеріалів кримінального провадження №62020240000001271 від 20.11.2020.
Визначаючись щодо обґрунтованості скарги суд виходить з того, що відповідно до статті 26 КПК України сторони кримінального провадження є вільними у використанні своїх прав у межах та у спосіб, передбачених цим Кодексом.
Положеннями частини першої статті 9 КПК України на керівника органу досудового розслідування покладений обов'язок неухильно додержуватись вимог Кримінального процесуального кодексу.
Відповідно до частини першої та другої статті 214 КПК України слідчий, дізнавач, прокурор невідкладно, але не пізніше 24 годин після подання заяви, повідомлення про вчинене кримінальне правопорушення або після самостійного виявлення ним з будь-якого джерела обставин, що можуть свідчити про вчинення кримінального правопорушення, зобов'язаний внести відповідні відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань, розпочати розслідування та через 24 години з моменту внесення таких відомостей надати заявнику витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань. Досудове розслідування розпочинається з моменту внесення відомостей до Єдиного реєстру досудових розслідувань.
Положенням про порядок ведення Єдиного реєстру досудових розслідувань, яке затверджено наказом Офісу Генерального прокурора від 30.06.2020 №298, передбачено, що відомості про кримінальне правопорушення, викладені у заяві, повідомленні чи виявлені з іншого джерела, повинні відповідати вимогам пункту 4 частини п'ятої статті 214 КПК України, зокрема мати короткий виклад обставин, що можуть свідчити про вчинення кримінального правопорушення. (п.п. 2 п. 1 Розділу 2 Положення)
Отже, кримінально-процесуальне законодавство передбачає внесення до ЄРДР інформації на підставі заяв та повідомлень про кримінальне правопорушення, але не будь-яких заяв, які надходять до органів досудового розслідування при здійсненні ними своїх повноважень, а лише тих, що можуть свідчити про вчинення кримінального правопорушення.
Підставами вважати заяву чи повідомлення саме про вчинення злочину є наявність в таких заявах або повідомленнях об'єктивних даних, які дійсно свідчать про ознаки злочину, що підтверджують реальність конкретної події злочину (час, місце, спосіб та інші обставини вчинення злочину).
Якщо у заявах чи повідомленнях таких даних немає, вони не можуть вважатися такими, які мають бути обов'язково внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань і щодо них не повинно проводитися досудове розслідування.
Як зазначив у своїй заяві ОСОБА_3 та пояснив у судовому засіданні, підставою для звернення із заявою про вчинення відносно нього кримінального правопорушення стало те, що на його думку працівниками Державної установи «Вінницька установа виконання покарань (№1)» вчиняються кримінальні правопорушення відносно ОСОБА_3 , а саме: позбавлення його належного харчування; позбавлення права на прогулянку; не надання права на судовий захист; не вручення судових повісток; не надання документів по справах; не виконання судових рішень; позбавлення права користування телефоном; позбавлення права користування планшетом; безпідставного заковування у кайданки; безпідставного поміщення у карцер; нанесення йому тілесних ушкоджень; не надання можливості на повноцінний сон; катування та фізичного знищення.
Разом з тим, ні до заяви, ні до поданої до суду скарги заявником не було надано жодних доказів вчинення працівниками Державної установи «Вінницька установа виконання покарань (№1)» будь-яких кримінальних правопорушень відносно ОСОБА_3 , тоді як сама заява та скарга не містять конкретних обставин правопорушення та посилань на конкретні докази.
Верховний Суд у своєму рішенні від 30.09.2021 (Постанова ККС ВС у справі 556/450/18) вказав, що слідчий, прокурор після прийняття та реєстрації заяви чи повідомлення про кримінальне правопорушення, виходячи з їх змісту, має перевірити достатність даних, що можуть свідчити про вчинення кримінального правопорушення, за наслідками чого ним приймається рішення про початок досудового розслідування шляхом внесення відповідних відомостей до ЄРДР.
Крім того, Велика Палата Верховного Суду у постанові від 30.01.2019 при розгляді справи №818/1526/18 зазначила, що, саме у межах процедури оскарження бездіяльності щодо невнесення відомостей про кримінальне правопорушення до ЄРДР після отримання заяви чи повідомлення про кримінальне правопорушення слідчий суддя з'ясовує обставини та мотиви, з яких слідчий або прокурор дійшов висновку про відсутність підстав для внесення відомостей про кримінальне правопорушення до ЄРДР, чим саме обґрунтоване невнесення відповідних відомостей до ЄРДР, та вирішує питання про наявність або відсутність правових підстав для зобов'язання слідчого або прокурора внести інформацію про кримінальне правопорушення до ЄРДР.
Таким чином, підставою для початку досудового розслідування є не будь-які прийняті та зареєстровані заяви, повідомлення, а лише ті з них, з яких вбачаються вагомі обставини, що можуть свідчити про вчинення кримінального правопорушення, короткий виклад яких, серед іншого, вноситься до ЄРДР.
Суд враховуючи вищенаведене, дослідивши скаргу та заяву (повідомлення) ОСОБА_3 , вважає, що відомості, які зазначені у заяві не містять в собі даних, що можуть вказувати на конкретні ознаки складу кримінального правопорушення.
Отже, з поданої заяви (повідомлення) ОСОБА_3 та з її змісту не вбачається зазначення обставин та фактів, які б свідчили про вчинення конкретного кримінального правопорушення.
Як зазначено вище підставами вважати заяву чи повідомлення саме заявою/повідомленням про вчинення злочину є наявність в таких заявах або повідомленнях об'єктивних даних, які дійсно свідчать про ознаки злочину, що підтверджують реальність конкретної події злочину (час, місце, спосіб та інші обставини вчинення злочину).
Якщо у заявах чи повідомленнях таких даних немає, вони не можуть вважатися такими, які мають бути обов'язково внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань і щодо них не повинно проводитися досудове розслідування.
Враховуючи вищенаведене, дослідивши скаргу та заяву (повідомлення) ОСОБА_3 , суд вважає, що заява, яка надійшла до Вінницької обласної прокуратури не є заявою або повідомленням про вчинення злочину.
Крім того, як зазначила в судовому засіданні прокурор ОСОБА_5 та вбачається з матеріалів скарги ОСОБА_3 20 вересня 2021 року звернувся до Офісу президента України із заявою-повідомленням про скоєння злочину працівниками Державної Установи «Вінницька установа виконання покарань (№1)», яка була перенаправлена до Вінницької обласної прокуратури. Дана заява аналогічна за своїм змістом із заявою, яка була адресована Президенту України, та отримана Офісом Генерального прокурора 17.08.2021 (вх. №191546-21).
Після надходження вище вказаної заяви до Вінницької обласної прокуратури ОСОБА_3 було надано відповідь в якій зазначено, що його заява не відповідає вимогам ст. 214 КПК України та за своїм змістом і суттю не є повідомленням про вчинення кримінального правопорушення, оскільки не містить фактичних даних, які дійсно свідчать про ознаки злочину, а тому на неї не поширюються вимоги Кримінального процесуального кодексу України та відомчих нормативних актів, які регламентують процесуальний порядок початку досудового розслідування.
Проте, ухвалою Вінницького міського суду Вінницької області від 20 грудня 2021 року (справа №127/28939/21) було задоволено скаргу ОСОБА_3 на бездіяльність прокурора Вінницької обласної прокуратури, яка полягає у невнесенні відомостей про кримінальне правопорушення до ЄРДР за заявою від 20.09.2021 та зобов'язано уповноважену особу прокуратури Вінницької області внести відомості про кримінальне правопорушення до ЄРДР за заявою ОСОБА_3 від 20.09.2021.
Як вбачається зі змісту Витягу з Єдиного реєстру досудових розслідувань №42022020000000008 від 11.01.2022, до Єдиного реєстру досудових розслідувань Вінницькою обласною прокуратурою було внесено відомості про вчинення кримінального правопорушення, в тому числі:
- на підставі ухвали слідчого судді Вінницького міського суду Вінницької області ОСОБА_7 у справі №127/28939/21, якою Вінницьку обласну прокуратуру зобов'язано внести відомості до ЄРДР за заявою ОСОБА_3 , яка надійшла з Офісу Президента (вх.. ОП №22/042001-02 від 20.09.2021), згідно якої працівники ДУ «Вінницька установа виконання покарань (№1)», упродовж тривалого часу порушують права засудженого ОСОБА_3 , а саме безпідставно заковують його в кайданки, не допускають захисників, не вручають кореспонденцію та вчиняють інші протиправні діяння стосовно нього. Правова кваліфікація визначена за ч. 1 ст. 365 КК України.
Отже, з вищевикладеного вбачається, що до ЄРДР на підставі ухвали Вінницького міського суду Вінницької області (справа № 127/28939/21) уже внесені відомості, які аналогічні за змістом тим, які містяться у заяві адресованій Президенту України, яка отримана Офісом Генерального прокурора 17.08.2021 (вх. №191546-21) та спрямована для розгляду по суті до Вінницької обласної прокуратури, а відтак відсутні підстави для повторного внесення відомостей до ЄРДР з тих же підстав.
Частиною першою та другою статті 307 КПК України передбачено, що за результатами розгляду скарг на рішення, дії чи бездіяльність слідчого чи прокурора постановляється ухвала згідно з правилами цього Кодексу. Ухвала слідчого судді за результатами розгляду скарги на рішення, дії чи бездіяльність під час досудового розслідування може бути про: скасування рішення слідчого чи прокурора; скасування повідомлення про підозру; зобов'язання припинити дію; зобов'язання вчинити певну дію; відмову у задоволенні скарги.
З огляду на вищевикладене суд дійшов висновку про необґрунтованість скарги та відсутність підстав для її задоволення.
Враховуючи наведене, керуючись ст.ст. 9, 25, 26, 214, 216, 303-307, 309, 372 КПК України, суд -
У задоволенні скарги ОСОБА_3 на бездіяльність уповноважених осіб Вінницької обласної прокуратури, яка полягає у невнесенні відомостей про вчинення кримінального правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань за заявою (повідомленням) ОСОБА_3 адресованою Президенту України, яка отримана Офісом Генерального прокурора 17.08.2021 (вх. №191546-21) та спрямована для розгляду по суті до Вінницької обласної прокуратури - відмовити.
Ухвала слідчого судді може бути оскаржена до Вінницького апеляційного суду протягом 5 днів з дня її оголошення.
Слідчий суддя: