Ухвала від 18.02.2022 по справі 711/1141/22

Придніпровський районний суд м.Черкаси

Номер провадження 1-кс/711/369/22

Справа № 711/1141/22

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18 лютого 2022 року слідчий суддя Придніпровського районного суду м. Черкаси ОСОБА_1 при секретарі ОСОБА_2 , розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Черкаси клопотання старшого слідчого відділу розслідування злочинів у сфері господарської та службової діяльності слідчого управління Головного управління Національної поліції в Черкаській області ОСОБА_3 , винесеного у кримінальному провадженні № 12022250000000062 від 09.02.2022, за ознаками кримінального правопорушення, передбачених ч.3 ст.191 КК України, погоджене прокурором відділу Черкаської обласної прокуратури ОСОБА_4 про тимчасовий доступ до речей і документів,

встановив:

Слідчий, в провадження якого знаходиться матеріали досудового розслідування, за погодженням з прокурором відділу Черкаської обласної прокуратури звернувся до суду із клопотанням про надання тимчасового доступу до документів, які знаходяться у володінні КНП « ІНФОРМАЦІЯ_1 » Городищенської міської ради (код ЄДРПОУ НОМЕР_1 , юридична адреса: АДРЕСА_1 ).

Клопотання мотивує тим, що до СУ ГУНП в Черкаській області надійшли матеріали ІНФОРМАЦІЯ_2 за фактом можливої розтрати бюджетних коштів службовими особами закладів охорони здоров'я Черкаської області під час проведення закупівель в 2020 році, фінансування яких здійснювалося з Фонду боротьби з гострою респіраторною хворобою COVID-19, спричиненою коронавірусом SARS-Cov-2, шляхом придбання медичних товарів за завідомо завищеними цінами.

За результатами розгляду вказаних матеріалів, слідчим управлінням Головного управління Національної поліції в Черкаській області відкрито кримінальне провадження, відомості про яке внесено до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 12022250000000062 від 09 лютого 2022 року, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 191 КК України.

На виконання рішення міжвідомчої робочої групи з питань протидії кримінальним правопорушенням пов'язаним із підробленням документів щодо COVID-19, а також з розкраданням бюджетних коштів, виділених для здійснення заходів із запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби COVID-19, прийнятого під час засідання 24.11.2021, ІНФОРМАЦІЯ_2 (далі - Управління) звернулось до Головного управління Національної поліції в Черкаській області з повідомленням про вчинення кримінального правопорушення в якому зокрема вказало наступне.

Згідно розпорядження Кабінету Міністрів України від 14.09.2020 №1117-р із забезпечення проведення заходів державного фінансового контролю щодо перевірки дотримання законодавства при використанні коштів утвореного у складі Державного бюджету України фонду боротьби з гострою респіраторною хворобою COVID-19, спричиненою коронавірусом SARS-Cov-2, та її наслідками, відповідно до підпунктів 1, 2 пункту 4 Порядку проведення перевірок закупівель ІНФОРМАЦІЯ_3 , її міжрегіональними територіальними органами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01 серпня 2013 року №631, пункту 10 Положення про Управління, затвердженого начальником ІНФОРМАЦІЯ_4 від 23 жовтня 2016 року №18, працівниками Управління були проведені перевірки закупівель закладами охорони здоров'я Черкаської області, за якими здійснювалося фінансування з Фонду боротьби з гострою респіраторною хворобою COVID-19, спричиненою коронавірусом SARS-Cov-2, та її наслідками (далі Фонд), укладання договорів та їх виконання.

За результатами вказаних заходів державного фінансового контролю було встановлено факти проведення закупівель медичних виробів в одному періоді різними замовниками за цінами, які значно відрізняються на аналогічні медичні вироби.

Так, перевіркою закупівель КНП « ІНФОРМАЦІЯ_5 » Монастирищенської міської ради встановлено факт закупівлі 93 одиниць концентраторів OLV-10 за ціною 41,0 тис грн та 14 одиниць концентраторів OLV-10 за ціною 39,5 тис грн на загальну суму 4366,0 тис гривень. При цьому, аналізом цін закупівлі аналогічних концентраторів OLV-10 в цьому ж періоді іншими замовниками встановлено їх закупівлю за ціною 37,8 тис гривень. Різниця вартості придбання аналогічних 107 концентраторів (модель OLV-10) за ціною 37,8 тис грн склала 321,4 тис грн (4044,6 тис грн - 4366,0 тис гривень).

При цьому, аналізом цін на закупівлю аналогічних концентраторів OLV-10 в цьому ж періоді встановлено факти закупівлі Комунальним некомерційним підприємством « ІНФОРМАЦІЯ_6 » Чигиринської районної ради та Комунальним некомерційним підприємством « ІНФОРМАЦІЯ_7 » концентраторів OLV-10 за ціною 45,0 тис гривень.

Перевіркою закупівель КНП « ІНФОРМАЦІЯ_8 » Смілянської районної ради встановлено факт закупівлі 2 одиниць кисневих концентраторів HG-20 за ціною 200,0 тис грн на загальну суму 400,0 тис гривень. При цьому, аналізом цін закупівлі аналогічних кисневих концентраторів HG-20 в цьому ж періоді іншими замовниками встановлено їх закупівлю за ціною 103.5 тис гривень. Різниця вартості придбання аналогічних 2 кисневих концентраторів HG-20 склала 193,0 тис гривень.

Перевіркою закупівель КНП « ІНФОРМАЦІЯ_1 » Городищенської міської ради встановлено факт закупівлі 50 одиниць концентраторів OLV-10 за ціною 41,0 тис грн на загальну суму 2050,0 тис гривень. При цьому, аналізом цін закупівлі аналогічних концентраторів OLV-10 в цьому ж періоді іншими замовниками встановлено їх закупівлю за ціною 37,8 тис гривень. Різниця вартості придбання аналогічних 50 концентраторів (модель OLV-10) за ціною 37,8 тис грн на суму 1890,0 тис грн склала 160,0 тис грн (2050,0 тис грн. - 1890,0 тис гривень).

Перевіркою закупівель КНП « ІНФОРМАЦІЯ_9 » Паланської сільської ради встановлено факт укладання трьох договорів 14.12.2020 з одним постачальником ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_10 » на закупівлю аналогічних кисневих концентраторів (модель KSOC-5 (10L)) 42 одиниці за ціною 39,8 тис грн. на суму 1671,6 тис грн та 42 одиниці за ціною 42,3 тис грн на суму 1776,6 тис гривень. Різниця вартості придбання 14.12.2020 аналогічних кисневих концентраторів (модель KSOC-5 (10L)) у одного і того ж постачальника ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_10 » склала 105,0 тис гривень.

Виявлені факти витрачання бюджетних коштів, виділених для здійснення заходів із запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби COVID-19, містять ознаки корупційних правопорушень в частині проведення закупівель за завищеними цінами та допущенням порушення процедур закупівель.

Ініціатор клопотання зазначив, що на теперішній час, з метою повного, всебічного розслідування кримінального провадження, виникла необхідність в дослідженні документів, які знаходяться у володінні КНП « ІНФОРМАЦІЯ_1 » Городищенської міської ради, код ЄДРПОУ НОМЕР_1 , юридична адреса:

АДРЕСА_1 , в зв'язку з чим виникла необхідність в отриманні тимчасового доступ до документів, а саме: Установчих документів Комунального некомерційного підприємства « ІНФОРМАЦІЯ_1 » Городищенської міської ради, чинних в період з 15.12.2020 по 31.12.2020 (статуту з рішенням про його затвердження, виписки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, тощо); Документів на підставі яких здійснювали свою діяльність посадові особи Комунального некомерційного підприємства « ІНФОРМАЦІЯ_1 » Городищенської міської ради, яким було надано право розпоряджатися рахунками та підписувати розрахункові документи у період з 15.12.2020 по 31.12.2020 а саме: директора головного лікаря ОСОБА_5 , головного бухгалтера ОСОБА_6 (наказів про призначення на посаду, посадових інструкцій, контрактів, тощо); Листа від 19.10.2020 №01-03-06/1541, від 23.11.2020 №01-03-06/1788 та від 25.11.2020 №01-03-06/1788/1 до ІНФОРМАЦІЯ_11 про виділення коштів для придбання кисневих концентраторів; Річного плану закупівель на 2020 рік, довідок про зміни до кошторису на 2020 рік, довідок про зміни до плану використання бюджетних коштів на 2020 рік, довідок про зміни до помісячного плану використання бюджетних коштів на 2020 рік; Наказу Комунального некомерційного підприємства « ІНФОРМАЦІЯ_1 » Городищенської міської ради №1-о від 23.10.2020 «Про уповноважену особу з питань закупівель КНП « ІНФОРМАЦІЯ_1 » з додатком до нього; Договорів поставок кисневих концентраторів OLV-10 №1218Н/2020 від 11.12.2020, №23112020-3 від 26.11.2020, №15122020-1 від 18.12.2020 з усіма додатками до них; Первинних бухгалтерських документів по придбанню кисневих концентраторів OLV-10 за договорами №1218Н/2020 від 11.12.2020, №23112020-3 від 26.11.2020, №15122020-1 від 18.12.2020 (видаткових накладних, платіжних доручень, банківських виписок, актів взаєморозрахунків, меморіальних ордерів, тощо); Документів на поставлені кисневі концентратори за договорами №1218Н/2020 від 11.12.2020, №23112020-3 від 26.11.2020, №15122020-1 від 18.12.2020 (сертифікатів якості, паспортів на медичне обладнання, тощо); Документів про моніторинг цін на кисневі концентратори OLV-10 перед укладанням договорів №1218Н/2020 від 11.12.2020, №23112020-3 від 26.11.2020, №15122020-1 від 18.12.2020;

Також, слідчий зазначив, що в зв'язку з тим, що після отримання тимчасового доступу до вказаних документів необхідно буде провести ряд судових експертиз, в тому числі почеркознавчих, виникла необхідність в отриманні тимчасового доступу до договорів поставок кисневих концентраторів OLV-10 №1218Н/2020 від 11.12.2020, №23112020-3 від 26.11.2020, №15122020-1 від 18.12.2020 з усіма додатками до них та первинних бухгалтерських документів по придбанню кисневих концентраторів OLV-10 за договорами №1218Н/2020 від 11.12.2020, №23112020-3 від 26.11.2020, №15122020-1 від 18.12.2020 (видаткових накладних, платіжних доручень, банківських виписок, актів взаєморозрахунків, меморіальних ордерів, тощо), з подальшим вилученням їх оригіналів.

В судове засідання слідчий не з'явився, проте, надав суду заяву, в якій просив провести розгляд клопотання за його відсутності на підставі обґрунтування, викладеного у клопотанні та з урахуванням доказів доданих до нього, без фіксації судового розгляду технічними засобами.

На підставі положень ч. 3 ст. 244 КПК України клопотання розглядається без участі слідчого.

За нормами ч. 1 ст. 107 КПК України, фіксація під час розгляду слідчим суддею клопотання, за допомогою технічних засобів, не здійснювалась.

Відповідно до ч.1 ст. 159 КПК України, тимчасовий доступ до речей і документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії та, у разі прийняття відповідно рішення слідчим суддею вилучити їх.

Згідно п.п.1.2. ч.5 ст.163 КПК України, слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, якщо сторона кримінального провадження у своєму клопотанні доведе наявність достатніх підстав вважати, що ці речі або документи перебувають або можуть перебувати у володінні відповідної фізичної або юридичної особи; самі по собі або в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження, у зв'язку з яким подається клопотання, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні.

На підставі ч.2 ст.163 КПК України з метою недопущення зміни та знищення речей та документів, що містять інформацію доступ до якої є предметом клопотання слідчого, судове засідання проводиться без виклику особи, у володінні якої знаходиться така інформація.

Згідно практики Європейського суду з прав людини під поняттям необхідності слід розуміти, що втручання відповідає нагальній суспільній необхідності та що воно пропорційне з правомірною метою, яку планується досягти (п. 67 справи «ОЛССОН (OLSSON) проти Швеції», п. 44 справи «Камензинд проти Швейцарії» та інші).

Також, з метою дотримання принципу верховенства права, органи влади повинні вживати усіх розумних і доступних їм заходів для забезпечення збирання та збереження доказів, які стосуються події злочину. Це не є обов'язком досягнення результату, але обов'язком вжиття заходів. Зазначені усталені принципи були висловлені, у тому числі, у справах: «Холодков і Холодкова проти України» (заява 29697/08, рішення від 07 травня 2015 року), «Сердюк проти України» (заява 61876/08, рішення від 12 березня 2015 року), «Мащенко проти України» (заява №42279/08, рішення від 11 червня 2015 року).

Як встановлено слідчим суддею та вбачається з матеріалів кримінального провадження, які долучені до клопотання слідчого, СУ ГУНП в Черкаській області здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні № 12022250000000062 від 09.02.2022, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 191 КК України, процесуальне керівництво у якому проводиться Черкаською обласною прокуратурою.

Враховуючи правову кваліфікацію кримінального правопорушення за яким відкрите кримінальне провадження та в межах якого подано вказане клопотання, слідчий суддя вважає, що вказані слідчим у клопотанні документи можуть бути використані як докази у даному кримінальному провадженні.

Разом з тим, слідчим не доведено необхідності вилучення оригіналів документів, а тому слідчий суддя приходить до висновку, що надання завірених належним чином копій вказаних документів буде достатнім для досягнення мети зазначеного тимчасового доступу.

Слідчим суддею встановлено, що зазначені в клопотанні обставини та надані до нього докази дають достатньо підстав вважати, що неможливо іншими способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою вказаних слідчим документів, у зв'язку з чим необхідно надати до вказаних документів тимчасовий доступ з можливістю їх вилучення.

Керуючись вимогами ст. ст. 132, 159 - 164 КПК України, слідчий суддя, -

ухвалив:

Клопотання старшого слідчого відділу розслідування злочинів у сфері господарської та службової діяльності слідчого управління Головного управління Національної поліції в Черкаській області ОСОБА_3 про тимчасовий доступ до документів - задовольнити частково.

Надати дозвіл слідчим слідчого управління Головного управління Національної поліції в Черкаській області, що входять до складу слідчої групи у кримінальному провадженні № 12022250000000062 від 09 лютого 2022 року, а саме: ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_3 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 на отримання тимчасового доступу до речей і документів, що знаходяться у володінні Комунального некомерційного підприємства « ІНФОРМАЦІЯ_1 » Городищенської міської ради (код ЄДРПОУ НОМЕР_1 , адреса: АДРЕСА_1 ), а саме:

-Установчих документів Комунального некомерційного підприємства « ІНФОРМАЦІЯ_1 » Городищенської міської ради, чинних в період з 15.12.2020 по 31.12.2020 (статуту з рішенням про його затвердження, виписки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, тощо);

-Документів на підставі яких здійснювали свою діяльність посадові особи Комунального некомерційного підприємства « ІНФОРМАЦІЯ_1 » Городищенської міської ради, яким було надано право розпоряджатися рахунками та підписувати розрахункові документи у період з 15.12.2020 по 31.12.2020 а саме: директора головного лікаря ОСОБА_5 , головного бухгалтера ОСОБА_6 (наказів про призначення на посаду, посадових інструкцій, контрактів, тощо);

-Листа від 19.10.2020 №01-03-06/1541, від 23.11.2020 №01-03-06/1788 та від 25.11.2020 №01-03-06/1788/1 до ІНФОРМАЦІЯ_11 про виділення коштів для придбання кисневих концентраторів;

-Річного плану закупівель на 2020 рік, довідок про зміни до кошторису на 2020 рік, довідок про зміни до плану використання бюджетних коштів на 2020 рік, довідок про зміни до помісячного плану використання бюджетних коштів на 2020 рік;

-Наказу Комунального некомерційного підприємства « ІНФОРМАЦІЯ_1 » Городищенської міської ради №1-о від 23.10.2020 «Про уповноважену особу з питань закупівель КНП « ІНФОРМАЦІЯ_1 » з додатком до нього;

-Договорів поставок кисневих концентраторів OLV-10 №1218Н/2020 від 11.12.2020, №23112020-3 від 26.11.2020, №15122020-1 від 18.12.2020 з усіма додатками до них;

-Первинних бухгалтерських документів по придбанню кисневих концентраторів OLV-10 за договорами №1218Н/2020 від 11.12.2020, №23112020-3 від 26.11.2020, №15122020-1 від 18.12.2020 (видаткових накладних, платіжних доручень, банківських виписок, актів взаєморозрахунків, меморіальних ордерів, тощо);

-Документів на поставлені кисневі концентратори за договорами №1218Н/2020 від 11.12.2020, №23112020-3 від 26.11.2020, №15122020-1 від 18.12.2020 (сертифікатів якості, паспортів на медичне обладнання, тощо);

-Документів про моніторинг цін на кисневі концентратори OLV-10 перед укладанням договорів №1218Н/2020 від 11.12.2020, №23112020-3 від 26.11.2020, №15122020-1 від 18.12.2020;

З можливістю ознайомлення з ними та вилучення належним чином завірених копій.

У задоволенні решти вимог клопотання відмовити.

Строк дії даної ухвали не можу перевищувати одного місяця з дня її постановлення.

Дві копії ухвали вручити учасникам кримінального провадження.

Ухвала оскарженню не підлягає і заперечення проти неї можуть бути подані під час підготовчого провадження в суді.

Слідчий суддя: ОСОБА_1