ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1
30 березня 2020 року м. Київ № 826/11352/18
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Мазур А.С., суддів: Васильченко І.П., Літвінової А.В., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу:
за позовомОСОБА_1
до Кабінету Міністрів України
провизнання протиправною та нечинною постанову №103 від 21.02.2018
До Окружного адміністративного суду міста Києва звернувся ОСОБА_1 з позовом до Кабінету Міністрів України (далі також - позивач, ОСОБА_1 ) з позовом до Кабінету Міністрів України (далі також - відповіач), в якому просив визнати протиправною та нечинною постанову Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб».
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 26.09.2018 відкрито загальне провадження у справі та призначено справу до розгляду в порядку підготовчого провадження.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 22.11.2018 закрито підготовче провадження у справі та призначено до розгляду по суті в складі колегії суддів.
Суд на підставі ч. 9 ст. 205 Кодексу адміністративного судочинства України перейшов до розгляду справи в порядку письмового провадження.
Позивач вважає, що оскаржувана постанова Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» прийнята з порушенням вимог законодавства, внаслідок чого порушене його право на пенсійне забезпечення в порядку та строки, встановлені Конституцією та законами України.
Обґрунтовуючи позовну вимогу про визнання протиправною та скасування згаданої постанови Кабінету Міністрів України, зокрема, не погоджується з пунктом 2 згаданої постанови Кабінету Міністрів Украни, який, на його думку суперечить статям 51, 52 та 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та звужує його право на перерахунок пенсії з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії, тобто з 01.01.2016, та виплату (отримання ним) перерахованої пенсії в строки, визначені статтями 52, 55 вищевказаного Закону.
Також позивач вказує на те, що зміна порядку перерахунку пенсії та встановлення виплати перерахованої пенсії протягом двох років суперечить статті 1 Першого Протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, статтям 21, 22, 58, 64, 117 Конституції України, статтям 41, 49 Закону України «Про Кабінет Міністрів України».
Відповідач Кабінет Міністрів України в письмовому відзиві просив відмовити у задоволенні позову, стверджуючи, що в оскаржувана постанова Кабінету Міністрів Украни від 21.02.2018 №103 «Про перерахунок пенсій особам, які зільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» видана відповідно до законодавства, а доводи позивача про її невідповідність Конституції та законам України є необгрунтованими та недоведеними.
У відповіді на відзив Кабінету Міністрів України позивач зазначив, що доводи відповідача не грунтуються на вимогах статті 19 Конституції України, статті 1 Першого Протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, статтям 51, 52, 55, 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», пунктів 7, 15 розділу ХІ «Прикінцеві та перехідні положення Закну України «Про Національну поліцію».
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд міста Києва у ході нового розгляду справи встановив наступне.
Як вбачається з матеріалів справи, 21.02.2018 Кабінет Міністрів України прийняв постанову №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» (далі - Постанова №103), пунктами 1-3 якої, зокрема, визначено порядок, умови перерахунку та виплати пенсій особам, які звільнені з військової служби та деяким іншим особам (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), а також умови, порядок перерахунку та виплату пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції).
Згідно з пунктом 4 Постанови №103 у разі коли внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією постановою, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію згідно із Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Пунктом 5 Постанови №103 встановлено, що перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) відповідно до пункту 3 цієї постанови проводиться на підставі довідок про розміри грошового забезпечення, поданих Міністерством внутрішніх справ органам Пенсійного фонду України до набрання чинності цією постановою, або довідок, додатково оформлених та поданих відповідно до Порядку проведення перерахунку пенсій, прзначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45.
Пунктом 6 Постанови №103 визначено внести зміни до постанов Кабінету Міністрів України, що додаються.
Пунктами 7 та 8 Постанови №103 відповідно зобов'язано:
- Міністерству оборони, Міністерству внутрішніх справ, Міністерству інфраструктури, Міністерству юстиції, Державній службі з надзвичайних ситуацій, Службі безпеки, Службі зовнішньої розвідки, Адміністрації Державної прикордонної служби, Адміністрації Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації, Державній фіскальній службі, Національній гвардії, Управлінню державної охорони після набрання чинності цією постановою забезпечити оформлення та подання до органів Пенсійного фонду України довідок про розміри грошового забезпечення, визначені в пункті 1 цієї постанови, відповідно до Порядку проведення перерахунку пенсій, приначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого становою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45.
- Міністерству соціальної політики разом з Пенсійним фондом України забезпечити проведення перерахунків пенсій, передбачених цією постановою.
У ході судового розгляду справи судом з'ясовано, що пункти 1, 2, 3 та 6 оскаржуваної постанови Кабінету Міністрів України рішеннями суду, які набрали законної сили, визнані протиправними і скасовані.
Крім того, пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України від 24.12.2019 №1088 «Деякі питання виплати пенсій окремим громадянам» пункти 1-3 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» виключено.
У зв'язку з викладеним ухвалою Окружного адміністративного суду від 30.03.2020 закрито провадження у справі в частині позовної вимоги про визнання протиправними та нечинними пунктів 1, 2, 3 та 6 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб».
Ураховуючи викладене, та те, що в позовній вимозі ОСОБА_1 просить визнати протиправною та нечинною вищевказану постанову Кабінету Міністрів України в цілому, суд дійшов висновку, що відтак позивачем оскаржуться решта пунктів цього нормативно-правового акта, а саме пункти 4, 5 та 7, 8.
Згідно з частиною другою статті 264 Кодексу адміністративного судочинства України право оскаржити нормативно-правовий акт мають особи, щодо яких його застосовано, а також особи, які є суб'єктом правовідносин, у яких буде застосовано цей акт.
Отже, процесуальний закон вимагає, щоб у позовній заяві про оскарження нормативно-правового акта позивач, з-поміж іншого, обґрунтував свою належність до суб'єктів правовідносин, у яких застосовується або буде застосовано цей акт.
Відповідно до матеріалів справи позивач проходив службу в органах внутрішніх справ, зокрема на посаді міліціонера групи конвойної служби міліції, підпорядкованої Роменському МВ (з обслуговування м.Ромни та Роменського району) ГУ МВС України в Сумській області та наразі перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Сумській області та отримує пенсію за вислугу років на підставі Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Відтак, позивач є суб'єктом правовідносин, врегульованих пунктом 5 оскаржуваної постанови Кабінету Міністрів України, який стосується питань перерахунку пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, а тому є належним позивачем у справі щодо оскарження цього пункту.
Оскільки пункт 4 Постанови №103 врегульовує питання, пов'язані з перерахунком пенсій, передбаченим цією постановою, звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», а пункти 7 та 8 адресовані відповідно Міністерству оборони, Міністерству внутрішніх справ, Міністерству інфраструктури, Міністерству юстиції, Державній службі з надзвичайних ситуацій, Службі безпеки, Службі зовнішньої розвідки, Адміністрації Державної прикордонної служби, Адміністрації Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації, Державній фіскальній службі, Національній гвардії, Управлінню державної охорони, Міністерству соціальної політики та Пенсійному фонду України, отже, стосуються виключно їхніх прав та обов'язків, а не позивача.
Позивачем не надано суду будь-яких належних та допустимих доказів на підтвердження того, що він є учасником правовідносинврегульованих пунктами 4, 7 та 8 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103, тому він не може бути суб'єктом правовідносин, врегульованих цими правовими нормами, а тому не є належним позивачем щодо їх оскарження.
Зазначені обставини є підставою для відмови в задоволені позову щодо визнання протиправною/незаконною та нечинною Постанови №103 в частині пунктів 4, 7 та 8.
Разом з тим суд не вбачає підстав для визнання протиправним/незаконним та нечинним пункту 5 оскаржуваної постанови з наступних підстав.
Згідно з частиною другою статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 113 Конституції України передбачено, що Кабінет Міністрів України є вищим органом у системі органів виконавчої влади.
Кабінет Міністрів України у своїй діяльності керується цією Конституцією та законами України, а також указами Президента України та постановами Верховної Ради України, прийнятими відповідно до Конституції та законів України.
Основоположними принципами діяльності Кабінету Міністрів України є дотримання верховенства права, законності, поділу державної влади, безперервності, колегіальності, солідарної відповідальності, відкритості та прозорості відповідно до частини першої статті 3 Закону України «Про Кабінет Міністрів України» від 27.02.2014 №794-VII.
Відповідно до частин першої, другої, четвертої статті 49 вказаного Закону Кабінет Міністрів України на основі та на виконання Конституції і законів України, актів Президента України, постанов Верховної Ради України, прийнятих відповідно до Конституції та законів України, видає обов'язкові для виконання акти - постанови і розпорядження.
Акти Кабінету Міністрів України нормативного характеру видаються у формі постанов Кабінету Міністрів України.
Як встановлено судом вище, пунктом 5 оскаржуваної постанови Кабінету Міністрів України визначено, що перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) відповідно до пункту 3 цієї постанови проводиться на підставі довідок про розміри грошового забезпечення, поданих Міністерством внутрішніх справ органам Пенсійного фонду України до набрання чинності цією постановою, або довідок, додатково оформлених та поданих відповідно до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45.
Питання пенсійного забезпечення військових пенсіонерів регулюється Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Згідно з частинами третьою та четвертою статті 63 вищевказаного Закону перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.
Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Пунктами 2, 3 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45, передбачено, що на підставі зазначеного в пункті 1 цього Порядку рішення Кабінету Міністрів України Міноборони, МВС, Мінінфраструктури, СБУ, Служба зовнішньої розвідки, ДПС, Управління державної охорони, Адміністрація Держспецзв'язку, Адміністрація Держприкордонслужби, ДПтС, ДСНС (далі - державні органи) повідомляють у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям.
Пенсійний фонд України повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки).
Головні управління Пенсійного фонду України складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
На підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 (далі - довідка) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.
Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.
Таким чином, викладеними вище правовими нормами передбачено здійснення перерахунку пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) на підставі довідок про розміри грошового забезпечення, поданих Міністерством внутрішніх справ органам Пенсійного фонду України до набрання чинності цією постановою, або довідок, додатково оформлених та поданих відповідно до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45.
Отже, визначення пунктом 5 оскаржуваної постанови Кабінету Міністрів України здійснення перерахунку пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) відповідно до пункту 3 цієї постанови на підставі довідок про розміри грошового забезпечення, поданих Міністерством внутрішніх справ органам Пенсійного фонду України до набрання чинності цією постановою, або довідок, додатково оформлених та поданих відповідно до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45, не суперечить Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та постанові Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45.
Крім того, судом встановлено, що рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 14.05.2019 №826/12704/18, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 19.11.2019, визнано протиправним і скасовано пункт 3 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб», а постановою Кабінету Міністрів України від 24.12.2019 №1088 виключено пункт 3 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103.
За наведених обставин суд дійшов до висновку, що на підставі пункту 5 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 не підлягає перерахунку пенсія особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) відповідно до пункту 3 цієї постанови, що свідчить про відсутність порушення прав позивача пунктом 5 оскаржуваної постанови, за захистом яких він звернувся до суду, та виключає необхідність їх захисту судом шляхом визнання протиправним/незаконним та нечинним цього пункту.
Відповідно до частин першої, другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Отже, виходячи з меж заявлених позовних вимог, аналізу положень чинного законодавства України, оцінки поданих сторонами доказів за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді всіх обставин справи в їх сукупності, суд дійшов висновку про те, що позов ОСОБА_1 є необґрунтованим, а тому задоволенню не підлягає.
Керуючись вимогами ст.ст. 2, 5 - 11, 19, 72 - 77, 90, 139, 241 - 246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
У задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 - відмовити.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано, відповідно до статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України.
Відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.
Головуючий суддя А.С. Мазур
Суддя І.П. Васильченко
Суддя А.В. Літвінова