Рішення від 21.02.2022 по справі 540/7974/21

ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21 лютого 2022 р.м. ХерсонСправа № 540/7974/21

Херсонський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Пекного А.С., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Головного управління Держпраці у Херсонській області до Комунального підприємства "АКВА ДАР" про вжиття заходів реагування під час здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності,

встановив:

Головне управління Держпраці у Херсонській області звернулось до суду з позовом до Комунального підприємства "АКВА ДАР", в якому просить застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду (контролю) до Комунального підприємства “АКВА ДАР”, розташованого за адресою: вул.Молодіжна, буд. 14, с. Дар'ївка, Білозерського р-ну, Херсонської область, індекс 75032, а саме:

- заборонити виконання робіт, що виконується на висоті понад 1,3 метра.

- заборонити виконання робіт в колодязях, траншеях;

- заборонити виконання земляних робіт, що виконуються на глибині понад 2 метри,

до усунення порушень зазначених в пункті 1 Акту проведення позапланового заходу (перевірки) за № 69-217 від 09 вересня 2021.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що за результатами проведення позапланового заходу державного нагляду (контролю) щодо додержання відповідачем вимог законодавства у сферах охорони праці та промислової безпеки, встановлено що відповідачем, деякі вимоги припису вручених відповідачу 16 січня 2021 року та спрямованих на усунення порушень, не виконані, що зафіксовано в акті позапланової перевірки № 69-217 від 09 вересня 2021.

Позивач зазначає, що відповідачем не усунуто порушення вимог законодавства та нормативно-правових актів з охорони праці зазначених у Приписі від 16.01.2021 № 03-217 та недотримання яких може призвести до негативних наслідків пов'язаних із життям та здоров'ям працівників. З огляду на викладене позивач вважає за необхідне вжити відносно відповідача заходи реагування, що і стало підставою для звернення до суду з цим позовом.

Ухвалою від 13.12.2021 провадження у справі відкрите, розгляд справи призначений за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Цією ж ухвалою відповідача зобов'язано надати докази щодо предмету спору та встановлений п'ятнадцятиденний строк для надання відзиву на позовну заяву.

Станом на день ухвалення цього рішення відповідач не виконав вимоги суду щодо надання доказів та не скористався своїм процесуальним правом на надання відзиву на позовну заяву.

Відповідно до положень ст.162 КАС України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин справа буде вирішена за наявними матеріалами.

З огляду на викладене суд розглядає справу за наявними матеріалами справи.

Розглянувши надані сторонами документи, з'ясувавши фактичні обставини справи, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду спору по суті, проаналізувавши норми законодавства які регулюють спірні відносини та їх застосування сторонами, судом встановлено наступне.

З матеріалів справи убачається, що на підставі наказу Головного управління Держпраці у Херсонській області від 07.09.2021 №824 і направлення на проведення перевірки від 07 вересня 2021 року №914, у період з 08 по 09 вересня 2021 року головним державним інспектором відділу нагляду на об'єктах підвищеної небезпеки управління нагляду в промисловості і на об'єктах підвищеної небезпеки Головного управління Держпраці у Херсонській області Кулікова В.В. у присутності директора Підприємства Макарова О.Є., проведено позаплановий захід з питань дотримання вимог законодавства з охорони праці та промислової безпеки у Комунальному підприємстві «АКВА ДАР» (код ЄДРПОУ 40302260), розташованого вул. Молодіжна, буд. 14, с. Дар'ївка, Білозерського р-ну, Херсонської обл., інд. 75032, а саме, перевірку виконання вимог припису №03-217 від 16.01.2021, винесеного за результатами планового заходу проведеного 16.01.2021.

За результатами проведеного позапланового заходу складений акт № 69-217 від 09 вересня 2021, у якому зафіксовано, що Підприємством не виконані деякі вимоги припису №03-217 від 16.01.2021, а саме:

відповідачем не отримано дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки зазначених у пунктах 3, 5, 6 Додатку 6 «Порядку видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки» затвердженого постановою КМУ від 26 жовтня 2011 №1107 (в редакції постанови КМУ від 03 березня 2020 №207 діючої на момент проведення планової перевірки КП «АКВА ДАР» - Акт перевірки № 9 від 16 січня 2021 року), а саме:

на виконання робіт, що виконуються на висоті понад 1,3 метра;

на виконання робіт в колодязях, траншеях;

на виконання земляних робіт, що виконуються на глибині понад 2 метри.

Строк виконання - до 16.02.2021.

Позивач, вважаючи, що порушення вимог законодавства у сфері охорони праці, які мають місце у Комунальному підприємстві «АКВА ДАР» несуть реальну загрозу життю та здоров'ю працівників - виникненню умов, за яких, подальше виконання робіт підвищеної небезпеки являються недопустимими, що і стало підставою для звернення до суду з цим позовом про вжиття заходів реагування шляхом заборони виконання певних робіт.

Вирішуючи спірні правовідносини, суд враховує наступні обставини та приписи законодавства.

Основні положення щодо реалізації конституційного права працівників на охорону їх життя і здоров'я у процесі трудової діяльності, на належні, безпечні і здорові умови праці, регулювання за участю відповідних органів державної влади відносин між роботодавцем і працівником з питань безпеки, гігієни праці та виробничого середовища і встановлення єдиного порядку організації охорони праці в Україні визначено Законом України "Про охорону праці" від 14.10.1992 р. № 2694-ХІІ (далі - Закон № 2694-XII).

Відповідно до ч.1 ст.38 Закону № 2694-ХІІ державний нагляд за додержанням законів та інших нормативно-правових актів про охорону праці здійснюють центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці; центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері ядерної та радіаційної безпеки; центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства у сферах пожежної і техногенної безпеки; центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері санітарного та епідемічного благополуччя населення.

Частиною 1 статті 39 Закону № 2694-XII передбачено, що посадові особи центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці, мають право безперешкодно відвідувати підконтрольні підприємства (об'єкти), виробництва фізичних осіб, які відповідно до законодавства використовують найману працю, та здійснювати в присутності роботодавця або його представника перевірку додержання законодавства з питань, віднесених до їх компетенції.

Правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов'язки та відповідальність суб'єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) визначено Законом України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" від 05.04.2007 р. № 877-V (далі - Закон №877-V).

За приписами ч.5 ст.4 Закону № 877-V виробництво (виготовлення) або реалізація продукції, виконання робіт, надання послуг суб'єктами господарювання можуть бути зупинені повністю або частково виключно за рішенням суду. Відновлення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг суб'єктами господарювання після призупинення можливе з моменту отримання органом державного нагляду (контролю), який ініціював призупинення, повідомлення суб'єкта господарювання про усунення ним усіх встановлених судом порушень.

Частиною 7 статті 7 Закону №877-V закріплено, що на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду. У разі необхідності вжиття інших заходів реагування орган державного нагляду (контролю) протягом п'яти робочих днів з дня завершення здійснення заходу державного нагляду (контролю) складає припис, розпорядження, інший розпорядчий документ щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу.

Постановою Кабінету Міністрів України від 11.02.2015 р. № 96 затверджено Положення про Державну службу України з питань праці (далі - Положення № 96).

Пунктом 1 Положення № 96 передбачено, що Державна служба України з питань праці (Держпраці) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра соціальної політики, і який реалізує державну політику у сферах промислової безпеки, охорони праці, гігієни праці, поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення, здійснення державного гірничого нагляду, а також з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, зайнятість населення, загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності, на випадок безробіття (далі - загальнообов'язкове державне соціальне страхування) в частині призначення, нарахування та виплати допомоги, компенсацій, надання соціальних послуг та інших видів матеріального забезпечення з метою дотримання прав і гарантій застрахованих осіб.

У відповідності до пп.1 п.3 Положення № 96 основними завданнями Держпраці, зокрема, є реалізація державної політики у сферах промислової безпеки, охорони праці, гігієни праці, поводження з вибуховими матеріалами, здійснення державного гірничого нагляду, а також з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, зайнятість населення, загальнообов'язкове державне соціальне страхування в частині призначення, нарахування та виплати допомоги, компенсацій, надання соціальних послуг та інших видів матеріального забезпечення з метою дотримання прав і гарантій застрахованих осіб.

Приписами п.4 Положення № 96 закріплено, що Держпраці відповідно до покладених на неї завдань: здійснює державний нагляд (контроль) за дотриманням законодавства про працю юридичними особами, у тому числі їх структурними та відокремленими підрозділами, які не є юридичними особами, та фізичними особами, які використовують найману працю; здійснює державний нагляд (контроль) за додержанням законодавства у сфері охорони праці в частині безпечного ведення робіт, гігієни праці, промислової безпеки, безпеки робіт у сфері поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення, у тому числі з питань: забезпечення працівників спеціальним одягом, спеціальним взуттям та іншими засобами індивідуального та колективного захисту; монтажу, ремонту, реконструкції, налагодження і безпечної експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних та інших засобів виробництва і машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки; безпеки робіт у сфері поводження з вибуховими матеріалами, проведення робіт з утилізації звичайних видів боєприпасів, ракетного палива та вибухових матеріалів військового призначення; виробництва, зберігання, використання отруйних речовин у виробничих процесах, у тому числі продуктів біотехнологій та інших біологічних агентів; організації проведення навчання (в тому числі спеціального) і перевірки знань з питань охорони праці; навчання працівників у сфері поводження з вибуховими матеріалами та перевірки їх знань.

Пунктом 7 Положення № 96 визначено, що Держпраці здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку територіальні органи. На утворені територіальні органи Держпраці може покладати виконання завдань за міжрегіональним принципом.

Відповідно до Положення про Головне управління Держпраці у Херсонській області, затвердженого наказом голови Державної служби України з питань праці від 03.08.2018 р. № 84, Головне управління є територіальним органом Державної служби України з питань праці, що їй підпорядковується, а одним із основних завдань Головного управління є реалізація державної політики у сферах промислової безпеки та охорони праці.

З аналізу даних правових норм слідує, що чинним законодавством передбачено право Головного управління Держпраці у Херсонській області на звернення до суду із позовом про застосування заходів реагування в сфері державного нагляду (контролю), у т.ч. щодо повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг.

Відповідно до ст.3 Закону № 877-V державний нагляд (контроль) здійснюється, серед інших, за принципом пріоритетності безпеки у питаннях життя і здоров'я людини, функціонування і розвитку суспільства, середовища проживання і життєдіяльності перед будь-якими іншими інтересами і цілями у сфері господарської діяльності.

Згідно ст.1 Закону № 877-V ризик - ймовірність виникнення негативних наслідків від провадження господарської діяльності та можливий розмір втрат від них, що вимірюється у кількісних та якісних показниках.

Отже, підставою для застосування відповідних заходів реагування є порушення суб'єктом господарювання законодавства про охорону праці, яке створює загрозу життю та здоров'ю людей, та у подальшому може призвести до тяжких наслідків.

Судом установлено, що 16.01.2021 Головним управлінням Держпраці у Херсонській області був проведений плановий захід державного нагляду (контролю) щодо додержання вимог законодавства у сферах охорони праці, промислової безпеки КП «Аква Дар», в ході якої були виявлені порушення, що зафіксовані в акті від 16.01.2021 №9.

На підставі вказаного акту позивачем виданий припис від 16.01.2021 №03-217 про усунення виявлених порушень законодавства у сферах охорони праці, промислової безпеки, відповідно до якого від відповідача вимагалось усунути виявленні порушення у строки до 16.02.2021, 16.03.2021 та 16.04.2021.

З метою встановлення виконання припису від 16.01.2021 №03-217 Головним управлінням Держпраці у Херсонській області у вересні 2021 року проведений позаплановий захід державного нагляду з питань дотримання вимог законодавства з охорони праці та промислової безпеки у Комунальному підприємстві «АКВА ДАР», за результатами якого складений акт від 09.09.2021 №69-217.

Зі змісту вказаного акту убачається, що Підприємством не виконано пункти припису від 16.01.2021 №03-217, а саме:

П. 1. Не складена декларація відповідності матеріально-технічної бази вимогам законодавства з питань охорони праці згідно з вимогами п. 21 Постанова КМУ № 1107 від 26.10.2011р. «Порядок видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки» на виконання робіт підвищеної небезпеки згідно додатку 6:

п. 3. Роботи, що виконуються на висоті понад 1,3 метра;

п. 5. Роботи в колодязях, траншеях;

п. 6. Земляні роботи, що виконуються на глибині понад 2 метри, що є порушенням ст. 21, Закон України № 2694 «Про охорону праці».

П.2. Директор підприємства не пройшов навчання з питань охорони праці у навчальних центрах або галузевих навчальних центрах, що є порушенням ст. 18, Закон України № 2694; п. 5.3 глави 5 НПАОП 0.00-4.12-05 «Типове положення про порядок проведення навчання і перевірки знань з питань охорони праці».

П.7. Не розроблена інструкція з охорони праці для не електротехнічного персоналу, що є порушенням ст. 13, Закон України № 2694; п. З, 4 розділу І НПАОП 0.00-4.15-98 «Положення про розробку інструкцій з охорони праці».

П.8. Не сформовані та не оприлюднені роботодавцем плани-графіки проведення навчання та перевірки знань з питань охорони праці, що є порушенням ст. 13 Закон України № 2694; п.3.2 глави 3 НПАОП 0.00-4.12-05.

П.15. Не розроблена інструкція з охорони праці для працівників при проведені земляних робіт, що є порушенням ст. 13, Закон України № 2694; п. 4 розділ І НПАОП 0.00-4.15-98.

П.16. Не розроблена інструкція з охорони праці для працівників при роботі в колодязях, що є порушенням ст. 13 Закон України № 2694; п. 4 розділ І НПАОП 0.00-4.15-98.

Разом з тим, підставою для звернення до суду з цим позовом стало не усунення відповідачем саме порушень, визначених у п.1 припису від 16.01.2021, а саме: відповідачем не отримано дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки зазначених у пунктах 3, 5, 6 Додатку 6 «Порядку видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки» затвердженого постановою КМУ від 26 жовтня 2011 №1107 (в редакції постанови КМУ від 03 березня 2020 №207 діючої на момент проведення планової перевірки КП «АКВА ДАР» - Акт перевірки № 9 від 16 січня 2021 року): на виконання робіт, що виконуються на висоті понад 1,3 метра; на виконання робіт в колодязях, траншеях; на виконання земляних робіт, що виконуються на глибині понад 2 метри.

При цьому строк виконання цієї вимоги - до 16.02.2021.

Суд звертає увагу на те, що відповідно до Додатку 6 постановою КМУ від 26 жовтня 2011 №1107 (в редакції постанови КМУ від 03 березня 2020 №207 діючої на момент проведення планової перевірки КП «АКВА ДАР») був закріплений перелік видів робіт підвищеної небезпеки, які виконуються на підставі декларації відповідності матеріально-технічної бази вимогам законодавства з питань охорони праці, до яких згідно з пунктами 3, 5, 6 відносились роботи, що виконуються на висоті понад 1,3 метра; роботи в колодязях, шурфах, траншеях, котлованах, бункерах, камерах, колекторах, замкнутому просторі (ємностях, боксах, топках, трубопроводах); земляні роботи, що виконуються на глибині понад 2 метри або в зоні розташування підземних комунікацій чи під водою.

Разом з тим, вказана норма діяла до 10.03.2021, оскільки Додаток 6 постанови від 26 жовтня 2011 № 1107 виключено на підставі Постанови КМУ № 77 від 03.02.2021, яка набрала чинності 10.03.2021 року.

Суд зауважує, що позаплановий захід позивачем проведений у період з 08.09.2021 по 09.09.2021, у ході якого встановлено не отримання відповідачем дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки зазначених у пунктах 3, 5, 6 Додатку 6 до постанови КМУ від 26 жовтня 2011 №1107.

З наведеного убачається, що станом на день проведення планового заходу, законодавствам встановлювались вимоги щодо наявності декларації відповідності матеріально-технічної бази вимогам законодавства з питань охорони праці, а тому їх відсутність була порушенням зазначених вимог.

Разом з тим, станом на день проведення позапланового заходу (у вересні 2021), вказана норма втратила чинність, а тому відповідач звільнений від обов'язку отримання декларації відповідності. Тобто станом на день проведення позапланового заходу відсутність вищезазначеної декларації відповідності вже не було порушенням.

Таким чином, відсутність декларації відповідності матеріально-технічної бази вимогам законодавства з питань охорони праці на роботах що виконуються на висоті понад 1,3 метра; в колодязях, шурфах, траншеях, котлованах, бункерах, камерах, колекторах, замкнутому просторі (ємностях, боксах, топках, трубопроводах), а також земляних роботах, що виконуються на глибині понад 2 метри або в зоні розташування підземних комунікацій чи під водою, не створює загрозу життю та здоров'ю людей та не є порушенням вимог законодавства.

Суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог (ч.2 ст.9 КАС України).

Враховуючи викладене та приймаючи до уваги, що підставою для звернення до суду з цим позовом стало невиконання відповідачем вимог припису від 16.01.2021 №03-217 саме в частині не отримання дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки зазначених у пунктах 3, 5, 6 Додатку 6 Постанови КМУ від 26 жовтня 2011 №1107, необхідність яких скасована Постановою КМУ № 77 від 03.02.2021, суд не убачає підстав для застосування до відповідача заходів реагування у вигляді заборони виконання робіт, що виконується на висоті понад 1,3 метра; заборонити виконання робіт в колодязях, траншеях; заборонити виконання земляних робіт, що виконуються на глибині понад 2 метри, до усунення порушень зазначених в пункті 1 Акту проведення позапланового заходу (перевірки) за № 69-217 від 09 вересня 2021.

З огляду на викладене суд відмовляє у задоволенні позову.

Керуючись статтями 9, 14, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 90, 143, 242- 246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

вирішив:

Відмовити у задоволенні позову Держпраці у Херсонській області до Комунального підприємства "АКВА ДАР" про вжиття заходів реагування під час здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку безпосередньо до П'ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складання повного судового рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Суддя А.С. Пекний

кат. 108010200