Рішення від 20.09.2021 по справі 160/10741/21

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 вересня 2021 року Справа № 160/10741/21

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Кадникової Г.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Дніпропетровській області про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 , позивач) звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовом про:

- визнання протиправною бездіяльності Головного управління Національної поліції в Дніпропетровській області (далі - ГУНП в Дніпропетровській області, відповідач) в частині не нарахування та не виплати ОСОБА_1 належної суми надбавки за стаж служби в поліції, за період з квітня 2018р. по листопад 2018р., та стягнення з відповідача на користь позивача заборгованості по грошовому забезпеченню у вигляді надбавки за стаж служби в поліції за період з квітня 2018 року по листопад 2018р., в сумі 1' 300 грн., без утримання податків й інших обов'язкових платежів;

- визнання протиправною бездіяльності ГУНП в Дніпропетровській області в частині не нарахування та не виплати ОСОБА_1 належної суми премії, за період з квітня 2018р. по листопад 2018р., та стягнення з відповідача на користь позивача заборгованості по грошовому забезпеченню у вигляді премії за період з квітня 2018р. по листопад 2018р., в сумі 4' 312 грн. 39коп., без утримання податків й інших обов'язкових платежів;

- визнання протиправною бездіяльності ГУНП в Дніпропетровській області в частині не нарахування та не виплати ОСОБА_1 належної суми додаткової доплати за службу в особливих умовах (період карантину, установленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби СОVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-СоV-2) відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №375 від 29.04.2020р. за період з вересня 2020р. по грудень 2020р., та стягнення з відповідача на користь позивача заборгованості по грошовому забезпеченню у вигляді додаткової доплати за службу в особливих умовах (період карантину, установленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби СОVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-СоV-2) відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №375 від 29.04.2020р. за період з вересня 2020р. по грудень 2020р., в сумі 5' 051грн. без утримання податків й інших обов'язкових платежів.

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що відповідачем протиправно сплачено у меншому розмірі грошове забезпечення у вигляді надбавки за стаж служби в поліції та премії за період з квітня 2018р. по листопад 2018р. Крім цього, відповідачем неправомірно, в порушення постанови Кабінету Міністрів України №375 від 29.04.2020р. в період з вересня 2020р. по грудень 2020р. при щомісячній виплаті гровошового забезпечення виплачено позивачу меньшу за необхідну суми додаткової доплати за службу в особливих умовах (період карантину, установленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби СОVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-СоV-2), що стало підставою для звернення до суду із відповідним позовом.

Ухвалою суду від 07.07.2021р. позовну заяву залишено без руху на підставі ст.169 Кодексу адміністративного судочинства України, зі встановленням строку для усунення виявлених недоліків.

На виконання ухвали суду, позивачем усунуті виявлені недоліки позовної заяви.

Ухвалою суду від 19.07.2021р. позовну заяву прийнято до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін та проведення судового засідання.

28.08.2021р. представником відповідача подано заяву про продовження строку для надання відзиву на позовну заяву, обґрунтовану необхідністю аналізу великого обсягу документів для підготовки відзиву.

Ухвалою суду від 01.09.2021р. заяву представника відповідача про продовження строку для надання відзиву задоволено.

07.09.2021р. від відповідача до суду надійшов відзив на позовну заяву, в якому останній заперечив проти задоволення позову та просив суд відмовити у їх задоволенні в повному обсязі, вважаючи адміністративний позов необгрунтованним та таким, що не підлягає задоволенню, мотивує відсутністю правових підстав для задоволення позовних вимог.

10.09.2021р. від представника позивача надійшла відповідь на відзив, яка за своїм змістом підтверджує обґрунтування позову.

Вивчивши матеріали справи, оцінивши наведені сторонами доводи, суд виходить з наступного.

З матеріалів справи вбачається, що позивач з 15.02.2018 р. по 06.04.2021 р. проходив службу в Національній поліції України, а саме:

з 15.02.2018р. по 14.09.2020р. на посаді слідчого СВ Вільногірського ВП Жовтоводського ВП ГУНП в Дніпропетровській області;

з 14.09.2020р. по 26.02.2021р. на посаді слідчого СВ Павлоградського ВП ГУНП в Дніпропетровській області;

з 26.02.2021р. по 06.04.2021р. на посаді слідчого відділення розслідування злочинів у сфері транспорту СВ Павлоградського РВП ГУНП в Дніпропетровській області.

Наказом ГУНП в Дніпропетровській області №158 о/с від 05.04.2021р. ОСОБА_1 з 06.04.2021р. звільнено зі служби в Національній поліції з посади слідчого відділення розслідування злочинів у сфері транспорту слідчого відділу Павлоградського РВ ГУНП в Дніпропетровській області у спеціальному званні старший лейтенант поліції.

Невикористана частина щорічної відпустки за 2021 рік за фактично відпрацьований час складає: основної - 8 діб.

Стаж служби в поліції становить 04 роки 01 місяць 00 днів та підтверджується витягом з наказу про звільнення.

19.04.2021 представник позивача, звернувся з адвокатським запитом до ГУНП в Дніпропетровській області про надання повідомлень щодо нарахування та виплати позивачу грошового забезпечення за час служби в Національній поліції.

Відповідно до листа ГУНП в Дніпропетровській області від 27.04.202 № 1/Ц-137аз/103/05-2021 надана довідка №1172 від 27.04.2021р. про дохід ОСОБА_2 за період з квітня 2018р. по квітень 2021р.

Отримавши вказану довідку, позивач дізнався, що за останні три роки його служби в поліції (за період з квітня 2018р. по квітень 2021р.) ГУНП Дніпропетровській області нараховано та виплачено грошове забезпечення у меншому розмірі, ніж передбачено законодавством, а саме: грошове забезпечення у вигляді надбавки за стаж служби в поліції та премії за період з квітня 2018р. по листопад 2018р. та в порушення постанови Кабінету Міністрів України №375 від 29.04.2020 р. в період з вересня 2020р. по грудень 2020 р. при щомісячній виплаті гровошового забезпечення виплачено позивачу меньшу за необхідну суми додаткової доплати за службу в особливих умовах (період карантину, установленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби СОVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-СоV-2).

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.

Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч.1, 2 ст.94 Закону України «Про національну поліцію» поліцейські отримують грошове забезпечення, розмір якого визначається залежно від посади, спеціального звання, строку служби в поліції, інтенсивності та умов служби, кваліфікації, наявності наукового ступеня або вченого звання.

Порядок виплати грошового забезпечення визначає Міністр внутрішніх справ України.

Пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» №988 від 11.11.2015р. (далі - постанова №988) установлено, що грошове забезпечення поліцейських складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премії та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Пунктом 1 Порядку та умов виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання, затверджених наказом Міністерства внутрішніх справ України від 06.04.2016р. №260 (далі - Порядок №260) цей Порядок та умови визначають критерії виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання, які здійснюють підготовку поліцейських (далі - ВНЗ МВС із специфічними умовами навчання).

Згідно п.3 розділу І вказаного Порядку №260 грошове забезпечення поліцейських визначається залежно від посади, спеціального звання, стажу служби в поліції, інтенсивності та умов служби, кваліфікації, наукового ступеня або вченого звання.

До складу грошового забезпечення входять:

1) посадовий оклад;

2) оклад за спеціальним званням;

3) щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер);

4) премії;

5) одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Відповідно до п.15 розділу І Порядку №260 при прийнятті на службу до Національної поліції грошове забезпечення поліцейським нараховується з дня призначення на посаду. У разі звільнення зі служби грошове забезпечення поліцейським виплачується по день їх звільнення зі служби в поліції включно.

Відповідно до додатку 1 до постанови № 988 оклад поліцейських за спеціальними званнями «рядовий поліції» становить 400 грн., а за спеціальним званням «старший лейтенант поліції» - 1600 грн.

Згідно довідки №1172 від 27.04.2021 р. про доходи ОСОБА_1 за період з квітня 2018р. по квітень 2021р., яка була надана до листа ГУНП в Дніпропетровській області від 27.04.2021 №1/Ц-137аз/103/05-2021 вбачається, що з квітня 2018р. по жовтень 2018р. позивачу встановлювався та виплачувався оклад за спеціальним званням «рядовий поліції» у розмірі 400 гривень, незважаючи на те, що від 31.08.2018 року йому було присвоєно спеціальне звання «старший лейтенант поліції», тобто у меншому аніж це було передбачено присвоєним йому спеціальним званням, а саме: 1600 грн.

Станом на момент звільнення позивача зі служби в поліції, а саме: 06.04.2020 р., стаж служби в поліції у позивача складав 04 роки 01 місяць 00 днів.

Відповідно до п.3 Порядку №260 надбавка за стаж служби в поліції поліцейським виплачується у відсотках до посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням у розмірах згідно з додатком 11 до постанови №988.

Обчислення вислуги років для виплати надбавки за стаж служби поліцейським проводиться підрозділами кадрового забезпечення за матеріалами особової справи поліцейського та оголошується відповідним наказом керівника органу поліції в разі призначення на посаду, крім випадків призначення на іншу посаду в одному органі Національної поліції та за умови наявності обчисленої вислуги за попередньою посадою.

Відповідно додатку 11 до постанови №988 розмір надбавки за стаж служби в поліції складає 15% посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням за наявності стажу служби від 4 до 7 років.

Щодо доводів позивача про належність виплати вказаної заборгованості без утримання податків й інших обов'язкових платежів, суд виходить з наступного.

Відповідно до п.1,2 Порядку виплати щомісячної грошової компенсації сум податку з доходів фізичних осіб, що утримуються з грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат, одержаних військовослужбовцями, поліцейськими та особами рядового і начальницького складу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №44 від 15.01.2004 року цей Порядок визначає умови та механізм щомісячної грошової компенсації сум податку з доходів фізичних осіб, що утримуються з грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат, одержаних військовослужбовцями, поліцейськими та особами рядового і начальницького складу (в тому числі відрядженими до органів виконавчої влади та інших цивільних установ), співробітниками Служби судової охорони у зв'язку з виконанням ними своїх обов'язків під час проходження служби (далі - грошова компенсація).

Грошова компенсація виплачується громадянам України, які відповідно до законодавства мають статус військовослужбовця, поліцейського або є особами рядового і начальницького складу Державної кримінально-виконавчої служби, ДСНС, податкової міліції, Національного антикорупційного бюро, Державного бюро розслідувань, співробітникам Служби судової охорони, а також особам, звільненим із служби, для відшкодування утриманих сум податку з їх грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат, право на які вони набули у зв'язку з виконанням обов'язків під час проходження служби.

Відповідно до пункту 16-1 підрозділу 10 розділу ХХ Податкового кодексу України тимчасово, до набрання чинності рішенням Верховної Ради України про завершення реформи Збройних Сил України, встановлюється військовий збір.

Об'єктом оподаткування збором є доходи, визначені ст. 163 цього Кодексу.

Ставка збору становить 1,5 відсотка від об'єкта оподаткування, визначеного підпунктом 1.2 цього пункту.

До загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку не включається сума грошового або майнового утримання чи забезпечення військовослужбовців строкової служби (у тому числі осіб, що проходять альтернативну службу), передбачена законом, яка виплачується з бюджету чи бюджетною установою (пп.165.1.10 п.65.1 ст.165 цього Кодексу). Таким чином, оскільки об'єктом оподаткування військовим збором є загальний місячний (річний) оподатковуваний дохід, до складу якого включаються доходи у вигляді грошового забезпечення, отримані військовослужбовцями у зв'язку з виконанням обов'язків несення служби (крім військовослужбовців строкової служби, у тому числі осіб, які проходять альтернативну службу у вигляді грошового забезпечення), такі доходи підлягають оподаткуванню військовим збором за ставкою 1,5%. При цьому Податковим кодексом України не передбачено виплату грошової компенсації військового збору, який утримується з грошового забезпечення військовослужбовців та поліцейських, як це визначено для податку з доходів фізичних осіб.

Отже, позиція позивача про належність виплати вказаної заборгованості без утримання податків й інших обов'язкових платежів є хибними та такими, які суперечать чинному законодавству.

Враховуючи вищевикладене, суд доходить до висновку про визнання протиправною бездіяльності ГУНП в Дніпропетровській області в частині не нарахування та не виплати ОСОБА_1 належної суми надбавки за стаж служби в поліції, за період з квітня 2018р. по листопад 2018р., та стягнення з відповідача на користь позивача заборгованості по грошовому забезпеченні у вигляді надбавки за стаж служби в поліції за період з квітня 2018 року по листопад 2018р., в сумі 1300 грн., з утриманням та компенсацією відповідних податків та зборів.

Щодо визнання противною бездіяльності ГУ Національної поліції в Дніпропетровській області в частині не нарахування та не виплати ОСОБА_1 належної суми премії, за період з квітня 2018р. по листопад 2018р., та стягнення з відповідача на користь позивача заборгованості по грошовому забезпеченні у вигляді премії за період з квітня 2018р. по листопад 2018р., в сумі 4' 312грн. 39коп., суд виходить з наступного.

Відповідно до п.12 Порядку №260 керівники органів поліції мають право преміювати поліцейських відповідно до особливостей проходження служби та особистого внеску поліцейського в загальні результати служби з урахуванням специфіки і особливостей виконання покладених на нього завдань та у межах асигнувань, затверджених на грошове забезпечення для утримання Національної поліції.

Розміри премії встановлюються за рішенням керівників органів поліції відповідно до затверджених ними положень про преміювання та наявного фонду грошового забезпечення.

Виплата премій поліцейським здійснюється за наказами керівників органів поліції.

У випадку допущення поліцейськими проступків, які впливають на розмір премії, до наказу вносяться відповідні зміни та проводиться перерахунок премії в наступному місяці.

Накази про преміювання поліцейських видаються до 25 числа кожного місяця на підставі списків начальників структурних підрозділів органу поліції, погоджених з фінансовим підрозділом у частині розміру фонду преміювання.

Виплата премії проводиться щомісяця в останній день місяця за поточний місяць разом з виплатою грошового забезпечення.

Поліцейським поліції охорони виплата премії здійснюється щомісяця до 07 числа за минулий місяць разом з виплатою грошового забезпечення.

Відповідно до п.1 Розділу VI Положення про преміювання поліцейських ГУ Національної поліції в Дніпропетровській області, затвердженого наказом ГУНП №3121 від 13.07.2018 року (далі - Положення №3121) до 10 числа поточного місяця управлінням фінансового забезпечення та бухгалтерського обліку керівникам структурних підрозділів апарату та відокремлених підрозділів ГУНП надається інформація щодо розміру встановленої премії поліцейським у попередньому місяці та розміру премії, який відповідає рекомендованому граничному розміру грошового забезпечення за відповідними посадами.

На підставі вказаної інформації керівники структурних підрозділів ГУНП готують списки щодо встановлення розміру місячної премії за поточний місяць кожному поліцейському з урахуванням обґрунтованих пропозицій безпосередніх керівників поліцейських, враховуючи показники преміювання (розділ ІІІ Положення), рішення керівництва ГУНП щодо встановлення підвищеного розміру премії (пункт 2 розділу VI Положення), та із зазначенням термінів перебування поліцейських у відрядженні, на навчанні, у відпустці або на лікарняному за встановленою формою.

З огляду на вказані норми слід зазначити, що призначення премій віднесено до компетенції керівника органу поліції, а їх розміри встановлюються за рішенням керівників органів поліції, з урахуванням граничного розміру грошового забезпечення за відповідними посадами.

Враховуючи той факт, що призначення премій віднесено до компетенції керівника органу поліції, а їх розміри встановлюються за рішенням керівників органів поліції, з урахуванням граничного розміру грошового забезпечення за відповідними посадами, належним способом захисту прав позивача є зобов'язання відповідача нарахувати та виплатити позивачу належну суму премії за період з квітня 2018р. по листопад 2018р. в сумі 4' 312грн. 00коп., з утриманням та компенсацією відповідних податків та зборів.

Щодо визнання протиправною бездіяльності ГУ Національної поліції в Дніпропетровській області в частині не нарахування та не виплати ОСОБА_1 належної суми додаткової доплати за службу в особливих умовах (період карантину, установленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби СОVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-СоV-2) відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №375 від 29.04.2020 р. за період з вересня 2020р. по грудень 2020р. в сумі 5'051грн. 00коп., суд виходить з наступного.

Відповідно до п.1 постанови Кабінету Міністрів України від 29.04.2020р. №375 «Про деякі питання оплати праці (грошового забезпечення) окремих категорій працівників, військовослужбовців Національної гвардії та Державної прикордонної служби, посадових осіб Державної митної служби, осіб рядового та начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту, поліцейських, які забезпечують життєдіяльність населення, на період дії карантину, установленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби СОVID-19, спричиненої коронавірусом SАRS-СоV-2, та протягом 30 днів з дня його відміни» (далі - постанова Кабінету Міністрів України від 29.04.2020р. №375) установлено, що на період карантину, установленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби СОVID-19, спричиненої коронавірусом SАRS-СоV-2, та протягом 30 днів з дня його відміни окремим категоріям працівників, військовослужбовців Національної гвардії та Державної прикордонної служби, посадових осіб Державної митної служби, осіб рядового та начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту, поліцейських, які забезпечують життєдіяльність населення (забезпечення продовольчими та непродовольчими товарами, послугами зв'язку, транспорту, адміністративними, соціальними послугами, а також захист прав дітей та забезпечення правопорядку і безпеки громадян) (далі - працівники) та внаслідок виконання своїх обов'язків мають безпосередній контакт з населенням, встановлюється додаткова доплата до заробітної плати (грошового забезпечення) пропорційно відпрацьованому часу в зазначених умовах.

За приписами п.п.2-5 вказаної постанови встановлення доплати, визначеної пунктом 1 цієї постанови, працівникам підприємств, установ та організацій, органів державної влади, які фінансуються з державного та місцевих бюджетів, здійснюється у граничному розмірі до 50 відсотків заробітної плати (грошового забезпечення).

Встановлення доплати, визначеної пунктом 1 цієї постанови, працівникам надавачів соціальних послуг державного/комунального сектору, які безпосередньо надають соціальні послуги за місцем проживання/перебування їх отримувачів (вдома), здійснюється у граничному розмірі до 100 відсотків заробітної плати (грошового забезпечення).

Перелік посад (професій) працівників, яким встановлюються такі доплати, визначається відповідним центральним органом виконавчої влади у сфері, у якій він реалізує державну політику.

Персональний перелік працівників, яким встановлюється доплата, визначається керівником (керівником державної служби) відповідного підприємства, установи та організації, органу державної влади.

Доплати, визначені пунктами 2 і 3 цієї постанови, здійснюються за рахунок та в межах видатків державного та місцевих бюджетів, передбачених за відповідними бюджетними програмами головних розпорядників бюджетних коштів.

Постановою Кабінету Міністрів України від 10.06.2020 року № 485 «Про виділення коштів для здійснення доплати військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським, які забезпечують життєдіяльність населення, медичним та іншим працівникам, які безпосередньо зайняті на роботах з ліквідації захворювання на гостру респіраторну хворобу COVID-19, спричинену коронавірусом SARS-CoV-2, у відомчих закладах охорони здоров'я» затверджено Порядок використання коштів, виділених для здійснення доплати військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським, які забезпечують життєдіяльність населення, медичним та іншим працівникам, які безпосередньо зайняті на роботах з ліквідації захворювання на гостру респіраторну хворобу COVID-19, спричинену коронавірусом SARS-CoV-2, у відомчих закладах охорони здоров'я (далі - Порядок №485).

У пункті 1 Порядку №485 вказано, що цей Порядок визначає механізм використання коштів державного бюджету за програмами, зокрема: Здійснення доплати поліцейським, які забезпечують життєдіяльність населення на період дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, за рахунок коштів, виділених з фонду боротьби з гострою респіраторною хворобою COVID-19, спричиненою коронавірусом SARS-CoV-2, та її наслідками (далі - бюджетні кошти).

Згідно з пунктом 2 Порядку №485 головним розпорядником бюджетних коштів є МВС. Відповідальними виконавцями бюджетних програм є МВС, Національна гвардія, Адміністрація Держприкордонслужби, ДСНС та Національна поліція (далі - органи системи МВС).

Абзацами 1 та 2 пункту 4 Порядку №485 визначено, що кошти, отримані органами системи МВС відповідно до пункту 3 цього Порядку, використовуються виключно для: доплати до грошового забезпечення військовослужбовцям Національної гвардії та Адміністрації Держприкордонслужби, особам рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту, поліцейським, які забезпечують життєдіяльність населення на період дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2.

На виконання пункту 4 Постанови № 375 Міністерством внутрішніх справ видано наказ від 03.06.2020 року № 431 «Про окремі питання організації оплати праці на період дії карантину, яким визначено керівникам, зокрема, Національної поліції України забезпечити встановлення на період дії карантину», установленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, та протягом 30 днів з дня його відміни окремим категоріям поліцейських, які забезпечують життєдіяльність населення (забезпечення продовольчими та непродовольчими товарами, послугами зв'язку, транспорту, адміністративними, соціальними послугами, а також захист прав дітей та забезпечення правопорядку і безпеки громадян) та внаслідок виконання своїх обов'язків мають безпосередній контакт з населенням, додаткової доплати у граничному розмірі до 50 відсотків заробітної плати (грошового забезпечення) пропорційно відпрацьованому часу в зазначених умовах (пункт 1); виплату додаткової доплати здійснювати поліцейським, які перебувають відповідно на штатних посадах в органах (підрозділах) Національної поліції України (пункт 2); нарахування додаткової доплати здійснювати у відсотковому співвідношенні до заробітної плати (грошового забезпечення) з розрахунку всіх складових, у тому числі премії, за винятком виплат, що носять одноразовий та компенсаційний характер (пункт 3); персональний перелік осіб, яким установлюється додаткова доплата, визначається керівником відповідного органу, закладу, зазначених у пункті 1 цього наказу (пункт 4).

Суд звертає увагу, що нарахування додаткової доплати здійснювати у відсотковому співвідношенні до заробітної плати (грошового забезпечення) з розрахунку всіх складових, у тому числі премії, за винятком виплат, що носять одноразовий та компенсаційний характер.

Завдання щодо формування списків на встановлення доплати підлеглим поліцейським, у зв'язку із виконанням службових обов'язків у період дії карантину мали безпосередній контакт з населенням покладено на керівників структурних підрозділів апарату ГУНП, начальників відділів, відділень поліції стройових та інших підрозділів, підпорядкованих ГУНП.

Остаточне рішення щодо визначення персонального переліку поліцейських, які забезпечували правопорядок і безпеку громадян та внаслідок виконання своїх обов'язків мали безпосередній контакт з населенням, та встановлення додаткової доплати останнім в граничному розмір до 50 відсотків грошового забезпечення пропорційно до відпрацьованого часу в особливих умовах, приймає начальник ГУНП, в тому числі, але не виключно в межах видатків державного бюджету, передбачених за відповідними програмами головних розпорядників бюджетних коштів.

З огляду на той факт, що встановлення додаткової доплати поліцейським в граничному розмір до 50 відсотків грошового забезпечення пропорційно до відпрацьованого часу в особливих умовах, приймає начальник ГУНП, в тому числі, але не виключно в межах видатків державного бюджету, передбачених за відповідними програмами головних розпорядників бюджетних коштів, враховуючи, що розмір вказаної доплати прямо залежить від розміру премії у відповідному місяці, суд дійшов висновку, що належним способом захисту прав позивача є зобов'язання відповідача нарахувати та виплатити позивачу належну суму додаткової доплати за службу в особливих умовах (період карантину, установленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2) відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №375 від 29.04.2020 р. за період з вересня 2020 р. по грудень 2020 р., з утриманням та компенсацією відповідних податків та зборів.

Оцінивши докази суб'єкта владних повноважень на підтвердження правомірності своїх рішень та докази, надані позивачем, суд приходить до висновку, що встановлені у справі обставини частково підтверджують позицію позивача, покладену в основу позовних вимог, а тому позовні вимоги є обґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню частково.

Відповідно до ч.1, 2 ст.77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідач по справі, як суб'єкт владних повноважень, не довів суду правомірність та законність своїх дій всупереч вимогам ч.2 ст.77 КАС України.

Згідно із ст.90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Ніякі докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

Щодо розподілу судових витрат, суд не застосовує правила ст.139 КАС України, оскільки позивач згідно п.1 ч.1 ст.5 Закону України «Про судовий збір» звільнений від сплати судового збору.

Керуючись ст.ст. 9, 72-77, 90, 139, 241-246, 262, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Дніпропетровській області про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльность Головного управління Національної поліції в Дніпропетровській області в частині не нарахування та не виплати ОСОБА_1 належної суми надбавки за стаж служби в поліції, за період з квітня 2018р. по листопад 2018р.

Стягнути з Головного управління Національної поліції в Дніпропетровській області (49101, м.Дніпро, вул.Троїцька, 20а; код ЄДРПОУ 40108866) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) заборгованість по грошовому забезпеченню у вигляді надбавки за стаж служби в поліції за період з квітня 2018 року по листопад 2018 р., в сумі 1' 300 грн., з утриманням та компенсацією відповідних податків та зборів.

Визнати протиправною бездіяльность Головного управління Національної поліції в Дніпропетровській області в частині не нарахування та не виплати ОСОБА_1 належної суми премії за період з квітня 2018р. по листопад 2018р.

Стягнути з Головного управління Національної поліції в Дніпропетровській області (49101, м.Дніпро, вул.Троїцька, 20а; код ЄДРПОУ 40108866) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) заборгованість по грошовому забезпеченню у вигляді премії за період з квітня 2018р. по листопад 2018р. в сумі 4' 312грн. 39коп., з утриманням та компенсацією відповідних податків та зборів.

Визнати протиправною бездіяльность Головного управління Національної поліції в Дніпропетровській області в частині не нарахування та не виплати ОСОБА_1 належної суми додаткової доплати за службу в особливих умовах (період карантину, установленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби СОVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-СоV-2) відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №375 від 29.04.2020р. за період з вересня 2020р. по грудень 2020р.

Стягнути з Головного управління Національної поліції в Дніпропетровській області (49101, м.Дніпро, вул.Троїцька, 20а; код ЄДРПОУ 40108866) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) заборгованість по грошовому забезпеченню у вигляді додаткової доплати за службу в особливих умовах (період карантину, установленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби СОVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-СоV-2) відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №375 від 29.04.2020 р. за період з вересня 2020 р. по грудень 2020 р., в сумі 5 051 грн. з утриманням та компенсацією відповідних податків та зборів.

В іншій частині позовних вимог відмовити.

Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог ст.255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржено в строки, передбачені ст.295 Кодексу адміністративного судочинства України.

До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи рішення суду оскаржується до Третього апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд відповідно до п.п.15.5 п.15 Розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя Г. В.Кадникова