Справа № 577/883/22
Провадження № 3/577/328/22
"18" лютого 2022 р.
Суддя Конотопського міськрайонного суду Сумської області Потій Н.В., розглядаючи матеріали справи про адміністративне правопорушення, які надійшли від Конотопського РВП ГУНП в Сумській області відносно:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ,
мешканця АДРЕСА_1 ,
непрацюючого
про притягнення до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 173 КУпАП,-
18 лютого 2022 року до Конотопського РВП ГУНП в Сумській області надійшов протокол про адміністративне правопорушенні відносно ОСОБА_1 за ст. 173 КУпАП, який складено поліцейським ВРПП Конотопського РВП ГУНП в Сумській області Позовним М.В.
Вказаний протокол не відповідає вимогам ст. 256 КУпАП в частині повноти та правильності його складення.
За змістом ст. 278 КУпАП орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує такі питання: 1) чи належить до його компетенції розгляд даної справи; 2) чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення; 3) чи сповіщено осіб, які беруть участь у розгляді справи, про час і місце її розгляду; 4) чи витребувано необхідні додаткові матеріали; 5) чи підлягають задоволенню клопотання особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілого, їх законних представників і адвоката.
Адміністративна відповідальність в Україні та процедура притягнення до адміністративної відповідальності ґрунтується на конституційних принципах та правових презумпція, які зумовлені визнанням і дією принципу верховенства права в Україні.
З огляду на рішення Європейського суду з прав людини в справі «Гурепка проти України» від 08.07.2010 року, де суд, зокрема, зазначив, що адміністративні правопорушення через суворість санкцій, слід відносити до фактично кримінальних правопорушень, з усіма гарантіями статті 6 Конвенції.
Згідно ч. 1 ст. 6 Конвенції, кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом, який зокрема встановить обґрунтованість будь-якого висунутого проти нього кримінального обвинувачення.
Як неодноразово наголошував у своїх висновках ЄСПЛ, особа має право знати від якого обвинувачення вона повинна захищатися та розуміти, яке саме покарання їй загрожує у разі доведеності її винуватості.
Наприклад, у п.51 рішення ЄСПЛ по справі «Ващенко проти України» від 26.06.2008 року, зазначено: «Обвинувачення для цілей п.1 ст.6 конвенції може бути визначене як офіційне доведення до відома особи компетентним органом твердження про вчинення цією особою правопорушення, яке нормою загального характеру визнається осудним і за яке встановлюється відповідальність карного та попереджувального характеру».
У рішенні ЄСПЛ у справі «Абрамян проти Росії» від 09.10.2008 року, Суд вказав, що положення пп.«а» п.3ст.6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод необхідно аналізувати у світлі більш загальної норми про право на справедливий судовий розгляд, гарантоване п.1 цієї статті. У кримінальній справі надання повної, детальної інформації щодо пред'явленого особі обвинувачення та, відповідно, правової кваліфікації, яку суд може дати відповідним фактам, є важливою передумовою забезпечення справедливого розгляду.
Відповідно до ч.2 ст. 254 КУпАП протокол про адміністративне правопорушення, у разі його оформлення, складається не пізніше двадцяти чотирьох годин з моменту виявлення особи, яка вчинила правопорушення, у двох примірниках, один із яких під розписку вручається особі, яка притягається до адміністративної відповідальності.
Всупереч вказаних вимог, підпис ОСОБА_1 , про ознайомлення з протоколом відсутній. Запису про відмову від підписання протоколу не зроблено. Графа протоколу «від пояснення та підпису відмовився у присутності понятих» також не заповнена.
Згідно із принципом законності, закріпленим у статті 7 КУпАП, ніхто не може бути підданий заходу впливу у зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності. Застосування уповноваженими на те органами і посадовими особами заходів адміністративного впливу провадиться в межах їхньої компетенції та у точній відповідності із законом.
У протоколі про адміністративне правопорушення, відповідно до вимог частини першої статті 256 КУпАП, зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (уразі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи.
Згідно протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАВ № 358407 від 15 лютого вбачається, що 15 лютого 2021 року о 21 год 20 хв ОСОБА_1 , котрий виражався нецензурною лайкою в бік працівників поліції, де ображав людську гідність і громадську мораль, чим вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч.1 ст. 173 КУпАП.
Відтак, суд констатує, що у даному протоколі про адміністративне правопорушення взагалі не зазначено місце вчинення правопорушення.
В той же час, обов'язковою ознакою об'єктивної сторони правопорушення за ст. 173 КУпАП, а саме дрібне хуліганство - є місце його скоєння, а саме - громадське місце, яке дістало законодавче визначення як частина (частини) будь-якої будівлі, споруди, яка доступна або відкрита для населення вільно, чи за запрошенням, або за плату, постійно, періодично або час від часу, зокрема під'їзди, а також підземні переходи, стадіони.
Друга ознака об'єктивної сторони цього правопорушення полягає у нецензурній лайці в громадських місцях, образливому ставленні до громадян та інших діях, що порушують громадський порядок і спокій громадян.
Однак, поліцейським ВРПП Конотопського РВП ГУНП в Сумській області Позовним М.В. не зазначено, в якому саме громадському місці вчинено дане правопорушення, як і не зазначено про порушення громадського порядку і спокою громадян.
Порушення громадської гідності і моралі, про що зазначено у протоколі є об'єктивною стороною іншого правопорушення, а саме ст. 178 КУпАП диспозицією якої передбачено відповідальність за розпивання пива, алкогольних, слабоалкогольних напоїв у заборонених законом місцях або поява у громадських місцях у п'яному вигляді, що ображає людську гідність і громадську мораль.
З урахуванням положень ч. 1 ст. 6 Європейської конвенції про захист прав людини та основоположних свобод, а також з огляду на практику Європейського суду з прав людини у справах «Малофєєва проти Росії» («Malofeyeva v. Russia», рішення від 30 травня 2013 року, заява № 36673/04) та «Карелін проти Росії» («Karelin v. Russia» заява № 926/08, рішення від 20 вересня 2016 року) суд не може відшукувати докази на користь обвинувачення, оскільки це становитиме порушення права на захист (особа не може належним чином підготуватися до захисту) та принципу рівності сторін процесу (оскільки особа має захищатися від обвинувачення, яке підтримується не стороною обвинувачення, а фактично судом).
З огляду на викладене, приходжу до висновку, що матеріали щодо притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 слід повернути для дооформлення.
Крім цього суд зауважує, що відповідно до ч.2 ст.268 КУпАП при розгляді справ про адміністративні правопорушення, передбачені зокрема ст. 173 КУпАП, присутність особи, яка притягується до адміністративної відповідальності є обов'язковою.
Приписами ст. 277 КУпАП встановлено, що справи про адміністративне правопорушення, передбачене ст. 173 КУпАП розглядаються протягом доби.
Явку ОСОБА_1 до суду не забезпечено.
Таким чином, суд позбавлений можливості здійснити заходи для забезпечення участі ОСОБА_1 в розгляді справи у встановлений законом строк, а при направленні справи до суду Конотопським ВП зазначені вимоги закону проігноровано.
Вивчивши матеріали справи, суд приходить до переконання про наявність обставин, які не дають можливості повно та об'єктивно розглянути справу про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ст. 173 КУпАП, з'ясувати, чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна особа у його вчиненні, забезпечивши реалізацію особою гарантованих їй законом прав, в тому числі права на захист, ухвалити законне і справедливе судове рішення в межах строків передбачених ст. 277 КУпАП.
Відповідно до п.12 постанови Пленуму ВССУ з розгляду цивільних і кримінальних справ № 11 від 17.10.2014 «Про деякі питання дотримання розумних строків розгляду судами цивільних, кримінальних справ і справ про адміністративні правопорушення», норми КУпАП не забороняють повернення протоколу про адміністративне правопорушення, зокрема, без додержання вимог статті 256 цього Кодексу, вмотивованою постановою суду для належного оформлення.
При цьому суд звертає увагу, що відповідно до складеного протоколу про адміністративне правопорушення, правопорушення було скоєно 15 лютого 2022 року. Тобто, визначений ст. 38 КУпАП строк накладення стягнення на особу, відносно якої складено протокол, у разі визнання її винною у скоєному, спливає 15 травня 2022 року.
Керуючись ст. 256, 278 КУпАП,
Справу про адміністративне правопорушення про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ст.173 КУпАП повернути до Конотопського ВП ГУНП в Сумській області для належного оформлення протоколу про адміністративне правопорушення.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя: Н. В. Потій