Справа № 285/290/22 Провадження № 3/591/425/22
21 лютого 2022 року м. Суми
Суддя Зарічного районного суду м. Суми Клімашевська І.В., за участю секретаря -Грабар С.Г., особи, яка притягається до адміністративної відповідальності - ОСОБА_1 , розглянувши матеріали, які надійшли від Управління патрульної поліції в Житомирській області Департаменту патрульної поліції Національної поліції України, про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, місце проживання: АДРЕСА_1 , ФОП ОСОБА_1 ,-
за ст. 124 КУпАП -
Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення від 09 січня 2022 року серії ДПР18 №081101, водій ОСОБА_1 09.01.2022 об 11-11 год на автомобільній дорозі «Київ-Чоп» 232 км, керуючи т/з Ford Focus, д.н.з - НОМЕР_1 , при зміні напрямку руху, не впевнився в безпечності, не надав перевагу в русі та здійснив зіткнення з автомобілем Renault Midliner, д.н.з - НОМЕР_2 , який рухався в попутньому напрямку. Внаслідок ДТП автомобілі зазнали механічних пошкоджень з матеріальними збитками, чим порушив вимоги п.10.1 ПДД та вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ст. 124 КУпАП.
ОСОБА_1 в судовому засіданні вину не визнав та пояснив, що в момент зіткнення його автомобіль вже перебував у нерухомому стані. Напрмяку руху він не змінював, так як вже стояв на узбіччі. Як з'ясувалось на місці, у потерпілого в автомобілі був відеореєстратор, проте відео до матеріалів справи ніким не долучено.
Потерпілий ОСОБА_2 в судове засідання не з'явився, про день, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином (відповідно до рекомендованого повідомлення про вручення поштового відправлення, судова повітска отримана особою 08.02.2022).
Крім вказаних вище доказів, судом досліджені наступні докази: схема місця ДТП від 09.01.2022, на якій зафіксовано положення транспортних засобів після вчинення ДТП (а.с.7), письмові пояснення ОСОБА_2 (а.с.5) та письмові пояснення ОСОБА_1 , які збігають із тими поясненнями, які він надав безпосередньо в судовому засіданні (а.с.6).
Вислухавши учасників процесу, вивчивши матеріали справи, слід зробити такі висновки.
Згідно ст. 245 КУпАП, завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Відповідно до ст. 280 КУпАП, орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Статтею 251 КУпАП передбачено, що доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі або в режимі фотозйомки (відеозапису), які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху та паркування транспортних засобів, актом огляду та тимчасового затримання транспортного засобу, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Умовою притягнення особи до адміністративної відповідальності за статтею 124 КУпАП є порушення учасниками дорожнього руху правил дорожнього руху, що спричинило пошкодження транспортних засобів, вантажу, автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, дорожніх споруд чи іншого майна.
Правила дорожнього руху України, відповідно до Закону України "Про дорожній рух",встановлюють єдиний порядок дорожнього руху на всій території України.
Так, п.10.1 ПДР України передбачено, що перед початком руху, перестроюванням та будь-якою зміною напрямку руху водій повинен переконатися, що це буде безпечним і не створить перешкод або небезпеки іншим учасникам руху.
Оцінюючи надані суду докази в їх сукупності, суд керується основними конституційними засадами судочинства, визначеними ст. 129 Конституції України, до яких відноситься забезпечення доведеності вини, змагальність сторін та свобода в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості, а також ст. 62 Конституції України та загальними принципами права, згідно яких усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь та доказування не може ґрунтуватись на припущеннях.
Верховний Суд в постанові від 27.06.2019 року зазначив, що висновок про наявність чи відсутність в діях особи складу адміністративного правопорушення повинен бути обґрунтований, тобто зроблений на підставі всебічного, повного і об'єктивного дослідження всіх обставин та доказів, які підтверджують факт вчинення адміністративного правопорушення. Притягнення особи до адміністративної відповідальності можливе лише за умови наявності юридичного складу адміністративного правопорушення, в тому числі, встановлення вини особи у його вчиненні, яка підтверджена належними та допустимими доказами.
Також суд враховує висновки Європейського суду з прав людини, викладені зокрема в рішенні від 09.09.2011 року у справі «Лучанінова проти України», від 15.05.2018 року у справі «Надточій проти України», який неодноразово зазначав, що до провадження в справах про адміністративні правопорушення застосовується кримінальний аспект та відповідні гарантії ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, зокрема згідно яких кожен, кого обвинувачено у вчиненні кримінального правопорушення, вважається невинуватим доти, доки його вину не буде доведено в законному порядку.
Зміст стандарту доведення поза розумним сумнівом надано, зокрема, в постанові Верховного Суду від 04.07.2018 року по справі № 688/788/15-к, згідно якої вказаний стандарт означає, що сукупність обставин справи, встановлена під час судового розгляду, виключає будь-яке інше розумне пояснення події, яка є предметом судового розгляду, крім того, що інкримінований злочин був вчинений і обвинувачений є винним у вчиненні цього злочину.
Оцінюючи надані суду докази на предмет доведеності винуватості ОСОБА_1 поза розумним сумнівом, суд керується таким.
Протокол про адміністративне правопорушення серії 09 січня 2022 року серії ДПР18 №081101 суд не може визнати достатнім та достовірним доказом, який свідчить про наявність в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, оскільки, як вбачається з матеріалів справи, інспектор поліції, який склав протокол, не був безспосереднім очевидцем виникнення ДТП, і відомості по суті правопорушення виклав у протоколі зі слів учасників ДТП, зокрема - ОСОБА_2 .
Схема ДТП, що додається до протоколу, містить відомості про розташування на дорозі двох автомобілів на момент приїзду поліції. Крім того, пошкодження, що були зафіксовані у автомобіля Ford Focus могли виникнути як в результаті дій водія цього транспортного засобу, так і від дій водія ОСОБА_3 .
Письмові пояснення ОСОБА_2 суд не може вважати достатніми та достовірними доказами і покласти їх в основу рішення, оскільки їх пояснення щодо механізму та підстав виникнення ДТП є протилежними поясненням ОСОБА_1 , який наголошує на тому, що на момент удару його транспортний засіб вже перебував у нерухомому стані на узбіччі.
Тобто, за відсутності інших доказів на підтвердження обставин, які зазначила кожна із сторін, суд визнає покази усіх учасників такими, що поза розумним сумнівом не підтверджують і не спростовують обставин по суті правопорушення, що викладені у протоколі складеному відносно ОСОБА_1 .
За таких обставин, суд приходить до висновку, що матеріали не містять і сторонами не надано доказів, які б поза розумним сумнівом доводили те, що ДТП виникло саме внаслідок порушення ОСОБА_1 вказаних вище пунктів Правил дорожнього руху України за обставин, вказаних в протоколі про адміністративне правопорушення. А усі виниклі сумніви щодо порушення ОСОБА_1 вказаних вище пунктів Правил дорожнього руху України, які б знаходились в причинному зв'язку з виникненням події ДТП, суд, керуючись принципом презумпції невинуватості, тлумачить на користь ОСОБА_1 та приходить до висновку про недоведеність події і складу адміністративного правопорушення в його діях.
У відповідності до ст. 247 КУпАП, провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.
Враховуючи наведене, суд закриває провадження в справі про адміністративне правопорушення, передбачене ст. 124 КУпАП, у зв'язку з відсутністю події і складу даного адміністративного правопорушення.
На підставі викладеного, керуючись ст. 124, п. 1 ч. 1 ст. 247, 248-249, 279, 283-284 КУпАП,
Закрити провадження у справі відносно ОСОБА_1 за ст. 124 КУпАП у зв'язку із відсутню в його діях складу адміністративного правопорушення.
Постанова може бути оскаржена протягом 10-денного строку до Сумського апеляційного суду через Зарічний районний суд м. Суми.
Суддя І.В. Клімашевська