ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1
про закриття підготовчого провадження та призначення справи до розгляду по суті
18 листопада 2021 року м. Київ № 640/28166/21
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Арсірія Р.О., з участю секретаря судових засідань Пономаренко К.А., розглянувши у підготовчому судовому засіданні справу
за позовом ОСОБА_1
до Національного агентства України з питань державної служби, Кабінету Міністрів України
про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії,-
суд прийняв до уваги таке:
До Окружного адміністративного суду міста Києва звернувся ОСОБА_1 з позовом до Національного агентства України з питань державної служби, Кабінету Міністрів України, в якому просить:
1. Визнати протиправною бездіяльність Національного агентства України з питань державної служби щодо не оприлюднення на Єдиному порталі вакансій державної служби інформації про відсутність переможця конкурсу на зайняття посади Голови Державної податкової служби України, оголошеного розпорядженням Кабінет Міністрів України від 11.08.2021 №918-р.
2. Визнати протиправними дії Національного агентства України з питань державної служби щодо оприлюднення 27.09.2021 на Єдиному порталі вакансій державної служби та на офіційному сайті інформації про визначення ОСОБА_2 переможцем конкурсу на зайняття посади Голови Державної податкової служби України.
3. Зобов'язати Національне агентство України з питань державної служби видалити оприлюднену 27.09.2021 на Єдиному порталі вакансій державної служби та на офіційному сайті інформації про визначення ОСОБА_2 переможцем конкурсу на зайняття посади Голови Державної податкової служби України.
4. Зобов'язати Національне агентство України з питань державної служби оприлюднити на Єдиному порталі вакансій державної служби інформацію про відсутність переможця конкурсу на зайняття посади Голови Державної податкової служби України, оголошеного розпорядженням Кабінету Міністрів України від 11.08.2021 №918-р.. оскільки суб'єкт призначення або керівник державної служби не прийняв рішення про визначення переможця конкурсу або про його відсутність протягом 44 календарних днів з дня оприлюднення оголошення про проведення конкурсу
5. Визнати протиправним та скасувати протокольне рішення Кабінет Міністрів України від 27 вересня 2021 р. № 110 про визначення ОСОБА_2 переможцем конкурсу на зайняття посади Голови Державної податкової служби України.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 07.10.2021 справу № 640/28166/21 прийнято до провадження судді Арсірія Р.О., призначено підготовче судове засідання.
05.11.2021 через канцелярію суду від Кабінету міністрів України подано клопотання про закриття провадження у справі. В обгрунтування поданого клопотання зазначено, що відповідачами не приймались та не вчинялися дії, які б впливали на права та інтереси позивача, та відповідно протокольне рішення колегіального органу не є індивідуальним актом суб'єкта владних повноважень, відтак не створює жодних правових наслідків, не породжує, не змінює або припиняє права чи обов'язки Позивача у сфері публічно-правових відносин. Відповідно до частини шостої статті 28 Закону України «Про державну службу» кандидат, якого не визначено переможцем конкурсу, має право оскаржити рішення Комісії або конкурсної комісії до суду з підстав порушення умов або порядку проведення конкурсу, що могло істотно вплинути на його результати. Позивач не приймав участі у конкурсі в якості кандидата на посаду Голови Державної податкової служби проведеного на виконання розпорядження Уряду України від 11.08.2021 № 918-р, що в свою чергу свідчить про відсутність зацікавленості та явного інтересу ОСОБА_1 до даного питання.
18.11.2021 представником позивача подано заперечення на клопотання щодо закриття провадження у справі. В якому зазначає, що відповідно до п. 7 ч. 1 ст. 4 Закону України "Про державну службу", державна служба здійснюється з дотриманням принципу забезпечення рівного доступу до державної служби - заборона всіх форм та проявів дискримінації, відсутність необгрунтованих обмежень або надання необгрунтованих переваг певним категоріям громадян під час вступу на державну службу та її проходження. У зв'язку із відсутністю переможця конкурсу на зайняття посади Голови Державної податкової служби України, Кабінет Міністрів України відповідно до Закону має оголосити повторний конкурс на зайняття цієї посади. Позивач зазхначає, що має законне право та бажання взяти участь у повторному конкурсі на зайняття посади Голови Державної податкової служби України, що має бути призначений на законних підставах.Таким чином, бездіяльність та дії Національного агентства України з питань державної служби, а також протокольне рішення Кабінету Міністрів України від 27.09.2021 №110 мають безпосередній вплив на суб'єктивні права, позбавляють Позивача можливості реалізувати належне йому право щодо участі у повторному конкурсі на зайняття посади Голови ДПС.
Суд заслухавши сторін та дослідивши докази у справі ухвалив відмовити у задоволенні клопотання про закриття провадження у справі.
Згідно з частиною п'ятою ст. 55 Конституції України, кожному гарантується захист своїх прав, свобод та інтересів від порушень і протиправних посягань будь-якими не забороненими законом засобами.
Європейський суд з прав людини у своїх рішеннях неодноразово підкреслював необхідність ефективного захисту прав заявників. Наприклад, у п. 75 рішення від 05.04.2005 у справі «Афанасьєв проти України» (заява №38722/02) ЄСПЛ зазначає, що засіб захисту, який вимагається згаданою статтею, повинен бути «ефективним», як у законі, так і на практиці, зокрема, у тому сенсі, щоб його використання не було ускладнене діями або недоглядом органів влади відповідної держави.
Приписами статті 173 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що підготовку справи до судового розгляду здійснює суддя адміністративного суду, який відкрив провадження в адміністративній справі.
Завданням підготовчого провадження є: остаточне визначення предмета спору та характеру спірних правовідносин, позовних вимог та складу учасників судового процесу; з'ясування заперечень проти позовних вимог; визначення обставин справи, які підлягають встановленню, та зібрання відповідних доказів; вирішення відводів; визначення порядку розгляду справи; вчинення інших дій з метою забезпечення правильного, своєчасного і безперешкодного розгляду справи по суті.
Відповідно до частин першої та другої статті 183 Кодексу адміністративного судочинства України, у підготовчому засіданні суд постановляє ухвалу (ухвали) про процесуальні дії, що необхідно вчинити до закінчення підготовчого провадження та початку судового розгляду справи по суті.
За результатами підготовчого засідання суд постановляє ухвалу про: залишення позовної заяви без розгляду; закриття провадження у справі; закриття підготовчого провадження та призначення справи до судового розгляду по суті.
Суддею проведено підготовчі дії, які необхідні для забезпечення правильного, своєчасного і безперешкодного розгляду справи по суті та які є достатніми для закриття підготовчого провадження і призначення судового засідання для розгляду справи.
Керуючись статтями 173, 183, 243, 248 Кодексу адміністративного судочинства України суд
Закінчити підготовче провадження та призначити справу № 640/28166/21 до судового розгляду колегією суддів у судовому засіданні на 08 грудня 2021 року о 14:15 год. за адресою: м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1, каб. № 32.
Відмовити у задоволенні клопотання про закриття провадження у справі.
Копію ухвали направити сторонам.
Суддя Р.О. Арсірій