Ухвала від 17.02.2022 по справі 420/22983/21

Справа № 420/22983/21

УХВАЛА

17 лютого 2022 року

Одеський окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Іванова Е.А.,

розглянувши в письмовому провадженні в приміщенні суду в м.Одесі заяву Управління соціальної політики Чорноморської міської ради Одеського району Одеської області про заміну відповідача у справі за позовом ОСОБА_1 до Управління соціальної політики Чорноморської міської ради Одеського району Одеської області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

В провадженні Одеського окружного адміністративного суду знаходиться адміністративна справа за позовом ОСОБА_1 до Управління соціальної політики Чорноморської міської ради Одеського району Одеської області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії.

До суду 18.01.2022р. від Управління соціальної політики Чорноморської міської ради Одеського району Одеської області надійшла заява про заміну відповідача. У вказаній заяві відповідач просить суд замінити у справі про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії первісного відповідача - Управління соціальної політики Чорноморської міської ради Одеського району Одеської області на належного відповідача - Департамент соціальної та сімейної політики Одеської обласної державної адміністрації. В обґрунтування поданої заяви відповідач зазначив, що постанова Кабінету Міністрів України 08 квітня 2021 року № 325 є чинною та вона є обов'язковою до виконання управлінням. Відповідно до даної постанови управління лише перераховує ветеранам війни кошти, які їм розподілені Мінсоцполітики та Департаментом соціальної та сімейної політики Одеської ОДА. Тобто, порушення законодавства, а саме виплата допомоги у меншій сумі, ніж визначено Законом, здійснюється у зв'язку з дією та бездіяльністю органів державної влади, а не органів місцевого самоврядування. Належним відповідачем є держава в особі державного органу, який здійснює нарахування та виплату соціальних виплат. На цей час функції державного органу, відповідального за обчислення розміру виплати коштів до 05 травня та перерахування їх у якості субвенції на рахунок управління є Департамент соціальної та сімейної політики Одеської обласної державної адміністрації. З вказаного вбачається, що управління є неналежним відповідачем у справі, а належним відповідачем у справі є Департамент соціальної та сімейної політики Одеської обласної державної адміністрації.

Дослідивши надані письмові докази, перевіривши матеріали справи, проаналізувавши законодавство, суд прийшов до висновку, що в задоволенні заяви про заміну відповідача у справі необхідно відмовити з наступних підстав.

Відповідно до п.9 ч.1 ст.4 КАС України відповідач - це суб'єкт владних повноважень, а у випадках, визначених законом, й інші особи, до яких звернена вимога позивача.

Згідно з ч.4 ст.46 КАС України відповідачем в адміністративній справі є суб'єкт владних повноважень, якщо інше не встановлено цим Кодексом.

Відповідно до ч.3 ст.48 КАС України якщо позов подано не до тієї особи, яка повинна відповідати за позовом, суд до ухвалення рішення у справі за згодою позивача замінює первісного відповідача належним відповідачем, не закриваючи провадження у справі, якщо це не потягне за собою зміни підсудності адміністративної справи. Суд має право за клопотанням позивача до ухвалення рішення у справі залучити до участі у ній співвідповідача.

Згідно з ч.ч.5-7 ст.48 КАС України під час вирішення питання про залучення співвідповідача чи заміну належного відповідача суд враховує, зокрема, чи знав або чи міг знати позивач до подання позову у справі про підставу для залучення такого співвідповідача чи заміну неналежного відповідача. Після заміни сторони, залучення другого відповідача розгляд адміністративної справи починається спочатку. Заміна позивача допускається до початку судового розгляду справи по суті. Заміна відповідача допускається до ухвалення рішення судом першої інстанції.

Суд зазначає, що предмет спору - це об'єкт спірних правовідносин щодо якого виник спір між позивачем і відповідачем. Під предметом спору розуміється певна матеріально-правова вимога позивача до відповідача, стосовно якої позивач просить прийняти судове рішення. Підстави позову становлять обставини, якими позивач обґрунтовує свої вимоги щодо захисту права та охоронюваного законом інтересу.

В позові ОСОБА_1 просить суд: визнати протиправною діяльність Управління соціальної політики Чорноморської міської ради Одеського району Одеської області щодо відмови у нарахуванні та виплати щорічної разової грошової допомоги до 05 травня за 2021 рік у розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком; зобов'язати Управління соціальної політики Чорноморської міської ради Одеського району Одеської області нарахувати та виплатити недоплачену грошову допомогу до 05 травня за 2021 рік у розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком, з урахуванням розміру зазначеної соціальної виплати, визначеного статтею 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», та здійснити її виплату з урахуванням фактично виплачених сум.

Позов ОСОБА_1 мотивовано тим, що рішенням Конституційного Суду України від 27.02.2020 року № 3-р/2020 у справі № 1-247/2018 (3393/18) за конституційним поданням 46 народних депутатів України щодо відповідності Конституції України (конституційності) окремого положення пункту 26 розділу VI «Прикінцеві та перехідні положення» Бюджетного кодексу України визнане таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційними) - окреме положення пункту 26 розділу VI «Прикінцеві та перехідні положення» Бюджетного кодексу України у частині, яка передбачає, що норми і положення статей 12, 13, 14, 15 та 16 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів державного і місцевого бюджетів та бюджетів фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування. Таким чином, починаючи з 27.02.2020 року ані положення п.26 розділу VI Бюджетного кодексу України у частині дії ст.12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», ані приписи ст.12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» у редакції п.20 Розділу II Закону України «Про державний бюджет України на 2008 рік» не можуть запроваджувати правила призначення та виплати допомоги до 5 травня. Отже, позивач вважає, що він набув право на соціальне забезпечення у порядку редакції ст.12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» від 25.12.1998 року № 367-ХІV, яка передбачала розмір допомоги до 5 травня для учасників бойових дій - 5 мінімальних пенсій за віком.

Тобто, предметом спору у справі є дії Управління соціальної політики Чорноморської міської ради Одеського району Одеської області щодо виплати ОСОБА_1 щорічної разової грошової допомоги у меншому розмірі, ніж передбачено частиною п'ятою статті 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».

Суд зазначає, що Міністерство соціальної політики України перераховує кошти регіональним органам соціального захисту населення, які розподіляють їх між районними органами соціального захисту населення, центрами по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат, які і здійснюють безпосередню виплату щорічної разової грошової допомоги до 5 травня.

Отже, органом, уповноваженим здійснювати виплату разової щорічної грошової допомоги до 5 травня, є відповідне управління соціального захисту населення за місцем проживання (реєстрації) такої особи.

При цьому, в позові позивачем не заявлено жодних вимог до Департаменту соціальної та сімейної політики Одеської обласної державної адміністрації, тому відсутні підстави для заміни відповідача Управління соціальної політики Чорноморської міської ради Одеського району Одеської області на належного Департамент соціальної та сімейної політики Одеської обласної державної адміністрації.

Керуючись ст.ст.4, 46, 48, 243, 248 КАС України, суд, -

УХВАЛИВ:

Відмовити в задоволенні заяви Управління соціальної політики Чорноморської міської ради Одеського району Одеської області про заміну відповідача у справі за позовом ОСОБА_1 до Управління соціальної політики Чорноморської міської ради Одеського району Одеської області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії.

Ухвала набирає законної сили відповідно до вимог ст. 256 КАС України та може бути оскаржена у порядку та строки визначені статтею 295, 297 КАС України.

Суддя Іванов Е.А.