Рішення від 16.02.2022 по справі 420/24489/21

Справа № 420/24489/21

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16 лютого 2022 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Харченко Ю.В. розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справу за адміністративним позовом Головного управління Державної служби з надзвичайних ситуацій в Одеській області до Раухівського закладу дошкільної освіти (ясла-садок) Раухівської селищної ради Березівського району Одеської області, Раухіського селищної ради Березівського району Одеської області про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю), -

ВСТАНОВИВ:

Головне управління Державної служби з надзвичайних ситуацій в Одеській області звернулось до Одеського окружного адміністративного суду з позовом, у якому просить суд застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду (контролю) до Раухівського закладу дошкільної освіти (ясла-садок) Раухівської селищної ради Березівського району Одеської області, ЄДРПОУ: 22476329, юридична адреса: 67308, Одеська область, Березівський район, селище міського типу Раухівка, вулиця Гвардійська, 64 та Раухівської селищної ради Березівського району Одеської області, ЄДРПОУ: 22446206, 67308, Одеська область, Березівський район, селище міського типу Раухівка, вулиця Кравця Євгена, 21 - у спосіб: у вигляді повного зупинення експлуатації будівель Раухівського закладу дошкільної освіти (ясла-садок) Раухівської селищної ради Березівського району Одеської області та Раухівської селищної ради Березівського району Одеської області, за адресою: 67308, Одеська область, Березівський район, селище міського типу Раухівка, вулиця Гвардійська, 64,- у порядок: шляхом відключення вищевказаних будівель за адресою: 67308, Одеська область, Березівський район, селище міського типу Раухівка, вулиця Гвардійська, 64, від джерел електропостачання (або інших електромереж, електроприладів, пристроїв, обладнання, установок); обмеження до них доступу, за винятком проведення робіт з усунення недоліків зазначених в акті перевірки №182 від 28.10.2, до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, які зазначені в акті перевірки №182 від 28.10.2021.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що було здійснено позапланову перевірку Раухівського ЗДО, під час якої перевірені будівлі, споруди, приміщення, територію з метою перевірки додержання вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, за результатами якої складено Акт №182 від 28.10.2021 року. Позивач вказує, що порушення за номерами 1-12, 14-19 є такими, що впливають на ризик виникнення надзвичайної ситуації, аварії чи пожежі, що можуть спричинити загрозу життю та здоров'ю людей, а також неможливістю її ефективної ліквідації та рятуванню людей. Не усунення виявлених перевіркою порушень прямою дією впливає на ризик виникнення надзвичайної ситуації, аварії чи пожежі, що спричинить загрозу життю та здоров'ю людей, оскільки впливає: на забезпечення безпеки експлуатації об'єкту, безпеки вихованців та вихователів у відповідності з вимогами протипожежних норм, техногенної безпеки та цивільного захисту; на своєчасність виявлення надзвичайної ситуації, пожежі; на ліквідацію пожежі, надзвичайної ситуації та ліквідації її наслідків; на евакуацію людей та їх захисту від наслідків пожежі, надзвичайної ситуації, тощо. При такому становищі діти, відвідувачі та працівники постійно перебувають в умовах, коли існує реальна загроза втрати життя, отримання травм, шкоди своєму здоров'ю через не виконання та ігнорування керівництвом та посадовими особами відповідача вимог законодавства з питань техногенної та пожежної безпеки.

Ухвалою суду від 13.12.2021 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито спрощене позовне провадження у справі № 420/24489/21 за позовом Головного управління Державної служби з надзвичайних ситуацій в Одеській області до Раухівського закладу дошкільної освіти (ясла-садок) Раухівської селищної ради Березівського району Одеської області, Раухіського селищної ради Березівського району Одеської області про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю).

21.01.2021 року до суду від відповідача - Раухіської селищної ради Березівського району Одеської області на дійшов відзив (вхід.№4844/22) відповідно до якого, відповідачем було вжити ряд заходів з метою усунення виявлених перевіркою недоліків та порушень, проте усунення інших порушень, можливо лише при наявності відповідного фінансового забезпечення.

Суд зазначає, що копія ухвали суду від 13.12.2021 та позов по справі № 420/24489/21 надіслано засобами поштового зв'язку на адресу другого відповідача - Раухівського закладу дошкільної освіти (ясла-садок) Раухівської селищної ради Березівського району Одеської області, та згідно відомостей, розміщених на офіційному сайті УкрПошта, поштове відправлення з трекінговим номером 6530012376244, отримано 08.01.2022 року. Проте станом на час розгляду справи по суті, у визначений ухвалою суду, строк, відзив на позов до суду не надано.

Дослідивши наявні у матеріалах справи письмові докази в сукупності, та системно проаналізувавши приписи чинного законодавства, суд встановив наступне.

27 - 28 жовтня 2021 року, відповідно до вимог Кодексу цивільного захисту України, наказу ГУ ДСНС України в Одеській області №416 від 11.10.2021 «Про проведення позапланових перевірок» на підставі Посвідчення на проведення позапланової перевірки №184 від 27.10.2021 головним інспектором відділу запобігання надзвичайним ситуаціям Березівського районного управління ГУ ДСНС України в Одеській області старшим лейтенантом служби цивільного захисту Смагін А.С. та провідним інспектором відділу організації наглядово-профілактичної роботи та заходів цивільного захисту Березівського районного управління ГУ ДСНС України в Одеській області старшим лейтенантом служби цивільного захисту Чен Ю.В., здійснено позапланову перевірку Раухівського ЗДО засновником якого є Раухівська селищна рада Березівського району Одеської області та який розташований за адресою: 67308, Одеська область, Березівський район, селище міського типу Раухівка, вулиця Гвардійська, 64 під час якої перевірено: будівлі, споруди, приміщення, територію з метою перевірки додержання вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, за результатами котрої складено Акт №182 від 28.10.2021 (далі-Акт №182).

Актом №182 від 28 жовтня 2021року встановлено порушення приписів Кодексу цивільного захисту України №5403- VI (далі - КЦЗУ), Правил пожежної безпеки в Україні, затверджених наказом МВС України №1417 від 30.12.2014, зареєстрованих у Міністерстві юстиції України 05.03.2015 за №252/26697 (далі - ППБУ) та інших чинних нормативно-правових актів, стандартів, нормам і правил у сфері пожежної, техногенної безпеки, а саме:

1) Розділ II, пункт 4 ППБУ: для кожного приміщення не розроблено інструкції про заходи пожежної безпеки, які затверджуються керівником об'єкта або уповноваженою ним посадовою особою;

2) Розділ III, пункт 8 Правил пожежної безпеки для навчальних закладів та установ системи освіти України/Наказ МОіНУ № 974 від 15.08.2016: у кожному приміщенні закладу не розміщена табличка, на якій вказано прізвище відповідального за пожежну безпеку, номер телефону найближчого пожежно-рятувального підрозділу;

3) Розділ II, пункт 8 ППБУ: територію об'єкта, а також будинки, споруди, приміщення не забезпечено відповідними знаками безпеки (Знаки безпеки, їх кількість, а також місця їх встановлення повинні відповідати ДСТУ ЕИ ІSО 7010:2019 Графічні символи. Кольори та знаки безпеки. Зареєстровані знаки безпеки): знаки, що вказують на маршрут евакуації, місце розташування обладнання безпеки або об'єкта безпеки, або заходи безпеки (знаки безпечних умов); знаки пожежного обладнання; знаки обов'язкової дій; знаки заборони; попереджувальні знаки;

4) Розділ II, пункт 16 ППБУ: відповідальна особа за пожежну безпеку в закладі не пройшла навчання та перевірку знань з питань пожежної безпеки у порядку, встановленому постановою Кабінету Міністрів України від 26 червня 2013 року № 444 «Про затвердження Порядку здійснення навчання населення діям у надзвичайних ситуаціях»;

5) Розділ III, глава 2, пункт 2.16 ППБУ: в приміщеннях встановлені грати, які не розкриваються, не розсуваються та не знімаються (кухня, кабінет директора);

6) Розділ III, глава 2, пункт 2.5 ППБУ: дерев'яні елементи горищних покриттів не оброблено засобами вогнезахисту;

7) Розділ IV, глава 1, пункт 1.6 ППБУ: в приміщеннях закладу допускається з'єднання, відгалуження та окінцювання жил проводів і кабелів шляхом скручування;

8) Розділ IV, глава 1, пункт 1.21 ППБУ: захист будівель та зовнішніх установок від прямих попадань блискавки та вторинних її проявів не здійснюється;

9) Розділ V, глава 1, пункт 1.2 ППБУ: приміщення закладу не обладнано системою протипожежного захисту відповідно до ДБН В.2.5-56:2014 «Системи протипожежного захисту»;

10) Розділ V, глава 3, пункт 3.6 ППБУ: приміщення закладу не забезпечено первинними засобами пожежогасіння згідно норм належності (вогнегасниками);

11) Розділ V, глава 3, пункт 3.6 ППБУ: територію закладу та приміщення не забезпечено достатньою кількістю води для цілей пожежогасіння;

12) Розділ V, глава 3, пункт 3.11 ППБУ: пожежний щит № 1, № 2, № 3 не укомплектовані згідно норм належності (до комплекту засобів пожежогасіння, які розміщуються на пожежному щиті, входять: вогнегасники - 3 шт., ящик з піском - 1 шт., протипожежне покривало - 1 шт., багор або лом та гак - 2 шт., лопати - 2 шт., сокири - 2 шт.);

13) Розділ III, пункт 3 Правил експлуатації та типових норм належності вогнегасників/ Наказ і МВС України № 25 від 15.01.2018: особою, відповідальною за пожежну безпеку в закладі, не ведеться журнал обліку вогнегасників встановленого зразка;

14) Пункт 7 розділу IV Порядку затвердження програм навчання та інструктажів з питань пожежної безпеки, організації та контролю за їх виконанням/ Наказ МВС України № 1021 від 05.12.2019: відповідальною особою в закладі не ведеться «Журнал реєстрації інструктажів з питань цивільного захисту, пожежної безпеки та дій у надзвичайних ситуаціях» встановленого зразка;

15) Розділ IV, глава 1, пункт 1.17 ППБУ: електророзетки встановлені на горючі матеріали, без підкладання під них суцільного негорючого матеріалу, що виступає за габарити апарата не менше ніж на 0,01 метра;

16) ДБН В.2.2-4:2018 «Заклади дошкільної освіти» пункт 5.8: відсутній під'їзд до будівель закладу для проїзду пожежних машин згідно вимог;

17) ДБНВ.2.2-4:2018 «Заклади дошкільної освіти» пункт 9.1: ступінь вогнестійкості будівель закладу не відповідає вимогам;

18) ДБН В.1.1-7: 2016 «Пожежна безпека об'єктів будівництва» пункт 5.3: клас вогнестійкості сходових кліток менше нормованого (влаштовано дерев'яні сходи);

19) ДБНВ.1.1-7: 2016 «Пожежна безпека об'єктів будівництва» пункт 7.2.7: ширина евакуаційних виходів з приміщень будівлі менша ніж 0,8 м.

З огляду на виявлені порушення, та керуючись положеннями Кодексу цивільного захисту України, позивач звернувся до суду з позовом про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю) до Раухівського закладу дошкільної освіти (ясла-садок) Раухівської селищної ради Березівського району Одеської області, ЄДРПОУ: 22476329, юридична адреса: 67308, Одеська область, Березівський район, селище міського типу Раухівка, вулиця Гвардійська, 64 та Раухівської селищної ради Березівського району Одеської області, ЄДРПОУ: 22446206, 67308, Одеська область, Березівський район, селище міського типу Раухівка, вулиця Кравця Євгена, 21 - у спосіб: у вигляді повного зупинення експлуатації будівель Раухівського закладу дошкільної освіти (ясла-садок) Раухівської селищної ради Березівського району Одеської області та Раухівської селищної ради Березівського району Одеської області, за адресою: 67308, Одеська область, Березівський район, селище міського типу Раухівка, вулиця Гвардійська, 64,- у порядок: шляхом відключення вищевказаних будівель за адресою: 67308, Одеська область, Березівський район, селище міського типу Раухівка, вулиця Гвардійська, 64, від джерел електропостачання (або інших електромереж, електроприладів, пристроїв, обладнання, установок); обмеження до них доступу, за винятком проведення робіт з усунення недоліків зазначених в акті перевірки №182 від 28.10.2, до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, які зазначені в акті перевірки №182 від 28.10.2021.

Так, на думку суду, позовні вимоги Головного управління Державної служби з надзвичайних ситуацій в Одеській області до Раухівського закладу дошкільної освіти (ясла-садок) Раухівської селищної ради Березівського району Одеської області, Раухіського селищної ради Березівського району Одеської області про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю), є такими, що підлягають задоволенню, з урахуванням наступного.

Відповідно до п.п.57 п.4 Указу Президента України “Про деякі питання Державної служби України з надзвичайних ситуацій” №20/2013 від 16.01.2013року, ДСНС України відповідно до покладених на неї завдань організовує та проводить перевірки додержання вимог законодавства у сферах цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки, організації виконання заходів щодо захисту населення і територій від надзвичайних - ситуацій техногенного та природного характеру на підприємствах, в установах, організаціях, що входять до складу залізничного, автомобільного, авіаційного, морського та річкового транспорту, на базах, складах, арсеналах зберігання та у місцях виробництва, утилізації ракетно-артилерійського озброєння, компонентів рідкого ракетного палива.

Згідно з Положенням про Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Одеській області, затвердженого Наказом ДСНС України №507 від 21.09.2017року ГУ ДСНС України в Одеській області відповідно до покладених на нього завдань, на відповідній території здійснює безпосередньо та через підпорядковані підрозділи нагляд (контроль) за додержанням і виконанням вимог законодавства у сферах пожежної і техногенної безпеки та цивільного захисту місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами і організаціями усіх форм власності, іншими суб'єктами господарювання, а також громадянами України, іноземцями та особами без громадянства.

Відповідно до статті 1 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, прийнятого рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища; засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності.

Заходами державного нагляду (контролю) - є планові та позапланові заходи, які здійснюються шляхом проведення перевірок, ревізій, оглядів, обстежень та інших дій.

Спосіб здійснення державного нагляду (контролю) - процедура здійснення державного нагляду (контролю), визначена законом.

Частиною 1 статті 3 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" передбачено, що державний нагляд (контроль), серед іншого, здійснюється за принципами пріоритетності безпеки у питаннях життя і здоров'я людини, функціонування і розвитку суспільства, середовища проживання і життєдіяльності перед будь-якими іншими інтересами і цілями у сфері господарської діяльності.

Відповідно до частини 4 статті 4 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" виключно законами встановлюються: органи, уповноважені здійснювати державний нагляд (контроль) у сфері господарської діяльності; види господарської діяльності, які є предметом державного нагляду (контролю); повноваження органів державного нагляду (контролю) щодо зупинення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг; вичерпний перелік підстав для зупинення господарської діяльності; спосіб здійснення державного нагляду (контролю); санкції за порушення вимог законодавства і перелік порушень, які є підставою для видачі органом державного нагляду (контролю) припису, розпорядження або іншого розпорядчого документа.

Орган державного нагляду (контролю) не може здійснювати державний нагляд (контроль) у сфері господарської діяльності, якщо закон прямо не уповноважує такий орган на здійснення державного нагляду (контролю) у певній сфері господарської діяльності та не визначає повноваження такого органу під час здійснення державного нагляду (контролю).

Згідно з пунктом 12 частини 1 статті 67 Кодексу цивільного захисту України, до повноважень центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, належить: звернення до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, експлуатації будівель, об'єктів, споруд, цехів, дільниць, а також машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, зупинення проведення робіт, у тому числі будівельно-монтажних, випуску і реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту, надання послуг, якщо ці порушення створюють загрозу життю та/або здоров'ю людей.

Частиною 2 статті 68 Кодексу цивільного захисту України передбачено, що у разі встановлення порушення вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, що створює загрозу життю та здоров'ю людей, посадові особи центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сферах техногенної та пожежної безпеки, звертаються до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, агрегатів, експлуатації будівель, споруд, окремих приміщень, випуску та реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту у порядку, встановленому законом.

Відповідно до частини 1 статті 70 Кодексу цивільного захисту України підставою для звернення центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, об'єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів є: 1) недотримання вимог пожежної безпеки, визначених цим Кодексом, іншими нормативно-правовими актами, стандартами, нормами і правилами; 2) порушення вимог пожежної безпеки, передбачених стандартами, нормами і правилами, під час будівництва приміщень, будівель та споруд виробничого призначення; 3) випуск і реалізація вибухопожежонебезпечної продукції та продукції протипожежного призначення з відхиленням від стандартів чи технічних умов або без даних щодо відповідності такої продукції вимогам пожежної безпеки; 4) нездійснення заходів щодо захисту персоналу від шкідливого впливу ймовірних надзвичайних ситуацій; 5) відсутність на виробництвах, на яких застосовуються небезпечні речовини, паспортів (формулярів) на обладнання та апаратуру або систем із забезпечення їх безперебійної (безаварійної) роботи; 6) невідповідність кількості засобів індивідуального захисту органів дихання від небезпечних хімічних речовин нормам забезпечення ними працівників суб'єкта господарювання, їх непридатність або відсутність; 7) порушення правил поводження з небезпечними речовинами; 8) відсутність або непридатність до використання засобів індивідуального захисту в осіб, які здійснюють обслуговування потенційно небезпечних об'єктів або об'єктів підвищеної небезпеки, а також в осіб, участь яких у ліквідації наслідків надзвичайної ситуації передбачена планом локалізації і ліквідації наслідків аварій; 9) відсутність на об'єкті підвищеної небезпеки диспетчерської служби або її неготовність до виконання покладених на неї завдань, у тому числі через відсутність відповідних документів, приладів, обладнання або засобів індивідуального захисту; 10) неготовність до використання за призначенням аварійно-рятувальної техніки, засобів цивільного захисту, а також обладнання, призначеного для забезпечення безпеки суб'єктів господарювання; 11) проведення робіт з будівництва будинків та споруд, розміщення інших небезпечних об'єктів, інженерних і транспортних комунікацій, які порушують встановлений законодавством з питань техногенної безпеки порядок їх проведення або проведення яких створює загрозу безпеці населення, суб'єктам господарювання, обладнанню та майну, що в них перебувають.

Повне або часткове зупинення роботи підприємств, об'єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, виконання робіт, надання послуг здійснюється виключно за рішенням адміністративного суду (частина 2 статті 70 Кодексу цивільного захисту України).

Відповідно до частини 5 статті 4 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" повне або часткове зупинення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг допускається за постановою адміністративного суду, ухваленою за результатами розгляду позову органу державного нагляду (контролю) щодо застосування заходів реагування.

Вжиття інших заходів реагування, передбачених законом, допускається за вмотивованим письмовим рішенням керівника органу державного нагляду (контролю) чи його заступника, а у випадках, передбачених законом, - із наступним підтвердженням обґрунтованості вжиття таких заходів адміністративним судом.

Згідно з пунктом 2 статті 12 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" у разі застосування санкцій за порушення вимог законодавства, зокрема, якщо законом передбачаються мінімальні та максимальні розміри санкцій, враховується принцип пропорційності порушення і покарання.

Відповідно до частини 7 статті 7 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду. У разі необхідності вжиття інших заходів реагування орган державного нагляду (контролю) протягом п'яти робочих днів з дня завершення здійснення заходу державного нагляду (контролю) складає припис, розпорядження, інший розпорядчий документ щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу, а у випадках, передбачених законом, також звертається у порядку та строки, встановлені законом, до адміністративного суду з позовом щодо підтвердження обґрунтованості вжиття до суб'єкта господарювання заходів реагування, передбачених відповідним розпорядчим документом.

Із системного аналізу вищенаведених законодавчих приписів вбачається, що орган, який здійснює державний нагляд у сферах техногенної та пожежної безпеки, у разі виявлення недотримання суб'єктом господарювання вимог пожежної безпеки, на підставі акту, складеного за результатами здійснених заходів (перевірок тощо), має право звернутися до суду із позовом про застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення експлуатації будівель, споруд.

Як зазначено позивачем - Головним управлінням ДСНС України в Одеській області в адміністративному позові, виявлені фахівцем контролюючого органу під час проведення позапланової перевірки території, будівель та приміщень Раухівського закладу дошкільної освіти (ясла-садок) Раухівської селищної ради Березівського району Одеської області, порушення впливають на ризик виникнення надзвичайної ситуації, аварії чи пожежі, та можуть спричинити загрозу життю та здоров'ю людей, а також неможливістю ефективної ліквідації аварії та рятування людей.

Між тим, належних, допустимих доказів на підтвердження усунення у повному обсязі на території, будівлях та приміщеннях Раухівського закладу дошкільної освіти (ясла-садок) Раухівської селищної ради Березівського району Одеської області, виявлених під час проведення позапланової перевірки з питань додержання та виконання вимог законодавства у сферах пожежної і техногенної безпеки, порушень, які створюють загрозу життю та здоров'ю людей, відповідачами суду не надано.

Натомість, у Листі (вхід.№7141/22 від 03.02.2022року) відповідач - Раухівська селищна рада, серед іншого, зазначила, що залишились деякі порушення, усунення котрих можливо лише за наявності відповідного фінансового забезпечення, що потребує певного часу.

Водночас, не усунення виявлених перевіркою порушень прямою дією впливає на ризик виникнення надзвичайної ситуації, аварії чи пожежі, що спричинить загрозу життю та здоров'ю людей, оскільки впливає: на забезпечення безпеки людей у відповідності з вимогами протипожежних норм, техногенної безпеки та цивільного захисту; на своєчасність виявлення надзвичайної ситуації, пожежі; на ліквідацію пожежі, надзвичайної ситуації та ліквідації її наслідків; на евакуацію людей та їх захисту від наслідків пожежі, надзвичайної ситуації, тощо.

За даного становища діти, відвідувачі, працівники Раухівського закладу дошкільної освіти (ясла-садок) Раухівської селищної ради Березівського району Одеської області, постійно перебувають в умовах, коли існує реальна загроза втрати життя, отримання травм, шкоди своєму здоров'ю через невиконання та ігнорування керівництвом та посадовими особами відповідачів вимог законодавства з питань пожежної і техногенної безпеки, цивільного захисту.

Відповідно до ч.3 ст.55 Кодексу цивільного захисту України забезпечення пожежної безпеки суб'єкта господарювання покладається на власників та керівників таких суб'єктів господарювання.

Згідно зі ст.3 Конституції України людина, її життя і здоров'я, і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю.

Відповідно до першого речення статті 2 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод встановлено, що право кожного на життя охороняється законом. Цей припис зобов'язує державу вживати належних заходів для захисту життя осіб, які знаходиться під її юрисдикцією. Слід зазначити, що це зобов'язання повинно тлумачитися як таке, що застосовується в контексті будь-якої діяльності, публічної чи ні, в якій право на життя може бути поставлене під сумнів.

Також, такий захід реагування як повне або часткове зупинення роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, агрегатів, експлуатації будівель, споруд, окремих приміщень, випуску та реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту - не є санкцією за порушення вимог законодавства з питань техногенної та пожежної безпеки, а є превентивним заходом, спрямованим на недопущення існування невиправданого ризику виникнення надзвичайних ситуацій, та, відповідно, ризику завдання шкоди життю і здоров'ю населення.

У Постанові від 08.02.2019 року по справі № 805/4256/17-а Верховним Судом, у тому числі, зауважено, що підставою для застосування заходів реагування є встановлення порушення вимог законодавства сфері техногенної та пожежної безпеки, що створює загрозу життю та здоров'ю людей. Необладнання будівлі системою пожежної сигналізації, відсутність системи оповіщення про пожежу та управління евакуюванням людей, незабезпечення цих приміщень захистом від прямих попадань блискавки і вторинних її проявів та внутрішнім протипожежним водопостачанням, за об'єктивним критерієм є такими, що створюють загрозу життю та/або здоров'ю людей, оскільки стосуються, зокрема, протипожежних норм.

Таким чином, беручи до уваги вищевикладене, суд дійшов висновку щодо обґрунтованості позовних вимог Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Одеській області, та відповідно наявності законодавчо передбачених підстав для їх задоволення, шляхом застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю) до Раухівського закладу дошкільної освіти (ясла-садок) Раухівської селищної ради Березівського району Одеської області, ЄДРПОУ: 22476329, юридична адреса: 67308, Одеська область, Березівський район, селище міського типу Раухівка, вулиця Гвардійська, 64 та Раухівської селищної ради Березівського району Одеської області, ЄДРПОУ: 22446206, 67308, Одеська область, Березівський район, селище міського типу Раухівка, вулиця Кравця Євгена, 21 - у спосіб: у вигляді повного зупинення експлуатації будівель Раухівського закладу дошкільної освіти (ясла-садок) Раухівської селищної ради Березівського району Одеської області та Раухівської селищної ради Березівського району Одеської області, за адресою: 67308, Одеська область, Березівський район, селище міського типу Раухівка, вулиця Гвардійська, 64,- у порядок: шляхом відключення вищевказаних будівель за адресою: 67308, Одеська область, Березівський район, селище міського типу Раухівка, вулиця Гвардійська, 64, від джерел електропостачання (або інших електромереж, електроприладів, пристроїв, обладнання, установок); обмеження до них доступу, за винятком проведення робіт з усунення недоліків, до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, окреслених у Акті перевірки №182 від 28.10.2021.

Згідно з ч.1 ст.9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до частини 1 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Частиною 1 статті 72 КАС України передбачено, що доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Статтю 73 КАС України передбачено, що належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення. Сторони мають право обґрунтовувати належність конкретного доказу для підтвердження їхніх вимог або заперечень.

Відповідно до статей 74-76 КАС України обставини справи, які за законом мають бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування. Достовірними є докази, на підставі яких можна встановити дійсні обставини справи. Достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування. Питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.

Статтею 77 КАС України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Згідно зі ст.242 Кодексу адміністративного судочинства України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами. Судове рішення має відповідати завданню адміністративного судочинства, визначеному цим Кодексом.

Відтак, беручи до уваги вищевикладене, та оцінюючи наявні в матеріалах справи письмові докази в сукупності, суд дійшов висновку, що позовні вимоги Головного управління ДСНС України в Одеській області підлягають задоволенню, з вище окреслених підстав.

Керуючись ст.ст.72-76, 139, ч.9 ст.205, ст.ст.241-246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ВИРІШИВ:

1. Адміністративний позов Головного управління Державної служби з надзвичайних ситуацій в Одеській області до Раухівського закладу дошкільної освіти (ясла-садок) Раухівської селищної ради Березівського району Одеської області, Раухіського селищної ради Березівського району Одеської області про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю) - задовольнити.

2. Застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду (контролю) до Раухівського закладу дошкільної освіти (ясла-садок) Раухівської селищної ради Березівського району Одеської області, ЄДРПОУ: 22476329, юридична адреса: 67308, Одеська область, Березівський район, селище міського типу Раухівка, вулиця Гвардійська, 64 та Раухівської селищної ради Березівського району Одеської області, ЄДРПОУ: 22446206, 67308, Одеська область, Березівський район, селище міського типу Раухівка, вулиця Кравця Євгена, 21 - у спосіб: у вигляді повного зупинення експлуатації будівель Раухівського закладу дошкільної освіти (ясла-садок) Раухівської селищної ради Березівського району Одеської області та Раухівської селищної ради Березівського району Одеської області, за адресою: 67308, Одеська область, Березівський район, селище міського типу Раухівка, вулиця Гвардійська, 64,- у порядок: шляхом відключення вищевказаних будівель за адресою: 67308, Одеська область, Березівський район, селище міського типу Раухівка, вулиця Гвардійська, 64, від джерел електропостачання (або інших електромереж, електроприладів, пристроїв, обладнання, установок); обмеження до них доступу, за винятком проведення робіт з усунення недоліків, до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, окреслених у Акті перевірки №182 від 28.10.2021.

Рішення суду може бути оскаржено в порядку та строки встановлені ст.ст.293,295 КАС України.

Рішення суду набирає законної сили в порядку та строки, встановлені ст.255 КАС України.

Рішення складено 16.02.2022 р., з урахуванням знаходження судді Харченко Ю.В. у черговій щорічній відпустці у період з 17.01.2022 р. по 02.02.2022 р., включно, та додаткових відпустках: 04.02.2022 р.; 09.02.2022р. - 11.02.2022 р.

Суддя Харченко Ю.В.