Справа № 420/9901/20
10 лютого 2022 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді ТанцюриК.О., розглянувши у порядку письмового провадження у м. Одесі заяву ОСОБА_1 про встановлення судового контролю,-
Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 17.11.2020р. по справі №420/9901/20 задоволено адміністративний позов ОСОБА_1 ; визнано протиправними дії П'ятого апеляційного адміністративного суду щодо нарахування та виплати судді П'ятого апеляційного адміністративного суду ОСОБА_1 суддівської винагороди за період з 18 квітня 2020 року по 28 серпня 2020 року із застуванням щомісячного обмеження її нарахування сумою 47320,00 грн. згідно ч.3 ст. 29 Закону України “Про Державний бюджет України на 2020 рік” із змінами та доповненнями, внесеними Законом України №553-ІХ від 13.04.2020 р. зобов'язано П'ятий апеляційний адміністративний суд нарахувати та виплатити судді П'ятого апеляційного адміністративного суду ОСОБА_1 не донараховану за період з 18 квітня 2020 року по 28 серпня 2020 року суддівську винагороду відповідно до статті 135 Закону України “Про судоустрій і статус суддів” та рішення Конституційного Суду України №10-р/2020 від 28.08.2020р. ( по справі №1-14/2020 (230/20)) в розмірі 404 243,78 грн. згідно з довідкою П'ятого апеляційного адміністративного суду №358 від 14 вересня 2020 року; визнано протиправними дії Державної Судової Адміністрації України, пов'язані із не виділенням П'ятому апеляційному адміністративному суду в період з 18 квітня 2020р. по 28 серпня 2020р. необхідних (достатніх) і передбачених Законом України “Про судоустрій та статус суддів” коштів для виплати судді П'ятого апеляційного адміністративного суду ОСОБА_1 суддівської винагороди у повному розмірі відповідно до ст.135 Закону України “Про судоустрій і статус суддів”; зобов'язано Державну Судову Адміністрацію України (код ЄДРПУ 26255795, м.Київ, вул. Липська 18/5) виділити (профінансувати) П'ятому апеляційному адміністративному суду необхідні кошти для виплати судді П'ятого апеляційного адміністративного суду ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) за період з 18 квітня 2020р. по 28 серпня 2020р. суддівської винагороди у повному обсязі відповідно до ст. 135 Закону України “Про судоустрій і статус суддів” та рішення Конституційного Суду України №10-р/2020 від 28.08.2020р. по справі №1-14/2020 (230/20).
Ухвалою суду від 08.07.2021р. задоволено заяву ОСОБА_1 від 01.07.2021р. про зміну способу і порядку виконання судового рішення Одеського окружного адміністративного суду від 17.11.2020р. по справі №420/9901/20; встановлено спосіб і порядок виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 17.11.2020р. по зазначеній справі шляхом стягнення за рахунок бюджетної програми КПКВК 0501150 “Виконання рішень судів на користь суддів та працівників апаратів судів”, розпорядником якої є Державна судова адміністрація України, на користь ОСОБА_1 невиплачену суддівську винагороду за період з 18 квітня 2020 року по 28 серпня 2020 року у розмірі 404243,78грн., з утриманням передбачених законом податків та обов'язкових платежів.
25.11.2021р. до суду від позивача надійшла заява про встановлення судового контролю за виконанням ухвали Одеського окружного адміністративного суду від 08 липня 2021 року про встановлення способу виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 17 листопада 2020 року по справі №420/9901/20 та зобов'язання Державну казначейську службу України подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Листом Одеського окружного адміністративного суду від 25.11.2021р. повідомлено заявника про те, що заява про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду буде передана для розгляду головуючому по справі судді Танцюрі К.О. після повернення з лікарняного.
Ухвалою суду від 13.12.2021р. прийнято до розгляду заяву ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням ухвали Одеського окружного адміністративного суду від 08 липня 2021 року по справі №420/9901/20; зобов'язано Державну казначейську службу України надати інформацію щодо виконання ухвали Одеського окружного адміністративного суду від 08.07.2021р. по справі №420/9901/20, якою встановлено спосіб і порядок виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 17.11.2020р. по справі №420/9901/20 шляхом стягнення за рахунок бюджетної програми КПКВК 0501150 “Виконання рішень судів на користь суддів та працівників апаратів судів”, розпорядником якої є Державна судова адміністрація України, на користь ОСОБА_1 невиплачену суддівську винагороду за період з 18 квітня 2020 року по 28 серпня 2020 року у розмірі 404243,78 грн., з утриманням передбачених законом податків та обов'язкових платежів.
18.01.2022р. до суду від Державної казначейської служби України надійшли пояснення щодо виконання рішення №5-10-10/563.
Так, у поясненнях від 18.01.2022р. Державна казначейська служба України просить суд відмовити у задоволенні зазначеної заяви позивача про встановлення судового контролю, зазначивши, що з врахуванням ухвали Одеського окружного адміністративного суду від 08.07.2021р. про зміну порядку і способу виконання судового рішення боржником за виконавчим листом Одеського окружного адміністративного суду виданим 27.07.2021р. по справі № 420/9901/20 є Державна судова адміністрація України, а безспірне списання коштів на користь ОСОБА_1 визначено за рахунок програми КПКВК 0501150 «Виконання рішень судів на користь суддів та працівників апаратів судів» (далі - бюджетна програма КПКВК 0501150). Заявник вказав, що після надходження на виконання виконавчого листа суду по справі № 420/9901/20, відповідно до пункту 28 Порядку № 845 Казначейством для здійснення безспірного списання визначено код програмної класифікації видатків 0501150 «Виконання рішень судів на користі суддів та працівників апаратів судів», код економічної класифікації видатків 2730 «Інші виплаті населенню» та номер рахунку, за якими проводиться безспірне списання, про що повідомлено ДСА України листом від 12.08.2021р. № 12-06-06/16821. Також у вищезазначеному листі Казначейство повідомило ДСА України про необхідність надати інформацію, пов'язану з виконанням рішення суду до Казначейства у термін до п'яти робочі днів. Листом від 19.08.2021р. № 11-15685/21 ДСА України повідомила Казначейство, що рішення Одеського окружного адміністративного суду від 17.11.2020р. по справі № 420/9901/20 підлягає виконанню за рахунок бюджетної програми КПКВК 0501150 «Виконання рішень судів на користь суддів і працівників апаратів судів». Законом України «Про Державний бюджет України на 2021 рік» за бюджетною програмою КПКВК 0501150 передбачено 3 000 000,00 грн., які Казначейством використані у повному обсязі. Законом України «Про Державний бюджет України на 2022 рік» за бюджетною програмою КПКВК 0501150 передбачено 3 000 000,00 гривень. Разом з тим, станом на 12.01.2021р. у Казначействі знаходяться судових рішень (в т.ч. рішення по справі №420/9901/20) на суму понад 35 000 000,00 грн., що підлягають виконанню з ДСА України за рахунок бюджетної програми КПКВК 0501150. Заявник зазначив, що відповідно до пункту 31 Порядку №845 Казначейством листами від 15.04.2021р. № 13-06-06/7959, від 15.06.2021р. № 13-06-06/12124 направлялися до ДСА України вимоги щодо безспірного списання коштів, в яких зазначалося про недостатність відкритих асигнувань за бюджетною програмою КПКВК 0501150 та про зобов'язання боржника щомісяця надсилати повідомлення про вжиті заходи. ДСА України листами від 12.07.2021р. № 11-13675/21, від 06.08.2021р. № 11-15144/21, від 31.08.2021р. № 11-16275/21 інформувала Казначейство, що звернулася до Міністерства фінансів України стосовно збільшення бюджетних призначень за бюджетною програмою КПКВК 0501150 «Виконання рішень судів на користь суддів та працівників апаратів судів». Однак, листом від 07.09.2021р. № 08020-09-6/27428 Міністерство фінансів України відмовило у збільшенні видатків ДСА України для виконання рішень судів. Також, на вимогу Казначейства від 15.06.2021р. ДСА України листами від 29.10.2021р. №11-19370/21 та 30.11.2011р. № 11-21111/21 повідомила, що при складанні бюджетного запиту на 2022 рік врахувала потребу у сумі 1 млрд 85,5 млн грн. за бюджетною програмою КПКВК 0501150. ДСА України листом від 30.12.2021р. №11-22986/21 повідомила Казначейство, що при складанні бюджетного запиту на 2022 рік врахувала потребу у сумі 1 млрд 85,5 млн грн. за бюджетною програмою КПКВК 0501150 та у Законі України «Про Державний бюджет України на 2022 рік» зазначені пропозиції не враховані. Бюджетні призначення на 2022 рік складають 3,0 млн. гривень. Тобто, як вказав представник, Казначейством вжито та вживається всіх передбачених законодавством заходів щодо безспірного списання коштів з рахунку боржника на користь стягувача. Однак, відповідно до пункту 33 Порядку №845 та статті Закону про гарантії у разі коли судове рішення неможливо виконати протягом двох місяців з дня надходження документів, зазначених у пункті 6 цього Порядку, а також у разі відсутності у зазначеного державного органу відповідних призначень на виконання рішення суду здійснюється за рахунок коштів, передбачених за бюджетною програмою для забезпечення виконання рішень суду (КПКВК 3504040). Так, після здійснення Казначейством заходів, передбачених пунктами 24-32 Порядку № 845, та у зв'язку з недостатністю коштів у боржника для виконання рішення суду за рахунок бюджетної програми КПКВК 0501150, згідно з пунктом 33 Порядку №845 виконавчий лист по справі № 420/9901/20 підлягає виконанню за бюджетною програмою «Заходи щодо виконання рішень суду, що гарантовані державою» (КПКВК 3504040). Враховуючи викладене та зазначивши, що Казначейством правомірно віднесено виконання рішення суду по справі № 420/9901/20 за рахунок бюджетної програми КПКВК 3504040, оскільки у разі відсутності у зазначеного державного органу відповідних призначень, виконання рішення суду здійснюється саме за рахунок коштів, передбачених за бюджетною програмою для забезпечення виконання рішень суду, Державна казначейська служба України просить суд відмовити у задоволенні заяви ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням ухвали Одеського окружного адміністративного суду від 08 липня 2021 року.
Згідно з ч.1 ст.370 КАС України судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами.
Відповідно до частини першої статті 382 Кодексу адміністративного судочинства України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Механізм виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників, прийнятих судами, а також іншими органами (посадовими особами), які відповідно до закону мають право приймати такі рішення встановлений Порядком виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 3 серпня 2011 р. № 845.
Пунктом 28 Порядку №845 визначено, що орган Казначейства не пізніше двох робочих днів з наступного робочого дня після надходження виконавчого документа на підставі документів, поданих стягувачем, визначає коди класифікації видатків бюджету і рахунки, з яких проводиться безспірне списання коштів.
З дня визначення кодів класифікації видатків бюджету та рахунків орган Казначейства повідомляє боржнику або бюджетній установі, що здійснює централізоване обслуговування боржника, про здійснення безспірного списання коштів з рахунків боржника та не проводить платежі, крім платежів, які визначені у пункті 25 цього Порядку.
Відповідно до п.31 Порядку №28 у разі коли за визначеними органом Казначейства кодами класифікації видатків бюджету, за якими здійснюється безспірне списання коштів, відсутні відкриті асигнування (кошти на рахунках) або до кінця бюджетного періоду їх недостатньо для виконання судового рішення, орган Казначейства надсилає боржнику або бюджетній установі, що здійснює централізоване обслуговування боржника, вимогу щодо необхідності вжиття заходів для встановлення таких асигнувань або здійснення інших дій, спрямованих на виконання судового рішення.
Якщо у боржника або бюджетної установи, що здійснює централізоване обслуговування боржника, недостатньо відкритих асигнувань (коштів на рахунках) для виконання виконавчого документа, безспірне списання коштів здійснюється частково. На виконавчому документі ставиться відмітка про обсяг списаних коштів, яка засвідчується підписом відповідальної особи, скріпленим гербовою печаткою.
Боржник або бюджетна установа, що здійснює централізоване обслуговування боржника, зобов'язані протягом одного місяця після надходження зазначеної вимоги надіслати органу Казначейства письмове повідомлення про заходи, вжиті ними з метою виконання судового рішення, та у разі, коли в результаті здійснення таких заходів не забезпечено виконання судового рішення у повному обсязі, - надсилати щомісяця повідомлення про вжиті заходи.
Пунктом 33 Порядку №845 визначено, що у разі коли судове рішення стосується спорів фізичних осіб із суб'єктами владних повноважень з приводу обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг або судове рішення неможливо виконати протягом двох місяців з дня надходження документів, зазначених у пункті 6 цього Порядку, орган Казначейства для виконання рішення про стягнення передає до Казначейства документи та відомості згідно з підпунктом 1 пункту 47 цього Порядку. При цьому органом Казначейства відновлюється проведення платежів боржника. У разі встановлення боржнику відповідних бюджетних асигнувань після передачі до Казначейства документів та відомостей орган Казначейства здійснює заходи, спрямовані на безспірне списання коштів з рахунків боржника, визначені цим Порядком.
При цьому, у даному випадку органом Казначейства не визначався код класифікації видатків бюджету. Разом з тим, ухвалою суду від 08.07.2021р. по справі №420/9901/20 встановлено спосіб і порядок виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 17.11.2020р. по справі №420/9901/20 шляхом стягнення за рахунок бюджетної програми КПКВК 0501150 “Виконання рішень судів на користь суддів та працівників апаратів судів”, розпорядником якої є Державна судова адміністрація України, на користь ОСОБА_1 невиплачену суддівську винагороду за період з 18 квітня 2020 року по 28 серпня 2020 року у розмірі 404 243,78 грн., з утриманням передбачених законом податків та обов'язкових платежів.
Зазначена ухвала суду від 08.07.2021р. по справі №420/9901/20 є чинною, учасниками справи не оскаржувалась. При цьому, заяв до суду про зміну способу і порядку виконання рішення суду не було подано.
Разом з тим, у матеріалах справи відсутні будь - які докази відсутності відкритих асигнувань (кошти на рахунках) для виконання судового рішення та вжиття Державною судовою адміністрацією України заходів для встановлення таких асигнувань або здійснення інших дій, спрямованих на виконання судового рішення у справі №420/9901/20.
Водночас, Державною казначейською службою України змінено бюджетну програму за якою виконується рішення суду, без врахування обов'язкової до виконання ухвали суду від 08.07.2021р. по справі №420/9901/20.
Згідно із ст. 129-1 КАС України суд ухвалює рішення іменем України. Судове рішення є обов'язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.
На підставі викладеного, беручи до уваги відсутність доказів на підтвердження виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 17.11.2020р. по справі №420/9901/20, з урахуванням ухвали суду від 08.07.2021р., яка набрала законної сили, суд приходить до висновку про доцільність встановлення судового контролю у даній справі шляхом зобов'язання Державну судову адміністрацію України та Державну казначейську службу України у 30-денний строк з моменту отримання копії ухвали подати до Одеського окружного адміністративного суду звіт про виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 17.11.2020р. по справі №420/9901/20, з урахуванням ухвали суду від 08.07.2021р.
Керуючись ст.ст. 241-245, 248, 256, 295, 382 КАС України, суд, -
Заяву ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення - задовольнити.
Зобов'язати Державну судову адміністрацію України та Державну казначейську службу України у 30-денний строк з моменту отримання копії ухвали подати до Одеського окружного адміністративного суду звіт про виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 17.11.2020р. по справі №420/9901/20, з урахуванням ухвали суду від 08.07.2021р.
Ухвала суду набирає законної сили у строк та порядок визначений ст. 256 КАС України та оскаржується у строк та порядок встановлений ст.ст.294- 296 КАС України.
Суддя К.О. Танцюра