Рішення від 10.02.2022 по справі 915/1754/21

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД МИКОЛАЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10 лютого 2022 року Справа № 915/1754/21

м. Миколаїв

Господарський суд Миколаївської області, у складі судді Семенчук Н.О.,

за участю секретаря судового засідання Мавродій Г.В.,

за участю сторін:

від позивача (представника позивача) в судове засідання не з'явився,

від відповідача (представника відповідача) в судове засідання не з'явився,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку загального позовного провадження в ході підготовчого провадження справу

за позовом: Державної екологічної інспекції Південно-Західного округу (Миколаївська та Одеська області) (65058, м. Одеса, пр. Шевченка, 12; код ЄДРПОУ 43879780; електронна адреса: SW@dei.gov.ua)

до відповідача: Миколаївського обласного бюро судово-медичної експертизи Миколаївської обласної ради (54055, м. Миколаїв, вул. Потьомкінська, 138, код ЄДРПОУ 02138197 );

про: стягнення 11597,42 грн.

Державна екологічна інспекція Південно-Західного округу (Миколаївська та Одеська області) звернулась до Господарського суду Миколаївської області з позовною заявою №6142/1.2 від 19.10.2021, в якій просить суд стягнути з Миколаївського обласного бюро судово-медичної експертизи Миколаївської обласної ради 11597,42 грн. на відшкодування збитків, заподіяних внаслідок наднормативних викидів забруднюючих речовин, грошові стягнення за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища внаслідок господарської діяльності.

Ухвалою Господарського суду Миколаївської області від 06.12.2021 позовну заяву №6142/1.2 від 19.10.2021 Державної екологічної інспекції Південно-Західного округу (Миколаївська та Одеська області) залишено без руху, в якій зазначив недоліки позовної заяви. Вказаною ухвалою позивачу надано строк для усунення недоліків який не перевищує 10 днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.

Вказана ухвала була отримана представником позивача 07.12.2021, що підтверджується повідомленням про вручення з власноручним підписом представника.

15.12.2021 Державна екологічна інспекція Південно-Західного округу (Миколаївська та Одеська області) до відділу документального забезпечення Господарського суду Миколаївської області надала заяву про усунення недоліків позовної заяви №7509/1.2 від 15.12.2021.

Ухвалою Господарського суду Миколаївської області від 20.12.2021 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі №915/1754/21, ухвалено здійснювати розгляд справи за правилами загального позовного провадження та призначено підготовче засідання на 11.11.2021, запропоновано відповідачу в 15-денний строк від дня отримання цієї ухвали надати суду відзив на позов, оформлений згідно вимог ст. 165 ГПК України разом із доказами, які підтверджують обставини, на яких ґрунтується заперечення відповідача, якщо такі докази не надані позивачем, а також документами, що підтверджують надіслання (надання) відзиву і доданих до нього доказів іншим учасникам справи; запропоновано позивачу, в 5-денний строк від дня отримання відзиву на позов, надати суду відповідь на відзив, оформлену згідно вимог ст. 166 ГПК України разом із доказами, які підтверджують обставини, на яких ґрунтується відповідь позивача, якщо такі докази не надані відповідачем, а також документи, що підтверджують надіслання (надання) відповіді на відзив і доданих до нього доказів іншим учасникам справи; запропоновано відповідачу подати до суду заперечення на відповідь на відзив, які мають відповідати вимогам ст. 167 ГПК України, протягом 5 днів з дня одержання відповіді на відзив.

21.12.2021 до суду засобами поштового зв'язку повторно надійшла заява про усунення недоліків позовної заяви №7509/1.2 від 15.12.2021 Державної екологічної інспекції Південно-Західного округу (Миколаївська та Одеська області).

Ухвалою суду від 20.01.2022, яку занесено до протоколу судового засідання, відкладено підготовче засідання на 10.02.2022.

09.02.2022 до суду від відповідача надійшла заява №313 від 09.02.2022, в якій відповідач позов визнає в повному обсязі. Крім того, у зазначеній заяві відповідач просить надати Миколаївському обласному бюро судово-медичної експертизи Миколаївської обласної ради відстрочення щодо відшкодування збитків, заподіяних внаслідок наднормативних викидів забруднюючих речовин, у сумі 11597,42 грн. до 31.08.2022 включно.

10.02.2022 до суду від позивача надійшло клопотання б/н від 10.02.2022, в якому позивач підтримує позовні вимоги та просить проводити підготовче засідання призначене на 10.02.2022 без участі позивача.

Поштове відправлення з ухвалою суду від 20.12.2021 про відкриття провадження у справі отримано відповідачем 28.12.2021, що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення №5400145120302.

Ухвала суду від 20.01.2022 отримана відповідачем 31.01.2022, що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення №5400145330617.

Також необхідно зазначити, що за змістом статті 2 Закону України “Про доступ до судових рішень” кожен має право на доступ до судових рішень у порядку, визначеному цим Законом. Усі судові рішення є відкритими та підлягають оприлюдненню в електронній формі. Ухвали суду від 20.12.2021 та 20.01.2022 були оприлюднені на офіційному веб-порталі судової влади України.

Судові рішення, внесені до Реєстру, є відкритими для безоплатного цілодобового доступу на офіційному веб-порталі судової влади України.

Сторони у розумні інтервали часу мають вживати заходів, щоб дізнатися про стан відомого їм судового провадження, та зобов'язані сумлінно користуватися наданими їм процесуальними правами (рішення Європейського суду з прав людини від 03.04.2008 у справі “Пономарьов проти України”.).

Відповідно до ч. 1 ст. 202 ГПК України неявка у судове засідання будь-якого учасника справи за умови, що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею.

Відповідно до п. 1 ч. 3 ст. 202 ГПК України якщо учасник справи або його представник були належним чином повідомлені про судове засідання, суд розглядає справу за відсутності такого учасника справи у разі неявки в судове засідання учасника справи (його представника) без поважних причин або без повідомлення причин неявки.

Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку про можливість розгляду справи за відсутності сторін.

Розглянувши матеріали справи, дослідивши та оцінивши усі подані у справу докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому засіданні всіх обставин справи в їх сукупності, та враховуючи, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, суд встановив наступне.

У період з 20.11.2018 по 03.12.2018 державними інспекторами з охорони навколишнього природного середовища Державної екологічної інспекції у Миколаївській області згідно зі статтею 20-2 Закону України “Про охорону навколишнього природного середовища”, ст. 5 Закону України “Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності”, Положенням про Державну екологічну інспекцію в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, затвердженим наказом міністерства екології та природних ресурсів України №312 від 11.08.2017, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України №1080/30948 від 04.09.2017, згідно з наказом Державної екологічної інспекції у Миколаївській області №98 від 23.10.2018 (а.с. 47), направленням №513 від 01.11.2018 на проведення планової перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства було проведено планову перевірку дотримання вимог природоохоронного законодавства Миколаївським обласним бюро судово-медичної експертизи Миколаївської обласної ради.

За результатом проведення планового заходу державного нагляду (контролю) щодо додержання суб'єктом господарювання вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів було складено Акт №04-05/98 (далі - Акт) (а.с. 34-44).

Відповідно до вказаного Акту виявлені такі порушення відповідача:

- не налагоджено ведення первинного обліку відходів, що утворюються в процесі господарської діяльності за встановленою формою №1-ВТ, що є порушенням ст. 17 Закону України “Про відходи”, Наказу Мінприроди №342 від 07.07.2008 “Про затвердження типової форми первинної облікової документації №1-ВТ “Облік відходів та пакувальних матеріалів і тари” та Інструкції щодо її заповнення”;

- не визначено показник загального утворення відходів (Пзув) в наслідок чого неможливо встановити до якої категорії власників відходів відноситься дане підприємство, що є порушенням ст. 17 Закону України “Про відходи”, Постанова КМУ №118 від 18.02.2016 “Про затвердження Порядку подання декларації про відходи та її форми”;

- на момент проведення перевірки встановлено на МОБСМЕ відсутній договір із спеціалізованим підприємством про надання послуг із вивезення та утилізації медичних відходів класу Б, що є порушенням ст. 17 Закону України “Про відходи”;

- в ході проведення перевірки встановлено, що в період з 20.11.2015 по 04.10.2018 (включно) МОБСМЕ здійснювало викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря без наявності Дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами, що є порушенням ст.ст. 10, 11 Закону України “Про охорону атмосферного повітря”.

Акт підписано уповноваженим представником відповідача без зауважень.

На підставі ст.ст. 16, 19 Конституції України, ст. 20-2 Закону України “Про охорону навколишнього природного середовища”, Положення про Державну екологічну інспекцію у Миколаївській області, затвердженого наказом Державної екологічної інспекції України №652 від 28.09.2017 з метою усунення виявлених недоліків та порушень природоохоронного законодавства, виявлених під час перевірки дотримання вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища, проведеної в період з 20.11.2018 по 03.12.2018 державним інспектором з охорони навколишнього природного середовища надано Припис №04-05/98 від 04.12.2018 (далі - Припис) (а.с. 45-46).

У відповідності до Припису зобов'язано відповідача:

- у строк до 17.12.2018 налагодити ведення первинного обліку кількості та складу відходів за типовою формою 1-ВТ;

- у строк до 20.12.2018 визначити показник загального утворення відходів (Пзув). У разі визначення показника загального утворення відходів Пзув від 50 до 1000 у.о. здійснювати щорічно у встановлений законодавством строк подачу декларації про утворення відходів;

- у строк до 24.01.2019 укласти зі спеціалізованим підприємством про надання послуг із вивезення та утилізації медичних відходів класу Б.

05.10.2018 відповідачу надано Дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами №4810137200-420 від 05.10.2018 (а.с. 48-50).

Відповідно до Довідки №2264 від 27.11.2018 Миколаївського обласного бюро судово-медичної експертизи Миколаївської обласної ради кількість спожитого газу у тис.м3 за період з 20.11.2015 по 04.10.2018: 2015 рік - 4,679 тис.м3; 2016 рік - 8,504 тис.м3; 2017 рік - 12,251 тис.м3; 2018 рік - 6,409 тис.м3; всього 31,843 тис.м3. Потужність котлоагрегату Bereta - 71 кВт (а.с. 51).

Відповідач листом №157 від 25.01.2019 повідомив позивача, що на виконання Припису, Миколаївським обласним бюро судово-медичної експертизи Миколаївської обласної ради подано декларацію про відходи та укладено договір зі спеціалізованим підприємством про надання послуг із вивезення та утилізації медичних відходів класу Б (а.с. 52).

Державним інспектором з охорони навколишнього природного середовища Миколаївської області здійснено розрахунок розмірів відшкодування збитків за наднормативні викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря (відсутність дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря) Миколаївське обласне бюро судово-медичної експертизи Миколаївської обласної ради (далі - Розрахунок) (а.с. 31-33).

У відповідності до Розрахунку, за результатами перевірки проведено розрахунок розмірів відшкодування збитків за наднормативні викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря за період з 20.11.2015 по 04.10.2018. Розрахунок виконано згідно “Методики розрахунку розмірів відшкодування збитків, які заподіяні державі в результаті наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря”, затвердженої наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України №639 від 10.12.2008 та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України №48/16064 від 21.01.2009 за Змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства екології та природних ресурсів №548 від 28.12.2016.

Відповідно до Розрахунку загальна сума збитків по Миколаївському обласному бюро судово-медичної експертизи Миколаївської обласної ради складає 11597,42 грн.

В матеріалах справи міститься лист Державної екологічної інспекції у Миколаївській області “Про відшкодування збитків, заподіяних внаслідок наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря” №05/05-03/2530 від 10.12.2018 (а.с. 29-30).

За твердженнями позивача, підставою для нарахування збитків відповідачу став не сам факт понаднормового викиду забруднюючих речовин в атмосферне повітря, а здійснення таких викидів без відповідного дозволу.

Миколаївським обласним бюро судово-медичної експертизи Миколаївської обласної ради заподіяні збитки не відшкодовано, тому позивач звернувся до суду з даним позов про стягнення збитків.

Так, згідно ст. 13 Конституції України, земля, її надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території України є об'єктами права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією.

Відповідно до ст. 28 Закону України “Про центральні органи виконавчої влади” міністерства, інші центральні органи виконавчої влади та їх територіальні органи звертаються до суду, якщо це необхідно для здійснення їхніх повноважень у спосіб, що передбачений Конституцією та законами України.

Державна екологічна інспекція України входить до системи органів виконавчої влади та утворюється для забезпечення реалізації державної політики із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів.

Державна екологічна інспекція України (Держекоінспекція), згідно п. 1 Положення про Державну екологічну інспекцію України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 19.04.2017 №275, є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра екології та природних ресурсів і який реалізує державну політику із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів.

У відповідності до п. 2 Положення про територіальні та міжрегіональні територіальні органи Держекоінспекції, затвердженого наказом Міністерства енергетики та захисту довкілля України №230 від 07.04.2020, зареєстроване в Міністерстві юстиції України №350/34633 від 16.04.2020 (далі - Положення), Державна екологічна інспекція у Миколаївській області є територіальним органом Державної екологічної інспекції України та їй підпорядковується.

Однією із функцій Інспекції є здійснення державного нагляду (контролю) за додержанням територіальними органами центральних органів виконавчої влади, місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування в частині здійснення делегованих їм повноважень органів виконавчої влади, підприємствами, установами та організаціями незалежно від форми власності і господарювання, громадянами України, іноземцями та особами без громадянства, а також юридичними особами - нерезидентами вимог законодавства, про охорону атмосферного повітря, зокрема, щодо: наявності та додержання умов дозволів на викиди забруднюючих речовин; забезпечення безперебійної ефективної роботи і підтримання у справному стані споруд, устаткування та апаратури для очищення викидів забруднюючих речовин; додержання нормативів у галузі охорони атмосферного повітря; додержання екологічних показників нафтопродуктів (бензину автомобільного та дизельного палива), які реалізуються шляхом оптової та роздрібної торгівлі суб'єктами господарювання; порядку провадження діяльності, спрямованої на штучні зміни стану атмосфери і атмосферних явищ у господарських цілях; надання своєчасної, повної та достовірної інформації про стан атмосферного повітря, визначення видів і обсягів забруднюючих речовин, що викидаються в атмосферне повітря.

Інспекція, зокрема, складає відповідно до законодавства акти за результатами здійснення державного нагляду (контролю) за додержанням вимог законодавства з питань, що належать до її компетенції, надає обов'язкові до виконання приписи щодо усунення виявлених порушень вимог законодавства та здійснює контроль за їх виконанням (пп. 4 ч. 2, ч. 3 розділу II Положення).

Таким чином, саме Інспекція є органом, який уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах.

Постановою Кабінету Міністрів України №802 від 09.09.2020 “Про утворення міжрегіональних територіальних органів та ліквідацію територіальних органів Державної екологічної інспекції” утворено як юридичну особу публічного права, зокрема, Державну екологічну інспекцію Південно-Західного округу (Миколаївська та Одеська області), ліквідовано як юридичну особу публічного права, зокрема, Державну екологічну інспекцію в Одеській області та Державну екологічну інспекцію у Миколаївській області, пунктом 3 Постанови №802 визначено, що територіальні органи Державної екологічної інспекції, що ліквідуються згідно з пунктом 2 цієї постанови, продовжують виконувати свої повноваження до передачі таких повноважень відповідним міжрегіональним територіальним органам, які утворюються згідно з пунктом 1 цієї постанови.

На виконання постанови Кабінету Міністрів України №802 від 09.09.2020 Державною екологічною інспекцією України 22.12.2020 прийнято наказ №502 “Про питання діяльності Державної екологічної інспекції Південно-Західного округу (Миколаївська та Одеська області)”, яким визначено Державній екологічній інспекції Південно-Західного округу (Миколаївська та Одеська області) забезпечити здійснення покладення на неї функцій і повноважень на відповідній території відповідно до Положення, Державній екологічній інспекції в Одеській області припинити здійснення функцій і повноважень.

Відповідно п. 6 постанови Кабінету Міністрів України №1074 від 20.10.2011 “Про затвердження Порядку здійснення заходів, пов'язаних з утворенням, реорганізацією або ліквідацією міністерств, інших центральних органів виконавчої влади” права та обов'язки органів виконавчої влади переходять у разі ліквідації органу виконавчої влади і передачі його завдань та функцій іншим органам виконавчої влади - до органів виконавчої влади, визначених відповідним актом Кабінету Міністрів України.

Згідно пункту 4 наказу Державної екологічної інспекції України №502 від 22.12.2020 встановлено, що датою початку здійснення відповідних повноважень і виконання відповідних функцій Державною екологічною інспекцією Південно-Західного округу (Миколаївська та Одеська області) є 23.12.2020.

Таким чином, на підставі постанови Кабінету Міністрів України №802 від 09.09.2020 та наказу Державної екологічної інспекції України №502 від 22.12.2020, повноваження Державної екологічної інспекції у Миколаївській області з 23.12.2020 розпочала здійснювати Державна екологічна інспекція Південно-Західного округу (Миколаївська та Одеська області) (далі - Інспекція).

Згідно ст. 2 Закону України “Про охорону атмосферного повітря”, відносини в галузі охорони атмосферного повітря регулюються цим Законом, Законом України “Про охорону навколишнього природного середовища” та іншими нормативно-правовими актами.

Законодавством визначено, що державній охороні і регулюванню використання на території України підлягають: навколишнє природне середовище як сукупність природних і природно-соціальних умов та процесів, природні ресурси, як залучені в господарський обіг, так і невикористовувані в економіці в даний період (земля, надра, води, атмосферне повітря, ліс та інша рослинність, тваринний світ), ландшафти та інші природні комплекси (ст. 5 Закону України “Про охорону навколишнього природного середовища”) .

Підприємства, установи, організації та громадяни-суб'єкти підприємницької діяльності, що здійснюють викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря та діяльність яких пов'язана з впливом фізичних та біологічних факторів на його стан, зобов'язані, серед іншого, здійснювати організаційно-господарські, технічні та інші заходи щодо забезпечення виконання вимог, передбачених стандартами та нормативами екологічної безпеки у галузі охорони атмосферного повітря, дозволами на викиди забруднюючих речовин тощо; здійснювати контроль за обсягом і складом забруднюючих речовин, що викидаються в атмосферне повітря, і рівнями фізичного впливу та вести їх постійний облік ( ч. 1 ст. 10 Закону України “Про охорону атмосферного повітря”).

Для забезпечення екологічної безпеки, створення сприятливого середовища життєдіяльності, запобігання шкідливому впливу атмосферного повітря на здоров'я людей та навколишнє природне середовище здійснюється регулювання викидів найбільш поширених і небезпечних забруднюючих речовин, перелік яких встановлюється Кабінетом Міністрів України. Перелік забруднюючих речовин переглядається Кабінетом Міністрів України не менше одного разу на п'ять років за пропозицією центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони навколишнього природного середовища, і центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров'я.

Викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами можуть здійснюватися після отримання дозволу, виданого суб'єкту господарювання, об'єкт якого належить до другої або третьої групи, обласними, Київською, Севастопольською міськими державними адміністраціями, органом виконавчої влади Автономної Республіки Крим з питань охорони навколишнього природного середовища за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері санітарного та епідемічного благополуччя населення.

Викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами можуть здійснюватися на підставі дозволу, виданого суб'єкту господарювання, об'єкт якого належить до першої групи, суб'єкту господарювання, об'єкт якого знаходиться на території зони відчуження, зони безумовного (обов'язкового) відселення території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи, центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони навколишнього природного середовища, за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері санітарного та епідемічного благополуччя населення (ч.ч. 1, 2, 5, 6 ст. 11 Закону України “Про охорону атмосферного повітря”).

Порядок проведення та оплати робіт, пов'язаних з видачею дозволів на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами, обліку підприємств, установ, організацій та громадян - суб'єктів підприємницької діяльності, які отримали такі дозволи, встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Відповідний Порядок затверджений постановою Кабінету Міністрів України №302 від 13.03.2002 (надалі - Порядок).

Пунктом 2 цього Порядку визначено, що дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами (далі - дозвіл) - це офіційний документ, який дає право підприємствам, установам, організаціям та громадянам-підприємцям (далі - суб'єкт господарювання) експлуатувати об'єкти, з яких надходять в атмосферне повітря забруднюючі речовини або їх суміші, за умови дотримання встановлених відповідних нормативів граничнодопустимих викидів та вимог до технологічних процесів у частині обмеження викидів забруднюючих речовин протягом визначеного в дозволі терміну.

Шкода, завдана порушенням законодавства про охорону атмосферного повітря, підлягає відшкодуванню у порядку та розмірах, встановлених законом. Особи, винні, зокрема, у викидах забруднюючих речовин в атмосферне повітря без дозволу спеціально уповноважених на те органів виконавчої влади відповідно до закону, несуть відповідальність згідно з законом. (ст.ст. 33-34 Закону України “Про охорону атмосферного повітря”).

Пунктом “е” ст.41 Закону України “Про охорону навколишнього природного середовища”, економічні заходи забезпечення охорони навколишнього природного середовища передбачають відшкодування в установленому порядку збитків, завданих порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища.

У відповідності до п “є” ч. 2 ст. 68 Закону України “Про охорону навколишнього природного середовища”, відповідальність за порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища несуть особи, винні, у допущенні наднормативних, аварійних і залпових викидів і скидів забруднюючих речовин та інших шкідливих впливів на навколишнє природне середовище.

Згідно ч. 4 ст. 68 Закону України “Про охорону навколишнього природного середовища”, підприємства, установи, організації та громадяни зобов'язані відшкодовувати шкоду, заподіяну ними внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, в порядку та розмірах, встановлених законодавством України.

Порядок визначення розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі в результаті наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами суб'єктів господарювання (юридичних і фізичних осіб) встановлено Методикою, що затверджена наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України №639 від 10.12.2008 та зареєстрована в Міністерстві юстиції України 21.01.2009 за №48/16064 (надалі - Методика), чинною на дату здійснення розрахунку та направлення вимоги.

У відповідності до п. 2.1.2 Методики, наднормативними викидами забруднюючих речовин в атмосферне повітря вважаються також викиди забруднюючих речовин, на які відсутній дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами, уключаючи окремі забруднюючі речовини, викиди яких підлягають регулюванню відповідно до законодавства.

Згідно пункту 2.2 Методики факт наднормативного викиду забруднюючих речовин в атмосферне повітря встановлюється державними інспекторами при проведенні перевірки суб'єктів господарювання інструментально-лабораторними методами контролю та розрахунковими методами.

Пунктом 2.7.1 та 3.6 Методики передбачено використання розрахункових методів визначення наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря, якщо викид здійснюється без відповідного дозволу.

При визначенні розміру збитків позивачем використано розрахунковий метод.

Розмір збитків завданих державі, розрахований відповідно до Методики розрахунку розмірів відшкодування збитків, які заподіяні державі в результаті наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря, становить 11597,42 грн.

Підставою нарахування позивачем завданих збитків став не сам факт понаднормового викиду забруднюючих речовин в атмосферне повітря, а здійснення таких викидів без відповідного дозволу.

Статтею 1166 Цивільного кодексу України встановлено, що майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала. Особа, яка завдала шкоди, звільняється від її відшкодування, якщо вона доведе, що шкоди завдано не з її вини.

Для настання відповідальності необхідна наявність складу правопорушення, а саме:

а) наявність шкоди;

б) протиправна поведінка заподіювача шкоди;

в) причинний зв'язок між шкодою та протиправною поведінкою заподіювача;

г) вина.

Відсутність хоча б одного з елементів складу правопорушення виключає відповідальність боржника за неналежне виконання ним зобов'язань у вигляді відшкодування збитків.

Під шкодою розуміється матеріальна шкода, що виражається у зменшенні майна потерпілого в результаті порушення належного йому майнового права, та (або) применшенні немайнового блага (життя, здоров'я тощо). У відносинах, що розглядаються, шкода - це не тільки обов'язкова умова, але й міра відповідальності, оскільки за загальним правилом статті, завдана шкода відшкодовується в повному обсязі. Мова йде про реальну шкоду та упущену вигоду (ст. 22 Цивільного Кодексу України).

Протиправна поведінка особи може виявлятися у прийнятті нею неправомірного рішення або у неправомірній поведінці (діях або бездіяльності). Протиправною у цивільному праві вважається поведінка, яка порушує імперативні норми права або санкціоновані законом умови договору, внаслідок чого порушуються права іншої особи.

Причинний зв'язок між протиправною поведінкою особи та завданою шкодою є обов'язковою умовою відповідальності, яка передбачає, що шкода стала об'єктивним наслідком поведінки завдавача шкоди.

Відповідно до ч. 2 ст. 1166 Цивільного кодексу України особа, яка завдала шкоду, звільняється від її відшкодування, якщо вона доведе, що шкоди завдано не з її вини. Тобто відсутність вини у завданні шкоди повинен доводити сам завдавач шкоди.

З огляду на викладене, суд визнає наявність усіх елементів складу цивільного правопорушення, зокрема: протиправної поведінки відповідача, яка виявилась у викидах забруднюючих речовин в атмосферне повітря без відповідного дозволу; безпосереднього причинного зв'язку між шкодою і протиправною поведінкою відповідача, адже шкода виступає об'єктивним наслідком поведінки відповідача через недотримання природоохоронного законодавства; самої шкоди та вини, відтак вимоги позивача щодо стягнення з відповідача шкоди, заподіяної внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього середовища є обґрунтованими.

Враховуючи вищевикладене та визнання у повному обсязі відповідачем позову, позовні вимоги позивача підлягають задоволенню у повному обсязі.

Щодо заяви Миколаївського обласного бюро судово-медичної експертизи №313 від 09.02.2022, слід зазначити наступне.

Відповідно до ст. 331 Господарського процесуального кодексу України за заявою сторони суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, може відстрочити або розстрочити виконання рішення, а за заявою стягувача чи виконавця (у випадках, встановлених законом), - встановити чи змінити спосіб або порядок його виконання.

Підставою для встановлення або зміни способу або порядку виконання, відстрочки або розстрочки виконання судового рішення є обставини, що істотно ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим.

Вирішуючи питання про відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення, суд також враховує: ступінь вини відповідача у виникненні спору; стосовно фізичної особи - тяжке захворювання її самої або членів її сім'ї, її матеріальний стан; стихійне лихо, інші надзвичайні події тощо.

Розстрочення та відстрочення виконання судового рішення не може перевищувати одного року з дня ухвалення такого рішення, ухвали, постанови.

Згідно з правовою позицією Європейського суду з прав людини, несвоєчасне виконання рішення суду може бути мотивоване наявністю певних обставин, відстрочка та розстрочка виконання рішення суду не повинна шкодити сутності права, гарантованого ч.1 ст. 6 Конвенції про захист прав людини та основних свобод, згідно якої “кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи у продовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом, який вирішить спір щодо його прав та обов'язків цивільного характеру”, а у системному розумінні даної норми та національного закону, суд не повинен перешкоджати ефективному поновленню у правах, шляхом виконання судового рішення, тобто довготривале виконання рішення суду може набути форми порушення права на справедливий судовий розгляд, що не може бути оправдано за конкретних обставин справи та є наслідком зменшення вимог щодо розумності строку. Окрім того, довготривале невиконання рішення суду порушує право на повагу до власності та на вільне володіння власністю у зв'язку з тим, що рішення набуває ознак довготривалого виконання.

Стосовно системності виконання Європейський суд підкреслює, що присудження грошових коштів не надає пом'якшення у виконавчому провадженні, а отже сама можливість надання відстрочки та розстрочки виконання судового акту повинна носити виключний характер.

Із підстав, умов та меж надання відстрочки та розстрочки виконання судового рішення слідує, що безпідставне надання відстрочки та розстрочки без обґрунтованих на те мотивів, надане на тривалий період без дотримання балансу інтересів стягувача та боржника порушує основи судового рішення, яке ухвалене іменем України, позбавляє кредитора можливості захистити свої права, знижує авторитет судового рішення, а тому таке судове рішення не може вважатися законним та справедливим.

Звертаючись із заявою про відстрочення виконання рішення, відповідач визнав позовні вимоги в повному обсязі, проте зазначає, що є установою, яка фінансується з місцевого (обласного) бюджет. У кошторисі на 2022 рік витрати на відшкодування збитків, заподіяних внаслідок наднормативних викидів забруднюючих речовин, у сумі 11597,42 грн. не передбачені. Для покриття незабезпечених витрат обласного фонду установа планує використати кошти спеціального фонду, а саме, власні надходження від плати за оренду майна, які зараховуються щомісячно.

Врахувавши матеріальні інтереси сторін, їх фінансовий стан, ступінь вини боржника у виникненні спору, з урахуванням принципів розумності та справедливості, а також те, що рішення суду є обов'язковим до виконання та має бути виконане, суд прийшов до висновку про задоволення заяви №313 від 09.02.2022 Миколаївського обласного бюро судово-медичної експертизи Миколаївської обласної ради та відстрочити виконання рішення суду в даній справі - до 31.08.2022.

Враховуючи визнання позову відповідачем до початку розгляду справи по суті, відповідно до ч. 1 ст. 130 ГПК України позивачу за рахунок відповідача підлягають відшкодуванню 50% витрат по сплаті судового збору у даній справі, а саме 1135,00 грн. (2270,00 грн. - 50% = 1135,00 грн.).

Керуючись ст.ст. 2, 7, 11, 13, 73, 74, 76-79, 86, 91, ч. 1 ст. 130, ч. 3 ст. 185, 191, 220, 232, 233, 238, 240, 241 ГПК України, суд, -

ВИРІШИВ:

1.Позов задовольнити.

2.Стягнути з Миколаївського обласного бюро судово-медичної експертизи Миколаївської обласної ради (54055, м. Миколаїв, вул. Потьомкінська, 138, код ЄДРПОУ 02138197) на користь Держави Україна (розрахунковий рахунок UA488999980333109331000014483, Казначейство України (ел. адм. подат.), код ЄДРПОУ 37992030, Миколаїв.ГУК/Централ.р-н/24062100) грошові кошти в розмірі 11597,42 грн. - шкода, заподіяна порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища внаслідок господарської та іншої діяльності.

3. Стягнути з Миколаївського обласного бюро судово-медичної експертизи Миколаївської обласної ради (54055, м. Миколаїв, вул. Потьомкінська, 138, код ЄДРПОУ 02138197) на користь Державної екологічної інспекції Південно-Західного округу (Миколаївська та Одеська області) (65058, м. Одеса, пр. Шевченка, 12; код ЄДРПОУ 43879780) (на розрахунковий рахунок UA438201720343110001000115709 в Держказначейській службі України у м. Києві МФО 820172) судовий збір в розмірі 1135,00 грн.

4. Відстрочити виконання рішення Господарського суду Миколаївської області від 10.02.2022 у справі №915/1754/21 - до 31.08.2022.

Рішення суду, у відповідності до ст. 241 Господарського процесуального кодексу України, набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення господарського суду може бути оскаржене в порядку та строки, передбачені ст.ст. 253, 254, 256-259 ГПК України.

Повний текст рішення складено та підписано суддею 18.02.2022.

Суддя Н.О. Семенчук