Ухвала від 01.02.2022 по справі 908/2694/20

номер провадження справи 26/30/20

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЗАПОРІЗЬКОЇ ОБЛАСТІ
УХВАЛА

01.02.2022 Справа № 908/2694/20

м.Запоріжжя Запорізької області

Кредитори - 1/ Комунальне підприємство “Облводоканал” Запорізької обласної ради (69005, м. Запоріжжя, вул. Перемоги, 129-А, код ЄДРПОУ 03327115)

2/ Головне управління ДПС у Запорізькій області (69107, м. Запоріжжя, пр. Соборний, 166, код ЄДРПОУ ВП 44118663)

3/ Південно-Східне міжрегіональне управління Міністерства юстиції України (м.Дніпро) (69107, м. Запоріжжя, пр. Соборний, 164, код ЄДРПОУ 43314918)

Боржник - Спеціалізоване комунальне підприємство “Конка” Новоолександрівської сільської ради Запорізького району Запорізької області (70452, Запорізька область, Запорізький район, с. Григорівка, вул. Радісна, 44, код ЄДРПОУ 42873270)

Заявник - ліквідатор Спеціалізованого комунального підприємства “Конка” Новоолександрівської сільської ради Запорізького району Запорізької області Забродін О.М.

Відповідачі: 1/ Новоолександрівська сільська рада Запорізького району Запорізької області (70433, Запорізька область, Запорізький район, село Новоолександрівка, вул. Центральна, 60, код ЄДРПОУ 04352842)

2/ Виконавчий комітет Новоолександрівської сільської ради Запорізького району Запорізької області (70433, Запорізька область, Запорізький район, село Новоолександрівка, вул. Центральна, 60, код ЄДРПОУ 24913372)

Суддя Юлдашев О.О.

За участю (найменування сторін та інших осіб, що беруть участь у справі):

Кредитор-2Острогляд І., витяг з ЄДР № б/н від 17.01.2021р.; посвідчення № РЕ№000676 від 05.04.2021р.

Ліквідаторвід арбітражного керуючого, ліквідатора - Забродіна О.М. - адвокат Бистров Д.А., посвідчення адвоката України ЗП№001865 від 05.11.2018р.; договір про надання правової допомоги № б/н від 07.12.2020р.

Кредитор-1адвокат Скворцова О.О., посвідчення адвоката України № ЗП 002187 від 16.05.2019р.; довіреність № 03 від 04.01.2022р.

від Новоолександрівської сільської ради Запорізького району Запорізької областіадвокат Лишенко С.С., посвідчення адвоката України № 884 від 23.06.2011р.; ордер серія АР№1001943 від 22.11.2021р

УСТАНОВИВ:

Ухвалою Господарського суду Запорізької області від 29.10.2020 відкрито провадження у справі №908/2694/20 про банкрутство Спеціалізованого комунального підприємства “Конка” Новоолександрівської сільської ради Запорізького району Запорізької області (70452, Запорізька область, Запорізький район, с. Григорівка, вул. Радісна, 44, код ЄДРПОУ 42873270); визнано грошові вимоги Комунального підприємства “Облводоканал” Запорізької обласної ради до боржника у розмірі 7 177 794,49 грн, з яких: 7 145 267,10 грн основного боргу та 32 527,39 грн пені; введено мораторій на задоволення вимог кредиторів; введено процедуру розпорядження майном боржника; розпорядником майна боржника призначено арбітражного керуючого Забродіна Олексія Михайловича (свідоцтво про право на здійснення діяльності арбітражного керуючого № 302 від 28.02.2013; адреса: а/с 76, м. Запоріжжя, Україна, 69019); зобов'язано розпорядника майна Забродіна О.М. надавати суду проміжні звіти про проведену роботу щомісячно; встановлено розпоряднику майна грошову винагороду в розмірі трьох мінімальних заробітних плат за кожен місяць виконання повноважень за рахунок коштів, авансованих заявником (Комунальним підприємством “Облводоканал” Запорізької обласної ради) на депозитний рахунок Господарського суду Запорізької області, за рахунок коштів, одержаних боржником у результаті господарської діяльності, або коштів, одержаних від продажу майна боржника, яке не перебуває в заставі, згідно з ч. 2 ст.30 Кодексу України з процедур банкрутства; ухвалено здійснити офіційне оприлюднення повідомлення про відкриття провадження у справі про банкрутство боржника; зобов'язано розпорядника майна надати суду відомості про результати розгляду вимог кредиторів, до 07.12.2020; строк проведення розпорядником майна інвентаризації майна встановлено до 07.12.2020; попереднє засідання суду призначено на 08.12.2020 о 10-30.

Ухвалою Господарського суду Запорізької області від 02.02.2021 віднесено кредиторські вимоги Комунального підприємства “Облводоканал” Запорізької обласної ради у розмірі 7177 794,49 грн, з яких: 7 145 267,10 грн основного боргу до четвертої черги задоволення та 32 527,39 грн пені до шостої черги задоволення; визнано кредиторські вимоги до боржника Головного управління ДПС у Запорізькій області у розмірі 88 504,28 грн, з яких: 80 258,82 грн основного боргу з третьою чергою задоволення, 8 245,46 грн - штрафні санкції та пеня з шостою чергою задоволення та 4 204,00 грн судового збору з першою чергою задоволення; зобов'язано розпорядника майна боржника провести збори кредиторів відповідно до статті 48 Кодексу України з процедур банкрутства; дата проведення зборів кредиторів та комітету - 15.02.2021р.; підсумкове засідання суду, на якому буде постановлено ухвалу про санацію боржника чи постанову про визнання боржника банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури, чи ухвалу про закриття провадження у справі про банкрутство, чи ухвалу про продовження строку процедури розпорядження майном та відкладення підсумкового засідання суду, призначено на 23.02.2021р. об 11-30.

Постановою від 03.06.2021 зокрема, припинено процедуру розпорядження майном боржника - Спеціалізованого комунального підприємства “Конка” Новоолександрівської сільської ради Запорізького району Запорізької області (70452, Запорізька область, Запорізький район, с. Григорівка, вул. Радісна, 44, код ЄДРПОУ 42873270); припинено повноваження розпорядника майна боржника Забродіна О.М.; визнано Спеціалізоване комунальне підприємство “Конка” Новоолександрівської сільської ради Запорізького району Запорізької області банкрутом; відкрито ліквідаційну процедуру; ліквідатором призначено арбітражного керуючого Забродіна Олексія Михайловича (свідоцтво про право на здійснення діяльності арбітражного керуючого № 302 від 28.02.2013; адреса: а/с 76, м. Запоріжжя, Україна, 69019).

В межах цієї справи до суду 29.10.2021 надійшла заява ліквідатора Спеціалізованого комунального підприємства “Конка” Новоолександрівської сільської ради Запорізького району Запорізької області Забродіна О.М. про покладення субсидіарної відповідальності за зобов'язаннями боржника на його засновника - Новоолександрівську сільську раду Запорізького району Запорізької області.

Поданою заявою ліквідатор просить:

- стягнути з Новоолександрівської сільської ради Запорізького району Запорізької області (70433, Запорізька область, Запорізький район, село Новоолександрівка, вул. Центральна, 60, код ЄДРПОУ 04352842) на користь Спеціалізованого комунального підприємства “Конка” Новоолександрівської сільської ради Запорізького району Запорізької області (70452, Запорізька область, Запорізький район, с. Григорівка, вул. Радісна, 44, код ЄДРПОУ 42873270) грошові кошти у розмірі 9 399 732,31 грн.

Ухвалою суду від 02.11.2021 вказану заяву призначено до розгляду у судовому засіданні 23.11.2021 о 12-15.

Судові засідання відкладались ухвалами суду.

07.12.2021 до суду надійшла уточнена заява ліквідатора про покладення субсидіарної відповідальності за зобов'язаннями боржника.

Ухвалою від 07.12.2021 прийнято до розгляду уточнену заяву ліквідатора Спеціалізованого комунального підприємства “Конка” Новоолександрівської сільської ради Запорізького району Запорізької області про покладення субсидіарної відповідальності за зобов'язаннями боржника. Залучено у якості співвідповідача ВИКОНАВЧИЙ КОМІТЕТ НОВООЛЕКСАНДРІВСЬКОЇ СІЛЬСЬКОЇ РАДИ ЗАПОРІЗЬКОГО РАЙОНУ ЗАПОРІЗЬКОЇ ОБЛАСТІ (70433, Запорізька область, Запорізький район, село Новоолександрівка, вул. Центральна, 60, код ЄДРПОУ 24913372).

З урахуванням уточненої заяви ліквідатор просить суд:

- стягнути солідарно з Новоолександрівської сільської ради Запорізького району Запорізької області (70433, Запорізька область, Запорізький район, село Новоолександрівка, вул. Центральна, 60, код ЄДРПОУ 04352842) на користь Спеціалізованого комунального підприємства “Конка” Новоолександрівської сільської ради Запорізького району Запорізької області (70452, Запорізька область, Запорізький район, с. Григорівка, вул. Радісна, 44, код ЄДРПОУ 42873270) грошові кошти у розмірі 9 399 732,31 грн.

- стягнути солідарно з Виконавчого комітету Новоолександрівської сільської ради Запорізького району Запорізької області (70433, Запорізька область, Запорізький район, село Новоолександрівка, вул. Центральна, 60, код ЄДРПОУ 24913372) на користь Спеціалізованого комунального підприємства “Конка” Новоолександрівської сільської ради Запорізького району Запорізької області (70452, Запорізька область, Запорізький район, с. Григорівка, вул. Радісна, 44, код ЄДРПОУ 42873270) грошові кошти у розмірі 9 399 732,31 грн шляхом їх безспірного списання з казначейських рахунків Виконавчого комітету Новоолександрівської сільської ради Запорізького району Запорізької області.

Таким чином, судом розглядаються вимоги ліквідатора з урахуванням уточненої заяви від 07.12.2021.

В обгрунтування заяви ліквідатор зазначив, що згідно з інформацією з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань Спеціалізоване комунальне підприємство «Конка» Новоолександрівської сільської ради Запорізького району Запорізької області як суб'єкт господарювання зареєстроване 07.03.2019, номер запису: 10851020000001936. Відповідно до п. 1.1. Статуту Спеціалізоване комунальне підприємство «Конка» Новоолександрівської сільської ради Запорізького району Запорізької області є комунальним унітарним комерційним підприємством, яке засноване на рішенням Григорівської сільської ради від 14.02.2019 року №3, а у зв'язку із створенням Новоолександрівської сільської об'єднаної територіальної громади та на підставі рішення Новоолександрівської сільської ради від

року №16, змінено найменування Підприємства та власника Підприємства. Основним видом діяльності підприємства є забір, очищення та постачання води. Рішенням №07 від 26.02.2019 року тридцять четвертої позачергової сесії сьомого скликання Новоолександрівської сільської ради Запорізького району Запорізької області передано комунальному підприємству «Конка» в особі директора В.В. Москаленку в безоплатне користування терміном на 2 року 11 місяців з дати підписання акту приймання-передачі виличні водопровідні мережі, що знаходяться у комунальній власності територіальної громади Новоолександрівської сільської ради Запорізького району Запорізької області. Відповідно до 1.4. Статуту власником підприємства є об'єднана територіальна громада в особі НОВООЛЕКСАНДРІВСЬКОЇ СІЛЬСЬКОЇ РАДИ ЗАПОРІЗЬКОГО РАЙОНУ ЗАПОРІЗЬКОЇ ОБЛАСТІ (70433, Запорізька обл., Запорізький р-н, с. Новоолександрівка, вул. Центральна, 60; код ЄДРПОУ 04352842). За п.1.5. Статуту органом управління Підприємством є ВИКОНАВЧИЙ КОМІТЕТ НОВООЛЕКСАНДРІВСЬКОЇ СІЛЬСЬКОЇ РАДИ ЗАПОРІЗЬКОГО РАЙОНУ ЗАПОРІЗЬКОЇ ОБЛАСТІ (70433, Запорізька обл., Запорізький р-н, село Новоолександрівка, ВУЛИЦЯ ЦЕНТРАЛЬНА, будинок 60; код ЄДРПОУ 24913372). Все майно підприємства є власністю об'єднаної територіальної громади в особі Новоолександрівської сільської ради та закріплюється за Підприємством на праві господарського відання (п.1.7. Статуту). Згідно до п.п 6.1., 6.4. Статуту майно Підприємства становлять основні фонди та оборотні кошти, а також інші цінності, вартість яких відображається в самостійному балансі Підприємства. Майно передається Власником Підприємству на праві господарського відання, здійснює контроль за використанням та збереженням майна через орган управління, не втручається в оперативно-господарську діяльність Підприємства.

Ліквідатор зазначає, що оскільки предметом субсидіарної відповідальності є грошові кошти місцевого бюджету, обов'язок Новоолександрівської сільської ради та Виконавчого комітету є неподільним, має виконуватися ними солідарно. З посиланням на ст. 215 ГК України, ст. 619 ЦК України, позиції Верховного Суду викладені у справах №910/21232/16, №923/862/15, №923/1432/15, №902/318/16, №914/3120/15, №916/1105/16, №922/1067/17 арбітражний керуючий, ліквідатор Забродін О.М. просить задовольнити заяву.

У відзивах кредитори- 1, 2 просять суд задовольнити заяву ліквідатора.

У відзиві на заяву ліквідатора відповідач-1 не погоджується із позицією Заявника щодо наявності його вини у доведенні боржника до банкрутства в зв'язку із обставинами наведеними ним у заяві, оскільки Відповідач-1 не вчиняв умисних винних дій або бездіяльності, які призвели до банкрутства боржника. Відповідачем протягом 2019-2021 років вчинялись дії, що направлені на проведення заходів з встановлення безоблікових споживачів, здійснення ліквідації джерел безоблікового водокористування та розкрадання питної води, зобов'язання здійснення звернення до суду щодо стягнення заборгованості, зобов'язання продовження активно проводити роботу по укладанню договорів з населенням, встановлення засобів обліку питної води на межах Новоолександрівської ОТГ. Крім іншого Відповідач-1 брав активну участь у нарадах з питання розрахунків СКП «Конка» з реалізацією завдань, що визначені складеними за результатами нарад протоколами. На виконання протоколу наради в Запорізькій обласній державній адміністрації від 09.03.2021 року між Заявником, Кредитором та Відповідачем-1 було укладено договір № 01/06 від 01.06.2021 року з сумою покладеного вказаним договором зобов'язання у розмірі 500 000,00 грн., що були сплачені Відповідачем на його виконання Кредиторуї. Відповідно до умов вищевказаного Договору Кредитор зобов'язаний прийняти виконання, запропоноване за Боржника Платником на умовах, визначених цим Договором. Зобов'язання Боржника перед Кредитором припиняється його належним виконанням, здійсненим Платником, на суму та в частині платежу здійсненого Платником відповідно до умов цього Договору. Платник не набуває будь-яких прав за вказаним Договором та не несе будь-яких інших обов'язків, окрім виконання ним зобов'язання, визначеного цим Договором. Таким чином сторонами, у справі, що розглядається укладено угоду, якою визначено порядок та розмір погашення боргу боржника перед Кредитором 1 і відповідно інших зобов'язань між сторонами не виникає. Щодо аргументів Заявника в частині укладення договору з комунальним підприємством «Новоолександрівський сількомунгосп», якими Заявник вказує на наявність умислу у Відповідача-1, слід зазначити, що протоколом наради в Запорізькій обласній державній адміністрації від 09.03.2021 року рекомендовано Кредитору укласти договір з КП «Новоолександрівським сількомунгосп» для забезпечення водопостачання населених пунктів Новоолександрівської сільської ради. З огляду на зазначене, дії Відповідача-1 з покладення на КП «Новоолександрівський сількомунгосп» повноважень надавача послуг з постачання питної води та укладення договору обумовлені рішенням, що зафіксоване протоколом наради від 09.03.2021 року, присутніми на якій були Кредитори та Заявник, а відтак вважати такі дії непогодженими та умисно направленими на невиконання боргових зобов'язань необгрунтовано.

Відповідач-1 вказує на те, що ліквідатором не доведено, що відповідач-1 якимось чином втручався в господарську діяльність боржника, що мало б наслідком неможливість виконання договірних зобов'язань та фактичну неплатоспроможність. З викладених підстав просить суд відмовити ліквідатору у задоволенні заяви про покладення субсидіарної відповідальності.

При дослідженні матеріалів справи та заяви ліквідатора, судом встановлено наступне.

Відповідно до п. 1.1. Статуту Спеціалізоване комунальне підприємство «Конка» Новоолександрівської сільської ради Запорізького району Запорізької області є комунальним унітарним комерційним підприємством, яке засноване на рішенням Григорівської сільської ради від 14.02.2019 року №3, а у зв'язку із створенням Новоолександрівської сільської об'єднаної територіальної громади та на підставі рішення Новоолександрівської сільської ради від 24.12.2019 року №16, змінено найменування Підприємства та власника Підприємства.

Основним видом діяльності підприємства є забір, очищення та постачання води.

Рішенням №07 від 26.02.2019 року тридцять четвертої позачергової сесії сьомого скликання Новоолександрівської сільської ради Запорізького району Запорізької області передано комунальному підприємству «Конка» в особі директора В.В. Москаленку в безоплатне користування терміном на 2 року 11 місяців з дати підписання акту приймання-передачі виличні водопровідні мережі, що знаходяться у комунальній власності територіальної громади Новоолександрівської сільської ради Запорізького району Запорізької області.

Відповідно до 1.4. Статуту власником підприємства є об'єднана територіальна громада в особі НОВООЛЕКСАНДРІВСЬКОЇ СІЛЬСЬКОЇ РАДИ ЗАПОРІЗЬКОГО РАЙОНУ ЗАПОРІЗЬКОЇ ОБЛАСТІ (70433, Запорізька обл., Запорізький р-н, с. Новоолександрівка, вул. Центральна, 60; код ЄДРПОУ 04352842).

За п.1.5. Статуту органом управління Підприємством є ВИКОНАВЧИЙ КОМІТЕТ НОВООЛЕКСАНДРІВСЬКОЇ СІЛЬСЬКОЇ РАДИ ЗАПОРІЗЬКОГО РАЙОНУ ЗАПОРІЗЬКОЇ ОБЛАСТІ (70433, Запорізька обл., Запорізький р-н, село Новоолександрівка, ВУЛИЦЯ ЦЕНТРАЛЬНА, будинок 60: код ЄДРПОУ 24913372).

Все майно підприємства є власністю об'єднаної територіальної громади в особі Новоолександрівської сільської ради та закріплюється за Підприємством на праві господарського відання (п.1.7. Статуту).

Розпорядженням сільського голови №12 Новоолександрівської сільської ради Запорізького району Запорізької області від 26.01.2021 вирішено створити комісію для визначення наявності документів СКП «Конка» за адресою: с. Григорівка. вул. Радісна, буд. 44, до якої включено арбітражного керуючого Забродіна О.М. як розпорядника майна.

29.01.2021 року при обстеженні нежитлового приміщення за адресою: с. Григорівка, вул. Радісна, буд. 44, встановлено, що керівні органи боржника у даному приміщенні відсутні. У нежитловому приміщенні розташовані адміністративні органи, зокрема, відділ поліції, Григорівська сільська рада, службові особи Новоолександрівської сільської ради. Керівні особи та інші працівники покинули СКП «Конка», господарська діяльність не ведеться. В офісному приміщенні СКП «Конка», документи знаходилися у невпорядкованому стані, розшифровки дебіторської заборгованості по кожному контрагенту відсутні, документи розкидані по приміщенню. Ключі від приміщення знаходились у посадових осіб Григорівська сільська рада, Новоолександрівської сільської ради. Зазначені твердження підтверджуються доданими до даної заяви фотознімками, актом від 29.01.2021 року.

Виходячи із вище зазначеного, можна констатувати, що посадові особи Новоолександрівської сільської ради, були обізнані про те, що директор та інші посадові особи СКП «Копка» тривалий час не з'являється в офісному приміщенні СКП «Конка», що підприємство покинуто, господарська діяльність не ведеться, проте жодних дій щодо припинення такої бездіяльності не вчинила, що вказує на те що підприємство доведено до банкрутства в тому числі у зв'язку із бездіяльністю Новоолександрівської сільської ради як засновника СКП «Копка».

16.11.2020 року розпорядником майна направлено засновнику СКП «Конка» Новоолександрівській сільській раді Запорізького району Запорізької області повідомлення-запит №02- 01/02 з вимогою надати інформацію, документи зокрема, щодо майна, що перебуває у власності боржника, на праві господарського відання тощо.

26.11.2020 року розпорядником майна направлено засновнику СКП «Конка» Новоолександрівській сільській раді Запорізького району Запорізької області гіовідомлення-запит №02- 01/02 від 25.11.2020 року повторно з вимогою надати інформацію, документи зокрема, щодо майна, що перебуває у власності боржника, на праві господарського відання.

Крім того, розпорядником майна засновнику СКП «Конка» Новоолександрівській сільській раді Запорізького району Запорізької області направлені запити №02-01/01 від 16.02.2020 року, №02-01/01 від 26.03.2021 року повторно про надання належним чином засвідчені копії рішень, розпоряджень тощо, про створення СКП Конка, формування статутного фонду, передачу майна та всі інші документи, які приймались органом місцевого самоврядування щодо СКП «Конка».

У зв'язку з ненаданням на зазначені запити відповідей, за клопотанням розпорядника майна ухвалою Господарського суду Запорізької області від 08.04.2021 року витребувано від Новоолександрівської сільської ради Запорізького району Запорізької області (70433, Запорізька область, Запорізький район, село Новоолександрівка, вул. Центральна, 60) належним чином засвідчені копії рішень, розпоряджень, тощо, які приймались органом місцевого самоврядування щодо формування статутного фонду СКП Конка Новоолександрівської сільської ради Запорізького району Запорізької області, передачу майна боржника, вилучення від боржника майна; належним чином засвідчені копії рішень, прийнятих у 2021 році про виділення боржнику грошової допомоги.

Зазначена ухвала суду станом на день розгляду справи (01.02.22) не виконана Новоолександрівською сільською радою Запорізького району Запорізької області.

Втім, про наявність рішень про передачу СКП «Конка» майна в господарське відання вказує лист №02-24/216 від 11.03.2021 року Новоолександрівської сільської ради, в описовій частині якого сільський голова О. Корнієнко зазначив, що в господарське відання СКП «Конка» його Власником був переданий екскаватор, який СКП «Конка» використовувала у своїй діяльності. У 2020 році СКП «Конка» укладено з ТОВ «Іоліт-Плюс» договір надання послуг (підряду), за рахунок наданого в господарське відання екскаватор. Орієнтована сума укладеного договору складає 480 000,00 грн.

Крім того, ліквідатором встановлено, що рішенням №50 від 05.09.2019 року Виконавчий комітет Новоолександрівської сільської ради Запорізького району Запорізької області вирішив придбати машину для збору, транспортування та складання відходів (багатофункціональний екскаватор), який напевно і був переданий в господарське відання СКП «Конка.

Відповідно до наявних банківських виписок, ТОВ «Іоліт-Плюс» перераховано на рахунки СКП «Конка» 369 072,00 грн. (14.05.2020 - 28896,00 грн, 19.05.2020 - 40656 грн, 28.05.2020 - 26040,00 грн., 23.06.2020 - 38640,00 грн., 17.07.2020 - 44520,00 грн., 30.07.2020 - 15000,00 грн., 11.08.2020 - 40000,00 грн., 21.08.2020 - 20480,00 грн., 31.08.2020 - 34840,00 грн., 11.09.2020 - 30000,00 грн.) з призначенням: сплата за послуги екскаватора згідно договору №24 від 04.05.2020 року.

При прийнятті даної ухвали судом враховується наступне.

За положеннями ч.6 ст.12 Господарського процесуального кодексу України господарські суди розглядають справи про банкрутство у порядку, передбаченому цим Кодексом для позовного провадження, з урахуванням особливостей, встановлених Законом України “Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом”.

Відповідно до ч. 1 статті 61 КУзПБ ліквідатор з дня свого призначення здійснює такі повноваження: приймає у своє відання майно боржника, забезпечує його збереження; виконує функції з управління та розпорядження майном банкрута; проводить інвентаризацію та визначає початкову вартість майна банкрута; аналізує фінансовий стан банкрута; виконує повноваження керівника (органів управління) банкрута; формує ліквідаційну масу; заявляє до третіх осіб вимоги щодо повернення банкруту сум дебіторської заборгованості; подає до суду заяви про визнання недійсними правочинів (договорів) боржника; вживає заходів, спрямованих на пошук, виявлення та повернення майна банкрута, що знаходиться у третіх осіб; продає майно банкрута для задоволення вимог, внесених до реєстру вимог кредиторів, у порядку, передбаченому цим Кодексом; веде реєстр вимог кредиторів; здійснює інші повноваження, передбачені цим Кодексом.

Згідно з ч. 2 статті 61 КУзПБ під час здійснення своїх повноважень ліквідатор має право заявити вимоги до третіх осіб, які відповідно до законодавства несуть субсидіарну відповідальність за зобов'язаннями боржника у зв'язку з доведенням його до банкрутства. Розмір зазначених вимог визначається з різниці між сумою вимог кредиторів і ліквідаційною масою.

Згідно з ч.1 ст. 619 Цивільного кодексу України договором або законом може бути передбачена поряд із відповідальністю боржника додаткова (субсидіарна) відповідальність іншої особи.

Таким Законом, який передбачає поряд із відповідальністю боржника додаткову (субсидіарну) відповідальність іншої особи, є Кодекс України з процедур банкрутства.

Так, відповідно до приписів ст. 215 ГК України, встановлено підстави відповідальності за порушення законодавства про банкрутство, у випадках, передбачених законом, суб'єкт підприємництва - боржник, його засновники (учасники), власник майна, а також інші особи несуть юридичну відповідальність за порушення вимог законодавства про банкрутство, зокрема фіктивне банкрутство, приховування банкрутства або умисне доведення до банкрутства. Умисним банкрутством визнається стійка неплатоспроможність суб'єкта підприємництва, викликана цілеспрямованими діями власника майна або посадової особи суб'єкта підприємництва, якщо це завдало істотної матеріальної шкоди інтересам держави, суспільства або інтересам кредиторів, що охороняються законом.

Так, відповідно до ч.2 ст. 61 Кодексу України з процедур банкрутства під час здійснення своїх повноважень ліквідатор має право заявити вимоги до третіх осіб, які відповідно до законодавства несуть субсидіарну відповідальність за зобов'язаннями боржника у зв'язку з доведенням його до банкрутства. Розмір зазначених вимог визначається з різниці між сумою вимог кредиторів і ліквідаційною масою.

У разі банкрутства боржника з вини його засновників (учасників, акціонерів) або інших осіб, у тому числі з вини керівника боржника, які мають право давати обов'язкові для боржника вказівки чи мають можливість іншим чином визначати його дії, на засновників (учасників, акціонерів) боржника - юридичної особи або інших осіб у разі недостатності майна боржника може бути покладена субсидіарна відповідальність за його зобов'язаннями.

Стягнені суми включаються до складу ліквідаційної маси і можуть бути використані тільки для задоволення вимог кредиторів у порядку черговості, встановленому цим Кодексом.

Згідно зі статутом Спеціалізоване комунальне підприємство “Конка” Новоолександрівської сільської ради Запорізького району Запорізької області є комунальним унітарним комерційним підприємством власником якого являється НОВООЛЕКСАНДРІВСЬКА СІЛЬСЬКА РАДА ЗАПОРІЗЬКОГО РАЙОНУ ЗАПОРІЗЬКОЇ ОБЛАСТІ. Підприємство входить до сфери управління НОВООЛЕКСАНДРІВСЬКОЇ СІЛЬСЬКОЇ РАДИ ЗАПОРІЗЬКОГО РАЙОНУ ЗАПОРІЗЬКОЇ ОБЛАСТІ, і виконує функції у межах, визначених ГК України та іншими законодавчими актами України. Відповідно до пунктів 1.1., 1.7. Статуту підприємство є комунальним, метою діяльності якого є отримання прибутку. Майно підприємства закріплене за ним на праві повного господарського відання. Отже, підприємство здійснювало свою виробничу діяльність, передбачену статутом, саме за рахунок цього майна та надання послуг.

Відповідно до статті 136 ГК України право господарського відання є речовим правом суб'єкта підприємництва, який володіє, користується і розпоряджається майном, закріпленим за ним власником (уповноваженим ним органом), з обмеженням правомочності розпорядження щодо окремих видів майна за згодою власника у випадках, передбачених цим Кодексом та іншими законами. Власник майна, закріпленого на праві господарського відання за суб'єктом підприємництва, здійснює контроль за використанням та збереженням належного йому майна безпосередньо або через уповноважений ним орган, не втручаючись в оперативно-господарську діяльність підприємства. Щодо захисту права господарського відання застосовуються положення закону, встановлені для захисту права власності. Суб'єкт підприємництва, який здійснює господарську діяльність на основі права господарського відання, має право на захист своїх майнових прав також від власника.

За змістом ст. 62 Кодексу України з процедур банкрутства усі види майнових активів (майно та майнові права) банкрута, які належать йому на праві власності або повного господарського відання, включаються до складу ліквідаційної маси.

З огляду на викладене вище, здійснення господарської діяльності комунальним комерційним підприємством, на основі матеріальної бази, яка прирівнюється до права власності та включається до ліквідаційної маси в разі банкрутства такого підприємства, захищається в частині майнових прав також від власника.

Крім того, статтею 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» встановлено, що суди застосовують при розгляді справ Конвенцію про захист прав людини і основоположних свобод (далі - Конвенція) та практику Європейського суду з прав людини (далі - ЄСПЛ) як джерело права.

ЄСПЛ також висловив позицію і щодо субсидіарної відповідальності муніципального органу (органу місцевого самоврядування) за зобов'язаннями муніципального підприємства. Так, у пункті 62 рішення у справі «Єршова проти Російської Федерації» ЄСПЛ зазначив, що, враховуючи публічний характер діяльності підприємства, істотний ступінь контролю за його майном з боку муніципальних органів влади і рішень останніх, які мали наслідком передачу майна і подальшу ліквідацію підприємства, ЄСПЛ дійшов висновку про те, що підприємство не було наділене достатньою організаційною та управлінською незалежністю від муніципальних органів влади.

Отже, незалежно від статусу підприємства як самостійної юридичної особи, муніципальна влада і відповідно держава мають бути в межах Конвенції визнані відповідальними за діяльність і бездіяльність підприємства.

Судом установлено, що визнані і не задоволені під час процедури банкрутства грошові вимоги кредиторів до боржника складають - 9 678 900,93 грн.

Відповідно до матеріалів проведеної інвентаризації, відповідей від органів, уповноважених здійснювати реєстрацію нерухомого та рухомого майна, за СКП «Конка» майно не зареєстроване. Єдиним активом є грошові кошти на рахунках боржника в АТ КБ «ПриватБанк» у розмірі 164 527,77грн.

Відповідно до висновку щодо фінансового стану та про наявність ознак неплатоспроможності СКП «Конка» Новоолександрівської сільської ради Запорізького району Запорізької області, а також інвестиційної діяльності даного підприємства та його становища на ринках, встановлення ознак доведення до банкрутства чи фіктивного банкрутства, а також подальших перспектив розвитку підприємства:

- службові особи СКП «Конка» не організували належну договірну роботу зі споживачами, що унеможливило визначення обсягу відповідальності, прав та обов'язків сторін, балансову належність засобів централізованого водопостачання та магістралей водопроводу;

- службовими особами неякісно ведено бухгалтерський облік та претензійно - позовну роботу, внаслідок чого СКП «Конка» не змогла підтвердити свої претензії у суді та втрати водопостачання первинними бухгалтерськими документами, правильно обчислити такі втрати; здійснити інвентаризацію та розмежування між ОТГ та сільрадами інфраструктури водопостачання, визначити відповідальність суб'єктів договірних відносин за пошкодження майна, обов'язки зі здійснення ремонтних робіт на певних ділянках.

Рішенням Господарського суду Запорізької області від 30.09.2020 у справі № 908/1671/20 встановлено, що Управлінням східного офісу Держаудитслужби в Запорізькій області при виході на Підприємство встановлено відсутність в СКП «Конка» бухгалтерських облікових регістрів за період з 01.05.2019 по 31.08.2020; відсутність первинних документів актів виконаних робіт (рахунків) щодо надання фізичним особам послуг з водопостачання за період з 01.05.2019 по 31.08.2020 року; відсутність звіту суб'єкта малого підприємництва (баланс, звіт, про фінансові результати) за 2019 рік; договору на водопостачання з КП «Облводоканал» Запорізької обласної ради, що унеможливлює проведення позапланової ревізії окремих питань фінансово-господарської діяльності СКП «Конка» за період з 01.05.2019 по 31.08.2020 року. Також, зазначено про відсутність бухгалтерського обліку в СКП «Конка» та неможливість у зв'язку з цим проведення позапланової ревізії. Зазначені обставини і стали підставою для відмови в задоволені позову СКП «Конка» Новоолександрівської сільської ради Запорізького району Запорізької області до Наталівської сільської ради Запорізького району Запорізької області про відшкодування збитків (майнової шкоди) в сумі 381 354,66 грн.

Рішенням Господарського суду Запорізької області від 08.12.2020 у справі №908/2694/20 (908/1531/20) у задоволенні позову СКП «Конка» Новоолександрівської сільської ради Запорізького району Запорізької області до ТОВ «Агрофірма «Нива» про стягнення заборгованості в сумі 2 825 174,57 грн. відмовлено повністю. Підставою для відмови в позові стала відсутність укладеного між СКП «Конка» та ТОВ «Агрофірма «Нива» договору на постачання питної води. Не надання доказів заподіяння шкоди, а також доказів, що підтверджують наявність складу цивільного правопорушення.

- службовими особами СКП «Конка» не вжито належних заходів для контролю за використанням мереж водопостачання, їх опломбування, захисту та запобігання несанкціонованому забору води;

- Новоолександрівська сільська рада будучи обізнаною в тому, що керівник та інші працівники покинули СКП «Конка», господарська діяльність не ведеться, не вжила належних заходів для припинення бездіяльності, а навпаки проявила також бездіяльність, що призвело до неплатоспроможності СКП «Конка»;

- за підсумками календарного 2019 року (в перший рік роботи) Підприємство мало чистий збиток за результатами господарської діяльності в розмірі 14,5 тис.грн., що свідчить про понадкритичну неплатоспроможність Підприємства на момент прийняття рішення про подальшу долю підприємства;

- викладене дає підстави для висновків, що протягом періоду, який аналізується, наявні економічні ознаки доведення СКП «КОНКА» до банкрутства. Винними у цих діях є попередній керівник та засновник боржника Новоолександрівська сільська рада Запорізького району Запорізької області.

Судом установлено, що в ході ліквідаційної процедури виявлено відсутність активів банкрута, при цьому відповідно до даних Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб- підприємців та громадських формувань Новоолександрівська сільська рада Запорізького району Запорізької області значиться засновником (учасником) КОМУНАЛЬНЕ ПІДПРИЄМСТВО «НОВООЛЕКСАНДРІВСЬКИЙ СІЛЬКОМУНГОСП» (70433, Запорізька обл., Запорізький р-н, село Новоолександрівка, ВУЛИЦЯ ЦЕНТРАЛЬНА, будинок 60; код ЄДРПОУ 36900195).

КП «НОВООЛЕКСАНДРІВСЬКИЙ СІЛЬКОМУНГОСП» наразі надає послуги з водопостачання замість СКП «Конка».

Таким чином, Новоолександрівська сільська рада Запорізького району Запорізької області замість того, щоб вживати заходи щодо погашення боргів СКП «Конка» заснувала нове комунальне підприємство, для надання послуг з водопостачання, яке за наданою КП «Водоканал» інформацією станом на 27.10.2021 року вже має заборгованість перед Водоканалом за 07.2021р. - 2 315,68 грн., 08.2021р.- 175 729,13 грн., 09.2021р. - 132 505,45 грн.

Постановою Господарського суду Запорізької області від 03.06.2021 у даній справі встановлена нездатність боржника відновити свою господарську діяльність. Господарським судом введена ліквідаційна процедура.

Враховуючи вищевикладене, суд дійшов до висновку, що Новоолександрівська сільська рада Запорізького району Запорізької області, як власник і засновник боржника, та Виконавчий комітет Новоолександрівської сільсої ради Запорізького району Запорізької області, як орган управління майном боржника, приймали рішення, що мали на меті передати майнові активи боржника іншій юридичній особі для того, аби після відкриття справи про банкрутство на такі майнові активи не було би звернуто стягнення для задоволення вимог кредиторів, при цьому створивши умови, за яких боржник став неплатоспроможним та визнаний банкрутом.

Вказане узгоджується з позицією Верховного Суду викладеною у постановах №923/862/15 від 30.01.2018р., №923/1297/14 від 18.10.2018р.

За таких обставин, суд дійшов висновку про те, що виходячи з норм чинного законодавства та встановлених судом обставин справи, суд вважає законною та обґрунтованою заяву ліквідатора Спеціалізованого комунального підприємства “Конка” Новоолександрівської сільської ради Запорізького району Запорізької області, яка підлягає задоволенню.

Водночас, ст. 22 Бюджетного кодексу України до головних розпорядників бюджетних коштів віднесено виключно місцеві державні адміністрації, виконавчі органи та апарати місцевих рад (секретаріат Київської міської ради), структурні підрозділи місцевих державних адміністрацій, виконавчих органів місцевих рад в особі їх керівників.

Оскільки предметом субсидіарної відповідальності є грошові кошти місцевого бюджету, обов'язок Новоолександрівської сільської ради та Виконавчого комітету є неподільним, має виконуватися ними солідарно.

Відповідно до ст.543 ЦК України у разі солідарного обов'язку боржників (солідарних боржників) кредитор має право вимагати виконання обов'язку частково або в повному обсязі як від усіх боржників разом, так і від будь-кого з них окремо. Отже, суд покладає субсидіарну відповідальність вказаних осіб на них солідарно.

Відповідно до ст.ст. 73, 74, ГПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.

Керуючись ст.ст. 5, 7, 9, 60, 61 Кодексу України з процедур банкрутства, ст. 234, 235 Господарського процесуального кодексу України, суд

УХВАЛИВ:

Заяву ліквідатора Спеціалізованого комунального підприємства “Конка” Новоолександрівської сільської ради Запорізького району Запорізької області Забродіна Олексія Михайловича про покладення субсидіарної відповідальності за зобов'язаннями боржника на Новоолександрівську сільську раду Запорізького району Запорізької області та ВИКОНАВЧИЙ КОМІТЕТ НОВООЛЕКСАНДРІВСЬКОЇ СІЛЬСЬКОЇ РАДИ ЗАПОРІЗЬКОГО РАЙОНУ ЗАПОРІЗЬКОЇ ОБЛАСТІ - задовольнити.

Стягнути солідарно з Новоолександрівської сільської ради Запорізького району Запорізької області (70433, Запорізька область, Запорізький район, село Новоолександрівка, вул. Центральна, 60, код ЄДРПОУ 04352842) на користь Спеціалізованого комунального підприємства “Конка” Новоолександрівської сільської ради Запорізького району Запорізької області (70452, Запорізька область, Запорізький район, с. Григорівка, вул. Радісна, 44, код ЄДРПОУ 42873270) грошові кошти у розмірі 9 399 732,31 грн.

Стягнути солідарно з Виконавчого комітету Новоолександрівської сільської ради Запорізького району Запорізької області (70433, Запорізька область, Запорізький район, село Новоолександрівка, вул. Центральна, 60, код ЄДРПОУ 24913372) на користь Спеціалізованого комунального підприємства “Конка” Новоолександрівської сільської ради Запорізького району Запорізької області (70452, Запорізька область, Запорізький район, с. Григорівка, вул. Радісна, 44, код ЄДРПОУ 42873270) грошові кошти у розмірі 9 399 732,31 грн шляхом їх безспірного списання з казначейських рахунків Виконавчого комітету Новоолександрівської сільської ради Запорізького району Запорізької області.

Видати накази.

Копії ухвали надіслати: кредиторам, боржнику, ліквідатору, Новоолександрівській сільській раді Запорізького району Запорізької області, Виконавчому комітету Новоолександрівської сільської ради Запорізького району Запорізької області.

Ухвала набирає законної сили 01.02.2022 та підлягає оскарженню.

Відповідно до ч.1, ст.256 ГПК України апеляційна скарга на ухвалу суду подається - протягом десяти днів з дня його (її) проголошення до Центрального апеляційного господарського суду.

Ухвалу підписано 18.02.2022.

Суддя О.О. Юлдашев