майдан Путятинський, 3/65, м. Житомир, 10002, тел. (0412) 48 16 20,
e-mail: inbox@zt.arbitr.gov.ua, web: https://zt.arbitr.gov.ua,
код ЄДРПОУ 03499916
"16" лютого 2022 р. м. Житомир Справа № 906/782/21
Господарський суд Житомирської області у складі судді Лозинської І.В.,
розглядаючи справу
за позовом: ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5
до Товариства з обмеженою відповідальністю виробничо-торгівельна фірма "Рушничок"
третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору на стороні відповідача - Департамент реєстрації Житомирської міської ради
про скасування рішень позачергових загальних зборів ТОВ ВТФ "Рушничок" від 14.09.2018,
ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 звернулися до Господарського суду Житомирської області з позовом до ТОВ ВТФ "Рушничок" про визнання недійсними рішень позачергових загальних зборів ТОВ ВТФ "Рушничок", оформлених протоколом №1 від 14.09.2018.
Позовна заява мотивована тим, що позивачі є засновниками ТОВ ВТФ "Рушничок" з листопада 1994 р.; у квітні 2007 р. їх і ще двох засновників - ОСОБА_6 , ОСОБА_7 колишній директор підприємства ОСОБА_8 виключив зі складу товариства, привласнив їхні частки у статутному фонді; під час розгляду іншої судової справи позивачі довідалися, що в матеріалах реєстраційної справи товариства є протокол №1, яким оформлені рішення позачергових загальних зборів товариства, одноосібно проведених ОСОБА_9 14.09.2018 про: прийом ОСОБА_9 до складу товариства; виключення з його складу поновлених в корпоративних правах позивачів; передачу самій собі 100% статутного фонду товариства; затвердження статуту в новій редакції та призначення керівника.
У зв'язку з викладеним, рішення позачергових загальних зборів відповідача, оформлене протоколом №1 від 14.09.2018, позивачі просять визнати незаконними.
Рішенням від 03.12.2021 господарський суд позов задоволив; визнав недійсними рішення, прийняті позачерговими загальними зборами ТОВ ВТФ "Рушничок", оформлені протоколом № 1 від 14.09.2018; стягнув з відповідача на користь ОСОБА_1 2270,00 грн судового збору. 06.01.2022 видано наказ.
07.02.2022 до суду від Департаменту реєстрації Житомирської міської ради надійшов лист від 27.01.2022, вих. №31 (вх. № 01-44/196/22 від 07.02.2022) про роз'яснення чи є тотожними поняття: "про визнання недійсними рішення, прийняті позачерговими загальними зборами" та "скасування реєстраційної дії" (а. с. 240, 241), яку розцінено, як заяву про роз'яснення рішення.
Ухвалою суду від 16.02.2022 відмовлено в задоволенні прохання Департаменту реєстрації Житомирської міської ради щодо роз'яснення, чи є тотожними поняття: "про визнання недійсними рішення, прийняті позачерговими загальними зборами" та "скасування реєстраційної дії", викладеного в листі від 27.01.2022, вих. №31 (вх. № 01-44/196/22 від 07.02.2022) із тих підстав, що заява зводиться до того, що третя особа фактично просить надати юридичну консультацію, що виходить за межі повноважень суду та є недопустимим з точки зору Господарського процесуального кодексу України, оскільки суд не є тим органом, який уповноважений надавати такого виду роз'яснення чи консультації.
У зв'язку з цим господарський суд вважає за необхідне зазначити таке.
Пунктом 1 частини першої статті 10 Закону України “Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень” (далі - Закон) та частиною першою статті 6 Закону України “Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань” (далі - Закон1) встановлено, що державним реєстратором, зокрема, є громадянин України, який має вищу освіту за спеціальністю правознавство, відповідає кваліфікаційним вимогам, встановленим Міністерством юстиції України, та перебуває у трудових відносинах з суб'єктом державної реєстрації прав.
Міністерством юстиції України 23.12.2020 видано наказ № 4423/5, зареєстрований у Міністерстві юстиції України 23 грудня 2020 за № 1288/35571, яким Кваліфікаційні вимоги до державного реєстратора, затверджені наказом Міністерства юстиції України від 29.12.2015 № 2790/5, зареєстровані у Міністерстві юстиції України 31.12.2015 за № 1667/28112 (в редакції наказу Міністерства юстиції України від 04 листопада 2019 року № 3388/5), викладено у новій редакції.
Відповідно до затверджених змін для державних реєстраторів, крім вимог, передбачених Законами України “Про службу в органах місцевого самоврядування”, “Про державну службу” та іншими законами України, встановлюються такі вимоги:
1) стаж роботи у сфері права не менше трьох років або на посаді державного реєстратора чи на іншій посаді, що передбачає виконання функцій державного реєстратора (далі - посада державного реєстратора), не менше одного року;
2) успішне проходження спеціальної перевірки діяльності державного реєстратора в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно та Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань в порядку здійснення контролю, визначеному Кабінетом Міністрів України (для осіб, які до призначення на посаду державного реєстратора перебували на посаді державного реєстратора в іншого суб'єкта державної реєстрації).
Відповідно до пп.7 п. 4 Порядку здійснення Міністерством юстиції контролю за діяльністю у сфері державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень і державної реєстрації юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.12.2016 № 990 (в редакції від 02.07.2021) контроль за діяльністю у сфері державної реєстрації щодо визначення професійної компетентності осіб, які мають намір виконувати функції державного реєстратора та не перебували на посаді державного реєстратора у певного суб'єкта державної реєстрації, здійснюється шляхом тестування на знання законодавства у сфері державної реєстрації таких осіб.
Із змісту вищевикладених нормативно-правових актів, вбачається, що існує ряд вимог до кандидатів на посаду державного реєстратор, які дозволяють зробити висновок, що останній є фахівцем в галузі права та володіє знаннями законодавства у сфері державної реєстрації.
Господарський суд, виявивши при вирішенні спору порушення законодавства або недоліки в діяльності юридичної особи, державних чи інших органів, постановляє окрему ухвалу, незалежно від того, чи є вони учасниками судового процесу. Окрема ухвала надсилається відповідним юридичним та фізичним особам, державним та іншим органам, посадовим особам, які за своїми повноваженнями повинні усунути виявлені судом недоліки чи порушення чи запобігти їх повторенню (ч. ч. 1, 6 ст. 246 ГПК України).
Згідно із ч. 7 ст. 246 ГПК України, з метою забезпечення виконання вказівок, що містяться в окремій ухвалі, суд встановлює у ній строк для надання відповіді залежно від змісту вказівок та терміну, необхідного для їх виконання.
Тому господарський суд визнав за необхідне направити окрему ухвалу Департаменту реєстрації Житомирської міської ради для її розгляду та відповідного реагування з метою усунення виявлених недоліків та недопущення їх повторенню подальшому.
Керуючись ст. 233, 234, 235, 246 ГПК України, господарський суд
1. Направити окрему ухвалу Департаменту реєстрації Житомирської міської ради.
2. Департаменту реєстрації Житомирської міської ради розглянути окрему ухвалу в місячний термін від дати її отримання; вжити відповідних заходів для усунення недоліків, виявлених в результаті розгляду справи №906/782/21; про результати розгляду окремої ухвали повідомити Господарський суд Житомирської області.
Окрема ухвал набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена відповідно до ч. 15 ст. 255 ГПК України.
Окрема ухвала підписана 18.02.2022.
Суддя Лозинська І.В.
Друк:
1 - в справу
2- Департаменту реєстрації Житомирської міської ради: 10014, м. Житомир, майдан С.П. Корольова, 4/2 (реком.) та на електронну адресу: reestr@zt-rada.gov.ua