Справа №: 671/913/21
03 лютого 2022 року м. Волочиськ
Волочиський районний суд Хмельницької області в складі:
головуючого судді Ніколової С.В.
з участю секретаря судового засідання Козак Г.А.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Волочиську справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління патрульної поліції в Тернопільській області про скасування постанови про адміністративне правопорушення,
встановив:
ОСОБА_1 звернувся до суду із зазначеним позовом, в якому вказав, що 24 травня 2021 року інспектором роти № 1 батальйону № 1 УПП в Тернопільській області молодшим лейтенантом поліції Касіян Н.М. винесена постанова про накладення адміністративного стягнення серії ЕАН № 4255362 від 24.05.2021 року, якою його, позивача, визнано винним у вчиненні правопорушення передбаченого ч. 1 ст. 132-1 КУпАП і накладено адміністративне стягнення у виді штрафу у розмірі 510 грн. Зазначив, що згідно даної постанови, він, ОСОБА_1 24.05.2021 року о 21:59 год. на а/д М-09, 34 км, керуючи транспортним засобом MAN з напівпричепом WIELTON, реєстраційний номер НОМЕР_1 , перевозив поливач ширина якого перевищувала 2,6 м, без погодження з органами Національної поліції, чим порушив п. 22.5 ПДР. В обгрунтування позовних вимог посилається на те, що 24.05.2021 він здійснював перевезення вантажу відповідно до узгодженого дозволу № 2021-13850001-6420 НГ від 20.05.2021 року на участь у дорожньому русі транспортних засобів вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, що діє з 24.05.2021 року по 02.06.2021 року, і дозволяє рух, зокрема по а/д М-09. Також вказав, що працівником поліції не надано жодних доказів дотримання процедури здійснення габаритно-вагового контролю у спеціально відведеному місці, в тому числі пересувному пункті, проведення перевірки відповідності габаритів вантажу певним нормам із складенням відповідного документу. Тому, вважає оскаржувану постанову незаконною та просить скасувати, а справу про притягнення його до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 132-1 КУпАП - закрити.
В судове засідання позивач не з'явився, в позові просить розгляд справи проводити у його відсутності, позов підтримує.
Представник відповідача в судове засідання не з'явився. Надіслав відзив на позов, в якому проти позову заперечив. Зазначив, що 24.05.2021 року о 21 год. 59 хв. на а/д М09, 34 км, позивач, керуючи транспортирним засобом з напівпричепом перевозив поливач, ширина якого перевищувала 2,6 м, без погодження маршруту з органом Національної поліції, чим порушив п. 22.5 ПДР та вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 132-1 КУпАП. Просив відмовити у задоволенні позову, а розгляд справи проводити у відсутності представника відповідача.
Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 62 Конституції України визначено, що усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.
Судом встановлено, що 24 травня 2021 року поліцейським УПП в Тернопільській області молодшим лейтенантом поліції Касіян Н.М. відносно позивача було складено постанову про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі серії ЕАН № 4255362 за ч. 1 ст. 132-1 КУпАП. Згідно змісту даної постанови, позивача притягнуто до відповідальності за те, що він 24 травня 2021 року о 21 год. 51 хв. на а/д М09, 34 км, керуючи транспортним засобом MAN TGХ 18.440, реєстраційний номер НОМЕР_2 , з напівпричепом WIELTON, реєстраційний номер НОМЕР_3 , перевозив поливач ширина якого перевищує 2,6 м, без відповідного дозволу, погодженого з органом Національної поліції, чим порушив п. 22.5 ПДР.
У зв'язку з цим до позивача застосовано адміністративне стягнення у виді штрафу у розмірі по 510 грн.
Стаття 9 КУпАП визначає адміністративне правопорушення (проступок) як протиправну, винну (умисну або необережну) дію чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Дії ОСОБА_1 кваліфіковано інспектором поліції за ч. 1 ст. 132-1 КУпАП.
Пунктом 22.5 Правил дорожнього руху, затверджених Постановою КМУ від 10.10.2001 року № 1306, про порушення якого вказано інспектором у оскаржуваній постанові, встановлено, що за спеціальними правилами здійснюється дорожнє перевезення небезпечних вантажів, рух транспортних засобів та їх составів у разі, коли хоч один з їх габаритів перевищує за шириною 2,6 м, за висотою від поверхні дороги - 4 м (для контейнеровозів на встановлених Укравтодором і Національною поліцією маршрутах - 4,35 м), за довжиною - 22 м (для маршрутних транспортних засобів - 25 м), фактичну масу понад 40 т (для контейнеровозів - понад 44 т, на встановлених Укравтодором і Національною поліцією для них маршрутах - до 46 т), навантаження на одиночну вісь - 11 т (для автобусів, тролейбусів - 11,5 т), здвоєні осі - 16 т, строєні - 22 т (для контейнеровозів навантаження на одиночну вісь - 11 т, здвоєні осі - 18 т, строєні - 24 т) або якщо вантаж виступає за задній габарит транспортного засобу більш як на 2 м.
Згідно пункту 4 Правил проїзду великогабаритних та великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами, затверджених постановою КМУ № 30 від 18.01.2001 року, рух великовагових та великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами здійснюється на підставі дозволу на участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні (далі - дозвіл), виданим перевізникові уповноваженим підрозділом Національної поліції, або документа про внесення плати за проїзд таких транспортних засобів. Дозвіл оформлюється уповноваженим підрозділом Національної поліції на підставі погоджувальних документів з власниками вулично-дорожньої мережі, залізничних переїздів, мостового господарства, служб міського електротранспорту, електромереж, електрифікації, електрозв'язку, в яких визначаються умови і режим проїзду зазначених транспортних засобів.
Статтею 280 КУпАП визначено, що орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Згідно з частиною першої статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Частиною першою статті 72 КАС України визначено, що доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів.
Згідно приписів частини другої статті 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідальність за ч. 1 ст. 132-1 КУпАП настає за порушення правил дорожнього перевезення небезпечних вантажів, правил проїзду великогабаритних і великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями або залізничними переїздами.
Згідно Примітки до вказаної статті, дія частини першої цієї статті не поширюється на правопорушення, пов'язані з перевищенням габаритних та/або вагових параметрів. Підставою для звільнення від відповідальності, передбаченої частинами першою і другою цієї статті, є наявність дозволу на проїзд автомобільними дорогами транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні.
З копії дозволу № 2021-13850001-6420 НГ, долученого до справи позивачем вбачається, що він затверджений 20.059.2021 року, строк його дії з 24.05.2021 року по 02.06.2021 року, і дозволяє рух транспортного засобу MAN, реєстраційний номер НОМЕР_2 , з причепом ВЕЛТОН, реєстраційний номер НОМЕР_1 , з вантажем - технікою по автодорозі, зокрема: виїзд на М09 - М09 - виїзд на Р41. При цьому, у вказаному дозволі зазначені наступні параметри транспортних засобів: довжина - 22,00 м, ширина - 3,75 м, висота - 4,49 м, загальна вага автопоїзду з вантажем - 40,00 т, навантаження на найбільш навантажену вісь - 11 т.
Надана позивачем копія міжнародної товарно-транспортної накладної від 18.05.2021 року на вантаж, перевезення якого здійснював позивач, що витребувана судом за клопотанням відповідача,не містить інформації щодо габаритів вантажу.
Враховуючи наведене, суд дійшов до висновку про те, що вина позивача у порушенні правил проїзду великогабаритних і великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами не доведена та не підтверджується належними та допустимими доказами, що виключає притягнення його до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 132-1 КУпАП, у зв'язку з чим оскаржувана постанова підлягає скасуванню, а провадження у справі закриттю.
Розподіл судових витрат по справі слід здійснити відповідно до ст. 139 КАС України та Закону України «Про судовий збір».
Керуючись, ст.ст. 7, 9, 132-1, 251, 280, 283, 293 КУпАП, ст.ст. 2, 6, 19, 20, 77, 139, 286 КАС України, суд, -
вирішив:
Позов задовольнити.
Постанову поліцейського роти № 1 батальйону № 1 Управління патрульної поліції в Тернопільській області Департаменту патрульної поліції молодшого лейтенанта поліції Касіян Назарія Михайловича про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі серії ЕАН № 4255362 від 24 травня 2021 року, якою ОСОБА_1 визнано винним у вчиненні правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 132-1 КУпАП і накладено на нього адміністративне стягнення у вигляді штрафу в сумі 510 грн. скасувати, а справу про адміністративне правопорушення - закрити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Управління патрульної поліції в Тернопільській області Департаменту патрульної поліції на користь ОСОБА_1 сплачений судовий збір у розмірі 454 грн.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга подається до Сьомого апеляційного адміністративного суду безпосередньо, або через Волочиський районний суд Хмельницької області протягом десяти днів з дня складення повного судового рішення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення не було вручене у день його проголошення або складання, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом десяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Позивач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_4 , адреса проживання: АДРЕСА_1 .
Відповідач: Управління патрульної поліції в Тернопільській області Департаменту патрульної поліції, місцезнаходження: 46003, м. Тернопіль, вул. Котляревського, 24, електронна пошта: ternopil1@patrol.police.gov.ua.
Рішення складено 03 лютого 2022 року.
Суддя: