Рішення від 17.01.2022 по справі 640/7124/21

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 січня 2022 року м. Київ №640/7124/21

Окружний адміністративний суд міста Києва, у складі судді Вєкуа Н.Г, розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу

за позовомОСОБА_1

доГоловного управління Пенсійного фонду України в м. Києві

провизнання протиправними дії, зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

До Окружного адміністративного суду м. Києва звернувся ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві (04053, м. Київ, вул. Бульварно-Кудрявська, 16, код ЄДРПОУ 42098368), в якому просить суд:

- визнати дії Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві, які полягають у зменшенні розміру пенсії з надбавками ОСОБА_1 , визначеного на виконання рішення Дарницького районного суду м. Києва від 09.10.2018 по справі № 761/43313/17, з 01.01.2018 року протиправними;

- зобов'язати Головне управління пенсійного фонду України у м. Києві перерахувати та виплачувати ОСОБА_1 пенсію без зменшення її розміру з 01.01.2018, визначного на виконання рішення Дарницького районного суду м. Києва від 09.10.2018 по справі №761/43313/17, здійснити виплату ОСОБА_1 суму недоплаченої частини основного розміру пенсії з 01.01.2018 однією сумою, з урахуванням виплачених сум, з нарахуванням і виплатою компенсації втрати частини доходу.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач рішенням Дарницького районного суду м. Києва від 09.10.2018 по справі № 761/43313/17, яке набрало законної сили, зобов'язано відповідача здійснити йому перерахунок та виплату пенсії на підставі довідки виданої Державним підприємством обслуговування повітряного руху України від 17.08.2017 №2.2.1-39-258, виходячи із розрахунку 80 % від суми його грошового забезпечення за відповідною посадою, без обмеження максимального розміру пенсії, з урахуванням проведених виплат.

Позивач стверджує, що в березні 2020 року відповідач здійснив новий перерахунок його пенсії з 01.01.2018, в меншому розмірі ніж передбачено рішенням Дарницького районного суду м. Києва від 09.10.2018 по справі № 761/43313/17, яке набрало законної сили.

Ухвалою Окружного адміністративного суду м. Києва відкрито спрощене позовне провадження у справі без повідомлення учасників справи (письмове провадження), встановлено відповідачу строк для надання відзиву та витребувано від останнього докази та відповідні матеріали.

Відповідач подав письмовий відгук, в якому заперечував проти задоволення позовних вимог.

Суд, розглянувши у відповідності до вимог статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), дослідивши в сукупності письмові докази, якими сторони обґрунтовують позовні вимоги та відзив на позов, встановив наступне.

Рішенням Дарницького районного суду міста Києва від 09.10.2018 по справі №761/43313/17 адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві задоволено: зобов'язано Головне управління пенсійного фонду України в м. Києві з 01 червня 2017 року здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки, виданої 17 серпня 2017 року №2.2.1-39-258 Державним підприємством обслуговування повітряного руху України, виходячи із розрахунку 80% від суми його грошового забезпечення за відповідною посадою, без обмеження максимального розміру пенсії, з урахуванням проведених виплат.

В силу ст.255 КАС України зазначене рішення набрало законної сили 12.12.2018 року. На виконання зазначеного рішення суду, у травні 2019 року відповідачем було перераховано пенсію позивачу з 01.06.2017 року, що підтверджується перерахунком від 27.05.2019. Згідно із зазначеним перерахунком підсумок пенсії позивача з надбавками склав 16994 грн.

Відповідно до рішення суду ГУПФУ зробило розрахунок на доплату пенсії від 27.05.2019. Згідно із зазначеним розрахунком недоплачена сума пенсії за період з 01.06.2017 по 11.12.2018 (по дату набрання рішення суду законної сили) складає 127 376,34 грн. Різницю пенсії за період з 12.12.2018 по 27.05.2019 в сумі 39175,50 грн. було нараховано та виплачено позивачу у червні 2019 року.

Водночас у березні 2020 року відповідач здійснив новий перерахунок пенсії позивача з 01.01.2018.

Листом від 31.08.2020 ГУПФУ повідомив, що у випадках коли в рішенні суду не вказана кінцева дата періоду, за який слід здійснити перерахунок пенсії, виплата за рішеннями судів, якими зобов'язано органи Пенсійного фонду України здійснити перерахунок та виплату пенсії без обмеження строком, продовжуються до внесення змін до норм законодавства, якими керувався суд при винесені рішення, або зміни умов пенсійного забезпечення одержувача. Таким чином ГУПФУ застосував до перерахунку пенсії позивача з 01.01.2018 положення постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103.

Доплата пенсії на виконання рішення суду згідно нового перерахунку склала 48577,62 грн. замість належних 127376,34 грн., що підтверджується розрахунком від 11.03.2020 року.

Окрім цього період доплати було визначено з 01.06.2017 по 31.12.2017, а не з 01.06.2017 по 11.12.2018 (по дату набрання рішенням суду законної сили), як було визначено при первинному розрахунку на виконання рішення суду.

Таким чином ГУПФУ було протиправно зменшено основний розмір пенсії позивачу з 01.01.2018 року.

Зазначені дії відповідача позивач вважає протиправними, в тому звернувся до суду з даним позовом.

Досліджуючи наявні у матеріалах справи докази, аналізуючи наведені міркування та заперечення, оцінюючи їх у сукупності, суд бере до уваги наступне.

Відповідно до положень частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Спірні правовідносини між сторонами по даній справі щодо порядку та умов пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на службі в Збройних силах України, в тому числі щодо порядку перерахунку таких пенсій, регулюються правовими нормами Закону України від 09.04.1992 №2262-XII "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон №2262-XII), в редакції що були чинні на день виникнення спору.

Перерахунок призначених відповідно до цього Закону пенсій визначений статтею 63, відповідно до якої перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку. Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону. Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України (редакція, чинна на час проведення перерахунку пенсії).

Постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45 затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Порядок № 45), згідно з пунктами 2 та 3 якого Пенсійний фонд України після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку. Головні управління Пенсійного фонду України у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки за формою згідно з додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів (далі - уповноважені органи) видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії. На підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України (редакція, чинна на момент перерахунку пенсії позивача).

Відповідно до пункту 4 цього Порядку №45 перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону №2262-ХІІ. Якщо внаслідок перерахунку розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.

Пунктом 5 згаданого Порядку визначено, що під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.

Постановою №704 встановлено, зокрема, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення (пункт 2 постанови). Також цією постановою установлені тарифна сітка розрядів і коефіцієнтів посадових окладів, схема тарифних розрядів за основними типовими посадами, додаткові види грошового забезпечення, розміри надбавки за вислугу років, розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями.

Стаття 51 Закону №2262-ХІІ визначає, що при настанні обставин, які тягнуть за собою зміну розміру пенсій, призначених військовослужбовцям строкової служби та їх сім'ям, перерахунок цих пенсій провадиться відповідно до строків, встановлених частиною четвертою статті 45 Закону України від 09.07.2003 № 1058-IV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Пунктом 1 постанови №103 ухвалено перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом №2262-ХІІ до 01.03.2018 (крім пенсій, призначених згідно із цим Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 01.03.2018 відповідно до постанови № 704.

Алгоритм дій щодо проведення перерахунку пенсій, встановлений постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року №393", яка набрала чинності 20.02.2008, та якою затверджено Порядок № 45.

Відповідно до пунктів 1, 2, 3 Порядку № 45 пенсії, призначені відповідно до Закону №2262-ХІІ, у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Пенсійний фонд України після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, м. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки), та надсилає відповідну інформацію Міноборони, МВС, Національній поліції, Мін'юсту, Мінінфраструктури, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, ДФС, Управлінню державної охорони, Адміністрації Держспецзв'язку, Адміністрації Держприкордонслужби, ДСНС (далі - державні органи).

Головні управління Пенсійного фонду України у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки за формою згідно з додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів (далі - уповноважені органи) видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

На підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.

Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.

Відповідно до пункту 4 Порядку №45 перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону №2262-ХІІ. Якщо внаслідок перерахунку розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.

З системного аналізу викладеного вбачається, що на підставі списків уповноважені органи готували для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 (далі - довідка) та у місячний строк подавали їх головним управлінням Пенсійного фонду України. Головні управління Пенсійного фонду України здійснювали перерахунок пенсії на підставі довідок, що надійшли від обласних військових комісаріатів, в яких визначено розмір грошового забезпечення для такого перерахунку. Форма довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, в тому числі складові грошового забезпечення, визначалася у додатку 2 Порядку №45.

Суд зазначає, що рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 у справі № 826/3858/18, яке набрало законної сили 05.03.2019, визнано нечинними пункти 1, 2 постанови № 103.

Отже, з 05.03.2019, вказані норми не діяли та не підлягали застосуванню суб'єктами владних повноважень, зокрема й ГУ ПФУ.

Крім того, відповідно до частини другої статті 63 цього Закону у разі, якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Тобто, внаслідок перерахунку у березні 2020 року розмір пенсії позивача суттєво зменшився з 01.01.2018, що суперечить приписам Закону №2262-ХІІ та Порядку №45.

Суд не приймає до уваги доводи відповідача щодо того, що коли в рішенні суду не визначено кінцевої дати періоду, за який слід здійснити перерахунок пенсії, виплата продовжуються до внесення змін до норм законодавства, якими керувався суд при винесені рішення, оскільки вони не впливають на зміст гарантованого законом права позивача на отримання пенсії у розмірі, що не може бути зменшений під час її перерахунку.

Враховуючи зазначене, дії Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві, які полягають у зменшенні розміру пенсії з надбавками ОСОБА_1 , визначеного на виконання рішення Дарницького районного суду м. Києва від 09.10.2018 по справі № 761/43313/17, з 01.01.2018 є протиправними.

З набуттям чинності вказаного судового рішення до проведення спірного перерахунку пенсії позивачу жодного рішення КМ України відповідно до вимог статті 63 Закону N 2262-XII для проведення перерахунку пенсії, призначених до вказаного Закону, не приймалося.

Враховуючи зазначене, суд приходить до висновку, що належним способом захисту порушеного права позивача буде зобов'язання Головного управління пенсійного фонду України у м. Києві перерахувати та виплатити ОСОБА_1 пенсію без зменшення її розміру з 01.01.2018, визначного на виконання рішення Дарницького районного суду м. Києва від 09.10.2018 по справі №761/43313/17, здійснити виплату ОСОБА_1 суму недоплаченої частини основного розміру пенсії з 01.01.2018 однією сумою, з урахуванням виплачених сум.

Відповідно до вимог ст.ст.139-143 КАС України судові витрати по даній справі, що підлягали сплаті або відшкодуванню, відсутні. Керуючись статтями 9, 14, 73-78, 90, 143, 242-246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) задовольнити повністю.

Визнати дії Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві, які полягають у зменшенні розміру пенсії з надбавками ОСОБА_1 , визначеного на виконання рішення Дарницького районного суду м. Києва від 09.10.2018 по справі № 761/43313/17, з 01.01.2018 року протиправними.

Зобов'язати Головне управління пенсійного фонду України у м. Києві перерахувати та виплачувати ОСОБА_1 пенсію без зменшення її розміру з 01.01.2018, визначного на виконання рішення Дарницького районного суду м. Києва від 09.10.2018 по справі №761/43313/17, здійснити виплату ОСОБА_1 суму недоплаченої частини основного розміру пенсії з 01.01.2018 однією сумою, з урахуванням виплачених сум.

Рішення набирає законної сили відповідно до статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 293, 295, 296 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя Н.Г. Вєкуа