Cправа № 127/4226/22
Провадження № 1-кс/127/1849/22
Іменем України
16 лютого 2022 року м. Вінниця
Вінницький міський суд Вінницького області в складі
слідчого судді ОСОБА_1 ,
секретар судового засідання: ОСОБА_2 ,
за участю:
слідчого: ОСОБА_3
розглянувши в судовому засіданні в м. Вінниці в залі суду клопотання старшого слідчого в ОВС СУ Головного управління Національної поліції у Вінницькій області майора поліції ОСОБА_3 про надання дозволу на проведення огляду, -
Старший слідчий в ОВС СУ Головного управління Національної поліції у Вінницькій області майор поліції ОСОБА_3 звернувся до суду з клопотанням, погодженим з прокурором ОСОБА_4 , про проведення огляду земельної ділянки, кадастровий номер 0520688900:01:019:0005, площею 0.5495 га, цільове призначення - для розміщення закладу громадського харчування, що розташована за адресою: Вінницька область, Вінницький район, Якушинецька сільська рада, яка належить на праві оренди СПД ОСОБА_5 , з метою фіксації площі, меж та факту використання земельної ділянки за цільовим призначенням, наявності капітальних та тимчасових споруд на ній, фактів незаконних порубок та викорчовувань дерев.
Клопотання мотивовано тим, що слідчим управлінням Головного управління Національної поліції у Вінницькій області проводиться досудове розслідування у кримінальному провадженні, відомості про яке внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №42021020000000553 від 13.12.2021, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 364 КК України.
Досудове розслідування вказаного кримінального правопорушення, розпочато за фактом можливого використання, всупереч інтересам служби службовими особами ДП «Вінницька лісова науково-дослідна станція» службового становища, з метою одержання неправомірної вигоди третіми особами - юридичними особами, які виступають власниками закладів громадського харчування, що виразилось у формі умисної бездіяльності, яка полягає у не забезпеченні охорони і захисту лісів та невиконанні обов'язку забезпечувати охорону і захист лісових насаджень, дотримуватися правил і норм використання лісових ресурсів, не вжитті заходів реагування на незаконні рубки та розкорчовування лісових ділянок і використанні їх не за призначенням, у тому числі для спорудження інших будівель без належного дозволу, інших діях, що призвели до значних порушень у сфері захисту і охорони лісів та завдало істотної шкоди довкіллю та охоронюваним законом державним інтересам.
В ході здійснення моніторингу та аналізу інформаційного простору, розміщених у публічній кадастровій карті (map.land.gov.ua/), гео-порталу м. Вінниці (https://map.vmr.gov.ua), Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно виявлено ряд порушень природоохоронного, санітарного та лісового господарства що вказують на систематичні умисні протиправні дії службових осіб Державного підприємства «Вінницька лісова науково-дослідна станція" (ЄДРПОУ: 00994101).
Так, згідно інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо об'єкта нерухомого майна, земельні ділянки з кадастровими номерами 0520688900:01:019:0014 площею 532.9335 га та 0520688900:01:019:0015 площею 0.8566 з цільовим призначенням для ведення лісового господарства та пов'язаних з ним послуг, на підставі державних актів ЯЯ 019333 від 27.04.2010 та ЯЯ 019334 від 27.04.2010 передано на праві постійного користування ДП «Вінницька лісова науково-дослідна станція".
У свою чергу, моніторингом публічної кадастрової карти та гео-порталу м. Вінниці установлено, що в межах зазначених земельних ділянок вздовж вул. Об'їзне шосе, м. Вінниця, розміщено ряд закладів громадського харчування, а саме: кафе «З ранку до ночі» на земельній ділянці з кадастровим номером 0520688900:01:019:0016, площею 0.277 га., кафе «Вечорниці» на земельній ділянці з кадастровим номером 0520688900:01:019:0010, площею 0.3 га., кафе «Козацький стан» та кафе « ІНФОРМАЦІЯ_1 » - кадастрові номера на земельних ділянках відсутні, кафе «Берлога» на земельній ділянці з кадастровим номером 0520688900:01:019:0005, площею 0.5494 га., кафе «Разгуляєво» на земельній ділянці з кадастровим номером 0520688900:01:019:0024, площею 0.277 га..
При цьому, у місцях розміщення зазначених закладів наявні капітальні споруди, що свідчить про проведення підготовчих будівельних робіт, які ймовірно включали в себе проведення рубок та викорчовування дерев, що завдало шкоди довкіллю та призвело до нецільового використання земельних ділянок державної форми власності.
Частиною 2 статті 19 Лісового кодексу України встановлено, що постійні лісокористувачі зобов'язані: забезпечувати охорону, захист, відтворення, підвищення продуктивності лісових насаджень, посилення їх корисних властивостей, підвищення родючості Ґрунтів, вживати інших заходів відповідно до законодавства на основі принципів сталого розвитку; дотримуватися правил і норм використання лісових ресурсів; вести лісове господарство на основі матеріалів лісовпорядкування, здійснювати використання лісових ресурсів способами, які забезпечують збереження оздоровчих і захисних властивостей лісів, а також створюють сприятливі умови для їх охорони, захисту та відтворення.
Згідно ч. ч. З, 4 ст. 18 Лісового кодексу України, довгострокове тимчасове користування лісами - засноване на договорі строкове платне використання лісових ділянок, які виділяються для потреб мисливського господарства, культурно-оздоровчих, рекреаційних, спортивних, туристичних і освітньо- виховних цілей, проведення науково-дослідних робіт.
Довгострокове тимчасове користування лісами державної та комунальної власності здійснюється без вилучення земельних ділянок у постійних користувачів лісами на підставі рішення відповідних органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування, прийнятого в межах їх повноважень за погодженням з постійними користувачами лісами та органом виконавчої влади з питань лісового господарства Автономної Республіки Крим, центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері лісового господарства.
У відповідності до ч. 1 ст. 20 Лісового кодексу України, тимчасові лісокористувачі на умовах довгострокового користування мають право: 1) здійснювати господарську діяльність у лісах з дотриманням умов договору; 2) за погодженням із власниками лісів, постійними лісокористувачами в установленому порядку зводити тимчасові будівлі і споруди, необхідні для ведення господарської діяльності;
Частиною 2 зазначеної вище статті встановлено, що тимчасові лісокористувачі на умовах довгострокового користування зобов'язані, крім іншого, виконувати встановлені обмеження (обтяження) в обсязі, передбаченому законом та договором.
У свою чергу, ст. 22 Лісового кодексу України визначено, що підставою припинення права постійного користування лісами є використання лісової ділянки не за цільовим призначенням.
Згідно з ч. 1 ст. 64 Лісового кодексу України, підприємства, установи, організації і громадяни здійснюють ведення лісового господарства з урахуванням господарського призначення лісів, природних умов і зобов'язані здійснювати охорону лісів від пожеж, захист від шкідників і хвороб, незаконних рубок та інших пошкоджень; раціонально використовувати лісові ділянки.
Також, ч. 5 ст. 86 Лісового кодексу України передбачено, що забезпечення охорони і захисту лісів покладається на центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері лісового господарства та органи місцевого самоврядування, власників лісів і постійних лісокористувачів відповідно до цього Кодексу.
Відповідно до п. п. 8 ч. 2 ст. 105 Лісового кодексу України, відповідальність за порушення лісового законодавства несуть особи, винні у розкорчовуванні лісових ділянок і використанні їх не за призначенням, у тому числі для спорудження жилих будинків, виробничих та інших будівель і споруд без належного дозволу.
Досудове розслідування вказаного кримінального правопорушення, розпочато за фактом можливого використання, всупереч інтересам служби службовими особами ДП «Вінницька лісова науково-дослідна станція» службового становища, з метою одержання неправомірної вигоди третіми особами - юридичними особами, які виступають власниками закладів громадського харчування, що виразилось у формі умисної бездіяльності, яка полягає у не забезпеченні охорони і захисту лісів та невиконанні обов'язку забезпечувати охорону і захист лісових насаджень, дотримуватися правил і норм використання лісових ресурсів, не вжитті заходів реагування на незаконні рубки та розкорчовування лісових ділянок і використанні їх не за призначенням, у тому числі для спорудження інших будівель без належного дозволу, інших діях, що призвели до значних порушень у сфері захисту і охорони лісів та завдало істотної шкоди довкіллю та охоронюваним законом державним інтересам.
Враховуючи вищевикладене, з метою досягнення повноти та всебічності розслідування, виникла необхідність у проведенні огляду земельної ділянки, кадастровий номер 0520688900:01:019:0005, площею 0.5495 га, цільове призначення - для розміщення закладу громадського харчування, що розташована за адресою: Вінницька область, Вінницький район, Якушинецька сільська рада, яка належить на праві оренди СПД ОСОБА_5 , з метою фіксації площ, меж та використання за цільовим призначенням земельної ділянки, наявності капітальних та тимчасових споруд на ній та проведення незаконних порубок та викорчовувань дерев.
Слідчий ОСОБА_3 в судовому засіданні клопотання підтримав та просив його задовольнити з підстав зазначених у матеріалах клопотання.
Відповідно до частини четвертої статті 107 КПК України фіксування за допомогою технічних засобів кримінального провадження під час розгляду питань слідчим суддею, крім вирішення питання про проведення негласних слідчих (розшукових) дій, та в суді під час судового провадження є обов'язковим. У разі неприбуття в судове засідання всіх осіб, які беруть участь у судовому провадженні, чи в разі, якщо відповідно до положень цього Кодексу судове провадження здійснюється судом за відсутності осіб, фіксування за допомогою технічних засобів кримінального провадження в суді не здійснюється.
Враховуючи вищенаведене, судовий розгляд здійснювався за фіксації процесу технічними засобами.
Дослідивши матеріали клопотання, оцінивши докази в їх сукупності, слідчий суддя дійшов висновку про наявність підстав для задоволення клопотання, з огляду на таке.
Статтею 30 Конституції України кожному гарантується недоторканність житла чи іншого володіння особи.
Відповідно до статті 8 Європейської конвенції про захист прав людини і основоположних свобод від 04 листопада 1950 року кожен має право на повагу до свого приватного і сімейного життя, до свого житла і кореспонденції.
Органи державної влади не можуть втручатись у здійснення цього права, за винятком випадків, коли втручання здійснюється згідно із законом і є необхідним у демократичному суспільстві в інтересах національної та громадської безпеки чи економічного добробуту країни, для запобігання заворушенням чи злочинам, для захисту здоров'я чи моралі або для захисту прав і свобод інших осіб.
Згідно з частиною першою статті 40-1 КПК України дізнавач при здійсненні дізнання наділяється повноваженнями слідчого.
Відповідно до частини першої статті 233 КПК України ніхто не має права проникнути до житла чи іншого володіння особи з будь-якою метою, інакше як лише за добровільною згодою особи, яка ними володіє, або на підставі ухвали слідчого судді, крім випадків, установлених частиною третьою цієї статті.
За приписами частини третьої статті 233 КПК України слідчий, дізнавач, прокурор має право до постановлення ухвали слідчого судді увійти до житла чи іншого володіння особи лише у невідкладних випадках, пов'язаних із врятуванням життя людей та майна чи з безпосереднім переслідуванням осіб, які підозрюються у вчиненні злочину. У такому випадку прокурор, слідчий за погодженням із прокурором зобов'язаний невідкладно після здійснення таких дій звернутися з клопотанням про проведення обшуку до слідчого судді.
Згідно з частиною першою статті 237 КПК України з метою виявлення та фіксації відомостей щодо обставин вчинення кримінального правопорушення, слідчий прокурор проводить огляд місцевості, приміщення, речей та документів.
Відповідно до частини другої статті 237 КПК України огляд житла чи іншого володіння особи здійснюється згідно з правилами КПК України, передбаченими для обшуку житла чи іншого володіння особи.
Обшук проводиться на підставі ухвали слідчого судді місцевого загального суду, в межах територіальної юрисдикції якого знаходиться орган досудового розслідування. (ч. 2 ст. 234 КПК)
Відповідно до частини п'ятої статті 237 КПК України при проведенні огляду дозволяється вилучення лише речей і документів, які мають значення для кримінального провадження, та речей, вилучених з обігу. Усі вилучені речі і документи підлягають негайному огляду і опечатуванню із завіренням підписами осіб, які брали участь у проведенні огляду. У разі якщо огляд речей і документів на місці здійснити неможливо або їх огляд пов'язаний з ускладненнями, вони тимчасово опечатуються і зберігаються у такому вигляді доти, доки не буде здійснено їх остаточні огляд і опечатування.
З метою одержання допомоги з питань, що потребують спеціальних знань, слідчий, прокурор для участі в огляді може запросити спеціалістів. (ч. 3 ст. 237 КПК)
З матеріалів доданих до клопотання вбачається, що слідчим управлінням Головного управління Національної поліції у Вінницькій області проводиться досудове розслідування у кримінальному провадженні, відомості про яке внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №42021020000000553 від 13.12.2021, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 364 КК України.
З витягу з ЄРДР №42021020000000553 від 13.12.2021 слідує, що всупереч інтересам служби службові особи ДП «Вінницька лісова науково-дослідна станція» використовують службове становище, з метою одержання неправомірної вигоди третіми особами - юридичними особами, які виступають власниками закладів громадського харчування, що виразилось у формі умисної бездіяльності, яка полягає у не забезпеченні охорони і захисту лісів та невиконанні обов'язку забезпечувати охорону і захист лісових насаджень, дотримуватися правил і норм використання лісових ресурсів, не вжитті заходів реагування на незаконні рубки та розкорчовування лісових ділянок і використанні їх не за призначенням, у тому числі для спорудження інших будівель без належного дозволу, інших діях, що призвели до значних порушень у сфері захисту і охорони лісів та завдало істотної шкоди довкіллю та охоронюваним законом державним інтересам.
Обґрунтовуючи клопотання слідчим зазначається, що в ході здійснення моніторингу та аналізу інформаційного простору, розміщених у публічній кадастровій карті (map.land.gov.ua/), гео-порталу м. Вінниці (https://map.vmr.gov.ua), Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно виявлено ряд порушень природоохоронного, санітарного та лісового господарства що вказують на систематичні умисні протиправні дії службових осіб Державного підприємства «Вінницька лісова науково-дослідна станція" (ЄДРПОУ: 00994101).
Так, згідно інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо об'єкта нерухомого майна, земельні ділянки з кадастровими номерами 0520688900:01:019:0014 площею 532.9335 га та 0520688900:01:019:0015 площею 0.8566 з цільовим призначенням для ведення лісового господарства та пов'язаних з ним послуг, на підставі державних актів ЯЯ 019333 від 27.04.2010 та ЯЯ 019334 від 27.04.2010 передано на праві постійного користування ДП «Вінницька лісова науково-дослідна станція".
У свою чергу, моніторингом публічної кадастрової карти та гео-порталу м. Вінниці установлено, що в межах зазначених земельних ділянок вздовж вул. Об'їзне шосе, м. Вінниця, розміщено ряд закладів громадського харчування, а саме: кафе «З ранку до ночі» на земельній ділянці з кадастровим номером 0520688900:01:019:0016, площею 0.277 га., кафе «Вечорниці» на земельній ділянці з кадастровим номером 0520688900:01:019:0010, площею 0.3 га., кафе «Козацький стан» та кафе « ІНФОРМАЦІЯ_1 » - кадастрові номера на земельних ділянках відсутні, кафе «Берлога» на земельній ділянці з кадастровим номером 0520688900:01:019:0005, площею 0.5494 га., кафе «Разгуляєво» на земельній ділянці з кадастровим номером 0520688900:01:019:0024, площею 0.277 га.
При цьому, у місцях розміщення зазначених закладів наявні капітальні споруди, що свідчить про проведення підготовчих будівельних робіт, які ймовірно включали в себе проведення рубок та викорчовування дерев, що завдало шкоди довкіллю та призвело до нецільового використання земельних ділянок державної форми власності.
Вищевказані обставини підтверджуються витягом з ЄРДР №42021020000000553 від 13.12.2021, рапортом працівника прокуратури, інформаційною довідкою з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно №286272602 від 23.11.2021.
Вищевказані обставини підтверджуються протоколами допитів свідків від 23.03.2021 та 24.03.2021, висновком експерта №2906/21-21 від 17.09.2021.
Як зазначив слідчий у судовому засіданні, з метою фіксації площ, меж та використання за цільовим призначенням земельної ділянки, наявності капітальних та тимчасових споруд на ній та проведення незаконних порубок та викорчовувань дерев, виникла необхідність у проведенні огляду земельної ділянки з кадастровим номером 0520688900:01:019:0005, площею 0.5495 га, цільове призначення - для розміщення закладу громадського харчування, що розташована за адресою: Вінницька область, Вінницький район, Якушинецька сільська рада, яка належить на праві оренди СПД ОСОБА_5 .
Як уже зазначалося, згідно з частиною першою статті 237 КПК України з метою виявлення та фіксації відомостей щодо обставин вчинення кримінального правопорушення, слідчий прокурор проводить огляд місцевості, приміщення, речей та документів.
Згідно договору оренди землі, земельна ділянка з кадастровим номером 0520688900:01:019:0005, площею 0.5495 га, цільове призначення - для розміщення закладу громадського харчування, що розташована за адресою: Вінницька область, Вінницький район, Якушинецька сільська рада, на прав оренди належить СПД ОСОБА_5 .
З огляду на вищевикладене, зважаючи на необхідність всебічного, повного і неупередженого дослідження всіх обставин кримінального правопорушення, надання їм належної правової оцінки та прийняття законних процесуальних рішень в передбачені кримінальним процесуальним законодавством строки, з метою здобуття фактичних даних, які дадуть можливість встановити наявність чи відсутність фактів та обставин, що мають значення для кримінального провадження та підлягають доказуванню, виявлення та фіксації відомостей про обставини вчинення кримінального правопорушення, відшукання та вилучення речей слідчий суддя дійшов висновку про наявність підстав для надання дозволу на проведення огляду земельної ділянки з кадастровим номером 0520688900:01:019:0005, площею 0.5495 га, цільове призначення - для розміщення закладу громадського харчування, що розташована за адресою: Вінницька область, Вінницький район, Якушинецька сільська рада, яка на праві оренди належить СПД ОСОБА_5 , з метою фіксації площі, меж та факту використання земельної ділянки за цільовим призначенням, наявності капітальних та тимчасових споруд на ній, фактів незаконних порубок та викорчовувань дерев.
Таким чином, слідчий суддя вважає клопотання про огляд обґрунтованим та таким, що підлягає задоволенню.
На підставі наведеного, керуючись ст.ст. 233, 234, 235, 237, 309, 372 КПК України, слідчий суддя, -
Клопотання слідчого задовольнити.
Надати дозвіл старшому слідчому в ОВС СУ Головного управління Національної поліції у Вінницькій області майору поліції ОСОБА_3 та слідчим, які діють у складі групи слідчих у кримінальному провадженні №42021020000000553 від 13.12.2021, на проведення огляду земельної ділянки з кадастровим номером 0520688900:01:019:0005, площею 0.5495 га, цільове призначення - для розміщення закладу громадського харчування, що розташована за адресою: Вінницька область, Вінницький район, Якушинецька сільська рада, яка на праві оренди належить СПД ОСОБА_5 , з метою фіксації площі, меж та факту використання земельної ділянки за цільовим призначенням, наявності капітальних та тимчасових споруд на ній, фактів незаконних порубок та викорчовувань дерев.
Ухвала діє протягом одного місяця з дня її постановлення.
Ухвала оскарженню не підлягає, заперечення проти неї можуть бути подані під час підготовчого провадження в суді.
Слідчий суддя