Справа № 22-а-722/2007 Головуючий 1 інстанції: Ганенко Т.С.
Категорія: 37 Доповідач: Шевцова Н.В.
04 жовтня 2007 року
м.Харків
Колегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі:
Головуючого судді - Філатова Ю.М.
Суддів Шевцової Н.В., Водолажської Н.С.
за участю
секретаря Волошиної Я.В.
позивача: ОСОБА_2
представника відповідача: ОСОБА_1
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду в м.Харкові адміністративну справу за апеляційною скаргою Коробчанського сільського голови ОСОБА_1 на постанову Чугуївського міського суду Харківської області від 15.03.07 по справі №2-а-11/07
за позовом ОСОБА_2
до Коробчанської сільської ради Чугуївського району Харківської області,
Коробчанського сільського голови ОСОБА_1
3 особа Чугуївський районний центр зайнятості
про виплату грошової компенсації в зв'язку з закінченням повноважень сільського голови та неможливістю повернутися на попередню роботу та стягнення моральної шкоди -
ОСОБА_2 звернулася до суду з адміністративною позовною заявою до Коробчанської сільської ради Чугуївського району Харківської області, Коробчанського сільського голови ОСОБА_1, 3-тя особа: Чугуївський районний центр зайнятості про виплату грошової компенсації у зв'язку із закінченням повноважень сільського голови та неможливістю повернутися на попередню роботу, стягнення моральної шкоди, в якому просила суд стягнути з місцевого бюджету Коробчанської сільської ради Чугуївського району Харківської області середній заробіток за шість місяців в розмірі 10904 гривен 05 копійок та стягнути з сільського голови ОСОБА_1, завдану їй моральну шкоду в сумі 2000 грн.
Постановою Чугуївського міського суду Харківської області від 15 березня 2007 року позов задоволено частково. Стягнуто з місцевого бюджету Коробчанської сільської ради Чугуївського району Харківської області на користь ОСОБА_2різницю між виплаченою їй суми допомоги по безробіттю за шість місяців - 5170,05 грн. та середньою заробітною платою, яку вона одержувала на виборній посаді у раді, за шість місяців - 10676 грн.55 коп., а саме 5506 грн. 50 коп., витрати на правову допомогу в сумі 120 грн. 00 коп., всього 5626 грн. 50 коп.
Відповідач не погодившись з постановою суду першої інстанції подав апеляційну скаргу, в якій просить суд апеляційної інстанції оскаржувану постанову скасувати.
В обґрунтування вимог апеляційної скарги відповідач посилається на порушення судом першої інстанції норм матеріального права, а саме ст.ст.22, 23 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» та ст.33 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад».
Позивачкою надані заперечення на апеляційну скаргу, в яким вона зазначає, що рішення суду є законним та обґрунтованим, тому просить залишити його без змін, а апеляційну скаргу відповідача без задоволення.
Колегія суддів, перевіривши в порядку статті 195 Кодексу адміністративного судочинства України рішення суду першої інстанції, доводи апеляційної скарги та заперечень на апеляційну скаргу, заслухавши пояснення позивачки та представника відповідача, дослідивши матеріали справи вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено, що з 04.04.2002 року по 12.04.2006 року ОСОБА_2 працювала сільськім головою Коробчанської сільської ради Чугуївського району Харківської області, про що свідчить відомості про роботу з трудової книжки.
Згідно з довідкою Чугуївського міськрайонного центру зайнятості № 1037 від 28.11.2006 року ОСОБА_2 зареєстрована в Чугуївському МРЦЗ як шукаюча роботу з 14.04.2006 року. Статус безробітної з виплатою допомоги по безробіттю з урахуванням страхового стажу призначено з 21.04.2006 року. Наказ № НТ 210406 від 21.04.2006 року.
Відповідно до довідки Чугуївського міськрайонного центру зайнятості № 203706821 від 29.11.2006 року ОСОБА_2 в період з 21.04.2006 року по 30.10.2006 року отримала дохід в сумі 6102 грн. 15 коп.
Середня заробітна плата ОСОБА_2, яка працювала сільськім головою Коробчанської сільської ради Чугуївського району Харківської області з квітня 2002 року по квітень 2006 року складає 10676 грн.55 коп., про що свідчить довідка про середню заробітну плату № 853 від 17.04.2006 року видана виконавчим комітетом Коробчанської сільської ради Чугуївського району Харківської області.
ОСОБА_2 неодноразово зверталась до сільського голови Коробчанської сільської ради Чугуївського району Харківської області з проханням виплатити їй середній заробіток за 6 місяців на період працевлаштування, але в цьому їй було відмовлено з посиланням при цьому на те, що оскільки вона з 14.04.2006 року перебуває на обліку в центрі зайнятості і одержує допомогу по безробіттю, то шестимісячна компенсація заробітної плати їй не може бути нарахована.
Задовольняючи частково позов суд першої інстанції виходив з того, що позивачка звернулась до центру зайнятості за сприянням у працевлаштуванні і відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове соціальне страхування на випадок безробіття» отримувала соціальну допомогу по безробіттю, тобто самостійно обрала один з видів державних гарантій на випадок безробіття. При цьому, сума отриманої допомоги по безробіттю була значно меншою ніж середня заробітна плата, яку вона одержувала на виборній посаді і яка піддягала виплаті відповідно до ч.2 ст. 33 Закону України "Про статус депутатів місцевих рад". На підставі вищенаведеного суд дійшов до висновку, що на користь позивачки підлягає стягненню з відповідача різниця між виплаченої їй суми допомоги по безробіттю за шість місяців та середньою заробітною платою, яку вона одержувала на виборній посаді у раді, за шість місяців.
Колегія суддів, погоджується з такими висновками суду першої інстанції, виходячи з наступного.
Відповідно до ч. 5 ст. 12 Закону України "Про місцеве самоврядування" від 21.05.1997 року на сільських, селищних, міських голів поширюється повноваження та гарантії депутатів рад, передбачені законом про статус депутатів рад, якщо інше не встановлено законом.
Згідно з ч.2 ст. 33 Закону України "Про статус депутатів місцевих рад" від 11.07.2002 року депутату місцевої ради, який працював у раді на постійній основі, після закінчення таких повноважень надається попередня робота(посада), а за її відсутності - інша рівноцінна робота (посада) на тому самому, або за згодою депутата, на іншому підприємстві, в установі, організації.
У разі неможливості надання відповідної роботи (посади) на період працевлаштування за колишнім депутатом місцевої ради зберігається, але не більше 6 місяців, середня заробітна плата, яку він одержував на виборній посаді у раді, що виплачується з відповідного місцевого бюджету.
З матеріалів справи вбачається, що позивачка з 14.04.2006 року зареєстрована в Чугуївському МРЦЗ, як шукаюча роботу. Статус безробітної з виплатою допомоги по безробіттю з урахуванням страхового стажу призначено з 21.04.2006 року. В період з квітня 2006 року по вересень 2006 року отримала допомогу в розмірі 5170,05 грн.
Відповідно до діючого законодавства на період її працевлаштування за нею могла зберігатися середня заробітна плата, яку вона одержувала на виборній посаді, але не більше шести місяців, яка у відповідності з довідкою про середню заробітну плату № 853 від 17.04.2006 року виданою виконавчим комітетом Коробчанської сільської ради Чугуївського району Харківської області складає 10676, грн.55 коп.
Звернувшись до Центру зайнятості за сприянням у працевлаштуванні позивачка реалізувала право на отримання допомоги на випадок безробіття, гарантоване їй відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове соціальне страхування на випадок безробіття».
При цьому отримана позивачкою допомога по безробіттю була значно меншою ніж середня заробітна плата, яку вона одержувала на виборній посаді, та яка підлягала їй виплаті, відповідно до ст.33 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад».
Таким чином, колегія суддів, вважає, суд першої інстанції дійшов обґрунтованого висновку щодо наявності підстав для задоволення позовної заяви ОСОБА_2 в частині стягнення на її користь різниці між виплаченою позивачки суми допомоги по безробіттю шість місяців та середньою заробітною платою, яка вона повинна була одержати при звільненні з виборної посади через неможливість надати їй попереднього місця роботи.
Доводи апеляційної скарги висновків суду не спростовують, оскільки положення ст.33 Закону України «Про статус депутата місцевих рад» не передбачає позбавлення особи права збереження середньомісячної заробітної плати після закінчення строку повноважень на виборній посаді у зв'язку із отриманням такою особою допомоги по безробіттю.
Отже, колегія суддів підтверджує, що при прийнятті судового рішення суд першої інстанції дійшов вичерпних юридичних висновків щодо встановлених обставин і правильно застосував до спірних правовідносин норми матеріального та процесуального права.
Керуючись ст. ст. 160, 195, п.1 ч.1 ст.198, ст.200, п.1 ч.1 ст.205, ст.206 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
Апеляційну скаргу Коробчанського сільського голови ОСОБА_1 - залишити без задоволення, а постанову Чугуївського міського суду Харківської області від 15.03.07 по справі №2-а-11/07 - без змін.
Ухвала набирає чинності з моменту її проголошення та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом місяця з дня складання ухвали у повному обсязі, шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий (підпис) Ю.М.Філатов
Судді: (підпис) Н.В. Шевцова
(підпис) Н.С.Водолажська
Суддя
Харківського апеляційного
адміністративного суду Н.В.Шевцова