Справа № 308/130/22
16 лютого 2022 року м. Ужгород
Ужгородський міськрайонний суд Закарпатської області у складі: головуючої судді - ОСОБА_1 , за участю секретаря судового засідання - ОСОБА_2 , розглянувши у відкритому судовому засіданні подання т.в.о. начальника Ужгородського РУП ГУНП в Закарпатській області ОСОБА_3 про встановлення адміністративного нагляду відносно ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , що проживає за адресою: АДРЕСА_1 , раніше судимого,
Т.в.о. начальника Ужгородського РУП ГУНП в Закарпатській області ОСОБА_3 звернувся в суд з поданням про встановлення адміністративного нагляду відносно ОСОБА_4 .
Подання мотивовано тим, що ОСОБА_4 , звільнившись з місць позбавлення волі та прибувши до місця постійного проживання в м. Ужгород, на шлях виправлення не став та почав систематично порушувати публічний порядок та безпеку, а саме:
-30.05.2021 року працівниками УПП було притягнуто ОСОБА_4 до адміністративної відповідальності передбаченої ч. 1 ст. 127 КУпАП за порушення правил дорожнього руху пішоходами та накладено стягнення у вигляді штрафу в розмірі 255 грн., також його було притягнуто до адміністративної відповідальності, передбаченої ч. 1 ст. 175-1 КУпАП, за куріння тютюнових виробів в громадських місцях та накладено стягнення у вигляді попередження. Після чого йому було винесено офіційне попередження про можливість встановлення відносно нього адміністративного нагляду;
-25.11.2021 року працівниками УПП було притягнуто ОСОБА_4 до адміністративності відповідальності передбаченої ч. 2 ст. 44-3 КУпАП, за порушення правил карантину та накладено стягнення у вигляді штрафу в розмірі 170 грн. Також, 25.11.2021 року працівниками УПП в Закарпатській області відносно ОСОБА_4 було складено протокол серії ВАБ № 221844 КУпАП, за ч.1 ст. 44-3 КУпАП за порушення правил карантину, протокол серії ВАБ № 221845 за ч. 1 ст. 51 КУпАП та протокол серії ВАБ № 221846, за ч. 1 ст. 51 КУпАП за дрібне викрадення чужого майна, які для розгляду та прийняття рішення надіслано до суду. Після чого ОСОБА_4 було повторно винесено офіційне попередження про можливість встановлення відносно нього адміністративного нагляду.
Повторно порушення адміністративного законодавства громадянин ОСОБА_4 допустив 26.11.2021 року, передбаченого ч. 2 ст. 44-3 КУпАП, а саме порушення правил карантину, за що на нього було накладено стягнення у вигляду штрафу в розмірі 170 грн.
Вказує, що незважаючи на винесені йому попередження про можливість встановлення відносно нього адміністративного нагляду із застосуванням обмежень, його поведінка говорить про небажання стати на шлях виправлення, про що свідчить вчинення ним кримінального правопорушення, передбаченого ч.2 ст. 185 КК України, відомості про яке внесено до ЄРДР - Ужгородського РУП № 12021078030001458 від 26.11.2021 року. Згідно якого йому оголошено про підозру у зчинені злочину та справу скеровано до суду.
На підставі наведеного просить встановити адміністративний нагляд щодо ОСОБА_4 , зокрема:
1.Заборонити вихід з квартири АДРЕСА_2 з 22 до 06 год. ранку наступної доби;
2.Заборонити відвідування кафе, барів, ресторанів та спеціалізованих відділів з продажу алкогольних напоїв;
3.Заборонити виїзд за межі м. Ужгорода в особистих справах без дозволу Ужгородського РУП ГУНП в Закарпатській області;
4.З'являтися для реєстрації в Ужгородське РУП ГУНП в Закарпатській області, за адресою: м, Ужгород, вул. Гагаріна, 10а, чотири рази на місяць.
Працівником Ужгородського РУП ГУНП в Закарпатській області майором поліції ОСОБА_5 через канцелярію суду подано заяву про підтриманя подання, просить розглянути таке без участі представника. У своїй заяві повідомляє, що ОСОБА_4 належним чином повідомлений про дату, час розгляду подання, однак, такий відмовився з'явитись на розгляд подання.
ОСОБА_4 у судове засідання не з'явився, про дату та час судового засідання повідомлявся належним чином, про причини неявки суд не повідомив.
Дослідивши матеріали подання, суд доходить наступного висновку.
Судом встановлено, що ОСОБА_4 засуджений вироком Ужгородського міськрайонного суду Закарпатської області від 17.10.2016 до позбавлення волі строком на 4 роки 2 місяці з конфіскацією майна. Згідно з довідкою ДУ "Райківецької виправної колонії (№78)" про оголошення особі, яка звільняється з місця позбавлення волі, ухвали (постанови) суду про встановлення адміністративного нагляду, день звільнення 21.02.2018.
Відповідно до постанови Хмельницького міськрайонного суду від 01.02.2018 подання начальника Райківецької виправної колонії №78 про встановлення адміністративного нагляду щодо ОСОБА_4 задоволено. Встановлено щодо ОСОБА_4 адміністративний нагляд строком на 1 рік.
Після звільнення з місць позбавлення волі і прибувши для постійного місця проживання в м. Ужгород, на шлях виправлення не став, систематично порушує вимоги адміністративного законодавства України, а саме:
-30.05.2021 року працівниками УПП в Закарпатській області було притягнуто ОСОБА_4 до адміністративної відповідальності, передбаченої ч. 1 ст. 127 КУпАП, за порушення правил дорожнього руху пішоходами та накладено стягнення у вигляді штрафу в розмірі 255 грн., також його було притягнуто до адміністративної відповідальності, передбаченої ч. 1 ст. 175-1 КУпАП, за куріння тютюнових виробів в громадських місцях та накладено стягнення у вигляді попередження.
-25.11.2021 року працівниками УПП в Закарпатській області було притягнуто ОСОБА_4 до адміністративної відповідальності передбаченої ч. 2 ст. 44-3 КУпАП, за порушення правил карантину та накладено стягнення у вигляді штрафу в розмірі 170 грн. Також, 25.11.2021 року працівниками УПП в Закарпатській області на ОСОБА_4 було складено протокол серії ВАБ № 221844 КУпАП, за ч.1 ст. 44-3 КУпАП за порушення правил карантину, протокол серії ВАБ № 221845 за ч. 1 ст. 51 КУпАП та протокол серії ВАБ № 221846, за ч. 1 ст. 51 КУпАП за дрібне викрадення чужого майна.
26.11.2021 року на ОСОБА_4 було накладено стягнення у вигляду штрафу в розмірі 170 грн, за вчинення адміністративного правопорушення передбаченого ч. 2 ст. 44-3 КУпАП, а саме порушення правил карантину.
Разом з тим, в матеріалах подання містяться офіційні попередження про можливість встановлення відносно ОСОБА_4 адміністративного нагляду від 30.05.2021 та 25.11.2021 року.
Відповідно до ст. 2 Закону України "Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі", адміністративний нагляд встановлюється з метою запобігання вчиненню злочинів окремими особами, звільненими з місць позбавлення волі, і здійснення виховного впливу на них.
Відповідно до п. «в» ст. 3 Закону України "Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі" адміністративний нагляд встановлюється щодо повнолітніх осіб, засуджених до позбавлення волі за тяжкі, особливо тяжкі злочини або засуджених два і більше разів до позбавлення волі за умисні злочини, якщо вони після відбування покарання або умовно дострокового звільнення від відбування покарання, незважаючи на попередження органів Національної поліції, систематично порушують громадський порядок і права інших громадян, вчиняють інші правопорушення.
Відповідно до ч. 2 ст. 5 ЗУ «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі» адміністративний нагляд встановлюється щодо осіб, зазначених у пункті «в» статті 3 цього Закону, - в судовому засіданні одноособово суддею районного, районного у місті, міського та міськрайонного суду за місцем проживання особи, звільненої з місць позбавлення волі, за поданням начальника органу внутрішніх справ.
Статтею 6 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі» встановлено, що адміністративний нагляд встановлюється у визначеному статтею 5 цього Закону порядку терміном від одного року до двох років і не може перевищувати термінів, передбачених законом для погашення або зняття судимості.
Згідно ст. 10 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі» до осіб, щодо яких встановлено адміністративний нагляд, за постановою суду можуть бути застосовані частково або у повному обсязі такі обмеження: а) заборона виходу з будинку (квартири) у визначений час, який не може перевищувати восьми годин на добу; б) заборона перебування у визначених місцях району (міста); в) заборона виїзду чи обмеження часу виїзду в особистих справах за межі району (міста); г) реєстрація в міліції від одного до чотирьох разів на місяць.
Термін адміністративного нагляду починається з дня оголошення особі ухвали судді про встановлення адміністративного нагляду.
Беручи до уваги той факт, що ОСОБА_4 раніше був засуджений до позбавлення волі за вчинення умисного злочину, незважаючи на попередження органів внутрішніх справ, систематично порушує громадський порядок, вчиняє інші правопорушення, суд вважає за необхідне задовольнити подання про встановлення адміністративного нагляду відносно ОСОБА_4 та встановити адміністративний нагляд строком на 1 рік.
Керуючись ст. ст. 3, 5, 10 ЗУ «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі», суд, -
Подання т.в.о. начальника Ужгородського РУП ГУНП в Закарпатській області ОСОБА_3 про встановлення адміністративного нагляду відносно ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 - задовольнити.
Встановити адміністративний нагляд відносно ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , що проживає за адресою: АДРЕСА_1 , строком на 1 (один) рік.
Встановити відносно ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , такі обмеження:
1.Заборонити вихід з квартири АДРЕСА_2 з 22 год. 00 хв. по 06 год. 00 хв. ранку наступної доби.
2.Заборонити відвідування кафе, барів, ресторанів та спеціалізованих відділів з продажу алкогольних напоїв.
3.Заборонити виїзд за межі м. Ужгорода в особистих справах без дозволу Ужгородського РУП ГУНП в Закарпатській області.
4.З'являтися для реєстрації в Ужгородське РУП ГУНП в Закарпатській області, за адресою: м, Ужгород, вул. Гагаріна, 10а, чотири рази на місяць.
Термін адміністративного нагляду починається з дня оголошення даної постанови.
Постанова може бути оскаржена до Закарпатського апеляційного суду через Ужгородський міськрайонний суд Закарпатської області протягом 7 днів з дня її оголошення.
Суддя Ужгородського міськрайонного суду
Закарпатської області ОСОБА_1