Рішення від 15.02.2022 по справі 575/2/22

Справа № 575/2/22

Провадження № 2/575/42/22

ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 лютого 2022 р. смт. Велика Писарівка

Великописарівський районний суд Сумської області

в складі: головуючого судді В'юник Н.Г.

за участю секретаря судового засідання Кузьменко А.А.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в смт.Велика Писарівка в порядку спрощеного позовного провадження цивільну справу за позовом Управління соціального захисту населення адміністрації Індустріального району Харківської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплачених коштів по державній соціальній допомозі малозабезпеченим сім'ям та допомозі на дітей одиноким матерям,

УСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з позовом до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплачених коштів по державній соціальній допомозі малозабезпеченим сім'ям та допомозі на дітей одиноким матерям, посилаючись на те, що остання з 01.06.2016 перебувала на обліку в Управлінні соціального захисту населення адміністрації Індустріального району Харківської міської ради та з 01.10.2016 отримувала державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям та допомогу на дітей одиноким матерям з урахуванням доходів.

У період з 2016 по 2020 роки ОСОБА_1 зверталась із заявами до Управління соціального захисту населення адміністрації Індустріального району Харківської міської ради та надавала документи для призначення їй державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям та допомоги на дітей одиноким матерям з урахуванням доходів.

У декларації про доходи та майновий стан осіб при зверненні 07.11.2018, 07.05.2019 та 11.11.2019 ОСОБА_1 зазначила у відомостях про доходи державні соціальні допомоги, які вона отримувала від Управління за останні шість місяців перед зверненням. У декларації також зазначалось, що інших доходів за вказані періоди не отримувала. На основі поданих документів відповідачці призначалась допомога малозабезпеченим сім'ям та допомога одиноким матерям з урахуванням доходів.

Державними соціальними інспекторами Управління отримано відомості з Державного реєстру фізичних осіб ДФС України про суми виплачених доходів та утриманих податків та виявлено, що у 2018-2019 роках, в період отримання державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям та допомоги на дітей одиноким матерям, ОСОБА_1 навчалась у Лисянському професійному аграрному ліцеї та отримувала стипендію.

Таким чином, за період з 01.11.2018 по 30.06.2020 ОСОБА_1 неправомірно отримувала допомогу, оскільки приховала дохід. Розмір надміру виплаченої, внаслідок зловживання з боку відповідачки, допомоги малозабезпеченим сім'ям за цей період становив 2952 грн 66 коп., допомоги на дітей одиноким матерям з урахуванням доходів - 3920 грн.02 коп.

На пропозицію позивача добровільно повернути надміру виплачені кошти відповідачка не реагує. У зв'язку з чим, позивач просить стягнути з відповідачки надміру виплачену допомогу по державній соціальній допомозі малозабезпеченим сім'ям та допомозі на дітей одиноким матерям в сумі 6872,68 гривень.

У судове засідання представник позивача не з'явився, але надав суду заяву, в якій просив провести розгляд справи за відсутності представника Управління соціального захисту населення адміністрації Індустріального району Харківської міської ради.

Згідно до положення ч.3 ст.131 ЦПК України учасники судового процесу зобов'язані повідомляти суд про причини неявки у судове засідання. У разі неповідомлення суду про причини неявки вважається, що учасники судового процесу не з'явилися в судове засідання без поважних причин.

З огляду на викладене, враховуючи, що відповідачка належним чином повідомлена про дату, час та місце судового засідання за зареєстрованим місцем свого проживання, доказів про поважність неявки до суду не надала, також не подала відзив на позовну заяву, тому у відповідності з вимогами ст.280 ЦПК України, суд вважає за можливе розглянути справу у відсутності відповідачки, постановивши по справі заочне рішення на підставі наявних у справі доказів.

Відповідно до ч.2 ст.247 ЦПК України, у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Згідно з ч.1 ст.4 ЦПК України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.

Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст.12 ЦПК України, цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов'язків, передбачених законом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Згідно з ч. 2 ст.77 ЦПК України, предметом доказування є обставини, що підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення. Сторони мають право обґрунтовувати належність конкретного доказу для підтвердження їхніх вимог або заперечень.

Відповідно до ч.1 ст.81 ЦПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Суд, дослідивши матеріали справи, встановивши фактичні обставини справи, на які сторони посилаються, як на підставу своїх вимог та заперечень, дослідивши та оцінивши надані докази, проаналізувавши норми матеріального права, які регулюють спірні правовідносини, вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлені такі обставини і визначені відповідні до них правовідносини.

07.11.2018, 07.05.2019 та 11.11.2019 ОСОБА_1 звернулася до Управління соціального захисту населення адміністрації Індустріального району Харківської міської ради із заявами про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям відповідно до Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям» та про призначення державної допомоги на дітей одиноким матерям відповідно до Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» (а.с.5-6, 9-10, 13-14).

Разом із заявами про призначення допомоги відповідачкою надавалася декларації про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги, в якій ОСОБА_1 зазначила, що її сім'я за періоди з 01.05.2018 по 31.10.2018, з 01.11.2018 по 30.04.2019, з 01.05.2019 по 31.10.2019, отримувала тільки державні соціальні допомоги, які вона отримувала від Управління за останні шість місяців перед зверненням, інших доходів сім'я не мала (а.с.7-8, 11-12, 15-16).

Рішеннями Управління соціального захисту населення адміністрації Індустріального району Харківської міської ради від 03.12.2018, 11.05.2019, 20.11.2019 ОСОБА_1 була призначена державна соціальна допомога малозабезпеченій сім'ї та допомога сім'ям з дітьми (а.с.17-21).

Особистим підписом в заявах від 07.11.2018, 07.05.2019 та 11.11.2019 ОСОБА_1 підтвердила, що усвідомлює наслідки подання неповних чи недостовірних відомостей і що її було повідомлено про обов'язок повідомляти органи соціального захисту населення про зміни обставин, які можуть вплинути на отримання допомоги, компенсацій та пільг, а також повідомлено про обов'язок повернення надміру нарахованих коштів після настання таких обставин.

Під час проведеної перевірки державними соціальними інспекторами Управління соціального захисту населення адміністрації Індустріального району Харківської міської ради встановлено, що у деклараціях проходи та майновий стан у 2018-2019 роках ОСОБА_1 подала неповну інформацію про доходи сім'ї, а саме не повідомила, що вона отримувала дохід у виді стипендії у зв'язку із навчанням у ДНЗ «Лисянський професійний аграрний ліцей», форма працевлаштування - безплатне навчання, що підтверджується довідкою про завантажені доходи та довідками про доходи, наданими ДНЗ «Лисянський професійний аграрний ліцей» (а.с.22-24).

Згідно довідки відділу виплат допомог та компенсацій Управління соціального захисту населення адміністрації Індустріального району Харківської міської ради встановлено, що ОСОБА_1 знаходиться на обліку в Управлінні та отримувала державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям за період з листопада 2018 року по жовтень 2019 року у розмірі 6667,86 грн; розмір переодержаної допомоги за період з 01 листопада 2018 року по 31 жовтня 2019 року складає 2952,66 грн; залишок переодержаної допомоги станом на 22.12.2021 складає 2952,66 грн (а.с.29).

Відповідно довідки відділу виплат допомог та компенсацій Управління соціального захисту населення адміністрації Індустріального району Харківської міської ради ОСОБА_1 знаходиться на обліку в Управлінні та отримувала державну соціальну допомогу одиноким матерям за період з листопада 2018 року по червень 2020 року у розмірі 22772,90 грн; розмір переодержаної допомоги за період з 01 листопада 2018 року по 30 червня 2020 року складає 3920,02 грн; залишок переодержаної допомоги станом на 22.12.2021 складає 3920,02 грн (а.с.30).

Про факт незаконного отримання державної допомоги малозабезпеченим сім'ям та допомоги одиноким матерям з урахуванням доходів відповідачку було повідомлено листами від 22.02.2021 за №10-29/1350/4-06/21, №10-29/1351/4-06/21 та листами від 11.05.2021 за №10-29/3415/4-06/21, №10-29/3416/4-06/21 із зазначенням реквізитів розрахункового рахунку Управління для повернення бюджетних коштів (а.с.25-28).

Станом на час розгляду справи відповідачкою вказані суми в добровільному порядку не повернуті.

Згідно з Законом України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям» та Постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2003 №250 «По затвердження Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям», допомога малозабезпеченим сім'ям призначається і виплачується у грошовій формі малозабезпеченим сім'ям, які постійно проживають на території України, мають середньомісячний сукупний дохід, нижчий від прожиткового мінімуму для сім'ї. Прожитковий мінімум для сім'ї - визначена для кожної сім'ї залежно від її складу сума прожиткових мінімумів, розрахованих та затверджених відповідно до Закону України «Про прожитковий мінімум» для осіб, які відносяться до основних соціальних і демографічних груп населення.

Малозабезпечена сім'я - це сім'я, яка з поважних або незалежних від неї причин має середньомісячний сукупний доход, нижчий від прожиткового мінімуму для сім'ї.

Згідно Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, затвердженого постановою КМУ від 24.02.2003 №250, державна соціальна допомога малозабезпеченим сім'ям призначається з місяця звернення на шість місяців. Для призначення допомоги подається в установленому порядку довідка про склад сім'ї та декларація про доходи та майновий стан (заповнюється на підставі довідок про доходи кожного члена сім'ї). При цьому допомога призначається на основі середньомісячного сукупного доходу сім'ї за останні шість місяців, що передують місяцю звернення, сукупного доходу осіб, які входять до складу сім'ї.

Відповідно до п. 14 вищезазначеного Порядку, розмір соціальної допомоги визначається як різниця між прожитковим мінімумом для сім'ї та її середньомісячним сукупним доходом, але не може бути більшим ніж 75 відсотків прожиткового мінімуму для сім'ї. Середньомісячний сукупний дохід сім'ї визначається згідно з Методикою обчислення сукупного доходу сім'ї для всіх видів соціальної допомоги, що затверджується Мінсоцполітики, Мінекономрозвитку, Мінфіном, Держстатом, МОНмолодьспортом.

Згідно з п. 25 вищезазначеного Порядку, виплата раніше призначеної соціальної допомоги припиняється, якщо сім'єю приховано або навмисно подано недостовірні дані про її доходи та майновий стан, що вплинули на встановлення права на соціальну допомогу і визначення її розміру, внаслідок чого були надмірно виплачені кошти, - з місяця, в якому виявлено порушення.

Відповідно до ч.1 ст. 18-1, ч. 2 ст. 22 Закону України «Про державну соціальну допомогу сім'ям з дітьми», право на допомогу на дітей одиноким матерям мають одинокі матері (які не перебувають у шлюбі), одинокі усиновлювачі, якщо у свідоцтві про народження дитини або документі про народження дитини, виданому компетентними органами іноземної держави, за умови його легалізації в установленому законодавством порядку (рішенні про усиновлення дитини), відсутній запис про батька(матір) або запис про батька (матір) проведено в установленому порядку органом державної реєстрації актів цивільного стану за вказівкою матері (батька, усиновлювача) дитини.

Суми державної допомоги, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку громадян (у результаті подання документів із свідомо неправдивими відомостями, неподання відомостей про зміни у складі сім'ї, приховування обставин, що впливають на виплату державної допомоги тощо), стягуються згідно з законом.

Згідно п. 34 Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2001 №1751, допомога на дітей одиноким матерям, одиноким усиновлювачам, матерям (батькам) у разі смерті одного з батьків, які мають дітей віком до 18 років (якщо діти навчаються за денною формою у загальноосвітніх, професійно-технічних та вищих навчальних закладах I-IV рівня акредитації, - до закінчення такими дітьми навчальних закладів, але не довше ніж до досягнення ними 23 років), надається у розмірі, що дорівнює різниці між 100 відсотками прожиткового мінімум для дитини відповідного віку та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців.

Середньомісячний сукупний дохід сім'ї визначається згідно з Методикою обчислення сукупного доходу сім'ї для всіх видів соціальної допомоги на підставі довідки про доходи і декларації про доходи та майновий стан осіб, що звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги.

Згідно з ч. 4 ст.7 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям» та п. 12 Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 24.02.2003 №250, у разі коли особами, які входять до складу сім'ї, навмисно подано недостовірні відомості чи приховано відомості, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на соціальну допомогу та визначення її розміру, виплата соціальної допомоги припиняється з місяця, в якому виявлено порушення.

Відповідно до п. 28 Порядку, якщо сім'єю приховано або навмисно подано недостовірні дані про її доходи та майновий стан, що вплинуло на встановлення права на призначення соціальної допомоги та визначення її розміру, внаслідок чого були надміру виплачені кошти, органи праці та соціального захисту населення: визначають обсяг надміру виплачених коштів та встановлюють строки їх повернення залежно від матеріального стану сім'ї; повідомляють уповноваженого представника малозабезпеченої сім'ї про обсяг надміру виплачених коштів та строки їх повернення; у разі врахування надміру виплачених коштів при виплаті соціальної допомоги у наступні періоди провадять щомісячні відрахування на підставі своїх рішень у розмірі не більш як 20 відсотків суми, що підлягає виплаті; у разі неповернення надміру виплачених коштів добровільно в установлені строки вирішують питання про їх стягнення у судовому порядку.

Згідно ч.1 ст.1212 ЦК України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно) зобов'язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов'язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.

Разом з тим, відповідно до ст.1215 ЦК України, не підлягає поверненню безпідставно набуті: заробітна плата і платежі, що прирівнюються до неї, пенсії, допомоги, стипендії, відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров'я або смертю, аліменти та інші грошові суми, надані фізичній особі як засіб до існування, якщо їх виплата проведена фізичною або юридичною особою добровільно, за відсутності рахункової помилки з її боку і недобросовісності з боку набувача.

Отже, не може бути повернута сума надмірно перерахована (виплачена) державна соціальна допомога зокрема тоді, якщо позивач не доведе, що виплату здійснив добровільно, але внаслідок рахункової помилки з його боку чи недобросовісності з боку відповідача як набувача державної соціальної допомоги. Така недобросовісність може проявлятися у несумлінному ставленні до виконання власних обов'язків, зловживанні правом у власних інтересах або в інтересах третіх осіб тощо.

Зважаючи на те, що ОСОБА_1 для отримання державної соціальної допомоги свідомо надала недостовірну інформацію про свої доходи, факт недобросовісності набувача суд вважає доведеним, а тому кошти, виплачені їй як державна соціальна допомога підлягають поверненню.

Враховуючи вищевикладене, оцінивши докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів, суд приходить до висновку про обґрунтованість і доведеність позовних вимог та необхідності у їх задоволенні в повному обсязі.

Керуючись ст.ст. 4, 12, 13, 43, 60, 77, 81, 128, 131, 178, 223, 247, 259, 263-265, 268, 272, 273, 280, 282, 284, 354 ЦПК України,ст.ст.1212, 1215, 1166 ЦК України, Законом України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям», Порядком призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №250 від 24.02.2003, Порядком призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2001 №1751, Законом України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», суд

УХВАЛИВ:

Задовольнити повністю позовні вимоги Управління соціального захисту населення адміністрації Індустріального району Харківської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплачених коштів по державній соціальній допомозі малозабезпеченим сім'ям та допомозі на дітей одиноким матерям.

Стягнути з ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрованої в АДРЕСА_1 ,реєстраційний номер облікової картки платника податківНОМЕР_1 ) на користь Управління соціального захисту населення адміністрації Індустріального району Харківської міської ради (місцезнаходження: м.Харків, вул.Біблика, буд.6, 61007; ЄДРПОУ 26281752) надміру виплачену допомогу, внаслідок зловживання з боку відповідача, у сумі 6872 (шість тисяч вісімсот сімдесят дві) гривень 68 копійок на р/рахунок UA168201720343140015000026919, КПК 2501030, банк - Державна Казначейська служба України, м.Київ, ЄДРПОУ 26281752, отримувач - Управління соціального захисту населення адміністрації Індустріального району Харківської міської ради, призначення платежу - повернення надміру перерахованої допомоги.

Заочне рішення може бути переглянуто судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд, якщо така заява подана протягом 20 днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.

У разі залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення заочне рішення може бути оскаржене в загальному порядку, встановленому ЦПК України. У цьому разі строк на апеляційне оскарження рішення починає відраховуватися з дати постановлення ухвали про залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом тридцяти днів з дня його проголошення безпосередньо до Сумського апеляційного суду.

Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених ЦПК України, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Н.Г. В'юник