Рішення від 21.01.2022 по справі 420/18485/21

Справа № 420/18485/21

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 січня 2022 року Одеський окружний адміністративний суд

у складі головуючого судді - Завальнюка І.В.,

при секретарі - Дівинець А.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Одесі в порядку загального позовного провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Савранської селищної ради Одеської області про визнання протиправним та нечинним рішення,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду із вказаним позовом, в якому просить суд визнати протиправним та нечинним рішення від 14.06.2019 № 255-VI «Про резервування земель колишнього КСП ім. Котовського, які не були розпайовані для забезпечення власників не витребуваних земельних паїв та на підставі рішення суду».

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що листом від 17.06.21 відповідач повідомив про неможливість задоволення заяви про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства орієнтовною площею 2,0 га за рахунок земель с/г призначення комунальної власності на території Савранської селищної ради Одеської області (за межами населеного пункту с. Капустянка) з посиланням на те, що дана земельна ділянка відповідно до рішення сесії Капустянської сільської ради (правонаступником якої є Савранська селищна рада) від 14.06.19 № 255-VI включена до земель резерву по колишньому КСП ім. Котовського, які не були розпайовані для забезпечення власників не витребуваних земельних часток (паїв) та власників на підставі рішення суду. Позивач вважає зазначене рішення незаконним та таким, що порушує його право на отримання відповідно до ст. ст. 116, 118, 121 ЗКУ у власність земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства.

Ухвалою судді від 08.10.21 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі; ухвалено справу розглядати за правилами загального позовного провадження та призначено підготовче засідання.

Ухвалою суду від 24.11.21 в задоволенні клопотання представника ОСОБА_1 про зупинення провадження по справі відмовлено.

Ухвалою суду від 24.11.21 витребувано від Савранської селищної ради Одеської області копії всіх документів, на підставі яких прийнято рішення від 14.06.2019 № 255-VI «Про резервування земель колишнього КСП ім. Котовськ.

08.12.21 до суду від Савранської селищної ради Одеської області надійшли пояснення по справі (по суті відзив на адміністративний позов, в якому відповідач просить відмовити в задоволенні позовних вимог), згідно з якими оспорюване рішення прийнято на підставі Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вирішення питання колективної власності на землю, удосконалення правил землекористування у масивах земель сільськогосподарського призначення, запобігання рейдерству та стимулювання зрошення в Україні» від 10 липня 2018 року № 2498-VIII. У зв'язку з переходом до Капустянської сільської ради права власності на землі колективної власності колишнього КСП ім. Котовського та з метою забезпечення права власників не витребуваних паїв та власників паїв, які визнали своє право на земельні частки (паї) із земель колективної власності у судовому порядку, було прийнято оспорюване рішення. До зарезервованих на підставі рішення Капустянської сільської ради від 14.06.2019 № 255-VI земель відносяться землі, визначені на схемі поділу земель колективної власності КСП ім. Котовського Савранського району Одеської області, як землі, що не підлягають поділу (пасовища, сіножаті, землі тимчасової консервації). Відтак, оспорюване рішення прийнято на законних підставах, з урахуванням норм земельного законодавства.

14.12.21 до суду від представника позивача надійшла відповідь на відзив, згідно з якою п. 21 розділу Х ЗКУ не містить умови чи обов'язку органу місцевого самоврядування будь-яким чином резервувати землі колективних сільськогосподарських підприємств, що припинені.

Ухвалою суду від 22.12.21 закрито підготовче провадження та справу призначено до судового розгляду.

В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги із викладених у позові підстав підтримала та просила задовольнити позов.

Представник відповідача до суду не з'явився, про час та місце судового розгляду справи повідомлений належним чином. Згідно наданого до суду клопотання, розгляд справи просив здійснювати без участі представника відповідача.

Вислухавши пояснення представника позивача та дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку про необґрунтованість адміністративного позову та відсутність підстав для його задоволення, з огляду на наступне.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 18.05.21 звернувся до Савранської селищної ради Одеської області із заявою вх. № Л-807 про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства орієнтовною площею 2,0 га за рахунок земель с/г призначення комунальної власності на території Савранської селищної ради Одеської області (за межами населеного пункту с. Капустянка), згідно наданих графічних матеріалів.

У відповідь Савранська селищна рада Одеської області листом від 17.06.21 № Л-807 повідомила заявнику про те, що на бажану позивачем земельну ділянку с/г призначення неможливо надати дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства через те, що дана земельна ділянка відповідно до рішення Капустянської сільської ради (правонаступником якої є Савранська селищна рада) від 14.06.19 № 255-VI включена до земель резерву по колишньому КСП ім. Котовського, які не були розпайовані для забезпечення власників не витребуваних земельних часток (паїв) та власників на підставі рішення суду.

Так, рішенням Капустянської сільської ради від 14.06.2019 № 255-VI «Про резервування земель колишнього КМП ім. Котовського для забезпечення власників не витребуваних паїв та на підставі рішень суду» зарезервовано землі колишнього КСП ім. Котовського, які не були розпайовані для забезпечення власників не витребуваних паїв, та власників на підставі рішення суду.

Розпорядженням КМУ від 20.06.20 № 720-р. «Про визначення адміністративних центрів та затвердження територій територіальних громад Одеської області» затверджено територію Савранської селищної територіальної громади, до складу якої увійшло також село Капустянка. В результаті реорганізації та припинення сільських рад, Капустянська сільська рада приєднана до Савранської селищної ради, як юридичної особи, розміщеної в адміністративному центрі сформованої територіальної громади.

Вважаючи свої права та інтереси порушеними оспорюваним рішенням Капустянської сільської ради, позивач звернувся за судовим захистом із даним позовом.

Оцінивши належність, допустимість, достовірність наданих сторонами доказів, а також достатність та взаємний зв'язок у їх сукупності, суд вважає позовні вимоги не підлягаючими задоволенню у зв'язку з наступним.

У відповідності до п. "б" ч. 1 ст. 81 Земельного кодексу України, громадяни України набувають права власності на земельні ділянки на підставі безоплатної передачі із земель державної і комунальної власності.

Згідно п. "в" ч. 3 ст. 116 Земельного кодексу України, безоплатна передача земельних ділянок у власність громадян провадиться у разі одержання земельних ділянок із земель державної і комунальної власності в межах норм безоплатної приватизації, визначених цим Кодексом.

На підставі п. "б" ч. 1 ст. 121 Земельного кодексу України громадяни України мають право на безоплатну передачу їм земельних ділянок із земель державної або комунальної власності для ведення особистого селянського господарства - не більше 2,0 гектара.

Відповідно до ч.1 ст.5 Закону України "Про особисте селянське господарство" від 15.05.2003 р. №742-IV для ведення особистого селянського господарства використовують земельні ділянки розміром не більше 2,0 гектара, передані фізичним особам у власність або оренду в порядку, встановленому законом.

Аналіз вищенаведених норм свідчить про наявність у позивача права отримати дозвіл на розроблення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок площею 2,0 га у власність для ведення особистого селянського господарства, із земель державної або комунальної власності сільськогосподарського призначення.

Згідно з ч.1 ст.122 Земельного кодексу України сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб.

Відповідно до статті 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень. Рішення ради приймається на її пленарному засіданні після обговорення більшістю депутатів від загального складу ради, крім випадків, передбачених цим Законом.

Згідно з пунктом 34 частини 1 статті 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються питання регулювання земельних відносин.

Відповідно до частини 6 статті 118 Земельного кодексу України громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства). У разі якщо земельна ділянка державної власності розташована за межами населених пунктів і не входить до складу певного району, заява подається до Ради міністрів Автономної Республіки Крим. Верховній Раді Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею.

Частиною 7 статті 118 Земельного кодексу України передбачено, що відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.

Таким чином, вирішуючи питання про правомірність результатів розгляду радою клопотання позивача про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, необхідно виходити з меж повноважень органів місцевого самоврядування в сфері розпорядження землями комунальної власності, визначених законом.

Поряд із тим, позивачем не оскаржується результат розгляду Савранською селищною радою Одеської області його звернення; натомість позивачем оскаржується покладене в основу відповіді Савранської селищної ради Одеської області підстава для цього.

Обов'язковою умовою визнання протиправними рішення суб'єкта владних повноважень є доведеність позивачем порушених його прав та інтересів рішенням суб'єкта владних повноважень.

Порушення має бути реальним, стосуватися (зачіпати) зазвичай індивідуально виражені права чи інтереси особи, яка стверджує про їх порушення, що не дозволяє скаржитися щодо певних обставин абстрактно лише тому, що заявник вважає , що спірний пункт рішення начебто впливає на його правове становище. Неодмінним елементом правовідносин є їх зміст, тобто суб'єктивне право особи та її юридичний обов'язок.

Відтак, судовому захисту підлягає суб'єктивне право особи, яке порушується у конкретних правовідносинах. Для відновлення порушеного права у зв'язку із прийняттям рішення суб'єктом владних повноважень особа повинна довести, яким чином відбулось порушення її прав.

Порушення вимог Закону рішенням чи діями суб'єкта владних повноважень не є достатньою підставою для визнання їх судом протиправними, оскільки обов'язковою умовою визнання їх протиправними є доведеність позивачем порушення його прав та охоронюваних законом інтересів цими діями чи рішенням з боку відповідача, зокрема наявність в особи, яка звернулася з позовом, суб'єктивного матеріального права або законного інтересу, на захист якого подано позов.

З цього слідує, що під час розгляду кожної справи суд повинен встановити чи має місце порушення прав та інтересів позивача, адже без цього не можна виконати завдання судочинства. Якщо позивач не довів факту порушення особисто своїх прав чи інтересів, то навіть у разі, якщо дії суб'єкта владних повноважень є протиправними, підстав для задоволення позову немає.

Звернення до суду є способом захисту порушених суб'єктивних прав, а не способом відновлення законності та правопорядку у публічних правовідносинах.

Відсутність порушеного права та неправильний спосіб захисту встановлюються при розгляді справи по суті і є підставою для прийняття судом рішення про відмову в позові.

Правова позиція щодо обов'язкової умови надання правового захисту судом, як то наявність відповідного порушення суб'єктом владних повноважень прав, свобод або інтересів особи на момент її звернення до суду, висловлена Верховним Судом України у постановах від 15.12.2015 року у справі №21-5361а15 та від 01.12.2015 року у справі №21-3222а15.

Таким чином, обґрунтовуючи протиправність рішення Капустянської сільської ради від 14.06.2019 № 255-VI «Про резервування земель колишнього КМП ім. Котовського для забезпечення власників не витребуваних паїв та на підставі рішень суду», позивач по суті не згоден з результатом свого звернення до Савранської селищної ради Одеської області щодо надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства орієнтовною площею 2,0 га за рахунок земель с/г призначення комунальної власності на території Савранської селищної ради Одеської області (за межами населеного пункту с. Капустянка).

У той же час, суд звертає увагу, що визнання протиправною та нечинною постанови рішення Капустянської сільської ради від 14.06.2019 № 255-VI «Про резервування земель колишнього КМП ім. Котовського для забезпечення власників не витребуваних паїв та на підставі рішень суду» у спірних правовідносинах не буде мати на меті поновлення прав позивача, які він вважає порушеними.

На переконання суду належним способом захисту прав, які вважає порушеними позивач, є пред'явлення ним вимог до Савранської селищної ради Одеської області щодо безпосереднього результату розгляду його клопотання (оскарження бездіяльності, так порушене позивачем питання на розгляд пленарного засідання сесії не виносилося).

Зважаючи на викладене вище, а також враховуючи те, що на час розгляду та вирішення справи позивачем у спірних правовідносинах обрано неналежний спосіб судового захисту, суд приходить до переконання про відсутність правових підстав для задоволення адміністративного ОСОБА_1 до Савранської селищної ради Одеської області про визнання протиправним та нечинним рішення від 14.06.2019 № 255-VI «Про резервування земель колишнього КСП ім. Котовського, які не були розпайовані для забезпечення власників не витребуваних земельних паїв та на підставі рішення суду».

Судові витрати розподілити за правилами ст.139 КАС України.

Керуючись ст.ст. 139, 242-246 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) до Савранської селищної ради Одеської області (вул. Горького, буд.1, Саврань, Савранський район, Одеська область, 66200; ЄДРПОУ 04380548) про визнання протиправним та нечинним рішення відмовити.

Рішення суду набирає законної сили в порядку, передбаченому ст.255 КАС України.

Рішення може бути оскаржене до П'ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складання повного судового рішення.

Повний текст рішення складено 21.01.22.

Суддя І.В. Завальнюк

.