Рішення від 28.01.2022 по справі 160/23224/21

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28 січня 2022 року Справа № 160/23224/21

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі судді Дєєва М.В. розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу

за позовом ОСОБА_1

до Дніпропетровської обласної прокуратури

про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

23.11.2021 року до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до Дніпропетровської обласної прокуратури, в якому позивач просить:

- визнати протиправною бездіяльність Дніпропетровської обласної прокуратури щодо надання ОСОБА_1 інформації від 09.09.2021 року за № 21-237вих-21 із зазначенням станом на 01.01.2021 року розміру загального заробітку 62720,00 грн., відсотка та суми надбавки за вислугу років (40% - 15360,00 грн.) без врахування вимог чинного законодавства України, зокрема ст. 81 Закону України «Про прокуратуру» та постанови КМУ від 09.12.2015 № 1090;

- зобов'язати Дніпропетровську обласну прокуратуру надати ОСОБА_1 інформацію із зазначенням розміру загального заробітку, відсотка та суми надбавки за вислугу років у розмірі 50% згідно з вимогами чинного законодавства України, зокрема ст. 81 Закону України «Про прокуратуру» та постанови КМУ від 09.12.2015 № 1090 (у редакціях, що діяли на час звернення до прокуратури).

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що позивач звертався до відповідача з метою отримання інформації про розмір заробітної плати прокурора за відповідною посадою, з якої позивач вийшов на пенсію на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу в органах та установах прокуратури на момент виникнення права на перерахунок. При цьому, позивач вказав, що має стаж служби в органах прокуратури більше 35 років, у зв'язку з чим розмір надбавки за вислугу років становить 50% посадового окладу. На звернення позивача Дніпропетровською обласною прокуратурою направлено інформацію про розмір заробітної плати (грошового забезпечення), що враховується для перерахунку пенсій. У вказаній інформації зазначено, що станом на 01.01.2021 року місячний заробіток прокурора за відповідною посадою, з якої позивач вийшов на пенсію, становить 62720,00 грн. і складається, зокрема, з надбавки за вислугу років у розмірі 40% посадового окладу, що становить 15360,00 грн. Позивач вважає, що надана інформація є помилковою та не відповідає вимогам чинного законодавства України, зокрема Закону України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 № 1697-VII та постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 № 1090, у частині зазначення розміру загального заробітку 62720,00 грн., відсотка та суми надбавки за вислугу років (40% - 15360,00грн.). З огляду на вказане, просив задовольнити позовні вимоги.

25.11.2021 року ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду відкрито спрощене позовне провадження без виклику (повідомлення) сторін.

22.12.2021 року від Дніпропетровської обласної прокуратури надійшов відзив на позовну заяву, відповідно до якого вказано, що при наданні відповіді позивачу на його звернення, відповідачем правомірно зазначено відомості про нараховану заробітну плату (посадовий оклад, надбавка за класний чин, надбавка за вислугу років, надбавка за виконання особливо важливої роботи, премія). Відповідач не погоджується з позовними вимогами та зазначає, що при наданні позивачу відповіді діяв в межах повноважень та у спосіб, передбачений законодавством України. Тому, відповідач просить відмовити в задоволенні позову в повному обсязі.

24.12.2021 року від позивача надійшла відповідь на відзив, відповідно до якої позивач заперечує доводи відповідача наведені у відзиві на позовну заяву, оскільки такі доводи відповідача не відповідають вимогам чинного законодавства.

Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, з'ясувавши фактичні обставини справи, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд вважає позовні вимоги такими, що підлягають задоволенню, з наступних підстав.

З матеріалів справи вбачається, що 02.09.2013 року ОСОБА_1 звільнений з органів прокуратури Дніпропетровської області за власним бажанням з посади прокурора відділу.

07.09.2021 року ОСОБА_1 звернувся до Дніпропетровської обласної прокуратури з метою отримання інформації про розмір заробітної плати прокурора за відповідною посадою, з якої вийшов на пенсію, на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу в органах і установах прокуратури на момент виникнення права на перерахунок.

На звернення від 07.09.2021 Дніпропетровською обласною прокуратурою виготовлено та направлено Довідку від 09.09.2021 за № 21-237вих-21 про розмір заробітної плати (грошового забезпечення), що враховується для перерахунку пенсій, відповідно до якої розмір заробітної плати за прирівняною посадою прокурор прокуратури становить: посадовий оклад - 38400,00 грн., надбавка за вислугу років (40%) - 15360,00 грн., матеріальні допомоги (для оздоровлення та для вирішення соціально-побутових питань) (1/12) - 4480,00 грн, 4480,00 грн. Всього 62720,00 грн.

Позивач вважає, що надана інформація є помилковою та не відповідає вимогам чинного законодавства України, зокрема Закону України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 № 1697-VII та постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 № 1090, у частині зазначення розміру загального заробітку 62720,00 грн., відсотка та суми надбавки за вислугу років (40% - 15360,00грн.), що і стало підставою для звернення з даною позовною заявою до суду.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Судом встановлено та не заперечується сторонами, що стаж позивача складає понад 35 років, а тому на думку позивача, розмір надбавки за вислугу років складає не 40 %, а 50%.

Відповідно до ст. 131 Конституції України організація та порядок діяльності прокуратури визначаються законом.

На час звільнення позивача з органів прокуратури діяв Закон України від 05.11.1991р. № 1789-XII «Про прокуратуру» (Закон № 1789-XII), згідно із яким матеріальне і соціальне забезпечення працівників прокуратури було врегульовано положеннями статті 49, згідно із частиною першою якої заробітна плата прокурорів і слідчих прокуратури складається із посадових окладів, надбавок за класні чини, вислугу років і має забезпечувати достатні матеріальні умови для незалежного виконання службових обов'язків, а так само закріплення кваліфікованих кадрів. Надбавки за вислугу років встановлюються також іншим працівникам прокуратури (спеціалістам, службовцям, робітникам). Розміри посадових окладів, надбавок за класні чини та вислугу років затверджуються Кабінетом Міністрів України.

Механізм встановлення працівникам органів прокуратури розміру надбавки за вислугу років та обчислення стажу роботи, що дає право на одержання такої надбавки визначає Порядок виплати надбавки за вислугу років працівникам органів прокуратури, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 07.05.2008р. № 425 (поставна № 425), згідно із пунктом 3 якого, надбавка за вислугу років працівникам органів прокуратури виплачується щомісяця залежно від стажу роботи, зокрема за стаж роботи понад 25 років розмір надбавки становить 40 відсотків посадового окладу.

14.10.2014 року Верховною Радою України прийнято Закон України «Про прокуратуру» №1697-VІІ (далі - Закон №1697-VІІ), який набрав чинності 15.07.2015 року. Даний Закон визначає правові засади організації і діяльності прокуратури України, статус прокурорів, порядок здійснення прокурорського самоврядування, а також систему прокуратури України.

Відповідно до частини 2 статті 81 Закону України №1697-VІІ від 14.10.2014р. «Про прокуратуру» заробітна плата прокурора складається з посадового окладу, премій та надбавок за: 1) вислугу років; 2) виконання обов'язків на адміністративній посаді та інших виплат, передбачених законодавством. Преміювання прокурорів здійснюється в межах фонду преміювання, утвореного в розмірі не менш як 10 відсотків посадових окладів та економії фонду оплати праці.

Частиною 3 статті 81 Закону України №1697-VІІ від 14.10.2014р. «Про прокуратуру» встановлено, що посадовий оклад прокурора місцевої прокуратури з 1 січня 2017 року становить 12 прожиткових мінімумів для працездатних осіб, розмір якого встановлено на 1 січня календарного року.

Відповідно до ч. 4 ст. 81 Закону України №1697-VІІ від 14.10.2014р. «Про прокуратуру» посадові оклади інших прокурорів установлюються пропорційно до посадового окладу прокурора місцевої прокуратури з коефіцієнтом: 1) прокурора регіональної прокуратури - 1,2; 2) прокурора Генеральної прокуратури України - 1,3.

Відповідно до частини 7 статті 81 Закону України №1697-VІІ від 14.10.2014р. «Про прокуратуру» прокурорам виплачується щомісячна надбавка за вислугу років у розмірах: за наявності стажу роботи понад один рік - 10 відсотків, понад 3 роки - 15 відсотків, понад 5 років - 18 відсотків, понад 10 років - 20 відсотків, понад 15 років - 25 відсотків, понад 20 років - 30 відсотків, понад 25 років - 40 відсотків, понад 30 років - 45 відсотків, понад 35 років - 50 відсотків посадового окладу.

Порядок виплати щомісячної надбавки за вислугу років прокурорам затверджується Кабінетом Міністрів України.

Отже, Законом №1697-VII визначено, зокрема, розмір посадового окладу прокурора регіональної прокуратури та розмір надбавки за вислугу років.

Відповідно до пункту 13 Розділу XIII Закону №1697-VII, Кабінету Міністрів України доручено: у тримісячний строк з дня, наступного за днем опублікування цього Закону: привести свої нормативно-правові акти у відповідність із цим Законом; забезпечити приведення нормативно-правових актів міністерств та інших відповідних центральних органів виконавчої влади України у відповідність із цим Законом.

09.12.2015 року Кабінет Міністрів України ухвалив постанову № 1090 (набрала чинності 05.01.2016 року), якою затвердив Порядок виплати щомісячної надбавки за вислугу років прокурорам та іншим працівникам органів прокуратури (далі - Порядок № 1090), який визначає механізм встановлення прокурорам та іншим працівникам органів прокуратури розміру щомісячної надбавки за вислугу років та обчислення періоду проходження служби (стажу роботи), що дає право на одержання такої надбавки.

Згідно із пунктом 2 вказаної постанови № 1090 визнано такою, що втратила чинність постанову № 425.

Положення Порядку № 1090 поширюється на прокурорів, військовослужбовців, які проходять службу в органах прокуратури на прокурорсько-слідчих посадах, інших працівників органів прокуратури (державних службовців, службовців, інших працівників), а також на слідчих органів прокуратури - до початку діяльності Державного бюро розслідувань.

Відповідно до пункту 3 Порядку № 1090 надбавка за вислугу років прокурорам виплачується щомісяця залежно від періоду проходження служби в розмірах, зазначених у частині сьомій статті 81 Закону України «Про прокуратуру».

Таким чином, на час виникнення спірних відносин порядок, умови та розмір надбавки за вислугу років працюючим прокурорам регламентовані положеннями частини сьомої статті 81 Закону №1697-VII, якою визначено, що прокурорам виплачується щомісячна надбавка за вислугу років за наявності стажу роботи понад 35 років у розмірі 50 відсотків посадового окладу.

Судом встановлено, що позивач працював у прокуратурі Дніпропетровської області на посаді старшого прокурора відділу.

У своєму зверненні до прокуратури Дніпропетровської області позивач просив надати інформацію щодо розміру місячного заробітку прокурора за відповідною посадою, з якої позивач вийшов на пенсію станом на час його звернення, згідно діючого на час звернення законодавства.

Натомість, з відповіді відповідача вбачається, що розмір нарахованого місячного заробітку прокурора відділу (відповідає посаді, з якої позивач вийшов на пенсію) станом на час його звернення становить 62720,00 грн., яке складається з посадового окладу - 38400,00 грн., надбавки за вислугу років (40%) - 15360,00 грн., матеріальні допомоги (для оздоровлення та для вирішення соціально-побутових питань) (1/12) - 4480,00 грн, 4480,00 грн.

Як вже було зазначено судом, відповідно до Закону України «Про прокуратуру» до складових заробітної плати прокурора включено, зокрема, і надбавку за вислугу років.

На виконання вимог Закону України «Про прокуратуру» від 14.10.2015р. № 1697-VII відповідно до постанови КМУ від 09.12.2015р. № 1090, яка набрала чинності з 05.01.2016р., затверджено новий Порядок виплати щомісячної надбавки за вислугу років прокурорам та іншим працівникам органів прокуратури (далі - Порядок 1090).

Таким чином, на час звернень позивача до прокуратури у 2021 році діяв Порядок, затверджений постановою КМУ від 09.12.2015 року № 1090.

Положення Порядку № 1090 поширюється на прокурорів, військовослужбовців, які проходять службу в органах прокуратури на прокурорсько-слідчих посадах, інших працівників органів прокуратури (державних службовців, службовців, інших працівників), а також на слідчих органів прокуратури - до початку діяльності Державного бюро розслідувань.

Відповідно до пункту 3 Порядку № 1090 надбавка за вислугу років прокурорам виплачується щомісяця залежно від періоду проходження служби в розмірах, зазначених у частині сьомій статті 81 Закону України «Про прокуратуру».

Таким чином, згідно Порядку №1090 прокурорам, які проходять службу в органах прокуратури на прокурорсько-слідчих посадах, виплачується щомісячна надбавка за вислугу років у розмірах: за наявності стажу роботи понад 1 рік - 10%, понад 3 роки - 15%, понад 5 років - 18%, понад 10 років - 20 відсотків, понад 15 років - 25%, понад 20 років - 30%, понад 25 років - 40%, понад 30 років - 45%, понад 35 років - 50% посадового окладу.

Отже, на час виникнення спірних відносин порядок, умови та розмір надбавки за вислугу років працюючим прокурорам регламентовані положеннями частини сьомої статті 81 Закону №1697-VII, якою визначено, що прокурорам виплачується щомісячна надбавка за вислугу років за наявності стажу роботи понад 35 років у розмірі 50 відсотків посадового окладу.

Як було зазначено вище, позивач має стаж служби в органах прокуратури більше 35 років.

Суд критично ставиться до доводів та посилання відповідача на постанову КМУ від 07.05.2008р. № 425, оскільки на час звернень позивача до прокуратури у 2021 році, остання вже втратила чинність.

Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що надана позивачу інформація в листі від 09.09.2021 року за № 21-237вих-21 у частині зазначення розміру загального заробітку станом на 01.01.2021 року розміру загального заробітку 62720,00 грн., відсотка та суми надбавки за вислугу років (40% - 15360,00 грн.) такою, що не відповідає вимогам чинного законодавства України, зокрема, вимогам статті 81 Закону України «Про прокуратуру» та постанови Кабінету Міністру України від 09.12.2015 р. № 1090 (у редакціях, що діяли на час звернення позивача до прокуратури).

Оскільки позивач у своєму зверненні просив надати інформацію щодо розміру місячного заробітку прокурора за відповідною посадою, з якої позивач вийшов на пенсію станом на час його звернення, згідно діючого на час звернення законодавства, а стаж позивача складає понад 35 років, то суд зазначає, що розмір надбавки мав би бути зазначеними у розмірі 50 %, у зв'язку з чим суд дійшов висновку про визнання протиправною бездіяльності відповідача щодо надання позивачу інформації від 09.09.2021 року за № 21-237вих-21 із зазначенням станом на 01.01.2021 року розміру загального заробітку 62720,00 грн., відсотка та суми надбавки за вислугу років (40% - 15360,00 грн.) без врахування вимог чинного законодавства України, зокрема ст. 81 Закону України «Про прокуратуру» та постанови КМУ від 09.12.2015 № 1090 та зобов'язання відповідача надати позивачу інформацію із зазначенням розміру загального заробітку, відсотка та суми надбавки за вислугу років у розмірі 50% згідно з вимогами чинного законодавства України, зокрема ст. 81 Закону України «Про прокуратуру» та постанови КМУ від 09.12.2015 № 1090 (у редакціях, що діяли на час звернення до прокуратури).

Відповідно до ч. 1ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна, довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Частиною 2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

З огляду на вищевикладене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є такими, що підлягають задоволенню.

Керуючись ст.ст. 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Дніпропетровської обласної прокуратури (49044, м.Дніпро, пр-т Д.Яворницького, 38, код ЄДРПОУ 02909938) про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії- задовольнити.

Визнати протиправною бездіяльність Дніпропетровської обласної прокуратури щодо надання ОСОБА_1 інформації від 09.09.2021 року за № 21-237вих-21 із зазначенням станом на 01.01.2021 року розміру загального заробітку 62720,00 грн., відсотка та суми надбавки за вислугу років (40% - 15360,00 грн.) без врахування вимог чинного законодавства України, зокрема ст. 81 Закону України «Про прокуратуру» та постанови КМУ від 09.12.2015 № 1090.

Зобов'язати Дніпропетровську обласну прокуратуру надати ОСОБА_1 інформацію із зазначенням розміру загального заробітку, відсотка та суми надбавки за вислугу років у розмірі 50% згідно з вимогами чинного законодавства України, зокрема ст. 81 Закону України «Про прокуратуру» та постанови КМУ від 09.12.2015 № 1090 (у редакціях, що діяли на час звернення до прокуратури).

Рішення суду набирає законної сили відповідно до ст.255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржено в порядку та у строки, встановлені ст. ст.295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України.

До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи рішення суду оскаржується до Третього апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя М.В. Дєєв