Провадження №3/760/157/22
у справі №760/27008/21
28 січня 2022 року суддя Солом'янського районного суду м. Києва Усатова І.А., при секретарі Омелько Г.Т., за участю представника Київської митниці Держмитслужби Король Л.І., розглянувши матеріали, які надійшли від Київської митниці Держмитслужби про притягнення до адміністративної відповідальностігромадянина Республіки Білорусь ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ), ІНФОРМАЦІЯ_1 , місце народження - РБ м. Мінськ, паспорт НОМЕР_1 від 07.03.2013 виданий Воложинським РОВД м. МІНСЬК, місце проживання - АДРЕСА_1 , місце роботи - ТОВ АЛТИМАГАЗ, менеджер збуту, за ознаками порушення митних правил, передбачених ст. 472 МК України, суддя -
06.10.2021 до Солом'янського районного суду м. Києва надійшов адміністративний матеріал з протоколом № 2572/10000/21 від 25.08.2021, складений відносно ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ) про порушення митних правил, передбачених ст. 472 Митного кодексу України.
У вказаному протоколі зазначено, що 25.08.2021 о 04 годині 34 хвилин в пункті пропуску в м/п "Вільча" Київської митниці, при проведенні прикордонно-митного контролю транспортного засобу марки SKODA ROOMSTER кузов № НОМЕР_2 р.н. НОМЕР_3 , який прямував з Білорусі до України під керуванням громадянина Білорусь ОСОБА_1 (ОСОБА_1).
ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ) для проходження митного контролю обрав смугу «червоний коридор».
На підставі оцінки та аналізу ризиків, для проведення поглибленого догляду даного транспортного засобу та особистих речей, було запропоновано громадянину ОСОБА_1 заповнити митну декларацію.
Після заповнення митної декларації, під час огляду автомобіля, серед особистих речей водія, без ознак приховування, було виявлено електрошоковий пристрій з додатковою функцією ліхтарика, невідомого виробництва, маркування: «928type», чорного кольору.
Виявлений пристрій типу електрошокер з додатковою функцією ліхтарика не був заявлений громадянином Білорусі ОСОБА_1 , тобто не був заявлений в індивідуальній митній декларації.
На переконання митного органу, зазначені дії мають ознаки порушення митних правил, передбачені ст. 472 Митного кодексу України.
За протоколом про порушення митних правил № 2572/10000/21 вилучений предмет правопорушення, а саме: електрошоковий пристрій з додатковою функцією ліхтарика, невідомого виробництва, маркування: «928type», чорного кольору у кількості - 1 шт., вартістю 750 грн.
Представник Київської митниці Держмитслужби у судовому засіданні підтримав протокол про порушення митних правил складений відносно громадянина ОСОБА_1 ..
Особа, яка притягується до адміністративної відповідальності гр.. ОСОБА_1 , у судовому засіданні не з'явився, будучи належним чином повідомленим про час та місце судового засідання.
З урахуванням вимог ст. 526 МК України, суд вважає можливим розглянути справу у відсутності особи, яка притягується до адміністративної відповідальності.
Заслухавши пояснення представника Київської митниці Держмитслужби, розглянувши отримані матеріали, вбачається наступне.
За диспозицією ст. 472 Митного кодексу України, відповідальність настає за недекларування товарів, транспортних засобів комерційного призначення, що переміщуються через митний кордон України, тобто незаявлення за встановленою формою точних та достовірних відомостей (наявність, найменування або назва, кількість тощо) про товари, транспортні засоби комерційного призначення, які підлягають обов'язковому декларуванню у разі переміщення через митний кордон України.
Таким чином, основним безпосереднім об'єктом є встановлений порядок переміщення товарів та транспортних засобів через митний кордон України.
Статтями 196, 197 МК України встановлено порядок переміщення через митний кордон України окремих видів товарів, на які встановлені заборони або обмеження.
Правила декларування визначені ст.ст. 257-269 Митного кодексу України.
Згідно з ч. 1 ст. 257 МК України визначено, що декларування здійснюється шляхом заявлення за встановленою формою (письмовою, усною, шляхом вчинення дій) точних відомостей про товари, мету їх переміщення через митний кордон України, а також відомостей, необхідних для здійснення їх митного контролю та митного оформлення.
Відповідно до МК України (підпункти 5.а, 5.б, 5.е частини 8 ст. 257), декларант зобов'язаний вносити до митної декларації відомості про товари, його найменування, торговельний опис, кількість, що дає змогу ідентифікувати та класифікувати товар, а також код товару згідно з УКТЗЕД.
Відповідно до пунктів 1 та 3 ч. 1 ст. 266 МК України декларант зобов'язаний здійснити декларування товарів відповідно до порядку, встановленого цим Кодексом, надати митному органу передбачені законодавством документи і відомості, необхідні для виконання митних формальностей.
Згідно з ч. 3 ст. 75 МК України для поміщення товарів у митний режим імпорту особа, на яку покладається дотримання вимог митного режиму, повинна: подати органу доходів і зборів, що здійснює випуск товарів, документи на такі товари; сплатити митні платежі, якими відповідно до законів України обкладаються товари під час ввезення на митну територію України в режимі імпорту; виконати встановлені відповідно до закону вимоги щодо заходів нетарифного регулювання зовнішньоекономічної діяльності.
Відповідно до ч. 8 ст. 264 МК України, з моменту прийняття митним органом митної декларації вона є документом, що засвідчує факти, які мають юридичне значення, а декларант або уповноважена ним особа несе відповідальність за подання недостовірних відомостей, наведених у цій декларації.
Частиною 4 ст. 266 МК України передбачено, що у разі самостійного декларування товарів, транспортних засобів комерційного призначення декларантом передбачену цим Кодексом відповідальність за вчинення порушення митних правил у повному обсязі несе декларант.
Відповідно до ч. 2 ст. 459 МКУ суб'єктами адміністративної відповідальності за порушення митних правил можуть бути громадяни, які на момент вчинення такого правопорушення досягли 16-річного віку, а при вчиненні порушень митних правил підприємствами - посадові особи цих підприємств.
Згідно зі ст. 9 КУпАП, адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
За змістом ст. 458 Митного кодексу України, порушення митних правил є адміністративним правопорушенням, яке являє собою протиправні, винні (умисні або з необережності) дії чи бездіяльність, що посягають на встановлений цим Кодексом та іншими актами законодавства України порядок переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України, пред'явлення їх органам доходів і зборів для проведення митного контролю та митного оформлення, а також здійснення операцій з товарами, що перебувають під митним контролем або контроль за якими покладено на органи доходів і зборів цим Кодексом чи іншими законами України, і за які цим Кодексом передбачена адміністративна відповідальність.
Як вбачається з матеріалів справи, 25.08.2021о 04 год. 34 хв. в пункті пропуску в м/п "Вільча" Київської митниці, при проведенні прикордонно-митного контролю транспортного засобу марки SKODA ROOMSTER кузов № НОМЕР_2 р.н. НОМЕР_3 , який прямував з Білорусі до України під керуванням громадянина Білорусь ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ), ОСОБА_1 для проходження митного контролю обрав смугу «червоний коридор».
Після заповнення митної декларації, під час огляду автомобіля, серед особистих речей водія, без ознак приховування, було виявлено електрошоковий пристрій з додатковою функцією ліхтарика, невідомого виробництва, маркування: «928type», чорного кольору.
З пояснень ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ) вбачається, що електрошокер, маркування: «928type», чорного кольору, він не задекларував, оскільки не вважав за потрібне; зазначив, що використовує його у цілях самооборони.
Відповідно до п.8 Постанови Верховної Ради від 17 червня 1992 року №2471-XII «Про право власності на окремі види майна» електрошокові пристрої не можуть перебувати у власності громадян, громадських об'єднань, міжнародних організацій та юридичних осіб інших держав на території України.
Згідно з ч.1 ст.365 МК України громадяни за умови дотримання вимог митного Кодексу та інших законів України можуть переміщувати через митний кордон України будь-які товари, крім тих, що заборонені до ввезення в Україну (у тому числі, з метою транзиту) та вивезення з України, а також тих, щодо яких законом України встановлено обмеження в галузі зовнішньоекономічної діяльності.
Відповідно до Постанови KM України від 21 травня 2012 року № 431 товари, переміщення яких через державний кордон України заборонено або здійснюється за дозвільними документами, підлягають письмовому декларуванню згідно з затвердженою формою митної декларації.
На підставі зазначеного, дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що вина громадянина Республіки Білорусь ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ) у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 472 МК України, повністю підтверджується дослідженими у судовому засідання доказами, зокрема, даними протоколу про порушення митних правил №2572/10000/21 від 25.08.2021, митною декларацією, актом проведення митного огляду, поясненнями особи, яка притягується до адміністративної відповідальності та іншими документами в їх сукупності.
З огляду на наведене, в діях громадянина Республіки Білорусь ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ) наявний склад адміністративного правопорушення, відповідальність, за яке передбачено ст. 472 МК України.
Таким чином, своїми діями, що виразилися у недекларуванні товару, що переміщується через митний кордон України, тобто не заявлені за встановленою формою точних та достовірних відомостей про товари, які підлягають обов'язковому декларуванню у разі переміщення через митний кордон України, громадянин Республіки Білорусь ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ) вчинив порушення митних правил, передбачене ст. 472 МК України, а тому до останнього слід застосувати адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 100 відсотків вартості товарів - безпосередніх предметів порушення митних правил.
Згідно з квитанцією від 25.08.2021 № NOYPL4586M ОСОБА_1 сплачені кошти для забезпечення сплати штрафу за порушення митних правил № 2572/10000/21 у розмірі 750 грн.
Крім того, санкція статті 472 МК України передбачає конфіскацію товарів.
Відповідно до ст. 40-1 КУпАП та ЗУ «Про судовий збір» з громадянки ОСОБА_3 ( ОСОБА_3 ) підлягає стягненню судовий збір у розмірі 454,00 грн.
Керуючись статтями 257, 264, 266, 459, 467, 472, 491, 522, 541 МК України, статтями 283, 284, 294 КпАП України,
Визнати винним ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ) ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , місце народження - РБ м. Мінськ, паспорт НОМЕР_1 від 07.03.2013 виданий Воложинським РОВД м. МІНСЬК, місце проживання - АДРЕСА_1 , місце роботи - ТОВ АЛТИМАГАЗ, менеджер збуту) у вчиненні правопорушення, передбаченого ст. 472 МК.
Конфіскувати в дохід держави безпосередні предмети порушення митних правил: електрошоковий пристрій з додатковою функцією ліхтарика, невідомого виробництва, маркування: «928type», що вилучено відповідно до протоколу про порушення митних правил № 2572/10000/21 від 25.08.2021.
Стягнути з гр. ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ) на користь держави судовий збір у розмірі 454,00 грн.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Апеляційна скарга подається до Київського апеляційного суду через Солом'янський районний суд м. Києва протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Постанова пред'являється до виконання протягом трьох місяців.
Суддя: І.А. Усатова