Постанова від 08.02.2022 по справі 640/568/21

ШОСТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа № 640/568/21 Суддя (судді) першої інстанції: Вєкуа Н.Г.

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

08 лютого 2022 року м. Київ

Колегія суддів Шостого апеляційного адміністративного суду у складі:

судді-доповідача Аліменка В.О.,

суддів Бєлової Л.В., Кучми А.Ю.

за участю секретаря Михайлової Л.С.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг на рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 21 вересня 2021 р. у справі за адміністративним позовом Приватного акціонерного товариства "Енергетичний завод "Енергетик" до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг про визнання протиправною та скасування постанови,-

ВСТАНОВИЛА:

Приватне акціонерне товариство "Енергетичний завод "Енергетик" звернулось до Окружного адміністративного суду м. Києва з позовом до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, в якому просило суд визнати протиправною та скасувати Постанову Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 24.12.2020 №2735 "Про накладення штрафу на АТ "Енергетичний завод "Енергетик" за недотримання вимог нормативно-правових актів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії, порушення Ліцензійних умов з постачання електричної енергії споживачу та здійснення заходів державного регулювання.

Позовні вимоги мотивовано тим, що позивач з дня отримання Ліцензії по день звернення до суду з даним позовом, в тому числі і в період, який перевірявся Комісією з проведення позапланової перевірки (з 01.07.2019 по 15.11.2020), не здійснював господарської діяльності з постачання електричної енергії, відповідно не порушував вимог нормативно-правових актів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії та Ліцензійних умов з постачання електричної енергії, що виключає можливість застосування до позивача санкції передбачених ст. 77 Закону України «Про ринок електроенергії». При здійснення перевірки, ПрАТ «ЕЗ «ЕНЕРГЕТИК» наголошувало, що у період з 01.07.2019 по 15.10.2020 не здійснювало діяльності з постачання електричної енергії.

Крім того, позивач зазначає, що товариство не здійснювало продаж електроенергії за договорами постачання, в розумінні Закону України «Про ринок електричної енергії» не є електропостачальником та учасником ринку електричної енергії, а є непобутовим споживачем та на виконання якого має укладені з оператором системи розподілу (ПрАТ «ДТЕК КИЇВСЬКІ ЕЛЕКТРОМЕРЕЖІ») та з постачальником електричної енергії (ТОВ «КИЇВСЬКІ ЕНЕРГЕТИЧНІ ПОСЛУГИ») договори, передбачені ст.ст. 4, 56 вказаного Закону, тому висновки Регулятора про порушення законодавства в цій частині є необґрунтованими.

Також, позивач зазначає, що відповідачем було порушено порядок проведення перевірки, здійснивши перевірку, в тому числі, на підставі звернення ТОВ «СТОРХАУС УКРАЇНА» від 18.08.2020 №159, яке не було зазначене у постанові про призначення перевірки та в Акті перевірки.

Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 21 вересня 2021 року адміністративний позов задоволено повністю.

В апеляційній скарзі Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, посилаючись на неповне з'ясування судом першої інстанції обставин, що мають значення для справи, а також порушення судом норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи, просить скасувати вказане судове рішення та прийняти нове, яким у задоволенні позову відмовити повністю.

Відповідно до ч. 1 ст. 308 КАС України, суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.

Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційну скаргу необхідно залишити без задоволення, а рішення суду першої інстанції - без змін, виходячи з наступного.

Як вбачається з матеріалів справи так було встановлено судом першої інстанції, у власності Приватного акціонерного товариства "Енергетичний завод "Енергетик" перебуває майновий комплекс, що розташований за адресою: м. Київ, вул. Бориспільська, буд.9, загальною площею 5697,60 кв.м.

На балансі ПрАТ «ЕЗ «ЕНЕРГЕТИК» знаходяться розподільчі електричні мережі - розподільчі пункти 10 кВ РП-330, РП-331, ТП-931, ТП-1662 та кабельні електричні мережі загальною довжиною: для 10 кВ - 18'135 м.п., для 0,4 кВ-32'317,4 м.п.

Судом першої інстанції встановлено, що вказані РП та ТП знаходяться у власності позивача з 1996 року, та електромережа на промисловому майданчику за адресою: м. Київ, вул. Бориспільська, буд.9 була розроблена, ще у 1980 роках, з метою забезпечення електроенергією єдиного промислового майданчику, на якому функціонувало ДП «КИЇВСЬКИЙ РАДІОЗАВОД», який було реорганізовано у 1996 році.

Листом Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 16.11.2020 №42/783-20 витребувано у позивача документи, необхідні для проведення позапланової перевірки.

Листом Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 18.11.2020 №42/792-20 витребувано у позивача інформацію, щодо обсягу закупівлі електричної енергії з помісячною розбивкою за період з 01.07.2019 по 31.10.2020.

Листами від 18.11.2020 №651 та від20.11.2020 №655 позивач надав відповідачеві запитувані документи та інформацію.

27.11.2020 Приватним акціонерним товариством "Енергетичний завод "Енергетик" отримано Акт від 27.11.2020 №575, складений за результатами проведення позапланової виїзної перевірки дотримання суб'єктом господарювання вимог законодавства та ліцензійних умов з провадження господарської діяльності з постачання електричної енергії споживачу, в якому зазначено, що позивачем порушено:

1) ч. 1 ст.4 Закону України «Про ринок електричної енергії» у частині наявності в учасників ринку електричної енергії, зокрема, в електропостачальника, укладених договорів, передбачених вимогами зазначеної статті, для забезпечення функціонування ринку електричної енергії;

2) п. 4.5 ст.56 Закону України «Про ринок електричної енергії» щодо обов'язку електропостачальника для забезпечення постачання електричної енергії споживачам здійснювати купівлю-продаж електричної енергії за двосторонніми договорами та/або на ринку «на добу наперед», внутрішньо добовому ринку і на балансуючому ринку, а також шляхом імпорту;

3) п. 4.5 розділу IV Правил роздрібного ринку електричної енергії, затверджених постановою НКРЕКП від 14 березня 2018 року № 312 (далі - Правила роздрібного ринку електричної енергії), яким встановлено, що оплата електропостачальнику вартості електричної енергії, у тому числі на підставі визнаної претензії, здійснюється виключно коштами на поточний рахунок із спеціальним режимом використання електропостачальника;

4) п. 2.7 глави 2 Інструкції щодо заповнення форми звітності №3а-НКРЕКП-постачання електричної енергії (місячна) «Звіт про діяльність постачальника електричної енергії», затвердженої постановою НКРЕКП від 20 грудня 2019 року № 2897 (далі - Інструкція), щодо обов'язку ліцензіата забезпечувати достовірність інформації, зазначеної ним у формі звітності №3а-НКРЕКП- постачання електричної енергії (місячна) «Звіт про діяльність постачальника електричної енергії» (далі - форма звітності № За-НКРЕКП-постачання електричної енергії (місячна);

5) п. 2 Пояснень щодо заповнення форми звітності № 20-НКРЕКП (квартальна) «Звіт про сплату внеску на регулювання» (додаток 2 до Порядку розрахунку та встановлення ставки внесків на регулювання, затвердженого постановою НКРЕКП від 06 квітня 2017 року №491) (далі - Пояснення щодо заповнення форми звітності), яким визначено, що форму звітності № 20-НКРЕКП (квартальна) подають платники внеску щокварталу не пізніше другого робочого дня після встановленого строку сплати, в якому сплачується внесок на регулювання, на паперових носіях та електронною поштою до структурного підрозділу НКРЕКП на території за місцезнаходженням платника внеску та забезпечують достовірність інформації, наведеної у звіті;

6) пп. 6 пункту 2.2 Ліцензійних умов з постачання електричної енергії споживачу щодо обов'язку ліцензіата сплачувати щоквартально, протягом перших 30 днів кварталу, наступного за звітним, внески на регулювання, що визначаються рішенням НКРЕКП;

7) пп. 7 пункту 2.2 Ліцензійних умов з постачання електричної енергії споживачу щ о « обов'язку ліцензіата надавати до НКРЕКП документи (їх копії), інформацію (дані, відомості, звітність), необхідні для виконання НКРЕКП своїх повноважень та функцій, в обсягах та у строки (не менше десяти робочих днів для надання копій документів, пояснень тощо), встановлені НКРЕКП;

8) пп. 10 пункту 2.2 Ліцензійних умов з постачання електричної енергії споживачу щодо обов'язку ліцензіата при формуванні договорів постачання електричної енергії споживачу керуватися примірним договором постачання електричної енергії споживачу, затвердженим НКРЕКП, та забезпечити наявність у договорі умов постачання електричної енергії, визначених Законом України «Про ринок електричної енергії»;

9) пп. 12 пункту 2.2 Ліцензійних умов з постачання електричної енергії споживачу щодо обов'язку ліцензіата стати учасником ринку відповідно до правил ринку електричної енергії;

10) пп. 13 пункту 2.2 Ліцензійних умов з постачання електричної енергії споживачу щодо обов'язку ліцензіата укладати договори, обов'язкові для здійснення діяльності на ринку електричної енергії, та виконувати умови таких договорів;

11) пп. 14 пункту 2.2 Ліцензійних умов з постачання електричної енергії споживачу щодо обов'язку ліцензіата здійснювати постачання електричної енергії за вільними цінами (крім випадків, передбачених нормативно-правовими актами) за договором постачання електричної енергії споживачу та з дотриманням правил роздрібного ринку;

12) пп. 17 пункту 2.2 Ліцензійних умов з постачання електричної енергії споживачу щодо обов'язку ліцензіата для забезпечення постачання електричної енергії споживачам здійснювати купівлю-продаж електричної енергії за двосторонніми договорами та/або на ринку «на добу наперед», внутрішньодобовому ринку і на балансуючому ринку, а також шляхом імпорту відповідно до Закону України «Про ринок електричної енергії» та нормативно-правових актів, що забезпечують функціонування ринку електричної енергії;

13) пп. 28 пункту 2.2 Ліцензійних умов з постачання електричної енергії споживачу щодо обов'язку ліцензіата відкрити в установах одного з уповноважених банків поточні рахунки із спеціальним режимом використання для здійснення розрахунків.

03.12.2020 року Приватним акціонерним товариством "Енергетичний завод "Енергетик" подано до НКРЕКП заперечення на Акт № 575 від 27.12.2020 щодо проведення позапланової перевірки дотримання суб'єктом господарювання законодавства та ліцензійних умов з провадження господарської діяльності.

17.12.2020 на офіційному веб-сайті відповідача опубліковано перелік питань порядку денного засідання НКРЕКП призначеного на 23.12.2020, згідно п.26 якого, на вказану дату також призначено розгляд питання «Про порушення Ліцензійних умов з постачання електричної енергії споживачу AT "Енергетичний завод "Енергетик" та опубліковано «Обґрунтування до проекту постанови НКРЕКП «Про накладення штрафу на AT "Енергетичний завод "Енергетик" за недотримання вимог нормативно- правових актів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії, порушення Ліцензійних умов з постачання електрничної енергії споживачу та здійснення заходів державного регулювання».

21.12.2020 року позивачем супровідним листом №696 від 21.12.2020 подано до НКРЕКП заперечення на Обґрунтування до проекту постанови.

24.12.2020 Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг прийнято Постанову № 2735 «Про накладення штрафу на AT "Енергетичний завод "Енергетик" за недотримання вимог нормативно-правових актів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії, порушення Ліцензійних умов з постачання електричної енергії споживачу та здійснення заходів державного регулювання», яку оприлюднено на офіційному веб-сайті НКРЕКП.

Вказаною постановою вирішено:

1. Відповідно до пунктів 11 та 12 ч.1 ст.17, ст. 19 та 22 Закону України «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг» та ст.77 Закону України «Про ринок електричної енергії» накласти штраф у розмірі 1 700 000 (один мільйон сімсот тисяч) гривень на Приватне акціонерне товариство "Енергетичний завод "Енергетик" (код ЄДРПОУ 24742491) за недотримання вимог нормативно-правових актів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії, та порушення Ліцензійних умов з постачання електричної енергії споживачу.

2. Відповідно до пункту 1 частини першої та пункту 1 частини другої статті 17 Закону України «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг», у межах здійснення заходів державного регулювання, зобов'язати Приватне акціонерне товариство "Енергетичний завод "Енергетик":

1) у строк до 01 лютого 2021 року надіслати до НКРЕКП та Управління НКРЕКП у м. Києві та Київській області в установленому порядку скориговані форми регуляторної звітності з урахування факту здійснення діяльності з постачання електричної енергії суб'єктам господарювання за період з липня 2019 року по листопад 2020 року;

2) у строк до 01 лютого 2021 року на підставі скоригованих форм регуляторної звітності надіслати до Управління НКРЕКП у м. Києві та Київській області форми звітності № 20-НКРЕКП (квартальна) «Звіт про сплату внеску на регулювання» за період з III кварталу 2019 року по III квартал 2020 року та сплатити внески на регулювання за цей період, про що у строк до 15 лютого 2021 року повідомити НКРЕКП та Управління НКРЕКП у м. Києві та Київській області з наданням належним чином завірених копій підтвердних документів;

3) у строк до 01 лютого 2021 року надіслати до НКРЕКП та Управління НКРЕКП у м. Києві та Київській області в установленому порядку додаток 1 «Інформація про обсяг чистого доходу від діяльності з постачання електричної енергії споживачу та/або трейдерської діяльності» до форми звітності №3а-НКРЕКП-постачання електричної енергії (місячна) за І - IV квартали 2019 року та І - III квартали 2020 року, а також у паперовому вигляді звітність за формами № 4-НКРЕКП- моніторинг-постачання (річна) «Звіт про договірні відносини» та № 11-НКРЕКП-моніторинг- постачання (річна) «Звіт про звернення та скарги споживачів електропостачальника» за 2019 рік;

4) у строк до 01 березня 2021 року привести свої дії стосовно суб'єктів господарювання, електроустановки яких приєднані до технологічних електричних мереж AT "Енергетичний завод "Енергетик", у відповідність до вимог Правил роздрібного ринку електричної енергії, про що у строк до 15 березня 2021 року повідомити НКРЕКП та Управління НКРЕКП у м. Києві та Київській області з наданням належним чином завірених копій підтвердних документів.

Позивач, не погоджуючись з вказаною постановою, вважаючи її протиправною та такою, що підлягає скасуванню, а висновки відповідача, викладені в Акті перевірки необґрунтованими, звернувся до суду з даним позовом.

Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що позивачем не здійснювався продаж електричної енергії, як електропостачальником в розумінні Закону України «Про ринок електричної енергії», а укладений між Приватним акціонерним товариством "Енергетичний завод "Енергетик" та Товариством з обмеженою відповідальністю «СТОРХАУЗ УКРАЇНА» договір про надання послуг з технічного забезпечення електричною енергією регулює, зокрема, відносини щодо розрахунків за перетікання електричної енергії.

Крім того, суд першої інстанції зазначив, що відповідачем було порушено процедуру проведення позапланової виїзної перевірки дотримання суб'єктом господарювання вимог законодавства та ліцензійних умов з провадження господарської діяльності з постачання електричної енергії споживачу, оскільки підстави проведення перевірки, зазначені в посвідченні від 11.11.2020 не відповідають змісту постанови від 21.10.2020 №1932 про проведення позапланової виїзної перевірки АТ «Енергетичний завод «Енергетик», що є додатковою підставою для визнання протиправною та скасування Постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 24.12.2020 №2735 "Про накладення штрафу на АТ "Енергетичний завод "Енергетик", яка була прийнята на підставі висновків такої перевірки.

Колегія суддів погоджується з таким висновком суду першої інстанції з огляду на наступне.

Відповідно до вимог ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно ч. 1 ст. 6 Закон України «Про ринок електричної енергії» державне регулювання ринку електричної енергії здійснює Регулятор у межах повноважень, визначених цим Законом та іншими актами законодавства.

Регулятор - Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (п. 72 ч. 1 ст. 1 Закон України «Про ринок електричної енергії»).

Правовий статус Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики та комунальних послуг, її завдання, функції, повноваження та порядок їх здійснення визначенні Законом України «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг».

Статтею 1 Закону України «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг» передбачено, що Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг є постійно діючим центральним органом виконавчої влади зі спеціальним статусом, який утворюється Кабінетом Міністрів України.

Згідно ст. 3 Закону України «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг» Регулятор здійснює державне регулювання з метою досягнення балансу інтересів споживачів, суб'єктів господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, і держави, забезпечення енергетичної безпеки, європейської інтеграції ринків електричної енергії та природного газу України.

Регулятор здійснює державне регулювання шляхом: 1) нормативно-правового регулювання у випадках, коли відповідні повноваження надані Регулятору законом; 2) ліцензування діяльності у сферах енергетики та комунальних послуг; 3) формування цінової і тарифної політики у сферах енергетики та комунальних послуг та реалізації відповідної політики у випадках, коли такі повноваження надані Регулятору законом; 4) державного контролю та застосування заходів впливу; 5) використання інших засобів, передбачених законом.

Основними завданнями Регулятора є: 1) забезпечення ефективного функціонування та розвитку ринків у сферах енергетики та комунальних послуг; 2) сприяння ефективному відкриттю ринків у сферах енергетики та комунальних послуг для всіх споживачів і постачальників та забезпечення недискримінаційного доступу користувачів до мереж/трубопроводів; 3) сприяння інтеграції ринків електричної енергії, природного газу України з відповідними ринками інших держав, зокрема в рамках Енергетичного Співтовариства, співпраці з Радою регуляторів Енергетичного Співтовариства, Секретаріатом Енергетичного Співтовариства та національними регуляторами енергетики інших держав; 4) забезпечення захисту прав споживачів товарів, послуг у сферах енергетики та комунальних послуг щодо отримання цих товарів і послуг належної якості в достатній кількості за обґрунтованими цінами; 5) сприяння транскордонній торгівлі електричною енергією та природним газом, забезпечення інвестиційної привабливості для розвитку інфраструктури; 6) реалізація цінової і тарифної політики у сферах енергетики та комунальних послуг; 7) сприяння впровадженню заходів з енергоефекгивності, збільшенню частки виробництва енергії з відновлюваних джерел енергії та захисту навколишнього природного середовища; 8) створення сприятливих умов для залучення інвестицій у розвиток ринків у сферах енергетики та комунальних послуг; 9) сприяння розвитку конкуренції на ринках у сферах енергетики та комунальних послуг; 10) інші завдання, передбачені законом.

Статтею 14 Закону України «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг» передбачено, що засідання Регулятора є основною формою його роботи як колегіального органу. Порядок організації роботи Регулятора, зокрема проведення його засідань, визначається регламентом, що затверджується Регулятором, та підлягає оприлюдненню на його офіційному веб-сайті. Засідання Регулятора проводяться у формі відкритих слухань. На відкритих слуханнях розглядаються всі питання, розгляд яких належить до повноважень Регулятора, крім питань, що містять таємну інформацію. У разі розгляду Регулятором питання, що містить таємну інформацію, порядок доступу до якої регулюється законом, Регулятор приймає рішення про розгляд такого питання в режимі закритого слухання.

Відповідно до п.п. 11-12 ст. 17 Закону України «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг» для ефективного виконання завдань державного регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг Регулятор здійснює контролює додержання ліцензіатами законодавства у відповідній сфері регулювання і ліцензійних умов провадження господарської діяльності та вживає заходів до запобігання порушенням ліцензійних умов; розглядає справи про порушення ліцензійних умов, а також справи про адміністративні правопорушення і за результатами розгляду приймає рішення про застосування санкцій, накладення адміністративних стягнень у випадках, передбачених законом, приймає у межах своєї компетенції рішення про направлення до відповідних державних органів матеріалів про виявлені факти порушення законодавства.

Статтею 19 Закону України «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг» передбачено, що Регулятор здійснює державний контроль за дотриманням суб'єктами господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, законодавства у відповідних сферах та ліцензійних умов шляхом проведення планових та позапланових виїзних, а також невиїзних перевірок відповідно до затверджених ним порядків контролю. Перевірка проводиться на підставі рішення Регулятора.

Для проведення перевірки створюється комісія з перевірки, що складається не менш як із трьох представників центрального апарату та/або територіальних органів Регулятора.

Під час здійснення державного контролю Регулятор має право: 1) вимагати від суб'єкта господарювання усунення виявлених порушень вимог цього Закону та законів, що регулюють діяльність у сфері енергетики та комунальних послуг, і ліцензійних умов; 2) фіксувати процес здійснення планового або позапланового заходу чи кожну окрему дію засобами аудіо- та відеотехніки, не перешкоджаючи здійсненню такого заходу; 3) вимагати припинення дій, що перешкоджають здійсненню державного контролю; 4) призначати експертизу, одержувати пояснення, у тому числі працівників суб'єкта господарювання, довідки, копії документів, відомості з питань, що виникають під час державного контролю; 5) приймати обов'язкові до виконання суб'єктом господарювання, що провадить діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, рішення про усунення виявлених порушень; 6) накладати штрафні санкції та вживати заходів, передбачених законом; 7) за результатами перевірки або моніторингу приймати рішення про встановлення (зміну) тарифів на товари (послуги) суб'єктів господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, та внесення змін до відповідних інвестиційних програм.

За результатами перевірки складається акт у двох примірниках, який підписується членами комісії з перевірки.

Один примірник акта про результати перевірки передається суб'єкту господарювання, діяльність якого перевірялася, або уповноваженій ним особі.

У разі відмови суб'єкта господарювання або уповноваженої ним особи прийняти акт про результати перевірки такий акт надсилається суб'єкту господарювання рекомендованим листом протягом п'яти робочих днів з дня підписання акта членами комісії з перевірки.

Суб'єкт господарювання, діяльність якого перевірялася, має право надати письмові пояснення та обґрунтування щодо проведеної перевірки та/або виявлених порушень у строк до п'яти робочих днів з дня отримання акта про результати перевірки.

У разі виявлення порушень акт про результати перевірки вноситься на засідання Регулятора, за результатами якого Регулятор приймає рішення про застосування до суб'єкта господарюванню що провадить діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, санкції, передбаченої цим Законом.

Акт про результати перевірки разом із поясненнями та обґрунтуванням суб'єкта господарювання, діяльність якого перевірялася, підлягає оприлюдненню на офіційному веб-сайті Регулятора до розгляду акта на засіданні Регулятора.

Як вбачається з матеріалів справи, за результатами перевірки Приватного акціонерного товариства "Енергетичний завод "Енергетик" щодо дотримання суб'єктом господарювання вимог законодавства та ліцензійних умов з провадження господарської діяльності з постачання електричної енергії споживачу, відповідачем було складено Акт від 27.11.2020 №575, на підставі висновків якого прийнято оскаржувану постанову від 24.12.2020 №2735 про накладення штрафу.

Згідно Акту перевірки на підставі якого прийнято оскаржувану постанову, відповідачем кваліфіковано позивача в період, що перевірявся, як енергопостачальника, яким були допущені порушення вимог ч.1 ст.4, 4.5 ст.56 Закону України «Про ринок електроенергії» та відповідно викладених у вказаних документах пунктів Ліцензійних умов, якими врегульовані питання постачання електричної енергії.

Судом першої інстанції встановлено, що позивач не здійснював продаж, перепродаж електричної енергії, ні ТОВ «СТОРХАУЗ УКРАЇНА», ні будь-яким іншим фізичним та юридичним особам, що розташовані на промисловому майданчику за адресою: м. Київ, вул. Бориспільська, 9, який діє, як єдиний енергетичний комплекс.

Таким чином, позивач не є електропостачальником, а лише здійснював розподіл електроенергії.

Відповідно до вимог п. 30 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про ринок електричної енергії», електропостачальник - суб'єкт господарювання, який здійснює продаж електричної енергії за договором постачання електричної енергії споживачу.

Статтею 56 Закону України «Про ринок електричної енергії» зокрема передбачено, що постачання електричної енергії споживачам здійснюється електропостачальниками, які отримали відповідну ліцензію, за договором постачання електричної енергії споживачу. Договір постачання електричної енергії споживачу укладається між електропостачальником та споживачем та передбачає постачання всього обсягу фактичного споживання електричної енергії споживачем у певний період часу одним електропостачальником. Постачання електричної енергії споживачам здійснюється за вільними цінами.

Згідно ст. 1 Закону України «Про ринок електричної енергії» непобутовий споживач - фізична особа - підприємець або юридична особа, яка купує електричну енергію, що не використовується нею для власного побутового споживання.

Роздрібний ринок електричної енергії (далі - роздрібний ринок) - система відносин, що виникають між споживачем електричної енергії та електропостачальником у процесі постачання електричної енергії, а також іншими учасниками ринку, які надають пов'язані з постачанням електричної енергії послуги.

Взаємовідносини, які виникають під час купівлі-продажу електричної енергії між електропостачальником (електропостачальниками) та споживачем (для власного споживання), також їх взаємовідносини з іншими учасниками роздрібного ринку електричної енергії, регулюються Правилами роздрібного ринку електричної енергії, затвердженими постановою НКРЕКП від 14.03.2018 №312 (надалі - ПРРЕЕ).

Відповідно до вимог абз. 2 п. 1.1.1. Правил роздрібного ринку електричної енергії учасниками роздрібного ринку є: електропостачальники, оператор системи передачі, оператори систем розподілу, у тому числі оператори малих систем розподілу, споживачі, основні споживачі, субспоживачі, виробники електричної енергії, які підпадають під визначення розподіленої генерації, та інші учасники ринку, які надають послуги, пов'язані з постачанням електричної енергії споживачу з метою використання ним електричної енергії на власні потреби.

Згідно п. 1.1.2. Правил роздрібного ринку електричної енергії:

власник електричних мереж - юридична або фізична особа, якій на праві власності або користування належать електроустановки, призначені для розподілу електричної енергії, або юридична особа, якій на праві власності або користування належать електроустановки, призначені для передачі електричної енергії;

договір про надання послуг із забезпечення перетікань реактивної електричної енергії -домовленість двох сторін, яка є документом певної форми і встановлює зміст та регулює правовідносини між споживачем та оператором системи розподілу/оператором системи передачі під час визначення плати за перетікання реактивної електричної енергії;

договір про постачання електричної енергії споживачу - домовленість двох сторін (електропостачальник і споживач), що є документом певної форми, яка передбачає постачання всього обсягу фактичного споживання електричної енергії споживачем у певний період часу одним електропостачальником за вільними цінами;

основний споживач - споживач та/або власник електричних мереж, який не є оператором системи, електричні мережі якого використовуються оператором системи для транспортування електричної енергії іншим споживачам та/або для транспортування електричної енергії в мережі оператора системи;

субспоживач - споживач, електроустановки якого приєднані до технологічних електричних мереж основного споживача.

Як вбачається з матеріалів справи, 19.12.2018 між Товариством з обмеженою відповідальністю «Київські енергетичні послуги» (постачальник) та Приватним акціонерним товариством «Енергетичний завод «Енергетик» (споживач) укладено Договір №787 ПВ про постачання електричної енергії споживачу, за умовами якого постачальник продає електричну енергію споживачу для забезпечення потреб електроустановок споживача, а споживач оплачує постачальнику вартість використаної (купованої) електричної енергії та здійснює інші платежі згідно з умовами цього договору.

Відповідно до абз. 2 п. 4 Постанови НКРЕКП від 14.03.2018 №312 «Про затвердження Правил роздрібного ринку електричної енергії» (в редакції, чинній на момент укладання Договору 787 ПВ про постачання електричної енергії споживачу) споживачам, приєднаним до мереж ОСР/ОСП, що не мають права на універсальну послугу, разом із заявою-приєднанням до договору споживача про розподіл електричної енергії можуть надаватись паспорти точок розподілу, оформлені відповідно до Правил.

В абз. 2 п. 4 Постанови НКРЕКП від 14.03.2018 №312 зазначено, що непобутовим споживачам, приєднаним до мереж ОСР/ОСП, разом із заявою-приєднанням до договору споживача про надання послуг з розподілу (передачі) електричної енергії надаються паспорти точок розподілу (передачі), оформлені відповідно до Правил.

Судом першої інстанції встановлено, що 19.12.2018 між Приватним акціонерним товариством «ДТЕК КИЇВСЬКІ ЕЛЕКТРОМЕРЕЖІ», як учасником роздрібного ринку електричної енергії - Оператором системи розподілу, та ПрАТ «ЕЗ «ЕНЕРГЕТИК», як Споживачем, було укладено Договір споживача про надання послуг з розподілу (передачі) електричної енергії шляхом подання ПрАТ «ЕЗ «ЕНЕРГЕТИК» відповідної Заяви приєднання до умов договору споживача про надання послуг з розподілу (передачі) електричної енергії (особовий рахунок №787).

З матеріалів справи вбачається копія додатку до Заяви приєднання до умов договору споживача про надання послуг з розподілу (передачі) електричної енергії по особовому рахунку №787, яким визначено Перелік об'єктів та точок комерційного обліку споживач - ПрАТ «ЕЗ «ЕНЕРГЕТИК», а саме: ЕІС коди точок комерційного обліку: 6221153458988160, 6222880707495878, 6226580310463520, 6226580310463520, 6225712164733978.

01.02.2019 між ПрАТ «ЕЗ «ЕНЕРГЕТИК» (Виконавець) та Товариством з обмеженою відповідальністю «СТОРХАУЗ УКРАЇНА» (Замовник) укладено Договір №88/Е від 01.02.2019 про надання послуг з технічного забезпечення електричною енергією.

Відповідно до пункту 1.1. зазначеного Договору, Виконавець - ПрАТ «ЕЗ «ЕНЕРГЕТИК» закуповує електричну енергію для забезпечення промислового майданчика за адресою: м. Київ, вул. Бориспільська, буд. 9 у ТОВ «КИЇВСЬКІ ЕНЕРГЕТИЧНІ ПОСЛУГИ» згідно Договору 787 ПВ від 19.12.2018 про постачання електричної енергії споживачу.

За умовами п. 1.2. Договору №88/Е від 01.02.2019, Виконавець забезпечує електричною енергією електроустановки Замовника і проводить повний комплекс заходів з поточного ремонту та технічного обслуговування розподільчих установок і електричних мереж на промисловому майданчику за адресою: м. Київ, вул. Бориспільська, буд.9, якими здійснюється електроживлення електроустановок Замовника.

Судом першої інстанції встановлено, що електроустановки Товариства з обмеженою відповідальністю «СТОРХАУЗ УКРАЇНА» також розташовані на промисловому майданчику за адресою: м. Київ, вул. Бориспільська, буд. 9.

З огляду на викладене, ТОВ «КИЇВСЬКІ ЕНЕРГЕТИЧНІ ПОСЛУГИ» має електроустановки, які забезпечувались електричною енергією відповідно до умов договору Договір №787 ПВ, та розташовані на промисловому майданчику, на якому також розміщені електроустановки Товариства з обмеженою відповідальністю «СТОРХАУЗ УКРАЇНА», які відповідно до умов договору №88/Е від 01.02.2019 забезпечувались електричною енергією через розподільчі установки і електричні мережі ПрАТ «ЕЗ «ЕНЕРГЕТИК».

Таким чином, суд першої інстанції вірно зазначив, що Приватне акціонерне товариство "Енергетичний завод "Енергетик" не здійснювало продаж електроенергії за договорами постачання, а тому, в розумінні Закону України «Про ринок електричної енергії», не є електропостачальником та учасником ринку електричної енергії, а є непобутовим споживачем та на виконання якого має укладені з оператором системи розподілу (ПрАТ «ДТЕК КИЇВСЬКІ ЕЛЕКТРОМЕРЕЖІ») та з постачальником електричної енергії (TOB «КИЇВСЬКІ ЕНЕРГЕТИЧНІ ПОСЛУГИ») договори.

Відповідно до абз. 3 п. 6 Постанови НКРЕКП від 14.03.2018 №312, до укладення договору про надання послуг з компенсації перетікань реактивної електричної енергії відповідно до Правил відносини між власником мереж та/або ОСР/ОСП, та/або споживачем щодо компенсації перетікань реактивної електричної енергії регулюються договорами про постачання електричної енергії та договорами про технічне забезпечення електропостачання споживача між основним споживачем та субспоживачем.

В чинній редакції абз. 3 п. 6 Постанови НКРЕКП від 14.03.2018 №312 зазначено, що до укладення договору про надання послуг із забезпечення перетікань реактивної електричної енергії відповідно до Правил відносини між ОСР/ОСП та споживачем щодо розрахунків за перетікання реактивної електричної енергії регулюються договорами про постачання електричної енергії та договорами про технічне забезпечення електропостачання споживача між основним споживачем та субспоживачем.

Отже, Постановою НКРЕКП від 14.03.2018 №312 «Про затвердження Правил роздрібного ринку електричної енергії» передбачена можливість правовідносин між основними споживачами та субспоживачами на підставі укладених між ними договорів про технічне забезпечення електропостачання до укладення договору про надання послуг із забезпечення перетікань реактивної електричної енергії відповідно до Правил роздрібного ринку електричної енергії.

Саме такий договір і було укладено, зокрема, між позивачем та Товариством з обмеженою відповідальністю «СТОРХАУЗ УКРАЇНА».

Враховуючи вищевикладене, суд першої інстанції дійшов вірного висновку, що позивачем не здійснювався продаж електричної енергії, як електропостачальником в розумінні Закону України «Про ринок електричної енергії», а укладений між ним та Товариством з обмеженою відповідальністю «СТОРХАУЗ УКРАЇНА» договір про надання послуг з технічного забезпечення електричною енергією регулює, зокрема, відносини щодо розрахунків за перетікання електричної енергії.

Щодо процедури проведення перевірки Приватного акціонерного товариства "Енергетичний завод "Енергетик", слід зазначити наступне.

Частиною 7 ст. 19 Закону України «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг» встановлені підстави для проведення позапланової виїзної перевірки, зокрема такою підставою є перевірка достовірності наданих Регулятору даних у звітності або в інших документах.

Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 14.06.2018 №428, затверджено Порядок контролю за дотриманням ліцензіатами, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, законодавства у відповідних сферах та ліцензійних умов (далі - Порядок контролю).

Відповідно до п. 2.2, п. 2.3, п.п. 2 п. 4.1 вказаного порядку, рішення про проведення перевірки приймається НКРЕКП на засіданні, що проводиться у формі відкритого слухання, та оформлюється постановою. Для проведення перевірки оформляється посвідчення за формою, наведеною в додатку 1 до цього Порядку, яке підписується Головою НКРЕКП або виконуючим обов'язки Голови НКРЕКП і засвідчується печаткою та долучається разом з актом перевірки після її закінчення до ліцензійної справи.

Як вбачається з матеріалів справи, постановою НКРЕКП № 1932 від 21.10.2020 призначено позапланову виїзну перевірку Приватного акціонерного товариства "Енергетичний завод "Енергетик" на підставі п.5 ч.7 ст.19 Закону України «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг».

Водночас, в зазначеній постанові не передбачено такої підстави для проведення перевірки, як звернення TOB «СТОРХАУС УКРАЇНА» від 18.08.2020 №159 (лист від 21.09.2020 №174), тобто п. 2 ч. 7 Закону України «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг».

Крім того, в Посвідченні №537 зазначено, що підставою для проведення позапланової виїзної перевірки є: «Відповідно до Закону України «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг», інших законів і нормативно-правових актів та на підставі постанови НКРЕКП 21 жовтня 2020 року №1932 «Про проведення позапланової виїзної перевірки AT «ЕНЕРГЕТИЧНИЙ ЗАВОД «ЕНЕРГЕТИК», з урахуванням звернень TOB «СТОРХАУЗ УКРАЇНА» від 18 серпня 2020 року №159 (вх. НКРЕКП від 19 серпня 2020 року №18656/1-20) та від 21 вересня 2020 року №174 (вх. НКРЕКП від 22 вересня 2020 року №20928/1-20)».

Відповідно до вимог п. 2 ч. 7 ст. 19 Закону України «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг», підставою для проведення позапланової виїзної перевірки є обґрунтоване звернення фізичної або юридичної особи про порушення суб'єктом господарювання, що провадить діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, її законних прав, водночас, зазначена підстава для проведення перевірки, як звернення ТОВ «СТОРХАУЗ УКРАЇНА», не була зазначена в постанові відповідача № 1932 від 21.10.2020, якою призначено позапланову виїзну перевірку Позивача, в той час, як ч. 2 ст. 19 Закону встановлено, що перевірка проводиться виключно на підставі рішення Регулятора.

Колегія суддів звертає увагу, що відповідач мав право провести перевірку AT «ЕНЕРГЕТИЧНИЙ ЗАВОД «ЕНЕРГЕТИК» на підставі звернення третьої особи (п. 2 ч. 7 ст. 19 Закону), водночас, така підстава мала б бути зазначена в рішенні Регулятора - постанові № 1932 від 21.10.2020, чого відповідачем зроблено не було.

Таким чином, суд першої інстанції дійшов вірного висновку, що відповідачем було порушено процедуру проведення позапланової виїзної перевірки дотримання суб'єктом господарювання вимог законодавства та ліцензійних умов з провадження господарської діяльності з постачання електричної енергії споживачу, оскільки підстави проведення перевірки, зазначені в посвідченні від 11.11.2020 не відповідають змісту постанови від 21.10.2020 №1932 про проведення позапланової виїзної перевірки АТ «Енергетичний завод «Енергетик».

Враховуючи викладене, колегія суддів приходить до висновку, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права, а викладені в апеляційній скарзі доводи позицію суду першої інстанції не спростовують.

Судом апеляційної інстанції враховується, що згідно п. 41 висновку № 11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов'язку може змінюватися залежно від характеру рішення. Згідно з практикою Європейського суду з прав людини очікуваний обсяг обґрунтування залежить від різних доводів, що їх може наводити кожна зі сторін, а також від різних правових положень, звичаїв та доктринальних принципів, а крім того, ще й від різних практик підготовки та представлення рішень у різних країнах. З тим, щоб дотриматися принципу справедливого суду, обґрунтування рішення повинно засвідчити, що суддя справді дослідив усі основні питання, винесені на його розгляд.

Відповідно до пункту 30 рішення Європейського Суду з прав людини у справі «Hirvisaari v. Finland» від 27 вересня 2001 року, рішення судів повинні достатнім чином містити мотиви, на яких вони базуються для того, щоб засвідчити, що сторони були заслухані, та для того, щоб забезпечити нагляд громадськості за здійсненням правосуддя .

Згідно пункту 29 рішення Європейського Суду з прав людини у справі «Ruiz Torija v. Spain» від 9 грудня 1994 року, статтю 6 не можна розуміти як таку, що вимагає пояснень детальної відповіді на кожний аргумент сторін. Відповідно, питання, чи дотримався суд свого обов'язку обґрунтовувати рішення може розглядатися лише в світлі обставин кожної справи.

Згідно пункту 41 висновку № 11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов'язку може змінюватися залежно від характеру рішення.

Враховуючи вищевикладене, колегія суддів приходить до висновку, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права, а викладені в апеляційній скарзі доводи позицію суду першої інстанції не спростовують.

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 315 КАС України за наслідками розгляду апеляційної скарги на судове рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право залишити апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення - без змін.

Приписи ст. 316 КАС України визначають, що суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Таким чином, колегія суддів вирішила згідно ст. 316 КАС України залишити апеляційну скаргу без задоволення, а рішення суду - без змін, з урахуванням того, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права.

Керуючись ст.ст. 242, 308, 315, 316, 321, 322, 325, 328, 329 КАС України, колегія суддів, -

ПОСТАНОВИЛА:

Апеляційну скаргу Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг - залишити без задоволення.

Рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 21 вересня 2021 року - залишити без змін.

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття. Касаційна скарга на рішення суду апеляційної інстанції подається безпосередньо до Верховного Суду у порядку та строки, визначені ст.ст. 328-331 КАС України.

Суддя-доповідач В.О. Аліменко

Судді Л.В. Бєлова

А.Ю. Кучма

Повний текст постанови складено «14» лютого 2022 року.