09 лютого 2022 року м. Чернігів Справа № 620/744/22
Чернігівський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Клопота С.Л.,
за участю секретаря Шевченко А.В.,
представника позивача Василенко А.А.,
представника відповідачів Ананка Ю.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду справу за адміністративним позовом Товариство з обмеженою відповідальністю "НПК ІНВЕСТ" до Головного управління Державної податкової служби у Чернігівській області, Державної податкової служби України про визнання протиправним, скасування рішення та зобов'язання вчинити певні дії
Товариство з обмеженою відповідальністю "НПК ІНВЕСТ" звернулось до суду з адміністративним позовом до Головного управління Державної податкової служби у Чернігівській області, Державної податкової служби України та просить:
1. Визнати протиправним та скасувати Рішення №3473572/35195082 від 06.12.2021 про відмову у реєстрації податкової накладної №4 від 01.11.2021, винесене Комісією регіонального рівня з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС у Чернігівській області.
2. Зобов'язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну №4 від 01.11.2021 датою її фактичного отримання.
Свої вимоги обґрунтовує тим, що Рішення про відмову в реєстрації податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних №3473572/35195082 від 06.12.2021, винесене Комісією регіонального рівня з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС у Чернігівській області є протиправними оскільки грунтуються на припущеннях відповідача і є повністю не обгрунтованим.
Представник позивача в судовому засіданні позов підтримала та просила його задовольнити в повному обсязі, посилаючись на обставини, викладені в позовній заяві.
Представник відповідачів в судовому засіданні позовні вимоги не визнав, просив відмовити в задоволенні позову, посилаючись на заперечення, які викладені у відзиві на позовну заяву, що приєднаний до матеріалів справи.
Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, заслухавши пояснення сторін, суд вважає позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
01.11.2021 ТОВ «НПК ІНВЕСТ» було складено податкову накладну №4, яку було подано на реєстрацію в Єдиному реєстрі податкових накладних 23.11.2021.
06.12.2021 Комісією регіонального рівня з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних було винесено Рішення про відмову у реєстрації податкових накладних №3473572/35195082, відповідно до якого прийнято рішення про відмову у реєстрації податкової накладної №4 від 01.11.2021.
Не погодившись з таким рішенням, ТОВ «НПК ІНВЕСТ» оскаржив його до суду.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
ТОВ «НПК ІНВЕСТ» (надалі -Позивач) є юридичною особою, зареєстрованою у встановленому законодавством порядку 13.07.2007 та перебуває на податковому обліку як платник податків.
ТОВ «НПК ІНВЕСТ» здійснює господарську діяльність, що відповідає Коду КВЕД 46.90 Неспеціалізована оптова торгівля (основний), Коду КВЕД 46.73 Оптова торгівля деревиною, будівельними матеріалами та санітарно-технічним обладнанням, Коду КВЕД 52.24 Транспортне оброблення вантажів, Коду КВЕД 46.71 Оптова торгівля твердим, рідким, газоподібним паливом і подібними продуктами.
В ході ведення господарської діяльності 25.10.2021 між ТОВ «НПК ІНВЕСТ» (як Постачальником) та Товариством з обмеженою відповідальністю «ЛЮКС КРАЇНА» (як Покупцем) було укладено Договір № 1-ДТ-21 поставки товару (надалі - Договір), згідно п. 1.1 якого постачальник зобов'язується передати у власність покупця, а покупець зобов'язується прийняти та оплатити паливо дизельне ДТ-Л/з-К5, сорт C/F (надалі Товар) за цінами і в кількості відповідно додаткових угод, які є невід'ємними частинами даного Договору і оформляються Сторонами на підставі письмових заявок покупця.
Відповідно до п. 1.2 Договору найменування (асортимент) та кількість Товару, опціон, термін поставки ціна і вартість кожної узгодженої до поставки партії Товару, порядок, умови та строк оплати, станція призначення тощо вказується у додатковій угоді.
Згідно п. 2.2 Договору умови оплати встановлені - 100% передоплата.
На виконання умов Договору 25.10.2021 між сторонами було укладено Додаткову угоду №1 до Договору № 1-ДТ-21 поставки товару від 25.10.2021.
Пунктом 1 Додаткової угоди №1 встановлено, що постачальник зобов'язується передати у власність покупця, а покупець зобов'язується прийняти та оплатити паливо дизельне ДТ-Л/з-К5, сорт C/F (надалі Товар) та оплатити за попередньою ціною і в обсягах: кількістю 400 т, ціною (з ПДВ) за 1 т - 33162,38 грн, загальна вартість (з ПДВ) 13 264 953,60 грн.
Пунктом 2 Додаткової угоди №1 вставлено, що умови оплати - 100% передоплата протягом 5 банківських днів з моменту виставлення рахунку а партію товару.
На виконання досягнутих домовленостей 01.11.2021 Позивачем було виставлено рахунок №1 на суму попередньої оплати товару за Договором Договору № 1-ДТ-21 від 25.10.2021 на суму 13 264 953,60 грн.
Надалі 01.11.2021 ТОВ «ЛЮКС КРАЇНА» було перераховано Позивачу грошові кошти у розмірі 1 100 000,00 грн (відповідно до платіжного доручення № 2201 від 01.11.2021) та 12 164 953,60 грн (відповідно до платіжного доручення № 559 від 01.11.2021), що загалом становить 13 264 953,60 грн.
01.11.2021 Позивачем було складено податкову накладну №4, яку було подано на реєстрацію в Єдиному реєстрі податкових накладних 23.11.2021.
23.11.2021 Позивач отримав квитанцію про реєстрацію податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних №9354831829, в якій вказано, що реєстрація податкової накладної №4 від 01.11.2021 зупинена з підстав відсутності в відомостей у Реєстрі платників акцизного податку з реалізації пального щодо товару2710194300, що відповідає п.3 Критеріїв ризиковості здійснення операцій. Також у вказаній квитанції запропоновано надати копії документів та пояснення для підтвердження інформації, зазначеної в податкових накладних для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних.
30.11.2021 Позивач подав Повідомлення про надання пояснень та копії документів щодо податкових накладних, реєстрацію яких зупинено №1 разом з копіями документів, на підставі яких було здійснено операцію, що відображена у ПН №4 від 01.11.2021, а також поясненнями Позивача щодо відомостей ПН.
06.12.2021 Комісією регіонального рівня з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних було винесено Рішення про відмову у реєстрації податкових накладних №3473572/35195082, відповідно до якого прийнято рішення про відмову у реєстрації податкових накладних №4 від 01.11.2021 в Єдиному реєстрі податкових накладних з підстав ненадання платником податку копій первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання, транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунків-фактури/інвойсів, актів приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних. В графі рішення “Додаткова інформація” вказано: “не надано первинні документи, що підтверджують фактичне отримання товару”.
Вважаючи зазначені рішення безпідставними, Позивач 14.12.2021 звернувся зі скаргою щодо рішень про відмову в реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних до комісії центрального рівня та надав пояснення та копії документів на підтвердження своїх заперечень.
Комісією центрального рівня прийнято рішення за результатами розгляду скарги щодо рішення про відмову у реєстрації податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних №3473572/35195082, яким скаргу Позивача залишено без задоволення, а рішення комісії регіонального рівня про відмову у реєстрації податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних - без змін.
Суд зазначає, що порядок адміністрування податку на додану вартість унормований розділом V Податкового кодексу України (надалі - ПК України).
Згідно з підпунктами «а», «б» пункту 185.1 статті 185 ПК України, об'єктом оподаткування податком на додану вартість є операції платників податку з постачання товарів, місце постачання яких розташоване на митній території України та постачання послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України.
У свою чергу, датою виникнення податкових зобов'язань з постачання товарів/послуг, згідно положень пункту 187.1 статті 187 Податкового кодексу України, вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше:
а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню;
б) дата відвантаження товарів.
У спірному випадку дата підписання Акту приймання виконаних будівельних робіт та дата зарахування коштів за вказані роботи співпадають - 29.07.2021.
Відповідно до пункту 188.1 статті 188 Податкового кодексу України база оподаткування операцій з постачання товарів/послуг визначається виходячи з їх договірної вартості з урахуванням загальнодержавних податків та зборів.
Згідно до положень п. 201.1 ст. 201 Податкового кодексу України на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.
Згідно з пунктом 201.10 статті 201 ПК України при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.
Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.
Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня.
Датою та часом надання податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронному вигляді до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, є дата та час, зафіксовані у квитанції.
Якщо надіслані податкові накладні/розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених пунктом 201.1 цієї статті та/або пунктом 192.1 статті 192 цього Кодексу, а також у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування відповідно до пункту 201.16 цієї статті, протягом операційного дня продавцю/покупцю надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді або зупинення їх реєстрації із зазначенням причин.
Квитанція про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування надсилається одночасно продавцю та покупцю платнику податку.
Якщо протягом операційного дня не надіслано квитанції про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, така податкова накладна вважається зареєстрованою в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних повинна здійснюватися з урахуванням граничних строків: для податкових накладних / розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, - до останнього дня (включно) календарного місяця, в якому вони складені; для податкових накладних / розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, - до 15 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені.
Порядок ведення Єдиного реєстру податкових накладних встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Згідно до п. 2 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою Кабміну від 29 грудня 2010 року № 1246 (надалі - Порядок №1246) податкова накладна - електронний документ, який складається платником податку на додану вартість згідно вимог Податкового кодексу України в електронній формі у затвердженому в установленому порядку форматі (стандарті) та надсилається для реєстрації.
Відповідно до п. 5 Порядку заповнення податкової накладної, затвердженого Наказом Міністерства фінансів України від 31.12.2015 № 1307, Податкова накладна складається на дату виникнення податкових зобов'язань постачальника (продавця), крім випадків, передбачених Податковим кодексом України та цим Порядком.
Підпунктом а) пункту 187.1 статті 187 ПК України датою виникнення податкових зобов'язань з постачання товарів/послуг вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше - дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг за готівку - дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої - дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку .
Отже, Позивачем складено податкову накладну №4 від 01.11.2021 у встановлений нормативними актами строк, а саме на дату зарахування коштів на розрахунковий рахунок Позивача (відповідно до платіжного доручення № 2201 від 01.11.2021 та № 559 від 01.11.2021), та надано таку податкову накладну для реєстрації центральному органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, у строк, встановлений нормативними актами.
Згідно п. 12 Порядку №1246, після надходження податкової накладної та/або розрахунку коригування до ДПС в автоматизованому режимі здійснюється їх розшифрування та проводяться перевірки:
- відповідності податкової накладної та/або розрахунку коригування затвердженому формату (стандарту);
- чинності електронного цифрового підпису, порядку його накладення та наявності права підписання посадовою особою платника податку таких податкової накладної та/або розрахунку коригування;
- реєстрації особи, що надіслала на реєстрацію податкову накладну та/або розрахунок коригування, платником податку на момент складення та реєстрації таких податкової накладної та/або розрахунку коригування;
- дотримання вимог, установлених пунктом 192.1 статті 192 та пунктом 201.10 статті 201 Кодексу; наявності помилок під час заповнення обов'язкових реквізитів відповідно до пункту 201.1 статті 201 Кодексу;
- наявності суми податку на додану вартість відповідно до пунктів 200-1.3 і 200-1.9 статті 200-1 Кодексу (для податкових накладних та/або розрахунків коригування, що реєструються після 1 липня 2015 року);
- наявності в Реєстрі відомостей, що містяться у податковій накладній, яка коригується; факту реєстрації/зупинення реєстрації/відмови в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування з такими ж реквізитами;
- відповідності податкових накладних та/або розрахунків коригування критеріям оцінки ступеня ризиків, достатнім для зупинення їх реєстрації відповідно до пункту 201.16 статті 201 Кодексу;
- дотримання вимог Законів України «Про електронний цифровий підпис», «Про електронні документи та електронний документообіг» та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку.
Положеннями п. 13 Порядку №1246 передбачено, що за результатами перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку, формується квитанція про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування.
Відповідно до положень пп. 201.16.1 п. 201.16 ст. 201 ПК України реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Механізм зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних визначений Порядком зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженим постановою КМУ від 11 грудня 2019 р. № 1165 (надалі - Порядок зупинення реєстрації).
Відповідно до п. 3 Порядку зупинення реєстрації податкові накладні/розрахунки коригування (крім розрахунків коригування, складених у разі зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику, та розрахунків коригування, складених на неплатника податку), що подаються для реєстрації в Реєстрі, перевіряються щодо відповідності таким ознакам безумовної реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування (далі - ознаки безумовної реєстрації).
Відповідно до п. 5 Порядку зупинення реєстрації Платник податку, яким складено та/або подано для реєстрації в Реєстрі податкову накладну/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряється щодо відповідності критеріям ризиковості платника податку (додаток 1), показникам, за якими визначається позитивна податкова історія платника податку (додаток 2). Податкова накладна/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряються щодо відповідності відображених у них операцій критеріям ризиковості здійснення операцій (додаток 3).
Відповідно до п. 7 Порядку зупинення реєстрації у разі коли за результатами автоматизованого моніторингу податкової накладної/розрахунку коригування встановлено, що відображена в них операція відповідає хоча б одному критерію ризиковості здійснення операції, крім податкової накладної/розрахунку коригування, складених платником податку, який відповідає хоча б одному показнику, за яким визначається позитивна податкова історія, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється.
Згідно п. 10 Порядку зупинення реєстрації у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі контролюючий орган протягом операційного дня надсилає (в електронній формі у текстовому форматі) в автоматичному режимі платнику податку квитанцію про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, яка є підтвердженням зупинення такої реєстрації.
Пунктом 11 Порядку зупинення реєстрації встановлено, що у квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування зазначаються:
1) номер та дата складення податкової накладної/розрахунку коригування;
2) критерій (критерії) ризиковості платника податку та/або ризиковості здійснення операцій, на підставі якого (яких) зупинено реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, з розрахованим показником за кожним критерієм, якому відповідає платник податку;
3) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та копій документів, необхідних для розгляду питання прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі або відмову в такій реєстрації.
У квитанції щодо зупинення реєстрації податкової накладної №4 від 01.11.2021. було зазначено номер та дата складання податкової накладної, критерій ризиковості здійснення операцій (п. 3 Критеріїв ризиковості здійснення операцій) та дослівно процитовано підпункт 3 пункту 11 Порядку зупинення реєстрації, при цьому взагалі не зазначено, які саме документи необхідні комісії для розгляду питання про реєстрацію податкових накладних.
Відповідно до п. 3 Критеріїв ризиковості здійснення операцій (Додаток 3 до Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого постановою КМУ від 11 грудня 2019 р. № 1165), критерієм ризиковості здійснення операцій є Відсутність на дату складення податкової накладної/розрахунку коригування відомостей (актуального запису) в Реєстрі платників акцизного податку з реалізації пального щодо суб'єкта господарювання, який подав для реєстрації в Реєстрі податкову накладну/розрахунок коригування, у яких зазначено товар (пальне) за кодами згідно з УКТЗЕД відповідно до підпункту 215.3.4 пункту 215.3 статті 215 Кодексу.
Відповідно до ч.1 ст. 15 Закону України “Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального” Оптова торгівля пальним та зберігання пального здійснюються суб'єктами господарювання (у тому числі іноземними суб'єктами господарювання, які діють через свої зареєстровані постійні представництва) всіх форм власності за наявності ліцензії.
Відповідно до ч. 9 цієї ж статті ліцензії на право оптової торгівлі пальним видаються терміном на п'ять років органом виконавчої влади, уповноваженим Кабінетом Міністрів України.
Позивач отримав ліцензію на право оптової торгівлі пальним, за відсутності місць оптової торгівлі, реєстраційний номер 990614202100538 - 18.11.2021.
Відповідно до пп. 212.3.4. п. 212.3 ст 212 ПК України особи, які здійснюватимуть реалізацію пального або спирту етилового, підлягають обов'язковій реєстрації як платники податку контролюючими органами за місцезнаходженням юридичних осіб, постійних представництв, місцем проживання фізичних осіб - підприємців до початку здійснення реалізації пального або спирту етилового.
Реєстрація платника податку здійснюється на підставі подання особою не пізніше ніж за три робочі дні до початку здійснення реалізації пального або спирту етилового заяви, форма якої затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної фінансової політики.
Відповідно до п.п. 14.1.212 п. 14.1 ст. 14 Кодексу реалізація підакцизних товарів (продукції) - будь-які операції на митній території України, що передбачають відвантаження підакцизних товарів (продукції) згідно з договорами купівлі-продажу, міни, поставки та іншими господарськими, цивільно-правовими договорами з передачею прав власності або без такої, за плату (компенсацію) або без такої, незалежно від строків її надання, а також безоплатного відвантаження товарів, у тому числі з давальницької сировини, реалізація суб'єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів.
На виконання зазначених вимог Позивачем було подано заяву про реєстрацію його як платника акцизного податку з реалізації пального та 18.11.2021 ТОВ «НПК ІНВЕСТ» було зареєстровано платником акцизного податку з реалізації пального, що підтверджується Витягом з реєстру платників акцизного податку з реалізації пального або спирту етилового від 18.11.2021.
Позивачем разом із Повідомленням про надання пояснень та копій документів,щодо податкових накладних, реєстрацію яких зупинено, було подано лист, в якому надано пояснення про підставу складення податкової накладної (факт отримання грошових коштів як попередню оплату товару) та надано копії документів, що підтверджують право на реалізацію пального, документи, що підтверджують відомості, зазначені у ПН (Договір поставки товару, додаткову угоду, рахунок, банківську виписку за дату складання ПН).
На день складання Податкової накладної №4 від 01.11.2021, реалізація товару за Договором не здійснювалась.
З метою подальшого здійснення господарської діяльності з оптової реалізації пального між Позивачем (як покупцем) та ТОВ “БНК-Україна” (як продавцем) 28.09.2021 було укладено Договір №504-ДТ-21 поставки товару та Додаткову угоду № 1, відповідно до яких ТОВ “БНК-Україна” зобов'язувалось поставити, а Позивач - прийняти паливо дизельне ДТ-Л/з-К5, сорт C/F на умовах повної попередньої оплати.
На виконання досягнутих домовленостей Позивачем було перераховано попередню оплату на рахунок ТОВ “БНК-Україна”, а Продавцем в свою чергу було складено та подано для реєстрації податкову накладну №49 від 01.11.2021, яку було зареєстровано в ЄРПН 23.11.2021.
Після здійснення всіх оплат контрагентами у ланцюгу поставки первинний постачальник почав відвантаження товару, що оформив відповідними документами, у тому числі Декларацією на товари (що перевозяться залізничним транспортом) на отримувача - ТОВ “ЛЮКС УКРАЇНА”.
Надалі, за видатковою накладною №10838 від 18.11.2021, право власності на паливо дизельне ДТ-Л/з-К5, сорт C/F, у кількості 358,8 т перейшло від ТОВ “БНК-Україна” до Позивача.
Одночасно ТОВ “БНК-Україна” було складено Акцизні накладні №205 від 18.11.2021, №206 від 18.11.2021, №207 від 18.11.2021, №208 від 18.11.2021, №209 від 18.11.2021, №210 від 18.11.2021.
Надалі на виконання умов Договору № 1-ДТ-21 від 25.10.2021 Позивачем було передано у власність ТОВ “ЛЮКС УКРАЇНА” паливо дизельне ДТ-Л/з-К5, сорт C/F, у кількості 358,8 т відповідно до видаткової накладної №1 від 18.11.2021.
Одночасно позивачем було складено Акцизні накладні №2 від 18.11.2021, №3 від 18.11.2021, №4 від 18.11.2021, №5 від 18.11.2021, №6 від 18.11.2021, №7 від 18.11.2021.
Таким чином, відвантаження товару Позивачем було здійснено після отримання відповідних дозвільних документів та реєстрації його як платника акцизного податку.
Згідно з абзацами першим, другим пункту 44.1 статті 44 Податкового кодексу України (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) для цілей оподаткування платники податків зобов'язані вести облік доходів, витрат та інших показників, пов'язаних з визначенням об'єктів оподаткування та/або податкових зобов'язань, на підставі первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, пов'язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством. Платникам податків забороняється формування показників податкової звітності, митних декларацій на підставі даних, не підтверджених документами, що визначені абзацом першим цього пункту.
Правові засади регулювання, організації, ведення бухгалтерського обліку та складання фінансової звітності в Україні визначено Законом України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні».
За визначенням, наведеним у статті 1 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» , первинний документ - документ, який містить відомості про господарську операцію, а господарська операція - дія або подія, яка викликає зміни в структурі активів та зобов'язань, власному капіталі підприємства.
Таким чином, визначальною ознакою господарської операції є те, що вона має спричиняти реальні зміни майнового стану платника податків.
Здійснення господарської операції і власне її результат підлягають відображенню в бухгалтерському обліку.
За змістом частин першої, другої статті 9 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» підставою для бухгалтерського обліку господарських операцій є первинні документи. Для контролю та впорядкування оброблення даних на підставі первинних документів можуть складатися зведені облікові документи. Первинні та зведені облікові документи можуть бути складені у паперовій або в електронній формі та повинні мати такі обов'язкові реквізити, якщо інше не передбачено окремими законодавчими актами України:
-назву документа (форми);
-дату складання;
-назву підприємства, від імені якого складено документ;
-зміст та обсяг господарської операції, одиницю виміру господарської операції;
-посади осіб, відповідальних за здійснення господарської операції і правильність її оформлення;
-особистий підпис або інші дані, що дають змогу ідентифікувати особу, яка брала участь у здійсненні господарської операції.
Первинні документи, складені в електронній формі, застосовуються у бухгалтерському обліку за умови дотримання вимог законодавства про електронні документи та електронний документообіг.
Тобто для бухгалтерського обліку мають значення лише ті документи, які підтверджують фактичне здійснення господарських операцій.
Слід зазначити, що договір не є первинним обліковим документом для цілей бухгалтерського обліку. Відповідно до частини першої статті 626 Цивільного кодексу України договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків.
Отже, договір свідчить лише про намір виконання дій (операцій) в майбутньому, а не про їх фактичне виконання.
Відповідно до наведеного вище визначення господарська операція пов'язана не з фактом підписання договору, а з фактом руху активів платника податків та руху його капіталу.
Вимога щодо реальних змін майнового стану платника податків як обов'язкова ознака господарської операції кореспондує з нормами Податкового кодексу України.
Аналогічна правова позиція визначена у постанові Верховного Суду від 25 червня 2019 року по справі №810/1411/15.
Таким чином, Позивач, укладаючи Договір № 1-ДТ-21 від 25.10.2021, діяв керуючись вимогами чинного законодавства.
Саме рух активів, у вигляді отримання Позивачем попередньої оплати на суму 13 264 953,60 грн., відповідно до платіжного доручення № 2201 від 01.11.2021 та № 559 від 01.11.2021, а не відвантаження товару став підставою для складання податкової накладної, у реєстрації якої було відмовлено оскаржуваним рішенням.
Відповідно до п. 5 Порядку прийняття рішень про реєстрацію/ відмову в реєстрації податкових накладних/ розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого Наказом Міністерства фінансів України 12 грудня 2019 року № 520, перелік документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі, може включати:
- договори, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них;
- договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції;
- первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні;
- розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків;
- документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством.
Відповідно до п. 11 цього ж Порядку Комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі в разі:
- ненадання платником податку письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі;
- та/або ненадання платником податку копій документів відповідно до пункту 5 цього Порядку;
- та/або надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства.
Разом із Повідомленням про надання пояснень та копій документів щодо накладних, реєстрацію яких зупинено №1 від 30.11.2021, Позивачем було надано усі необхідні документи, що підтверджують відомості, які відображені у податковій накладній №4 від 01.11.2021.
Проте, зазначені документи не були прийняті комісією регіонального рівня до уваги при прийнятті оскаржуваного рішення.
Суд наголошує, що на державні органи покладено обов'язок запровадити внутрішні процедури, які посилять прозорість і ясність їхніх дій, мінімізують ризик помилок.
Від так, суд констатує, що при прийнятті оскаржуваного рішення Комісією регіонального рівня з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС у Чернігівській області не було взято до уваги документи, надані для розгляду Позивачем, а також в самому рішенні було викладено безпідставний мотив його прийняття.
Таким чином, як вбачається з доводів, викладених вище, комісія регіонального рівня при прийнятті оскаржуваного рішення діяла не у порядок та не у спосіб, встановлений чинними нормативними актами.
Враховуючи викладене вище, Рішення №3473572/35195082 від 06.12.2021 про відмову в реєстрації податкової накладної №4 від 01.11.2021 в Єдиному реєстрі податкових накладних є таким, що винесене всупереч чинним нормативним актам, а отже є протиправним та підлягає скасуванню.
Згідно з пунктами 19, 20 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2010 №1246, податкова накладна та/або розрахунок коригування, реєстрацію яких зупинено, реєструється у день настання однієї з таких подій: прийняття в установленому порядку та набрання чинності рішенням про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування; набрання рішенням суду законної сили про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування (у разі надходження до ДФС відповідного рішення); неприйняття та/або відсутність реєстрації в установленому порядку рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування.
У разі надходження до ДФС рішення суду про реєстрацію або скасування реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування, яке набрало законної сили, такі податкові накладні та/або розрахунки коригування реєструються після проведення перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку (крім абзацу десятого), або їх реєстрація скасовується. При цьому датою реєстрації або скасування реєстрації вважається день, зазначений в такому рішенні, або день набрання законної сили рішенням суду.
Законодавством не передбачений інший належний спосіб захисту порушеного права у спірних правовідносинах, ніж зобов'язання ДФС України (враховуючи правонаступництво - ДПС України) зареєструвати податкову накладну в Єдиному реєстрі податкових накладних.
За таких підстав, належним способом захисту прав Позивача є вимога до Державної податкової служби України зареєструвати податкову накладну №4 від 01.11.2021.
Згідно з частиною першою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
При вказаних обставинах суд дійшов висновку, що відповідачем не доведено правомірність та обґрунтованість своїх дій та рішення з урахуванням вимог, встановлених частиною другою статті 19 Конституції України та частиною другою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, а тому, виходячи системного аналізу положень законодавства України та доказів, наявних у матеріалах справи, позов підлягає задоволенню.
Відповідно до частини першої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Керуючись ст. ст.139, 227, 241-243, 246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Позов Товариства з обмеженою відповідальністю "НПК ІНВЕСТ" (вул. Кирпоноса, 8А/4, м.Чернігів,14000) до Головного управління Державної податкової служби у Чернігівській області (вул.Реміснича, буд.11, м.Чернігів,14000), Державної податкової служби України (Львівська площа, 8, м.Київ, 04053, код ЄДРПОУ 43005393) про визнання протиправним, скасування рішення та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити в повному обсязі.
Визнати протиправним та скасувати Рішення №3473572/35195082 від 06.12.2021 про відмову у реєстрації податкової накладної №4 від 01.11.2021, винесене Комісією регіонального рівня з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС у Чернігівській області.
Зобов'язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну №4 від 01.11.2021 датою її фактичного отримання.
Стягнути з Державної податкової служби України на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "НПК ІНВЕСТ" судові витрати в розмірі 13990,50 грн. за рахунок бюджетних асигнувань.
Стягнути з Головного управління Державної податкової служби у Чернігівській області на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "НПК ІНВЕСТ" судові витрати в розмірі 13990,50 грн. за рахунок бюджетних асигнувань.
Рішення суду набирає законної сили в порядку статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення суду. Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції.
Повний текст рішення виготовлено 14 лютого 2022 року.
Суддя С.Л. Клопот