П'ЯТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
11 лютого 2022 р.м.ОдесаСправа № 420/15927/21
Головуючий в 1 інстанції: Танцюра К.О.
Дата і місце ухвалення 08.11.2021р., м. Одеса
П'ятий апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
Головуючого судді: Бойка А.В.,
суддів: Федусика А.Г.,
Шевчук О.А.,
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області на рішення Одеського окружного адміністративного суду від 08 листопада 2021 року по справі №420/15927/21 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, Пенсійного фонду України про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,
У вересні 2021 року ОСОБА_1 звернувся до суду першої інстанції з позовом, в якому просив:
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, що полягають у невірному застосуванні складової заробітної плати для призначення ОСОБА_1 пенсії державного службовця, а саме не врахування довідок Про складові заробітної плати, виданих Лиманською селищною радою від 22.12.2020 р. №1755, від 22.12.2020 р. №1756 та від 19.02.2021 р. №502, зокрема: посадового окладу, надбавки за ранг, надбавки за вислугу років, надбавки посадовим особам, надбавки за високі досягнення, премії місячної, інших виплат (матеріальна допомога, премії тощо, нараховані за період, що перевищує календарний місяць), інших виплат (компенсація за невикористані відпустки);
- скасувати рішення №155750002816 від 26.08.2021 р. Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про перерахунок пенсії ОСОБА_1 ;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області перерахувати та обчислити пенсію ОСОБА_1 як державному службовцю, відповідно до ст. 37 Закону України “Про державну службу” від 16.12.1993 року № 3723-ХІІ, п. 4 Порядку призначення пенсій деяким категоріям осіб, затвердженого Постановою КМУ №622 від 14.09.2016р. із розрахунку 60% заробітної плати за останнім місцем роботи в Лиманській селищній раді, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити перерахунок, нарахування і виплату пенсії ОСОБА_1 державного службовця, включити до розрахунку пенсії суми заробітної плати зазначені у довідках про заробітну плату від 22.12.2020р. №1755, від 22.12.2020р. №1756 та від 19.02.2021р. №502, які видані Лиманською селищною радою Роздільнянського району Одеської області (останнім місцем роботи), зокрема: посадовий оклад, надбавку за ранг, надбавку за вислугу років, надбавку посадовим особам, надбавку за високі досягнення, премії місячні, суми інших виплат (матеріальна допомога, премії тощо, нараховані за період, що перевищує календарний місяць), суми інших виплат (компенсація за невикористані відпустки) на підставі довідок від 22.12.2020р. №1755, від 22.12.2020р. №1756 та від 19.02.2021р. №502 про складові заробітної плати, починаючи з 04.02.2021 року (дату звернення із заявою);
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фону України в Одеській області виплатити ОСОБА_1 недоплачені суми пенсії, обчисленої відповідно до ст. 37 Закону України “Про державну службу” від 16.12.1993 року № 3723-ХІІ, п. 4 Порядку призначення пенсій деяким категоріям осіб, затвердженого Постановою КМУ № 622 від 14.09.2016р., починаючи з 04.02.2021 р. та виплачувати пенсію в подальшому згідно проведеного перерахунку до виникнення обставин, з якими закон пов'язує виникнення, зміну чи припинення спірних правовідносин.
Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 08 листопада 2021 року позов частково задоволено.
Суд визнав протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо неврахування при переведенні ОСОБА_1 з пенсії за вислугу років, призначену згідно Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” на пенсію за віком шляхом призначення пенсії державного службовця, довідок Лиманської селищної ради Роздільнянського району Одеської області про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця від 22.12.2020 р. №1756 та від 19.02.2021 р. №502, та зобов'язав Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 на підставі довідок Лиманської селищної ради Роздільнянського району Одеської області про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця від 22.12.2020р. №1755, від 22.12.2020р. №1756 та від 19.02.2021р. №502, з 04.02.2021р. та з урахуванням виплачених сум. У задоволенні решти позовних вимог, відмовив.
Не погоджуючись з рішенням суду першої інстанції, Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області подало апеляційну скаргу, обґрунтовану посиланням на не правильне застосування судом норм матеріального права та порушення норм процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи.
Апелянт зазначив, що суд першої інстанції, приймаючи судове рішення не врахував, що у період з 14.07.2008 року по 11.12.2020 року позивач працював на посадах, які відносяться до переліку посад, передбачених Законом України «Про службу в органах місцевого самоврядування» від 07.06.2001 р. №2493, а не Законом №889. Таким чином довідки для розрахунку пенсії за віком, відповідно до ст. 37 Закону 3723 та прикінцевих та перехідних положень Закону №889 повинні видаватися відповідними органами зазначеними у п. 3 Порядку видачі довідок про заробітну плату для призначення пенсії окремим категоріям осіб у разі ліквідації державних органів, у яких особи працювали, а також перейменування (відсутності) їхніх посад, затвердженому наказом Міністерства соціальної політики України №750 від 10.05.2017р. Водночас, усі надані позивачем довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця видані Лиманською селищною радою Роздільнянського району, що не відповідає вимогам Порядку №750, та може призвести до безпідставного перерахунку пенсії та незаконне витрачання коштів Пенсійного фонду Україин.
З огляду на зазначене апелянт просить скасувати рішення суду першої інстанції та прийняти нову постанову, якою відмовити позивачу в задоволенні позову.
Заслухавши суддю-доповідача, переглянувши справу за наявними в ній доказами, перевіривши законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги, колегія суддів приходить до висновку про відсутність підстав для задоволення апеляційної скарги, виходячи з наступного.
Як вірно встановлено судом першої інстанції, 04.02.2021 р. ОСОБА_1 звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області із заявою, в якій просив перевести його з пенсії за вислугу років, призначену відповідно Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, на пенсію за віком, згідно Закону України «Про державну службу».
Рішенням від 12.02.2021 року №2898/8, Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області відмовило позивачу у задоволення вказаної заяви, посилаючи на відсутність для цього відповідних правових підстав.
Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 15.04.2021р. по справі №420/3699/21, що набрало законної сили, суд зобов'язав Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області, перевести ОСОБА_1 з пенсії за вислугу років, призначену згідно Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, на пенсію за віком шляхом призначення пенсії державного службовця на підставі п.п. 10, 12 розділу XI Прикінцевих та Перехідних положень Закону України “Про державну службу” від 10.12.2015 року № 889-VIII, відповідно до ст. 37 Закону України “Про державну службу” від 16.12.1993 року №3723-ХІІ з 04.02.2021 року.
З матеріалів справи вбачається, що 29.07.2021 р. Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області на виконання вищевказаного судового рішення, здійснило переведення позивача на пенсію за віком, а також здійснило перерахунок її розміру, з урахування даних про складові заробітної плати, зазначених Лиманською селищною радою Роздільнянського району Одеської області у довідці №1755 від 22.12.2020р.
30 липня 2021 року ОСОБА_1 звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України із заявою, в якій просив повторно здійснити перерахунок призначеної йому пенсії, з урахування даних про складові заробітної плати, зазначені Лиманською селищною радою Роздільнянського району Одеської області у довідках №1756 від 22.12.2020р., та №502 від 19.02.2021р.,
Листом від 27.08.2021р., Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області відмовило позивачу у задоволення його заяви, посилаючись на те, що вищевказані довідки не були предметом спору по справі №420/3699/21.
Не погодившись з таким рішенням, позивач звернувся до суду з відповідним позовом.
Вирішуючи спір по суті, суд першої інстанції виходив з того, що період роботи позивача в органах місцевого самоврядування на посадах, передбачених у статті 14 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування”, підлягає зарахуванню до стажу державної служби, отже у відповідача були відсутні підстави для відмови у врахуванні довідок про заробітну плату від 22.12.2020р. №1755, від 22.12.2020р. №1756 та від 19.02.2021р. №502, які видані Лиманською селищною радою Роздільнянського району Одеської області (за останнім місцем роботи).
Колегія суддів погоджується з таким висновком суду першої інстанції з огляду на таке.
Частиною 2 ст. 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Судова колегія зазначає, що факт наявності у ОСОБА_1 права на призначення пенсії за віком, згідно Закону України “Про державну службу”, встановлено рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 15.04.2021р. по справі №420/3699/21, що набрало законної сили.
Відповідно до ч. 4 ст. 78 КАС України обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.
Відтак, обставини щодо наявності у позивача права на отримання пенсії, відповідно до статті 37 Закону України №3723-XII (перерахунок пенсії) не потребують доказування, оскільки вже встановлені рішенням суду, що набрало законної сили.
З приводу доводів апелянта, що відповідно до п. 3 Порядок №750 для перерахунку пенсії ОСОБА_1 довідки про складові заробітної плати державного службовця мають бути видані органом управління соціальної політики, а не Лиманською селищною радою Роздільнянського району Одеської області то колегія суддів вважає за потрібне зазначите таке.
Відповідно до Порядку призначення пенсій деяким категоріям осіб, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14.09.2016 №622 (далі - Порядок № 622), пенсія державним службовцям призначається з дати звернення, але не раніше дати виникнення права, в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та відповідного рангу за останнім місцем роботи на державній службі, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Пунктом 5 вказаного Порядку визначено, що форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням із Мінсоцполітики.
При цьому, пунктом 6 Порядку №622 передбачено, що у разі ліквідації державного органу довідку видає орган, який є правонаступником, а в разі його відсутності чи перейменування (відсутності) посад, у тому числі відсутності відповідних посад державної служби, довідка видається у порядку, встановленому Мінсоцполітики за погодженням із Нацдержслужбою.
На виконання пунктів 10 і 12 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України від 10.12.2015 № 889-VIII «Про державну службу» (далі - Закон України № 889) та пункту 6 Порядку призначення пенсій деяким категоріям осіб, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14.09.2016 № 622 «Деякі питання пенсійного забезпечення окремих категорій осіб», наказом Міністерства соціальної політики України від 10.05.2017 № 750 затверджено Порядок видачі довідок про заробітну плату для призначення пенсій окремим категоріям осіб у разі ліквідації державних органів, у яких особи працювали, а також перейменування (відсутності) їхніх посад.
Пунктом 3 вказаного Порядку №750 визначено, що у разі ліквідації державного органу без правонаступника або якщо останнє місце роботи особи на посаді державної служби було в органі, який на час призначення особі пенсії відсутній чи у якому на час призначення пенсії перейменовані (відсутні) посади, у тому числі відсутні відповідні посади державної служби, довідки для призначення пенсії видають:
Міністерство соціальної політики України - особам, у яких останнє місце роботи на посаді державної служби було в державних органах, юрисдикція яких поширювалася на всю територію України;
структурні підрозділи з питань соціального захисту населення обласних, районних, районних у місті Києві державних адміністрацій, виконавчі органи міських, районних у містах (у разі утворення) рад - особам, у яких останнє місце роботи на посаді державної служби було у відповідних державних органах, юрисдикція яких поширювалася на територію однієї або кількох областей, м. Києва або м. Севастополя, одного або кількох районів, міст обласного значення, та органах місцевого самоврядування.
Форму довідок про заробітну плату для призначення пенсії державним службовцям затверджено постановою Правління Пенсійного фонду України від 17.01.2017 року № 1-3.
З аналізу наведених вище норм слідує, що лише за умови ліквідації державного органу без правонаступника або якщо останнє місце роботи особи на посаді державної служби було в органі, який на час призначення особі пенсії відсутній чи у якому на час призначення пенсії перейменовані (відсутні) посади, у тому числі відсутні відповідні посади державної служби, довідки для призначення пенсії видаються не за місцем роботи заявника.
З матеріалів справи вбачається, що при зверненні позивача до пенсійного органу із заявою про перехід на інший вид пенсії ним було подано довідки про складові заробітної плати №1755 від 22.12.2020р., №1756 від 22.12.2020р. та №502 від 19.02.2021р., виданих Лиманською селищною радою Роздільнянського району Одеської області (код ЄДРПОУ 05384548).
Відповідно до відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань станом на 30.07.2021 р., Лиманська селищна рада Роздільнянського району Одеської області (код ЄДРПОУ 05384548) зареєстроване як юридична особа, тобто є діючою юридичною особою.
За наведених вище обставин, колегія суддів вважає, що Лиманська селищна рада Роздільнянського району Одеської області є належним суб'єктом, уповноваженим на видачу довідок ОСОБА_1 про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця, а отже суд першої інстанції дійшов обґрунтованого висновку про наявність підстав для задоволення відповідної частини позовних вимог.
Доводи апеляційної скарги правильність висновків суду першої інстанції не спростовують, а тому підстав для задоволення скарги Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області та скасування рішення Одеського окружного адміністративного суду від 08 листопада 2021 року колегія суддів не вбачає.
Оскільки судом першої інстанції правильно встановлено обставини справи та постановлено судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, тому, відповідно до ст.316 КАС України, за наслідками розгляду апеляційної скарги на рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення суду першої інстанції - без змін.
Враховуючи, що дана справа, у відповідності до п.6 ч.6 ст.12 КАС України, є справою незначної складності, тому рішення суду першої інстанції та постанова суду апеляційної інстанції, відповідно до ч.5 ст.328 КАС України, в касаційному порядку оскарженню не підлягають.
З огляду на залишення рішення суду першої інстанції без змін, відповідно до приписів статті 139 КАС України, підстави для розподілу судових витрат відсутні.
Керуючись ст.ст. 308, 311, п.1 ч.1 ст.315, ст.ст. 316, 321, 322, 325, 328 КАС України, суд апеляційної інстанції
Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області залишити без задоволення, а рішення Одеського окружного адміністративного суду від 08 листопада 2021 року - без змін.
Постанова суду набирає законної сили з дати її прийняття та оскарженню в касаційному порядку не підлягає, крім випадків, встановлених пунктом 2 частини 5 статті 328 КАС України.
Суддя-доповідач: А.В. Бойко
Судді: А.Г. Федусик
О.А. Шевчук