про залишення позовної заяви без руху
10 лютого 2022 року Київ № 320/1877/22
Суддя Київського окружного адміністративного суду Брагіна О.Є., розглянувши позовну заяву ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,
до суду звернулась ОСОБА_1 , пред'явивши вимоги ГУ ПФУ у Київській області про визнання протиправними дії відповідача щодо нездійснення перерахунку та виплати її пенсії з 05.03.2019 на підставі довідки, виданої Київським обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки про розмір грошового забезпечення із відомостями про розміри додаткових виплат, відповідно до ст.ст.43,63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» та зобов'язання відповідача здійснити з 05.03.2019 перерахунок та виплату пенсії позивачці у порядку, вказаному вище.
Дослідивши позовну заяву в межах ст.171 КАСУ на предмет дотримання ст.ст.160, 161 КАСУ, суд приходить до висновку про необхідність залишити її без руху та надати заявниці десятиденний строк для усунення недоліків шляхом подання позову у новій редакції із зазначенням у ньому: кінцевої дати спірного періоду; загального розміру пенсійних виплат, одержаних позивачкою за спірний період із розбиттям по роках та наданням документального підтвердження їх одержання; надання розрахунку спірної суми, яку відповідач зобов'язаний нарахувати та виплатити заявниці; подання суду витягу з Реєстру застрахованих осіб позивачки; обґрунтування порушення прав, інтересів заявниці діями та рішенням відповідача; подання заяви про поновлення строку звернення до суду та представлення суду оригіналу квитанції про сплату судового збору у розмірі 1984, 8 грн.
Відповідно до положень ч.1 ст. 122 КАСУ позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами. Відповідно до вимог ч. 2 ст.122 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Суд зазначає, що строк звернення до адміністративного суду - це проміжок часу після виникнення спору у публічно-правових відносинах, протягом якого особа має право звернутися до адміністративного суду із заявою за вирішенням цього спору і захистом своїх прав, свобод чи інтересів.
Встановлення процесуальних строків законом передбачено з метою дисциплінування учасників адміністративного судочинства та своєчасного виконання ними передбачених КАС певних процесуальних дій.
Інститут строків адміністративному процесі сприяє досягненню юридичної визначеності у публічно-правових відносинах, а також стимулює учасників адміністративного процесу добросовісно ставитися до виконання своїх обов'язків.
Право на звернення до суду не є абсолютним і може бути обмежено, в тому числі і встановленням строків звернення до суду, якими чинне законодавство регулює таке право особи звернутися за захистом своїх прав, свобод та інтересів. Це, насамперед, обумовлено специфікою соціальних спорів, які розглядаються в порядку адміністративного судочинства, а запровадження строків визначено метою досягнення юридичної визначеності у публічно-правових відносинах. Ці строки обмежують час, протягом якого правовідносини можуть вважатися спірними. Після їх завершення, якщо ніхто не звернувся до суду за вирішенням спору, відносини стають стабільними.
Рішенням Конституційного Суду України від 13.12.2011 №17-рп/2011 передбачено, що держава може обмежувати строк звернення до суду, що не впливає на зміст та обсяг конституційного права на судовий захист і доступ до правосуддя.
Суд зауважує, що пенсія є регулярним щомісячним платежем, тому позивачка при одержанні пенсії в березні 2019 повинна та могла знати про порушення її права на отримання пенсії у повному розмірі.
Позивачка просить здійснити перерахунок та виплати її пенсії у підвищеному розмірі з 05.03.2019, водночас до суду вона звернулась у 04.02.2022, тобто із значним порушенням строку звернення до суду, за відсутності заяви про його поновлення.
Крім того, відповідно до ч. 3 ст. 161 КАСУ до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
При зверненні до суду позивачка судовий збір не сплатила.
Водночас, ч.2 ст. 4 Закону України "Про судовий збір" передбачено, що за подання до адміністративного суду позову немайнового характеру фізичною особою судовий збір справляється у розмірі 0,4 прожиткового мінімуму для працездатних осіб. Згідно з частиною 3 статті 6 закону України "Про судовий збір" у разі коли в позовній заяві об'єднано дві і більше вимог немайнового характеру, судовий збір сплачується за кожну вимогу немайнового характеру.
Враховуючи, що заявлено дві вимоги немайнового характеру, позивачці слід оплатити судовий збір у розмірі 1984, 8 грн.
З огляду на те, що матеріали позовної заяви оформлені не належним чином, чого вимагає Кодекс адміністративного судочинства України, суддя визнав за необхідне залишити позовну заяву без руху.
Керуючись ст.ст. 161, 169, 171, 243, 248 КАС України, суд
позовну заяву ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,- залишити без руху.
Встановити позивачеві десятиденний строк для усунення недоліків позовної заяви з дня отримання копії даної ухвали.
Копію ухвали надіслати позивачеві.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та не підлягає оскарженню. Заперечення на ухвалу можуть бути включені до апеляційної скарги на рішення суду.
Суддя Брагіна О.Є.