справа№380/19331/21
08 лютого 2022 року м. Львів, вул. Чоловського, 2
Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого - судді Карп'як О.О., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправною бездіяльність, зобов'язання перерахувати і виплатити пенсію ,-
До Львівського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (м. Львів, вул. Митрополита Андрея, 10, код ЄДРПОУ - 13814885) в якому просить суд:
визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області, яка полягає у відмові перерахувати та виплачувати пенсію, починаючи з 01 грудня 2019 року з урахуванням основних і додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 р. №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 р. №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції", згідно довідки №3314 від 03 вересня 2021 року виготовленої Державною установою «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Львівській області, про розмір грошового забезпечення станом на 19 листопада 2019 року, та здійснити виплату перерахованої пенсії виходячи із розміру 76 % відповідних сум грошового забезпечення, з урахуванням раніше здійснених виплат, без обмеження її максимальним розміром;
зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області перерахувати та виплатити пенсію, починаючи з 01 грудня 2019 року з урахуванням основних і додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 р. №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 р. №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції", згідно довідки №3314 від 03 вересня 2021 року виготовленої Державною установою «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Львівській області, та направленої до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області, про розмір грошового забезпечення станом на 19 листопада 2019 року із врахуванням розміру посадового окладу - 4300, 00 грн., окладу за військовим званням «полковник» - 2400, 00 грн., процентної надбавки за вислугу років (50%) -3350, 00 грн., щомісячних додаткових видів грошового забезпечення: надбавки за специфічні умови проходження служби в поліції (100%) - 10 050, 70 грн., надбавка за службу в умовах режимних обмежень (15%) -645, 00 грн., премії (53,96 %) -11 194, 00 грн., а всього на загальну суму 31 939, 00 грн., та здійснити виплату перерахованої пенсії виходячи із розміру 76 % відповідних сум грошового, з урахуванням раніше здійснених виплат, без обмеження її максимальним розміром.
За результатами автоматизованого розподілу судової справи між суддями визначено головуючого суддю Карп'як О.О.
В обґрунтування позовних вимог зазначає, що йому призначено пенсію за вислугу років відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”. Посилається на те, що звертався до відповідача із заявою про перерахунок пенсії, однак така залишилася без задоволення у зв'язку з відсутністю підстав для такого перерахунку. Вказує, що така відповідь є протиправною, оскільки пенсійний орган зобов'язаний був здійснити на підставі довідки № 3314 від 03.09.2021 року перерахунок його пенсії з урахуванням складових та розмірів грошового забезпечення, вказаних у вказаній довідці.
Відповідно до пункту 3 частини 3 статті 246 КАС України суд зазначає, що ухвалою суду від 15 листопада 2021 року відкрито спрощене позовне провадження в адміністративній справі без повідомлення сторін.
Відповідач правом на подання відзиву на позовну заяву не скористався, повідомлявся про розгляд справи.
Суд, з"ясувавши обставини, на які учасники справи посилаються як на підставу своїх вимог та заперечень, дослідивши докази, якими вони обгрнутовуються, встановив наступне.:
Позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Львівській області та отримує пенсію, призначену відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (пенсія призначена по лінії Міністерства внутрішніх справ України).
Позивач звернувся із заявою від 15.09.2021 року до відповідача, у якій просив провести перерахунок (нарахування) розміру призначеної йому пенсії на підставі довідки «Територіального медичного об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Львівській області.» від 03.09.2021 року за № 3314.
Відповідач листом № 14728-13954/Є-52/8-1300/21 від 12.10.2021 року відмовив позивачу у проведенні перерахунку пенсії на підставі згаданої довідки про розмір його грошового забезпечення.
Мотивами відмови є те, що після визнання протиправними та скасування пункту 3 Постанови №103 від 21.02.2018 року «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб», якими було передбачено проведення перерахунку пенсій, інших рішень Уряду про умови та порядок проведення перерахунку пенсії не приймалося.
Не погодившись із такою відповіддю позивач звернувся з адміністративним позовом до суду.
Змістом спірних правовідносин є відмова Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області здійснити перерахунок та виплату пенсії позивачу з 01.12.2019 року відповідно до довідки Державної установи «Територіальне медичне об'єднання Міністерства Внутрішніх справ України по Львівській області» № 3314 від 03.09.2021 року.
Даючи правову оцінку спірним правовідносинам, судом враховано наступні обставини справи та норми чинного законодавства.
Частиною 2 ст.19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч.1 ст.63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", з наступними змінами та доповненнями (далі - Закон №2262-ХІІ) перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Згідно з ч.2 ст.63 Закону №2262-ХІІ якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.
Частиною четвертою цієї ж норми передбачено, що усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Відповідно до ч.18 ст.43 Закону №2262-ХІІ у разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку.
Згідно з ч.3 ст.51 Закону №2262-ХІІ перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
У рішенні Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду у адміністративній справі за № 160/8324/19 від 17.12.2019 року зазначено, що до моменту отримання належної довідки у пенсійного органу не виникає обов'язку з перерахунку пенсії позивача.
При цьому відповідно до пункту 4 Порядку № 45 перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону.
Перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Суд зазначає, що з урахуванням вищенаведеної позиції, позивач правомірно звернувся до органу Пенсійного фонду України із заявою про перерахунок раніше призначеної пенсії за вислугу років на підставі оновленої довідки № 3314 від 03.09.2021 року про розмір його грошового забезпечення.
Вказану довідку відповідачем отримано, що підтверджується листом 14728-13954/Є-52/8-1300/21 від 12.10.2021 року, який міститься в матеріалах справи.
Відтак, у позивача виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби” від 09.04.1992 року № 2262-ХІІ, з урахуванням розміру грошового забезпечення зазначеного в згаданій довідці.
Підсумовуючи вищевикладене, суд доходить переконання про протиправність бездіяльності відповідача щодо нездійснення перерахунку та невиплати позивачу з 01 грудня 2019 року пенсії на підставі довідки Державної установи «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Львівській області» від 03.09.2021 року № 3314 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 , з урахуванням посадового окладу, окладу за спеціальним званням, надбавки за стаж служби в поліції та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення і премії, а тому позовна вимога у цій частині є обґрунтованою та підлягає задоволенню.
Друга позовна вимога є похідною від першої та підлягає до задоволення шляхом зобов'язання відповідача здійснити перерахунок пенсії позивача, починаючи з 01.12.2019 на підставі довідки від 03.09.2021 № 3314, з урахуванням основних та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) і премії та здійснити виплату з урахуванням виплачених сум.
При цьому суд уважає за недоцільне конкретизувати у резолютивній частині рішення види та розміри грошового забезпечення (основні та додаткові), з яких відповідачу належить здійснити перерахунок пенсії позивача, оскільки такі зазначені у довідці Державної установи «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Львівській області» від 03.09.2021 року № 3314 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 , на підставі якої суд зобов'язав здійснити перерахунок та виплату пенсії позивача з 01 грудня 2019 року.
Щодо зобов'язання відповідача нарахувати та виплатити пенсію, виходячи з розміру 76% грошового забезпечення, а також позовної вимоги про здійснення перерахунку та виплати пенсії позивача без обмеження максимальним розміром, то суд наголошує на тому, що пенсія позивача на момент розгляду та вирішення справи не є перерахованою. Відтак суд позбавлений можливості надати правову оцінку діям відповідача щодо застосування чи не застосування вказаного коефіцієнту, оскільки така може здійснюватися вже після перерахунку пенсії. Таким чином, вимоги позивача у цій частині є передчасними.
З аналогічних міркувань суд висновує про те, що застосування обмеження до розміру ще не обчисленої пенсійної виплати є неможливим, а тому спір між сторонами в цій частині відсутній, оскільки право позивача не є порушеним. Суд звертає увагу, що судовому захисту підлягають саме порушені права. При цьому право особи не підлягає захисту на майбутнє. Зважаючи на те, що право позивача в цій частині не порушене, позовна вимога про зобов'язання відповідача здійснення перерахунку та виплати пенсії позивача без обмеження максимальним розміром є передчасною і задоволенню не підлягає.
Відповідно до статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Оцінивши докази, які є у справі за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, та, враховуючи всі наведені обставини, суд дійшов до висновку про задоволення позову частково.
Відповідно до правил статті 139 КАС України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.
Керуючись ст.ст. 72,77,94, 139, 241 -246, 262, 295 КАС України , суд -
Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (м. Львів, вул. Митрополита Андрея, 10, код ЄДРПОУ - 13814885) про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити дії, - задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо нездійснення перерахунку та невиплати ОСОБА_1 з 01 грудня 2019 року пенсії на підставі довідки Державної установи «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Львівській області» від 03 вересня 2021 року № 3314 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 з урахуванням посадового окладу, окладу за спеціальним званням, надбавки за стаж служби в поліції та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення і премії.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01 грудня 2019 року на підставі довідки Державної установи «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Львівській області» від 03 вересня 2021 року № 3314 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 з урахуванням посадового окладу, окладу за спеціальним званням, надбавки за стаж служби в поліції та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення і премії, та здійснити виплату з урахуванням виплачених сум.
У задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (79016, м. Львів, вул. Митрополита Андрея, 10; код ЄДРПОУ 13814885) за рахунок бюджетних асигнувань в користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) сплаченого судового збору в сумі 454,00 грн. (чотириста п'ятдесят чотири) гривень.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя Карп'як Оксана Орестівна