про залишення позовної заяви без руху
08 лютого 2022 року СєвєродонецькСправа № 360/889/22
Суддя Луганського окружного адміністративного суду Шембелян В.С., перевіривши матеріали позовної заяви ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області, Старобільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області про визнання протиправними дії, зобов'язання вчинити певні дії,
До Луганського окружного адміністративного суду 03 лютого 2022 року надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області, Старобільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області, з такими вимогами:
- визнати протиправними дії Старобільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області та Головного управління пенсійного фонду України в Луганській області щодо невиплати пенсії Позивачу за період з 01 квітня 2017 року по 01 липня 2018 року;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області провести на користь Позивача виплату заборгованості з пенсії за період з 01 квітня 2017 року по 01 липня 2018 року.
За приписами пунктів 3 та 6 частини першої статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу, чи немає інших підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.
Перевіривши матеріали адміністративного позову, суд встановив таке.
Відповідно до частини третьої статті 161 КАС України до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Частиною другою статті 132 КАС України встановлено, що розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.
Правові засади справляння судового збору, платників, об'єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору визначає Закон України від 08 липня 2011 року № 3674-VI «Про судовий збір» (далі - Закон № 3674-VI).
Згідно з частиною першою статті 3 Закону № 3674-VI судовий збір справляється за подання до суду позовної заяви та іншої заяви, передбаченої процесуальним законодавством.
Частиною першою статті 4 Закону № 3674-VI встановлено, що судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Згідно з частиною другою статті 4 Закону № 3674-VI за подання фізичною особою до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру - у розмірі 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Станом на 01 січня 2022 року розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб становив 2481,00 грн.
В позовній заяві позивачем заявлено дві вимоги немайнового характеру при цьому одна вимога має похідний характер.
Відтак, позивач за подання даної позовної заяви повинен був сплатити судовий збір у розмірі 992,40 грн.
При цьому, в позовній заяві позивач вказує, що на підставі пункту 9 ч. 1 статті 5 Закону України "Про судовий збір", оскільки є інвалідом звільняється від сплати судового збору.
На підтвердження вищевикладеного, позивачем до матеріалів справи надана довідка про результати визначення ступеня втрати професійної працездатності від 23.12.2008 серія 2-20 СУ №030586, в якій зазначено, що позивач є особою з інвалідністю IІІ групи.
Пунктом 9 частиною першою статті 5 Закону України «Про судовий збір» визначено, що від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях звільняються особи з інвалідністю I та II груп, законні представники дітей з інвалідністю і недієздатних осіб з інвалідністю.
Тобто, від сплати судового збору на підставі пункту 9 частини першої статті 5 Закону України «Про судовий збір» звільняються особи з інвалідністю I та II груп, а не особи з інвалідністю 3 групи, які мають право на пільги, встановлені законодавством України.
В свою чергу за змістом статті 5 Закону України «Про судовий збір» пільг щодо сплати судового збору для осіб з інвалідністю 3 групи не встановлено.
Таким чином, з урахуванням зазначеного, у суду відсутні підстави вважати, що позивач підлягає звільненню від сплати судового збору на підставі статті 5 Закону України «Про судовий збір».
Аналогічна позиція висловлена Верховним Судом в ухвалах від 06.02.2020 у справі №640/21075/19 та від 23.07.2020 у справі №240/12008/19.
Отже, позивачем судовий збір за подання до адміністративного суду адміністративного позову в сумі 992,40 грн не сплачений.
Зазначений недолік позовної заяви може бути усунений шляхом подання документа про сплату судового збору у розмірі 992,40 грн.
Крім того, позивачем в позовній заяві визначено як відповідача ІІ - Старобільське об'єднане управління Пенсійного фонду України Луганської області (код ЄДРПОУ 41246506).
Згідно з інформацією, зазначеною в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань 26 липня 2021 року внесено запис за № 1003771120003001108 про припинення Старобільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області на підставі рішення щодо реорганізації.
Отже з 27.07.2021 такої юридичної особи як Старобільське об'єднане управління Пенсійного фонду України Луганської області не існує.
Отже, позивачем як відповідач визначена юридична особа, яка не існує.
Також як слідує з прохальної частини позовної особи вимоги позивачем звернуті до неіснуючої юридичної особи.
З огляду на вищевикладене, суд дійшов висновку, що позовна заява подана без додержання вимог статей 160, 161 КАС України.
Відповідно до частини першої статті 169 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
Оскільки вищевказані обставини перешкоджають відкриттю провадження у справі, адміністративний позов ОСОБА_1 слід залишити без руху, з встановленням позивачу строку для усунення вказаних недоліків.
Керуючись статтями 12, 160, 169, 241, 243, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області, Старобільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області про визнання протиправними дії, зобов'язання вчинити певні дії залишити без руху.
Позивачу протягом п'яти календарних днів з дня отримання даної ухвали надати суду:
- оригіналу документа про сплату судового збору в розмірі 992,40 грн в доход Державного бюджету України за банківськими реквізитами: 22030101 Судовий збір (Державна судова адміністрація України, 050) отримувач коштів ГУК у Луг.обл./МТГ м.Сєвєр/22030101, рахунок отримувача UA288999980313101206084012499, код отримувача 37991110, банк отримувача Казначейство України (ел. адм. подат.), відомча ознака 84 Окружні адміністративні суди, із зазначенням номеру справи;
- уточнену позовну заяву, оформлену з дотриманням вимог статей 160, 161 КАС України, та її копію для надіслання відповідачу.
Копію даної ухвали невідкладно надіслати позивачу.
Роз'яснити позивачу, що відповідно до пункту 1 частини четвертої статті 169 КАС України позовна заява повертається позивачеві, якщо позивач не усунув недоліки позовної заяви, яку залишено без руху, у встановлений судом строк.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та не може бути оскаржена.
СуддяВ.С. Шембелян