Рішення від 07.02.2022 по справі 360/7087/21

ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ

Іменем України

07 лютого 2022 рокуСєвєродонецькСправа № 360/7087/21

Суддя Луганського окружного адміністративного суду Шембелян В.С., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справу за позовом Державної служби геології та надр України до Державного підприємства «Донбасантрацит» про анулювання спеціального дозволу на користування надрами,

ВСТАНОВИВ:

12 листопада 2021 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Державної служби геології та надр України (далі позивач, Держгеонадра) до Державного підприємства «Донбасантрацит» (далі відповідач, ДП «Донбасантрацит»), в якій позивач просить припинити право користування надрами шляхом анулювання спеціального дозволу на користування надрами № 4908 від 17.02.2009 наданого ДП «Донбасантрацит».

Позовну заяву обґрунтовано тим, що ДП «Донбасантрацит» надано спеціальний дозвіл на користування надрами від 17.02.2009 № 4908 з метою продовження видобування кам'яного вугілля.

З моменту отримання спеціального дозволу на користування надрами, у користувача надр виникають права та обов'язки, передбачені Кодексом України про надра, Порядком надання спеціальних дозволів на користування надрами, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 30.05.2011 року № 615 (надалі- Порядок № 615), спеціальним дозволом на користування надрами № 4908 від 17.02.2009 року, Угодою про умови користування надрами, тощо.

Особливою умовою № 3 Спеціального дозволу № 4908 від 17.02.2009 року передбачено, що надрокористувач зобов'язаний подавати щорічну звітність перед ДНВП «Геоінформ України» про стан запасів корисних копалин за формою 5-гр.

Державне науково-виробниче підприємство «Державний інформаційний геологічний фонд України» листом № 07.04.2015 № 02/302-0972 надало інформацію щодо відсутності звітності надрокористувачів Донецької та Луганської областей за формою 5-гр за 2014 рік, зокрема, щодо ДП Донбасантрацит. Згідно переліку надрокористувачів Донецької, Луганської областей, які отримали спеціальний дозвіл на користування надрами з метою видобування корисних копалин, але не звітували до ДНВП «Геоінформ України» щодо руху запасів (ф.5-гр) за 2014 рік, від ДП Донбасантрацит звітність не надходила.

Державна служба геології та надр України наказом № 122 від 19.05.2015 року зупинила дію спеціального дозволу на користування надрами та надала Відповідачу строк 30 календарних днів для усунення порушень.

Оскільки на момент надання спеціального дозволу Відповідач був зареєстрований за адресою 94500, м. Красний Луч Луганської області, вул. Косіора, 10, проте, станом на 2015 рік м. Красний Луч Луганської області було включене в Перелік населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, затвердженого Розпорядженням КМУ від 07 листопада 2014 року № 1085-р (в редакції від 05 травня 2015 року), Позивач повідомив Відповідача шляхом публікації оголошення в газеті «Урядовий кур'єр» (№ 101 від 09 червня 2015 року).

ДП Донбасантрацит не усунуло порушення законодавства в сфері надрокористування. Зазначених в наказі вимог не виконало.

Відповідно до особливої умови № 2 спеціального дозволу на користування надрами № 4908 від 17.02.2009 року передбачена своєчасна і в повному обсязі сплата обов'язкових платежів до Державного бюджету згідно з чинним законодавством. 15 серпня 2016 року на адресу Держгеонадр надійшов лист Державної фіскальної служби України № 12166/5/99-99-12-03-04-16 від 15 липня 2016 року (вх. № 13370/02/14-16), в якому ДФС надавало Перелік суб'єктів господарювання, що не вносили, несвоєчасно вносили суми податкових зобов'язань з рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин або не виконували податкових зобов'язань з цієї плати (протягом шести місяців) станом на 01.06.2016 року. Згідно вищезазначеного переліку, ДП Донбасантрацит мало заборгованість у сумі 7323,5 тис. грн.

В зв'язку з чим, Наказом Держгеонадр № 378 від 25 жовтня 2016 року було внесено зміни до пункту 141 додатку до наказу від 19 травня 2015 року № 122 та встановлено термін на усунення порушень до 01.12.2016 року. Аналогічна інформація надійшла і 18 грудня 2020 року листом від ДПС вих. № 1428415/99-00-04-03-01-05 від 17 грудня 2020 року.

ДП Донбасантрацит не усунуло порушення законодавства в сфері надрокористування. Зазначених в наказі вимог не виконало. На підставі викладеного позивач просить припинити право користування надрами шляхом анулювання спеціального дозволу на користування надрами від 17.02.2009 № 4908, наданого відповідачу.

Ухвалою суду від 06.12.2021 відкрито провадження у справі, призначено справу до розгляду порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін (арк. спр. 33-34).

З урахуванням пункту 20 Перехідних положень та на виконання статті 11 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) на офіційному веб-сайті розміщено оголошення про постановлення ухвали про прийняття позовної заяви до розгляду від 06.12.2021 (арк.спр. 36).

Таким чином, судом вжито заходи щодо належного повідомлення відповідача про дату, час та місце розгляду позовної заяви.

Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст. ст. 72-79, 90 КАС України, суд дійшов наступного.

Державне підприємство «Донбасантрацит», ідентифікаційний код 32446546, зареєстроване як юридична особа за адресою: 94506, Луганська область, м.Хрустальний, вул.Косіора, 10, в процесі припинення не перебуває, що підтверджується даними Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.

17.02.2009 Держгеонадра видало відповідачу дозвіл на користування надрами № 4908 (арк. спр. 6), який надав останньому право на видобування кам'яного вугілля до 16.10.2017 року.

Дослідженням копії спеціального дозволу від 17.02.2009 № 4908 на користування надрами встановлено, що однією з особливих умов цього дозволу є щорічна звітність перед Держгеонадрами України про стан запасів корисних копалин за формою 5-гр (пункт 3 особливих умов).

Невід'ємною частиною спеціального дозволу є Угода про умови користування надрами з метою видобування корисних копалин від 17.02.2009 № 4908, укладена між позивачем та відповідачем (арк. спр. 7-10).

Згідно з пунктом 2 статті 10 Угоди про умови користування надрами з метою видобування корисних копалин надрокористувач зобов'язаний у встановленому порядку подавати до ДНВП Геоінформ України щорічні звіти відповідно до форми державної статистичної звітності 5-гр.

Листом ДНВП Геоінформ України від 07.04.2015 № 02/302-0972 надано позивачу перелік суб'єктів господарювання - власників спеціальних дозволів на користування надрами, які не направили щорічну статистичну звітність за формою 5-гр за 2014 рік, в якому поряд з іншими зазначено ДП «Донбасантрацит» (а.с. 11-12).

19.05.2015 позивачем винесено наказ №122 щодо зупинення дії спеціальних дозволів на користування надрами. Вказаним наказом зупинено дію спеціальних дозволів щодо користування надрами згідно з переліком, серед яких є, зокрема, ДП «Донбасантрацит» (арк. спр. 13).

Державною службою геології та надр України розміщено інформацію в «Урядовому кур'єрі» № 101 в якому доведено до відома наказ Державної служби геології та надр України від 19.05.2015 № 122 (а.с.14).

15 серпня 2016 року на адресу Держгеонадр надійшов лист Державної фіскальної служби України № 12166/5/99-99-12-03-04-16 від 15 липня 2016 року (вх. № 13370/02/14-16), в якому ДФС надавало Перелік суб'єктів господарювання, що не вносили, несвоєчасно вносили суми податкових зобов'язань з рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин або не виконували податкових зобов'язань з цієї плати (протягом шести місяців) станом на 01.06.2016 року. Згідно вищезазначеного переліку, ДП Донбасантрацит мало заборгованість у сумі 7323,5 тис. Грн (арк.спр. 15-16).

Наказом Держгеонадр № 378 від 25 жовтня 2016 року було внесено зміни до пункту 141 додатку до наказу від 19 травня 2015 року № 122 та встановлено термін на усунення порушень до 01.12.2016 року (арк.спр. 17).

Аналогічна інформація надійшла і 18 грудня 2020 року листом від ДПС вих. № 1428415/99-00-04-03-01-05 від 17 грудня 2020 року (арк.спр. 18-19).

Докази усунення відповідачем допущених ним порушень, у визначений Державною службою геології та надр України строк, суду не надані.

Вирішуючи адміністративну справу по суті заявлених вимог, надаючи оцінку обставинам (фактам), якими обґрунтовано вимоги учасників справи, суд виходить з такого.

Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.

Надра надаються у користування підприємствам, установам, організаціям і громадянам лише за наявності у них спеціального дозволу на користування ділянкою надр. Право на користування надрами засвідчується актом про надання гірничого відводу (частина перша статті 19 Кодексу України про надра).

Зі змісту частини другої статті 24 Кодексу України про надра вбачається, що користувачі надр зобов'язані: 1) використовувати надра відповідно до цілей, для яких їх було надано; 2) забезпечувати повноту геологічного вивчення, раціональне, комплексне використання та охорону надр; 3) забезпечувати безпеку людей, майна та навколишнього природного середовища; 4) приводити земельні ділянки, порушені при користуванні надрами, в стан, придатний для подальшого їх використання у суспільному виробництві; 4-1) надавати та оприлюднювати інформацію про загальнодержавні та місцеві податки і збори, інші платежі, а також про виробничу (господарську) діяльність, необхідну для забезпечення прозорості у видобувних галузях, відповідно до порядку, затвердженого Кабінетом Міністрів України, 5) виконувати інші вимоги щодо користування надрами, встановлені законодавством України та угодою про розподіл продукції.

Статтею 60 Кодексу України про надра встановлено, що державний контроль і нагляд за веденням робіт по геологічному вивченню надр, їх використанням та охороною спрямовані на забезпечення додержання всіма державними органами, підприємствами, установами, організаціями та громадянами встановленого порядку користування надрами, виконання інших обов'язків щодо охорони надр, встановлених законодавством України.

Згідно з положеннями частини першою статті 61 Кодексу України про надра державний контроль за геологічним вивченням надр (державний геологічний контроль) та раціональним і ефективним використанням надр України здійснюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері геологічного вивчення та раціонального використання надр.

Державна служба геології та надр України є центральним органом виконавчої влади, який наділений функціями для забезпечення реалізації державної політики у сфері надрокористування, та діє відповідно до Положення про Державну службу геології та надр України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30 грудня 2015 року №1174 (далі- Положення № 1174).

За приписами пункту 4 Положення № 1174 визначено, що Державна служба геології та надр України відповідно до покладених на неї завдань, зокрема: видає в установленому порядку спеціальні дозволи на користування надрами (у тому числі на користування нафтогазоносними надрами); зупиняє та анулює в установленому порядку дію спеціальних дозволів на користування надрами (у тому числі на користування нафтогазоносними надрами), поновлює їх дію у разі зупинення; здійснює державний контроль за геологічним вивченням надр (державний геологічний контроль) та раціональним і ефективним їх використанням (підпункти 9 та 12).

Таким чином, позивач у справі суб'єкт владних повноважень, на якого чинним законодавством покладені владні управлінські функції для забезпечення реалізації державної політики у сфері надрокористування.

Питання надання спеціальних дозволів на користування надрами у межах території України, її континентального шельфу та виключної (морської) економічної зони, а також визначає процедуру продовження строку дії, переоформлення, видачі дубліката, зупинення дії чи анулювання дозволу та внесення до нього змін врегульовано Порядком надання спеціальних дозволів на користування надрами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30 травня 2011 року № 615 (далі - Порядок № 615).

Пунктом 21 Порядку № 615 встановлено, що дія дозволу може бути зупинена органом з питань надання дозволу безпосередньо або за поданням центральних органів виконавчої влади, що реалізують державну політику у сфері здійснення державного гірничого нагляду, епідеміологічного нагляду (спостереження), державного нагляду (контролю) за додержанням вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища, органів місцевого самоврядування, органів державної фіскальної служби, зокрема, у разі порушення надрокористувачем умов користування надрами, передбачених дозволом або угодою про умови користування ділянкою надр.

Після зупинення дії дозволу надрокористувач зобов'язаний зупинити проведення на наданій йому в користування ділянці надр робіт, передбачених дозволом.

При цьому, зупинення дії дозволу не звільняє надрокористувача від обов'язку проводити на ділянці надр роботи, пов'язані із запобіганням виникненню аварійної ситуації або усуненням її наслідків. Також, зупинення дії дозволу не є підставою і для переривання строку його дії.

Дія дозволу поновлюється органом з питань надання дозволу після усунення надрокористувачем причин, що призвели до зупинення його дії.

Зі змісту наведених правових норм вбачається, що однією з підстав зупинення дії дозволу на спеціальне використання надр є порушення надрокористувачем умов та порядку користування надрами, невиконання обов'язків, визначених статтею 24 Кодексу України про надра.

Згідно з пунктом 22 Порядку № 615 право користування надрами припиняється з підстав та у порядку, передбачених Кодексом України про надра, Законами України Про нафту і газ та Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності.

Частиною першою статті 26 Кодексу України про надра визначені підстави припинення права користування надрами, відповідно до якої право користування надрами припиняється в разі:

1) якщо відпала потреба в користуванні надрами;

2) закінчення встановленого строку користування надрами;

3) припинення діяльності користувачів надр, яким їх було надано в користування;

4) користування надрами із застосуванням методів і способів, що негативно впливають на стан надр, призводять до забруднення навколишнього природного середовища або шкідливих наслідків для здоров'я населення;

5) використання надр не для тієї мети, для якої їх було надано, порушення інших вимог, передбачених спеціальним дозволом на користування ділянкою надр;

6) якщо користувач без поважних причин протягом 2 років, а для нафтогазоперспективних площ та родовищ нафти та газу 180 календарних днів не приступив до користування надрами;

7) вилучення у встановленому законодавством порядку наданої в користування ділянки надр.

Відповідно до частини другої статті 26 Кодексу України про надра право користування надрами припиняється органом, який надав надра в користування, а у випадках, передбачених пунктами 4, 5, 6 цієї статті, в разі незгоди користувачів - у судовому порядку. При цьому питання про припинення права користування земельною ділянкою вирішується у встановленому земельним законодавством порядку.

Згідно з положеннями частини сьомої статті 4-1 Закону України "Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності" дозвільний орган, що видав документ дозвільного характеру, може звернутися до адміністративного суду з позовом про застосування заходу реагування у виді анулювання документа дозвільного характеру за наявності хоча б однієї з таких підстав: 1) встановлення факту надання в заяві про видачу документа дозвільного характеру та документах, що додаються до неї, недостовірної інформації; 2) здійснення суб'єктом господарювання певних дій щодо провадження господарської діяльності або видів господарської діяльності, на які отримано документ дозвільного характеру, з порушенням вимог законодавства, щодо яких дозвільний орган видавав припис про їх усунення із наданням достатнього часу для їх усунення.

Системний аналіз наведених правових норм дає підстави дійти до висновку про те, що анулювання раніше зупиненого спеціального дозволу можливе, зокрема, у разі, якщо надрокористувачем не усунуто порушення, які стали підставою для зупинення дії дозволу.

Порушення вимог, передбачених спеціальним дозволом на користування ділянкою надр, є самостійною підставою для припинення права користування ними згідно з пунктом 5 частини першої статті 26 Кодексу України про надра.

Судом встановлено, що однією з умов користування надрами, яка передбачена дозволом від 17.02.2009 № 4908 та пунктом 2 статті 10 Угоди про умови користування надрами, було подання Держгеонадрам України щорічних звітів відповідно до форми державної статистичної звітності 5-гр.

Відповідач цього обов'язку не виконав, такі обставини підтверджені у встановленому Порядком №615 інформацією ДНВП Геоінформ України, а тому за правилами пункту 5 частини першої статті 26 Кодексу України про надра користування надрами на підставі наданого відповідачу спецдозволу підлягає припиненню, а позовні вимоги у цій частині підлягають задоволенню.

Крім того, відповідно до підпункту 1.8 Порядку обліку робіт і досліджень, пов'язаних із геологічним вивченням надр, затвердженого наказом Міністерства екології та природних ресурсів від 14 червня 2013 року № 262, інформаційно-технічне забезпечення, інформаційно-аналітичне супроводження робіт з обліку результатів завершених робіт і досліджень, пов'язаних із геологічним вивченням надр та веденням електронної бази, здійснюється ДНВП Геоінформ України. Тобто, ДНВП Геоінформ України є державним підприємством, відповідальним за збір та облік статистичної інформації у сфері спеціального користування надрами, який володіє інформацією щодо подання надрокористувачами відповідних звітів.

Крім того, Верховним Судом України у постановах від 25 червня 2011 року у справі №21-36а11, від 19 вересня 2011 року у справі №21-164а11 та від 10 грудня 2013 року у справі №21-450а13 та постановах Верховного Суду від 10 жовтня 2018 року у справі №802/4846/13-а, від 26 червня 2018 року у справі №802/923/14-а та від 10 жовтня 2018 у справі №812/1735/17 зроблено правовий висновок про те, що право користування надрами припиняється органом, який надав надра у користування, самостійно або у судовому порядку. У разі відсутності спору відповідач має право у випадках, передбачених пунктами 1, 2, 3, 7 частини першої статті 26 Кодексу, самостійно припиняти право користування надрами, а у випадках, передбачених пунктами 4, 5, 6 цієї статті, у разі незгоди користувачів це право припиняється у судовому порядку.

Зазначена норма спрямована на захист інтересів надрокористувачів шляхом обмеження суб'єкта владних повноважень, у визначених законом випадках, приймати рішення про припинення права користування надрами в межах адміністративної процедури. Таким чином, законом встановлюється судовий порядок позбавлення права користування надрами, як додаткова гарантія захисту прав надрокористувачів, яка реалізується під час звернення суб'єкта владних повноважень із позовом до суду.

Крім того, наявність чи відсутність згоди надрокористувача на припинення права користування надрами обумовлює лише виникнення права звернення з позовом до суду, однак не може свідчити про його обґрунтованість та не може бути підставою для відмови у задоволенні позовних вимог.

Зважаючи на те, що УДППЗ Укрпошта не здійснювались поштові відправлення до населених пунктів Донецької та Луганської областей, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, у зв'язку з проведенням антитерористичної операції, Державна служба геології та надр України була позбавлена можливості належним чином повідомити відповідача про необхідність надання ним відповідної інформації, а тому на офіційному сайті опубліковано оголошення, що не суперечить вимогам чинного законодавства.

Державною службою геології та надр України вжито необхідні заходи щодо встановлення достатніх строків для усунення відповідачем порушень вимог користування надрами, а також у зв'язку із відсутністю будь-яких відомостей від нього, на офіційному сайті оприлюднене відповідне оголошення.

Аналогічні правові висновки щодо застосування норм права у подібних правовідносинах вже висловлював Верховний Суд у постановах від 03 травня 2018 року у справі №812/1074/17 та від 18 жовтня 2018 року у справі №812/1735/17, від 17 жовтня 2018 року у справі №812/1761/17, від 23 грудня 2020 року у справі №812/1499/17, від 23 грудня 2020 року у справі №812/1732/17, від 23 грудня 2020 року у справі №805/2490/18-а.

З огляду на те, що відповідач не надав згоду на припинення права користування надрами, наявні підстави для припинення цього права в судовому порядку.

Таким чином, суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог та припинити право користування надрами шляхом анулювання спеціального дозволу на користування надрами № 4908 від 17.02.2009, наданого ДП «Донбасантрацит».

Судові витрати, понесені позивачем у вигляді сплати судового збору, відшкодуванню за рахунок бюджетних асигнувань відповідача не підлягають, оскільки згідно частиною другою статті 139 КАС України при задоволенні позову суб'єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб'єкта владних повноважень, пов'язані із залученням свідків та проведенням експертиз.

Керуючись статтями 2, 77, 90, 94, 132, 139, 241-246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Позов Державної служби геології та надр України (ідентифікаційний код 37536031, місцезнаходження: 03067, м. Київ, вул. Антона Цедіка, буд. 16) до Державного підприємства «Донбасантрацит» (ідентифікаційний код 32446546, місцезнаходження: 94506, Луганська область, м.Хрустальний, вул.Косіора, 10) про анулювання спеціального дозволу на користування надрами задовольнити повністю.

Припинити право користування надрами Державному підприємству «Донбасантрацит» шляхом анулювання спеціального дозволу на користування надрами № 4908 від 17 лютого 2009 року.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Апеляційна скарга подається до Першого апеляційного адміністративного суду.

Суддя В.С. Шембелян